background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

 

Joanna Jakubowska – Wójcik 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie budowli piętrzących 
712[03].Z1.07 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Mirosław Michalczyk, 
mgr inŜ. Artur Kryczka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Joanna Jakubowska-Wójcik 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[03].Z1.07 
„Wykonywanie  budowli  piętrzących”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu monter budownictwa wodnego. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

14 

     5.1. Rodzaje budowli piętrzących 

14 

            5.1.1. Ćwiczenia 

14 

     5.2.Elementy budowli piętrzących 

16 

           5.2.1. Ćwiczenia 

16 

     5.3. WyposaŜenie budowli piętrzących 

19 

            5.3.1. Ćwiczenia 

19 

      5.4. Zasady eksploatacji budowli piętrzących  

22 

            5.4.1. Ćwiczenia 

22 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 

24 

7. Literatura 

38 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wykonywanie  budowli  piętrzących”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
monter budownictwa wodnego. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  podczas  realizacji  programu  były  prowadzone 

z wykorzystaniem  metod  nauczania:  wykładu,  przypadków,  projektów  oraz  ćwiczeń 
praktycznych.  Ponadto  wskazane  jest  prezentowanie  filmów  dydaktycznych  dotyczących 
grupyfikowania  budowli  piętrzących,  określania  zasad  wykonywania  poszczególnych 
elementów  budowli  piętrzących,  zabezpieczania  budowli  wodnych  przed  działaniem  filtracji 
oraz stosowania zasad eksploatacji budowli piętrzących. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
róŜnego rodzaju zadania. 

 
 
 

 
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

712[03].Z1 

Technologia robót hydrotechnicznych 

712[03].Z1.01 

Organizowanie stanowiska pracy 

712[03].Z1.02 

Wykonywanie pomiarów zwi

ą

zanych z robotami 

hydrotechnicznymi 

712[03].Z1.03 

Wykonywanie robót melioracyjnych 

712[03].Z1.04 

Wykonywanie robót ziemnych  

i pogł

ę

biarskich  

712[03].Z1.05 

Wykonywanie budowli regulacyjnych 

712[03].Z1.06 

Zabudowa potoków górskich 

712[03].Z1.07 

Wykonywanie budowli pi

ę

trz

ą

cych 

712[03].Z1.08 

Wykonywanie zabezpiecze

ń

 przeciwpowodziowych 

712[03].Z1.09 

Wykonywanie sieci wodoci

ą

gowych i kanalizacyjnych 

712[03].Z1.10 

Obsługa urz

ą

dze

ń

 i obiektów 

hydrotechnicznych 

712[03].Z1.11 

Wykonywanie konserwacji  

i naprawy budowli wodnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

grupyfikować cieki wodne, 

−−−−

 

charakteryzować elementy potoków górskich, 

−−−−

 

określać skutki gwałtownych zmian stanów wody i przepływów w potokach górskich,  

−−−−

 

określać rodzaje zabudowy potoków górskich, 

−−−−

 

posługiwać się dokumentację techniczną, 

−−−−

 

określać rodzaj i zakres robót związanych z zabudową potoków górskich, 

−−−−

 

wyznaczać i zabezpieczyć miejsca zabudowy potoków górskich, 

−−−−

 

dobierać materiał do umocnienia skarpy oraz dna potoków górskich, 

−−−−

 

wykonywać roboty związane z zabudową stoŜka usypowego, 

−−−−

 

wykonywać prace związane z budową stopni i progów, 

−−−−

 

wyznaczać i utrwalić linię trasy regulacyjnej stosując opaski brzegowe, 

−−−−

 

wykonywać prace związane z budową Ŝłobów, 

−−−−

 

planować wykonanie poprzeczek, 

−−−−

 

określać pojemność zbiornika rumoszu, 

−−−−

 

określać zasady lokalizacji zapór przeciwrumowiskowych,  

−−−−

 

wykonywać prace związane z budową zapór przeciwrumowiskowych, 

−−−−

 

dokonywać kontroli i odbioru robót, 

−−−−

 

dobierać i zastosować przyrządy pomiarowe, 

−−−−

 

wykonywać przedmiar i obmiar w zakresie wykonywanych robót, 

−−−−

 

wykonywać prace związane z konserwacją i naprawą uszkodzonej zabudowy,  

−−−−

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

−−−−

 

zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonywania  robót  zgodnie  z  wymaganiami 
technologicznymi, 

−−−−

 

określić cele wykonywania budowli piętrzących, 

−−−−

 

dokonać grupyfikacji budowli piętrzących, 

−−−−

 

wyjaśnić działanie budowli piętrzących, 

−−−−

 

określić zmiany w środowisku spowodowane przez budowle piętrzące,  

−−−−

 

odczytać rysunki budowli piętrzących, 

−−−−

 

rozróŜnić elementy konstrukcyjne i niekonstrukcyjne budowli, 

−−−−

 

rozróŜnić elementy jazu z zamknięciami i bez zamknięć, 

−−−−

 

określić  zasady  wykonywania  robót  podwodnych  oraz  fundamentowania  budowli 
wodnych, 

−−−−

 

określić  zasady  posadowienia  budowli  wodnych  na  palach,  ściankach  szczelnych, 
studniach oraz kesonach, 

−−−−

 

wyjaśnić występowanie filtracji wody pod budowlami piętrzącymi, 

−−−−

 

określić zmiany w gruncie wywołane filtracją wody,  

−−−−

 

dobrać materiał, maszyny, narzędzia i sprzęt do wykonania budowli piętrzących, 

−−−−

 

wykonać roboty betoniarskie, zbrojarskie, ślusarskie, kowalskie i ciesielskie, 

−−−−

 

zamontować zamknięcia budowli piętrzących, 

−−−−

 

zamontować zasuwy, 

−−−−

 

dobrać materiał na ścianki szczelne, 

−−−−

 

wykonać dylatację, 

−−−−

 

wykonać elementy umocnień wokół budowli piętrzących, 

−−−−

 

zamontować aparaturę kontrolno - pomiarową, 

−−−−

 

określić zasady wykonywania budowli pomocniczych, 

−−−−

 

posłuŜyć się instrukcją eksploatacyjną budowli piętrzących, 

−−−−

 

sprawdzić jakość wykonania robót, 

−−−−

 

wykonać obmiar i przedmiar w zakresie wykonywanych robót, 

−−−−

 

określić zasady odbioru robót, 

−−−−

 

wykonać prace związane z konserwacją i naprawą elementów budowli wodnych, 

−−−−

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska przy wykonywaniu budowli piętrzących. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

 

Monter budownictwa 712[03]. 

Moduł:   

 

 

 

Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1 

Jednostka modułowa:  

 Wykonywanie budowli piętrzących 
712[03].Z1.07 

Temat:  Odbiór robót zgodnie z warunkami ich wykonania. 

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności sporządzania protokołu odbioru końcowego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

definiować pojęcia: kosztorys powykonawczy, protokół końcowy, 

 

sporządzać protokół, 

 

odszukać  informacje  dotyczące  zasad  wykonywania  robót  zgodnie  z  warunkami  ich 
wykonania i odbioru. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

modele budowli piętrzących, 

 

opracowania techniczne, 

 

dokumentacja projektowa. 

 
Czas:
 90 min. 
 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 

2.

 

Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Przypomnienie zasad bhp. 

5.

 

Realizacja tematu: 

 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ogólnych  wiadomości 
dotyczących wykonywania robót zgodnie z warunkami ich wykonania i odbioru, 

 

nauczyciel  zadaje  pytanie:  „Jakie  są  zasady  sporządzania  protokołów?”  oraz  „Jak 
właściwie naleŜy wykonać odbiór końcowy robót?”, 

 

nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie się do ćwiczeń. 

6.

 

Realizacja ćwiczenia: 

 

nauczyciel  wyjaśnia,  Ŝe  celem  ćwiczenia  jest  wykonanie  protokołu  odbioru 

końcowego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

nauczyciel  dzieli  grupę  na  zaespoły  5-6  osobowe.  KaŜdy  zespół  wybiera  swojego 
lidera, 

 

kaŜdy zespół wybiera inny obiekt, dla którego sporządzi protokół odbioru końcowego. 

 

Zakończenie zajęć 
1.

 

Poszczególni  liderzy  grup  przedstawiają  swoje  prace  a  nauczyciel  dokonuje  oceny 
prezentacji. 

2.

 

Omówienie wyników oraz wyciągnięcie wniosków. 

3.

 

Nauczyciel ocenia aktywność uczniów. 

 
Praca domowa 

Opracować protokół odbioru częściowego 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

PROTOKÓŁ ODBIORU KOŃCOWEGO NR ……… 

 

Spisany w dniu …………………. w miejscowości …………………………………………… 

(części) zadania …………………….………….. pod nazwą ……………………………….…. 

….………………………………………………………………………………………………. 

wykonanego przez ……………………………………………………………………………… 

na podstawie umowy nr ……………………………........... z dnia ……………………………. 

 

Zgodnie ze zgłoszeniem gotowości do odbioru pismem  

nr. ………………………… z dnia ……………………………..……………… 

przedstawiciel Wykonawcy ………………………………………………….………………… 

przekazuje, a przedstawiciel ……………………………………………………...…………….                               

W Warszawie ………………………………………. działający na podstawie pełnomocnictwa 

nr. …………….. z dnia ……………. odbiera w/w zadanie. 

 

W trakcie czynności odbioru przedstawiciele strona zapoznali się z przygotowanymi  

dokumentami,  których  wykaz  stanowi  załącznik  do  niniejszego  protokołu,  oraz  dokonali 

oględzin wykonanych robót i na tej podstawie zgodnie stwierdzają : 

1.

 

Zadanie zostało wykonane w okresie od dnia …………………………………………….. 

do dnia ………………. Zgodnie z zapisem w dzienniku budowy nr. …………………….. 

2.

 

Umowa przewidywała termin rozp. dnia ……….......... zakoń. dnia ……….……………... 

3.

 

Koszt robót według umowy ……………………………………………………………….. 

a)

 

koszt robót wg. Kosztorysu powykonawczego ………………………………… 

b)

 

dotychczas zafakturowano ……………………………………………………... 

c)

 

pozostaje do zapłaty ………………………………………………..................... 

4.

 

Zadanie  zostało  wykonane  (bez  wad)  z  wadami  nadającymi  się  do  usunięcia  (z  wadami 

nie  nadającymi  się  do  usunięcia)  wykaz  wad  i  terminy  ich  usunięcia  lub  wartość 

obniŜki wynagrodzenia z tego tytułu stanowi załącznik do niniejszego protokółu 

Łączna kwota potrąceń z tytułu wad wynosi ……………………………… 

5.

 

Konieczne jest wykonanie następujących robót dodatkowych : 

…………………………………………………………………………...………………………

…………. w terminie do dnia …………………….…. 

6.

 

Uprawnienia 

tytułu 

rękojmi 

za 

wady 

fizyczne 

wygasają 

po 

upływie 

……………………………… licząc od dnia ……………………………... 

7.

 

Jakość robót ocenia się jako ……………………………………………………………. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

8.

 

Uwagi 

dodatkowe 

stron 

…………………………………………………… 

…………………………………………………………………………...………………

……………………………………………………………....... 

 

na tym protokół zakończono i po odczytaniu podpisano. 

Protokół  został  sporządzony  w  ………………….  jednobrzmiących  egzemplarzach  z  tego 

…………… (w tym oryginał) otrzymuje wykonawca. 

Załączników : ………………………………………………………………………………….. 

Przekazujący ……………………………………………………………………........................ 

Odbierający   ……………………………………………………………………........................ 

W czynnościach odbioru uczestniczyli : 

1.

 

Kierownik budowy …………………………….............. podpis ………………………… 

2.

 

Inspektor nadzoru ……………………………............... podpis …………………………. 

3.

 

…………………………………………………………….…………………...................... 

4.

 

……………………………………………………………….………………...................... 

5.

 

………………………………………………………………….……………...................... 

6.

 

……………………………………………………………………………........................... 

Uwagi dodatkowe : 

Zakres ilościowo-rzeczowy przedmiotu odbioru…………......................................................... 

……………………………………………………………………………………..……………

………………………………………………………………………………………………….. 

Wystawiono dowód „OT” nr. ………………………..... dnia ………………………….…….. 

 

 

 

 

 

 

 

 

…………………………………….. 

(podpis) 

Przyjęto do eksploatacji dnia …………………………………. 

 

…………….…………………......... 

(podpis) 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

 

Monter budownictwa 712[03]. 

Moduł:   

 

 

 

Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1 

Jednostka modułowa:  

 Wykonywanie budowli piętrzących 
712[03].Z1.07 

Temat:  Wykonywanie przeglądu zasadniczego stanu technicznego obiektów. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  wykonywania  przeglądu  zasadniczego  stanu 

technicznego obiektów. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

odszukać informacje dotyczące eksploatacji budowli piętrzących, 

 

scharakteryzować róŜne dokumenty techniczne zwłaszcza instrukcję eksploatacyjną oraz 
instrukcję utrzymania budowli, 

 

przeprowadzać przeglądy stanu technicznego budowli wodnych. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka z elementami wykładu, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja projektowa, 

 

protokół. 

 

Czas: 90 min. 
 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 

2.

 

Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja tematu: 

 

nauczyciel  przedstawia  rolę  i  zadania  osoby  posiadającej  uprawnienia  do  wykonania 
protokołu zasadniczego, 

 

nauczyciel informuje uczniów, na jakie elementy naleŜy zwrócić uwagę sporządzając 
protokół z przeglądu stanu technicznego budowli wodnych, 

5.  Realizacja ćwiczeń 

 

nauczyciel dzieli uczniów na 3-4 osobowe grupy,  

 

wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

 

uczniowie mają zadanie sporządzić protokół z przeglądu zasadniczego. 

6.  Dyskusja – analiza wyników pracy w grupach 

 

przedstawiciele  kaŜdego  zespołu  prezentuje  wyniki  pracy,  uzasadniając  dokonany 
wybór, 

 

uczniowie  dyskutują  nad  prezentowanymi  wynikami  pracy  zespołów,  porównując  je 
wzajemnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

7.  Podsumowanie zajęć – Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ich aktywności. 

 

Praca domowa 

Opracować protokół przeglądu awaryjnego. 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

Protokół 

 

 

komisyjnego 

przeglądu 

zasadniczego……………………………. 

stanu 

technicznego obiektów przeprowadzonego w dniach …………………………………………. 

Przeglądu  dokonała  komisja,  powołana  zarządzeniem  nr  ………  z  dnia  ……..  Dyrektora 

……………………………w składzie: 

1.

 

…………………………….. 

- Przewodniczący Komisji  

upr. bud.  

2.

 

……………………………… 

- Sekretarz Komisji 

3.

 

……………………………. 

- Członek Komisji 

4.

 

……………………………  

- Członek Komisji 

5.

 

…………………………….. 

- Członek Komisji 

6.

 

………………………………….. 

- Członek Komisji 

 

przy udziale: 

1……………………………………………………………………………. 

2……………………………………………………………………………. 

I.

 

Komisja zapoznała się z następującymi dokumentami: 

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………….. 

II.

 

Komisja dokonała przeglądu następujących obiektów: 

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………. 

III.

 

SpostrzeŜenia, wnioski i zalecenia komisji: 

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………… 

Wnioski końcowe 

……………………………………………………………………………………………… 

 

Sekretarz Komisji 

 

 

 

 

 

Przewodniczący 

Komisji    

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

5.   ĆWICZENIA 

 
5.1.   Rodzaje budowli piętrzących 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Opisz  kilka  obiektów  hydrotechnicznych  (budowli  piętrzących  wodę)  znajdujących  się 

w pobliŜu  Twojego  miejsca  zamieszkania:  do  czego  słuŜą  jakiego  rodzaju  są  to  budowle? 
Zrób  kilka  zdjęć  ilustrujących  opis.  Przygotuj  się  do  zaprezentowania  swojego  opracowania 
na zajęciach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować rozdział „Rodzaje budowli piętrzących” (materiał nauczania pkt. 4.1.1), 

2)

 

opisać kilka obiektów hydrotechnicznych, 

3)

 

określić do czego słuŜą, 

4)

 

określić jakiego rodzaju są to budowle, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

6)

 

dokonać oceny poprawności.  

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

dyskusji dydaktycznej, 

– 

ć

wiczeń praktycznych 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

przybory do pisania, 

 

aparat fotograficzny, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przyjrzyj  się  swojemu  miastu  lub  dzielnicy.  Zastanów  się,  jakie  przyrodnicze 

i gospodarcze  korzyści  oraz  negatywne  skutki  mają  budowle  piętrzące.  Spisz  swoje 
spostrzeŜenia i wnioski oraz uzasadnij je podczas dyskusji w grupie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować rozdział „Rodzaje budowli piętrzących”  (materiał nauczania pkt. 4.1.1), 

2)

 

wymienić  korzyści  oraz  zmiany  w  środowisku  przyrodniczym  wywołane  budową 
budowli piętrzących, 

3)

 

scharakteryzuj skutki gospodarcze, 

4)

 

zaprezentować pracę na forum grupy, 

5)

 

dokonać oceny poprawności. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

dyskusji dydaktycznej, 

– 

ć

wiczeń praktycznych 

 
Ś

rodki dydaktyczne 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wybierz  się  na  dowolną  większą  budowę,  najlepiej  obiektów  hydrotechnicznych.  Oceń, 

w  jakim  stopniu  stosuje  się  tam  zasady  ochrony  środowiska  naturalnego.  Zapisz  swoje 
spostrzeŜenia i przedstaw je na zajęciach. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rozdział „Rodzaje budowli piętrzących”  (materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
3)   ocenić stosowanie zasady ochrony środowiska naturalnego, 
4)  zaprezentować pracę na forum grupy, 
5)   dokonać oceny poprawności. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

dyskusji dydaktycznej, 

– 

ć

wiczeń praktycznych 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

5.2.   Elementy budowli piętrzących 

 

5.2.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ, w jakich okolicznościach wykonujemy fundamenty na kesonach. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować rozdział ,,Elementy budowli piętrzących” (materiał nauczania pkt. 4.2.1) 

2)

 

określić okoliczności wykonania fundamentów na kesonach, 

3)

 

zaprezentować pracę na forum grupy, 

4)

 

dokonać samooceny. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

dyskusji dydaktycznej, 

– 

ć

wiczeń praktycznych 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

przybory do pisania, 

 

Normy i wymagania techniczne, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2
 

Opisz rozwiązania konstrukcyjno – materiałowe dowolnej budowli hydrotechnicznej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować rozdział ,,Elementy budowli piętrzących” (materiał nauczania pkt. 4.2.1),  

2)

 

opisać rozwiązania konstrukcyjno – materiałowe budowli hydrotechnicznej, 

3)

 

zaprezentować pracę na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

dyskusji dydaktycznej, 

– 

ć

wiczeń praktycznych 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

przybory do pisania, 

 

plansze poglądowe, 

 

dokumentacja techniczna, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Naszkicuj element ścianki szczelnej, zgodnie z dokumentacją techniczną. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować  rozdział  ,,Elementy  budowli  piętrzących”    (materiał  nauczania  pkt. 
4.2.1), 

2)

 

naszkicować element ścianki szczelnej, zgodnie z instrukcją, 

3)

 

scharakteryzować poszczególne elementy, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

dyskusji dydaktycznej, 

– 

ć

wiczeń praktycznych 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

przybory do pisania, 

 

dokumentacja techniczna, 

 

modele budowli piętrzących, 

 

projekty techniczne i realizacyjne budowli piętrzących, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Wymień i scharakteryzuj sprzęt stosowany do robót ziemnych w budownictwie wodnym 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować rozdział ,,Elementy budowli piętrzących” (materiał nauczania pkt.4.2.1), 

2)

 

wymienić sprzęt stosowany do robót ziemnych w budownictwie wodnym, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

dyskusji dydaktycznej, 

– 

ć

wiczeń praktycznych 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

przybory do pisania, 

 

materiały, narzędzia, sprzęt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

5.3.WyposaŜenie budowli piętrzących 

 

5.3.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przedstaw zmiany w gruncie wywołane filtracją. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować  rozdział  ,,WyposaŜenie  budowli  piętrzących”  (materiał  nauczania  pkt. 
4.3.1), 

2)

 

przedstawić zmiany w gruncie wywołanych filtracją, 

3)

 

dokonać oceny poprawności. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

dyskusji dydaktycznej, 

– 

ć

wiczeń praktycznych 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

przybory do pisania, 

 

modele budowli piętrzących, 

 

film dydaktyczny dotyczący filtracji wody, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Spróbuj  wymienić  i  scharakteryzować  rodzaje  odbiorów  robót  budowlanych.  Opisz 

znaczenie odbioru końcowego dla inwestora i wykonawcy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować  rozdział  ,,WyposaŜenie  budowli  piętrzących”  (materiał  nauczania  pkt. 
4.3.1), 

2)

 

wymienić rodzaje odbiorów robót budowlanych, 

3)

 

opisać znaczenie odbioru końcowego dla inwestora i wykonawcy, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

dyskusji dydaktycznej, 

– 

ć

wiczeń praktycznych 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

przybory do pisania, 

 

protokoły odbioru końcowego robót, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Opisz jak powinien przebiegać przedmiar i obmiar robót. W tym celu wykonaj i uzupełnij 

tabelkę. 

 

 

Przedmiar robót 

 

 

Obmiar robót 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować  rozdział  ,,WyposaŜenie  budowli  piętrzących”  (materiał  nauczania  pkt. 
4.3.1), 

2)

 

omówić przebieg i obmiar robót, 

3)

 

uzupełnić tabelkę, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

– 

dyskusji dydaktycznej, 

– 

ć

wiczeń praktycznych 

 
Ś

rodki dydaktyczne 

 

przybory do pisania, 

 

protokoły odbioru końcowego robót, 

 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj obmiar robót dla zastawki na małym cieku wodnym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   przeanalizować  rozdział  ,,WyposaŜenie  budowli  piętrzących”  (materiał  nauczania  pkt. 

4.3.1), 

3)   wykonać obmiar robót dla zastawki na małym cieku wodnym, 
4)   zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)   dokonać oceny poprawności. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

dyskusji dydaktycznej, 

– 

ć

wiczeń praktycznych 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

przybory do pisania, 

 

taśma pomiarowa, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

5.4.  Zasady eksploatacji budowli piętrzących 

 
5.4.1.  Ćwiczenia
 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj instrukcję eksploatacyjną dla jazu na małym cieku wodnym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować  rozdział  ,,Zasady  eksploatacji  budowli  piętrzących”  (materiał  nauczania 
pkt.4.4.1), 

2)

 

wykonać instrukcję eksploatacyjną dla jazu na małym cieku wodnym, 

3)

 

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy, 

4)

 

dokonać oceny poprawności.  

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

dyskusji dydaktycznej, 

– 

ć

wiczeń praktycznych 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

przybory do pisania, 

 

instrukcje eksploatacyjne, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw wymagania dotyczące eksploatacji budowli piętrzących. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   przeanalizować  rozdział  ,,Zasady  eksploatacji  budowli  piętrzących”  (materiał  nauczania 

pkt.4.4.1), 

2)   przedstawić wymagania dotyczące eksploatacji budowli piętrzących, 
3)   zaprezentować wyniki pracy na forum grupy, 
4)   dokonać oceny poprawności.  
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

dyskusji dydaktycznej, 

– 

ć

wiczeń praktycznych 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

przybory do pisania, 

 

dokumentacja techniczna, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Sporządź protokół z przeglądu zasadniczego dla wybranej budowli piętrzącej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   przeanalizować  rozdział  ,,Zasady  eksploatacji  budowli  piętrzących”  (materiał  nauczania 

pkt.4.4.1), 

2)  sporządzić protokół z przeglądu zasadniczego dla wybranej budowli piętrzącej, 
3)   zaprezentować wyniki pracy na forum grupy, 
4)   dokonać oceny poprawności.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

dyskusji dydaktycznej, 

– 

ć

wiczeń praktycznych 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

przybory do pisania, 

 

dokumentacja techniczna, 

 

protokoły odbioru zasadniczego, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  budowli 
piętrzących ” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 6, 8, 14, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 1. 
a, 2. a, 3. b, 4. a, 5. d, 6. b, 7. d, 8. a, 9. c, 10. a, 11. d, 
12.
 a, 13. b, 14. b, 15. d, 16. c, 17. d, 18. a, 19. a, 20. d. 
 
Plan testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  RozróŜnić budowle wodne 

2. 

Scharakteryzować akty prawne w 
zakresie kształtowania środowiska 

PP 

3. 

Wskazać  obiekty hydrotechniczne 
słuŜące do spiętrzania wody 

4.  RozróŜnić podział jazów 

5. 

Wyjaśnić powstanie zbiornika 
retencyjnego 

6. 

Przeanalizować zaleŜności wahania 
stanów wód w zbiorniku retencyjnym 

PP 

7. 

Wskazać  budowlę hydrotechniczną 
budowana na kanałach Ŝeglownych 

8. 

Wyjaśnić stosowanie upustów 
powodziowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

9. 

Zastosować ustawę o warunkach 
technicznych, jakim powinny 
odpowiadać budowle hydrotechniczne 
 i ich usytuowanie 

PP 

10. 

RozróŜnić miejsce posadowienia 
fundamentów 

11.  Określić podział fundamentów 

12. 

Wskazać sposoby posadowienia 
fundamentów wodzie 

13. 

RozróŜnić sprzęt stosowany w 
budownictwie wodnym 

14. 

Scharakteryzować zastosowanie 
szczeliny w konstrukcjach 
hydrotechnicznych 

PP 

15. 

Ustalić sposób wzmacniania gruntów 
piaszczystych 

PP 

16.  Porównać rodzaje odbiorów robót 

PP 

17. 

RozróŜnić ilość robót mierzonej z 

natury 

18.  Określić cele kontroli i odbioru robót 

19. 

Określić elementy instrukcji 
eksploatacji jazu 

20. 

RozróŜnić instrukcje obsługi budowli 
hydrotechnicznych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

5.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

6.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 

8.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

9.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  i  sprawdza  Twoje  wiadomości  z  zakresu  wykonywania  budowli 
piętrzących. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

      Powodzenia 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Budowle słuŜące uzyskaniu zbiornika wodnego o róŜnorodnych celach np. energetyczne, 

przeciwpowodziowe, Ŝeglugowe, dla potrzeb komunalnych to 

 

a) zapory. 

 

b) jazy.  

 

c) przepławki. 
d) śluzy. 

 

2.  Podstawowym aktem prawnym zakresie ochrony i kształtowaniu środowiska jest Ustawa 

z dnia 

 

a) 21 marca 1994 r.  

 

b) 21 marca 2004 r. 

 

c) 7 lipca 1995 r. 

 

d) 1 stycznia 2007 r. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

3.  Największymi obiektami hydrotechnicznymi na rzekach spiętrzającymi wody są 
 

a) upusty powierzchniowe. 

 

b) jazy i zapory.  

 

c) jazy i zastawki. 

 

d) zapory i zbiorniki retencyjne. 

 

4. 

W zaleŜności od rodzaju konstrukcji rozróŜnia się jazy 

 

a) 

stałe oraz jazy ruchome - z zamknięciami w postaci zasuw.  

 

b)

 wodne oraz jazy ruchome - z zamknięciami w postaci zasuw. 

 

c)

 podwodne oraz jazy nawodne - z zamknięciami w postaci zasuw. 

 

 

d)

 główne  oraz jazy boczne - z zamknięciami w postaci zasuw.   

 

5.

   Retencyjny  zbiornik  jest  to  akwen  utworzony  przez  człowieka,  powstały  wskutek   

przegrodzenia doliny rzecznej 

 

a) 

ś

luzą. 

 

b)

 jazem. 

 

c) jazem oraz przez podpiętrzenie rzeki.   

 

d) zaporą lub przez podpiętrzenie jeziora.   

   

6. 

Zbiorniki  retencyjne  charakteryzują  się  duŜymi  róŜnicami  poziomów  wody.  Wahania 
stanów zaleŜą od wielkości dopływu 

 

a)

 wody z rzeki oraz od potrzeb gospodarczych uŜytkowników.

 

 

b)

 wody ze zlewni oraz od potrzeb gospodarczych uŜytkowników.

   

 

c)

 wody ze zbiornika oraz od potrzeb gospodarczych uŜytkowników.

   

 

d) 

wody ze zlewni, rzeki, zbiornika.    

    

 

7. 

Budowla  hydrotechniczna  wznoszona    na  kanałach  Ŝeglownych,  rzekach  oraz  pomiędzy       
jeziorami,  w  celu  umoŜliwienia  podczas  Ŝeglugi  pokonywania  róŜnic  poziomu  wody 
przez jednostki pływające to 

 

a) przepławka. 

 

b) jaz. 

 

c) zapora. 

 

d) śluza wodna.  

   

8.  Upusty  powodziowe  wykonane  przez  zniŜenie  korony  zapory  na  pewnej  długości  oraz 

przez nadanie jej kształtu do spływu wody to 

 

a) przelewy.  

 

b) upusty. 

 

c) lewary. 

 

d) jazy. 

 
9. 

Bezpieczeństwo  i  niezawodność  budowli  piętrzących  regulują  przepisy  zawarte 
w Rozporządzeniu  Ministra  Środowiska  w  sprawie  warunków  technicznych,  jakim 
powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie z dnia

 

 

a) 1 stycznia 2000 r. 

 

b) 20 kwietnia 1997 r. 

 

c) 20 kwietnia 2007 r.     

 

d) 1 marca 1999 r. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

10.   Fundament powinien być zagłębiony w gruncie  
 

a) poniŜej strefy przemarzania.  

 

b) powyŜej strefy przemarzania. 

 

c) poniŜej strefy zamarzania. 

 

d) powyŜej strefy zamarzania. 

 
11.  Konstrukcje ustawiane na fundamencie dzielą się na  

a)

 

stopy, ławy pod ściany, ławy bliźniacze, ławy szeregowe, ruszty fundamentowe. 

b)

 

stopy  pod  słupy,  ławy  pod  ściany,  ławy  szeregowe  pod  rząd  słupów,  ruszty 
fundamentowe pod krzyŜujące się rzędy słupów oraz płyty i skrzynie fundamentowe pod 
całym budynkiem, gdy grunt jest mało nośny. 

c)

 

ławy pod ściany, ławy bliźniacze pod dwa słupy będące blisko siebie, ławy szeregowe 
pod  rząd  słupów,  ruszty  fundamentowe  pod  krzyŜujące  się  rzędy  słupów  oraz  płyty 
i skrzynie fundamentowe pod całym budynkiem, gdy grunt jest mało nośny. 

d)

 

stopy pod słupy, ławy pod ściany, ławy bliźniacze pod dwa słupy będące blisko siebie, 
ławy  szeregowe  pod  rząd  słupów,  ruszty  fundamentowe  pod  krzyŜujące  się  rzędy 
słupów oraz płyty i skrzynie fundamentowe

   

12.  Fundamenty w wodzie oraz w gruntach silnie nawodnionych wykonuje się na 
 

a) kesonach.  

 

b) palach. 

 

c) Ŝerdziach. 

 

d) zaporach. 

 
13.  Ze  względu  na  rodzaj  podwozia,  na  którym  zamocowana  jest  koparka,  rozróŜniamy 

koparki 
a)

 

ciągnikowe i  samochodowe. 

b)

 

ciągnikowe  mocowane  na  ciągniku,  najczęściej  wraz  z  innym  narzędziem, 
np.spycharką,  samochodowe  na  podwoziu  samochodowym,  samojezdne  kołowe 
i gąsienicowe. 

c)

 

ciągnikowe  mocowane  na  ciągniku,  najczęściej  wraz  z  innym  narzędziem,  np. 
spycharką, samochodowe na podwoziu samochodowym, i gąsienicowe. 

d)

 

samochodowe na podwoziu samochodowym, samojezdne kołowe i gąsienicowe.  

 
14.  Celowo utworzona szczelina w konstrukcji hydrotechnicznej nosi nazwę 
 

a) ścianki szczelnej. 

 

b) przerwy dylatacyjnej. 

 

c) przerwy kesonowej. 

 

d) przerwy przestrzennej.  

 

15.  Najprostszym  sposobem  wzmacniania  gruntów  piaszczystych,  pod  małymi  i  lekkimi 

obiektami jest 

 

a) zagęszczanie. 

 

b) nasypywanie. 

 

c) nadsypywanie. 

 

d) ubijanie.  

            
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

16.  Odbiór  polegający  na  ocenie  ilości  i  jakości  wykonanych  części  robót  lub  etapów 

realizacji inwestycji ustalonych w szczegółowych warunkach umowy to odbiór 
a) końcowy. 

 

b) zanikający. 

 

c) częściowy. 

 

d) ostateczny.  

 
17.  Mierzenie  ilości  robót  na  podstawie  stanu  rzeczywistego  (z  natury)  po  wykonaniu 

wszystkich prac to 
a) nadmiar. 
b) zamiar. 

 

c) przedmiar. 

 

d) obmiar.  

     
18.  Kontrola i odbiór robót ma na celu 

a)

 

sprawdzenie  jakości  materiałów,  dokładności  wykonania  robót  i  zgodności 
z odpowiednimi  normami  i  wskazówkami  zawartymi  w  części  technologicznej 
projektu. 

b)

 

sprawdzenie jakości materiałów oraz dokładności wykonania robót. 

c)

 

sprawdzenie dokładności wykonania robót i zgodności z odpowiednimi normami oraz 
wskazówkami zawartymi w części technologicznej projektu. 

d)

 

sprawdzenie jakości materiałów. 

 
19.  Instrukcja eksploatacyjna jazu, gdy jest on budowlą duŜą i skomplikowaną, składa się z 

a)

 

części  ogólnej,  instrukcji  obsługi,  utrzymania  budowli,  przeprowadzenia  obserwacji 
badań  oraz  z  wydzielonych  części  dokumentacji  techniczno-ruchowej  (DTR) 
mechanizmów i urządzeń elektrycznych. 

b)

 

części ogólnej, instrukcji obsługi oraz utrzymania budowli. 

c)

 

części ogólnej i instrukcji obsługi. 

d)

 

części  ogólnej,  instrukcji  obsługi,  utrzymania  budowli  oraz  przeprowadzenia 
obserwacji i badań. 

 

20.   Podstawowy zbiór wszystkich wskazówek i wymagań eksploatacyjnych zawiera 
 

a) instrukcja utrzymania budowli. 

 

b) instrukcja ogólna. 

 

c) instrukcja obserwacji, badań i kontroli stanu budowli. 

 

d) instrukcja obsługi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie budowli piętrzących 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:    

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  budowli 
piętrzących” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 6, 7, 13, 17, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:1.  a,  2. d,  3. a,  4. b, 5.  b,  6. d, 7.  c, 8.  d, 9.  a,  10.  a, 11. d, 
12. 
a, 13. a, 14. b, 15. a, 16. d, 17. b, 18. d, 19. a, 20. c. 
 
Plan testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

RozróŜnić miejsce posadowienia 
fundamentów 

2.  Określić  podział fundamentów 

3. 

Określić  sposoby posadowienia 
fundamentów wodzie 

4. 

RozróŜnić sprzęt stosowany 
w budownictwie wodnym 

5. 

Scharakteryzować zastosowanie 
szczeliny w konstrukcjach 
hydrotechnicznych 

PP 

6. 

Ustalić sposób wzmacniania gruntów 
piaszczystych 

PP 

7.  Porównać rodzaje odbiorów robót 

PP 

8.  Określić  ilość robót mierzona z natury 

9.  Wyliczyć cele kontroli i odbioru robót 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

10. 

Wskazać elementy instrukcji 
eksploatacji jazu 

11. 

RozróŜnić instrukcje obsługi budowli 
hydrotechnicznych 

12.  RozróŜnić budowle wodne 

13. 

Scharakteryzować akty prawne w 
zakresie kształtowania środowiska 

PP 

14. 

Wskazać obiekty hydrotechniczne 
słuŜące do spiętrzania wody 

15.  RozróŜnić podział jazów 

16. 

Wyjaśnić powstanie zbiornika 
retencyjnego 

17. 

Przeanalizować zaleŜności wahania 
stanów wód w zbiorniku retencyjnym 

PP 

18. 

Określić  budowlę hydrotechniczną 
budowana na kanałach Ŝeglownych 

19. 

Wyjaśnić stosowanie upustów 
powodziowych 

20. 

Określić  ustawę o warunkach 
technicznych, jakim powinny 
odpowiadać budowle hydrotechniczne 
 i ich usytuowanie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.   Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej    

jednotygodniowym. 

2.   Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.   Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
5.   Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.   Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

       7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.   Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 
9.   Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  i  sprawdza  Twoje  wiadomości  z  zakresu  wykonywania  budowli 
piętrzących. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.   Budowle wodne powinny mieć fundament zagłębiony w gruncie  
 

a) poniŜej strefy przemarzania.             

 

b) powyŜej strefy przemarzania. 

 

c) poniŜej strefy zamarzania. 

 

d) powyŜej strefy zamarzania. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34 

2.   Fundament w zaleŜności od rodzaju ustawianych na nim konstrukcji, dzielimy na 

a)

 

stopy, ławy pod ściany, ławy bliźniacze, ławy szeregowe, ruszty fundamentowe. 

b)

 

stopy  pod  słupy,  ławy  pod  ściany,  ławy  szeregowe  pod  rząd  słupów,  ruszty 
fundamentowe pod krzyŜujące się rzędy słupów oraz płyty i skrzynie fundamentowe pod 
całym budynkiem, gdy grunt jest mało nośny. 

c)

 

ławy pod ściany, ławy bliźniacze pod dwa słupy będące blisko siebie, ławy szeregowe 
pod  rząd  słupów,  ruszty  fundamentowe  pod  krzyŜujące  się  rzędy  słupów  oraz  płyty 
i skrzynie fundamentowe pod całym budynkiem, gdy grunt jest mało nośny. 

d)

 

stopy pod słupy, ławy pod ściany, ławy bliźniacze pod dwa słupy będące blisko siebie, 
ławy  szeregowe  pod  rząd  słupów,  ruszty  fundamentowe  pod  krzyŜujące  się  rzędy 
słupów oraz płyty i skrzynie fundamentowe

   

3.   Fundamenty budowli wodnych wykonuje się na 
 

a) kesonach.  

 

b) palach. 

 

c) Ŝerdziach. 

 

d) zaporach. 

 
4.   Ze  względu  na  rodzaj  podwozia,  na  którym  zamocowana  jest  koparka,  rozróŜniamy 

koparki 
a)

 

ciągnikowe i samochodowe. 

b)

 

ciągnikowe  mocowane  na  ciągniku,  najczęściej  wraz  z  innym  narzędziem,  np. 
spycharką,  samochodowe  na  podwoziu  samochodowym,  samojezdne  kołowe 
i gąsienicowe. 

c)

 

ciągnikowe  mocowane  na  ciągniku,  najczęściej  wraz  z  innym  narzędziem,  np. 
spycharką, samochodowe na podwoziu samochodowym, i gąsienicowe. 

d)

 

samochodowe na podwoziu samochodowym, samojezdne kołowe i gąsienicowe.   

 
5.  Szczelina w konstrukcji hydrotechnicznej nosi nazwę 
 

a) ścianki szczelnej. 

 

b) przerwy dylatacyjnej. 

 

c) przerwy kesonowej. 

 

d) przerwy przestrzennej.           

 

6.   Wzmacniania gruntów piaszczystych, pod małymi i lekkimi obiektami odbywa się przez  
 

a) zagęszczanie. 

 

b) nasypywanie. 

 

c) nadsypywanie 

 

d) ubijanie.     

            
7.  Polegający  na  ocenie  ilości  i  jakości  wykonanych  części  robót  lub  etapów  realizacji 

inwestycji ustalonych w szczegółowych warunkach umowy to odbiór 
a) końcowy. 

 

b) zanikający. 

 

c) częściowy. 

 

d) ostateczny.      

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35 

8.  Mierzenie  ilości  robót  na  podstawie  stanu  rzeczywistego  (  z  natury)  po  wykonaniu 

wszystkich prac to 
a) nadmiar. 
b) zamiar. 

 

c) przedmiar. 

 

d) obmiar.    

     
9.   Kontrola i odbiór robót po wykonaniu wszystkich prac ma na celu 

a)

 

sprawdzenie  jakości  materiałów,  dokładności  wykonania  robót  i  zgodności 
z odpowiednimi  normami  i  wskazówkami  zawartymi  w  części  technologicznej 
projektu. 

b)

 

sprawdzenie jakości materiałów oraz dokładności wykonania robót. 

c)

 

sprawdzenie dokładności wykonania robót i zgodności z odpowiednimi normami oraz 
wskazówkami zawartymi w części technologicznej projektu. 

d)

 

sprawdzenie jakości materiałów. 

 
10.  Instrukcja eksploatacyjna jazu składa się najczęściej z  następujących części 

a)

 

ogólnej,  instrukcji  obsługi,  utrzymania  budowli,  przeprowadzenia  obserwacji  i badań 
oraz z wydzielonych części dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR) mechanizmów 
i urządzeń elektrycznych. 

b)

 

ogólnej, instrukcji obsługi oraz utrzymania budowli. 

c)

 

ogólnej i instrukcji obsługi. 

d)

 

ogólnej,  instrukcji  obsługi,  utrzymania  budowli  oraz  przeprowadzenia  obserwacji 
i badań. 

 

11.   Zbiór  wszystkich  podstawowych  wskazówek  oraz  wymagań  eksploatacyjnych  obiektu 

zawiera 

 

a) instrukcja utrzymania budowli. 

 

b) instrukcja ogólna. 

 

c) instrukcja obserwacji, badań i kontroli stanu budowli. 

 

d) instrukcja obsługi. 

 

12.  Zbiornik  wodny  zbudowany  dla  celów  energetycznych,  przeciwpowodziowych, 

Ŝ

eglugowych oraz dla potrzeb komunalnych uzyskuje się za pomocą 

 

a) zapór. 

 

b) jazów.                               

 

c) przepławek. 
d) śluz. 

 

13.  Akt prawny regulujący prawo w zakresie ochrony i kształtowaniu środowiska to Ustawa 

z dnia 

 

a) 21 marca 1994 r.   

 

b) 21 marca 2004 r. 

 

c) 7 lipca 1995 r. 

 

d) 1 stycznia 2007 r. 

 

14.  Największe obiekty hydrotechniczne budowane na rzekach spiętrzającymi wody są 
 

a) upusty powierzchniowe. 

 

b) jazy i zapory.         

 

c) jazy i zastawki. 

 

d) zapory i zbiorniki retencyjne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

36 

15. 

W zaleŜności od rodzaju konstrukcji rozróŜnia się jazy 

 

a) 

stałe oraz jazy ruchome - z zamknięciami w postaci zasuw.                           

 

b)

 wodne oraz jazy ruchome - z zamknięciami w postaci zasuw. 

 

c)

 podwodne oraz jazy nawodne - z zamknięciami w postaci zasuw. 

 

 

d)

 główne  oraz jazy boczne - z zamknięciami w postaci zasuw.   

  

16.

  Retencyjny zbiornik zbudowany przez człowieka, powstał dzięki  przegrodzeniu 

 

a) 

doliny rzecznej śluzą. 

 

b)

 doliny rzecznej jazem. 

 

c) doliny rzecznej jazem oraz przez podpiętrzenie rzeki.  

 

d) doliny rzecznej zaporą lub przez podpiętrzenie jeziora.  

   

17. 

Zbiorniki  retencyjne  charakteryzują  się  duŜymi  róŜnicami  poziomów  wody.  Wahania 
stanów zaleŜą od wielkości 

 

a)

 dopływu wody z rzeki oraz od potrzeb gospodarczych uŜytkowników.

   

 

b)

 dopływu wody ze zlewni oraz od potrzeb gospodarczych uŜytkowników.

   

 

c)

 dopływu wody ze zbiornika oraz od potrzeb gospodarczych uŜytkowników.

   

 

d) 

dopływu wody ze zlewni, rzeki, zbiornika.

  

 

18. 

Budowla  hydrotechniczna  słuŜąca  głównie  podczas  Ŝeglugi  do  pokonywania  róŜnic 
poziomu wody przez jednostki pływające a wznoszona na kanałach Ŝeglownych, rzekach 
oraz pomiędzy jeziorami to 

 

a) przepławka. 

 

b) jaz. 

 

c) zapora. 

 

d) śluza wodna.  

 

19.  Upusty  powodziowe  wykonane  najczęściej  przez  zniŜenie  korony  zapory  na  pewnej 

długości oraz przez nadanie jej kształtu do spływu wody to 

 

a) przelewy.  

 

b) upusty. 

 

c) lewary. 

 

d) jazy. 

 
20. 

Bezpieczeństwo  i  niezawodność  budowli  piętrzących  regulują  przepisy  zawarte 
w Rozporządzeniu  Ministra  Środowiska  w  sprawie  warunków  technicznych,  jakim 
powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie z dnia

 

 

a) 1 stycznia 2000 r. 

 

b) 20 kwietnia 1997 r. 

 

c) 20 kwietnia 2007 r.  

 

d) 1 marca 1999 r. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie budowli piętrzących 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem    

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

38 

7. LITERATURA 

 

1.

 

Adamiec T.: Prawne podstawy działalności w budownictwie. WSiP, Warszawa 1998 

2.

 

Arkuszewski  A.,  Kiciński  T.,  Romańczyk  Cz.,  śbikowski  A.:  Budownictwo  wodne  cz. 
III, WSiP, Warszawa 1991 

3.

 

Begemann  W.,  Schiechtl  H.:  InŜynieria  ekologiczna  w  budownictwie  wodnym 
i ziemnym. Arkady, Warszawa 1999 

4.

 

Ciepielowski A., Kiciński T.: Budownictwo wodne cz. I, WSiP, Warszawa 1991 

5.

 

Maj  T.:  Obiekty  w  środowisku  cz.  I.  Rozwój  techniki  budowlanej.  Budynki  WSiP, 
Warszawa 2003 

6.

 

Maj  T.:  Obiekty  w  środowisku  cz.  II.  Obiekty  inŜynierii  lądowej  i  wodnej.  Procesy 
urbanizacyjne. WSiP, Warszawa 2004 

7.

 

Zawada E., śbikowski A.: Budownictwo wodne cz. II, WSiP, Warszawa 1991 

8.

 

ś

bikowski A., śelazo J.: Ochrona środowiska w budownictwie wodnym. Agencja Falstaf 

1993 

 

 

Akty prawne regulujące prawo budowlane. 

 

Prawo budowlane.  

 

Rozporządzeniu  Ministra  Środowiska  z  dnia  20  kwietnia  w  sprawie  warunków 
technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie. 

 

Ustawa o Ochronie Środowiska.