background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
Leszek Świdziński 

 

 

 
 
 
 
Zastosowanie  maszyn,  urządzeń  i  narzędzi  do  montażu 
i wykończania obuwia 744[02].Z2.04 
 

 

 
 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Bogusław Woźniak 
mgr Barbara Różańska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Leszek Świdziński 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[02].Z2.04 
„Zastosowanie  maszyn,  urządzeń  i  narzędzi  do  montażu  i  wykończania  obuwia”  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu Obuwnik. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Zasady bezpiecznej obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń do montażu 

i wykończania obuwia 

 

12 

5.1.1. 

Ćwiczenia 

12 

5.2.  Maszyny do ćwiekowania cholewek i wykonywania operacji 

poprzedzających i kończących proces ćwiekowania 

 

15 

5.2.1. 

Ćwiczenia 

15 

5.3.  Maszyny do montażu i wykończania obuwia 

19 

5.3.1. 

Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

32 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie obuwnik.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania- 
-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia.  Nauczyciel  powinien  ukierunkować  uczniów  na  właściwe  korzystanie  z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie uwagi 
na następujące elementy: 

  materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie. 

Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej  umiejętności,  jaką 
uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu  technicznego  ze 
zrozumieniem, 

  pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 

przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza,  ponieważ 
nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie dyskusji 
usuwać wszelkie wątpliwości, 

  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 

ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

  sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 

odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną  „ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania  materiału  nauczania 
rozdziału  może  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy  i  umiejętności 
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać uwagę 
na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne,  czy  może 
lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

  testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 

całej jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do oceny  uczniów,  a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona  jest  od 
ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego  projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 

Miejsce  jednostki  modułowej  w  strukturze  modułu  744[02].Z2  „Maszyny  i  urządzenia 
obuwnicze” jest wyeksponowane na schemacie zamieszczonym poniżej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

744[02].Z2.01 

Charakteryzowanie części, 

mechanizmów, maszyn i urządzeń 

obuwniczych

 

744[02].Z2.02 

Użytkowanie maszyn, urządzeń 

i narzędzi do rozkroju materiałów 

oraz opracowania elementów spodu 

obuwia 

744[02].Z2 

Maszyny i urz

ądzenia obuwnicze 

744[02].Z2.03 

Użytkowanie maszyn, urządzeń  

i narzędzi do wytwarzania  

cholewek 

744[02].Z2.04 

Zastosowanie maszyn, urządzeń  

i narzędzi do montażu  
i wykończania obuwia
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  środowiska  i ochrony 
przeciwpożarowej podczas montażu i demontażu maszyn i urządzeń, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji,  

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

rozpoznawać podstawowe części maszyn i urządzeń, 

 

wyjaśniać zasady współdziałania części i mechanizmów maszyn, 

 

posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną, 

 

stosować i zamieniać jednostki układu SI, 

 

wykonywać proste obliczenia matematyczne, 

 

użytkować komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

dobrać  maszyny,  urządzenia  i  narzędzia  do  różnych  systemów  montażu  i  technik 
wykończania obuwia, 

 

określić zasady działania i obsługi urządzeń do nawilżania cholewek, 

 

określić zasady działania i obsługi ćwiekarek,  

 

dobrać oprzyrządowanie do operacji ćwiekowania w zależności od kształtu kopyt, rodzaju 
materiału i stosowanego systemu montażu, 

 

określić zasady działania urządzeń do stabilizacji kształtów cholewek, 

 

dobrać parametry pracy urządzeń transportowych, 

 

obsłużyć maszyny i urządzenia do montażu i wykończania obuwia, 

 

posłużyć się dokumentacją techniczną i technologiczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Obuwnik 744[02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Maszyny i urządzenia obuwnicze 744[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Zastosowanie  maszyn,  urządzeń  i  narzędzi  do  montażu 
i wykończania obuwia 744[02].Z2.04 

Temat:  Przygotowanie zaćwiekowanych cholewek skórzanych do procesu nakładania kleju. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  z  zakresu  budowy  i  bezpiecznego  użytkowania 

drasarek. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  przygotować maszyny do operacji ścierania zawiekowanych na kopycie cholewek, 

  wymienić zużyte płótno ścierne, 

  zdrasać brzeg cholewki,  

  odpylić powierzchnię cholewki po drasaniu, 

  przeprowadzić czyszczenie i konserwację użytych maszyn w procesie drasania cholewek. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  miniwykład, 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w małych grupach 2 

÷

 3 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 

 

45 minut. 

 
Uczestnicy:
  

 

uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej, 

 

instrukcje bhp obowiązujące podczas użytkowania drasarek, 

 

zaćwiekowane na kopycie cholewki poddane procesowi kalibrowania, 

 

schematy kinematyczne drasarki, 

 

drasarka, 

 

płótno ścierne o różnej granulacji, szczotki do odpylania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  Podział uczniów na grupy i wybór lidera. 
5.  Realizacja tematu: 
I. Budowa i zasady użytkowania maszyn do drasania cholewek 

 

nauczyciel  omawia  maszynę,  wskazuje  główne  elementy  konstrukcyjne  oraz  omawia  ich 
funkcję w maszynie i sposoby konserwacji, 

 

uczniowie opisują prezentowane przez nauczyciela mechanizmy maszyny, 

 

nauczyciel  prezentuje  schematy  kinematyczne  drasarki  i  wskazuje  na  nich  główne 
mechanizmy robocze maszyn, 

 

uczniowie rozpoznają wskazane przez nauczyciela na schematach mechanizmy maszyny, 

 

uczniowie pracując indywidualnie zapisują do zeszytu najważniejsze informacje. 

II. Zapoznanie uczniów z metodą obsługi maszyn do drasania zawiekowanych cholewek 

 

nauczyciel  na  przykładzie  drasarki  wyjaśnia  dokładnie  zasady  jej  użytkowania  oraz 
pokazuje  sposób  trzymania  kopyta  z  cholewką  podczas  obróbki,  zwracając  uwagę  na 
poprawne  ułożenie  dłoni  podczas  wykonywania  omawianych  czynności.  Uruchamia 
maszynę i prezentuje sposób drasania cholewki, 

 

uczniowie  zwracają  uwagę  na  zasady  bezpiecznego  użytkowania  maszyn  w trakcie 
wykonywania czynności drasania cholewki, 

 

nauczyciel  wyjaśnia  czynności  związane  z  konserwacją  maszyny  po  zakończeniu  na  niej 
pracy. 

III. Ćwiczenie  umiejętności  wykonywania drasania  zaćwiekowanej  cholewki na  kopycie 

(należy podzielić uczniów na grupy 2 

÷

 3 osobowe) 

 

uczniowie otrzymują parę zaćwiekowanych na kopycie cholewek skórzanych, 

 

uczniowie  w  grupach  zapoznają  się  ze  sposobem  wykonywania  drasania  cholewek  oraz 
z zasadami bhp podczas wykonywania tej operacji, 

 

uczniowie  wykonują  proces  drasania  zaćwiekowanych  brzegów  cholewki  skórzanej 
w części  przeznaczonej  do  nanoszenia  kleju,  zwracając  uwagę  aby  nie  spowodować 
zagrożenia  dla  swojego  zdrowia  oraz  aby  nie  uszkodzić  szwów  i  części  cholewki  nie 
przykrytej podeszwą, 

 

nauczyciel przez cały czas nadzoruje pracę uczniów w grupach, 

 

uczniowie  sprawdzają  poprawność  wykonanego  drasania  oraz  przeprowadzają  operację 
odpylania cholewki po drasaniu, 

 

uczniowie  z  poszczególnych  grupach,  porównując  zdrasane  cholewki  sprawdzają 
poprawność wykonania zadania. 

6.  Po wykonaniu zadania lider grupy omawia poprawność wykonanego ćwiczenia. 
7.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy. 
8.  Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wykonanej pracy. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 
Napisz krótką notatkę w zeszycie przedmiotowym na temat „Materiałów ściernych używanych 
do drasania cholewek”. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Obuwnik 744[02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Maszyny i urządzenia obuwnicze 744[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Zastosowanie  maszyn,  urządzeń  i  narzędzi  do  montażu 
i wykończania obuwia 744[02[.Z2.04 

Temat:  Montaż cholewek ze spodami poliuretanowymi systemem klejonym. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  związanych z  budową,  zasadami  bhp  oraz sposobem 

użytkowania  pras  do  przyklejania  podeszew  oraz  frezarek  do  podeszew 
poliuretanowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wskazać zagrożenia związane z obsługą prasy do przyklejania podeszew oraz urządzeń do 

ścierania brzegów podeszew poliuretanowych w miejscach gdzie będzie nanoszony klej, 

  dobrać parametry procesu przyklejania podeszew, 

  przygotować prasę do pracy, 

  przygotować ścierarkę brzegów do podeszew poliuretanowych do pracy, 

  wykonać ścieranie powierzchni podeszwy przeznaczonej do klejenia, 

  określić kolejność czynności związanych z przyklejaniem podeszew, 

  skleić podeszwę z cholewką. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  miniwykład, 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w małych grupach 2 

÷

 3 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 

 

135 minut. 

 
Uczestnicy:
  

 

uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej, 

 

instrukcja bhp obsługi pras do przyklejania podeszew oraz ścierarek do podeszew, 

 

prasa hydrauliczna do przyklejania podeszew, 

 

półautomatyczna ściereka do podeszew poliuretanowych, 

 

szablony do oznaczania linii ścierania, 

 

aktywator błony klejowej, 

 

zaćwiekowane, zdrasane i odpylone cholewki, 

 

podeszwy z PU dobrane do rozmiaru zaćwiekowanych cholewek, 

 

klej montażowy rozpuszczalnikowy, pędzel, stanowisko do nanoszenia kleju, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Podział uczniów na grupy i wybór lidera. 
5.  Realizacja tematu: 
I. Omówienie  budowy,  konserwacji  i  zasad  bezpiecznej  obsługi  prasy  do  przyklejania 

podeszew oraz ścierarki podeszew z PU 

 

nauczyciel  omawia  kolejno  budowę  maszyn,  zwracając  uwagę  na  mechanizmy 
wykonawcze maszyn oraz ruchome części,  

 

uczniowie  opisują  prezentowane  przez  nauczyciela  części  składowe  maszyn  oraz 
rozpoznają poszczególne elementy sterowania i napędu, 

 

uczniowie zwracają uwagę na niebezpieczeństwa związane z obsługą urządzenia,  

 

uczniowie pracując indywidualnie zapisują do zeszytu najważniejsze informacje. 

II. Zapoznanie uczniów z procesem ścierania podeszew z PU i przyklejania ich na prasie 

hydraulicznej 

 

nauczyciel  omawia  sposób  przygotowania  ścierarki  do  pracy,  wyjaśniając  sposób 
mocowania szablonu do ścierania oraz podeszew, 

 

nauczyciel demonstruje uczniom sposób przygotowania maszyny do pracy, z wyjaśnieniem 
konieczność  wcześniejszego  załączenia  układu  hydraulicznego  maszyny  oraz  sposobu 
nastawiania siły odcisku i czasu prasowania, 

 

uczniowie  zwracają  uwagę  na  kolejność  wykonywanych  czynności,  sposób  montowania 
szablonów oraz podeszew przeznaczonych do obróbki, regulacji siły i czasu docisku oraz 
na środki ostrożności jakie należy zachować podczas użytkowania urządzenia, 

 

nauczyciel  wykonuje  ścieranie  podeszwy  poliuretanowej  a  następnie  prasowanie  układu 
spód – zaćwiekowana  cholewka,  zwracając  uwagę  na  niebezpieczeństwo  na  jakie  jest 
narażony pracownik niewłaściwie obsługujący maszyny. 

III. Ćwiczenie  umiejętności  ścierania  oraz  przyklejania  spodów  PU  do  zaćwiekowanej 

cholewki

 

uczniowie  otrzymują  przygotowaną  cholewkę  na  kopycie,  podeszwę  z  PU,  nauczyciel 
określa temperaturę aktywacji błony klejowej oraz ciśnienie i czas prasowania, 

 

uczniowie  w  grupach  zapoznają  się  z  kolejnością  wykonywania  operacji  frezowania 
podeszwy i jej przyklejania do cholewki, 

 

uczniowie  w  grupie  przechodzą  do  ścierarki  do  spodów  PU  i  zgodnie  z  zasadami  bhp 
obowiązującymi  podczas  obsługi  frezarek,  wykonują  zdjęcie  wierzchniej  warstwy 
tworzywa, 

 

uczniowie  na  stanowisku  do  klejenia  nanoszą  klej  na  zaćwiekowaną  cholewkę 
i przygotowaną podeszwę zgodnie z obowiązującą procedurą klejenia, 

 

nauczyciel  przez  cały  czas  nadzoruje  pracę  uczniów  w  grupach  zwracając  uwagę  na 
zachowywane przez uczniów środki ostrożności, 

 

uczniowie  po  przesuszeniu  błony  klejowej  przeprowadzają  jej  aktywację,  po  czym 
nakładają  podeszwę  na  cholewkę  i  umieszczają  na  stanowisku  do  prasowania,  zwracają 
baczną uwagę aby się nie poparzyć i nie sprasować sobie dłoni, 

 

nauczyciel przez cały czas nadzoruje pracę uczniów w grupach, 

 

uczniowie oceniają jakość wykonanej pracy, zawracając uwagę na dokładność przylegania 
całej  powierzchni  podeszwy  do  cholewki  oraz  czy  w  czubku  i  w  pięcie  nastąpiło 
prawidłowe przyklejeni podeszwy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

6.  Po  wykonaniu  zadania  liderzy  grup  przedstawiają  trudności  napotkane  w  trakcie 

 wykonywania ćwiczenia oraz sposoby ich unikania.  

7.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy. 
8.  Uczniowie oceniają jakość wykonanej pracy. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 
Napisz  krótką  notatkę  w  zeszycie  przedmiotowym  na  temat  sposobów  przygotowywania  do 
klejenia powierzchni podeszew wykonanych z różnych materiałów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Zasady 

bezpiecznej  obsługi  i  konserwacji  maszyn 

i urządzeń do montażu i wykończania obuwia

 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Porównaj zagrożenia występujące podczas obsługi ćwiekarki pięt na klej termoplastyczny 

i teksy. Zastanów się, która maszyna stwarza większe niebezpieczeństwo podczas obsługi? 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  wybrany 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  przeanalizować  zagrożenia  występujące  podczas  obsługi  ćwiekarek  pięt  na  klej 

termoplastyczny, 

3)  przeanalizować zagrożenia występujące podczas obsługi ćwiekarek pięt na teksy, 
4)  wypisać  w  kolumnach  obok  siebie  zagrożenia  występujące  podczas  pracy  na  obu 

rodzajach urządzeń, 

5)  porównać  rodzaj  zagrożeń  występujących  podczas  obsługi  obu  typów  maszyn  i wskazać 

bardziej niebezpieczną, 

6)  zaprezentować swoja pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp obowiązująca w oddziale montażu obuwia, 

 

instrukcja obsługi ćwiekarki pięt na klej termoplastyczny, 

 

instrukcja obsługi ćwiekarki pięt na teksy, 

 

przybory do pisania, 

 

kartki formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj  zestaw  czynność  poprzedzających  rozpoczęcie  pracy  na  prasie  do  prasowania 

obuwia. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania 
ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi prasy do prasowania obuwia, 
3)  zapoznać się z zasadami bhp obowiązującymi w oddziale montażu, 
4)  wypisać zagrożenia związane z obsługą prasy do prasowania obuwia, 
5)  opracować  zestaw  czynności,  które  należy  wykonać  przed  i  w  trakcie  obsługi  prasy  do 

prasowania obuwia, 

6)  zaprezentować swoją pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje obsługi prasy hydraulicznej do prasowania obuwia, 

 

instrukcja bhp obowiązująca w oddziale montażu obuwia, 

 

kartka papieru w kratkę, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wypisz  niebezpieczne  lotne  rozpuszczalniki  organiczne zawarte w klejach montażowych 

na podstawie ich składu chemicznego. Określ sposób postępowania z tymi związkami na etapie 
produkcji obuwia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania 
ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  pras  do  przyklejania  elementów  z  klejem 

rozpuszczalnikowym, 

3)  wypisać zagrożenia na kartce, 
4)  zaprezentować swoją pracę i porównać z wynikami innych uczniów. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcja bhp obowiązująca w oddziale montażu obuwia, 

  zasady obchodzenia się z rozpuszczalnikowymi klejami obuwniczymi, 

  instrukcja obsługi wybranego kleju montażowego zawierająca jego skład chemiczny, 

  kartka papieru w kratkę, 

  przybory piśmiennicze, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Maszyny do ćwiekowania cholewek i wykonywania operacji 

poprzedzających i kończących proces ćwiekowania

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj mocowanie podpodeszwy do kopyta na klamerkowarce. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem przepisów bhp, omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z przepisami bhp w oddziale montażu, 
3)  zapoznać się z przepisami bhp podczas obsługi klamerkowarki, 
4)  przygotować materiały (kopyta produkcyjne i uformowane podpodeszwy), 
5)  przygotować maszynę do pracy, sprawdzić czy jest wystarczająca ilość drutu, 
6)  przyłożyć  podpodeszwę  do  kopyta,  a  następnie  przyłożyć  je  do  głowicy  maszyny 

w miejscu, w którym kopyto ma wykonane otwory w okuciu, 

7)  uruchomić maszynę w celu umocowania klamerki, 
8)  czynności powtórzyć, 
9)  sprawdzić poprawność wykonanej operacji, zapisać wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp podczas obsługi klamerkowarki, 

 

instrukcja bhp w oddziale montażu, 

 

kalmerkowarka, 

 

kopyta produkcyjne, 

 

uformowane podpodeszwy w numeracji zgodnej z kopytami, 

 

drut do klamerkowarki, 

 

zeszyt przedmiotowy, materiały do pisania,

 

 

literatura z rozdziału 7

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj ćwiekowanie na klej termoplastyczny cholewek w czubku. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem przepisów bhp, omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z przepisami bhp w oddziale montażu, 
3)  zapoznać  się  z  przepisami  bhp  podczas  obsługi  ćwiekarki  czubków  na  klej 

termoplastyczny, 

4)  przygotować materiały przeznaczone do ćwiekowania, 
5)  przygotować maszynę do pracy, założyć odpowiednią do numeru wielkościowego obuwia 

koronkę, włączyć układ grzejny maszyny, 

6)  włączyć parzak w celu ogrzania wody i wytworzenia pary, 
7)  nałożyć cholewkę na kopyto z podpodeszwą, 
8)  zaktywować czubek cholewki w parzaku, 
9)  wprowadzić brzeg cholewki w kleszcze ćwiekarki, 
10)  uruchomić naciąg kleszczy i sprawdzić czy cholewka jest równo naciągnięta, 
11)  włączyć proces ćwiekowania, 
12)  sprawdzić poprawność i estetyczność wykonanej operacji, zapisać wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp podczas obsługi ćwiekarek czubków na klej termoplastyczny, 

 

instrukcja bhp w oddziale montażu, 

 

ćwiekarka czubków na klej termoplastyczny, 

 

parzak do aktywowania cholewek, 

 

zmontowane cholewki, 

 

klej termoplastyczny, 

 

zeszyt przedmiotowy, materiały do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj ćwiekowanie cholewki w pięcie na teksy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem  przepisów  bhp,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania 
ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z przepisami bhp w oddziale montażu, 
3)  zapoznać się z przepisami bhp podczas obsługi ćwiekarki pięt na teksy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

4)  przygotować  maszynę  do  pracy,  sprawdzić  czy  w  zasobniku  są  teksy  o  odpowiedniej 

numeracji, 

5)  założyć kopyto z zaćwiekowaną w czubku cholewką na trzpień maszyny ćwiekarki, 
6)  włączyć proces ćwiekowania, 
7)  sprawdzić poprawność i estetyczność wykonanej operacji, zapisać wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp podczas obsługi ćwiekarek pięt na teksy, 

 

instrukcja bhp w oddziale montażu, 

 

ćwiekarka pięt na teksy, 

 

zaćwiekowane w czubku na kopycie cholewki, 

 

teksy, 

 

zeszyt przedmiotowy, materiały do pisania,

 

 

literatura z rozdziału 7.

 

 
Ćwiczenie 4 

Przeprowadź proces stabilizacji zaćwiekowanego obuwia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem przepisów bhp, omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z przepisami bhp podczas obsługi stabilizatorów obuwia, 
3)  przygotować zaćwiekowane cholewki do stabilizacji, 
4)  włączyć  stabilizator  i  ustawić  parametry  procesu,  w  razie  potrzeby  dolać  wodę  do 

zbiornika maszyny, 

5)  po  osiągnięciu  odpowiednich  parametrów  przez  stabilizator  rozpocząć  układanie 

zaćwiekowanych cholewek na taśmie stabilizatora, 

6)  odebrać cholewki po procesie stabilizacji z drugiej strony urządzenia, 
7)  sprawdzić poprawność wykonanej operacji,  
8)  zapisać wnioski z wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp podczas obsługi stabilizatorów obuwia,  

 

instrukcja bhp w oddziale montażu, 

 

stabilizator obuwia, 

 

zaćwiekowane cholewki, 

 

woda, 

 

zeszyt przedmiotowy, materiały do pisania,

 

 

literatura z rozdziału 7.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.3.  Maszyny do montażu i wykończania obuwia

 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Przeprowadź ścieranie zaćwiekowanego brzegu cholewki skórzanej. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem przepisów bhp, omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z przepisami bhp podczas obsługi ścierarek, 
3)  zapoznać się z przepisami bhp w oddziale montażu, 
4)  włączyć ścierarkę oraz pochłaniacz pyłów, 
5)  dokonać  ścierania  zaćwiekowanego  brzegu  cholewki  poprzez  dociskanie  do  obracającej 

się tarczy z płótnem ściernym, 

6)  zwracać  uwagę  na  swoje  bezpieczeństwo  oraz  aby  nie  przetrzeć  połączeń  szytych  

i zaćwiekowanego brzegu cholewki, 

7)  zapisać w zeszycie przedmiotowym wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp w oddziale montażu, 

 

instrukcja bhp podczas obsługi ścierarki, 

 

zaćwiekowane cholewki, 

 

płótno ścierne, 

 

zeszyt przedmiotowy 

 

przybory do pisania,

 

 

literatura z rozdziału 7

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj sklejanie zaćwiekowanej cholewki z podeszwą na prasie hydraulicznej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem przepisów bhp, omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z przepisami bhp podczas obsługi pras do obuwia, 
3)  zapoznać się z przepisami bhp w oddziale montażu, 
4)  włączyć  prasę  i  ustawić  ciśnienie  i  czas  prasowania  zgodnie  w  wytycznymi  podanymi 

przez nauczyciela, 

5)  zaktywizować błonę klejową na podeszwie i zaćwiekowanej cholewce, 
6)  nałożyć podeszwę na zaćwiekowaną cholewkę, 
7)  umieścić cholewkę z nałożoną podeszwą w formie prasy i ją uruchomić, 
8)  sprawdzić poprawność przyklejenia podeszwy, 
9)  zapisać w zeszycie przedmiotowym wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja bhp w oddziale montażu, 

 

instrukcja bhp podczas obsługi hydraulicznych pras do obuwia, 

 

instrukcja bhp podczas obsługi aktywatora błony klejowej, 

 

podeszwy z naniesionym i przesuszonym klejem, 

 

zaćwiekowane cholewki z naniesionym i przesuszonym klejem, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt przedmiotowy,

 

 

literatura z rozdziału 7.

 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj czyszczenie obuwia z pozostałości kleju. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zagadnienia  związane 
z przestrzeganiem przepisów bhp, omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  obejrzeć i przygotować obuwie do czyszczenia, 
3)  pocierać  specjalną  gumką  lub  krepą  miejsca  zabrudzone  klejem  aż  do  całkowitego 

wyczyszczenia, 

4)  sprawdzić poprawność wykonania operacji, 
5)  zapisać w zeszycie przedmiotowym wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zmontowane obuwie, 

 

specjalne gumki z zaostrzoną krawędzią do usuwania kleju, kawałki krepy,  

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Zastosowanie  maszyn, 

urządzeń i narzędzi do montażu i wykończania obuwia”  

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. c, 4. d, 5. a, 6. b, 7. d, 8. a9. d, 10. a11. d,  
12. b13. a, 14. c, 15. d, 16. a, 17. b, 18. b, 19. c, 20. d

 

 
Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać operacje w trakcie których 
uwalniane są rozpuszczalniki 
organiczne 

Podać niebezpieczeństwa związane z 
obsługą parzaka do podnosków 

Podać rodzaj cieczy wykorzystywanej 
do tworzenia pary wodnej w parzaku 

Podać przeznaczenie formowarki 
cholewek 

Podać przeznaczenie ćwiekarek 

Wskazać nazwę części składowej spodu 
do której jest przymocowywana 
cholewka podczas ćwiekowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Podać rodzaj łącznika, który nie jest 
używany do mocowania cholewki 
z podpodeszwą 

Wybrać maszynę używaną do 
wygładzania zaćwiekowanego brzegu 
cholewki 

Podać cel wykonywania stabilizacji 
obuwia 

10 

Wskazać miejsce topograficzne obuwia 
poddawane procesowi obróbki na 
maszynie oklepywarce 

11 

Wskazać cel przeprowadzania drasania 
obuwia 

12 

Wskazać następną czynność po 
drasaniu obuwia 

13 

Określić postać kleju, który nie może 
być nanoszony nakładarką do klejów 
ciekłych 

14 

Podać rodzaj kleju poddawanego 
procesowi aktywacji 

15 

Określić rodzaj czynników 
wypływających na proces stabilizacji 
obuwia 

PP 

16 

Wytypować mechanizm służący do 
podawania kleju w ćwiekarce czubków 

PP 

17 

Określić mechanizm odpowiedzialny za 
transport materiału w dublerce 

PP 

18 

Określić ścieg wytwarzany przez 
dublerkę 

PP 

19 

Określić ścieg wytwarzany przez 
wszywarkę pasa 

PP 

20 

Określić czynności wykonywane na 
etapie wykończania obuwia 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź, 

otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  14  zadań  z  poziomu  podstawowego  i  6  zadań  z  poziomu 

ponadpodstawowego,  które  mogą  przysporzyć  Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie 
wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań o numerach od 15 do 20). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Szkodliwe  opary  rozpuszczalników  organicznych  uwalniane  są  na  oddziale  montażu 

w wyniku przeprowadzania operacji 
a) 

ćwiekowania czubków na klej termoplastyczny. 

b) 

aktywizacji czubków przed procesem ćwiekowania. 

c) 

prasowania obuwia, 

d) 

nakładania i przesuszania klejów rozpuszczalnikowych. 

 
2.  Podczas obsługi parzaka do aktywizacji podnoska przyszwy pracownik jest narażony na 

a) 

zatrucie szkodliwymi oparami związków organicznych. 

b) 

poparzenie dłoni gorącym klejem termoplastycznym. 

c) 

poparzenie dłoni gorącą parą. 

d) 

przekłucie dłoni teksami. 

 
3.  Brak  wydobywania  się  pary  wodnej  ze  sprawnego  parzaka  do  podnosków  świadczy 

o konieczności dolania do zbiornika maszyny 
a)  roztworu soli kuchennej. 
b)  oleju hydraulicznego. 
c)  wody. 
d)  środka halogenizującego. 

 
4.  Formowarka cholewek służy do kształtowania części 

a)  piętowej cholewki. 
b)  bocznej cholewki. 
c)  przyszwy, boków i pięty cholewki. 
d)  przyszwy i boków cholewki. 

 
5.  Ćwiekarka służy do przestrzennego formowania 

a)  cholewki na kopycie. 
b)  formowania bryły pięty. 
c)  formowania zakładki. 
d)  formowania podpodeszwy. 

 
6.  Podczas  ćwiekowania  cholewki  w  obuwiu  klejonym,  zaćwiekowany  brzeg  cholewki  jest 

przymocowany do 
a)  podeszwy. 
b)  podpodeszwy. 
c)  zakładki. 
d)  kopyta. 

 
7.  W procesie ćwiekowania cholewek nie używa się jako łącznika 

a) 

kleju. 

b) 

teksów. 

c) 

drutu. 

d) 

śrub. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

8.  W celu wygładzenia zaćwiekowanego brzegu cholewki dokonuje się 

a)  kalibrowania. 
b)  frezowanie. 
c)  wygniatania. 
d)  dogniatania. 

 

9.  Obuwie poddaje się procesowi stabilizacji w celu 

a)  ustabilizowaniu połączenia wytworzonego podczas ćwiekowani. 
b)  ustabilizowaniu koloru wykończenia skór naturalnych. 
c)  zatrzymaniu procesu migracji barwnika skór naturalnych. 
d)  usunięcia  naprężeń  wewnętrznych  w  cholewce  i  utrwalenia  kształtu  nadanego  przez 

kopyto. 

 
10.  Na oklepywarkach poddaje się procesowi obróbki 

a)  brzeg cholewki po ćwiekowaniu. 
b)  przyszwę. 
c)  obłożyny. 
d)  tylniki lub półtylniki. 

 
11.  Operacja  drasania  zaćwiekowanego  brzegu  cholewki  ma  na  celu  wyrównanie  jego 

powierzchni oraz 
a)  wyeksponowanie struktury skóry naturalnej. 
b)  zwiększenie estetyki połączenia cholewki z podpodeszwą. 
c)  usunięcia kurzu. 
d)  przygotowania tej powierzchni do klejenia poprzez jej rozwinięcie. 

 
12.  Bezpośrednio po drasaniu cholewki wykonuje się 

a)  nanoszenie kleju. 
b)  odpylanie. 
c)  stabilizowanie błony klejowej. 
d)  aktywowanie błony klejowej. 

 
13.  Nakładarką do nanoszenia klejów rozpuszczalnikowych nie można nanosić klejów 

a)  termoplastycznych. 
b)  chloroprenowych. 
c)  poliuretanowych jednoskładnikowych. 
d)  poliuretanowych dwuskładnikowych. 

 
14. Aktywator błony klejowej służy do aktywowania termicznego klejów 

a)  termoplastycznych. 
b)  epoksydowych. 
c)  chloroprenowych. 
d)  lateksowych. 
 

15. Cholewki w stabilizatorze kształtu poddawane są działaniu 

a)  oparów rozpuszczalników. 
b)  oparów słabych kwasów organicznych. 
c)  oparów utwardzaczy do klejów. 
d)  wilgotnego zimnego i ciepłego powietrza. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

16. W większości ćwiekarek czubków cholewek klej termoplastyczny na nosi się przy użyciu 

a)  koronki. 
b)  ruchomych dysz. 
c)  ruchomych i wirujących dysz. 
d)  nieruchomych dysz. 

 
17. Transport zszywanych materiałów w dublerce odbywa się za pomocą mechanizmu 

a)  igły. 
b)  nakłuwaka. 
c)  chwytacza. 
d)  haczyka dolnego. 

 
18. Dublerka służy do łączenia materiałów spodowych ściegiem 

a)  jednonitkowym dublowanym. 
b)  dwunitkowym dublowanym. 
c)  jednonitkowym łańcuszkowym.  
d)  dwunitkowym łańcuszkowym. 

 
19. Wszywarka pasa wykonuje ścieg 

a)  jednonitkowy dublowany. 
b)  dwunitkowy dublowany. 
c)  jednonitkowy łańcuszkowy. 
d)  dwunitkowy łańcuszkowy. 

 
20. W procesie wykończania obuwia wykonujemy ostatnie czynności związane z 

a)  opracowaniem elementów spodowych obuwia. 
b)  montażem cholewki. 
c)  montażem obuwia.  
d)  usunięciem wad i przygotowaniem obuwia do sprzedaży. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Zastosowanie maszyn, urządzeń i narzędzi do montażu i wykończania obuwia 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

TEST 2 
 
Test praktyczny typu „próba pracy” do jednostki modułowej „Zastosowanie 
maszyn, urządzeń i narzędzi do montażu i wykończania obuwia”

 

 
Treść zadania 
 

Wykonaj  montaż  obuwia  zgodnie  z  opisem  technologiczno-materiałowym  wzoru  obuwia 

dostarczonym przez nauczyciela. 
 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach jednostki modułowej zaleca się zastosowanie zadania testowego typu „próba pracy”. 
Jest  to  ostatni etap (wcześniejsze dotyczyły rozkroju i opracowania elementów spodu obuwia 
i montażu  cholewki)  wytwarzania  obuwia  zgodnie  opisem  technologiczno  materiałowym 
wybranego  wzoru  obuwia.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom 
ukształtowanych  umiejętności  w zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  wykonywania 
czynności  praktycznych.  Uczniowi  należy  stworzyć  możliwość  inwencji  w  zaplanowaniu 
poszczególnych  etapów  wykonywania  zadania:  zorganizowania  stanowiska  pracy,  doboru 
odpowiednich  maszyn  lub  urządzeń  produkcyjnych,  wykonanie  podstawowych  ustawień 
i regulacji  maszyn  oraz  wykazania  się  umiejętnością  wykonania  montażu  obuwia.  Jest  to 
jednocześnie  możliwość  samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych 
umiejętności  i dokonania  analizy  podjętych  działań  praktycznych.  Zadaniem  nauczyciela  jest 
stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie  zadania  zgodnie  z  zasadami 
technologicznymi i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w określonym czasie. 
 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

-

  opis technologiczno-materiałowy (fragment dotyczący montażu i wykończania obuwia), 

-

  zmontowane cholewki, 

-

  kopyta produkcyjne, 

-

  opracowane elementy spodowe obuwia wg opisu technologiczno-materiałowego, 

-

  materiały pomocnicze: kleje, teksy, materiały wykończalnicze, rozpuszczalnik lub halogen 

w  zależności  od  rodzaju  spodu  obuwia,  papier  pakowy,  pudełka  jednostkowe  i zbiorcze 
itp. wg opisu technologiczno-materiałowego, 

-

  podeszwy i wyściółki wg opisu technologiczno-materiałowego 

-

  stanowiska pracy z maszynami do montażu obuwia, 

-

  pozostałe 

maszyny 

wyszczególnione 

części 

dotyczącej 

montażu 

obuwia 

wyszczególnione w opisie technologiczno-materiałowym, 

-

  instrukcję obsługi maszyn. 

 

Nauczyciel powinien: 

-

  zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  produkcyjnego  w  warsztatach 

szkolnych lub zakładzie produkcyjnym, 

-

  przygotować niezbędne narzędzia do montażu obuwia, 

-

  przygotować materiały pomocnicze, 

-

  przygotować pozostałe materiały wyszególnione w opisie technologiczno-materiałowym, 

-

  przypomnieć  uczniom  zasady  użytkowania  maszyn  używanych  w  trakcie  ćwiczeń  oraz 

zwrócić  uwagę  na  przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy;  nakazać  ich 
przestrzeganie, 

-

  skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 

-

  przydzielić uczniom narzędzia i materiały do obróbki oraz dokumentację technologiczną, 

-

  określić czas na wykonanie zadania, 

-

  nadzorować na bieżąco pracę uczniów, 

-

  dokonać oceny wykonanej pracy. 

Instrukcja dla ucznia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

-

  dobrać i założyć odzież ochronną, 

-

  obejrzeć i scharakteryzować przydzielone materiały; zaznaczyć elementy wadliwe, 

-

  wskazać:  maszyny  oraz  narzędzia,  których  użyje  podczas  montażu  obuwia  i  operacji  je 

poprzedzających, 

-

  przygotować  stanowisko  pracy  pod  względem  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 

rozmieszczenia urządzeń i narzędzi, rozwiązań ergonomicznych, oświetlenia, 

-

  skontrolować  jakość  materiałów  i  sprawdzić  czy  jest  zgodna  z  dokumentacją 

technologiczną, 

-

  wyregulować 

parametry 

techniczne 

maszyny 

(temperaturę 

grzania 

kleju 

termoplastycznego,  czas  i  siłę  docisku  prasy  do  obuwia, temperaturę ustawienia parzaka, 
czas aktywizacji błony klejowej itp.), 

-

  uruchomić  maszynę  i  sprawdzić  poprawność  parametrów  pracy  dla  każdej  maszyny  na 

której będzie wykonywał pracę, 

-

  wykonać  czynności  zgodnie  z  opisem  technologicznym  na  każdej  maszynie  wskazanej 

przez nauczyciela, 

-

  kontrolować w czasie pracy poprawność wykonywania poszczególnych czynności, 

-

  skompletować wykonane obuwie i ułożyć je w parach, 

-

  skontrolować jakość wykonanych operacji na poszczególnych parach obuwia i ustalić ich 

ilość, 

-

  dokonać samooceny wykonanej pracy, 

-

  posprzątać stanowisko pracy, zakonserwować maszynę, ułożyć narzędzia. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.  Dobranie odzieży ochronnej. 

 

2.  Sposób oględzin i dobór materiałów do montażu. 

10 

 

3.  Zaplanowanie kolejnych czynności. 

10 

 

4.  Dobranie maszyny. 

10 

 

5.  Przygotowanie stanowiska pracy: 

  czystość i porządek miejsca pracy, 

  zabezpieczenie pod względem BHP, 

  przygotowanie  maszyny  oraz  potrzebnych  urządzeń 

i narzędzi pomocniczych. 

 
 

10 

 

6.  Wykonywanie zadania (np. ćwiekowanie czubków): 

-

  kontrola, regulacja i przygotowanie maszyny do pracy, 

-

  kontrola otrzymanych materiałów (np. jakości szwów), 

-

  aktywowanie podnoska w parzaku, 

-

  założenie cholewki na kopyto z podpodeszwą, 

-

  umieszczenie cholewki w szczękach ćwiekarki, 

-

  wykonanie ćwiekowania cholewki, 

-

  kontrola jakości i ilości wyciętych elementów. 

 




10 
10 

 

7.  Wykonanie oględzin i ocena organoleptyczna wykonania pracy. 

 

8.  Posprzątanie stanowiska pracy. 

 

9.  Zaprezentowanie wykonania zadania. 

 

 

Razem 

100 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

60÷70 

dostateczny  

71÷80 

dobry 

81÷90 

bardzo dobry 

   91÷100 

 

Umiejętności  podlegające  ocenie  powtórzyć  dla  każdej  następnej  maszyny  obsługiwanej 

przez ucznia (za wyjątkiem punktu 1). Za ocenę końcową można przyjąć średnią arytmetyczną 
z ocen cząstkowych przyznawanych za wykonanie czynności na każdej maszynie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  LITERATURA

 

 

 
1.  Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia  tom  I.  Politechnika  Radomska,  Radom 

2000 

2.  Grabkowski M.: Technologia obuwia. Ćwiczenia laboratoryjne. WSI w Radomiu, Radom 

1982 

3.  Charasz  A.:  Mechanizmy  wykonawcze  i  elementy  robocze  maszyn  obuwniczych.  WSI 

w Radomiu, Radom 1988 

4.  Charasz A, Glinka F, Maleńczak J.: Maszyny Obuwnicze. WSI w Radomiu, Radom 1982 
5.  Charasz  A.,  Łuczyńska  J.,  Matuszewski  S.,  Suwart  R.,  Olszewski  A.:  Oprzyrządowanie 

do produkcji obuwia. WSI w Radomiu, Radom 1985 

6.  Pala S.: Maszyny i urządzenia obuwnicze. WSiP, Warszawa 197 
 
 
Czasopisma fachowe

 

Przegląd Skórzany (wydania archiwalne) 

 

Świat Butów (wydania archiwalne i bieżące)