___________________________________________________________________________
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Cezary Tarczyński
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska
913[01].O1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa
mgr inŜ. Alicja DraŜba
Opracowanie redakcyjne:
mgr Cezary Tarczyński
Konsultacja:
dr inŜ. Marek Krzemiński
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 913[01].O1.01
„Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz
ochrony środowiska”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu pracownik
pomocniczy obsługi hotelowej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
5
3.
Cele kształcenia
6
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
7
5.
Ćwiczenia
11
5.1.
Wymagania higieniczno-sanitarne oraz środki i zasady postępowania
w przypadku zagroŜeń
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2.
Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpoŜarowa
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3.
Bezpieczeństwo gości i ich mienia oraz ochrona środowiska
17
5.3.1. Ćwiczenia
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
7.
Literatura
17
19
33
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1.
WPROWADZENIE
Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi
hotelowej. W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać, aby bez
problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia programu jednostki modułowej,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania -
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone róŜnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji programu jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest
Poradnik dla ucznia. Nauczyciel powinien wyjaśnić uczniom jak naleŜy korzystać z poradnika
do nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które
zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazane jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:
−
materiał nauczania – uczniowie powinni odczytać tekst ze zrozumieniem samodzielnie,
−
pytania sprawdzające poziom wiadomości niezbędnych do wykonania ćwiczeń.
W zaleŜności od tematu uczniowie mogą samodzielnie odpowiadać na pytania lub
wspólnie z całą grupą uczniów, w formie dyskusji. Druga forma jest korzystniejsza,
poniewaŜ nauczyciel sterując dyskusją moŜe uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji wyjaśniać wszelkie wątpliwości,
−
dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności spełniają ćwiczenia. W trakcie
wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę teoretyczną oraz opanować
nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję ćwiczeń wraz ze
wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając róŜne moŜliwości ich
realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie
zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. Prowadzący moŜe
równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,
−
sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu wiedzy. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając na czym polegają trudności związane z ich opanowaniem.
W tym miejscu jest szczególnie waŜna rola nauczyciela, gdyŜ od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zaleŜy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń nie
zainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności załoŜonych w jednostce modułowej. NaleŜy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Nauczyciel powinien sprawdzić wiedzę i umiejętności, których
opanowanie potwierdził uczeń. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, testy zamieszczone
w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu programu całej jednostki
modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny osiągnięć uczniów, poziom osiągnięć uczniów
powinien stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela realizującego program
jednostki modułowej. KaŜdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę moŜliwych do
uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzaleŜniona jest od ilości uzyskanych
punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według własnego projektu oraz zaproponować
własną skalę ocen. NaleŜy pamiętać, Ŝeby tak przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby
umoŜliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.
Schemat układu jednostek modułowych
913[01].O1.01
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy, ochrony przeciwpoŜarowej
oraz ochrony środowiska
913[01].O1
Podstawy zawodu
913[01].O1.02
Stosowanie przepisów prawa
w działalności zawodowej
913[01].O1.03
Kształtowanie wizerunku pracownika
pomocniczego obsługi hotelowej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2.
WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozróŜniać podstawowe zagroŜenia dla zdrowia i Ŝycia ludzkiego,
−
rozróŜniać podstawowe numery alarmowe,
−
stosować podstawowe środki ochrony indywidualnej,
−
posługiwać się instrukcjami bhp i ochrony przeciwpoŜarowej,
−
rozróŜniać ogólne prawa i obowiązki pracownika,
−
korzystać z urządzeń telekomunikacyjnych,
−
korzystać z urządzeń elektrycznych i gazowych,
−
segregować odpady i surowce wtórne,
−
korzystać z róŜnych źródeł informacji,
−
posługiwać się komputerem,
−
współpracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozpoznawać czynniki szkodliwe, uciąŜliwe i niebezpieczne w środowisku pracy,
−
zapobiec zagroŜeniom zdrowia i Ŝycia, które mogą wystąpić podczas wykonywania
czynności zawodowych,
−
dobrać odzieŜ ochronną i sprzęt ochrony indywidualnej do rodzaju wykonywanej pracy,
−
zastosować się do obowiązującego regulaminu w obiekcie hotelowym,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej,
−
zastosować przepisy sanitarne obowiązujące w gastronomii i hotelarstwie,
−
zastosować zasady postępowania dotyczące bezpieczeństwa gości i mienia,
−
wezwać pomoc w sytuacjach zagroŜenia zdrowia i Ŝycia,
−
zastosować przepisy ochrony środowiska podczas wykonywania czynności zawodowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej 913[01]
Moduł:
Podstawy zawodu 913[01].01
Jednostka modułowa:
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony
przeciwpoŜarowej
oraz
ochrony
ś
rodowiska913[01].01.01
Temat: Prawa i obowiązki pracowników związane z przestrzeganiem przepisów bhp.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
określić swoje prawa w zakresie bhp,
−
określić swoje obowiązki w zakresie bhp,
−
wykonać pracę w sposób zgodny z przepisami bhp,
−
zadbać o naleŜyty stan maszyn, urządzeń oraz narzędzi,
−
zadbać o porządek i ład w miejscu pracy,
−
przestrzegać obowiązków w zakresie bhp,
−
posłuŜyć się kodeksem pracy,
−
zastosować zasady współpracy w grupie.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktaŜem,
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
czas instruktaŜowy 10 min.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 2 osobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego,
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
drukarka,
−
kodeks pracy,
−
pytania prowadzące,
−
papier formatu A4, pisaki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
1.
Sprawy organizacyjne.
2.
Nawiązanie do tematu, omówienie celów kształcenia.
3.
Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4.
Realizacja tematu:
−
podanie definicji bhp.
−
pokazanie uczniom kodeksu pracy i omówienie jego działów.
−
podzielenie uczniów na grupy dwuosobowe i przydzielenie im stanowisk
komputerowych.
−
rozdanie uczniom pytań, na które moŜna znaleźć odpowiedzi w Internecie
www.praca.info/kodeks-pracy/uruchamiając stronę poświęconą kodeksowi pracy.
Nauczyciel zwraca uwagę na działy poświęcone bezpieczeństwu i higienie pracy
oraz rozdział prawa i obowiązki pracownika.
−
uczniowie wykonują zadanie a następnie wybierają przedstawicieli grup.
5.
Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia. Przedstawiciele grup odczytują na
forum klasy przygotowane odpowiedzi. Pozostali uczniowie sprawdzają w kodeksie,
czy zaproponowane rozwiązania są zgodne z obowiązującym prawem.
6.
Nauczyciel analizuje pracę uczniów i dokonuje oceny ich pracy.
Praca domowa
Zadeanie: i zapisz poprawki jakie mogłyby się pojawić według Ciebie w obowiązującym
kodeksie pracy w zakresie przepisów bhp.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobywanych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej 913[01]
Moduł:
Podstawy zawodu 913[01].01
Jednostka modułowa:
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska
913[01].01.01
Temat: Analiza zagroŜeń wypadkowych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności zapobiegania zagroŜeniom w pracy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
określić pojęcie wypadku,
−
określić pojęcia związane z wypadkoznastwem,
−
rozróŜnić zagroŜenia wypadkowe,
−
określić sposoby zapobiegania wypadkom,
−
zastosować środki ochrony indywidualnej,
−
zastosować zasady postępowania w razie zaistnienia wypadku.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 4 osobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego,
−
foliogramy ze zdjęciami obrazującymi konkretne sytuacje zagroŜeń wypadkowych
w procesie pracy,
−
pytania prowadzące,
−
papier formatu A4, pisaki.
Uczestnicy:
−
uczniowie kształcący się w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.
Przebieg zajęć:
1.
Sprawy organizacyjne.
2.
Podanie tematu, omówienie celów kształcenia.
3.
Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
4.
Realizacja ćwiczenia:
−
podanie definicji wypadku, wypadku przy pracy, wypadku lekkiego, cięŜkiego.
−
podzielenie uczniów na grupy trzyosobowe, określenie zadań dla kaŜdej z grup
obrazujących określone sytuacje mogące powodować zagroŜenie w zakładzie pracy.
−
określanie przez uczniów potencjalnych zagroŜeń wypadkowych w związku
z sytuacją przedstawioną na zdjęciu.
−
dyskusja uczniów w grupach na temat zagroŜeń jakie mogą wystąpić w sytuacji
przedstawionej na zdjęciu. Po dokonanej analizie wybrany lider z grupy przedstawia
wnioski i przemyślenia.
5.
Sprawdzenie
poprawności
wykonania
ć
wiczenia.
Podsumowanie
wystąpienia
poszczególnych grup..
6.
Nauczyciel analizuje pracę uczniów i podczas wspólnej dyskusji określają zasady
postępowania dotyczące zagroŜeń wypadkowych, następnie nauczyciel dokonuje oceny
pracy uczniów.
Praca domowa
Zadanie: Określ i zapisz jakie zagroŜenia wypadkowe mogą występować w przypadku
pracownika pomocniczego obsługi hotelowej w trakcie prac gospodarczych wykonywanych
na terenie obiektu hotelarskiego?
Jakie działania naleŜy przedsięwziąć, aby uchronić go przed tymi zagroŜeniami?
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5.
ĆWICZENIA
5.1.
Wymagania higieniczno-sanitarne oraz środki i zasady
postępowania w przypadku zagroŜeń związanych z pracą
w gastronomii i hotelarstwie
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyszukaj w rozporządzeniu z dnia 26 lipca 1973r, Ministra Gospodarki Terenowej
i Ochrony Środowiska materiały dotyczące wymogań sanitarno-higienicznych dla zakładu
hotelarskiego i gastronomicznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
rozporządzenie Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 26 lipca 1973
roku, rozdział I, II, III (Dz. U. Nr. 33., poz.196)
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiale nauczania w Poradniku dla ucznia (rozporządzenie) rozdziały
dotyczący wymagań sanitarno-higienicznych dla zakładów hotelarskich i gastronomii,
2)
dokonać analizy rozdziałów poświęconych wymaganiom sanitarno-higienicznym,
3)
zapisać najwaŜniejsze zagadnienia dotyczące wymagań sanitarno-higienicznych oraz
obowiązków zakładów hotelarskich i gastronomicznych w tym zakresie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
papier formatu A4,
−
flamastry, długopis ,ołówek,
−
ksero rozporządzenia Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 26
lipca 1973 w sprawie wymogów sanitarno-higienicznych dla hoteli,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na rysunkach przedstawiono sześć znaków ostrzegawczych, Określ zagroŜenia przed
którymi ostrzegają oraz skutek nie przestrzegania ostrzeŜeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Rysunki do ćwiczenia 2
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału 4.1.1. Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. NaleŜy zwrócić uwagę na
zagroŜenia jakie są przedstawione na znakach ostrzegawczych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać odpowiednie schematy pasujące do przedstawionych znaków w materiale
nauczania w poradniku dla ucznia,
2)
zapisać jakie zagroŜenia przedstawiają znaki.
3)
określić skutki ich nie przestrzegania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
papier formatu A4,
−
ołówek, długopis, flamastry,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Na rysunkach przedstawiono środki ochrony indywidualnej, przyporządkuj je do
określonych grup w zaleŜności od pełnionych funkcji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Rysunki do ćwiczenia 3
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania w Poradniku dla ucznia. NaleŜy zwrócić uwagę na rodzaje
ś
rodków ochrony indywidualnej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać rodzaje środków ochrony indywidualnej w materiale nauczania,
2)
zapisać grupy ochrony środków indywidualnych,
3)
dokonać przyporządkowania do poszczególnych grup,
4)
dokonać analizy wyszczególnionych środków ochrony indywidualnej.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
papier formatu A4,
−
flamastry, ołówek, długopis,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2.
Bezpieczeństwo
i
higiena
pracy
oraz
ochrona
przeciwpoŜarowa
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyszukaj w materiale nauczania w Poradniku dla ucznia przepisy dotyczące wymagań
bezpieczeństwa i higieny pracy dla zakładu hotelarskiego i gastronomicznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
X kodeksu pracy poświęcony bezpieczeństwu i higienie pracy oraz fragment rozdziału
Materiał nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiale nauczania w Poradniku dla ucznia podstawowe zasady bhp
obowiązujące pracownika i pracodawcę,
2)
dokonać analizy przepisów bhp,
3)
zapisać najwaŜniejsze obowiązki pracownika w zakresie bhp oraz obowiązki pracodawcy
w zakresie bhp.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
papier formatu A4,
−
flamastry, ołówek, długopis,
−
kodeks pracy,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Odczytaj informacje przedstawione znaki oraz jakie mogą być skutki nie przestrzegania
tych znaków.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Rysunki do ćwiczenia 2
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania w Poradniku dla ucznia. NaleŜy zwrócić uwagę na zagroŜenia
jakie mogą wystąpić na skutek nie przestrzegania znaków ochrony przeciwpoŜarowej
i znaków ewakuacyjnych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać przedstawione znaki na planszach poglądowych lub w materiale nauczania,
2)
rozpoznać zaprezentowane znaki,
3)
określić skutki nie przestrzegania znaków.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
papier formatu A4,
−
flamastry, ołówek, długopis,
−
plansze poglądowe ze znakami przeciwpoŜarowymi i ewakuacyjnymi,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Rozpoznaj przedstawiony sprzęt gaśniczy i określ jego zastosowanie w zaleŜności od
określonego rodzaju poŜaru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Rysunki do ćwiczenia 3
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na grupy poŜarów oraz sposoby
przeprowadzania akcji ratowniczo-poŜarniczej.
Uczeń powinien:
1)
odszukać przedstawiony sprzęt gaśniczy w planszach poglądowych lub w materiale
nauczania w Poradniku dla ucznia,
2)
rozpoznać przedstawiony sprzęt gaśniczy,
3)
określić zastosowanie sprzętu gaśniczego w zaleŜności od rodzaju poŜaru oraz sposobu
jego uŜycia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
papier formatu A4,
−
flamastry, ołówek, długopis,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3.
Bezpieczeństwo gości i ich mienia, oraz ochrona środowiska
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ najwaŜniejsze środki ochrony stosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa
gościom i ich mieniu w zakładzie hotelarskim.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. NaleŜy zwrócić uwagę na zakres
odpowiedzialności pracownika hotelu dotyczący bezpieczeństwa gościa hotelowego i jego
mienia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiale nauczania w Poradniku dla ucznia informacje dotyczące środków
bezpieczeństwa gości hotelowych i ich mienia,
2)
dokonać analizy przedstawionych środków,
3)
określić najwaŜniejsze środki ochrony występujące w zakładzie hotelarskim.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
papier formatu A4,
−
flamastry, ołówek, długopis,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Określ podstawowe prawa i obowiązki pracownika hotelu wynikające z regulaminu pracy
w zakładzie hotelarskim.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na zakres obowiązków i praw
pracownika hotelowego wynikających z regulaminu pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiale nauczania w Poradniku dla ucznia i kodeksie pracy zasady
regulaminu pracy,
2)
dokonać analizy regulaminu pracy w zakładzie hotelarskim,
3)
określić najwaŜniejsze prawa i obowiązki pracownika zakładu hotelarskiego wynikające
z regulaminu pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
papier formatu A4,
−
flamastry, ołówek, długopis,
−
kodeks pracy,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Dokonaj analizy warunków jakie powinien spełniać hotel przestrzegający kryteriów
ekologicznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na wymagania jakie powinien spełniać
hotel w zakresie ochrony środowiska.
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiale nauczania warunki jakim powinien odpowiadać hotel
przestrzegający kryteriów ekologicznych,
2)
dokonać analizy kryteriów jakie spełnia hotel „ekologiczny”,
3)
określić korzyści jakie płyną z działalności proekologicznej w zakresie hotelarstwa
i turystyki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
papier formatu A4,
−
flamastry, ołówek, długopis,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz ochrony
środowiska”
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−−−−
zadania 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 15, 17, 18, 19, 20 z poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 1, 5, 12, 14, 16, z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. a, 5. a, 6. b, 7. b, 8. a, 9. c, 10. b, 11. c,
12. c, 13. c, 14. b, 15. c, 16. b, 17. b, 18. b, 19. b, 20. b
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zidentyfikować odpowiednie rozporządzenie
w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla
hoteli i zakładów gastronomicznych
A
P
a
2
Rozpoznać instytucje sprawującą nadzór nad
stanem higieniczno-sanitarnym w zakładzie pracy
A
P
b
3
RozróŜnić skutki zagroŜeń zdrowia i Ŝycia
pracowników
B
P
c
4
RozróŜnić zasadność stosowania środków ochrony
indywidualnej
B
P
a
5
Określić przedstawione zagroŜenie
A
P
a
6
Rozpoznać przedstawiony środek ochrony
indywidualnej
A
P
b
7
Określić instytucje odpowiedzialną za bhp
w zakładzie pracy
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
8
Określić przygotowanie w zakresie bhp osoby
kierującej zakładem pracy
A
P
a
9
Określić częstotliwość szkolenia w zakresie bhp
A
P
c
10
Zidentyfikować numer alarmowy w razie
zagroŜenia poŜarowego
A
P
b
11
Określić pierwszą czynność w akcji ratowniczo-
-gaśniczej
A
P
c
12
Określić zastosowanie sprzętu gaśniczego
w zaleŜności od rodzaju poŜaru
C
PP
c
13 Określić ilość grup poŜarów
A
P
c
14 Rozpoznać przedstawiony środek gaśniczy
C
PP
b
15 Rozpoznać znak ochrony ppoŜ
C
PP
c
16 Sklasyfikować przedstawiony znak
C
PP
b
17 Rozpoznać przedstawiony znak ewakuacyjny
C
PP
b
18
Określić zakres odpowiedzialności hotelu za
bezpieczeństwo i mienie hoteli
B
P
b
19
RozróŜnić środki dotyczące bezpieczeństwa
w hotelu
B
P
b
20 Określić porę nocną według. regulaminu pracy
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Przepisy szczegółowe dotyczące wymagań higieniczno-sanitarnych dla hoteli i zakładów
gastronomicznych zawarte są w rozporządzeniu z roku
a)
1973.
b)
1994.
c)
1996.
d)
2003.
2.
Nadzór nad higieną pracy oraz stanem sanitarnym zakładu sprawuje
a)
Państwowa Inspekcja Pracy.
b)
Państwowa Inspekcja Sanitarna.
c)
Państwowa Inspekcja Handlowa.
d)
Państwowy Zakład Higieny.
3.
Do skutków zagroŜeń zdrowia i Ŝycia pracowników w zakładzie pracy, moŜemy zaliczyć
a)
tylko wypadki przy pracy.
b)
tylko choroby zawodowe.
c)
wypadki przy pracy oraz choroby zawodowe.
d)
wypadki przy pracy lub choroby zawodowe.
4.
Ś
rodki ochrony indywidualnej stosujemy
a)
w kaŜdym przypadku.
b)
gdy nie moŜna uniknąć zagroŜeń.
c)
w nagłych przypadkach.
d)
według własnej potrzeby.
5.
Przedstawiony znak ostrzega przed
a)
poraŜeniem prądem elektrycznym.
b)
poŜarem.
c)
niebezpieczeństwem.
d)
substancjami Ŝrącymi.
6.
Przedstawiony środek ochrony indywidualnej słuŜy do ochrony
a)
głowy.
b)
słuchu.
c)
układu oddechowego.
d)
twarzy i oczu.
7.
Za bezpieczeństwo i higienę pracy w zakładzie odpowiada
a)
pracownik.
b)
pracodawca.
c)
Państwowa Inspekcja Pracy.
d)
pracownik i pracodawca.
8.
Osoba kierująca zakładem pracy
a)
powinna odbyć szkolenie w zakresie bhp .
b)
nie musi odbywać szkolenia w zakresie bhp.
c)
moŜe ale nie musi odbyć szkolenia w zakresie bhp.
d)
inna osoba moŜe odbyć za nią szkolenie w zakresie bhp.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
9.
Szkolenie pracowników w zakresie bhp powinno odbywać nie rzadziej niŜ raz na
a)
1 rok.
b)
2 lata.
c)
3 lata.
d)
5 lat.
10.
Numer telefoniczny do straŜy poŜarnej to
a)
997.
b)
998.
c)
999.
d)
996.
11.
Pierwszą czynnością podczas akcji ratowniczo-gaśniczej jest
a)
odcięcie moŜliwych źródeł zapłonu.
b)
gaszenie poŜaru.
c)
ewakuacja ludzi.
d)
odcięcie dopływu paliwa.
12.
PoŜar powstały w obrębie urządzeń elektrycznych moŜna gasić
a)
wodą.
b)
pianą.
c)
proszkami gaśniczymi.
d)
kocami gaśniczymi.
13.
Zgodnie z obowiązującą w Polsce normą poŜary moŜemy podzielić na
a)
3 grupy.
b)
4 grupy.
c)
5 grup.
d)
6 grup.
14.
Przedstawiony środek gaśniczy, nazywany jest
a)
hydrantem wewnętrznym.
b)
hydronetką.
c)
agregatem gaśniczym.
d)
tłumicą.
15.
Przedstawiony znak przeciwpoŜarowy oznacza
a)
gaśnice.
b)
zestaw sprzętu poŜarniczego.
c)
hydrant wewnętrzny.
d)
drzwi ewakuacyjne.
16.
Przedstawiony znak naleŜy do grupy znaków
a)
ewakuacyjnych.
b)
ochrony ppoŜ.
c)
bezpieczeństwa bhp.
d)
elektrycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
17.
Rysunek przedstawia
a)
drogę ewakuacyjną.
b)
drzwi ewakuacyjne.
c)
wyjście ewakuacyjne.
d)
kierunek drogi ewakuacyjnej.
18.
Szkody wyrządzone przez pracownika hotelu związane są z odpowiedzialnością
a)
etyczno-moralną.
b)
cywilno-materialną.
c)
karną.
d)
administracyjną.
19.
Szkolenie i doskonalenie personelu dotyczące bezpieczeństwa gości i ich mienia
zaliczamy do
a)
prawnych środków bezpieczeństwa.
b)
organizacyjno-taktycznych środków bezpieczeństwa.
c)
elektronicznych środków bezpieczeństwa.
d)
fizycznych środków bezpieczeństwa.
20.
Pora nocna wynikająca z regulaminu pracy , obejmuje godziny
a)
22.00–8.00.
b)
21.00–7.00.
c)
20.00–6.00.
d)
23.00–9.00.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz ochrony
środowiska”
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−−−−
zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 15, 17, 18, 19, 20 z poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 5, 11, 12, 14, 16, z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. d, 4. a, 5. b, 6. d, 7. b, 8. b, 9. a, 10. b, 11. c,
12. d, 13. c, 14. c, 15. b, 16. b, 17. d, 18. a, 19. d, 20. b
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić nazwę instytucji nadzorującej stan
higieniczno-sanitarny.
A
P
c
2
RozróŜnić ilość grup środków ochrony
indywidualnej.
B
P
d
3
Określić rozdziały zawierające przepisy
higieniczno-sanitarne dla hotelu i gastronomii
A
P
d
4
Określić znaczenie bhp w pracy.
A
P
a
5
Sklasyfikować przedstawione znak
C
PP
b
6
Rozpoznać przedstawiony środek ochrony
indywidualnej
A
P
d
7
Określić kto sprawuje nadzór i kontrolę nad
przestrzeganiem bhp w zakładzie pracy
A
P
b
8
Określić gdzie zawarte są obowiązki
pracownika w zakresie bhp
A
P
b
9
Określić na kim spoczywa obowiązek
zapewnienia ochrony przeciwpoŜarowej
A
P
a
10
Określić osobę odpowiedzialną za akcję
ratowniczo-gaśniczą
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
11
RozróŜnić sprzęt gaśniczy w zaleŜności od
rodzaju poŜaru
B
P
c
12
RozróŜnić środki gaśnicze w zaleŜności od
rodzaju poŜaru
B
P
d
13
Określić kolejność wzywania pomocy podczas
poŜaru
A
P
c
14 Sklasyfikować przedstawiony środek gaśniczy
C
PP
c
15 Sklasyfikować znak ochrony ppoŜ
C
PP
b
16 Sklasyfikować przedstawiony znak
C
PP
b
17
Sklasyfikować przedstawiony znak
ewakuacyjny
C
PP
d
18
RozróŜnić rodzaje
odpowiedzialności hotelu
B
P
a
19
RozróŜnić środki dotyczące bezpieczeństwa
w hotelu
B
P
d
20
Określić godziny ciszy nocnej w zakładzie
hotelarskim
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Skrót PIS jako jednostka nadzorująca stan higieniczno-sanitarny oznacza
a)
Państwową Inspekcje Społeczną
b)
Państwową Instytucje Społeczną.
c)
Państwową Inspekcje Sanitarną.
d)
Państwowy Instytut Sanitarny.
2.
Ś
rodki ochrony indywidualnej moŜemy podzielić na
a)
5 grup.
b)
7 grup.
c)
8 grup.
d)
10 grup.
3.
Przepisy dotyczące wymagań higieniczno-sanitarnych dla gastronomii i hotelarstwa
znajdują się w rozporządzeniu w rozdziałach
a)
pierwszym i drugim.
b)
drugim i trzecim.
c)
pierwszym i trzecim.
d)
pierwszym, drugim i trzecim.
4.
Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy jest
a)
wymagane w kaŜdym przypadku.
b)
wymagane w niektórych przypadkach.
c)
wymagane w zaleŜności od rodzaju pracy.
d)
nie jest wymagane.
5.
Przedstawiony znak naleŜy do grupy znaków
a)
ewakuacyjnych.
b)
ostrzegawczych.
c)
przeciwpoŜarowych.
d)
informacyjnych.
6.
Przedstawiony środek ochrony indywidualnej słuŜy do ochrony
a)
głowy.
b)
słuchu.
c)
układu oddechowego.
d)
twarzy i oczu.
7.
Nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie
sprawuje
a)
Państwowa Inspekcja Sanitarna.
b)
Państwowa Inspekcja Pracy.
c)
pracodawca.
d)
pracownik.
8.
Obowiązki pracownika w zakresie bhp ujęte są w
a)
kodeksie administracyjnym.
b)
kodeksie pracy.
c)
kodeksie cywilnym.
d)
kodeksie handlowym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
9.
Obowiązek zapewnienia ochrony przeciwpoŜarowej spoczywa na
a)
kierownikach zakładów.
b)
pracowniku.
c)
straŜy poŜarnej.
d)
Państwowej Inspekcji Pracy.
10.
Do czasu przybycia straŜy poŜarnej akcją ratowniczo-gaśniczą kieruje
a)
pracownik.
b)
dowódca pogotowia.
c)
kierownik zakładu.
d)
pracodawca.
11.
Palące się ciecze palne gasimy
a)
wodą.
b)
pianą.
c)
kocami gaśniczymi.
d)
tłumicą.
12.
Ś
rodkiem gaśniczym w postaci piany, moŜemy gasić palące się
a)
gazy.
b)
ciecze palne.
c)
metale.
d)
ciała stałe pochodzenia organicznego.
13.
ZauwaŜając poŜar, wzywamy w pierwszej kolejności
a)
pogotowie.
b)
policje.
c)
straŜ poŜarną.
d)
Pogotowie gazowe.
14.
Przedstawiony środek gaśniczy, nazywany jest
a)
hydrantem wewnętrznym.
b)
hydronetką.
c)
agregatem gaśniczym.
d)
tłumicą.
15.
Przedstawiony znak przeciwpoŜarowy oznacza
a)
gaśnica.
b)
alarmowy sygnalizator akustyczny.
c)
hydrant wewnętrzny.
d)
drzwi ewakuacyjne.
16.
Przedstawiony znak naleŜy do grupy znaków
a)
ewakuacyjnych.
b)
ochrony ppoŜ.
c)
bezpieczeństwa bhp.
d)
ostrzegawczych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
17. Rysunek przedstawia
a)
drogę ewakuacyjną.
b)
drzwi ewakuacyjne.
c)
wyjście ewakuacyjne.
d)
Sposób otwierania drzwi.
18.
Zakres odpowiedzialności hotelarza z tytułu obowiązku starannego wykonywania
zawodu zalicza się do odpowiedzialności
a)
etyczno-moralnej.
b)
cywilno-materialnej.
c)
karnej.
d)
administracyjnej.
19.
Dozór i ochronę hotelu zaliczamy do środków bezpieczeństwa
a)
prawnych.
b)
organizacyjno-taktycznych.
c)
elektronicznych.
d)
fizycznych.
20.
Obowiązująca cisza nocna w hotelu obejmuje godziny
a)
22.00–8.00.
b)
21.00–7.00.
c)
22.00–7.00.
d)
23.00–9.00.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
7. LITERATURA
1.
Adamowicz J., Wolak G.: Jak być hotelarzem? Krakowska Szkoła Hotelarska,
Kraków 2006
2.
Błądek Z.: Hotele – programowanie i wyposaŜenie. Wydawnictwo ALBUS,
Poznań 2002
3.
Boratyński J.: Obsługa klienta – Prawo pracy i higiena pracy. WSiP, Warszawa 2003
4.
Czarniecka – Skubina E., Rosiak E.: Poradnik Gastronoma. Polskie Wydawnictwo
Specjalistyczne „ProMedia”, Warszawa 2004
5.
Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1993
6.
Kodeks pracy
7.
Konarzewska M., Lada E., Zielonka B.: WyposaŜenie techniczne zakładów
gastronomicznych. Wydawnictwo REA, Warszawa 2004
8.
Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. Podręcznik dla szkół zasadniczych.
WSiP , Warszawa 1999
9.
Mitura E., Koniuszewska E.: Ekonomika i organizacja pracy w hotelarstwie. Difin,
Warszawa 2006
10.
Nestorowicz M., Rembieliński A.: Odpowiedzialność cywilna zakładu hotelarskiego.
Dom Organizatora, Toruń 1995
11.
Oparka S., Nowicka T.: Organizacja i technika pracy w hotelarstwie. Polskie Zrzeszenie
Hoteli, Warszawa 2005
12.
Portale internetowe: Gatroma.pl, Hotelarze.pl, Hotele.net, komers – bhp.pl
13.
Słoma J.: Przysposobienie obronne. Podręcznik dla zasadniczej szkoły zawodowej. Nowa
Era, Warszawa 2004
14.
Witkowski Cz.: Hotelarstwo. Podstawy hotelarstwa. Cz. I. WyŜsza Szkoła Ekonomiczna,
Warszawa 2002
15.
Witkowski
Cz.:
Kierowanie
przedsiębiorstwem
hotelarskim.
WyŜsza
Szkoła
Ekonomiczna, Warszawa 2000
Czasopisma:
–
Hotelarz
–
Hotele i Restauracje
–
Kuchnia
–
Przegląd gastronomiczny
Literatura metodyczna
1.
Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2.
Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
3.
Plewka C.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. Instytut
Technologii Eksploatacji, Radom 1999
4.
Symela K.: Zarys metodologii konstruowania modułowego programu nauczania dla
zawodu. KOWEZiU, Warszawa 2002
5.
Szlosek F: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii
Eksploatacji, Radom 1999