background image

 

1

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ 

DEPARTAMENT WYCHOWANIA I PROMOCJI OBRONNOŚCI 

 

 

 

 

BEZPIECZEŃSTWO 

W RUCHU DROGOWYM

 

 

WYBRANE ZAGADNIENIA

 

 

Materiał profilaktyczno-edukacyjny  

do prowadzenia zajęć z żołnierzami  

WARSZAWA 2006  

background image

 2 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

3

PLAN – KONSPEKT 

do przeprowadzenia zajęć profilaktyczno-edukacyjnych  

z problematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym 

TEMAT:  

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM. 
WYBRANE ZAGADNIENIA. 

 
CELE: 

1. Przedstawienie wybranych elementów ruchu drogowego. 
2.  Zapoznanie z zagrożeniami w ruchu drogowym. 
3.  Omówienie wybranych zachowań ludzi stwarzających zagrożenia dla 

użytkowników dróg. 

 
 
CZAS:  

2 x 45’ 

 
 
METODY:  

Wykład, prezentacja graficzna, dyskusja, test. 

 
MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE: 

Foliogramy, rzutnik światła dziennego lub projektor multimedialny. 

 
 
MIEJSCE: Świetlica, sala wykładowa. 
 
 
ZAGADNIENIA: 

1. Analiza układu: Człowiek - Pojazd - Droga.  
2.  Proces decyzyjny kierującego pojazdem. 
3.  Cechy osobowe kierowcy a sposób prowadzenia pojazdu. 
4. Kierujący pojazdem a inni użytkownicy dróg. 
5. Przestępstwa i wykroczenia drogowe – przesłanki zdarzeń  

i konsekwencje. 

6.  Środki psychoaktywne a sprawność psychomotoryczna użytkowników dróg. 
7. Samoocena użytkownika dróg – ćwiczenie. 
8. Zakończenie. 

 
 
 
 
 

background image

 4 

 

WYKORZYSTANA LITERATURA: 

1. Ustawa 

– 

„Prawo o ruchu drogowym”. 

2.  Tadeusz Rotter – „Kierowca i jego praca” w: Metodyka psychologicznych badań 

kierowców, Instytut Transportu Samochodowego, Warszawa 2003 r. 

3.  Violetta Ozminkowski, Paweł Szaniawski, Paweł Kapelański – „Wściekli na 

drodze” w: Newsweek, nr 48, 28.11.2004 r. 

4.  Jan Unarski – „Agresja w ruchu drogowym” – niepublikowane materiały 

szkoleniowe, UJ, Kraków 2005 r. 

5.  Józef Gawlik – „Bezpieczeństwo w ruchu lądowym” – niepublikowane materiały 

szkoleniowe, UJ, Kraków 2005 r. 

6.  „Bezpieczna droga” – wydanie specjalne – Instytut Transportu Samochodowego, 

Warszawa, czerwiec 2006 r. 

7. Stowarzyszenie 

Psychologów Transportu – materiały informacyjno-szkoleniowe. 

8. Jadwiga 

Bąk – „Cechy psychologiczne kierowców jako pierwotne przyczyny 

wypadków drogowych”, Instytut Transportu Samochodowego, Warszawa. 

9.  „Alkohol i kierowca” – Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów 

Alkoholowych, Warszawa 2004 r. 

10.  „Alkohol – Świadome ryzyko” – Departament Wychowania i Promocji Obronności 

MON, Warszawa 2006 r. 

 
 
 

background image

 

5

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 

 

Lp. TREŚĆ ZAGADNIENIA

 

CZAS 

( min.)

 

WSKAZÓWKI, 

PRZYKŁADOWE PYTANIA

 

  Przedstawienie tematu i celu zajęć.

 

5 min.   

 

CZĘŚĆ ZASADNICZA 

 

 

1. 

 

ZAGADNIENIE  1   

(patrz szerzej str. 15) 

A

NALIZA UKŁADU

:

 

C

ZŁOWIEK 

 

P

OJAZD 

 

D

ROGA

 
Człowiek
 – użytkownik pojazdu i drogi – prognoza 

zachowania kierowcy bardzo trudna, czasami niemożliwa 
– wpływ na reakcje i zachowanie wielu czynników 
niezależnych od instruktorów i przełożonych. 

Pojazd – narzędzie w ręku człowieka, za pomocą 

odpowiedniej konstrukcji całkowicie podporządkowane 
człowiekowi i jego zamiarom, świadomym  
i nieświadomym. 

Droga – element otaczającego świata, naturalny lub 

stworzony przez człowieka, w różnym stopniu służący 
swą jakością człowiekowi. 

Najważniejsze kanały informacyjne dla kierowcy:  

WZROK – nieprzerwane kontrolowanie: 

a) przestrzeni przed pojazdem, 
b) otoczenia pojazdu, 
c) przestrzeni za pojazdem, 
d) wnętrza pojazdu. 

SŁUCH – drugi ważny kanał informacyjny: 

a) dźwięki z otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego 

– lokalizacja przestrzenna, 

b) dźwięki z zewnątrz i wewnątrz kabiny, 
c) słowa w kabinie – radio, pasażer, telefon. 
 

Każdy element układu  Człowiek – Pojazd – Droga
wpływa bez przerwy na pozostałe elementy. 

 

10 min. 

 

 

FOLIA  1 

(schemat układu) 

 
Pytania o ewentualne 
przykłady z życia: 

1. Na podstawie czego 
można prognozować 
zachowanie kierowcy? 
2. Jakie czynniki wpływają 
na zachowanie kierowcy? 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Co jest naturalne a co może 
zakłócać pracę kierowcy? 

 
 
 
 

Na czym polega to 
sprzężenie zwrotne?
 

2. 

ZAGADNIENIE  2   

(patrz szerzej str. 17) 

P

ROCES DECYZYJNY KIERUJĄCEGO POJAZDEM

 
Cechy procesu decyzyjnego kierowcy: 

⇒ 

deficyt czasu – podejmowanie decyzji w ograniczo-
nym czasie, skracanym wraz ze wzrostem prędkości, 

⇒ 

złożoność decyzji – jednoczesne podejmowanie 
wielu kolejnych decyzji cząstkowych aby wykonać  tą 
właściwą, 

⇒ 

nieodwołalność decyzji – często ze względu na 
deficyt czasu i sytuację decyzji nie można zmienić. 

 

 

5 min. 

 
 
 

FOLIA 1 

 
 

Podaj przykład decyzji 
ryzykownych – kiedy można 
a kiedy trzeba je 
podejmować? 

 
 
 
 
 

background image

 6 

Część decyzji kierującego wyzwala emocje, bo wiąże się 
z podejmowaniem ryzyka. 

Czynniki wpływające negatywnie na procesy decyzyjne 
kierowcy: 

wiek, zmęczenie, zły stan emocjonalny, zły stan zdrowia, 
podpowiedzi współpasażerów, pogoda, hałas, środki 
lecznicze lub psychoaktywne... 

 
Problemy w podejmowaniu decyzji: 

¾

 

koordynacja wzrokowo-ruchowa – wzrokowe, 
automatyczne kontrolowanie wykonywanych 
czynności, 

¾

 

rytmika i płynność ruchów – właściwa współpraca  
z urządzeniami samochodu, 

¾

 

deficyt czasu – narzucanie kierowcy ścisłego reżimu 
postępowania. 

 
Sprawność kierowcy jest wypadkową wielu czynników.
Najważniejsze to: 

¾

 

sprawność psychofizyczna – zależna min. od 
wieku, najwyższa jest w młodym wieku, potem 
stopniowo spada, 

¾

 

doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, najmniejsze 
jest w młodym wieku, potem stopniowo wzrasta. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Co to oznacza 

-  

– być sprawnym, 
– być doświadczonym 

kierowcą? 

 
 
 

3. 

ZAGADNIENIE  3   

(patrz szerzej str. 18) 

C

ECHY OSOBOWE KIEROWCY A SPOSÓB PROWADZENIA 

POJAZDU

 
Kierujący pojazdem a: 

– sprawność intelektualna, 
– cechy osobowości. 

Sprawność intelektualna pozwala: 

¾

 

analizować ciągle zmieniające się sytuacje, 

¾

 

wnioskować o sytuacjach, możliwych reakcjach 
innych i następstwach, 

¾

 

szybko odczytywać, analizować i wykonywać 
polecenia znaków drogowych, informacji itp. 

 

Uwaga kierującego pojazdem: 

¾

 

koncentracja – zdolność do świadomego skupienia 
się na wykonywanym, nawet długo, zadaniu,  
na prowadzeniu pojazdu, 

¾

 

podzielność – umiejętność widzenia i dostrzegania 
różnych informacji oraz zdolność do jednoczesnego 
wykonywania kilku czynności wymagających uwagi, 

¾

 

przerzutność – zdolność do szybkiego przenoszenia 
uwagi z jednego obiektu na inny i rejestrowania 
istotnych dla jazdy informacji. 

 

Cechy osobowości to indywidualny i niepowtarzalny portret 
wewnętrzny każdego człowieka. 

 

15 min. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jak do tych cech można 

odnieść tzw. 

 „jazdę na pamięć?” 
 
 
 

FOLIA 2 

 

Jak rozumiesz pojęcia: 

1. koncentracja uwagi?, 
2. podzielność uwagi?, 
3. przerzutność uwagi?. 
 
 

Co może osłabić  

wymienione cechy uwagi? 

 

 
 

background image

 

7

Kierujący pojazdem winien charakteryzować się: 

¾

 

stabilnością emocjonalną – zrównoważonym 
reagowaniem na różne, nawet trudne sytuacje, 

¾

 

odpornością emocjonalną – kontrolować sytuację  
i własną ekspresję, 

¾

 

optymalną szybkością reagowania na bodźce 
świetlne, dźwiękowe, sytuacyjne, 

¾

 

umiejętnością podejmowania trafnych decyzji, 

¾

 

umiarkowanym poziomem lęku przed innymi 
kierowcami i pojazdami, przed prędkością. 

 
Możliwe reakcje kierowcy w sytuacjach trudnych: 

⇒ 

zadaniowe – analizuje i rozwiązuje sytuacje  
w deficycie czasu skutecznie i poprawnie, zna 
możliwości swoje i swojego pojazdu, 

⇒ 

emocjonalne – może pogłębić niekorzystną lub 
groźną sytuację, nie wybiera optymalnego 
rozwiązania, nie wierzy we własne siły, sprawność, 
umiejętności, reaguje nieadekwatnie do sytuacji, 

⇒ 

unikowe – prawie niemożliwe na drodze – kierowca 
musi podjąć działanie,
 zareagować na zagrożenie, 
bo brak reakcji (manewru) grozi wypadkiem.  

 
Pożądane cechy jazdy:
  

– spokojna, równomierna, zdecydowana. 

Niepożądane cechy jazdy: 

– ostra, agresywna, ryzykowna, 
– zachowawcza, hiperostrożna, niezdecydowana,  
   bardzo wolna. 

 

„CZŁOWIEK PROWADZI SAMOCHÓD 

 TAK – JAK ŻYJE” 

 

Agresja na drodze ma różne przyczyny i podłoże. 
Dotyczy wszystkich zawodów, osób w różnym wieku, kobiet 
i mężczyzn. 

Skłonność do agresywnej jazdy: 

– 

osoby impulsywne, 

– 

młodzi kierowcy, 

– 

przeświadczenie o dużej sprawności  
w prowadzeniu pojazdu, 

– 

częściej mężczyźni. 

 
Codzienne cechy agresji na drodze: 

ƒ

 duża prędkość, 

ƒ

 trąbienie i miganie światłami, 

ƒ

 nieprzyzwoite 

gesty, 

ƒ

 zajeżdżanie drogi, 

ƒ

 częste zmiany pasów ruchu, 

ƒ

 nagłe hamowanie, 

ƒ

  ruszanie z piskiem opon, 

ƒ

  straszenie innych kierowców, 

ƒ

  wymuszanie zmian pasa ruchu, 

ƒ

  nierespektowanie znaku – stop

ƒ

 przyśpieszanie na żółtym świetle.... 

 
 
 
 
 
 
 
Każdy sam może 
odpowiedzieć sobie na 
pytanie – 

co mnie 

wyprowadziło z równowagi 
na drodze?

 

 
 
 
 

Jak ja reaguję na sytuacje 

trudne na drodze? 

 
 

 
 
 
 
 
 
 

Jakie cechy jazdy mogę 

przypisać sobie? 

 

 
 
 

FOLIA 3 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cechy agresywnej jazdy 

zapisać na tablicy. 

 
 

Pytanie bez odpowiedzi – 

Czy JA kiedykolwiek 

zachowałem się właśnie 

tak na drodze? 

background image

 8 

47% polskich kierowców uważa, że było obiektem 
agresywnego zachowania.  
 
72% kierowców uważa, żę w ostatnich latach agresywność 
wśród kierowców stale wzrasta. 
 
Wymienione cechy agresji to nie wszystkie przejawy takiego 
zachowania. 
 

Jazda samochodem jest agresywna, jeżeli jest 

świadoma, zwiększa ryzyko wypadku,  

jest motywowana zniecierpliwieniem, złością, 

wrogością, chęcią oszczędzenia czasu. 

 
Motywy jazdy agresywnej, zagrażającej innym: 

– 

wzrost samooceny, 

– 

uznanie rówieśników, 

– 

dowód sprawności, 

– 

potwierdzenie poczucia kontroli nad pojazdem, 
nawet b. szybkim, 

– 

odreagowanie innej stresującej, trudnej sytuacji. 

 
Agresja na drodze

– 

anonimowość, możliwość ucieczki, 

– 

chęć sprawdzenia się, na co mnie stać, kolejne 
wyzwanie (wobec kolegów), 

– 

widok innych agresywnych kierowców, 

– 

brak społecznego potępienia,  

– 

słaba kontrola własnych emocji,  niska tolerancja 
na stres, środki psychoaktywne. 

Wg badań sondażowych, kierowcy uważają, że: 

– 

85%  innych kierowców jeździ agresywnie lub 
ryzykownie, 

– 

50% stwierdza, że zdarzyło im się jechać 
agresywnie. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOLIA 4 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dlaczego kierowcy na 
drodze są wobec innych 
kierowców agresywni?
 

4. 

ZAGADNIENIE 4   

(patrz szerzej str. 19) 

K

IERUJĄCY POJAZDEM A INNI UŻYTKOWNICY DRÓG

 

 
Użytkownicy dróg:
 

– 

kierujący pojazdami samochodowymi, 

– 

kierujący motocyklami, 

– 

kierujący rowerami 

– 

piesi. 

 

Według Kodeksu drogowego, wszyscy użytkownicy mają 

równe prawa, precyzyjnie określone, co ich do zachowań 
w czasie korzystania z drogi. 
       

 Wszyscy  użytkownicy dróg mają te same prawa bez 

względu na: 

ƒ

  wielkość pojazdu, 

ƒ

  markę pojazdu, 

ƒ

  cenę pojazdu. 

 

10 min. 

 
 

 
 

FOLIA 5 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

9

Najczęściej spotykane nieprawidłowości: 

– 

kierujący pojazdem uważają się za najważniejszych 
na drodze, 

– 

kierujący motocyklem uważają się za 
najsprawniejszych na drodze, 

– 

rowerzyści uważają, że mają specjalne prawa ich 
chroniące, inni powinni uważać na nich, 

– 

piesi lekceważą ruch pojazdów, są bez wyobraźni 
dotyczącej ograniczeń możliwości pojazdu  
i kierującego. 

 

EUROPA – 22%

   ofiar wypadków drogowych to piesi  

                             i rowerzyści. 

POLSKA  –  43%

  ofiar wypadków drogowych to piesi  

                             i rowerzyści. 
 
Błędy lub celowe działania użytkowników dróg. 

PIESZY:  

– 

porusza się niezgodnie z przepisami ruchu 
drogowego, 

– 

jest niewidoczny po zmroku i w nocy dla kierujących 
pojazdami, 

– 

wchodzi na jezdnię bez upewnienia się czy może to 
zrobić, 

– 

porusza się drogą po niewłaściwej stronie, 

– 

na pasach wymusza zatrzymywanie pojazdów, 
nawet ostre. 

ROWERZYSTA

– 

lawirowanie między pojazdami, 

– 

jazda po chodniku między pieszymi, 

– 

lekceważenie przepisów szczególnie na zakrętach 
i rondach oraz przejściach, 

– 

nagłe manewry na jezdni, 

– 

przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, 

– 

brak oświetlenia roweru. 

MOTOCYKLISTA

– 

przekraczanie prędkości,  

– 

lawirowanie między pojazdami, 

– 

wymuszanie pierwszeństwa na przejściach dla 
pieszych, 

– 

ściganie się, 

– 

straszenie pieszych ostrą jazdą, 

– 

wykonywanie niebezpiecznych manewrów  
(np. jazda na jednym kole, b. ostre starty). 

KIEROWCA POJAZDU

– 

wymuszanie pierwszeństwa na jezdni wobec 
motocyklistów i rowerzystów, 

– 

zajeżdżanie drogi, głównie przed światłami, 

– 

lekceważenie ruchu rowerowego  
i pieszego, spychanie go na pobocza,  

– 

wymuszanie przejazdu wobec pieszych na jezdni, 
również na pasach, 

– 

straszenie pieszych ostrymi  manewrami, 
klaksonem. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Słuchacze mogą sami 
wymieniać błędy 
użytkowników dróg, 
uzupełniając podaną listę. 

background image

 10

5. 

ZAGADNIENIE  5   

(patrz szerzej str. 20) 

P

RZESTĘPSTWA

,

 WYKROCZENIA

,

 WYPADKI DROGOWE 

 

PRZESŁANKI ZDARZEŃ I KONSEKWENCJE

 
ROCZNIE W POLSCE POLICJA ODNOTOWUJE: 

– 

wypadków drogowych – ponad 50 000, 

– 

zabitych – ponad 5 800, 

– 

rannych – ponad 64 000, 

– 

straty  – ok. 12 mld. zł  

Przyczynami wypadków są, przede wszystkim :  

• niedostosowanie prędkości do warunków jazdy –  

ok. 25% ogółu zdarzeń, 

• nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu –  

ok. 19%, 

• nieprawidłowe wykonywanie manewrów – omijania, 

wymijania, wyprzedzania (tzw. na trzeciego) – ok. 9%.

 
Liczba zabitych na 100 wypadków: 

– 

Austria      - 2, 

– 

Niemcy     - 2, 

– 

Szwecja    - 3, 

– 

Czechy     - 5, 

– 

Francja     - 7, 

– 

POLSKA - 11 

 

Wiek ofiar śmiertelnych –  
największy procent w populacji 18 - 24 lata. 
 

Największe zagrożenia w weekendy, najwięcej 
młodych ofiar w niedzielę. 

 

Wypadki z udziałem pieszych:  

•  ponad 30% ogółu zdarzeń, 

•  ok. 30% ofiar śmiertelnych, 

•  ok. 23% rannych. 

 
Wypadki z udziałem rowerzystów:  

•  ok. 6% ogółu zdarzeń, 

•  ok.0,5% ofiar śmiertelnych (w tym dzieci ok. 100 

ofiar śmiertelnych i ok. 2000 rannych). 

 

Na prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu decyduje 

się ponad 27% kierowców. 

 

Przyczyny  wypadków „po wódce, piwie, trawce”: 

– 

brawura, 

– 

brak orientacji przestrzennej, 

– 

popisywanie się,  

– 

wiara we własną sprawność,  

– 

„mnie nie złapią”, 

– 

fałszywa norma kulturowa – „jedno piwko nie 
zaszkodzi”, 

   

15 min. 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOLIA 6 

background image

 

11

– 

brak potępienia społecznego oraz brak 
wyobraźni rodziny i kolegów, 

– 

namowa kolegów itd. 

 

Nietrzeźwi kierowcy powodują:  

– 

ok. 14 % wypadków, 

– 

ok. 15% ofiar śmiertelnych. 

Nowa, niebezpieczna jakość na drogach –  

telefon komórkowy: 

•  92% badanych czuje się zagrożonych kiedy kierowca 

trzyma w ręku telefon, 

•  czterokrotnie wzrasta zagrożenie gdy kierowca w czasie 

jazdy rozmawia przez telefon, 

• wpływ rozmowy telefonicznej na jazdę: 

– 

rozkojarzenie do 5 minut po zakończeniu rozmowy,

– 

rozproszenie fizyczne – zajęta ręka, 

– 

rozproszenie poznawcze – patrzy i nie widzi 

•  1 na 9 kierowców zwalnia, 
• wydłuża się czas reakcji bo uwaga jest skierowana  

w dużej części na treść rozmowy lub wyobrażenie 
rozmówcy. 

 

W ostatnich latach stale wzrasta liczba pojazdów służbowych. 
Stwarza to również pewne zagrożenia ponieważ: 

– 

wiele jest źle wyposażonych i  niesprawnych, 

– 

kierowcy jeżdżą wiele godzin bez przerw bo taki   
jest wymóg szefa, 

– 

jeżdżą, bo boją się utraty pracy, 

– 

brak zmienników na długich trasach. 

Za wypadek odpowiada kierowca, bardzo rzadko udaje 
się udowodnić winę  właściciela lub szefa, który jest 
podżegaczem przestępstwa czy wykroczenia drogowego.
 

6. 

ZAGADNIENIE 6   

(patrz szerzej str. 21) 

Ś

RODKI PSYCHOAKTYWNE A SPRAWNOŚĆ 

PSYCHOMOTORYCZNA UŻYTKOWNIKÓW DRÓG

 
Do środków psychoaktywnych wpływających 
negatywnie na sprawność psychomotoryczną kierowcy 
należą: 

– 

alkohol, 

– 

narkotyki,  

– 

niektóre lekarstwa. 

 
Efekt spożycia alkoholu lub innych środków podobnie 
działających – narkotyków, leków: 

– 

ograniczone widzenie przestrzenne, 

– 

widzenie tzw. tunelowe - środkowe, 

– 

obniżona spostrzegawczość, 

– 

wydłużony czas reakcji, 

 

10 min. 

 
 
 
 
 

 

FOLIA 7 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 12

– 

rozproszona uwaga - brak koncentracji 
i podzielności uwagi, 

– 

podwyższona pewność siebie, 

– 

zwiększona podatność na olśnienie, 

– 

kłopoty z rozpoznawaniem spadków i wzniesień 
oraz elementów pobocza, 

– 

spowolniona adaptacja wzroku do ciemności, 

– 

błędna ocena odległości i prędkości. 

 

Alkohol: 

– 

dopuszczalny stan spożycia w Polsce – do 0,2‰ 

– 

stan po użyciu alkoholu - do 0,5‰, 

– 

stan nietrzeźwości - ponad 0,5‰, 

 
Sprawność widzenia trzeźwego kierowcy: 

– 

w dzień - 100% 

– 

w nocy  - 66% 

 
Sprawność widzenia przy stężeniu 1,1‰: 

– 

w dzień - 45%, 

– 

w nocy  - 30% 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOLIA 8 

7. 

ZAGADNIENIE  7   

(patrz szerzej str. 21) 

S

AMOOCENA UŻYTKOWNIKA DRÓG 

 ĆWICZENIE

 

MAD MAX – TEST 

Na zakończenie przeprowadzimy prosty test dotyczący 
zachowań na drodze. 
 
Test będzie anonimowy. 
 
Na ekranie przedstawione są – pytania. Na każde z nich 
odpowiadamy wybierając odpowiednią cyfrę od 1 do 5. 

 

Odpowiedzi: 

1 – zdecydowanie nie 
2 – raczej nie 
3 – trudno powiedzieć 
4 – raczej tak 
5 – zdecydowanie tak 

Na kartkach piszemy tylko numer pytania i odpowiedź – 
wybraną cyfrę. 

Po zakończeniu zliczamy punkty. 

Interpretacja, do wyboru: 

1. Czytamy poniższą interpretację z własnym 

komentarzem dotyczącym agresywnych zachowań 
na drodze. Uczestnicy mogą podawać swoje wyniki, 
jest to dobrowolne. 

2.  Zbieramy kartki (nie podpisane) i na tablicy robimy 

błyskawiczne zestawienie dzieląc wyniki na cztery 
grupy, po czym komentujemy wyniki. 

 

15 min. 

 
 

FOLIA 9 

(test) 

Uczestnikom rozdajemy 
kartki formatu A-6  
(pół kartki zeszytowej)  
z informacją aby ich nie 
podpisywali. 
 
Test anonimowy 
gwarantuje większą 
szczerość.  
 
Kartki może zbierać jeden 
ze słuchaczy. 
 

background image

 

13

Ocena: 

⇒ 

do 20 pkt. – nie podlega interpretacji, ponieważ 
uczestnicy mogą dostosowywać odpowiedzi do 
oczekiwań prowadzącego,  

Dobrze ! 

 

⇒ 

21 - 30 pkt. – dobre przystosowanie, niski poziom 
agresji, 

Dobrze ! 

 

⇒ 

31 - 40 pkt. – w niektórych sytuacjach konfliktowych 
agresja może się uwidocznić, 

Warto przemyśleć swoje zachowanie ! 

 

⇒ 

pow. 41 pkt. – bardzo wysoki poziom agresji. 

Zachowanie na drodze wymaga zmiany – 
radykalnej i natychmiastowej !
 

 

Powyżej 31 punktów –  
warto i trzeba zastanowić się nad własną 
postawą w ruchu drogowym. 

 

 

8. 

 
Odpowiedzi na pytania i podsumowanie zajęć. 
 

 

5 min. 

 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 14

background image

 

15

 

SKRYPT DO KONSPEKTU 

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM 

do przeprowadzenia zajęć z żołnierzami  

 

Wybrane zagadnienia 

 
 

Temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest tak obszerny, że nie ma możliwości, aby wszystkie 

problemy zostały omówione i przedyskutowane w czasie jednych zajęć. Dlatego też dokonano wyboru 
najważniejszych zagadnień, tak by w ramach profilaktyki z zachowania w ruchu drogowym, 
zasygnalizować je i przypomnieć, ponieważ tak jak są one powszechnie znane, tak równie powszechnie 
są lekceważone. Często opierają się na stereotypach i uogólnieniach, a ze znanych, nawet tragicznych 
faktów, niewielu wyciąga wnioski. 
  W trakcie zajęć  będzie można operować przykładami, opisami przypadków i zdarzeń, zachowań 
ludzi będących w różnych sytuacjach drogowych, odnosząc się przy tym do prezentowanego materiału. 
 Zajęcia można przeprowadzić w trzech wersjach, w zależności od zapotrzebowania i możliwości 
czasowych. 

Wersja 1 – temat realizowany jest według konspektu. Wymaga to ścisłego przestrzegania 

podanych norm czasu na każde zagadnienie. Celem jest przypomnienie ogólnych zasad zachowania na 
drodze oraz prawnych i moralnych konsekwencji ponoszonych za naruszanie tych norm. 

Wersja 2 – prowadzący wybiera dwa zagadnienia, najbardziej pożądane w danej grupie czy 

pododdziale. Na realizację każdego zagadnienia przeznacza jedną godzinę, dając tym samym dużo 
czasu na dyskusję dotyczącą poszczególnych elementów. Pozostałe zagadnienia można realizować na 
kolejnych zajęciach. 

Wersja 3 – prowadzący wybiera jedno zagadnienie, które jest najbardziej pożądane do realizacji. 

Omawia szczegółowo jego elementy, nacisk kładąc przede wszystkim na pracę grupy – wypowiedzi, 
porównania, analizy przeżytych zdarzeń drogowych. Zajęcia takie mogą mieć charakter dyskusji 
sterowanej, mają oddziaływać przede wszystkim na emocje słuchaczy. Każda sekwencja powinna 
kończyć się wnioskami formułowanymi przez samych uczestników zajęć. 
 
 
 

ZAGADNIENIE  I  

 

A

NALIZA UKŁADU 

CZŁOWIEK 

-

 POJAZD 

-

 DROGA

 

 

W analizie układu  Człowiek - Pojazd - Droga, każdy element należy rozpatrywać w powiązaniu  

z pozostałymi, ponieważ w relacjach ruchu drogowego zawsze występują razem, mimo, że są samoistne.  

Pojazd – narzędzie w ręku człowieka, które ma mu ułatwić życie, udzielić pomocy, dać wygodę itd. 

Dlatego, aby spełniało swoje zadanie, musi być sprawne konstrukcyjnie i w całościpodporządkowane 
człowiekowi. Te ostatnie elementy są zależne od człowieka.  

Droga – ten element Układu może mieć bardzo szeroki wymiar. Droga może mieć ściśle określoną 

strukturę – szlak kolejowy czy autostrada, może też być tworem umownym, np. szlak morski dla statków 
czy tzw. korytarz powietrzny dla samolotów. Tam też  są oznaczone punkty orientacyjne, obowiązują 
określone przepisy, ale pokonywanie tych tras, to często długa i wyjątkowo monotonna podróż.  

 

background image

 16

Lądowe szlaki komunikacyjne przeprowadzone są zgodnie z wymogami rzeźby terenu, często 

atrakcyjnej, czasami monotonnej, nie omijają miast, wsi, osiedli. Sama sieć dróg miejskich to prawdziwe 
wyzwanie inżynierskie, które jest lepiej lub gorzej rozwiązane. Doświadczamy tego codziennie. Tak 
prowadzone szlaki drogowe, z jednej strony mogą komplikować jazdę, z drugiej jednak, stymulują 
kierujących do wzmożonej uwagi i koncentracji, nie pozwalają na nudę i monotonię. Droga jako element 
Układu  powinna być „partnerem” kierowcy. Winna więc spełniać pewne wymogi formalne – być 
przejezdna (szeroka, gładka, z poboczem itd.) oraz zawierać informacje przydatne kierującemu – znaki 
drogowe. 

Człowiek – jest najważniejszym elementem Układu – najważniejszym i najbardziej zawodnym. Sam 

człowiek porusza się z prędkością 5 - 10 km/godz. tymczasem pojazd umożliwia osiągnięcie prędkości 
wielokrotnie większej.  

Ponieważ nie można przewidzieć zachowań człowieka, który jest istotą bardzo złożoną i skompli-

kowaną, to danie mu do dyspozycji pojazdu, z jednej strony ułatwia mu życia, ale z drugiej stwarza wiele 
zagrożeń dla innych ludzi.  

Prognoza zachowania człowieka w sytuacjach nowych i trudnych jest czasami wręcz niemożliwa, 

dlatego wraz z rozwojem motoryzacji, tzn. wraz z pojawianiem się coraz szybszych pojazdów, 
wprowadzono wiele przepisów regulujących ruch na drogach – kodeks drogowy.  

 
Człowiek prowadzący pojazd – kierujący – ma dwa podstawowe, bardzo ważne kanały informacyjne 

– wzrok i słuch. 

 

Odbiór informacji za pomocą wzroku musi być realizowany w każdych warunkach. Kierowca musi 

reagować skutecznie zarówno w dzień jak i w nocy.  Musi pokonywać i ostro świecące słońce w dzień  
i światła innych samochodów w nocy. Musi też adoptować wzrok do zmierzchu i ciemności.  W każdych 
warunkach  musi oceniać odległości od innych samochodów i przeszkód terenowych. Musi również 
prawidłowo oceniać prędkości innych pojazdów, ludzi, zwierząt w stosunku do prędkości i możliwości 
własnego pojazdu i własnych umiejętności. Słowo  MUSI  jest mocno podkreślane, ponieważ człowiek 
decydując się na prowadzenie pojazdu przyjmuje na siebie wszystkie wynikające z tego faktu 
konsekwencje – nakazy, zakazy i obowiązki, dla dobra swojego i innych użytkowników dróg. 

 
Kierujący pojazdem musi wzrokowo kontrolować jednocześnie kilka elementów: 

¾

 

wnętrze pojazdu – kontrola obejmuje całą kabinę z przyrządami, wskaźnikami i instrumentami 
oraz  pasażerów, 

¾

 

przestrzeń przed pojazdem – tę najbliższą, aż do najdalszej odległości jaką może objąć 
wzrokiem, łącznie z oznakowaniem drogowym, 

¾

 

otoczenie pojazdu – to co się dzieje z lewej i prawej strony, a więc i to, co robią inni 
użytkownicy dróg, w tym piesi i rowerzyści, 

¾

 

przestrzeń za pojazdem – za pomocą lusterek i przez tylną szybę, aby widzieć czy nikt mu nie 
zagraża np. w czasie planowanego manewru wyprzedzania, wymijania, zmiany pasa ruchu.  

 

Drugim ważnym kanałem informacyjnym jest kanał  słuchowy. Obejmuje on dźwięki dochodzące 

zarówno z wnętrza kabiny jak i z zewnątrz. Dotyczy to samego pojazdu – stuki, szmery, klekotanie, 
hałas urządzeń, co świadczy o niesprawności jakiegoś elementu, jak i otoczenia zewnętrznego – 
klaksony, syreny, silne hałasy, co pozwala lokalizować zagrożenie albo obowiązek wykonania 
określonego manewru. Kanał  słuchowy może być zakłócony przez samego kierowcę np. bardzo 
głośnym ustawieniem radia czy odtwarzacza, co obniża wrażliwość na działanie bodźców akustycznych 
ważnych dla prowadzącego. 

 
 
 
 
 

background image

 

17

ZAGADNIENIE II 

P

ROCES DECYZYJNY KIERUJĄCEGO POJAZDEM

 

 

Procesy decyzyjne kierujących pojazdami nie są ani proste ani łatwe. Każda decyzja niesie ze sobą 

pewien  ładunek ryzyka i niepewności. Muszą być jednak podejmowane prawidłowo, tak w sensie 
jakości, jak i czasu. U większości kierowców decyzje podejmowane są rutynowo, stąd czasami wrażenie 
prostoty i łatwości. Jest tu jednak duże doświadczenie i automatyzm czynności oraz dobra znajomość 
pojazdu. Zawsze jednak decyzje muszą być podejmowane  adekwatnie do istniejącej sytuacji drogowej  
i możliwości kierowcy. Do charakterystycznych cech procesu decyzyjnego należą: 

a)  deficyt czasu – kierujący musi podejmować decyzje w ograniczonym czasie, który maleje wraz 

ze wzrostem prędkości pojazdu. Kierujący, znając swoje umiejętności i sprawność, biorąc pod 
uwagę ciężar pojazdu i warunki drogowe, powinien o tym pamiętać. 

b)  nieodwołalność decyzji – cecha, która występuje w bardzo wielu sytuacjach drogowych  

i może mieć tragiczne skutki. Podjęcie decyzji wyprzedzania, wymijania, niehamowania przed 
przeszkodą, przyśpieszania np. na skrzyżowaniach, bez pełnego rozpoznania lub przeanalizo-
wania sytuacji drogowej, może być nieodwołalna i prowadzić do katastrofy, mimo prób naprawy 
sytuacji. Tutaj duże znaczenie ma poziom inteligencji kierowcy – zdolność rozumowania, 
analizowania i wnioskowania oraz jego cech osobowości, a także wyszkolenia i doświadczenia. 
Jednym z większych błędów jest przekonanie o własnej doskonałości jako kierującego  
i możliwościach pojazdu
. Część procesów decyzyjnych związana z podejmowaniem ryzyka, 
wyzwalać może duże emocje, które z kolei ułatwiają lub utrudniają wykonywanie zadania. 
Wypadkową oceny tego, co się dzieje na drodze, możliwości pojazdu i sprawności kierowcy 
jest subiektywizm człowieka w ocenianiu sytuacji i własnych możliwości, jego umiejętność 
przewidywania, wyobraźnia. Jeśli brakuje tych elementów albo są one zaburzone, to na drodze 
dochodzi do wypadków, katastrof, w najlepszym wypadku stłuczek. 

c)  złożoność decyzji – praktycznie każda decyzja kierującego składa się z kilku decyzji 

cząstkowych, które muszą być wykonane w określonej kolejności, warunkującej powodzenie 
danego manewru. Kierujący winien zdawać sobie sprawę,  że od zamiaru poprzez podjęcie 
decyzji aż do jej wykonania, mija określony czas, w którym sytuacja na drodze może się 
zmienić niezgodnie z przewidywaniami, dlatego musi być pewny tego, co robi i pozytywnego 
zakończenia. 

Przykładowo: decyzja o wyprzedzeniu pojazdu to sprawdzenie drogi przed wyprzedzanym 
pojazdem, sprawdzenie drogi (lewego pasa) za własnym pojazdem, włączenie 
kierunkowskazu, przyśpieszenie, (operowanie pedałami i skrzynią biegów), zjechanie na 
lewy pas, kierunkowskaz, zjechanie na prawy pas.
  

 

Z analizy tylko tych trzech elementów decyzyjnych wynika jednoznacznie, że kierujący pojazdem 

musi posiadać dobrą koordynację wzrokowo-ruchową oraz sprawność w postaci rytmiki i płynności 
ruchów. Wiele czynności kierowcy wykonywanych jest automatycznie, nawykowo, a sprawność 
urządzeń pojazdu kontrolowana jest odruchowo.  

Są jednak czynniki, które skutecznie zakłócają sprawność decyzyjną kierującego. Należą do nich 

min.: 

¾

 

wiek – sprawność psychomotoryczna najwyższa w jest w młodym wieku, potem, wraz z upływem 
lat wolniej lub szybciej, ale spada. Wraz z wiekiem wzrasta jednak sprawność i doświadczenie, 
które są najmniejsze u młodych kierowców. Te dwa przeciwstawne, naturalne biologicznie trendy 
są powszechnie znane, ale wielu kierowców nie chce się przyznać, że to ich dotyczy. 

¾

 

zmęczenie – fizyczne i psychiczne. Sprawność kierującego spada wraz ze wzrostem zmęczenia 
np. długą jazdą, kierowanie pojazdem po długiej i wyczerpującej pracy, długotrwałej pracy przy 
komputerze (zmęczenie oczu), pracy w nocy (zakłócony rytm biologiczny organizmu),  

¾

 

zły stan emocjonalny – depresja albo pobudzenie emocjonalne, silne zdenerwowanie sytuacyjne 
(w pracy lub w domu), przeżyta tragedia bliskiej osoby, wypadek, utrata pracy, powodują,  że 

background image

 18

kierujący jest w pojeździe, a myślami daleko od drogi, jedzie automatycznie, nie widzi, nie słyszy, 
nie analizuje – jedzie na pamięć, 

¾

 

zły stan zdrowia – choroba, niesprawność narządów ruchu lub bóle mięśni, organów 
wewnętrznych, nie pozwalają skupić uwagi kierującego na prowadzeniu pojazdu, 

¾

 

środki psychoaktywne, niektóre leki – zaburzają ostrość widzenia, słyszenia i sprawność 
reagowania, a więc podejmowania optymalnych jakościowo i czasowo decyzji, 

¾

 

współpasażerowie – mogą wpływać na decyzyjność kierującego swoim zachowaniem – 
podpowiadanie jak jechać, prowokowanie do szybszej jazdy, głośne zachowanie odwracające 
uwagę, 

¾

 

hałasy zewnętrzne – nagłe i niespodziewane odgłosy z zewnątrz pojazdu (z jezdni lub z okolicy) – 
huki, syreny, hałasy mogą wpłynąć dezorganizująco na kierującego i spowodować niekontrolo-
wane reakcje lękowe. 

 

 

ZAGADNIENIE III 

C

ECHY OSOBOWE KIEROWCY A SPOSÓB PROWADZENIA POJAZDU

 

 

Każdy człowiek charakteryzuje się  własnym, indywidualnym poziomem intelektualnym, czyli 

poziomem zdolności i niepowtarzalnym zestawem cech osobowościowych.  

Sprawność intelektualna pozwala na uczenie się, a potem na wykorzystywanie zdobytej wiedzy w 

praktyce – zbieranie danych, przetwarzanie ich, wnioskowanie, podejmowanie decyzji. Kierujący 
pojazdem wymienione elementy musi stosować nieprzerwanie, bowiem w czasie jazdy docierają do 
niego bezustannie nowe informacje, które musi uwzględniać w swoim działaniu. Dlatego kierowca musi 
prezentować pewien poziom sprawności intelektualnej, myślenia, przewidywania, wyobraźni. 

Jedną z najważniejszych cech kierującego pojazdem jest uwaga i jej cechy: koncentracja, 

podzielność i przerzutność. 

Uwaga może być skutecznie zakłócona przez różne czynniki. Sprawność uwagi na pewno obniżają 

środki psychoaktywne – alkohol i narkotyki, ale także pasażerowie przeszkadzający kierowcy, 
dolegliwości chorobowe, zaburzenia emocjonalne... Świadomość obniżonej własnej uwagi u kierującego, 
to bardzo istotny wniosek, który zmusi go do przerwania lub niepodejmowania jazdy. Brak koncentracji 
na zadaniu, jakim jest kierowanie pojazdem, to bezpośrednia przesłanka do wypadku.  

Każdy kierujący pojazdem winien charakteryzować się też odpornością i stabilnością emocjonalną. 

Jest wszak narażony nieprzerwanie na działanie różnych bodźców, często negatywnych. W czasie 
jazdy, w każdej chwili może znaleźć się w sytuacji trudnej albo, co najmniej nowej, nieznanej.  
Na decyzję jak rozwiązać sytuację, jak zareagować, ma zazwyczaj tylko kilka sekund. Muszą to być 
decyzje i optymalne i bezpieczne. Dlatego oprócz doświadczenia i wyszkolenia, ważne są takie 
cechy osobowości, które nie zdezorganizują działania, nie spowodują działań panicznych,  
a w konsekwencji serii błędów prowadzących do wypadku
. Zachowaniu kierowcy w czasie jazdy nie 
sprzyja wysoki poziom lęku, który może wynikać ze świadomości własnych braków i niedoświadczenia, 
strachu przed innymi użytkownikami dróg, strachu przed prędkością. Taki lęk może paraliżować 
działanie albo usztywniać reakcje, które nie będą adekwatne do szybko zmieniających się sytuacji.  

Niepożądana jest też zbytnia pewność siebie, wiara we własne umiejętności i sprawność,  

w możliwości własnego samochodu. To z kolei rodzi jazdę ryzykowną, wręcz agresywną.  Żadne 
skrajności na drodze nie są pożądane – ani superostrożna i wolna jazda, ani zbyt szybka i ostra. Można 
podejrzewać, że w obu przypadkach kierujący mają niską odporność na sytuacje trudne, na stres. Jedni 
zwalniają i nawet blokują tym samym ruch, inni, pobudzeni emocjonalnie, przyśpieszają, jeżdżą ostro, 
ryzykownie, agresywnie.  

Pożądana jest tymczasem jazda zdecydowana, ale spokojna i zrównoważona.  

 

background image

 

19

Na drogach obserwuje się coraz więcej agresji. Już w 1949 roku sformułowano hasło, że „człowiek 

prowadzi samochód tak, jak żyje”. A więc zgodnie z własnymi cechami osobowości. Jak więc 
wytłumaczyć fakt, że agresja na drodze jest również udziałem ludzi spokojnych, cichych, bardzo 
inteligentnych, dobrze wykształconych, na poważnych stanowiskach? Badania ostatnich dziesięcioleci 
dowiodły,  że agresja drogowa dotyka wszystkich zawodów i osób w różnym wieku. Nie ma jednej 
uniwersalnej przyczyny tego zjawiska, chociaż częściej ulegają jej ludzie młodzi, osoby impulsywne, 
żyjące w dużym pośpiechu, częściej mężczyźni.  

Z cechami agresywnej jazdy spotykamy się praktycznie codziennie. Jeśli odpowiemy podobnym 

zachowaniem, to spirala złości i niekontrolowanych zachowań emocjonalnych nakręca się, prowadząc 
czasami do tragicznych skutków. Dyshonorem jest np. w takiej sytuacji ustąpić, dać pierwszeństwo, jeśli 
uważam, że mam rację.  

Z analizy motywów agresywnej i ryzykownej jazdy wynika, że często jest to wynik odreagowania 

innych sytuacji stresowych w domu lub zakładzie pracy – konfliktów, kłótni, niepowodzeń, porażek  
i dlatego może dotknąć każdego, kto w porę nie zorientuje się, że jest bardzo pobudzony emocjonalnie. 
Są ludzie, którzy „za kółkiem” wręcz szukają uspokojenia, muszą się przejechać, aby się rozładować – 
jak mówią – jazda ich uspokaja. Jeśli jednak trafią na sytuacje trudne, to reagują emocjonalnie, ostro, 
agresywnie, adekwatnie do własnego stanu pobudzenia psychicznego. 

Niestety, dużo częściej agresywna jazda to celowe działanie wynikające z charakteru kierowcy bądź 

modelu jazdy w jego grupie środowiskowej. Sprzyja temu wiele czynników, min. Anonimowość 
i możliwość szybkiej ucieczki z miejsca naruszenia kodeksu drogowego, chęć popisania się autem lub 
własnymi możliwościami, słaba kontrola własnych emocji w sytuacjach trudnych lub długie wyczekiwania 
w zatorach drogowych czy też zbyt wolne manewry innych kierowców a także, pobudzenie po zażyciu 
środków psychoaktywnych – alkoholu, narkotyków.  

Według samych kierowców, ponad 85% innych kierowców jeździ agresywnie lub ryzykownie. Prawie 

połowa przyznaje, że też zdarzyło im się tak zachować na jezdni. Wynika z tego, że na naszych drogach 
jest naprawdę niebezpiecznie i to nie tylko za sprawą jakości dróg. 

Amerykańscy specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem  zmotoryzowanych, ryzykowne czy wręcz 

agresywne zachowania na drodze nazwali road rage – wściekłość drogowa. Przyczyn takiego 
zachowana jest wiele, ale z tych najważniejszych wymienia się  tłok na drogach i powszechne prawie, 
poczucie frustracji panujące we wszystkich grupach wiekowych i zawodowych. W 1990 roku po polskich 
drogach jeździło ok. 5 mln samochodów, teraz ponad 15 mln. Badania OBOP z kolei informują,  że  
w 1997 roku 70% Polaków deklarowało, odczuwane na co dzień, napięcia i niepokoje, w 1999 – 80%, 
obecnie prawie 90% mówi, że odczuwa te nieznośne stany psychiczne. Jeśli tak, to prawie każdy 
kierowca jest potencjalnym agresorem w sytuacji trudnej, wystarczy błahostka, aby „eksplodował”, aby 
swoją nagromadzoną złość, frustrację, niezadowolenie wyrzucił z siebie przy okazji konfliktu interesów 
na drodze. Poziom adrenaliny, a więc poziom pobudzenia emocjonalnego w czasie konfliktu drogowego, 
wzrasta do tego stopnia, że zakłóca logikę myślenia, działania i uczuciowość wyższą. Taki kierowca, 
dotychczas spokojny i opanowany pracownik, mąż i ojciec, jest zdolny skrzywdzić drugą osobę nie 
biorąc pod uwagę konsekwencji. Do podobnych zachowań kierowców dochodzi na całym świecie. Różne 
zachowania agresywne deklaruje 60% kierowców francuskich, 59% austriackich, 54% szwedzkich  
i angielskich. 

 

ZAGADNIENIE IV 

K

IERUJĄCY POJAZDEM A INNI UŻYTKOWNICY DRÓG

 

 

Zgodnie z Kodeksem drogowym (art. 2, ust. 17) uczestnikiem ruchu jest pieszy, kierujący, a także 

inne osoby przebywające w pojeździe lub na pojeździe znajdującym się na drodze. Uprawnienia 
użytkowników dróg są jasno określone w Kodeksie drogowym, a na drogach i chodnikach oznaczone 
znakami informacyjnymi oraz zakazu i nakazu, tak, aby wszystkim zapewnić bezpieczeństwo. Wszyscy 
użytkownicy winni więc stosować się do obowiązujących na danej drodze przepisów.  

background image

 20

Jednym z kardynalnych pojęć praktycznych w ruchu drogowym jest pojęcie pierwszeństwa lub 

ustąpienie pierwszeństwa. Dotyczy ono zarówno kierujących jak i pieszych. Wynika zarówno z budowy  
i oznakowania dróg, skrzyżowań, rond jak i z logiki i wyobraźni w danej sytuacji drogowej.  

Dodatkowe uprawnienia, z zachowaniem przestrzegania przepisów, mają tylko pojazdy uprzywilejo-

wane, śpieszące innym ludziom na ratunek.  

Niestety, zwrot – „wymuszenie pierwszeństwa” jest często używany jako przyczyna stłuczek, 

wypadków, katastrof drogowych. Wymuszenie jest efektem zbyt dużej prędkości, wiary we własną 
sprawność, lekceważenia innych użytkowników, braku wyobraźni i przewidywania, spożywania alkoholu, 
narkotyzowania się itd. To nie pojazd wymusza pierwszeństwo, tylko człowiek, który uważa,  że 
zdąży,  że inni jadą za wolno, że znaki zakazu w tym miejscu są bezsensowne, który osłabił swoją 
percepcję alkoholem, który musi popisać się przed kolegami, któremu się śpieszy do domu. To pieszy 
wymusza pierwszeństwo
, kiedy uważa,  że skoro jest oznakowane przejście, to może na nie wejść  
w każdej chwili, a kierowcy muszą się zawsze zatrzymać, bez względu na prędkość, z jaką jadą  
i odległość od przejścia.  To również motocykliści, którzy uważają,  że mają tak sprawne i szybkie 
maszyny, że zawsze zdążą, wszędzie się zmieszczą, mają dobre przyśpieszenie, są wyjątkowo sprawni. 

Wielu użytkowników dróg wielokrotnie popełnia błędy i wykroczenia, które w sytuacjach zbyt dla nich 

trudnych prowadzą do wypadków. Niektóre złe zachowania stają się wręcz nawykiem i zdziwienie budzi 
fakt,  że ktoś nagle czegoś zabrania albo do czegoś zmusza. Lekceważący przepisy użytkownicy dróg 
nie tyle wypatrują znaków drogowych, co patroli policyjnych – skoro nie ma policji to znaczy, że wolno. 
Ta wolność wyboru często, zbyt często, kończy się tragedią.  

Sprawcami wypadków wynikających z lekceważenia innych użytkowników dróg są, zarówno 

kierujący pojazdami, motocyklami czy rowerami jak i piesi. W bezpośredniej konfrontacji większe szanse 
przeżycia ma zawsze kierujący pojazdem. Model naszych zachowań na drodze odbiega od zachowań  
w innych państwach Unii Europejskiej. Zbyt często jeszcze rowerzyści i piesi traktowani są jako  
tzw. „zawalidrogi”. I odwrotnie, piesi i rowerzyści uważają,  że skoro mają prawa, to im wolno – 
wymuszać pierwszeństwo, wymuszać zatrzymywanie pojazdów, być nieoświetlonym i niewidocznym po 
zmroku.  

 

ZAGADNIENIE V 

P

RZESTĘPSTWA

,

 WYKROCZENIA

,

 WYPADKI DROGOWE 

 PRZESŁANKI ZDARZEŃ 

 

I KONSEKWENCJE

 

 

Polska posiada jedne z najwyższych w Europie wskaźniki wypadkowości i śmiertelności w ruchu 

drogowym. Od lat nie mogą tego zmienić  żadne akcje profilaktyczne, informacyjne, szkoleniowe czy 
represyjne. Na pierwszym miejscu wśród przyczyn wypadków króluje prędkość, a właściwie 
niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. To, w połączeniu z jakością dróg oraz nie zawsze 
dobrym stanem technicznym pojazdów, czy w ogóle jakością pojazdów, powoduje, że na każde 100 
wypadków ginie 11 osób. W innych państwach wskaźniki te są wyraźnie mniejsze. Najwięcej ofiar 
śmiertelnych jest w przedziale wiekowym 18 - 24 lata, prawie 20%. Prawie zawsze dominuje tu brawura  
i brak doświadczenia. 

Rocznie na polskich drogach ginie ok. 6.000 osób, a ponad 64 000 zostaje rannych. Straty, jakie 

ponosimy wszyscy – materialne, lecznicze i ubezpieczeniowe przekraczają 12 mld. złotych.  

Jednak straty jakie ponoszą rodziny są nie do oszacowania, giną przecież lub zostają kalekami na 

całe życie, młodzi ludzie, uczący się lub wkraczający dopiero w życie zawodowe i rodzinne.     

Wnioski z analiz wypadkowości ostatnich lat nie ulegają zmianom. Nie spada np. liczba wypadków  

i ofiar z udziałem pieszych i rowerzystów, tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. W Polsce 
jest ich prawie dwukrotnie więcej niż w Europie Zachodniej.  

Wciąż bardzo dużo, bo ponad 14% wypadków, powodują kierujący pod wpływem alkoholu. 

Dramatem polskich dróg jest to, że ok. 27% kierowców siada za kierownicą po spożyciu alkoholu – nie 

background image

 

21

jest istotne ile wypili, istotne jest, że przed jazdą świadomie spożywali alkohol, że świadomie narażają 
innych i siebie na nieodwracalne tragedie. Kuriozalnym jest fakt, że dla tego typu zachowań nie ma 
jeszcze powszechnego społecznego sprzeciwu i potępienia. Pojęcia, że jedno piwko nie zaszkodzi, że 
piwo to tylko napój chłodzący, są wciąż popularniejsze niż  świadomość zagrożenia, niż wyobraźnia  
i przewidywanie, niż przestrzeganie przepisów prawa.  

 
W ostatnich latach pojawiło się na drogach, nie tylko polskich, nowe, niebezpieczne zjawisko – 

rozmowy kierowców przez telefony komórkowe. Badania spostrzegawczości i szybkości reakcji kierowcy 
z telefonem w ręku jednoznacznie potwierdziły,  że czasy te się wydłużają nawet czterokrotnie. Nawet  
do 5 minut po zakończonej rozmowie telefonicznej, w zależności od tematu, kierowcy prezentują 
rozproszenie uwagi. Wśród pasażerów i obserwatorów tego zjawiska, aż 92% stwierdza, że czuje 
zagrożenie, kiedy widzą kierowcę rozmawiającego przez telefon. 

 

ZAGADNIENIE VI 

Ś

RODKI PSYCHOAKTYWNE A SPRAWNOŚĆ PSYCHOMOTORYCZNA UŻYTKOWNIKÓW DRÓG

 

 

Środki psychoaktywne są powszechnie znane. Należą do nich alkohole, narkotyki i niektóre 

lekarstwa. Najgroźniejszy jest alkohol ze względu na powszechną i legalną dostępność oraz dość 
powszechne stosowanie. Kodeks Karny, Kodeks Drogowy i inne przepisy jednoznacznie stanowią,  że 
kierujący pojazdem i operatorzy sprzętu w czasie prowadzenia pojazdu i wykonywania prac nie mogą 
być pod wpływem alkoholu. Słuszności tych zakazów dowodzą nie tylko suche statystyki, ale przede 
wszystkim tragedie tysięcy rodzin ofiar i sprawców nieszczęść.  

W różnych krajach są różne progi dopuszczalnego spożycia alkoholu przez kierujących pojazdami. 

W Polsce próg ten wynosi 0,2‰. Wraz ze wzrostem stężenia alkoholu we krwi spada sprawność 
psychomotoryczna kierowcy. Podobnie działają narkotyki, nawet popularna „trawka”. Obniża się 
znacznie sprawność widzenia i skuteczność szybkiego reagowania, zredukowana zostaje koncentracja  
i podzielność uwagi, błednie oceniane są prędkości i odległości innych pojazdów...... 

Skoro to wszystko wiadomo, to dlaczego wciąż tylu kierowców ryzykuje życiem swoim 

i innych ?  

Pytanie z jednej strony retoryczne, z drugiej ma jednak odpowiedź. Brak jednoznacznego potępienia 

tego typu praktyk, bardzo odległe niskie kary lub wręcz bezkarność – niskie mandaty, niskie grzywny, 
wyroki w zawieszeniu. Tymczasem obok nietrzeźwych, na ulicach pojawili się kierowcy pod wpływem 
narkotyków. Pochodzą z różnych  środowisk, od przestępczych, poprzez dzieci bogatych rodziców, do 
młodej klasy biznesowej, gdzie żądza sukcesu dyktuje zabójcze i wyczerpujące tempo życia 
wspomagane „dopalaczami”.  Konfiguracja – drogi i szybki samochód, agresywny kierowca, używki – 
tworzy niebezpieczny, wręcz  śmiertelny związek, zagrażający wszystkim normalnym użytkownikom 
dróg. 

 

ZAGADNIENIE VII 

S

AMOOCENA UŻYTKOWNIKA DRÓG 

 ĆWICZENIE

 

 

Proponowany test powstał w Stowarzyszeniu Psychologów Transportu. Jest testem samoopisowym, 

tzn. każdy z wypełniających go, ocenia sam siebie. Niesie to z sobą pewne konsekwencje. Podstawowa 
jest taka, że każdy chce wypaść jak najlepiej, stąd na niektóre pytania odpowiada nie tak, jak się 
naprawdę zachowuje, a tak jak mówią normy prawa czy normy społeczne. Aby uniknąć tego typu 
przekłamań i wymusić szczerość, a jednocześnie zapewnić uczestnikom pełne bezpieczeństwo, 
proponuję, aby test przeprowadzić anonimowo – bez podawania nazwisk i imion.  

 

background image

 22

Każdy, na kartce, zaznacza tylko numer pytania i własną odpowiedź punktową. 

Po odpowiedzi na wszystkie pytania, każdy sam sumuje punkty i sumę zapisuje na dole tej samej 

kartki. 

Prowadzący zajęcia po zebraniu kartek dzieli je na cztery grupy, według ilości punktów: do 20,  

21 – 30, 31 – 40, powyżej 40. Ilości w poszczególnych grupach zapisuje na tablicy. Każdy z uczestników 
wie, w jakiej grupie się znajduje. 

Prowadzący komentuje wyniki. Odwołując się do wspólnie wypracowanych wniosków, powinien 

zaapelować o rozsądek i rozwagę do tych uczestników będących na sali, którzy widzą swoje wyniki  
w dwóch najwyższych grupach. Teraz są anonimowi, na drodze też będą anonimowi, ale do czasu, 
kiedy nie spowodują wypadku. Wtedy, jeśli będą ofiary, na żal i poprawę może być za późno
.  

 
 
 

Z

AKOŃCZENIE

 

Podsumowując zajęcia trzeba wyeksponować stopień aktywności grupy, ich znajomość tematu  

i najważniejszych problemów występujących na polskich drogach. Sama znajomość przepisów i ele-
mentarnej kultury na jezdni nie wystarczy. Muszą być one stosowane w życiu, w codziennej praktyce 
kierującego pojazdem. Nie wystarczy krytykować innych, trzeba samemu postępować tak, aby dla 
innych być przykładem, wzorem. 

        

background image

 

23

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ 

00-911 WARSZAWA, Aleje Niepodległości 218 

www.wojsko-polskie.pl  

www.mon.gov.pl 

DYREKTOR DEPARTAMENTU WYCHOWANIA I PROMOCJI OBRONNOŚCI  

tel. (6) 840117, fax (6)840137 

Dyrektorowi Departamentu Wychowania i Promocji Obronności są podporządkowane następujące 

jednostki organizacyjne resortu:  

1)  Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie;  
2)  Dom Wojska Polskiego w Warszawie;  
3)  Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie;  
4) Reprezentacyjny 

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego w Warszawie;  

5)   Wojskowe Biuro Badań Socjologicznych w Warszawie;  
6)   Wojskowe Biuro Badań Historycznych w Warszawie.  

ZAKRES DZIAŁANIA I ZADANIA ODDZIAŁÓW DEPARTAMENTU  

I. ODDZIAŁ SPOŁECZNYCH PROBLEMÓW SŁUŻBY I PSYCHOPROFILAKTYKI   tel. (6) 840-121 

Oddział Społecznych Problemów Służby jest komórką wewnętrzną Departamentu, właściwą w sprawach 

rozpoznawania społecznych problemów służby, określania kierunków i głównych zadań w dziedzinie profi-
laktyki wychowawczej oraz działalności psychoprofilaktycznej, koordynowania i nadzorowania ich realizacji.  

II.  ODDZIAŁ EDUKACJI OBYWATELSKIEJ    tel. (6) 840-158  

Oddział Edukacji Obywatelskiej jest komórką wewnętrzną Departamentu, właściwą w zakresie progra-

mowania, koordynowania i realizacji zadań w sferze: edukacji obywatelskiej w wojsku, kształcenia 
proobronnego młodzieży, upowszechniania międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych, ochrony 
dóbr kultury na wypadek konfliktu zbrojnego oraz upowszechniania i kultywowania tradycji orężnych  
w Siłach Zbrojnych RP, nadawania nazw wyróżniających i patronów, opracowywania rodowodów 
związków i jednostek, przygotowywania projektów wniosków nadania sztandarów, proporców i innych 
symboli wojskowych.  

III.  ODDZIAŁ PROMOCJI OBRONNOŚCI    tel. (6) 840-136  

Oddział Promocji Obronności jest komórką wewnętrzną Departamentu, właściwą do programowania, 

koordynowania i realizowania zadań wynikających z szeroko rozumianej promocji obronności w kraju  
i zagranicą, w tym także prowadzenia zadań patronackich, realizowanych w oparciu o obowiązujące 
uregulowania ustawowe oraz odrębne ustalenia resortu obrony narodowej w tej dziedzinie.  

IV.  ODDZIAŁ KULTURY I OŚWIATY    tel. (6) 840-200  

Oddział Kultury i Oświaty jest komórką wewnętrzną Departamentu właściwą do określania głównych 

celów i zadań działalności kulturalno-oświatowej oraz turystycznej, krajoznawczej i rekreacyjnej w resorcie.  

V.  ODDZIAŁ KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ    tel. (6) 840-159  

Oddział Komunikacji Społecznej jest komórką wewnętrzną Departamentu właściwą do współpracy ze 

społeczeństwem w zakresie programowania, koordynowania i realizowania zadań komunikacji społecznej, 
współdziałania z instytucjami państwowymi, organami samorządowymi, organizacjami pozarządowymi 
(w tym prowadzącymi działalność charytatywną na prawach wolontariatu) w dziedzinie tworzenia obywa-
telskiego zaplecza obronności kraju, prowadzenie wniosków w sprawie nieodpłatnego przekazywania 
przez jednostki organizacyjne niewykorzystywanego mienia ruchomego resortu na cele muzealne, 
wystawiennicze lub szkoleniowe (według odrębnych przepisów).  

VI.  ODDZIAŁ ANALIZ I CEREMONIAŁU WOJSKOWEGO tel. (6) 840-151  

Oddział Analiz i Ceremoniału Wojskowego jest komórką wewnętrzną Departamentu właściwą  

w zakresie programowania, koordynowania i realizowania zadań organizowania ceremonii wojskowych  
i patriotycznych z udziałem wojska w kraju i poza jego granicami.  

background image

 24