background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

Scenariusz zajęcia nr 12 

 grupa 0 

Obszar VIII  Rozbudzanie ciekowości poznawczej. Rozwijanie procesów 

poznawczych i operacji umysłowych 

Temat: Nowy Rok 

I.

 

Cele 

 

Kształtowanie rozumienia pojęcia czasu, upływu czasu. 

 

Rozwijanie wyobraźni.  

 

Rozwijanie percepcji muzycznej. 

 

Współpraca z partnerem podczas zabawy. 

Podstawa programowa (…): 

Pkt 4.1 „Dziecko przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych 

na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach)”. 

II.

 

Środki dydaktyczne 



 

CD2 audio ABC 



 

komputer z projektorem 



 

gra/plansza interaktywna „Łyżwiarka”  



 

kartki z naklejonym wizerunkiem dowolnego przedmiotu – po jednym dla 
każdego dziecka. 



 

ołówki, kredki 

III.

 

Przebieg zajęć 

1.

 

Słuchanie „Noworocznej piosenki” – CD2 audio ABC  

Dzieci siedzą na dywanie, nauczycielka wita dzieci w Nowy Roku. 

Słuchają „Noworocznej piosenki” – rozmawiają na temat treści. Nauczycielka 
pokazuje obrazki przedstawiające:  

Stary Rok – jako Starzec, 

Nowy Rok – jako małe dziecko. 

Prosi wybrane dziecko, by poruszało się tak jak porusza się małe dziecko, 
a następnie kolejne dziecko porusza się jak starszy człowiek – staruszek. 

2.

 

Zabawa muzyczno - ruchowa 

Dzieci słuchają piosenki. Podczas refrenu dzieci poruszają głowa na boki – tak-
tik, tak-tik… 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

Podczas drugiego refrenu dzieci poruszają się jak Nowy Rok (małe dziecko) 
i Stary Rok (staruszek). Podczas trzeciego refrenu – dzieci ruszają głowami – tak 
– tik. 

3.

 

Gra/plansza interaktywna „Łyżwiarka” 

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka  wybieramy kolejno: 

 

Cztery pory roku 

 

Łyżwiarka 

Opis interaktywności 

Gra „Łyżwiarka” polegająca na ułożeniu przyporządkowaniu postaciom 
odpowiedniego sprzętu do uprawiania sportów zimowych. 

Omówienie gry 

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną. 

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę Pory roku. Dzieci przypominają, jaka pora 
roku jest aktualnie i odnajdują odpowiednią planszę. 

Wybrane dziecko klika łyżwiarkę, plansza przedstawia sprzęt sportowy, w tym 
sprzęt do uprawiania sportów zimowych. 

Wybrane dziecko przeciąga odpowiedni sprzęt do pojawiającej się postaci.  

Zabawę można powtórzyć kilkakrotnie, gdyż przy każdym uruchomieniu gry 
postacie pojawiają się różnej kolejności. 

4.

 

Co by było, gdyby… 

Nauczycielka wprowadza dzieci w tajemniczy nastrój, opowiada: 

„Noc sylwestrowa, to taka specjalna noc, kiedy Stary Rok odchodzi, a Nowy Rok 
przychodzi. W taką magiczną noc mogą wydarzyć się różne rzeczy. Pomyślcie 
dzieci, co by było, gdyby… 

- zabawki w przedszkolu ożyły 

- wszystkie gwiazdy na niebie zaczęły rosnąć i świecić coraz mocniej 

- zaczął padać kolorowy śnieg 

- wszystkie zegary zatrzymały się i czas by się zatrzymał 

- dzieci zmniejszyłyby się i zamieniły w zabawki w przedszkolu… itd. 

- jak wyglądałby taki wymyślony świat?” 

 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

Nauczycielka rzuca małą piłeczkę do wybranego dziecka. Dziecko, które trzyma 
piłkę snuje opowieść na zadany temat: co by było, gdyby… 

5.

 

Zabawy naśladowcze 

Nauczycielka prosi dzieci, by przypomniały sobie sporty, jakie uprawiały dzieci 
z gry. Prosi dzieci, by wyobraziły sobie, że mają łyżwy i poruszały się tak, jakby 
jeździły na łyżwach, po chwili – wszyscy jadą na nartach, a potem toczą duże kule 
śniegowe i lepią bałwany. Dzieci naśladują ruchy nauczycielki. 

Nauczycielka włącza „Noworoczną Piosenkę”. 
Dzieci dobierają się w pary i tworzą sanki. Dwoje dzieci – jedno z przodu, drugie 
z tyłu - trzymają się za ręce i biegną razem, tzn. jadą sankami. Gdy słyszą refren, 
zatrzymują się i poruszają głowami na boki – tak – tik. 

6.

 

Twórcza praca plastyczna 

Nauczycielka prosi, by dzieci wyobraziły sobie, że właśnie jest taka magiczna noc 
sylwestrowa, gdy wszystko jest możliwe. 

Dzieci siadają do stolików, gdzie mają kartki z naklejonym obrazkiem 
przedstawiającym dowolny przedmiot (kredka, talerz, widelec, lalka, miś)
Nauczycielka prosi, by wyobraziły sobie, że ten przedmiot żyje i ma swój dziwny 
świat, w którym ma przyjaciół, chodzi do przedszkola, bawi się z kolegami. Jak 
wyglądałby taki świat?  

Zadaniem dzieci jest narysowanie dziwnego świata. 

7.

 

Podsumowanie zajęcia 

Dzieci organizują prezentacje prac na dywanie i opowiadają o swoich 
wymyślonych światach.