background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
Artur Kryczka 

 

 
 
 
 
 
 

Wykonywanie  sieci  wodociągowych  i  kanalizacyjnych 
712[03].Z1.09 
 

 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Krzysztof Piela 
mgr inŜ. Lucja Zegadło 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inŜ.

 

Artur Kryczka

 

 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 

 
 
 
 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[03].Z1.09 
,,Wykonanie  sieci  wodociągowych  kanalizacyjnych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu monter budownictwa wodnego. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 
1.

 

Wprowadzenie 

3

 

2.

 

Wymagania wstępne 

6

 

3.

 

Cele kształcenia 

7

 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

8

 

5.

 

Ćwiczenia 

12

 

5.1.

 

Zapotrzebowanie i uzdatnianie wody  

12

 

5.1.1. Ćwiczenia 

12

 

5.2.

 

Sieci wodociągowe  

14

 

5.2.1. Ćwiczenia 

14

 

5.3.

 

Sieci kanalizacyjne  

19

 

5.3.1. Ćwiczenia 

19

 

5.4.

 

Oczyszczanie ścieków  

23

 

5.4.1. Ćwiczenia 

23

 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

7.

 

Literatura 

25

 

42

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

 

1.

 

WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

monter budownictwa wodnego.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania- 
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 

 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, poniewaŜ 
nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ć

wiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  róŜne 

moŜliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ć

wiczeń  jest    w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu  techno-dydaktycznym 

szkoły. Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 
odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  JeŜeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy 
moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. KaŜdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona  jest 
od ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  moŜe  zastosować  test  według  własnego 
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. NaleŜy pamiętać, Ŝeby tak przeprowadzić 
proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie  swoich 
umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

 
 

 
 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

 

 

712[03].Z1 

Technologia robót hydrotechnicznych

 

712[03].Z1.01 

Organizowanie stanowiska pracy 

712[03].Z1.02 

Wykonywanie pomiarów związanych z robotami 

hydrotechnicznymi 

712[03].Z1.03 

Wykonywanie robót melioracyjnych 

712[03].Z1.04 

Wykonywanie robót ziemnych  

i pogłębiarskich  

712[03].Z1.05 

Wykonywanie budowli regulacyjnych 

712[03].Z1.06 

Zabudowa potoków górskich 

712[03].Z1.07 

Wykonywanie budowli piętrzących 

712[03].Z1.08 

Wykonywanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych 

712[03].Z1.09 

Wykonywanie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych 

712[03].Z1.10 

Obsługa urządzeń i obiektów 

hydrotechnicznych 

712[03].Z1.11 

Wykonywanie konserwacji  

i naprawy budowli wodnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

 

przewidywać  i  zapobiegać  zagroŜeniom  Ŝycia  i  zdrowia  podczas  wykonywania  robót 
hydrotechnicznych, 

 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

stosować terminologię budowlaną, 

 

charakteryzować technologie wykonywania budowli wodnych, 

 

określać właściwości materiałów stosowanych w robotach hydrotechnicznych, 

 

odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

wykonywać przedmiary i obmiary robót hydrotechnicznych, 

 

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne, 

 

organizować  stanowiska  składowania  i  magazynowania  materiałów  oraz  wyrobów 
budowlanych, 

 

transportować materiały budowlane, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

przeliczać jednostki, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  sieci  wodociągowych  i  kanalizacyjnych 
zgodnie z wymaganiami procesu technologicznego,  

 

rozróŜnić elementy i urządzenia sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, 

 

posłuŜyć się dokumentacją techniczną sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, 

 

określić wymagania dotyczące jakości wody, 

 

obsłuŜyć urządzenia stosowane do uzdatniania wody, 

 

wyjaśnić zasady działania osadników i filtrów, 

 

zamontować elementy wyposaŜenia zbiorników wodociągowych, 

 

podłączyć urządzenia hydroforowe, 

 

dobrać materiały, narzędzia i sprzęt do budowy sieci wodociągowej, 

 

wykonać i zabezpieczyć wykopy, 

 

ułoŜyć w wykopie i zmontować przewody sieci wodociągowej w określonej technologii, 

 

zamontować uzbrojenie na przewodach sieci wodociągowej, 

 

rozróŜnić systemy kanalizacji, 

 

dobrać materiały, narzędzia i sprzęt do budowy sieci kanalizacyjnej, 

 

układać i montować przewody sieci kanalizacyjnej w określonej technologii, 

 

zamontować uzbrojenie sieci kanalizacyjnej, 

 

zdezynfekować oraz przepłukać kanały, 

 

obsłuŜyć urządzenia przepompowni ścieków, 

 

scharakteryzować metody oczyszczania ścieków, 

 

wykonać przedmiar i obmiar w zakresie wykonywanych robót, 

 

zastosować zasady eksploatacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej 
i ochrony środowiska podczas wykonywania sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

 
 

4.

 

PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć  1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter budownictwa wodnego 712[03] 

Moduł: 

 

 

 

Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1 

Jednostka modułowa:

  

Wykonywanie  sieci  wodociągowych  i  kanalizacyjnych 
712[03].Z1.09 

Temat: Wykonanie połączenia gwintowanego rur stalowych. 

Cel ogólny: Poznanie sposobów wykonania połączenia gwintowanego rur stalowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się piłką do metalu lub obcinakiem do rur, 

 

posługiwać się gwintownicą, 

 

wykonać połączenia gwintowanego rur stalowych. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

pokaz, 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 
Czas:  90 min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

gwintownica, 

 

imadło typu pionier, 

 

rury stalowe ocynkowane, 

 

kształtki do połączenia tych rur, 

 

uszczelnienie włókno konopne, pasta lub taśma teflonowa, 

 

klucze hydrauliczne, 

 

piłka do metalu, obcinak do rur, 

 

stanowisko dydaktyczne,  

 

ś

rodki do udzielania pomocy przedmedycznej, 

 

ś

rodki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja tematu:  

 

nauczyciel  pokazuje  prawidłowe  wykonanie  połączenia  gwintowanego  rur 
stalowych, 

 

uczniowie  planują  przebieg  wykonania  ćwiczenia  praktycznego  wypisując  kolejne 
operacje, potrzebne materiały oraz narzędzia i urządzenia, 

 

grupy kolejno przygotowują stanowisko i według wcześniej wykonanego planu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

 

wszyscy uczniowie wykonują połączenie gwintowane rur stalowych, 

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

5.

 

Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności jakie napotkali.  

6.

 

Nauczyciel analizuje prace uczniów. 

 
Zakończenie zajęć 

Uporządkowanie stanowisk pracy i pracowni. 

 
Praca domowa 

Odszukanie materiałów technicznych na temat połączeń rur stalowych. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter budownictwa wodnego 712[03] 

Moduł: 

 

 

 

Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1 

Jednostka modułowa:

  

Wykonywanie  sieci  wodociągowych  i  kanalizacyjnych 
712[03].Z1.09 

Temat:  MontaŜ przydomowej przepompowni ścieków. 

Cel ogólny: Nabyć umiejętności obsługi przepompowni ścieków. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zmontować przydomową pompownię ścieków, 

 

uruchomić przydomową pompownię ścieków. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa. 

 
Czas:  240 min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przydomowa pompownia ścieków, 

 

instrukcja montaŜu pompowni, 

 

elementy,  materiały  i  urządzenie  niezbędne  do  uruchomienia  a  nie  dołączone 
do pompowni , 

 

klucze hydrauliczne, 

 

stanowisko dydaktyczne, 

 

ś

rodki do udzielania pomocy przedmedycznej, 

 

ś

rodki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja tematu:  

 

nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe, 

 

kaŜda grupa zapoznaje się z zadaniem do wykonania, 

 

kaŜda grupa planuje przebieg wykonania ćwiczenia praktycznego wypisując kolejne 
operacje ,potrzebne materiały oraz narzędzia i urządzenia, 

 

grupy kolejno przygotowują stanowisko i wg wcześniej wykonanego planu, 

 

uczniowie wykonują montaŜ małej przepompowni ścieków, 

 

zalanie  zbiornika  woda  i  uruchomienie  małej  pompowni  (po  przednim 
przygotowaniu elementów elektrycznych), 

 

kaŜda grupa prezentuje wykonaną pracę uwzględniając jakość jej wykonania, 

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

5.

 

Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności, jakie napotkali. 

6.

 

Nauczyciel analizuje prace uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Zakończenie zajęć 

Uporządkowanie stanowisk pracy i pracowni. 

 
Praca domowa 

Odszukanie materiałów technicznych na temat dostępnych na rynku gotowych pompowni 

ś

cieków. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

 

5.   ĆWICZENIA

 

 

5.1. Zapotrzebowanie i uzdatnianie wody

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz,  zapotrzebowanie  na  wodę  dla  jednostki  osadniczej,  w  której  znajduje  się  20 

gospodarstw  domowych,  przyjmując,  Ŝe  w  kaŜdym  z  nich  mieszka  3  osoby.  Ścieki 
odprowadzane są do bezodpływowych zbiorników ścieków zlokalizowanych na właścicieli. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  zapotrzebowanie  wody  dla  róŜnego 
wyposaŜenia łazienek. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać odpowiednie wymagania dotyczące zapotrzebowania na wodę, 

2)

 

wykonać obliczenia, 

3)

 

przeanalizować otrzymane wyniki. 
 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2
 

Porównaj analizę wody ze studni  wartościami dopuszczalnymi. Zapisz uwagi. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na przeliczanie jednostek. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odczytać wartości poszczególnych zanieczyszczeń w wodzie, 

2)

 

porównać je z wartościami dopuszczalnymi, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

analiza wody wykonana prze stację sanitarno-epidemiologiczną, 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj montaŜu domowego zestawu filtrów wody. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę wskazówki w instrukcji montaŜu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić  plan  działania  uwzględniający  kolejne  czynności  oraz  niezbędne  materiały 
i narzędzia, 

2)

 

określić zagroŜenia bhp i poŜarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 

3)

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

5)

 

dobrać materiały do montaŜu filtrów wody , 

6)

 

zamontować zestaw filtrów wody, 

7)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

8)

 

rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

9)

 

zaprezentować efekty swojej pracy. 
 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw filtrów wody, 

 

instrukcja montaŜu zestawu, 

 

kartki papieru formatu A4,  

 

przybory do pisania,  

 

wiertarka udarowa, 

 

wiertła,  

 

kołki rozporowe lub wkręty, 

 

komplet wkrętaków, 

 

komplet kluczy płaskich, 

 

przymiar metrowy, 

 

poziomica, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2. Sieci wodociągowe

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj połączenie gwintowane rur stalowych ocynkowanych i zaizoluj je taśmą Denso. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na przepisy bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić na podstawie dokumentacji plan działania uwzględniający kolejne czynności  
oraz niezbędne materiały i narzędzia, 

2)

 

określić zagroŜenia bhp i poŜarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 

3)

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

5)

 

dobrać materiały do połączenia gwintowanego rur stalowych, 

6)

 

wykonać połączenie gwintowane rur stalowych ocynkowanych, 

7)

 

zaizolować rury taśmą Denso, 

8)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

9)

 

rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rury stalowe ocynkowane i złączki, 

 

gwintownica do rur stalowych, 

 

piłka do metalu, 

 

komplet kluczy hydraulicznych, 

 

imadło typu pionier, 

 

kartki papieru formatu A4,  

 

przybory do pisania,  

 

przymiar metrowy, 

 

poziomica, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj połączenie zgrzewane rur polietylenowych (PE). 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na przepisy bhp. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić na podstawie dokumentacji plan działania uwzględniający kolejne czynności  
oraz niezbędne materiały i narzędzia, 

2)

 

określić zagroŜenia bhp i poŜarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 

3)

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

5)

 

dobrać materiały do połączenia zgrzewanego rur PE, 

6)

 

wykonać połączenie zgrzewane rur PE, 

7)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

8)

 

rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

9)

 

zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rury i złączki, 

 

ręczna zgrzewarka doczołowa do rur PE, 

 

obcinak do rur, 

 

kartki papieru formatu A4,  

 

przybory do pisania,  

 

przymiar metrowy, 

 

poziomica, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

W wykopie o długości 8 m dokonaj montaŜu przewodów sieci wodociągowej, wykonanej 

z  rur PVC łączonych kielichowo.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na  prawidłowe wykonanie połączeń. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić na podstawie dokumentacji plan działania uwzględniający kolejne czynności  
oraz niezbędne materiały i narzędzia, 

2)

 

określić zagroŜenia bhp i poŜarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 

3)

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

5)

 

dobrać materiały do montaŜu sieci wodociągowej, 

6)

 

wykonać prawidłowo i zabezpieczyć wykop, 

7)

 

zamontować odcinek sieci wodociągowej w/g załączonej dokumentacji, 

8)

 

prawidłowo zasypać wykop, 

9)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

10)

 

rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

11)

 

zaprezentować efekty swojej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rury PVC do budowy sieci wodociągowej, 

 

projekt techniczny sieci wodociągowej, 

 

pilnik, 

 

piłka do metalu, 

 

pasta bhp, 

 

kartki papieru formatu A4,  

 

przybory do pisania,  

 

przymiar metrowy, 

 

poziomica, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

W  wykopie  długości  5  m  dokonaj  montaŜu  przewodów  sieci  wodociągowej  wykonanej 

z rur polietylenowych zgrzewanych.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  uwagi  zawarte  w  instrukcji 
zgrzewania rur. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić na podstawie dokumentacji plan działania uwzględniający kolejne czynności  
oraz niezbędne materiały i narzędzia, 

2)

 

określić zagroŜenia bhp i poŜarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 

3)

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

5)

 

dobrać materiały do montaŜu sieci wodociągowej z rur polietylenowych, 

6)

 

wykonać prawidłowo i zabezpieczyć wykop, 

7)

 

zamontować odcinek sieci wodociągowej wg załączonej dokumentacji, 

8)

 

prawidłowo zasypać wykop, 

9)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

10)

 

rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

11)

 

zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rury do budowy sieci wodociągowej, 

 

projekt techniczny sieci wodociągowej, 

 

szpadel, 

 

zgrzewarka do rur polietylenowych, 

 

kartki papieru formatu A4,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

 

przybory do pisania,  

 

przymiar metrowy, 

 

poziomica, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj próbę szczelności odcinka sieci wodociągowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  instrukcje  wykonania  próby 
szczelności podane przez producentów rur. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić  plan  działania  uwzględniający  kolejne  czynności    oraz  niezbędne  materiały  
i narzędzia, 

2)

 

określić zagroŜenia bhp i poŜarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 

3)

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

5)

 

dobrać materiały do wykonania próby szczelności sieci wodociągowej , 

6)

 

wykonać próbę szczelności sieci wodociągowej, 

7)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

8)

 

rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

9)

 

zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

pompa do wykonywania prób ciśnieniowych, 

 

czasomierz, 

 

klucze hydrauliczne, 

 

kartki papieru formatu A4,  

 

przybory do pisania,  

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 6 

Dokonaj montaŜu zasuwy na przewodzie sieci wodociągowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na przepisy bhp. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić na podstawie dokumentacji plan działania uwzględniający kolejne czynności  
oraz niezbędne materiały i narzędzia, 

2)

 

określić zagroŜenia bhp i poŜarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 

3)

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

5)

 

dobrać materiały do montaŜu zasuwy, 

6)

 

prawidłowo zamontować zasuwę na sieci wodociągowej, 

7)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

8)

 

rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

9)

 

zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rury do budowy sieci wodociągowej, 

 

zasuwa  o  średnicy  odpowiadającej  średnicy  sieci  wodociągowej  wraz  z  dokumentacją 
techniczną producenta, 

 

komplet kluczy hydraulicznych, 

 

komplet wkrętaków, 

 

komplet kluczy płaskich, 

 

kartki papieru formatu A4,  

 

przybory do pisania,  

 

przymiar metrowy, 

 

poziomica, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.3. Sieci kanalizacyjne

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj montaŜ przewodów sieci kanalizacyjnej o długości 7 m, wykonanych z rur PVC, 

łączonych kielichowo.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na przepisy bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić  na  podstawie  dokumentacji  plan  działania  uwzględniający  kolejne  czynności, 
oraz niezbędne materiały i narzędzia, 

2)

 

określić zagroŜenia bhp i poŜarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 

3)

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

5)

 

dobrać materiały do montaŜu sieci kanalizacyjnej, 

6)

 

zamontować odcinek sieci kanalizacyjnej wg załączonej dokumentacji, 

7)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

8)

 

rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

9)

 

zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rury do budowy sieci wodociągowej, 

 

projekt techniczny sieci kanalizacyjnej, 

 

szpadel, 

 

pilnik, 

 

pasta bhp, 

 

kartki papieru formatu A4,  

 

przybory do pisania,  

 

przymiar metrowy, 

 

poziomica, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  montaŜ  przewodów  sieci  kanalizacyjnej  o  długości  5m,  wykonanej  z  rur 

kamionkowych, łączonych kielichowo.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na przepisy bhp. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić  na  podstawie  dokumentacji  plan  działania  uwzględniający  kolejne  czynności  
oraz niezbędne materiały i narzędzia, 

2)

 

określić zagroŜenia bhp i poŜarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 

3)

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

5)

 

dobrać materiały do montaŜu sieci kanalizacyjnej, 

6)

 

zamontować odcinek sieci kanalizacyjnej wg załączonej dokumentacji, 

7)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

8)

 

rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

9)

 

zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rury kamionkowe do budowy sieci wodociągowej, 

 

uszczelnienie rur kamionkowych, sznur konopny lub uszczelki 

 

projekt techniczny sieci kanalizacyjnej, 

 

szpadel, 

 

ubijak do sznura konopnego, zaprawa cementowa, kielnia, 

 

kartki papieru formatu A4,  

 

przybory do pisania,  

 

przymiar metrowy, 

 

poziomica, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj montaŜ studzienki rewizyjnej z tworzyw sztucznych na sieci kanalizacyjnej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  instrukcję  montaŜu  podana  przez 
producenta. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić na podstawie dokumentacji plan działania uwzględniający kolejne czynności  
oraz niezbędne materiały i narzędzia, 

2)

 

określić zagroŜenia bhp i poŜarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 

3)

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

5)

 

dobrać materiały do montaŜu studzienki rewizyjnej, 

6)

 

zamontować prawidłowo studzienkę rewizyjną na sieci kanalizacyjnej, 

7)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

8)

 

rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

9)

 

zaprezentować efekty swojej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kompletna  studzienka  kanalizacyjna  z  tworzyw  sztucznych  wraz  z  dokumentacją 

techniczną producenta, 

 

szpadel 

 

kartki papieru formatu A4,  

 

przybory do pisania, 

 

komplet wkrętaków, 

 

komplet kluczy płaskich, 

 

przymiar metrowy, 

 

poziomica, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

 literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj montaŜ urządzeń pompowni ścieków z tworzyw sztucznych na istniejącej sieci 

kanalizacyjnej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  instrukcję  montaŜu  podana  przez 
producenta.. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić  na  podstawie  dokumentacji  plan  działania  uwzględniający  kolejne  czynności  
oraz niezbędne materiały i narzędzia, 

2)

 

określić zagroŜenia bhp i poŜarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 

3)

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

5)

 

dobrać materiały do montaŜu pompowni ścieków, 

6)

 

zamontować prawidłowo pompownię ścieków, 

7)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

8)

 

rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

9)

 

zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kompletna  pompownia  ścieków  z  tworzyw  sztucznych  wraz  z  dokumentacją  techniczną 

producenta, 

 

szpadel 

 

kartki papieru formatu A4,  

 

przybory do pisania, 

 

komplet wkrętaków, 

 

komplet kluczy płaskich, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

 

przymiar metrowy, 

 

poziomica, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj odbiór sieci kanalizacyjnej i zaproponuj wzór druku protokołu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na wymagania producentów rur. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić  plan  działania  uwzględniający  kolejne  czynności    oraz  niezbędne  materiały  
i narzędzia, 

2)

 

określić zagroŜenia bhp i poŜarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 

3)

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

5)

 

dobrać materiały do wykonania odbioru sieci kanalizacyjnej , 

6)

 

sporządzić wzór protokołu odbioru sieci kanalizacyjnej, 

7)

 

wykonać odbiór sieci kanalizacyjnej, 

8)

 

wypełnić protokół odbioru sieci kanalizacyjnej, 

9)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

10)

 

rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

11)

 

zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kartki papieru formatu A4,  

 

przybory do pisania,  

 

przymiar metrowy, 

 

poziomica, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

5.4. Oczyszczanie ścieków

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj montaŜ przydomowej oczyszczalni ścieków z drenaŜem rozsączającym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na wymagania producenta urzadzenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić na podstawie dokumentacji plan działania uwzględniający kolejne czynności  
oraz niezbędne materiały i narzędzia, 

2)

 

określić zagroŜenia bhp i poŜarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 

3)

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

5)

 

dobrać materiały do montaŜu oczyszczalni ścieków z drenaŜem rozsączającym, 

6)

 

zmontować  oczyszczalnię  ścieków  z  drenaŜem  rozsączającym  wg  załączonej 
dokumentacji, 

7)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

8)

 

rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

9)

 

zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

elementy oczyszczalni ścieków z drenaŜem rozsączającym, 

 

projekt techniczny lub instrukcja producenta, 

 

szpadel 

 

komplet wkrętaków, 

 

komplet kluczy płaskich, 

 

wiertarka kompletem wierteł 

 

kartki papieru formatu A4,  

 

przybory do pisania,  

 

przymiar metrowy, 

 

poziomica, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj montaŜ przydomowej oczyszczalni ścieków pracującej z osadem czynnym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na wymagania producenta urzadzenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić  na  podstawie  dokumentacji  plan  działania  uwzględniający  kolejne  czynności  
oraz niezbędne materiały i narzędzia, 

2)

 

określić zagroŜenia bhp i poŜarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 

3)

 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

5)

 

dobrać materiały do montaŜu wody, 

6)

 

zmontować oczyszczalnię ścieków z osadem czynnym wg załączonej dokumentacji, 

7)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

8)

 

rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

9)

 

zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

elementy oczyszczalni ścieków z osadem czynnym, 

 

projekt techniczny lub instrukcja producenta, 

 

szpadel 

 

komplet wkrętaków, 

 

komplet kluczy płaskich, 

 

wiertarka kompletem wierteł 

 

kartki papieru formatu A4,  

 

przybory do pisania,  

 

przymiar metrowy, 

 

poziomica, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  sieci 
wodociągowych i kanalizacyjnych”. 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6,  8, 9, 11, 12, 13, 14,16,  17, 18, 19, 21, 22, 23, 25 są z poziomu 
podstawowego, 

−−−−

 

zadania 7, 10, 15, 20, 24 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13  zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 23 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. d, 2. b, 3. c, 4. a, 5. c, 6. d, 7. c, 8. b, 9. a, 10. b, 11. b, 
12. a, 13. a, 14. b, 15. b, 16. c, 17. a, 18. d, 19. a, 20. d, 21. a, 22. b, 23. b, 24. b, 
25. a. 

 

Plan testu 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria

 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź

 

Rozpoznać ujęcie wody 
 

Określić zapotrzebowanie wody dla gospodarstw 
domowych 

Określić związki powodujące twardość wody 
 

Wyjaśnić pojęcie sorpcji 

 

Rozpoznać elementy sieci wodociągowej 
 

Rozpoznać symbole graficzne elementów sieci 
wodociągowej 

P  

d  

Obliczyć spadek przewodów 
 

PP 

Określić odległość odkładu od wykopu 
 

Rozpoznać elementu sieci kanalizacyjnej 

10  Obliczyć stratę ciśnienia na filtrze 

PP 

b

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

11  Rozpoznać wielkości charakteryzujące ścieki 

 

12  Rozpoznać urządzenia oczyszczające ścieki 

 

13  Określić zaleŜność szybkości oczyszczania ścieków 

od temperatury 

14  Wyjaśnić pojęcie ciśnienia bezwzględnego 

 

15  Obliczyć sprawność oczyszczania 

 

PP 

b

 

16  Określić odczyn pH ścieków usuwanych do 

ś

rodowiska 

17  Określić głębokość układania sieci kanalizacyjnej 

 

18  Określić masę elementów wymagających 

podnoszenia urządzeniem mechanicznym 

19  Określić elementu drenaŜu 

 

20  Scharakteryzować urządzenie oczyszczające ścieki 

 

PP 

21  Wyjaśnić pojęcie sieci ogólnospławnej 

 

22  Rozpoznać symbol rodzaj sieci wodociągowej  

 

23  Rozpoznać pompownię ścieków 

 

24  Obliczyć prędkość przepływu ścieków 

 

PP 

25  Określić związki chemiczne stosowane do 

dezynfekcji 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  25  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 
poprawnego wyniku. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Pobór wody spod dna rzeki to 

a)

 

studnia kopana. 

b)

 

studnia abisyńska. 

c)

 

studnia wiercona. 

d)

 

ujęcia denne. 

 

2.  Zapotrzebowanie wody dla jednej osoby w gospodarstwie domowym wynosi około 

a)

 

10 l/dobę. 

b)

 

140 l/dobę. 

c)

 

140 l/h. 

d)

 

1400 l/dobę. 

 

3.  Twardość wody powodują związki: 

a)

 

tlenu i chloru 

b)

 

chloru i fluoru. 

c)

 

wapnia i magnezu. 

d)

 

wodoru i sodu. 

 

4.  Związanie rozpuszczonych substancji na powierzchni ciała stałego to 

a)

 

sorbcja. 

b)

 

koagulacja. 

c)

 

napowietrzanie. 

d)

 

sedymentacja. 

 
 
 
5.  Do utrzymania ciśnienia na stałym poziomie w sieci wodociągowej słuŜy 

a)

 

filtr pośpieszny. 

b)

 

osadnik. 

c)

 

hydrofor. 

d)

 

zawór zwrotny. 

 
6.  Na rysunku przedstawiono 

 

a)

 

zawór bezpieczeństwa. 

b)

 

osadnik. 

c)

 

odpowietrznik. 

d)

 

zawór zwrotny. 

 

7.  Spadek  sieci  wodociągowej  2%  oznacza,  Ŝe  na  długości  30  m  róŜnica  wysokości 

pomiędzy końcami wynosi 
a)

 

2 cm. 

b)

 

6 cm. 

c)

 

60 cm. 

d)

 

600 cm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

8.  Przy wykonywaniu wykopu, grunt odkładamy w odległości minimum 

a)

 

10 cm. 

b)

 

50 cm. 

c)

 

1 m. 

d)

 

2 m. 

 

9.  Na rysunku przedstawiono schemat 

 

a)

 

przelewu burzowego. 

b)

 

separatora. 

c)

 

studzienki kaskadowej. 

d)

 

przepompowni ścieków. 

 

10.  Przed filtrem ciśnienie wody wynosi 6 bar, na filtrze spadek ciśnienia według producenta 

wyniesie 30 mH

2

O, to ciśnienie za filtrem wyniesie 

a)

 

3 MPa. 

b)

 

3 bary. 

c)

 

3 mH

2

O. 

d)

 

30 bar. 

 

11. BZT

5

 określa 

a)

 

pięciomiesięczne biochemiczne zapotrzebowanie tlenu. 

b)

 

pięciodobowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu. 

c)

 

pięciokrotne biochemiczne zapotrzebowanie tlenu. 

d)

 

pięciominutowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu. 

 

12. Na rysunku przedstawiono schemat 

 

a)

 

złoŜa zraszanego. 

b)

 

osadnika gruntowego. 

c)

 

drenaŜ rozsączający. 

d)

 

filtr pospieszny. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

13. Wraz ze wzrostem temperatury proces oczyszczania ścieków 

a)

 

wzrasta. 

b)

 

maleje. 

c)

 

wzrasta a potem maleje. 

d)

 

nie zmienia się. 

 

14. Ciśnienie bezwzględne mierzone jest względem 

a)

 

ciśnienia odniesienia. 

b)

 

próŜni. 

c)

 

ciśnienia atmosferycznego. 

d)

 

dowolnie przyjętego ciśnienia. 

 

15. JeŜeli  w  procesie  oczyszczania  na  50  kg  zanieczyszczeń  zatrzymanych  zostaje  46  kg  to 

jego sprawność wynosi 

a)

 

46%. 

b)

 

92%. 

c)

 

96%. 

d)

 

98%. 

 

16. Usuwając ścieki do gruntu i wody odczyn pH powinien wynosić 

a)

 

>7. 

b)

 

<7. 

c)

 

6,5 do 9. 

d)

 

3 do 6,5. 

 
 

17.

 

Sieci kanalizacyjne wykonywane są na głębokości minimum 

a)

 

20cm poniŜej głębokości przemarzania gruntu. 

b)

 

1m poniŜej głębokości przemarzania gruntu. 

c)

 

powyŜej głębokości przemarzania gruntu. 

d)

 

50cm poniŜej głębokości przemarzania gruntu. 

 

18. Za pomocą urządzeń mechanicznych naleŜy opuszczać i podnosić elementy o masie 

ponad 

 
 
 

a)

 

100 kg. 

b)

 

150 kg. 

c)

 

200 kg. 

d)

 

250 kg.  

 

19. DrenaŜ składa się z ciągów drenowych zakończonych 

a)

 

wywiewkami wyniesionymi 0,5 m nad terenem. 

b)

 

zaworami zwrotnymi 

c)

 

osadnikami gnilnymi. 

d)

 

rowem drenarskim. 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

20.

 

Na schemacie przedstawiono 

 

a)

 

złoŜe biologiczne. 

b)

 

osadnik Omsa. 

c)

 

osadnik Imhoffa. 

d)

 

osadnik z osadem z osadem czynnym. 

 
 
 

21. Gdy wszystkie rodzaje ścieków płyną jednym kanałem mówimy o sieci kanalizacyjnej 

a)

 

ogólnospławnej. 

b)

 

rozdzielczej. 

c)

 

częściowej. 

d)

 

obwodowej. 

 
 

22. Na rysunku przedstawiono sieć wodociągową w układzie 

 

a)

 

pierścieniowym. 

b)

 

rozgałęzionym. 

c)

 

obwodowym. 

d)

 

zamkniętym. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

23. Na rysunku przedstawiono schemat 

 

a)

 

zaworu odwadniającego. 

b)

 

pompowni ścieków. 

c)

 

aeratora. 

d)

 

drenaŜu rozsączającego. 

 

24. Prędkości przepływu ścieków 2m/s to 

a)

 

2 km/h. 

b)

 

7,2 km/h. 

c)

 

20 km/h. 

d)

 

72 km/h. 

 

25. Dezynfekcja wody wykonywana jest poprzez dodanie 

a)

 

chloru i ozonu. 

b)

 

manganu. 

c)

 

wapnia i magnezu. 

d)

 

Ŝ

elaza. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko:............................................................................... 
 

Wykonywanie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

22. 

 

23. 

 

24. 

 

25. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  sieci 
wodociągowych i kanalizacyjnych”. 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 13, 14,16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 7, 10, 12, 15, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. c, 2. a, 3. c, 4. b, 5. d, 6. b, 7. b, 8. c, 9. c, 10. c, 11. a, 
12. d, 13. a, 14. c, 15. b, 16. c, 17. d, 18. b, 19. c, 20. a.

 

 
Plan testu 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria

 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź

 

Rozpoznać elementy studni wierconych 

Wyjaśnić pojęcie zanieczyszczeń koloidalnych 

Określić związki powodujące brunatne zabarwienie 
wody 

Wyjaśnić pojęcie koagulacji 

Rozpoznać elementy sieci wodociągowej 

Rozpoznać symbole graficzne elementów sieci 
wodociągowej 

P  

Obliczyć spadek przewodów 

PP 

Określić głębność od jakiej powinno się 
zabezpieczać wykopy 

Rozpoznać elementu sieci kanalizacyjnej 

10  Obliczyć stratę ciśnienia na filtrze 

PP 

c

 

11  Rozpoznać jednostki wielkości charakteryzujących 

ś

cieki 

12  Obliczyć wartość ciśnienia względnego 

PP 

13  Określić zaleŜność szybkości oczyszczania ścieków 

od temperatury 

14  Rozpoznać elementy sieci kanalizacyjnej  

15  Obliczyć sprawność oczyszczania 

PP 

b

 

16  Rozpoznać temperaturę ścieków usuwanych do 

ś

rodowiska 

17  Określić głębokość układania sieci wodociągowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

18  Określić odległość drabinki w wykopie od miejsca 

robót  

19  Rozpoznać elementy sieci kanalizacyjnej 

 

20  Określić zasady układania przewodów 

 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 
poprawnego wyniku. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Gdy pompa głębinowa znajduje się w rurze osłonowej pod ziemią to wykonano 

a)

 

studnię kopaną. 

b)

 

studnię abisyńską. 

c)

 

studnię wierconą. 

d)

 

ujęcie brzegowe wody. 

 

2.  Zanieczyszczenia,  które  w  wodzie  częściowo  są  zawieszone  częściowo  rozpuszczone 

nazywamy 

a)

 

koloidalnymi. 

b)

 

sorbcyjnymi. 

c)

 

sedymentacyjnymi. 

d)

 

koagulacyjnymi. 

 

3.  Kolor wody na brunatny zmieniają związki 

a)

 

wapnia. 

b)

 

chloru i fluoru. 

c)

 

manganu. 

d)

 

sodu. 

 

4.  Proces  fizykochemiczny  polegający  na  dodaniu  do  wody  związków  chemicznych 

łączących się z zanieczyszczeniami powodujący wytrącanie kłaczków to 

a)

 

sorbcja. 

b)

 

koagulacja. 

c)

 

napowietrzanie. 

d)

 

sedymentacja. 

 

5.  Przepływ wody tylko w jednym kierunku zapewnia 

a)

 

filtr pośpieszny. 

b)

 

osadnik. 

c)

 

hydrofor. 

d)

 

zawór zwrotny. 

 

6.  Na rysunku przedstawiono 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

a)

 

zawór bezpieczeństwa. 

b)

 

zasuwę klinową. 

c)

 

odpowietrznik . 

d)

 

zawór zwrotny. 

 

7.  Spadek  sieci  kanalizacyjnej  0,5%  oznacza,  Ŝe  na  długości  20  m  róŜnica  wysokości 

pomiędzy końcami wynosi 
a)

 

5 cm. 

b)

 

10 cm. 

c)

 

20 cm. 

d)

 

50 cm. 

 

8.  Przy gruntach gliniastych wykopy mogą być niezabezpieczone do głębokości 

a)

 

0,5 m. 

b)

 

1 m. 

c)

 

1,5 m. 

d)

 

2 m. 

 

9.  Na rysunku przedstawiono schemat 

 

a)

 

przelewu burzowego. 

b)

 

separatora. 

c)

 

studzienki kaskadowej. 

d)

 

przepompowni ścieków. 

 

10.  Spadek ciśnienia wody na odcinku 1000 m przy oporze przepływu 200 Pa/m wyniesie 

a)

 

2 MPa. 

b)

 

2 bary. 

c)

 

2 mH

2

O. 

d)

 

20 bar. 

 

11. BZT

określamy w 

a)

 

mg O

2

/dm

3

b)

 

Pa. 

c)

 

m/s. 

d)

 

m

3

/h. 

 

12. Ciśnienie bezwzględne wody 3 MPa oznacza ciśnienie względne równe 

a)

 

2 atm. 

b)

 

3 atm. 

c)

 

20 atm. 

d)

 

29 atm. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

13. Strata ciśnienia w rurach o mniejszej średnicy w stosunku do większej średnicy jest  

a)

 

większa. 

b)

 

mniejsza . 

c)

 

zaleŜy od BZT

5

d)

 

taka sama. 

 

14. Na rysunku przedstawiono 

 

a)

 

zawory zwrotne. 

b)

 

zawory odcinające. 

c)

 

kinety studzienek rewizyjnych. 

d)

 

zawory bezpieczeństwa. 

 

15.  JeŜeli w procesie oczyszczania na 200kg zanieczyszczeń zatrzymanych zostaje 186kg to 

sprawność wynosi 

a)

 

86%. 

b)

 

93%. 

c)

 

186%. 

d)

 

100%. 

 

16. Temperatura wody usuwanej do gruntu nie powinna przekraczać 

a)

 

25

°

C. 

b)

 

30

°

C. 

c)

 

35

°

C. 

d)

 

40

°

C. 

 

17. Sieci wodociągowa wykonywane są na głębokości minimum 

a)

 

20 cm poniŜej głębokości przemarzania gruntu. 

b)

 

1 m poniŜej głębokości przemarzania gruntu. 

c)

 

powyŜej głębokości przemarzania gruntu. 

d)

 

40 cm poniŜej głębokości przemarzania gruntu. 

 

18. Schodzenie  i  wychodzenie  z  wykopu  powinno  się  odbywać  po  odpowiedniej  drabince 

ulokowanej nie dalej niŜ 
a)

 

5 m od stanowiska pracy. 

b)

 

10 m od stanowiska pracy. 

c)

 

15 m od stanowiska pracy. 

d)

 

20 m od stanowiska pracy. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

19. Studzienki budowane w celu zredukowania nadmiernych spadków kanałów wynikających 

z warunków terenowych to studzienki 
a)

 

płuczące. 

b)

 

rewizyjne 

c)

 

kaskadowe. 

d)

 

odwadniające. 

 

20. Przewód  po  ułoŜeniu  powinien  ściśle  przylegać  do  podłoŜa  na  całej  długości  w  co 

najmniej 
a)

 

1/4 jego obwodu. 

b)

 

2/4 jego obwodu  

c)

 

3/4 jego obwodu. 

d)

 

3/8 jego obwodu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko:............................................................................... 
 

Wykonywanie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych

 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41

7. LITERATURA 

 
1.

 

Cieślowski  S,  Krygier  K.:  Technologia  instalacji  sanitarnych.  Cz.  I.  WSiP,  Warszawa 
1998  

2.

 

Gondowicz A., Kiciński T., śbikowski A.: Budownictwo wodne. Cz. II. WSiP, Warszawa 
1991  

3.

 

Heinrich Z. Wodociągi i kanalizacja cz.II Kanalizacja  WSiP, Warszawa 1999   

4.

 

Szpindor A.: Zaopatrzenie w wodę i kanalizacja wsi. Arkady, Warszawa 1998 

5.

 

Technologia  instalacji  wodociągowych  i  gazowych  instalacje  wodociągowe.  Cz.1.  REA, 
Warszawa 1998  

6.

 

Nowy poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2004 

7.

 

Poradnik kierownika budowy. PZITB. Arkady, Warszawa 1989 

8.

 

Prawo budowlane 

9.

 

Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montaŜowych MGPiB-ITB. T. 
1-4. Arkady, Warszawa 1999 

 
Czasopisma: 

 

Gospodarka Wodna InŜynieria i Budownictwo, 

 

Murator, 

 

Materiały budowlane,  

 

Atlas budowlany. 

 

Literatura metodyczna 
 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000