background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

Stanisław Sitarz 

 
 
 
 

 

Rozpoznawanie,  dobieranie,  ocenianie  oraz  składowanie 
materiałów i wyrobów z kamienia 711[04].Z2.01 

 
 

 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

  
 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Danuta Gąsiorowska 
mgr inż. Marek Machnik 

 
 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr Halina Zwolska 

 
 
 
 

Konsultacja: 
dr inż. Janusz Figurski 
 
 
Korekta: 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[04].Z2.01 
Rozpoznawanie,  dobieranie,  ocenianie  oraz  składowanie  materiałów  i  wyrobów  z  kamienia
 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 711[04] kamieniarz. 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI                                                

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

12 

5.1 Zastosowanie materiałów kamiennych w budownictwie 

12 

5.1.1. Ćwiczenia  

12 

5.2. Cechy techniczne i technologiczne skał 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Minerały tworzące skały i rodzaje skał stosowanych w budownictwie 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Wyroby z kamienia i ich cechy 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

5.5. Transport i składowanie surowców oraz wyrobów z kamienia 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7. Literatura 

33 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  jest  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  systemem  modułowym  w  zawodzie  kamieniarza.  Stanowi  on  część  pakietu 
edukacyjnego  dla  jednostki  modułowej  Rozpoznawanie,  dobieranie  oraz  składowanie 
materiałów i wyrobów z kamienia. 

W poradniku tym zamieszczono: 

 

  zestaw  umiejętności,  jakie  powinien  posiadać  uczeń  przed  przystąpieniem  do  nauki           

w tej jednostce modułowej, 

 

  przykładowe scenariusze prowadzenia zajęć, 

 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

 

  propozycje  sumatywnych  testów  teoretycznych  ,  przeprowadzonych  na  zakończenie 

realizacji programu jednostki modułowej, 

 

  wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki. 

Do  propozycji  ćwiczeń  są  dołączone  wskazówki  i  zalecenia  dotyczące  ich  realizacji, 

sposób  realizacji,  zalecane  metody  nauczania  –  uczenia  się  oraz  potrzebne  środki 
dydaktyczne. 

Podany  w  poradniku  dla  ucznia  i  zalecanej  literaturze  zasób  wiadomości  -  dotyczący 

rozpoznawania,  dobierania,  oceniania  oraz  składowania  materiałów  i  wyrobów  z  kamienia- 
powinien być wystarczający dla każdego przyszłego robotnika- kamieniarza, należy go jednak 
uzupełniać w miarę wprowadzenia nowych materiałów i nowych technologii. 

Szczególnie przydatne do osiągnięcia  założonych celów są następujące metody: 

  wykonywanie ćwiczeń praktycznych po przeprowadzeniu instruktażu, 

  metoda tekstu przewodniego, 

  dyskusja dydaktyczna. 

Niektóre,  trudniejsze  do  samodzielnego  opanowania  treści  mogą  być  wstępnie 

omówione przez nauczyciela i zobrazowane. 

Forma  organizacyjna  pracy  uczniów  może  również  być  zróżnicowana.  Praca 

samodzielna  pozwala  dokładniej  ocenić  indywidualne  postępy  ucznia  i  jest  zgodna  z  formą 
przyszłych  egzaminów  zewnętrznych,  jednak  praca  w  zespole  dwuosobowym  pozwala 
usprawnić  organizację  procesu  i  skrócić  czas  wykonywania  ćwiczenia,  co  w  razie  potrzeby 
pozwala  na  jego  powtórzenie.  Oprócz  tego  jest  to  okazja  do  kształtowania  i  oceniania 
umiejętności współpracy w zespole. 

W  każdej  z  podanych  metod  nauczania  istotną  rolę  odgrywa  wykonywanie  ćwiczeń 

mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie tych, które zostały nabyte 
wcześniej.

  

Zamieszczone  w  poradniku  ćwiczenia  należy  traktować,  jako  przykładowe.  Nauczyciel 

może opracować nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednak 
powinny one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie nauczania 
(w zakresie jednostki modułowej). Dotyczy to również wszystkich pytań i sprawdzianów. 

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu 

swoich  postępów,  odpowiadając  na  pytania  podane  w  podrozdziale  Sprawdzian  postępów. 
Według  tego  samego  zestawu  pytań,  nauczyciel  dokonuje  oceny  wiedzy  i  umiejętności 
ucznia.  Uczeń  powinien  w  tym  celu  samodzielnie  przeczytać  pytania  i  udzielić  na  nie 
odpowiedzi.  W  przypadku  sprawdzianu  postępów,  zakreśla  odpowiedź,  wstawiając  X  obok 
słowa: 

  TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca , 

  NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Podobne  czynności  wykonuje  nauczyciel,  obserwując  zachowanie  ucznia  i  efekty  jego 

pracy. Po  dokonaniu  przeglądu  odpowiedzi, zakreśla się pytania,  na  które  uczeń  nie  potrafił 
odpowiedzieć  lub  odpowiedział  przecząco.  Brak  odpowiedzi  lub  zakreślenia  obok  pytania 
słowa  NIE,  wskazują  luki  w  wiedzy  i  w  umiejętnościach.  Zmusza  to  ucznia  do  ponownego 
zapoznania  się  z  potrzebnymi  treściami,  powtórzenia  ćwiczenia  lub  jego  części.  Podczas 
oceny  należy  przyjąć  zasadę,  że  zadanie  (ćwiczenie)  będzie  zaliczone  tylko  wtedy,  kiedy 
będzie  wykonane  zgodnie  z  przyjętymi  standardami  i  kryteriami.  Można  stosować  przyjęty   
w  danej  placówce  wewnętrzny  system  oceniania  dla  ucznia,  można  też  potwierdzać 
umiejętności  ucznia  w  skali  dwustopniowej:  ćwiczenie  (zadanie)  zaliczone,  ćwiczenie 
(zadanie) niezaliczone. 

Poznanie  przez  ucznia  określonej  wiedzy  i  nabycie  umiejętności  z  zakresu  

rozpoznawania, dobierania i składowania materiałów i wyrobów z kamienia będzie stanowiło 
dla 

nauczyciela 

podstawę 

przeprowadzenia 

sumatywnego 

sprawdzianu 

poziomu 

przyswojonych  wiadomości  i  ukształtowanych  umiejętności.  W  tym  celu  nauczyciel  może 
posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 propozycjami testów teoretycznych. 

Zajęcia mogą być prowadzone w pracowniach ćwiczeń praktycznych, dostosowanych do 

realizacji  programu  nauczania  systemem  modułowym, pracowniach  symulacyjnych  Centrów 
Kształcenia  Praktycznego  lub  na  wydzielonych  poligonach  na  placu  budowy,  w  warunkach 
pozwalających  skoncentrować  się  na  szkoleniu.  Nauczyciel  powinien  dysponować 
kompletem podstawowych narzędzi dla każdego ucznia. Wielkość pracowni, liczba stanowisk 
ćwiczeniowych,  ilość  materiałów,  sprzętu  i  pomocy  dydaktycznych  powinna  w  pełni 
zabezpieczyć  realizacje  programu.  Nieodzownym  wyposażeniem  jest  biblioteczka                  
z odpowiednią literaturą oraz stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

 

 
 
 
 
 

 

 
 
  
 

 

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 

 
 
 
 
 
 

Moduł 711[04].Z2 

Technologia przygotowania, obróbki, naprawy 

i konserwacji kamienia

 

711[04].Z2.01 

Rozpoznawanie, dobieranie, ocenianie oraz 

składowanie materiałów i wyrobów z 

kamienia 

711[04]. Z2.02 

Obróbka mechaniczna kamienia 

711.[04]Z2.03 

Obróbka ręczna kamienia 

711[04].Z2.04 

Wykonywanie konserwacji, napraw i renowacji 

kamienia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej  uczeń powinien umieć: 

  poszukiwać informacji w różnych źródłach, 

  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  rozpoznawać, charakteryzować podstawowe materiały budowlane, 

  magazynować, składować, transportować materiały budowlane, 

  bezpiecznie i higienicznie wykonywać czynności objęte zakresem nauczania, 

  udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku powstania wypadku przy pracy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  określić zastosowanie materiałów kamiennych w budownictwie, 

  określić podstawowe minerały tworzące skały, 

  rozróżnić i rozpoznawać skały magmowe, osadowe i metamorficzne, 

  określić cechy techniczne i technologiczne skał, 

  rozpoznać wady skał, 

  dobrać rodzaj skały do warunków zastosowania, 

  określić kierunki łupliwości bloków kamiennych, 

  określić zastosowanie skał do dalszej obróbki, 

  rozróżnić i rozpoznawać wyroby kamienne, 

  określić cechy techniczne wyrobów kamiennych, 

  przetransportować materiały kamienne na niewielkie odległości, 

  składować materiały kamienne na stanowisku roboczym, 

   zastosować przepisy bezpieczeństwa pracy przy transporcie i składowaniu materiałów 

  kamiennych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca…………………………………………… 
 
Modułowy program nauczania: Kamieniarz 711[04]. 
Moduł: Technologia przygotowania obróbki, naprawy i konserwacji kamienia. 711[04].Z2. 
Jednostka  modułowa:  Rozpoznawanie,  dobieranie,  ocenianie  oraz  składowanie  materiałów     
i wyrobów z kamienia. 711[04].Z2.01. 

 

Temat: Rodzaje skał. 
 
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozróżniania skał. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 rozróżniać skały magmowe, osadowe i metamorficzne, 

 zidentyfikować typowe skały stosowane w produkcji wyrobów budowlanych, 

 wskazać podstawowe cechy fizyczne i chemiczne skał, 

 wskazać, które skały mogą być użyte do wykonania wyrobów budowlanych narażonych 

    na zmienne warunki atmosferyczne, 

 ocenić wizualnie jakość skał. 

 

Metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 przewodniego tekstu. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 
Środki dydaktyczne: 

 próbki skał magmowych, osadowych i metamorficznych, 

 literatura fachowa, 

 narzędzia kamieniarskie, dłuta, grot, odbijak, 

 teksty przewodnie. 

 
Czas: 135 minut 
 
Przebieg zajęć: 
Zadania dla ucznia 
Celem  zadania  jest  zapoznanie  się  uczniów  z  próbkami skał, poprzez  oględziny, a  następnie 
poznanie ich cech i zastosowania. 
Faza wstępna: 
Czynności  organizacyjno  -  porządkowe,  podanie  tematu  zajęć,  przypomnienie  uczniom 
zasady  pracy z wykorzystaniem metody  przewodniego tekstu. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza właściwa: 
INFORMACJE 

Uczniowie  zapoznają  się  z  tematyką,  celami  zajęć  a  następnie  odpowiadają  na  pytania 

prowadzącego. 
1.  Co to jest skała? 
2.  Jak dzielimy skały pod względem ich powstania? 
3.  Jakie cechy charakterystyczne mają skały? 
4.  Gdzie występują skały? 
5.  Z jakich minerałów składają się skały? 
6.  Jakie nazwy mają skały? 
7.  Podaje nazwy wskazanych przez prowadzącego skał? 

 

PLANOWANIE 

Uczniowie planują swoją pracę odpowiadając na pytania: 

1.  Jakie są kryteria podziału skał? 
2.  Jaka jest kolejność rozpoznawania cech skał? 

 

UZGODNIENIE 

Uczniowie opracowują i uzgadniają plan działania: 

1.  Ustalają kolejność, zakres i sposób wykonania czynności prowadzących do osiągnięcia 

założonych celów zajęć. 

2.  Odnoszą się do uwag i propozycji nauczyciela. 
3.  Odnoszą się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 

WYKONANIE 

Uczniowie wykonują następujące czynności. 

1.  Oglądają dokładnie gromadzone próbki skał. 
2.  Opisują  ich wygląd, teksturę, strukturę i barwę. 
3.  Porównają twardość poszczególnych próbek skał 
4.  Zapisują nazwy próbek skał. 
5.  Przygotowują się do zaprezentowania swojej pracy. 
Zespoły uczniów wyznaczają lidera grupy, który dokona prezentacji ćwiczenia. 

 

SPRAWDZANIE 

Uczniowie określają stopień osiągnięcia celów zajęć odpowiadając na pytania. 

1.  Czy  cechy próbek skał zostały poprawnie opisane? 
2.  Czy  próbki skał zostały prawidłowo nazwane lub zidentyfikowane? 

 

ANALIZA 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  uniknąć          
w przyszłości. 

 

FAZA KOŃCOWA: 
Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa: 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat  skał.  Na  podstawie  zgromadzonych 

informacji sporządź zestawienie  poznanych skał. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności  podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

  
Osoba prowadząca…………………………………………… 
Modułowy program nauczania: Kamieniarz 711[04]. 
Moduł: Technologia przygotowania obróbki, naprawy i konserwacji kamienia. 711[04].Z2 
Jednostka  modułowa:  Rozpoznawanie,  dobieranie,  ocenianie  oraz  składowanie  materiałów     
i wyrobów z kamienia. 711[04].Z2.01 

 

Temat: Zastosowanie wyrobów kamiennych w budownictwie. 
 
Cel 

ogólny: 

kształcenie 

umiejętności 

 

doboru 

zastosowania 

kamienia  

w budownictwie. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  dobrać materiały kamienne do określonych robót budowlanych, 

   rozróżnić kamienne, wyroby budowlane: konstrukcyjne, okładzinowe   i dekoracyjne, 

  wykonać prosty wyrób budowlany, 

  ocenić jakość wykonanych robót i wyrobów.  

 
 

Metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

  pogadanka, 

 

ćwiczenie. 

 

Czas: 135 minut 

 

Środki dydaktyczne: 

  próbki wyrobów budowlanych z kamienia, 

  literatura fachowa, 

  rzutnik i ekran, 

  zestaw fotografii przedstawiających zastosowanie kamienia w architekturze, 

  tabele do opisywania skał. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonywania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

  każdy uczeń wybiera z zestawu wyrobów budowlanych z kamienia po 5 próbek, 

  uczeń wpisuje do przygotowanej tabeli nazwy skał, z których pochodzą próbki, opisuje ich 

     cechy i przeznaczenie, 

   przez  cały  czas  trwania  ćwiczeń  uczeń  porównuje  wybrane  próbki  z  fotografiami 

przedstawiającymi  budynki  i  budowle,  w  których  podobne  elementy    kamienne  są 
wbudowane, 

  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w wykonaniu prawidłowego opisu. 

5. Po wypełnieniu tabel uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia 
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy wykonał ją prawidłowo. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

8. Uczniowie prezentują swoje prace. 
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć. 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat zastosowania kamienia w budownictwie. Na 

podstawie  zgromadzonych  informacji  wyszukaj  w  czasopismach  fachowych  i  prospektach 
fotografie przedstawiające zastosowanie kamienia w budownictwie i przynieś je na zajęcia. 
 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności  podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Zastosowanie materiałów kamiennych w budownictwie 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wymień  przynajmniej  po  trzy  kamienne  materiały  konstrukcyjne,  okładzinowe  

i dekoracyjne. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)   zapisać nazwy kamiennych materiałów zgodnie z poleceniem, 
3)   zaprezentować efekt wykonania ćwiczenia nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

  literatura  zgodna  z  punktem  7  poradnika  dla  nauczyciela:  Skalmowski  W.:  Produkcja 

materiałów 

budowlanych. 

Tom 

1. 

Materiały 

kamienne, 

Szymański 

E.: 

Materiałoznawstwo budowlane.  

 
Ćwiczenie 2 

Określ  wymagania,  jakie  powinny  spełniać  pełnowartościowe  kamienie  do  produkcji 

materiałów budowlanych i kamienie na materiały dekoracyjne. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres           

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia 
2)  obejrzeć próbki kamieni, 
3)  zapisać wymagania, jakie powinny spełniać kamienie do produkcji materiałów 

budowlanych i kamienie dekoracyjne, 

4)  zaprezentować swoje wyniki nauczycielowi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki skał magmowych, osadowych i metamorficznych 

 

lupa. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Cechy techniczne i technologiczne skał 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  wymagane  cechy  technologiczne  otrzymanych  od  nauczyciela  próbek  skał, 

poddanych różnym procesom obróbki powierzchniowej. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres    

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   zorganizować stanowisko pracy, 
2)   zgromadzić materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)   dokładnie obejrzeć próbki skał  poddane różnym procesom obróbki powierzchniowej, 
4)   określić, jakie cechy technologiczne są istotne w czasie obróbki każdej próbki, 
5)   przyporządkować i zapisać te cechy dla każdej próbki, 
6)   przedstawić efekty wykonania ćwiczenia nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

    ćwiczenia praktyczne, 

    pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

  próbki skał poddane różnym procesom obróbki powierzchniowej  

 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela:  

Tyrowicz T. Kamieniarstwo. Obróbka ręczna. Arkady, Warszawa 1956 
Tyrowicz T. Kamieniarstwo. Obróbka maszynowa. Arkady, Warszawa 1958 
Chrząszczewski W. Obróbka mechaniczna i obrabiarki do kamienia. h.g. BRAUNE, 
Jawor 2004 

 
Ćwiczenie 2 

Określ wymagane cechy techniczne otrzymanych od nauczyciela wyrobów kamiennych. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić, jakie istotne 

cechy techniczne winny posiadać wyroby kamienne. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)    zorganizować stanowisko pracy, 
2)    zgromadzić materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia 
3)    zapisać istotne cechy techniczne, jakie winny posiadać wybrane wyroby. 
4)   zaprezentować wyniki realizacji ćwiczenia nauczycielowi. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki: płyty chodnikowe, płyty elewacyjne, kamień murowy, parapet wewnętrzny    
i stopnica schodów zewnętrznych. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ kierunki łupliwości (łupności) bloków kamiennych i opisz je. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres           

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   zgromadzić materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)   pobrać od nauczyciela próbki wyklinowanych formaków z widocznymi płaszczyznami 

naturalnej łupności, 

3)   obejrzeć dokładnie próbki i metodą dotykową określić kierunki i płaszczyzny łupliwości 

(łupności), 

4)   opisać poszczególne próbki, określając kierunki łupliwości oraz podatność na dzielenie 

metodą łupania, 

5)   zaprezentować efekty wykonania ćwiczenia wyniki nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

    próbki skał w postaci wyklinowanych formaków. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Minerały  tworzące  skały  i  rodzaje  skał  stosowane 
          w budownictwie 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wskaż  na  przedstawionej  próbce  skały  granitowej  podstawowe  minerały  wchodzące      

w skład tej skały. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres    

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przygotować lupę i próbkę skały granitowej, 
3)  obejrzeć przełam skały przez lupę, 
4)  zidentyfikować i nazwać minerały tworzące skałę, 
5)  zaprezentować swoje wnioski nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

    ćwiczenia praktyczne, 

    pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

    próbki skały granitowej, 

    lupa optyczna, 

    tablica poglądowa – minerały tworzące granit. 

 

 

Ćwiczenie 2 

Ze  zbioru  skał  i  minerałów  będącego  na wyposażeniu pracowni  lub  na  podstawie  tablic 

poglądowych wybierz trzy próbki skał  i określ ich pochodzenie. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres    

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)   zorganizować stanowisko pracy, 
2)   zgromadzić materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)   wybrać trzy próbki skał i określić ich pochodzenie, 
4)   zaprezentować swoje wyniki nauczycielowi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

    ćwiczenia praktyczne, 

    dyskusja, 

    pokaz z objaśnieniem, 

    tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

    plansze przedstawiające skały, 

    szkolny zestaw skał i minerałów. 

 
Ćwiczenie 3 
      
Określ zastosowanie w budownictwie skał, których próbki rozpoznałeś w poprzednim 
ćwiczeniu. Czy skały te można polerować? 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres       

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania, 
2)  pobrać próbki skał wybrane w ćwiczeniu 1, 
3)  wykonać ćwiczenie, 
4)  zaprezentować swoje wyniki nauczycielowi. 
 
 

Środki dydaktyczne: 

  szkolny zbiór skał i minerałów, 

  tablice poglądowe skał. 

 
Ćwiczenie 4 

Wymień i rozpoznaj wady skał. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)    zorganizować stanowisko pracy, 
2)    zgromadzić materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)    pobrać od nauczyciela próbki skał lub wyrobów kamiennych posiadających  wady, 
4)    obejrzeć otrzymane próbki i zidentyfikować ich wady, 
5)  opisać  wady  występujące  w  poszczególnych  próbkach  i  wskazać  ich  wpływ  na 

zastosowanie skały. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

   próbki skał lub wyrobów kamiennych, w których występują wady. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4. Wyroby z kamienia i ich cechy 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  zestawu  zdjęć  (tablic  poglądowych)  rozróżnij  poszczególne  grupy 

wyrobów z kamienia i rozpoznaj przedstawione na nich wyroby. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres      

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   zorganizować stanowisko pracy, 
2)   zgromadzić materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)   obejrzeć przedstawione na tablicach wyroby i zakwalifikować je do poszczególnych grup 

wyrobów. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze z wyrobami z kamienia. 

 
Ćwiczenie 2 
   
   Na podstawie odpowiednich norm przedstaw cechy techniczne określane dla wskazanych 
przez nauczyciela wyrobów kamiennych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 
 

 Uczeń powinien: 

1)   zorganizować stanowisko pracy, 
2)   wybrać z zestawu norm, normy dotyczące wskazanych przez nauczyciela wyrobów, 
3)   wypisać z norm cechy techniczne określane dla wskazanych wyrobów, 
4)   zaprezentować wyniki ćwiczenia nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablice lub zdjęcia z wyrobami z kamienia, 

 

zestaw norm dotyczących wyrobów z kamienia.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5. Transport i składowanie surowców oraz wyrobów z kamienia 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zapakuj płyty kamienne posadzkowe na paletę i zabezpiecz je przed uszkodzeniem.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres    

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   pobrać materiały i narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 
2)   ustawić paletę na stabilnym i wyrównanym podłożu, 
3)   ułożyć płyty kamienne na palecie, 
4)   opasać płyty i paletę taśmą do spinania palet, 
5)   założyć narożniki ochronne na płyty w miejscach styku z taśmą, 
6)   przyrządem do spinania taśm spiąć i naprężyć taśmy, 
7)   owinąć paletę folią strencz, 
8)   zademonstrować efekt wykonania ćwiczenia nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

  płyty kamienne grubości  4 cm o wymiarach 40x40 cm w ilości 5 m

2

  paleta drewniana typu EURO, 

  taśma polipropylenowa oraz spinki, 

  narożniki ochronne, 

  przyrząd do spinania taśm, 

  folia kurczliwa typu strench, 

  rękawice ochronne. 

 
 
Ćwiczenie 2 
      Przetransportuj  kamienną  płytę  polerowaną,  nie  obcinaną,  grubości  2  cm,  z  magazynu 
półfabrykatów na hale produkcyjną, za pomocą wózka platformowego.  
 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres           

i sposób wykonania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Uczeń powinien: 

1)   zgromadzić materiały i narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia 
2)   załadować płytę na platformę, 
3)   zabezpieczyć płytę przed uszkodzeniem na czas transportu, 
4)   przetransportować płytę do hali produkcyjnej, 
5)   rozładować płytę na stojak w hali produkcyjnej, 
6)   zademonstrować efekt wykonania ćwiczenia nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

   ćwiczenia praktyczne, 

   pogadanka.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

wózek platformowy, 

 

stojak na płyty, 

 

pasy zabezpieczające ze ściągaczem, 

 

rękawice ochronne, 

 

płyta kamienna o grubości 2 cm. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie,  dobieranie, 
ocenianie oraz składowanie materiałów i wyrobów z kamienia” 

 
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1–14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15–22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzyma  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań-  uczeń  otrzymuje  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

  dostateczny  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  14  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
  ponadpodstawowego, 

 

  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  17  zadań,  w  tym  co  najmniej    6  z  poziomu 
  ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  9  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 
 
Plan testu                                                                                  
 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny – mierzone osiągnięcia ucznia 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać do jakiego rodzaju materiałów 
budowlanych zaliczamy kamień murowy 

Określić dopuszczalną nasiąkliwość dla 
kamiennych okładzin zewnętrznych 

Rozróżnić wytrzymałości kamienia 
budowlanego ze względu na jego 
zastosowanie 

Rozróżnić wymagania istotne dla drogowych 
materiałów budowlanych 

Rozpoznać  cechy techniczne skał 

Rozpoznać cechy techniczne skał 

Rozpoznać cechy techniczne skał 

Zdefiniować pochodzenie i nazwę minerału 

Nazwać struktury skał 

10 

Nazwać teksturę bazaltu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

11 

Rozpoznać pochodzenie granitu 

12 

Rozpoznać pochodzenie  marmuru 

13 

Rozróżnić skały ze względu na pochodzenie 

14 

Określić barwę wapienia pińczowskiego 

15 

Określić główny składnik piaskowca 

PP 

16 

Określić barwę piaskowców bolesławieckich 

PP 

17 

Dobrać rodzaj skały do jej składników 

PP 

18 

Wymienić urządzenia załadunkowe w 
kamieniołomie 

PP 

19 

Określić miejsce składowania wyrobów 
kamiennych nieodpornych na mróz 

PP 

20 

Określić środek transportu do przewożenia 
wyrobów sypkich 

PP 

21 

Rozpoznać wymiary palety EURO 

PP 

22 

Określić sposób transportu płyt 

PP 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 
1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadań  dotyczących  rozpoznawania,  dobierania,  oceniania  oraz 

składowania  materiałów  i  wyrobów  z  kamienia.  Są  to  zadania  wielokrotnego  wyboru       
i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.  Udziel  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  zaznaczając  prawidłową  odpowiedź 

  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
  ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

  i wróć do niego gdy zostanie Ci wolny czas. Pytania 15–22 mogą przysporzyć   trudności. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
                                                                                                                                  Powodzenia. 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  1 

 

1.  Kamień murowy jest materiałem budowlanym: 

a) konstrukcyjnym, 
b) okładzinowym, 
c) dekoracyjnym, 
d) wykończeniowym. 

 
2.  Kamienne materiały na okładziny zewnętrzne muszą mieć nasiąkliwość wyrażoną w %: 

a) do 1 %, 
b) do 5 %, 
c) do 10 %, 
d) do 20 %. 

 
3.  Budowle inżynierskie lądowe i wodne mogą być budowane z kamienia o wytrzymałości na 

ściskanie nie mniejszej niż: 
a) – 50 MPa 
b) – 70 MPa 
c) – 100 MPa 
d) – 150 Mpa 

 
4.  Skały używane do wyrobu drogowych materiałów budowlanych muszą być odporne na: 

a) pękanie, 
b) ścieranie, 
c) na temperaturę, 
d) zmian barwy. 
 

5.  Cechą techniczną skał jest: 

a) porowatość, 
b) bloczność, 
c) obrabialność, 
d) przełam. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6.  Cechą techniczną skał nie jest

a) boczność, 
b) mrozoodporność, 
c) gęstość, 
d) mrozoodporność, 

 
7.  Cechą techniczną skały jest: 

a) polerowność, 
b) porowatość, 
c) ścieralność, 
d) wytrzymałość na uderzenia. 

 
8.  Minerałem nazywamy: 

a) związek chemiczny powstały w przyrodzie, 
b) kawałek skały, 
c) kryształ, 
d) skamienielinę. 

 
9.  Struktura skały może być: 

a) zbita, 
b) krystaliczna, 
c) bezładna, 
d) muszelkowa. 

 
10.  Tekstura bazaltu jest: 

a) zbita, 
b) porowata, 
c) bezładna, 
d) uporządkowana. 

 
11.  Granit jest skałą pochodzenia: 

a) magmowego, 
b) wulkanicznego, 
c) osadowego, 
d) przeobrażeniowego. 

 
12.  Marmur jest skałą: 

a) magmową, 
b) metamorficzną, 
c) osadową, 
d) wulkaniczną. 

 
13.  Skałą magmową jest: 

a) sjenit, 
b) piaskowiec, 
c) łupek, 
d) wapień. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

14.  Wapień pińczowski ma barwę: 

a) czarną, 
b) beżową, 
c) białą, 
d) brązową. 

 

15.  Głównym składnikiem piaskowca jest: 

a) piasek kwarcowy, 
b) piasek wapienny, 
c) minerały skaleni, 
d) mieszanka różnych minerałów. 

 

16.  Piaskowce bolesławieckie mają barwę: 

a) zieloną, 
b) czerwoną, 
c) żółtawą, 
d) białą. 

 

17.  Skała  osadowa  powstała  ze  scementowanych  grubych  okruchów  żwirów,  otoczaków 

i głazów to: 
a) wapień, 
b) zlepieniec, 
c) marmur, 
d) piaskowiec. 

 

18.  Do załadunku bloków skalnych w  używa się: 

a)  suwnic bramowych, 
b) przenośników taśmowych, 
c) ładowarek kołowych, 
d) koparek. 

 

19.  Wyroby z kamieni nieodpornych na mróz przechowuje się: 

a) na placach odkrytych nieutwardzonych, 
b) na placach odkrytych utwardzonych, 
c) w pomieszczeniach magazynowych zamkniętych, 
d) na paletach. 

 

20.  Do transportu wyrobów sypkich, na przykład kostki brukowej używa się: 

a) samochodów samowyładowujących, 
b) samochodów skrzyniowych, 
c) wagonów kolejowych odkrytych, 
d) wagonów kolejowych zakrytych. 

 

21.  Paleta drewniana typu EURO ma wymiary: 

a) 100 x 120 cm, 
b) 120 x 80 cm, 
c) 100 x 100 cm, 
d) 80 x 80 cm. 

 

22. Płyty kamienne o grubości 2 cm  i powierzchni powyżej 2 m

2

 należy transportować 

      w pozycji: 
     a) poziomej, 
 

b) dowolnej, 

   c) pionowej, 
     d) nie należy transportować. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko………………………………………. 
 
Rozpoznawanie,  dobieranie,  ocenianie  oraz  składowanie  materiałów  i  wyrobów  
z kamienia 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Numer 

pytania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

RAZEM   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie,  dobieranie, 
ocenianie oraz składowanie materiałów i wyrobów z kamienia” 

 
Test składa się z 22 zadań, z których: 

  zadania 1–14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15–22 są z poziomu ponadpodstawowego 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt. 

 

Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań-  uczeń  otrzymuje  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  14  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  9  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Plan testu 2                                                                        Klucz odpowiedzi 

  

Nr 

pytania 

Cel operacyjny – mierzone osiągnięcia 

ucznia 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać  do  jakiej  grupy  wyrobów 
zaliczamy parapety 

Określić  do  czego  używa  się  płyt 
posadzkowych 

Określić  do  jakiej  grupy  wyrobów 
budowlanych zaliczamy meble kamienne 

Określić  istotną  cechę  technologiczną  dla 
wyrobów klinowanych 

Określić  rodzaj  kamienia,  z  którego 
wykonuje się krawężnik 

Określić nazwę faktury obróbczej 

Wskazać  skałę,  z  której  najczęściej 
produkuje się kostkę brukową 

Wskazać  składnik granitu decydującego o 
jego barwie 

Wskazać podstawowy składnik marmuru 

10 

Określić,  jakie  opakowanie  nosi  nazwę 
BIG BAG 

11 

Określić ciężar objętościowy granitu 
 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

12 

Określić cechę techniczną istotną dla płyt 
chodnikowych 

PP 

13 

Wskazać skałę zawierającą związki 
magnezu 

PP 

14 

Wskazać skałę pochodzenia magmowego 

PP 

15 

Wskazać wyrób budowlany używany w 
celu oddzielenia jezdni od chodnika 

PP 

16 

Określić ilość cykli podczas badania 
mrozoodporności 

PP 

17 

Określić do jakiej grupy materiałów 
budowlanych zaliczamy parapet 

PP 

okładzinowych 

18 

Wskazać dla jakich materiałów 
budowlanych istotna jest odporność na 
poślizg i ścieranie 

PP 

drogowych 

19 

Wskazać urządzenie do badania 
ścieralności 

PP 

tarcza 

Boehmego 

20 

Wskazać pochodzenie skały- łupka.  

PP 

metamorficzne 

21 

Wskazać do jakiej grupy minerałów 
należy skaleń 

PP 

krzemianowych 

22 

Określić rodzaj taśmy do spinania 
wyrobów kamiennych 

PP 

nierdzewnej 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 
 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Instrukcja dla ucznia 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadań  dotyczących  rozpoznawania,  dobierania,  oceniania  oraz 

składowania  materiałów  i  wyrobów  z  kamienia.  Zadania  od  1  do  15  są  zadaniami 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa, natomiast zadania 16 do 
22 są to zadania z luką. 

5.  Udziel  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  zaznaczając  prawidłową  odpowiedź 

X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego gdy zostanie Ci wolny czas. Pytania 15–22 mogą przysporzyć 
trudności. 

8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAN TESTOWYCH 2 

 
1. Parapet jest materiałem budowlanym: 

a) konstrukcyjnym, 
b) okładzinowym, 
c) dekoracyjnym, 
d) posadzkowym. 

 
2. Płyt posadzkowych używa się do wykonania: 

a) okładzin pionowych, 
b)  schodów, 
c) podłogi w pomieszczeniu, 
d) nawierzchni chodnika. 

 
3. Ławka kamienna jest elementem: 

a) małej architektury, 
b) meblem w pomieszczeniu biurowym, 
c) użytkowym w budynku mieszkalnym, 
d) konstrukcyjnym. 

 
4. Istotną cechą skały używanej do wyrobów klinowanych jest: 

a) polerowność, 
b) łupność, 
c) twardość, 
d) porowatość. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

5. Do wykonywania krawężników kamiennych używa się: 

a) piaskowca, 
b) marmuru, 
c) bazaltu, 
d) granitu. 

 
6. Wyrób budowlany o lustrzanym połysku ma fakturę obróbczą: 

a) szlifowaną, 
b) piłowaną, 
c) polerowaną, 
d) piaskowaną. 

 
7. Do wyrobu kostki brukowej najczęściej używa się: 

a) piaskowca, 
b) wapienia, 
c) marmuru, 
d) granitu. 

 
8. Składnikiem granitu decydującym o jego barwie jest: 

a) skaleń, 
b) kwarc, 
c) mika, 
d) biotyn. 

 
9. Podstawowym składnikiem marmuru jest: 

a) węglan wapnia, 
b) krzemionka, 
c) skaleń, 
d) krzemień. 

 

10. Opakowanie o nazwie BIG BAG na wyroby z kamienia to: 

a) paleta drewniana, 
b) paleta z koszem, 
c) worek z tkaniny, 
d) skrzynia drewniana. 

 
11. 1 m

3

 wyrobów z granitu waży: 

a) 500kg, 
b) 1000 kg, 
c) 2700 kg, 
d) 3000 kg. 

 
12. Ważną cechą techniczną płyt chodnikowych jest: 

a) ścieralność, 
b) porowatość, 
c) wytrzymałość na ściskanie, 
d) wytrzymałość na zginanie. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

13. Skałą zamierająca związki magnezu jest: 

a) wapień, 
b) dolomit, 
c) piaskowiec, 
d) sjenit. 

 
14. Która z wymienionych skał nie jest pochodzenia magmowego: 

a) granit, 
b) basalt, 
c) porfir, 
d) trawertyn. 

 
15. Elementem kamiennym do oddzielenia chodnika od jezdni jest: 

a) kamień murowy, 
b) krawężnik, 
c) płyta chodnikowa, 
d) kostka brukowa rzędowa. 

 
16) Mrozoodporność  kamiennych  wyrobów  budowlanych  jest  bardzo  dobra  wtedy,  gdy 
      badana próbka nie ulegnie uszkodzeniu po: 

 a) 15 cyklach, 
 b) 10 cyklach, 
 c) 20 cyklach, 

      d) 25 cyklach. 
 
17. Parapet zaliczamy do………….kamiennych materiałów budowlanych. 
 
18.  Odporność  na  poślizg  i  ścieranie  jest  istotna  dla  kamiennych…………..  materiałów 
       budowlanych. 
 
19. Ścieralność bada się za pomocą urządzenia o nazwie…………… . 
 
20. Łupek należy do skał …………… . 
 
21. Skaleń należy do grupy minerałów ………………… . 
 
22. Do spinania wyrobów z kamienia używa się taśmy …………………. . 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko………………………………………. 
 
Rozpoznawanie,  dobieranie,  ocenianie  oraz  składowanie  materiałów  i  wyrobów 
z kamienia 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Numer 

pytania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

21 

 

 

22 

 

 

RAZEM   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7. LITERATURA 

 
1.  Czyżowski A.: Obróbka kamienia. AGH, Kraków 1955 
2.  Czyżewski A.: Elementy kamienne i zasady ich montażu. AGH, Kraków 1958 
3.  Francuz M. W., Sokołowski R., Bezpieczeństwo i higiena pracy w rzemiośle. WSiP, 

  Warszawa 1996 

4.  Francuz M. W., Sokołowski R., Bezpieczeństwo i higiena pracy na budowie. Oficyna 

  Wydawnicza Rem Script sp. z.o.o., Warszawa 1998 

5.  Kamiński M.: Skały budowlane w Polsce. PJG, Warszawa 1949 
6.  Kita S.: roboty kamieniarskie w budownictwie. Arkady, Warszawa 1956 
7.  Penkala B.: Właściwości techniczne materiałów kamiennych. Arkady, Warszawa 1961 
8.  Skalmowski W.: Produkcja materiałów budowlanych. Tom 1. Materiały kamienne. 

Arkady, Warszawa 1965 

9.  Skalmowski W.: Naturalne i sztuczne materiały kamienne w budownictwie. Budownictwo 

i architektura, Warszawa 1956 

10.  Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa 1999 
11.  Szymański E., Wrześniowski Z.: Materiały budowlane. WSiP, Warszawa 1997 
12.  Tyrowicz T.: Kamieniarstwo – Technologia surowca kamiennego. PWSZ, Warszawa 

1952 

13.  Tyrowicz T.: Kamieniarstwo. Obróbka ręczna. Arkady, Warszawa 1956 
14.  Tyrowicz T.: Kamieniarstwo. Obróbka maszynowa. Arkady, Warszawa 1958 
15.  Tyrowicz T.: Kamieniarstwo – poradnik. ZIR, Warszawa 1970 
16.  Wilcke H., Thunig W.: Kamieniarstwo. WSiP, Warszawa 1997 
17.  Wojciechowski L.: Materiały budowlane w budownictwie indywidualnym. Arkady, 

Warszawa 1998 

18.  Wojewoda K.: Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów 

budowlanych.   Zeszyt 3. Podręcznik dla ucznia. REA, Warszawa 1999 

19.  Wolski Z.: Zarys materiałoznawstwa budowlanego. WSiP, Warszawa 1994 
20.  Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie 

ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy Dz. U. Nr 19, poz, 844 

21.  Chrząszczewski W.: Obróbka mechaniczna i obrabiarki do kamienia, „h.g. BRAUNE” 

Jawor 2004 

22.  Symes R.F.: Skały i minerały. Arkady, Warszawa 1991 
23.  PN-EN 1341 Płyty z kamienia naturalnego do zewnętrznych nawierzchni drogowych. 
24.  PN-EN 1342 Kostka brukowa z kamienia naturalnego do zewnętrznych nawierzchni 

drogowych. 

25.  PN-EN 1343 Krawężniki z kamienia naturalnego do zewnętrznych nawierzchni 

drogowych. 

26.  PN-EN 12058 Płyty posadzkowe i schodowe. 
27.  PN-EN 1469 Płyty okładzinowe. 
28.  PN-EN 12057 Płytki modułowe 
29.  PN-EN 771-6 Wymagania dotyczące elementów murowych. Część 6: Elementy murowe 

z kamienia naturalnego. 

30   Praca zbiorowa. Budownictwo ogólne. Tom 1. Materiały i wyroby budowlane. Arkady. 
       Warszawa 2005