background image

___________________________________________________________________________ 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

Anna Szukała  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zastosowanie podstawowych procesów fizycznych 
311[31].Z1.02 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

Wydawca   

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Beata Misiek-Wachowska 

mgr inż. Andrzej Wachowski 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Małgorzata Urbanowicz 

 

 

Konsultacja: 

dr inż. Bożena Zając 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[31].Z1.02 

„Zastosowanie  podstawowych  procesów  fizycznych”  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik technologii chemicznej 311[31]. 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

  3 

2. Wymagania wstępne 

  5 

3. Cele kształcenia 

  6 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

  7 

5. Ćwiczenia 

 10 

5.1. Stany skupienia materii 

 10 

5.1.1. Ćwiczenia 

 10 

5.2. Równowagi fazowe w układach jednoskładnikowych 

 12 

5.2.1. Ćwiczenia 

 12 

5.3. Równowagi fazowe w układach dwuskładnikowych 

 15 

5.3.1. Ćwiczenia 

5.4 Zjawiska powierzchniowe zachodzące na granicy faz. 

Efekty energetyczne przemian fazowych 
5.4.1. Ćwiczenia 

 15 
 17 
 
 17 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 

 21 

7. Literatura 

 34 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
    
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

    

 

 

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Zastosowanie  podstawowych 

procesów fizycznych”, który  będzie pomocny w  prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole 
kształcącej w zawodzie technik technologii chemicznej 311 [31]. 

Aktywizacja  uczniów  w  procesie  nauczania  jest  szczególnie  ważna  w  kształceniu 

zawodowym,  ponieważ  nowoczesny  przemysł  potrzebuje  pracowników  wykazujących 
postawę  twórczą.  W  kształceniu  i  rozwijaniu  samodzielności  uczniów  szczególnie  sprzyja 
nauczanie  przez  rozwiązywanie  zadań  problemowych.  Dlatego  wskazane  jest,  aby  zajęcia 
dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  aktywizującymi  ze  szczególnym 
uwzględnieniem: 
– 

testu przewodniego, 

– 

metody projektów, 

– 

ćwiczeń praktycznych, 

– 

zadań problemowych. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy grupowej. 
 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

– 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje w trakcie kształcenia, 

– 

przykładowe scenariusze lekcji, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

wykaz literatury uzupełniającej. 

– 

zestaw  zadań  testowych,  który  umożliwi  przeprowadzenie  sprawdzianu  wiadomości 
i umiejętności uczniów. 

 

Zadania testowe zawierają plan testu, instrukcję dla nauczyciela i ucznia, punktację zadań 

oraz propozycję norm wymagań. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

311[31].Z1 

Fizykochemiczne podstawy 

wytwarzania półproduktów  

i produktów przemysłu 

chemicznego 

311{311].Z1.01 

Określanie warunków 

prowadzenia procesów 

chemicznych 

311[31].Z1.02 

Zastosowanie 

podstawowych procesów 

fizycznych 

311[31].Z1.03 

Zastosowanie 

podstawowych procesów

 

chemicznych

 

311[31].Z1.04 

Opracowanie koncepcji procesów 

wytwarzania półproduktów 

 i produktów przemysłu 

chemicznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien: 

 

scharakteryzować budowę atomu i cząsteczek, 

 

scharakteryzować pojęcie mola i masy molowej, 

 

posługiwać się podstawowym sprzętem laboratoryjnym, 

 

znać zasady bhp przy posługiwaniu się odczynnikami chemicznymi, 

 

udzielać pierwszej pomocy przy oparzeniach termicznych i chemicznych, 

 

znać  zasady  postępowania  podczas  pracy  z  substancjami  lotnymi,  trującymi 
i łatwopalnymi, 

 

znać podstawowe jednostki w układzie SI, 

 

korzystać z wag analitycznych i technicznych, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

czytać tekst ze zrozumieniem. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

 

W wyniku realizacji jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować stany skupienia substancji, 

 

określić charakterystyczne właściwości układów jednoskładnikowych jednofazowych i 
wielofazowych, 

 

scharakteryzować przemiany zachodzące na granicy faz, 

 

obliczyć efekty energetyczne przemian fazowych, 

 

scharakteryzować procesy równowagowe zachodzące w układach dwuskładnikowych, 

 

zinterpretować wykresy fazowe dla układu ciecz-para i ciecz-faza stała, 

 

scharakteryzować  podstawowe  procesy  fizyczne:  destylacji,  ekstrakcji,  absorpcji, 
adsorpcji, desorpcji i wymiany jonowej, 

 

rozdzielić mieszaniny z zastosowaniem podstawowych procesów fizycznych, 

 

wykorzystać w sposób racjonalny substancje i czynniki energetyczne, 

 

sporządzić dokumentację laboratoryjną, 

 

wyciągać właściwe wnioski z obserwowanych zjawisk, 

 

określić zastosowanie podstawowych procesów fizycznych w technologii chemicznej, 

 

zastosować  przepisy  bhp  oraz  ochrony  przeciwpożarowej  podczas  wykonywania  prac 
laboratoryjnych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

4. 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI 

 
Scenariusz zajęć 1  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osoba prowadząca: …………………………………………… 
Modułowy program nauczania: Technik technologii chemicznej 311[31] 
Moduł:  Fizykochemiczne  podstawy  wytwarzania  półproduktów  i  produktów  przemysłu 

Chemicznego 311[31].Z1 

Jednostka modułowa:  Zastosowanie podstawowych procesów fizycznych  311[31].Z1.02 

Temat: Równanie stanu gazu doskonałego.    

 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów indukcyjno– uogólniających, 

usystematyzowanie  i  utrwalenie  wszystkich  poznanych  praw,  opisujących  stan 
gazowy materii. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

słownie i matematycznie podać równanie gazu doskonałego dla jednego  i „n” moli gazu, 

– 

określić stałą gazową i jej wymiar, 

– 

wykazać, że zastosowanie prawa zależy od parametrów stanu gazu, 

– 

obliczać masę molową związków chemicznych. 

 

Metody nauczania–uczenia się:   
– 

dyskusja problemowa. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

grupowa i indywidualna, 

 
Czas: 
45 

minut. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

foliogram ilustrujący przemiany gazowe, 

– 

grafoskop, 

– 

Kalendarz chemiczny, 

– 

Tablice fizykochemiczne. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Czynności organizacyjne – sprawdzenie obecności. 
2.  Wyjaśnienie celu lekcji, nawiązanie do tematu. 
3.  Przypomnienie praw dotyczących przemian: izochorycznej, izobarycznej i izotermicznej.  
4.  Organizowanie sytuacji problemowej. 
5.  Sformułowanie zadania problemowego przez uczniów. 
6.  Rozwiązanie problemu i zreferowanie wyników. 
7.  Weryfikacja wyników przez rozwiązanie przykładowego obliczenia. 
8.  Sprawdzenie  wyniku  obliczenia  w  Tablicach  fizykochemicznych  lub  Kalendarzu 

chemicznym. 

9.  Podsumowanie i integracja wiedzy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Wykonanie  zadania  obliczeniowego,  polegającego  na  obliczeniu  masy  molowej  określonej 
substancji. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2  

 

 

Osoba prowadząca: ………………………………………… 
Modułowy program nauczania: Technik technologii chemicznej 311[31] 
Moduł: 

Fizykochemiczne  podstawy  wytwarzania  półproduktów  i  produktów  przemysłu 
Chemicznego 311[31].Z1 

Jednostka modułowa:  Zastosowanie podstawowych procesów fizycznych  311[31].Z1.02 

Temat: Badanie wpływu temperatury na rozpuszczalność ciał stałych w cieczach.    

 

Cel ogólny: określenie wpływu temperatury na rozpuszczalność ciał stałych w cieczach.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
–  określić wpływ temperatury na rozpuszczalność ciał stałych w cieczach, 
–  uzasadnić zaobserwowane zjawiska, 
–  wskazać praktyczne zastosowanie wpływu temperatury na rozpuszczalność ciał stałych. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  grupowa. 
 
Czas: 
45 

minut. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  podstawowy sprzęt laboratoryjny, 
–  waga techniczna, 
–  odczynniki chemiczne: KI, CuSO

4

·5H

2

O, Na

2

CO

3

, Pb(NO

3

)

2

, sacharoza, 

–  Tablice fizykochemiczne. 
 
Przebieg zajęć: 

1.  Czynności organizacyjne – sprawdzenie obecności. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć, przypomnienie przepisów bhp. 
3.  Sformułowanie zadania problemowego. 
4.  Analiza problemu i ułożenie planu działania. 
5.  Wykonanie doświadczeń. 
6.  Zapis obserwacji z przeprowadzonego eksperymentu. 
7.  Wyciągnięcie wniosków z przeprowadzonego eksperymentu. 
 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Zapoznaj  się,  korzystając  z  materiałów  dla  ucznia oraz   z literatury  pkt  6,  z  wiadomościami 
dotyczącymi rozpuszczalności ciał stałych w innych rozpuszczalnikach niż woda. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

10 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Stany skupienia materii

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

Oblicz  objętość,  jaką  zajmie    100 dm

3

 gazu znajdującego  się w warunkach  normalnych 

jeżeli  jego  temperatura  wzrośnie  o  100K.  Ogrzewanie  prowadzono  w  warunkach 
izobarycznych.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  znać prawa gazowe, 
2)  znać parametry warunków normalnych, 
3)  dokonać obliczeń wskazanych w treści zadania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenia rachunkowe 

  

Środki dydaktyczne 

– 

materiał nauczania pkt 4.1.1, 

– 

literatura pkt 6. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz ciśnienia gazów: H

2 ,

N

2, 

CO

2

 w temperaturze 25

o

C znajdujących się w naczyniach 

o  objętościach    3  dm

każde,  zawierających  jednakowe  masy  wynoszące  po  4  gramy.  Jakie 

ciśnienie  wywierałaby  mieszanina  tych  gazów  w  tych  samych  warunkach,  znajdująca  się 
w naczyniu o objętości 3 dm

3

?  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  znać i umieć wykorzystać prawa gazowe, 
2)  znać wartość liczbową uniwersalnej stałej gazowej, 
3)  przeliczyć temperaturę ze skali Celsjusza na skalę Kelvina, 
4)  obliczyć liczbę moli poszczególnych gazów, 
5)  obliczyć ciśnienie gazów w każdym zbiorniku, 
6)  obliczyć sumaryczne ciśnienie mieszaniny gazów,  
7)  wyciągnąć wnioski z uzyskanych wyników. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

11 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenia rachunkowe 

 

Środki dydaktyczne 

– 

materiał nauczania pkt 4.1.1., 

– 

literatura pkt 6. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

12 

5.2. Równowagi fazowe w układach jednoskładnikowych

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

Określ wpływ temperatury i ciśnienia na rozpuszczalność gazów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien; 

1)  znać cechy charakterystyczne dotyczące stanu gazowego, 
2)  ogrzać lub oziębić wodę gazowaną do temperatury wskazanej przez nauczyciela, 
3)  dokonać obserwacji wody gazowanej w różnych temperaturach, 
4)  przeanalizować  foliogram  przedstawiający  rozpuszczalność  CO

2

  w  wodzie  pod  różnymi 

ciśnieniami, 

5)  wyciągnąć i zapisać wnioski z dokonanych obserwacji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

podstawowy sprzęt laboratoryjny, 

– 

termometr, 

– 

grafoskop, 

– 

foliogram – rozpuszczalność CO

2

 = f(p) 

– 

woda gazowana, 

– 

lód. 

 
Ćwiczenie 2 

Sprawdź, czy rozpuszczalność tlenu w wodzie jest zgodna z prawem Henry´ego. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  foliogramem  przedstawiającym  rozpuszczalność  tlenu  pod  różnymi 

ciśnieniami, 

2)  wyznaczyć współczynnik proporcjonalności występujący w zapisie prawa Henry´ego, 
3)  sporządzić wykres izotermy dla tlenu rozpuszczonego w wodzie, 
4)  wyciągnąć wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

grafoskop, 

– 

foliogram – rozpuszczalność O

2

 = f(p). 

 
Ćwiczenie 3 

Wyznacz krzywą równowagi  etanolu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z obsługą przyrządu służącego do pomiaru ciśnienia pary nasyconej, 
2)  zmierzyć ciśnienie pary nasyconej w kilku różnych temperaturach, 
3)  sporządzić wykres zależności: p = f (T).  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się  

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

– 

przyrząd do pomiaru pary nasyconej, 

– 

termostat, 

– 

termometr, 

– 

etanol. 

 
Ćwiczenie 4 

Określ wpływ temperatury na rozpuszczalność ciał stałych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  otrzymać PbI

2

, dysponując wodnymi roztworami KI i  Pb(NO

3

)

2

2)  ogrzać powstały układ i określić zmiany zachodzące po ogrzaniu, 
3)  ochłodzić układ, 
4)  zinterpretować zaobserwowane zjawiska, 
5)  przestrzegać przepisów bhp przy ogrzewaniu substancji w probówkach. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

14 

Środki dydaktyczne 

– 

podstawowy sprzęt laboratoryjny,  

– 

palnik, 

– 

roztwory wodne KI i   Pb(NO

3

)

2

. 

 

Ćwiczenie 5 

Określ wpływ mieszania i stopnia rozdrobnienia na rozpuszczalność ciała stałego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odważyć  próbki  tej  samej  substancji,  o  tej  samej  masie  lecz  o  różnym  stopniu      

rozdrobnienia, 

2)  sporządzić roztwory o tym samym stężeniu z przygotowanych uprzednio próbek, 
3)  obserwować i porównać czas rozpuszczania tych próbek, 
4)  określić czas rozpuszczania  dwóch próbek tej samej substancji, o takim samym stopniu 

rozdrobnienia i w tej samej temperaturze, mieszając jedna z nich. 

5)  wyciągnąć wnioski z poczynionych obserwacji i uzasadnić je. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

podstawowy sprzęt laboratoryjny, 

– 

waga techniczna, 

– 

 moździerz, 

– 

stały CuSO

4

 5H

2

O, 

– 

woda destylowana. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

15 

5.3. Równowagi fazowe w układach dwuskładnikowych

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

Określ czynniki wpływające na koagulację białka. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić wodny roztwór białka kurzego, 
2)  roztwór białka  podzielić na pięć części, 
3)  do każdej z tych części dodać kolejno: 

– 

roztwór H

2

SO

4

– 

etanol, 

– 

roztwór CuSO

4,

 

– 

roztwór NaCl, 

– 

ostatnią probówkę należy ogrzać, 

4)  dokonać obserwacji przeprowadzonego eksperymentu, 
5)  wyciągnąć wnioski i uzasadnić je. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

sprzęt laboratoryjny:  
– 

kolba stożkowa, 

– 

 probówki w statywie,  

– 

pipetki, łapa do probówek,  

– 

palnik, 

odczynniki:  
– 

białko,  

– 

roztwory  H

2

SO

4

, CuSO

4,  

NaCl,  

– 

etanol, 

– 

 woda destylowana. 

 

Ćwiczenie 2 

Otrzymaj zol i żel wodorotlenku żelaza(III). 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wkraplać 0,1 mol/dm

3

 roztwór FeCl

do  50 cm

3  

wrzącej wody aż do uzyskania żółtej barwy, 

2)  rozdzielić zawartość zlewki na cztery jednakowe części, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

16 

3)  do  każdej  z  tych  części  należy  dodać  kolejno  roztwory  o  stężeniu  1  mol/dm

 

następujących odczynników: Na

2

SO

4, 

MgSO

4, 

KAl(SO

4

)

2,

 

4)  dokonać  obserwacji,  porównując  zawartości  zlewek  z  czwartą  częścią  roztworu 

wyjściowego, 

5)  wyciągnąć wnioski i uzasadnić je. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

sprzęt laboratoryjny :   
– 

5 zlewek,  

– 

pipetki, 

– 

 palnik,  

– 

trójnóg,  

– 

siatka ochronna, 

– 

roztwory następujących odczynników o stężeniu 1 mol/dm

3

 

Na

2

SO

4, 

MgSO

4, 

KAl(SO

4

)

2,

 FeCl

3

, H

2

O destylowana 

 

Ćwiczenie 3  

Sporządź emulsję z wody i oleju mineralnego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić acetonowy roztwór oleju mineralnego, 
2)  zmieszać roztwór  acetonowy  z wodą destylowaną, 
3)  ogrzewać  otrzymaną  mieszaninę  pod  wyciągiem,  do  temp.  bliskiej  jej  wrzenia  w  celu 

usunięcia acetonu. Należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów bhp, 

4)  obserwować emulsję w świetle przechodzącym i oświetleniu bocznym, 
5)  wyciągnąć wnioski z poczynionych obserwacji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

 

Środki dydaktyczne: 

sprzęt laboratoryjny: 
– 

zlewki, 

– 

łaźnia wodna elektryczna, 

– 

mieszadło elektromagnetyczne, dipol, 

odczynniki: 
–  olej mineralny,  
–  aceton,  
–  woda destylowana 
 
Uwaga: można użyć również oleju parafinowego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

17 

5.4.  Zjawiska  powierzchniowe  zachodzące  na  granicy  faz.  Efekty 

energetyczne przemian fazowych 

 

5.4.1.Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

Wyznacz ilość energii niezbędnej do odparowania metanolu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  znać obsługę przyrządu do wyznaczania ciśnienia pary nasyconej, 
2)  zmierzyć ciśnienie pary nasyconej w kilku różnych temperaturach, 
3)  sporządzić wykres w układzie logp  =  f( 1/T), 
4)  obliczyć  molowe  ciepło  parowania,  wykorzystując  wykres  lub  równanie  Clausiusa- 

Clapeyrona, 

5)  obliczyć efekt energetyczny dla określonej masy metanolu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przyrząd do pomiaru ciśnienia pary nasyconej, 

– 

termostat, 

– 

termometr, 

– 

metanol.  

 
Ćwiczenie 2 

Wyznacz efekt energetyczny rozpuszczania i rozcieńczania kwasu siarkowego(VI). 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zmierzyć gęstość kwasu siarkowego(VI), 
2)  odczytać z tablic fizykochemicznych stężenie procentowe kwasu, 
3)  odważyć w ampułce próbkę kwasu. 
4)  odmierzyć określoną objętość wody i wprowadzić do kalorymetru, 
5)  rozbić ampułkę  w wodzie, 
6)  zmierzyć temperaturę wody przed rozbiciem ampułki i po rozbiciu, 
7)  po ustaleniu się temperatury dolać określoną porcję wody i zmierzyć temperaturę, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

18 

8)  pomiarów  temperatury  dokonywać  po  każdorazowym  rozcieńczeniu  roztworu  kwasu 

określoną ilością wody, 

9)  obliczyć  ciepło  rozpuszczania  kwasu  w  wodzie  i  po  każdorazowym  dodaniu  wody  –   

ciepło rozcieńczania, 

10)  sporządzić wykres: ilość wydzielonego ciepła podczas rozpuszczania kwasu jako funkcja 

ilości dodanej wody i zinterpretować uzyskaną krzywą. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne                                  

   

                                                                               Rys. 30 Kalorymetr: T –termometrBeckmanna

 

                                                                                      M –mieszadło, K –kalorymetr, P –płaszcz wodny 

 

                                                                        

B –ampułka [5] 

 

kalorymetr

 

 

termometr Beckmanna, 

 

waga analityczna,  

 

areometr, 

 

ampułki,

                                                                                   

 

 

podstawowy sprzęt laboratoryjny, 

 

Tablice fizykochemiczne, 

 

kwas siarkowy(VI), woda destylowana. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozdziel na składniki mieszaninę ciekłą. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania 

 

Uczeń powinien: 

1)  zmontować zestaw do destylacji frakcyjnej, 
2)  po  doprowadzeniu    cieczy  do  wrzenia  zbierać  frakcje  wrzące  w  odpowiednim  zakresie 

temperatur, 

3)  wyciągnąć wnioski.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw do destylacji frakcyjnej, 

– 

ropa naftowa. 

 
Ćwiczenie 4
 

Rozdziel na składniki kolorowy atrament. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować  paski  z  bibuły  filtracyjnej  dłuższe  o  1  cm  od  wysokości  cylindra 

i szerokości mniejszej niż średnica cylindra, 

2)  do cylindra wlać  mieszaninę etanolu z wodą (1:1),  
3)  umieścić  paski  z  zaznaczoną  na  nich  czarną  kreską  tak,  aby  kreski  znalazły  się  ponad  

roztworem, 

4)  wykonać próbę rozdzielenia stosując różny skład cieczy użytej do rozdzielania, 
5)  obserwować wędrująca ciecz na paskach bibuły, 
6)  wyciągnąć wnioski z poczynionych obserwacji.     
 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

cylindry, zlewki, bagietki, 

– 

bibuła filtracyjna, 

– 

nożyczki, 

– 

etanol, ocet, woda destylowana. 

 

Ćwiczenie 5 

Usuń wyznaczony składnik z roztworu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  oznaczyć stężenie kwasu octowego, 
2)  odmierzyć określoną objętość kwasu i umieść w niej porcję węgla aktywnego, 
3)  wytrząsać kwas z węglem, 
4)  przesączyć i wyznaczyć stężenie kwasu w przesączu, porównać stężenie kwasu przed i po 

adsorpcji, 

5)  wyciągnąć wnioski. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw do miareczkowania, 

 

kolby stożkowe, lejek, 

 

bibuła filtracyjna, 

 

roztwór kwasu octowego, 

 

mianowany roztwór NaOH, fenoloftaleina, 

 

węgiel aktywny. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej  „Zastosowanie podstawowych 
procesów fizycznych” 

Test składa się  z  20  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

-

  zadania 4, 6, 11, 13, 17,18 są z poziomu ponadpodstawowego 

-

  pozostałe zadania są z poziomu podstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi:1.d, 2.a, 3.b, 4.c, 5.b, 6.c, 7.b, 8.a, 9.b, 10.d, 11.a, 12.d, 13.c, 
14.
a, 15.d, 16.b, 17.a, 18.c, 19.a, 20.c. 

 

Plan testu 

Nr 

zadania. 

Cel operacyjny 

Mierzone osiągnięcia uczniów 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić warunki  istnienia poszczególnych 
stanów materii 

2. 

Określić 

warunki 

zbliżające 

gaz 

rzeczywisty do doskonałego 

3. 

Wykazać się znajomością prawa Avogadra 

4. 

Zastosować prawo Avogadra w 
rozwiązywaniu  zadań 

PP 

5. 

Określić graficzny obraz izotermy 

6. 

Zastosować  prawo  Gay-Lussaca  przy 
rozwiązywaniu zadań 

PP 

7. 

Ustalić  od  jakich  parametrów  zależy 
wartość uniwersalnej stałej gazowej  

8. 

Ustalić  rodzaj  przemiany  w  zależności  od 
jej kształtu graficznego 

9. 

Ustalić  wpływ  sił  międzycząsteczkowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

22 

na prawo Raoulta 

10. 

Określić 

trwałość 

stanu 

układu 

zależności od zmian parametrów stanu 

11. 

Przeliczyć stężenie procentowe na molowe 

PP 

12. 

Określić  efektywne  warunki  prowadzenia 
procesów adsorpcji 

13. 

Przeliczyć  rozpuszczalność  substancji  na 
stężenie molowe 

PP 

14. 

Określić  warunki  współistnienia  ze  sobą 
faz 

15. 

Określić  stopień  nasycenia  roztworu  w 
zależności  od  jego  składu  w  punkcie 
eutektycznym 

16. 

Podać cechy koloidów 

17. 

Określić  ilość  stopni swobody parametrów 
dla 

układu 

trójskładnikowego 

jednofazowego bez zmiany stanu układu 

PP 

18. 

Dobrać  rodzaj  destylacji  do  rozdzielenia 
mieszanin ciekłych 

PP 

19. 

Określić  rolę  substancji  powierzchniowo 
czynnych 

20. 

Określić  efekt  energetyczny  przemian 
fizycznych 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego. 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 pytań wielokrotnego wyboru. 
5.  Dodrze zastanów się nad wyborem prawidłowej odpowiedzi. 
6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce    znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
9.  Pracuj samodzielnie.    

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

24 

ZESTAW PYTAŃ TESTOWYCH 
 

1. Występowanie substancji w danym stanie skupienia nie zależy od: 

a) 

ciśnienia, 

b) 

temperatury, 

c) 

sił spójności, 

d) 

masy molowej. 
 

2. Gazy rzeczywiste właściwościami zbliżają się do gazu doskonałego: 

a) 

w warunkach rozrzedzenia i podwyższonej temperaturze, 

b) 

tylko przy niskich ciśnieniach, 

c) 

tylko w podwyższonej temperaturze i warunkach zagęszczenia, 

d) 

w żadnych warunkach. 
 

3. Różne gazy mają taką samą ilość cząsteczek, gdy: 

a) 

objętości są takie same, 

b) 

są jednakowe: objętości, ciśnienie i temperatura, 

c) 

ciśnienie jest takie samo, 

d) 

temperatura jest taka sama. 

 

4.W warunkach normalnych 1,505 · 10

23

 cząsteczek wodoru zajmuje objętość: 

a) 

22,4 dm

3

b) 

5,6  m

3

c) 

5,6 dm

3

d) 

2,24 m

3

 

5.Izoterma funkcji p = f( v) ma kształt: 

a) 

linii prostej równoległej do osi rzędnej, 

b) 

hiperboli równobocznej, 

c) 

paraboli, 

d) 

linii prostej równoległej do osi odciętej. 
 

6. Gaz o objętości 5 dm

3

 i temperaturze 300 K ogrzany pod stałym ciśnieniem o 100 K zajmie 

objętość: 

a) 

7,5 dm

3

b) 

5,5 dm

3

c) 

6,6 dm

3

d) 

7,6  dm

3

 

7. Uniwersalna stała gazowa: 

a) 

zależy od temperatury i nie zależy od ciśnienia, 

b) 

nie zależy od żadnych parametrów stanu, 

c) 

zależy od ciśnienia, nie zależy od objętości, 

d) 

zależy od objętości, nie zależy od temperatury. 

 

8. Linią prostą funkcji p = f(v), p = f(T), v = f(T) jest: 

a) 

izochora i izobara, 

b) 

izoterma i izochora, 

c) 

izobara i izotera, 

d) 

tylko izochora. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

25 

9.  Jeżeli  siły  międzycząsteczkowe  składników  roztworu  są  większe  od  sił 

międzycząsteczkowych w czystych składnikach, to: 

a) 

spełnione jest prawo Raoulta, 

b) 

wystąpi ujemne odchylenie od prawa Raoulta, 

c) 

wystąpi dodatnie odchylenie od prawa Raoulta, 

d) 

roztwór jest doskonały. 

 

10. W układzie dwuskładnikowym punkt niezmienny istnieje, gdy występują obok siebie: 

a) 

dwie fazy, 

b) 

 trzy fazy, 

c) 

jedna faza, 

d) 

cztery fazy. 

 

11. Stężenie molowe roztworu kwasu siarkowego(VI) 90% o gęstości 1,8 g/cm

3

 wynosi: 

a) 

16,5 mol/dm

3

b) 

33,0 mol/dm

3

c) 

20, 6 mol/dm

3

d) 

15,5 mol/dm

3

 

12. Gazy i ciecze są dobrze adsorbowane przez jeden i ten sam adsorbent im: 

a) 

wyższa temperatura adsorbenta, 

b) 

niższe ciśnienie adsorbatu, 

c) 

wyższa temperatura krytyczna adsorbatu, 

d) 

większa masa molowa adsorbatu. 

 

13. Stężenie molowe wodnego roztworu  NaCl o gęstości 1,2 g/cm

3

 i rozpuszczalności 

36 g/100g wody wynosi: 

a) 

3,4 mol/dm

3

b) 

8,2 mol/dm

3

c) 

5,4 mol/dm

3

d) 

6,0 mol/dm

3

 

14.Współistnienie faz stałej, ciekłej, gazowej zależy od: 

a) 

temperatury, 

b) 

wymiany energii z otoczeniem, 

c) 

wprowadzenie innego składnika do układu, 

d) 

rodzaju substancji. 

 

15. Roztwór dwuskładnikowy o składzie eutektycznym jest roztworem: 

a) 

nienasyconym, 

b) 

nasyconym tylko względem składnika A, 

c) 

nasyconym tylko względem składnika B, 

d) 

nasyconym względem składnika A i B. 

 

16. Koloidy liofobowe charakteryzują się tym, że: 

a) 

tworzą galarety i piany, 

b) 

cząstki ich są zawsze naładowane elektrycznie, 

c) 

stężenie fazy rozproszonej może być duże, 

d) 

wykazują małą wrażliwość na działanie elektrolitów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

26 

17. Dla układu trójskładnikowego jednofazowego liczba stopni swobody wynosi: 

a) 

4, 

b) 

3, 

c) 

2, 

d) 

1. 

 

18. Jaką destylację należy zastosować przy rozdzielaniu mieszaniny rozkładającej się  
       w wysokich temperaturach: 

a) 

zwykłą, 

b) 

z parą wodną, 

c) 

próżniową,  

d) 

frakcyjną . 

 
19. Substancje powierzchniowo czynne:  

a) 

obniżają napięcie powierzchniowe cieczy, 

b) 

gromadzą się bezładnie na powierzchni cieczy, 

c) 

zwiększają napięcie powierzchniowe cieczy, 

d) 

obniżają stężenie w warstwie powierzchniowej. 

 

20. Które przemiany fazowe wymagają dostarczenia do układu energii na sposób ciepła: 

a) 

krzepnięcie, 

b) 

skraplanie, 

c) 

parowanie, 

d) 

desublimacja .                     

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

27 

Karta odpowiedzi 

 

Imię i nazwisko............................................................................................ 
 

Zastosowanie podstawowych procesów fizycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

28 

 

TEST 2 
 
Test próba pracy 
 

-

  Test jest przewidziany jako próba pracy. 

Zadanie:  Określ  wpływ  mieszania,  stopnia  rozdrobnienia  i  temperatury  na  rozpuszczalność 

ciał stałych w cieczach. 

 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłowo  wykonaną  czynność  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  źle  wykonaną 

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 
 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 
 dopuszczający : za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, 4, 5, 7, 8, 10, 13 i uzyskanie 
                          8 punktów, 
dostateczny: za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 14 i uzyskanie 
                          11 punktów, 
dobry: za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 16 i uzyskanie 
                          13 punktów, 
bardzo dobry: za wykonanie wszystkich czynności i uzyskanie 16 punktów. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

29 

Kryteria oceny 

 

 

 

 

 

 

Klucz punktowania 

Obszar 

wymagań 

N

u

m

er 

cz

ynno

śc

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania 

czynności 

Punktacja 

 0 – 1 

Organizacja 
stanowiska 
pracy 
 

1. 

Uczeń organizuje 
stanowisko pracy 
zgodnie    z wymogami 
bhp 

Zorganizował stanowisko 
pracy i założył fartuch 
ochronny 
 

 
 
 

 

2. 

Dobiera sprzęt 
potrzebny do wykonania 
zadania 

 
Przygotował: zlewki, 
wagę, cylinder miarowy, 
naczyńko wagowe, 
moździerz, sita, 
termometr, palnik, siatkę 
ochronną, łopatki, stoper, 
mieszadło i substancje 
wskazaną przez 
nauczyciela 

 
  

 
 

3. 

Uczeń rozdrabnia 
substancję wskazaną 
przez nauczyciela 

Rozdrobnił w moździerzu 
substancję otrzymaną 
 

4. 

Uczeń przesiewa 
rozdrobniona substancję 

Przesiał substancje i 
uzyskał co najmniej dwie 
frakcje 

 1 
 

5. 

Uczeń przygotowuje 
odważki substancji 

Odważył na wadze 
technicznej po 3 odważki       
z każdej uzyskanej frakcji 
(każda o masie 50 g)  

 

6. 

Uczeń sprawdza    
w literaturze 
rozpuszczalność 
otrzymanej soli 

Prawidłowo odczytał w 
tablicach 
fizykochemicznych 
rozpuszczalność 
otrzymanej soli 

 1 

7. 

Uczeń przeprowadza 
obliczenia dotyczące 
ilości rozpuszczalnika 

Obliczył prawidłowo ilość 
wody potrzebną do 
sporządzenia roztworów        
o tym samym stężeniu 

 1 

Wykonywanie 
zadania z 
zachowaniem 
przepisów bhp 

8. 

Uczeń określa czas 
rozpuszczania  soli  
w temp. pokojowej 

Przeprowadził poprawnie 
przygotowanie próbek i 
porównał czas ich 
rozpuszczania 

 1 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

30 

9. 

Uczeń określa czas 
rozpuszczania  soli,  
uwzględniając mieszanie 

Przeprowadził poprawnie 
przygotowanie próbek, 
uruchomił mieszadło               
i zmierzył czas 
rozpuszczania 

10. 

Uczeń określa czas 
rozpuszczania  soli, 
uwzględniając 
temperaturę 

Przeprowadził poprawnie 
przygotowanie próbek i 
zmierzył czas ich 
rozpuszczania w temp. 
70

0

 1 

11. 

Uczeń porównuje wpływ 
parametrów na 
rozpuszczalność 
substancji 

Dokonał porównania 
wpływu temperatury, 
stopnia rozdrobnienia   i 
mieszania na 
rozpuszczalność substancji 

12. 

Uczeń utrzymuje ład  
i porządek podczas 
wykonywania ćwiczenia 

Podczas wykonywania 
ćwiczenia uczeń 
utrzymywał ład i porządek 
na stanowisku pracy 

13. 

Uczeń porządkuje 
stanowisko pracy 

Uporządkował stanowisko 
pracy po wykonaniu 
ćwiczenia 

14. 

Uczeń wyciąga wnioski 
z przeprowadzonego 
eksperymentu 

Wyciągnął poprawne 
wnioski 

 1 

15. 

Uczeń uzasadnia 
wyciągnięte wnioski 

Poprawnie i logicznie 
uzasadnił wnioski 

 1 

Prezentowanie  
i ocena 
wykonanego 
ćwiczenia 

16. 

Uczeń prezentuje i 
ocenia wykonane 
ćwiczenie 

Ocenił jakość swojej 
pracy, wskazał ewentualne 
nieprawidłowości 

 1 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

31 

KARTA OBSERWACJI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Zastosowanie podstawowych procesów fizycznych 
 

Określ  wpływ  mieszania,  stopnia  rozdrobnienia  i  temperatury  na  rozpuszczalność  ciał 
stałych w cieczach. 
 

O

B

S

Z

A

W

Y

M

AGA

Ń

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA 

WYKONANIA 

L

IC

Z

B

P

UNK

T

ÓW

 

Czynność 1: Organizowanie stanowiska pracy 

 

Organizacja stanowiska 
pracy 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń : 
Przygotował odzież ochronną – fartuch ochronny 

 

Czynność 2: Dobieranie sprzętu potrzebnego do 
wykonania zadania 
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń : 
Przygotował: zlewki, wagę, cylinder miarowy, 
naczyńko wagowe, moździerz, sita, termometr, palnik, 
siatkę ochronną, łopatki, stoper, mieszadło i 
substancję wskazaną przez nauczyciela 

 

Czynność 3.: Rozdrabnianie substancji wskazanej 
przez nauczyciela 
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń: 
Rozdrobnił w moździerzu substancję otrzymaną do 
wykonania zadania 

 

Czynność 4.: Przesiewanie rozdrobnionej substancji 
Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń: 
Przesiał substancję i uzyskał co najmniej dwie frakcje 

 

Czynność 5.:przygotowanie odważek substancji 
Kryterium wykonania: 
 jeżeli uczeń: 
Odważył na wadze technicznej po 3 odważki       
 z każdej uzyskanej frakcji (każda o masie 50 g) 

 

Czynność 6.: Sprawdzenie w literaturze 
rozpuszczalności otrzymanej soli 
Kryterium wykonania: 
 jeżeli uczeń: 
Prawidłowo odczytał w tablicach fizykochemicznych 
rozpuszczalność otrzymanej soli 

 

Czynność 7.: przeprowadzenie obliczeń dotyczących 
ilości rozpuszczalnika 

Wykonywanie zadania z 
zachowaniem przepisów bhp  

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń:  
Obliczył prawidłowo ilość wody potrzebnej do 
rozpuszczenia soli i sporządzenia roztworów  o tym 
samym stężeniu 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

32 

Czynność 8.: Określanie czasu rozpuszczania próbek 
substancji w temp. pokojowej, bez mieszania 
Kryterium wykonania
: jeżeli uczeń: 
Przeprowadził poprawnie przygotowanie próbki, 
uruchomił mieszadło i zmierzył czas rozpuszczania 

 

Czynność 9.: Określanie czasu rozpuszczania próbek 
substancji w temp. pokojowej z mieszaniem 
Kryterium wykonania
: jeżeli uczeń: 
Przeprowadził poprawnie przygotowanie próbki, 
uruchomił mieszadło i zmierzył czas rozpuszczania  
w temp. pokojowej 

 

Czynność 10.:  Określanie czasu  rozpuszczania 
próbek  w temp. 70

0

 

 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń; 
Przeprowadził poprawnie przygotowanie próbek        
i zmierzył czas rozpuszczania w temp. 70

0

 

Czynność 11.: Porównanie wpływu parametrów na 
rozpuszczalność substancji 

 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń: 
Dokonał porównania wpływu temperatury, stopnia 
rozdrobnienia   i mieszania na rozpuszczalność 
substancji 

 

Czynność 12.: Utrzymywanie ładu i porządku na 
stanowisku pracy 

 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń: 
Utrzymywał ład i porządek na stanowisku pracy 

 

Czynność 13.: Porządkowanie stanowiska pracy 

 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń: 
Po zakończeniu zadania uporządkował stanowisko 
pracy 

 

Czynność 14.: Wyciąganie wniosków 
 z przeprowadzonego eksperymentu 
Kryterium wykonania:  - jeżeli uczeń: 
Poprawnie sformułował wnioski 

 

Czynność 15.: Uzasadnienie wyciągniętych 
wniosków 
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń: 
Poprawnie i logicznie uzasadnił wnioski 

 

Czynność 16.: Prezentacja i ocena wykonanego 
zadania 

Prezentowanie 
 i ocena wykonanego zadania 

Kryterium wykonania: - jeżeli uczeń ocenił jakość 
swojej pracy, wskazał ewentualne nieprawidłowości 

 

Łączna liczba punktów 

Uzyskana ilość punktów  
i ocena 

Uzyskana ocena szkolna 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

33 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania: próba pracy oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę ocenienia wykonywanych czynności, jakie będą w teście. 
5.  Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu próba pracy, 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  Instrukcje  do  wykonania  zadania  wraz  z  dokumentacją,  podaj  czas 

przeznaczony na wykonanie zadania. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia wykonania ćwiczenia. 

10.  Wpisz do karty obserwacji wyniki przeprowadzonego testowania.. 
11.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  czynności,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z dokumentacją zadania. 
3.  Test  próba  pracy  oceniany  jest  według  punktacji  określającej  zarówno  czynności 

wykonywane podczas testowania, jak i ich prawidłowość. 

4.  Pracuj samodzielnie. 
5.  Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy. 
6.  Po zakończonym zadaniu uporządkuj stawisko pracy. 
7.  Zaprezentuj efekty swojej pracy, wskaż trudności lub niedociągnięcia. 
8.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 
 

 

 

 

 

 

 

                                                            Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia: 

 

Instrukcja z dokumentacją zadania, 

 

Zestaw odczynników chemicznych 

 

Sprzęt laboratoryjny umożliwiające wykonanie zadania 

 

Tablice fizykochemiczne, Kalendarz chemiczny. 

 

 
 
 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA 

 
1.  Atkins P.W.: Chemia fizyczna. PWN, Warszawa 2002 
2.  Buchnowski H. Ufnalski W.: Gazy, ciecze, płyny.  WNT, Warszawa 1995 
3.  Buchnowski H. Ufnalski W.: Roztwory. WNT, Warszawa 1995 
4.  Karpiński W. Chemia fizyczna. WSiP, Warszawa  1978 
5.  Pigoń K., Ruziewicz Z.: Chemia fizyczna. PWN, Warszawa 1996 
6.  Ufnalski W. Równowagi chemiczne. WNT, Warszawa 1995 
7.  Praca zbiorowa: Chemia fizyczna. PWN, Warszawa 1980