background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ  

 

 

 

 

 

Zdzisław Feldo 

 

 

Wykończanie właściwe skór  744[03].Z2.04 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 

dr inż. Sadowski Tadeusz 

dr inż. Żarłok Jan 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Zdzisław Feldo 

 

 

 

Konsultacja: 

dr inż. Janusz Figurski 

 

 

 

Korekta: 

 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[03].Z2.04 
„Wykończanie  właściwe  skór”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
Garbarz skór. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

12 

5.1. Cele i zasady wykończania właściwego skór 

12 

   5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Środki stosowane do wykończania właściwego skór 

15 

   5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Metody i techniki wykończania właściwego skór 

19 

   5.3.1. Ćwiczenia 

19 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

22 

7. Literatura 

33 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  do  jednostki  modułowej  „Wykończanie 

właściwe  skór”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie Garbarz skór 744[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 
 

                                          

Schemat układu jednostek modułowych  

744[03].Z2.01 

Wykończanie kąpielowe skór  

o różnym przeznaczeniu 

 

744[03].Z2.02 

Organizowanie i prowadzenie procesu 

suszenia skór 

 

744[03].Z2 

Technologia wykończania  

i uszlachetniania skór bez włosa 

 

744[03].Z2.06 

Cechowanie, pakowanie 

i magazynowanie skór wyprawionych 

 

744[03].Z2.03 

Przygotowanie skór  

do wykończania właściwego 

 

744[03].Z2.04 

Wykończanie właściwe skór 

744[03].Z2.05 

Rozróżnianie, charakteryzowanie 

oraz określanie jakości skór 

wyprawionych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Wykończanie  właściwe  skór” 

uczeń powinien umieć: 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

dobierać i stosować odzież ochrony osobistej na stanowiskach mechanicznej i chemicznej 
obróbki skór,  

 

stosować  zasady  bezpiecznej  pracy  i  ochrony  środowiska  wykonując  czynności 
technologiczne,  obsługę  maszyn  i  urządzeń  garbarskich  oraz  środków  transportu  skór 
między stanowiskami pracy,  

 

odczytywać i stosować instrukcje technologiczne dotyczące organizowania procesów oraz 
wykonywania czynności i operacji w etapie wykończania skór. 

 

znać  i  stosować  badania    organoleptyczne  w    kontroli  międzyoperacyjnej  procesów 
technologicznych wykończania skór,  

 

układać obrabiane skóry na boczki garbarskie lub podesty, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji zawodowej, 

 

określać  jakość  półfabrykatów  skór  w  zakresie  przygotowania  do  wykończania 
właściwego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

określić cel wykończania i uszlachetniania skór, 

 

dobrać rodzaje i metody wykończania skór w zależności od ich przeznaczenia,  

 

rozpoznawać  podstawowe  środki  i  gotowe  preparaty  chemiczne  stosowane  do 
wykończania i uszlachetniania skór, 

 

przygotować  zestawy  kryjące,  uszlachetniające  i  utrwalające  powłoki,  na  podstawie 
instrukcji i receptur technologicznych, 

 

nanieść ręcznie na skórę zestawy podkładowe, uściślające i wykończeniowe,  

 

dobrać  oraz  obsłużyć  agregaty  i  urządzenia  do  nakładania  i rozprowadzania  apretur, 
zestawów kryjących i utrwalających nakładane powłoki, 

 

obsłużyć maszyny do prasowania skór, 

 

obsłużyć  maszyny  i  urządzenia  do  specjalnych  wykończeń  skór,  drukarki  do  skór 
miękkich, agregaty malarskie i natryskowe, nalewarki, urządzenia i maszyny do nakładania 
i powlekania sztucznego lica na dwoinach skórzanych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Garbarz skór   744[03] 
Moduł:                                          Technologia wykończania i uszlachetniania skór bez włosa    

744[03].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

      Wykończanie właściwe skór   744[03].Z2.04 

 
Temat: Budowa i działanie nalewarki do nakładania apretur wykończeniowych na 

skóry. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  obsługi  nalewarki  i  wykonania  zadania 

produkcyjnego. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  rozpoznać, nazwać i wskazać  mechanizmy i elementy robocze nalewarki, 

  wyjaśnić działanie  i zakres wykonywanej operacji technologicznej na maszynie, 

  wyjaśnić zasady eksploatacji w zakresie obsługi, regulacji czyszczenia i konserwacji 

nalewarki, 

  wskazać i określać  przyczyny złej pracy lub awarii maszyny, 

  przygotować  stanowisko  pracy  na  nalewarce  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  

i higieny pracy oraz ochrony środowiska, 

  dobrać odzież ochronną do pracy na nalewarce, 

  uruchomić maszynę i wykonać zadanie produkcyjne nakładania apretur na skóry. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zespołowa /liczba członków zespołu zależna od typu maszyny/ 

 

Czas: ustala na bieżąco nauczyciel w zależności od typu maszyny i rodzaju skór. 
 
Środki dydaktyczne: 

  nalewarka do nakładania apretur na skóry, 

  skóry przygotowane do nałożenia zestawu wykończalniczego, 

  zestaw do nałożenia na skóry, 

  boczki do układania skór, 

  instrukcja obsługi i wykonywania pracy na nalewarce. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

  uczniowie  zapoznają  się  z  instrukcjami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  obsługi 

nalewarki – dobierają i zakładają odzież ochronną, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  każdy uczeń podchodzi do nalewarki, wskazuje, nazywa i wyjaśnia działanie głównych 

mechanizmów i zespołów roboczych maszyny, 

  uczniowie  kolejno  demonstrują    sposób  uruchomienia,  napełniania  zbiornika  zestawu 

apretury  i  regulacji  podstawowych  parametrów  pracy  maszyny  zgodnie  z  instrukcją 
obsługi, 

  uczniowie dobierają zespoły do obsługi maszyny, 

  uczniowie  wykonują  zadanie produkcyjne: pobierają przygotowane skóry, układają na 

przenośniku  podającym,  obserwują  prawidłowość  operacji,  odbierają  skóry  po 
wykonaniu  zadania,  układają  na  boczku.  Uczniowie  kolejno  zamieniają  się 
stanowiskami w zespole obsługi nalewarki, 

  nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów.  Podpowiada      rozwiązania  w  razie  wystąpienia 

problemu. 

5.  Po  wykonaniu  wszystkich  czynności  technologicznych,  uczniowie    czyszczą  maszynę  

i porządkują stanowisko pracy. 

6.  Uczniowie  dokonują  oględzin  skór  po  operacji  nalewania,  oceniają  jakość  wykonanej 

pracy.  Wskazują  na  trudności  i  problemy  z  jakimi  się  spotkali  podczas  wykonywania 
zadania. Swoje uwagi i wnioski zapisują w dzienniczkach praktyk. 

7.  Nauczyciel    analizuje  pracę  uczniów  i  stwierdza  stopień  opanowania  wykonywanych 

czynności. 

8.  Zespoły  wspólnie z nauczycielem dokonują oceny pracy. 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze fachowej wiadomości na temat: „Typy i rodzaje maszyn do nakładania 
zestawów  wykończalniczych  techniką  nalewania”.  Na  podstawie  zgromadzonych  informacji 
porównaj maszyny do nalewarki, na której wykonywałeś zadanie . Wskaż różnicę. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

  ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć  2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Garbarz skór   744[03] 
Moduł:                                          Technologia wykończania i uszlachetniania skór bez włosa   

744[03].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

      Wykończanie właściwe skór   744[03].Z2.04 

Temat:         Wykończanie właściwe skór krytych z licem naturalnym, gładkim     

przeznaczonych na cholewki obuwia techniką ręcznego malowania  
i natrysku 

 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności wykonywania czynności i operacji wykończania  

właściwego skór o określonym przeznaczeniu asortymentowym. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  odczytać i stosować instrukcję technologiczną wykonywania operacji i czynności 

produkcyjnych w etapie wykończania właściwego skór, 

  dobrać środki, urządzenia, narzędzia i maszyny do wykonania operacji 

wykończalniczych, 

  zorganizować stanowiska pracy do kolejnych operacji technologicznych zgodnie  

z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska, 

  dobrać właściwą odzież ochronną, 

  wykonać zestawy wykończalnicze: uściślający, podkładowy, szkieletowy i połyskowy, 

  nanieść kolejne zestawy na skóry i wykonać prawidłowo wszystkie czynności: 

malowania, natrysku, suszenia i prasowania skór, 

  omówić zasady tworzenia kolejnych warstw wykończalniczych na skórach, 

  ocenić jakość wykonanej pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu -  /instrukcja technologiczna/. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 
Strategia:
 uczenie się przez doświadczenie 
 
Środki dydaktyczne: 

  skóry w stanie crusty barwione, 

  boczki garbarskie do układania skór, 

  stół z blatem laminowanym do malowania ręcznego skór, 

  naczynia do zestawiania  pasty garbarskiej, 

  wiadra do przenoszenia i dozowania zestawów: uściślającego, podkładowego, 

szkieletowego i połyskowego, 

  szczotka pluszowa do malowania skór, 

  pistolet natryskowy, 

  kabina natryskowa, 

  suszarnia komorowa drążkowa, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

  prasa hydrauliczna, 

  punkt poboru ciepłej i zimnej wody. 

 
Czas:
  każdorazowo ustala nauczyciel w zależności od wielkości i rodzaju skór, oraz 
wyposażenia technicznego warsztatów lub zakładu. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Zadaniem jest wykończanie właściwe skór na cholewki obuwia, metodą wykończania 
plastykowego przy pomocy techniki ręcznego nanoszenia zestawów kryjących szczotkowo  
i pistoletem. 
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów  z  pracą 
metodą przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
1.  Co to jest wykończanie właściwe? 
2.  Na czym polega metoda wykończania plastykowego? 
3.  Jakie operacje i czynności wchodzą w skład wykończania plastykowego? 
4.  Na  czym  polega  technika  ręcznego  malowania  i  natrysku  skór  zestawami  i  powłokami 

wykończalniczymi? 

5.  Jakie parametry suszenia i prasowania skór należy zachować? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal rodzaj i wielkość skór. 
2.  Ustal kolor i barwę skór. 
3.  Wskaż, zgodnie z instrukcją,  środki potrzebne do wykonania zestawów do wykończania. 
4.  Ustal ilość zestawów wykończalniczych. 
5.  Zaplanuj kolejność czynności wykonania zadania: 

  przygotowanie i ułożenie skór, 

  natrysk skór zestawem podkładowym, 

  suszenie skór na drążkach, 

  prasowanie skór, 

  malowanie ręczne szczotkowe zestawem głównym /szkieletowym/, 

  suszenie na drążkach, 

  prasowanie skór, 

  natrysk pistoletem zestawu głównego na skóry /wyrównanie śladów szczotki/, 

  natrysk zestawem połyskowym /lakierem utrwalającym/, 

  prasowanie końcowe, 

  układanie skór gotowych. 

6.  Zaplanuj sposób transportu skór. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Odważ  lub  odmierz  zgodnie  z  instrukcją,  ilości  środków  potrzebnych  do  wykonania 

zestawów wykończeniowych. 

2.  Dobierz środki w odpowiednie zestawy wykończalnicze. 
3.  Wykonaj  zgodnie  z  zaplanowanymi  czynnościami  i  instrukcją  technologiczną,  kolejne 

czynności i operacje. 

4.  Zwróć uwagę na czystość i dokładność pracy. 
5.  Oceń jakość wykonanej pracy. 
6.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.  
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały ustalone parametry suszenia i prasowania skór? 
2.  Czy prawidłowo wykonano zestawy wykończalnicze? 
3.  Czy  prawidłowo  wykonałeś  czynności  malowania  i  natrysku  skór  /bez  zacieków,  śladów 

po szczotce i niedomalowań/? 

4.  Czy  prawidłowo  wykonałeś  kolejne  operacje  prasowania  skór  /bez  zagięć,  zaprasek  lub 

miejsc niedoprasowanych/? 

5.  Czy suszenie skór było prawidłowe /skóry nie lepiły się do płyty prasującej/? 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  zadania  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  zadanie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne  umiejętności 
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Na  podstawie  dotychczasowych  wiadomości  teoretycznych  i  wykonywanych  czynności 

praktycznych,  porównaj  wykończanie  skór  techniką  malowania  i  natryskiwania  ręcznego  
z techniką wykonywania tych operacji na maszynach lub agregatach wykończalniczych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Cel i zasady wykończania właściwego skór 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  organoleptycznego  badania  próbek  różnych  skór  wykończonych.    Rozpoznaj, 

nazwij i zapamiętaj cechy  właściwości skór wyprawionych, w zakresie: 

 

wyglądu powłoki kryjącej, 

 

dotyku powłoki kryjącej, 

 

chwytu skóry. 

Swoje  spostrzeżenia,  opinie  i  wnioski  zapisz  w  dzienniczku  praktyk.  Podziel  się  nimi  
w dyskusji technologicznej w podsumowaniu ćwiczeń. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

Ćwiczenie  może  być  realizowane  w  pracowni  materiałoznawstwa  lub  w  zakładzie 

produkcyjnym. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i higieny pracy  w  pracowni materiałoznawstwa 

lub w magazynie wyrobów gotowych gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

2)  założyć odzież ochronną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  rozłożyć przygotowane przez nauczyciela próbki skór, 
5)  dokonać oględzin i badania organoleptycznego skór pod względem: 

  wyglądu  powłoki  kryjącej:  równomierna  barwa,  równomierny  kolor,  silne  krycie, 

powłoka  prześwitująca,  połysk,  lustrzany  połysk,  matowość,  deseń  lica, 
dwubarwność, inne efekty specjalne, 

  dotyku powłoki kryjącej: gładkość, szorstkość, odciśnięcie wzoru, 

  chwyt skóry: miękkość, sztywność, twardość, delikatność, śliskość, jędrność, luźność. 

6)   swoje spostrzeżenia i wrażenia wzrokowe i dotykowe staraj się zapamiętać, 
7)   wnioski i spostrzeżenia zanotuj w dzienniczku praktyk. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do pracy w pracowni lub stół sortowniczy w zakładzie pracy, 

 

katalogi próbek skór o różnych rodzajach wykończenia, 

 

dzienniczek praktyk do zapisywania wyników ćwiczeń, wniosków uwag i spostrzeżeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Ćwiczenie 2 

Na podstawie oględzin organoleptycznych, określ cechy charakterystyczne skór gotowych 

z przeznaczeniem na:  
1.  wierzchy obuwia damskiego, 
2.  wierzchy obuwia turystycznego, 
3.  odzież skórzaną, 
4.  galanterię lekką, 
5.  galanterię ciężką. 
Wyniki zanotuj w dzienniczku praktyk. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

Realizacja  ćwiczenia  powinna  odbywać  się  w  magazynie  wyrobów  gotowych  

warsztatach 

szkolnych 

lub 

zakładzie 

garbarskim, 

ewentualnie 

pracowni 

materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy w pracowni  materiałoznawstwa 

lub w magazynie wyrobów gotowych gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

2)  założyć odzież ochronną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  przygotować skóry w określonych asortymentach, 
5)  dokonać oględzin poszczególnych skór i określić organoleptycznie: 

 

wygląd powierzchni skóry: gładkość, barwę i kolor, połysk, 

 

miękkość skór, 

 

charakter „chwytu” skóry, 

 

grubość, 

 

estetykę skór, 

6)  wnioski i uwagi zapisać w dzienniczku praktyk. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  stół sortowniczy do oględzin skór, 
–  skóry określonych asortymentów, 
–  boczki do składania skór, 
–  dzienniczek praktyki. 
 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  oględzin  i  badania  organoleptycznego  skór  określ,  jakie  jest  ich 

przeznaczenie asortymentowe. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie  powinno 
być  realizowane  w  warsztatach  szkolnych  lub  w  zakładzie  produkcyjnym,  ewentualnie  
w pracowni materiałoznawstwa na próbkach skór.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z normami przedmiotowymi skór gotowych, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy, założyć 

odzież ochronną, 

4)  dokonać oględzin skór i określić ich cechy, 
5)  swoje spostrzeżenia i ocenę zapisz w dzienniczku praktyk, 
6)  wnioskować o asortymencie poszczególnych skór, 
7)  wziąć udział w dyskusji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół sortowniczy do oglądu skór, 

 

skóry wyprawione lub próbki skór w różnych asortymentach, 

 

boczki do układania skór 

 

dzienniczek praktyk. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.2. Środki stosowane do wykończania właściwego skór 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Porównaj żywość i wyrazistość koloru w farbach kryjących: 

1.  o dużej sile krycia, 
2.  przeświecających, 
3.  transparentowych. 
Uwagi i wnioski przedstaw w dyskusji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  regulaminem  i  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  pracowni 

materiałoznawstwa, złożyć odzież ochronną, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować wodne roztwory próbek badanych farb w szklanych probówkach, 
4)  dokonać porównania  intensywności kolorów badanych próbek farb, 
5)  spostrzeżenia zapisać w dzienniczku praktyki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki farb o różnych właściwościach krycia, 

 

probówki laboratoryjne szklane, 

 

statywy lub podstawki do probówek, dzienniczek laboratoryjny, 

 

dzienniczek praktyki. 

 
Ćwiczenie 2 

Badanie właściwości środka pomocniczego – penetratora. 
Na przekroju wygarbowanej i wysuszonej skóry w stanie crust, zbadaj stopień wnikania 

roztworu barwnika: 
1.  rozpuszczonego w wodzie, 
2.  rozpuszczonego wodzie z dodatkiem penetratora. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować  stanowisko  do  wykonania  ćwiczenia  z  zachowaniem  zasad  bezpiecznej 

pracy, 

2)  założyć odzież ochronną, 
3)  przygotować roztwory wodne barwnika bez penetratora i z penetratorem, 
4)  przygotować próbki skór, 
5)  pomalować próbki skór roztworami barwnika, 
6)  po  15  minutach  na  przekroju  próbek  skór zaobserwować  głębokość wniknięcia barwnika 

w skórę, 

7)  wyniki obserwacji zanotować w dzienniczku. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki skór w stanie crust, 

 

próbki barwnika, 

 

próbkę penetratora, 

 

dzienniczek praktyk. 

 
Ćwiczenie 3
 

Badanie właściwości środka pomocniczego – przeciwprzyczepnego. 

Na próbki skór po apreturowaniu i wysuszeniu nanieś przy pomocy pistoletu: 
a)  zestaw lakieru utrwalającego, 
b)  zestaw lakieru utrwalającego ze środkiem przeciwprzyczepnym. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować  stanowisko  do  wykonania  ćwiczenia  z  zachowaniem  zasad  bezpiecznej 

pracy, 

2)  założyć odzież ochronną. 
3)  przygotować pistolet natryskowy, 
4)  przygotować  roztwory  lakieru  utrwalającego  i  lakieru  utrwalającego  ze  środkiem 

przeciwprzyczepnym, 

5)  przygotować próbki skór po apreturowaniu i wysuszeniu, 
6)  nanieść  na  próbki  skór  przy  pomocy  pistoletu  zestawy  przygotowanego  lakiery 

utrwalającego, 

7)  wysuszyć próbki, 
8)  prasować na prasie hydraulicznej płytą gładką  o parametrach 80

0

C 120 atm. 

9)  zaobserwować  zachowanie  się  skór  po  prasowaniu,  wyniki  obserwacji  zanotować  

w dzienniczku. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki skór po apreturowaniu i wysuszeniu, 

– 

roztwór lakieru, 

– 

roztwór środka przeciwprzylepnego, 

– 

pistolet do natrysku skór, 

– 

kabina natryskowa, 

– 

prasa hydrauliczna, 

– 

dzienniczek praktyki. 

 
Ćwiczenie 4. 

Badanie właściwości środka pomocniczego – matującego. 

Na próbki skór po apreturowaniu i wysuszeniu nanieś przy pomocy pistoletu: 
a)  zestaw lakieru utrwalającego, 
b)  zestaw lakieru utrwalającego ze środkiem matującym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni technologicznej. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować  stanowisko  do  wykonania  ćwiczenia  z  zachowaniem  zasad  bezpiecznej 

pracy, 

2)  założyć odzież ochronną, 
3)  przygotować pistolet natryskowy, 
4)  przygotować  roztwory  lakieru  utrwalającego  i  lakieru  utrwalającego  ze  środkiem 

matującym, 

5)  przygotować próbki skór po apreturowaniu i wysuszeniu, 
6)  nanieść  na  próbki  skór  przy  pomocy  pistoletu  zestawy  przygotowanego  lakiery 

utrwalającego, 

7)  wysuszyć próbki, 
8)  porównać  wygląd  powłoki  kryjącej  po  wysuszeniu  skór,  wyniki  zapisać  w  dzienniczku 

praktyk. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki skór po apreturowaniu i wysuszeniu, 

– 

roztwór lakieru,  

– 

roztwór środka matującego,  

– 

pistolet do natrysku skór, 

– 

kabina natryskowa, 

– 

dzienniczek praktyki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Ćwiczenie 5 

Badanie właściwości środka pomocniczego – chwytowego. 

Na próbki skór po apreturowaniu i wysuszeniu nanieś przy pomocy pistoletu: 
a)  zestaw lakieru utrwalającego, 
b)  zestaw lakieru utrwalającego ze środkiem chwytowym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni technologicznej. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować  stanowisko  do  wykonania  ćwiczenia  z  zachowaniem  zasad  bezpiecznej 

pracy, 

2)  założyć odzież ochronną, 
3)  przygotować pistolet natryskowy, 
4)  przygotować  roztwory  lakieru  utrwalającego  i  lakieru  utrwalającego  ze  środkiem 

chwytowym, 

5)  przygotować próbki skór po apreturowaniu i wysuszeniu, 
6)  nanieść  na  próbki  skór  przy  pomocy  pistoletu  zestawy  przygotowanego  lakiery 

utrwalającego, 

7)  wysuszyć próbki, 
8)  zbadać  dotykiem  chwyt  powłok  kryjących  po  wysuszeniu  skór,  wyniki  zapisać  

w dzienniczku praktyk. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Wyposażenie stanowiska pracy:

 

– 

próbki skór po apreturowaniu i wysuszeniu, 

– 

roztwór lakieru,  

– 

roztwór środka chwytowego,  

– 

pistolet do natrysku skór, 

– 

kabina natryskowa, 

– 

dzienniczek praktyki. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.3. Metody i techniki wykończania właściwego skór 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj schemat działania prasy hydraulicznej stołowej i wyjaśnij zasadę prasowania oraz 

deseniowania skór. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować karton – arkusz wielkości najmniej A-4, 
3)  przygotować zestaw przyrządów do rysowania, 
4)  narysować schemat prasy hydraulicznej płytowej, 
5)  oznaczyć podstawowe mechanizmy maszyny, 
6)  wyjaśnić zasadę prasowania i deseniowania skór, 
7)  na  przykładach  katalogowych  próbek  wyjaśnić  różnicę  pomiędzy  prasowaniem  

a deseniowaniem skór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne, metoda projektów 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stół do rysowania, 

– 

karton lub arkusz grubszego papieru o wymiarze przynajmniej A-4, 

– 

przyrządy do rysowania: ołówek, gumka, pisaki czarne, 

– 

katalog próbek skór o różnego rodzaju wykończeń i deseni lica skór. 

 
Ćwiczenie 2 

Obserwując pracę agregatu do malowania szczotkowego skór, wyjaśnij: 

 

zasadę działania agregatu, 

 

sposób podawania skór, 

 

połączenie agregatu w ciąg technologiczny, 

 

sposób nakładania apretury kryjącej. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wziąć udział w zwiedzaniu nowoczesnego zakładu garbarskiego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

2)  zapoznać się z zasadami maszynowego wykończania skór, 
3)  zapoznać się z obowiązującymi zasadami i instrukcjami bezpiecznej pracy na stanowiskach 

do maszynowego malowania skór, 

4)  wysłuchać instruktarzu o budowie, działaniu i eksploatacji agregatu do malowania skór, 
5)  starać się samemu przekazać i wyjaśnić poznane wiadomości. 
6)  wziąć udział w dyskusji i podsumowaniu zajęć, 
7)  uwagi i wnioski wpisać do dzienniczka praktyki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

instrukcja obsługi i eksploatacji maszyny do malowania skór, 

– 

instrukcja technologiczna maszynowego malowania skór, 

– 

instrukcja  zachowania  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  stanowisku 
maszynowego malowania skór. 

 

Ćwiczenie 3 

Obserwując pracę agregatu do apreturowania natryskowego skór, wyjaśnij: 

 

zasadę działania agregatu, 

 

sposób podawania skór, 

 

połączenie agregatu w ciąg technologiczny, 

 

sposób nakładania apretury kryjącej. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wziąć udział w zwiedzaniu nowoczesnego zakładu garbarskiego, 
2)  zapoznać się z zasadami maszynowego wykończania skór, 
3)  zapoznać się z obowiązującymi zasadami i instrukcjami bezpiecznej pracy na stanowiskach 

do natryskowego apreturowania skór, 

4)  wysłuchać instruktarzu o budowie, działaniu i eksploatacji agregatu do natrysku skór, 
5)  starać się samemu przekazać i wyjaśnić poznane wiadomości, 
6)  wziąć udział w dyskusji i podsumowaniu zajęć, 
7)  uwagi i wnioski wpisać do dzienniczka praktyki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja obsługi i eksploatacji agregatu do natrysku skór, 

 

instrukcja technologiczna natrysku skór w agregacie, 

– 

instrukcja  zachowania  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  stanowisku 
maszynowego natryskiwania skór. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Ćwiczenie 4 

Obserwując pracę nalewarki do skór, wyjaśnij: 

 

zasadę działania nalewarki, 

 

sposób podawania skór, 

 

połączenie agregatu w ciąg technologiczny, 

 

sposób nakładania apretury kryjącej. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

Ćwiczenie  powinno  być  realizowane  w  zakładzie  pracy  wyposażonym  w  nowoczesne 

maszyny i agregaty wykończalnicze. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  wziąć udział w zwiedzaniu nowoczesnego zakładu garbarskiego, 
2)  zapoznać się z zasadami maszynowego wykończania skór, 
3)  zapoznać się z obowiązującymi zasadami i instrukcjami bezpiecznej pracy na stanowiskach 

do apreturowania skór, 

4)  wysłuchać  instruktarzu  o  budowie,  działaniu  i  eksploatacji  nalewarki  do  nakładania 

zestawów wykończalniczych na  skóry, 

5)  starać się samemu przekazać i wyjaśnić poznane wiadomości, 
6)  wziąć udział w dyskusji i podsumowaniu zajęć, 
7)  uwagi i wnioski wpisać do dzienniczka praktyki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja  obsługi  i  eksploatacji  nalewarki  do  nakładania  zestawów  wykończalniczych na  
skóry, 

 

instrukcja technologiczna apreturowania skór za pomocą nalewarki, 

 

instrukcja zachowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy stanowisku 
maszynowego nakładania zestawów wykończalniczych na  skóry. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

 
TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykończanie właściwe skór” 
 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

  zadania 1-10 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 11-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej  9  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego i 5 z poziomu 

ponadpodstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań,  

 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Znać procesy wykończania skór 

2.  Znać zasady wykończania skór 

3. 

Znać zasady prowadzenia procesów 
wykończania skór 

 

 

…powierzchni… 
…asortymentu… 

…powierzchni lica… 

4.  Znać budową powłok kryjących 

5. 

Znać zadania składników zestawów 
kryjących 

6. 

Wyjaśniać zasady wykończania 
plastykowego 

7. 

Rozpoznawać  rodzaj  wykończania 
skór 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

8. 

Wyjaśniać 

działanie 

urządzeń  i 

maszyn wykończalniczych 

9. 

Wyjaśniać  pojęcie  adhezji  powłok 
kryjących 

10. 

Rozpoznać 

właściwości 

skór 

wyprawionych 

11.  Znać metody wykończania skór 

PP 

12. 

Znać budowę i działanie nalewarki 
do rozprowadzania apretur na 
skórach 

 
 
 

 
 
 

PP 

1. przenośnik podający, 
2. skóra, 
3. zbiornik odbioru 

nadmiaru apretury, 

4. grzebień przenośnika, 
5. zbiornik apretury, 
6. pompa podawania 

apretury, 

7. transporter obierający 

skórę, 

8. kurtyna-film nakładanej 

apretury 

9. głowica ze zbiornikiem 

apretury

 

13.  Dobierać metody wykończania skór 

PP 

14. 

Wyjaśniać rolę warstw w budowie 
powłok wykończalniczych 

PP 

15.  Wyjaśniać rolę sił kohezji i adhezji 

PP 

16. 

Wyjaśniać powstawanie powłok 
lakierniczych na skórach 

PP 

17. 

Dobierać maszyny do operacji 
technologicznej 

PP 

18. 

Znać techniki ręcznego nakładania 
apretur  

PP 

19. 

Znać przeznaczenie przetwórcze 
dwoin krytych 

PP 

20.  Wyjaśniać technikę drukowania skór 

PP 

 

 
Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi.

 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera  20  pytań  dotyczących procesu  wykończania właściwego skór wyprawianych 

bez  włosa.  Pytania:  1,2,4,5,6,7,8,9,10,11,13,14,15,16,17,18.19,20    są  to  pytania 
wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna odpowiedź  jest  prawidłowa;  pytanie:  3      to  pytanie z 
luką,  w  pytaniu  12  jest  rysunek  przedstawiający  schemat budowy i działania nalewarki do 
nakładania  apretury  na  skóry  techniką  nalewania  i  należy  wpisać  nazwy  zaznaczonych 
numerami części i mechanizmów maszyny. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

 

w  pytaniu  ze  schematem  działania urządzenia  wpisz nazwy  zaznaczone cyframi od  1 
do 9. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci wolny  czas.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci 
pytania: 11 do 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 min.   

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 
I część 
 

1.  Wskaż,  które  z  wymienionych  operacji technologicznych  wyprawy  skór,  wykonywane  są  

w etapie wykończania właściwego: 
a)  wyżymanie, wygładzanie, struganie, 
b)  malowanie, prasowanie, natrysk, 
c)  odmięśnianie, dwojenie rozkrój, 
d)  suszenie, szlifowanie, odpylanie. 
 

2.  Operacje wykończania właściwego skór przeprowadza się na skórach: 

a)  mokrych,  po procesie garbowania, 
b)  mokrych, po procesach barwienia i natłuszczania, 
c)  wysuszonych, po zdjęciu z suszarni, 
d)  wysuszonych, po klimatyzacji i rozprostowaniu. 

 
3.  Wykończanie  właściwe  skór  polega  na  wytworzeniu  na  …………………………..skór 

cieniutkiej 

powłoki 

kryjącej 

specyficznych 

cechach, 

właściwych 

dla 

……………………………. skór gotowych. Uzyskanie tych cech nie jest łatwe i łączy się  
z  wieloma  problemami  technologicznymi  i  technicznymi.  W  praktyce    produkcyjnej 
wykończanie  skór  jest  uzależnione  od  przygotowania………………………………  
i metody wytworzenia powłoki kryjącej. 

 

4.  Pojęcia:

 

„warstwa  podkładowa,  warstwa  szkieletowa,  warstwa  połyskowa”  –  to  nazwy 

warstw: 
a)  histologicznej budowy skóry,

 

b)  budowy powłoki kryjącej wykończalniczej, 

 

c)  budowy włosa w przekroju poprzecznym,

 

d)  budowy włosa w przekroju podłużnym.

 

 
5.  Metoda kazeinowego wykończania skór to udział w zestawach wykończeniowych: 

a)  białkowych środków wiążących,

 

b)  plastykowych środków wiążących,

 

c)  poliuretanowych środków sieciujących,

 

d)  pigmentów przeświecających i transparentowych. 

 
6.  Metoda plastykowego wykończenia skór polega na: 

a)  barwieniu skór na kolory  pastelowe, 
b)  barwieniu skór na kolory intensywne, 
c)  stosowaniu plastykowych środków wiążących, 
d)  otrzymywaniu skór o matowym wyglądzie. 

 
7.  Skóry anilinowe to wykończenie skór: 

a)  farbami kryjącymi, 
b)  farbami prześwitującymi,  
c)  szlifowanych od strony mizdry, 
d)  szlifowanych od strony lica. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

8.  Nalewarka to agregat do: 

a)  barwienia suchych skór bezkąpielowo, 
b)  nalewania kąpieli barwiącej do bębna, 
c)  dozowania składników zestawów wykończalniczych, 
d)  nakładania zestawów wykończalniczych na skóry. 

 
9.  Siły adhezji to: 

a)  wiązanie powłoki wykończalniczej ze skórą, 
b)  wewnętrzna spójność powłoki wykończalniczej, 
c)  siła nacisku płyty przy prasowaniu skór, 
d)  siła do badania wytrzymałości skór na rozerwanie. 

 
10.  Wskaż,  która  z  wymienionych  właściwości  skóry  wyprawionej  nadawana  jest  skórze  

w etapie wykończenia właściwego: 
a)  grubość całkowita skóry, 
b)  wytrzymałość na rozerwanie, 
c)  połysk powłoki kryjącej, 
d)  odporność na nasiąkliwość. 

 

Część II 
 

11.  Wykończenie półanilinowe skór to: 

a)  wykończenie skór bydlęcych połówkowanych zestawem anilinowym, 
b)  zużycie do apreturowania skór połowy ilości zestawu anilinowego, 
c)  nałożenie cieniutkiego podkładu z farby kryjącej a warstwę szkieletową z farby 

prześwitującej, 

d)  wykończenie połowy partii produkcyjnej apreturą kryjącą, a połowy apreturą 

anilinową. 

 
12.  Schemat przedstawia działanie jednej z maszyn stosowanych do wykończania skór. Podaj 

jej nazwę i wpisz nazwy części i mechanizmów oznaczone numerami: 

 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

13.  Metoda wykończania skór zależy od: 

a)  rodzaju surowca, 
b)  przeznaczenia asortymentowego, 
c)  koloru wybarwienia skór, 
d)  sposobu suszenia. 

 
14.  W warstwowej budowie powłoki wykończeniowej, warstwą konstrukcyjną jest warstwa:  

a)  uściślająca,  
b)  podkładowa, 
c)  szkieletowa, 
d)  połyskowa. 

 
15.  W przypadku powłoki kryjącej, w której siły kohezji przewyższają siły adhezji, następuje: 

a)  złuszczanie się powłoki, 
b)  pękanie powłoki przy zginaniu, 
c)  zmiana barwy powłoki kryjącej, 
d)  matowienie powłoki kryjącej. 

 
16.  Wykończanie  skór  powłokami  powstającymi  na  skutek  sieciowania  polimerów  

i izocyjanianów wiązaniem  uretanowym  nazywamy wykończaniem: 
a)  kazeinowym, 
b)  plastykowym, 
c)  poliuretanowym, 
d)  kombinowanym

 

17.  Prasy hydrauliczne płytowe z ogrzewaną płytą służą do: 

a)  szlifowania mizdry skór,  
b)  międlenia maszynowego skór, 
c)  końcowego suszenia skór, 
d)  prasowania powłok wykończalniczych. 

 
18.  Ręczne, szczotkowe nakładanie apretury na skórę odbywa się: 

a)  po napięciu skór na ramy perforowane, 
b)  na stole z płaskim blatem laminowanym, 
c)  po rozłożeniu skór na stole roboczym prasy hydraulicznej, 
d)  rozwieszone na boczku garbarskim. 

 
19.  Dwoiny  bydlęce  wykończane  przez  nałożenie  sztucznego  lica  przeznaczane  są  do 

produkcji: 

a)  wyrobów galanteryjnych, 
b)  odzieży skórzanej, 
c)  luksusowego obuwia, 
d)  mebli tapicerskich.

 

 

20.  Deseniowanie skór polega na : 

a)  ręcznym malowaniu lica skór w różne desenie, 
b)  międleniu skór w bębnie i łamanie gładkości lica, 
c)  odciskaniu wzorów  płyty prasującej na licu skóry, 
d)  naklejaniu na licu skóry wzorów z innego materiału. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykończanie właściwe skór 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub opisz rysunek. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

1.   

 

 

2.   

 

 

3.   

 
 
 

 

4.   

 

 

5.   

 

 

6.   

 

 

7.   

 

 

8.   

 

 

9.   

 

 

10.  

 

 

11.  

 

12.  

      

13.  

 

14.  

 

 
  
1.  …………………………….. 
2.  ……………………………… 
3.  ……………………………… 
4.  ……………………………… 
5.  ……………………………… 
6.  ……………………………… 
7.  ……………………………… 
8.  ……………………………… 
9.  ……………………………… 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

 

 Razem                                                                                                     

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

TEST 2 
Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej 
„Wykończanie właściwe skór”

  

 
Treść zadania 

Wykonaj  operację  malowania  skór  bukatów  bydlęcych,  techniką  natrysku  ręcznego. 

Postępuj  zgodnie  z  ”Instrukcją  technologiczną  wyprawy  skór”,  obowiązującą  w  warsztatach 
szkolnych lub w zakładzie garbarskim w którym odbywasz naukę zawodu. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych  

w  celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  praktycznego  wykonywania 
czynności produkcyjnych. 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności  i  dokonania  analizy 
podjętych działań praktycznych.  

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie    warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  zasadami  technologicznymi  i  w  określonym  czasie.  Należy  stworzyć 
możliwość inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonywania zadania: 

 

zorganizowania stanowiska pracy,  

 

doboru odpowiednich urządzeń i narzędzi,  

 

wykonanie podstawowych ustawień parametrów, 

 

wykazania  się umiejętnością wykonania czynności  technologicznych. 
Uczeń powinien mieć udostępnione:  

 

stanowisko pracy związane z możliwością praktycznego wykonania zadania, 

 

 skóry w asortymencie i półfabrykacie przygotowane do wykonania zadania, 

 

dokumentację  techniczno-technologiczną  wyprawy  skór    etapu  wykończania:  instrukcji 
obsługi  urządzeń,  regulaminu  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  receptury 
technologicznej wykończania skór,  
Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien:  

 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  pracy  w  warsztatach  szkolnych  lub 
zakładzie produkcyjnym, 

 

zabezpieczyć półfabrykaty skór, 

 

przypomnieć  uczniom  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  i  nakazać  bezwzględne  ich 
przestrzeganie, 

 

skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 

 

przydzielić uczniom skóry do wykonania zadania,  

 

zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, na przykład:  
1.  przeliczyć ilości skór przydzieloną każdemu uczniowi,  
2.  ułożyć skóry na boczkach lub podestach obok stanowisk pracy,  
3.  wykonać zadanie natrysku skór,  
4.  dokonać oceny jakościowej wykonania zadania,  
5.   przekazać skóry na następne stanowiska pracy, 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,  

 

na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Instrukcja dla ucznia 
Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

 

zapoznać  się  z  dokumentacją  technologiczną  i  techniczną  wykonywanego  zadania 
produkcyjnego, 

 

zapisać  plan  działania  oraz  kolejność  wykonywanych  operacji  i  czynności  produkcyjnych 
zgodnie  z  recepturą  technologiczną  na przykład: przeliczyć  ilości skór przydzielonych do 
wysuszenia,  ułożyć  skóry  na  boczkach  lub  podestach  obok  stanowisk  pracy,  wykonać 
zadanie malowania  skór przez natrysk pistoletem, dokonać oceny jakościowej wykonania 
zadania,    przekazać  skóry  na  następne  stanowiska  pracy.  Plan  przedstawić  do 
zatwierdzenia nauczycielowi, 

 

przeliczyć, obejrzeć i scharakteryzować przydzielone do natrysku skóry, 

 

wskazać urządzenia, środki i narzędzia potrzebne do wykonania natrysku skór, 

 

przygotować stanowisko pracy pod względem:  
a)  bezpieczeństwa i higieny pracy,          
b)  uporządkowania i łatwego dostępu do skór i urządzeń, 
c)  wyposażenia  w  potrzebne  urządzenia  i  narzędzia  pomocnicze:  boczki,  naczynia  do 

przenoszenia i dozowania zestawu apretury, 

 

przygotować kabinę natryskową /włączyć wentylator wyciągowy/  

 

przygotować pistolet do pracy, napełnić zbiornik apreturą do natrysku, 

 

rozłożyć w kabinie skórę do natrysku, 

 

zgłosić nauczycielowi gotowość i wykonać zadanie według zatwierdzonego planu, 

 

prowadzić bieżącą kontrolę, 

 

obejrzeć  i  scharakteryzować  skóry  po  wykonaniu zadania  –  dokonać  oceny  wykonanego 
zadania, 

 

ułożyć  skóry  zgodnie  z  zasadami  technologicznymi,  zaprezentować  i  omówić  wykonanie 
pracy, przedstawić nauczycielowi do oceny. 

 
Umiejętności podlegające ocenie  
 

 

Lp. 

 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.  Dobranie odzieży ochronnej 

 

2.  Sposób oględzin i scharakteryzowanie skór 

przydzielonych do natrysku. 

10 

 

3.  Zaplanowanie kolejnych czynności. 

10 

 

4.  Przygotowanie stanowiska pracy: 

  czystość i porządek miejsca pracy, 

  sprawdzenie i zabezpieczenie pod względem BHP, 

  przygotowanie potrzebnych  urządzeń 

pomocniczych, 

 
 

15 

 

5.  Wykonywanie zadania: 

a)  przeliczenie i ułożenie skór na boczku obok kabiny 

natryskowej, 

b) włączenie ogrzewania suszarni pomocniczej, 
c)  przygotowanie pistoletu natryskowego, 

sprawdzenie ciśnienia powietrza zasilającego, 

 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

d) napełnienie zbiornika apreturą, 
e)  podłączenie przewodu do zbiornika z apreturą 
f)  kolejno układanie skór do tryskania w kabinie 

natryskowej, 

g) wykonanie natrysku zgodnie z zasadami  

i instrukcją technologiczną, 

h) prawidłowe przeniesienie kolejnych skór do 

suszarni, 

i)  zawieszanie skór w suszarni, 
j)  sprawdzenie stopnia wysuszenia skór, 
k) zdejmowanie skór z suszarni i układanie na boczku 

zgodnie z zasadą „lico do lica”, 

 
 
 
 

40 

6.  Organoleptyczna  ocena skór i ocena wykonania pracy 

10 

 

7.  Przeliczenie i przekazanie skór do dalszej produkcji  

Zaprezentowanie wykonania zadania, uporządkowanie 
stanowiska pracy. 

10 

 

 

Razem 

100 

 

 
 
 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczny 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

7.  LITERATURA

 

 

 
 

1.  Lasek W. : Wykończalnictwo skór miękkich. WN-T ,Warszawa 1984 
2.  Lasek W., Persz T.: Technologia wyprawy skór cz. II Wykończanie. WSiP 1985 
3.  Maleńczak J., Ćujan J.: Maszyny i urządzenia garbarskie. Skrypt uczelniany. WSI, Radom 

1981 

4.  Michalec  T.:  Technologia  garbarstwa  i  futrzarstwa  –  ćwiczenia  laboratoryjne.  WSI, 

Radom skrypt nr 7 1996  

5.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP 1997 
6.  Persz T.: Technologia wyprawy skór cz. I Garbowanie. WSiP 1986 
7.  Polskie Normy – wybór 
8.  Praca zbiorowa: Vademecum garbarza. ITE, Radom 1996 
9.  Praca zbiorowa: Encyklopedia techniki – przemysł lekki”. WNT ,Warszawa. 
10.  Rodziewicz  O.,  Śmiechowski  K.:  Technologia  garbarstwa  dla  projektantów  obuwia  

i odzieży. Politechnika Radomska Radom 2001