background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 
 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 

NARODOWEJ

 

 
 
 
 

Ryszard Baliński 
 
 
 
 
 

Charakteryzowanie obrabiarek skrawających  
722[02].Z2.02 

 
 
 

 

 

 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. Igor Lange 

mgr inŜ. Wiesław Wiejowski 

 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Paweł Krawczak 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  722[02].Z2.02 
„Charakteryzowanie  obrabiarek  skrawających”,  zawartego  w modułowym  programie 
nauczania dla zawodu operator obrabiarek skrawających. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie  

2.  Wymagania wstępne  

3.  Cele kształcenia  

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Klasyfikacja obrabiarek 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia  

11 

5.2.  Układ konstrukcyjny i kinematyczny obrabiarki 

12 

5.2.1.  Ćwiczenia  

12 

5.3.  Napędy ruchów głównych i posuwowych 

14 

5.3.1.  Ćwiczenia  

14 

5.4.  Zasady bazowania i mocowania przedmiotów obrabianych i narzędzi 

przy obróbce skrawaniem 

 

16 

5.4.1.  Ćwiczenia 

16 

5.5.  Mechanizmy sterowania, nastawcze i pomiarowe oraz smarujące 

i chłodzące obrabiarek 

 

18 

5.5.1.  Ćwiczenia  

18 

5.6.  Obrabiarki do obróbki skrawaniem 

20 

5.6.1.  Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura  

35 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  obrabiarek  skrawających 
722[02].  

Poradnik  zawiera  informacje  i  wskazówki  niezbędne  dla  efektywnego  zorganizowania 

procesu kształcenia. Zamieszczono w nim: 
– 

wymagania wstępne, 

– 

szczegółowe cele kształcenia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

ć

wiczenia, 

– 

ewaluacja osiągnięć ucznia, 

– 

literaturę. 
Wymagania  wstępne  określają  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  ukształtowane 

przed  rozpoczęciem  pracy  z  poradnikiem.  NaleŜy  zachęcić  uczniów,  aby  zapoznali  się 
z wymaganiami  i  ocenili,  czy  je  spełniają.  Spełnienie wymagań wstępnych pozwoli uczniom 
na  skoncentrowanie  się  na  kształtowaniu  nowych  umiejętności  potrzebnych  do  zaliczenia 
jednostki modułowej. 

Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować 

w  wyniku  procesu  kształcenia  w  tej  jednostce  modułowej.  Przed  rozpoczęciem  zajęć  naleŜy 
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą. 

W  poradniku  zamieszczono  takŜe  dwa  przykładowe  scenariusze  zajęć.  Wskazują  one 

sposób  prowadzenia  zajęć  dydaktycznych  z  wykorzystaniem  metod  zalecanych  w programie 
jednostki modułowej. 

Ć

wiczenia  (toŜsame  z  tymi,  które  znajdują  się  w  poradniku  dla  ucznia),  zawierają 

polecenie,  wskazówki  do  realizacji,  zalecane  metody  nauczania  –  uczenia  się  oraz  środki 
dydaktyczne. Wykonując poszczególne ćwiczenia uczeń powinien ukształtować umiejętności 
niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej, 

Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  powinna  zostać  przeprowadzona  z  pomocą  testu  pisemnego  

z  zadaniami  wielokrotnego  wyboru  oraz  testu  praktycznego  z  zadaniami  typu  próby  pracy. 
W poradniku  dla  nauczyciela  zamieszczono  dwa  przykładowe  narzędzia  pomiaru 
dydaktycznego. Wszystkie zadania zamieszczone w testach obejmują treści objęte programem 
nauczania oraz sprawdzają, czy uczeń osiągnął załoŜone w jednostce modułowej cele. 

Ostatnim  elementem  poradnika  dla  nauczyciela  jest  wykaz  literatury.  Zawiera  on 

zarówno  pozycje  przydatne  uczniowi  dla  pogłębienia  wiedzy  z  zakresu  programu  jednostki 
modułowej, jak i pozycje metodyczne. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  w  jednostce  modułowe  prowadzone  były 

róŜnymi  metodami  uwzględniającymi  wszystkie  strategie  kształcenia  wielostronnego.  
NaleŜy stosować metody z zakresu strategii problemowej (metody problemowe) i operacyjnej 
(metody  praktyczne).  Formy  organizacyjne  pracy  powinny  być  zróŜnicowane  począwszy  od 
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

722[02].Z2 

Podstawy wykonywania obróbki 

skrawaniem 

722[02].Z2.03 

UŜytkowanie i obsługiwanie 

obrabiarek skrawających 

722[02].Z2.02 

Charakteryzowanie 

obrabiarek skrawających 

722[02].Z2.01 

Określenie zasad wykonywania 

obróbki skrawaniem 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

komunikować się i pracować w zespole,  

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

rozpoznawać rodzaje rysunków stosowanych w dokumentacji technicznej, 

− 

odczytywać informacje podane na rysunku wykonawczym i złoŜeniowym, 

− 

dobierać materiały konstrukcyjne, 

− 

rozróŜniać cechy obróbki cieplnej, cieplno-chemicznej, plastycznej i odlewnictwa, 

− 

rozpoznawać części maszyn i mechanizmów,  

− 

określać zasady obróbki skrawaniem, 

− 

samodzielnie podejmować decyzje. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

określić znaczenie normalizacji i unifikacji w budowie maszyn, 

− 

sklasyfikować obrabiarki, 

− 

określić cel procesu roboczego obrabiarki, 

− 

rozróŜnić elementy układu konstrukcyjnego obrabiarki, 

− 

scharakteryzować układ kinematyczny obrabiarki, 

− 

scharakteryzować źródła napędu i zespoły napędowe, 

− 

określić zespoły robocze obrabiarki, 

− 

dokonać analizy schematów kinematycznych obrabiarek, 

− 

wyjaśnić sterowanie przebiegiem pracy obrabiarek, 

− 

rozpoznać podstawowe grupy obrabiarek oraz ich oprzyrządowanie, 

− 

rozpoznać mechanizmy i elementy obrabiarek, 

− 

wyjaśnić  budowę  i  zasadę  działania:  tokarek, frezarek, wiertarek, szlifierek, wytaczarek, 
strugarek, przeciągarek i obrabiarek do uzębień, 

− 

rozróŜnić przyrządy i uchwyty stosowane w obróbce skrawaniem, 

− 

określić  cechy  charakterystyczne  obrabiarek  zespołowych,  zautomatyzowanych  linii 
obróbkowych oraz elastycznych systemów obróbkowych,  

− 

rozpoznać obrabiarki sterowane numerycznie,  

− 

skorzystać z Dokumentacji Techniczno-Ruchowej obrabiarki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca: 

………………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  Operator obrabiarek skrawających 722[02] 
Moduł: 

Podstawy wykonywania obróbki skrawaniem 722[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie obrabiarek skrawających 722[02].Z2.02 

Temat:  Układy kinematyczne obrabiarek.  

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności analizy schematów kinematycznych obrabiarek. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

rozpoznać schemat kinematyczny obrabiarki, 

− 

określić występujące w obrabiarkach układy kinematyczne, 

− 

dokonać analizy układu napędu głównego, 

− 

dokonać analizy układu napędu posuwowego, 

− 

dokonać analizy układu mechanizmów pomocniczych. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

dyskusja, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupowa. 

 

Czas: 3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

schematy kinematyczne obrabiarek i ich mechanizmów, 

− 

Dokumentacja Techniczno-Ruchowa obrabiarek, 

− 

plansze schematów kinematycznych, 

− 

foliogramy schematów kinematycznych. 

 

Przebieg zajęć:  
1.  Sprawy organizacyjne, 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć, 
3.  Omówienie  schematów  kinematycznych  podstawowych  grup  obrabiarek  z  wykorzystaniem 

plansz oraz foliogramów. 

4.  Przedstawienie zadania do wykonania. 
5.  Realizacja zajęć: 

− 

uczniowie wykonują ćwiczenie w dwu lub trzyosobowych grupach,  

− 

rozpoznają układy kinematyczne, 

− 

analizują układ kinematyczny ruchu głównego, 

− 

analizują układ kinematyczny ruchu pomocniczego, 

− 

prezentują efekt swojej pracy nauczycielowi. 

6.  Nauczyciel analizuje prace ucznia i dokonuje oceny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

8

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Dokonaj analizy schematów kinematycznych ruchów pomocniczych tokarki rewolwerowej.

 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca: 

………………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  Operator obrabiarek skrawających 722[02] 
Moduł: 

Podstawy wykonywania obróbki skrawaniem 722[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie obrabiarek skrawających 722[02].Z2.02 

Temat:  Urządzenia podziałowe.  

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności rozróŜniania i dobierania urządzeń podziałowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

rozpoznać urządzenie podziałowe, 

− 

dobrać urządzenie podziałowe,  

− 

dokonać mocowania przedmiotu, 

− 

dokonać podziału na określoną ilość części. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupowa. 

 
Czas:
 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

plansze z urządzeniami podziałowymi, 

− 

urządzenia podziałowe (podzielnica, stół podziałowy). 

 
Przebieg zajęć:  
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Omówienie podstawowych urządzeń podziałowych z wykorzystaniem plansz. 
4.  Omówienie podstawowych sposobów podziału odcinka i okręgu na określoną ilość części. 
5.  Przedstawienie zadania do wykonania. 
6.  Realizacja zajęć: 

− 

uczniowie wykonują ćwiczenie w dwu lub trzyosobowych grupach,  

− 

rozpoznają urządzenie podziałowe, 

− 

analizują sposób dokonania podziału, 

− 

dokonują niezbędnych obliczeń, 

− 

prezentują efekt swojej pracy nauczycielowi. 

7.  Nauczyciel analizuje prace ucznia i dokonuje oceny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Dobierz przełoŜenie i tarczkę do wykonania koła zębatego metodą kształtową o liczbie zębów 
z =10. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Klasyfikacja, normalizacja, typizacja i unifikacja maszyn 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  przeglądu  obrabiarek  skrawających  znajdujących  się  w  pracowni  obróbki 

mechanicznej.  Z  grupy  obrabiarek  zidentyfikuj  obrabiarki  uniwersalne,  specjalizowane 
i specjalne. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania  oraz  przypomnieć  o  przestrzeganiu  przepisów  BHP  i  ochrony 
przeciwpoŜarowej.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać przeglądu pracowni obróbki mechanicznej, 
2)  zidentyfikować obrabiarki uniwersalne, specjalizowane i specjalne, 
3)  przedstawić nauczycielowi swoje spostrzeŜenia. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

obrabiarki, 

− 

arkusze papieru,  

− 

mazaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12

5.2. Układ konstrukcyjny i kinematyczny obrabiarki 

 
5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej,  dokonaj  analizy  moŜliwych  wariantów 

uzyskania róŜnych prędkości obrotowych wrzeciona tokarki. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania  oraz  przypomnieć  o  przestrzeganiu  przepisów  BHP  i  ochrony 
przeciwpoŜarowej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze schematem kinematycznym tokarki, 
2)  zidentyfikować tokarkę przedstawioną na schemacie w Twoim warsztacie, 
3)  zidentyfikować zespoły robocze przedstawionej tokarki, 
4)  przeanalizować róŜne warianty ruchów obrotowych wrzeciona, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

schematy kinematyczne tokarek, 

− 

tokarki, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej,  dokonaj  analizy  moŜliwych  wariantów 

uzyskania róŜnych prędkości posuwowych wskazanej frezarki. 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze schematem kinematycznym frezarki, 
2)  zidentyfikować frezarkę przedstawioną na schemacie w Twoim warsztacie, 
3)  zidentyfikować zespoły robocze przedstawionej frezarki, 
4)  przeanalizować  róŜne  warianty  ruchów  posuwowych  narzędzia  lub  przedmiotu 

obrabianego, 

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

schematy kinematyczne frezarek, 

− 

frezarki, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14

5.3. Napędy ruchów głównych i posuwowych

 

 
5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  zespoły  ruchów  głównych  i  posuwowych  w  obrabiarkach  występujących 

w Twoim warsztacie. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania  oraz  przypomnieć  o  przestrzeganiu  przepisów  BHP  i  ochrony 
przeciwpoŜarowej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać  identyfikacji  zespołów  ruchów  głównych  i  posuwowych  w  poszczególnych 

obrabiarkach, 

2)  rozpoznać rodzaje napędów w poszczególnych zespołach, 
3)  przedstawić swoje ustalenia nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

dokumentacja zadania, 

− 

obrabiarki, 

− 

dokumentacje techniczne poszczególnych obrabiarek, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj zespoły napędowe w obrabiarkach występujących w Twoim warsztacie. 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania  oraz  przypomnieć  o  przestrzeganiu  przepisów  BHP  i  ochrony 
przeciwpoŜarowej.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać identyfikacji zespołów napędowych w poszczególnych obrabiarkach, 
2)  przedstawić swoje ustalenia nauczycielowi. 
3)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ć

wiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

dokumentacja zadania, 

− 

obrabiarki, 

− 

dokumentacje DTR obrabiarek, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16

5.4.  Zasady  bazowania  i  mocowania  przedmiotów  obrabianych 

i narzędzi przy obróbce skrawaniem 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  doboru  uchwytów  niezbędnych  do  obróbki  przedmiotu  przedstawionego  na 

rysunku. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania  oraz  przypomnieć  o  przestrzeganiu  przepisów  BHP  i  ochrony 
przeciwpoŜarowej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiednie uchwyty, 
2)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
3)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

dokumentacja zadania, 

− 

katalogi przyrządów i uchwytów, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  doboru  przyrządów  niezbędnych  do  obróbki  przedmiotu  przedstawionego  na 

rysunku. 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiednie przyrządy, 
2)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
3)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

dokumentacja zadania, 

− 

katalogi przyrządów i uchwytów, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18

5.5.  Mechanizmy  sterowania,  nastawcze  i  pomiarowe  oraz 

smarujące i chłodzące obrabiarek 

 

5.5.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  DTR  oraz  przeglądu  obrabiarek  w  Twoim  warsztacie,  dokonaj  analizy 

układów smarowania. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania  oraz  przypomnieć  o  przestrzeganiu  przepisów  BHP  i  ochrony 
przeciwpoŜarowej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać przeglądu obrabiarek występujących w Twoim warsztacie, 
2)  zapoznać się z dokumentacją DTR tych obrabiarek, 
3)  zidentyfikować sposób smarowania tych obrabiarek, 
4)  rozpoznać punkty smarowania, 
5)  przedstawić wykonane ćwiczenie nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ć

wiczenia. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

instrukcja do wykonania ćwiczenia,  

− 

dokumentację DTR. 

 

Ćwiczenie 2 

Dla  wybranej  obrabiarki  w  Twoim  warsztacie  dokonaj  analizy  układu  chłodzenia 

i uzupełnij płyn chłodzący. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania  oraz  przypomnieć  o  przestrzeganiu  przepisów  BHP  i  ochrony 
przeciwpoŜarowej.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją DTR, 
3)  przeanalizować układ chłodzenia obrabiarki, 
4)  uzupełnić płyn chłodzący w obrabiarce, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

dokumentację DTR, 

− 

płyn chłodzący, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20

5.6. Obrabiarki do obróbki skrawaniem 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj obrabiarki wchodzące w skład linii obrabiarek. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Przygotować  instrukcje  do  ćwiczeń  (tekst  przewodni  do  wykonania 
ć

wiczenia) oraz katalogi obrabiarek. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją DTR linii obrabiarek, 
2)  rozpoznać obrabiarki zestawione w linię obrabiarek, 
3)  dokonać charakterystyki obrabiarek zestawionych w linii obrabiarek, 
4)  przedstawić nauczycielowi swoje spostrzeŜenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  burza mózgów, 
–  ćwiczenia. 

 
 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

dokumentacja DTR, 

− 

katalogi obrabiarek, 

− 

arkusze papieru,  

− 

mazaki. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Dobierz obrabiarki do obróbki przedmiotu przedstawionego na rysunku. 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Przygotować  instrukcje  do  ćwiczeń  (tekst  przewodni  do  wykonania 
ć

wiczenia) oraz katalogi obrabiarek i narzędzi.  

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem obrabianego przedmiotu, 
2)  dobrać obrabiarki do wykonania przedmiotu, 
3)  przedstawić nauczycielowi swoją propozycję. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  burza mózgów, 
–  ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

rysunek przedmiot do obróbki, 

− 

katalogi obrabiarek, 

− 

arkusze papieru,  

− 

mazaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  pisemny  do  jednostki  modułowej  „Charakterystyka  obrabiarek 
skrawających” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9, 13, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 4, 6, 11,12,14, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. c, 5. b, 6. b, 7. a, 8. b, 9. a, 10. d, 11. a, 

12. c, 13. 14. c, 15. a, 16. a, 17. b, 18. d, 19. a, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sklasyfikować rodzaje obrabiarek. 

Scharakteryzować podzespoły 
obrabiarki. 

Scharakteryzować sterowanie 
numeryczne. 

Nazwać osie współrzędnych 
obrabiarki numerycznej. 

PP 

Sklasyfikować rodzaj ruchu 
posuwowego 

Określić moŜliwości zmian prędkości 
obrotowej silnika indukcyjnego 
asynchronicznego. 

PP 

Scharakteryzować zadania procesu 
toczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23

Rozpoznać podzespoły tokarki. 

Scharakteryzować parametry 
łańcucha kinematycznego. 

10  Nazwać rodzaj napędu. 

11 

Zastosować rodzaj ustalenia 
przedmiotu. 

PP 

12  Zidentyfikować rodzaj sterowania. 

PP 

13  RozróŜnić przyrządy i uchwyty 

14  Zidentyfikować rodzaj smarowania. 

PP 

15  Sklasyfikować obrabiarki. 

16  Sklasyfikować szlifierki 

17 

Rozpoznać sposób szlifowania 
płaszczyzn. 

18 

RozróŜnić urządzenia pomiarowe 
obrabiarek. 

19  Zidentyfikować obrabiarki zespołowe. 

PP 

20 

RozróŜniać układy obrabiarek 
zespołowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij  o  upływającym  czasie  w  połowie  trwania  sprawdzianu  i  na  5  minut  przed 

jego końcem. 

7.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj dokładnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi. 
4.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
5.  Test zawiera 20 zadań.  
6.  Do kaŜdego pytania podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. 
7.  Zaznacz  prawidłową  według  Ciebie  odpowiedź  wstawiając  literę  X    w  odpowiednim 

miejscu na karcie odpowiedzi. 

8.  W  przypadku  pomyłki  zaznacz  błędną odpowiedź kółkiem, a następnie literą X zaznacz 

odpowiedź prawidłową. 

9.  Za kaŜde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt. 
10.  Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niŜ jednej odpowiedzi – 

otrzymujesz zero punktów. 

11.  UwaŜnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi. 
12.  Nie odpowiadaj bez zastanowienia; jeśli któreś z zadań sprawi Ci trudność – przejdź do 

następnego. Do pytań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi moŜesz wrócić później.  

13.  Pamiętaj, Ŝe odpowiedzi masz udzielać samodzielnie. 
14.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Obrabiarki  umoŜliwiające  wykonywanie  róŜnorodnych  prac  w  produkcji  jednostkowej 

i małoseryjnej to obrabiarki 
a)  ogólnego przeznaczenia. 
b)  specjalizowane. 
c)  specjalne. 
d)  branŜowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25

 

2.  Zespoły  funkcjonalne  obrabiarki,  których  zadaniem  jest  wykonywanie  podstawowych 

ruchów obrabiarki to 
a)  zespoły napędowe. 
b)  zespoły robocze. 
c)  zespoły sterowania. 
d)  elementy sterowania. 
 

3.  Sterowanie numeryczne obrabiarek jest sterowaniem 

a)  automatycznym w układzie zamkniętym. 
b)  automatycznym w układzie otwartym. 
c)  ręcznym. 
d)  półautomatycznym. 
 

4.  Osie współrzędnych w tokarce sterowanej numerycznie są oznaczone literami 

a)  Y Z. 
b)  Y X. 
c)  X Z. 
d)  Z V. 
 

5.  Napęd ruchu posuwowego zaleŜnego stosuje się do 

a)  napędu ruchu posuwu w wiertarce. 
b)  napędu ruchu posuwu wzdłuŜnego w tokarce. 
c)  napędu ruchu posuwu w frezarkach. 
d)  napędu ruchu posuwu w szlifierkach. 
 

6.  Prędkość obrotową silnika indukcyjnego asynchronicznego moŜna zmieniać poprzez 

a)  ilość zwojów stojana. 
b)  ilość par biegunów. 
c)  przełoŜenie przekładni. 
d)  ilość zwojów wirnika. 
 

7.  Podstawowym zastosowaniem procesu toczenia jest 

a)  obróbka brył (powierzchni) obrotowych. 
b)  obróbka powierzchni płaskich. 
c)  obróbka otworów. 
d)  obróbka rowków wpustowych. 

 
8.  Rysunek przedstawia 

a)  wrzeciennik. 
b)  suport. 
c)  konik. 
d)  skrzynkę posuwów. 

 
 
9.  Główny parametr łańcucha kinematycznego to 

a)  przełoŜenie. 
b)  obroty. 
c)  liczba kół. 
d)  ilość wałków.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26

 
10.  Silniki krokowe stosuje się w OSN do napędów 

a)  ruchów głównych. 
b)  ruchów obwiedniowych. 
c)  pneumatycznych. 
d)  posuwowych. 

 
11.  Ustalanie części bezpośrednio na obrabiarce wg rys traserskich jest stosowane do części 

a)  duŜych i o kształtach złoŜonych. 
b)  małych i prostych. 
c)  małych i precyzyjnych. 
d)  duŜych precyzyjnych. 

 

12.   Rysunek przedstawia sterowanie 

a)  krzywkowe. 
b)  numeryczne. 
c)  kopiowe. 
d)  zderzakowe. 

 
13.  Rysunek przedstawia 

a)  konik tokarki. 
b)  stół podziałowy. 
c)  uchwyt frezarski. 
d)  podzielnię uniwersalną. 

 
 

14.  Rysunek przedstawia smarowanie 

a)  łoŜyska hydrodynamicznego. 
b)  łoŜyska hydrostatycznego. 
c)  mgłą olejową. 
d)  pompą wielosekcyjną. 

 
15.  Rysunek przedstawia 

a)  dłutownicę. 
b)  frezarkę. 
c)  wiertarkę. 
d)  szlifierkę. 

 

16.  Szlifierki do wałków zalicza się do szlifierek 

a)  ogólnego przeznaczenia. 
b)  specjalnych. 
c)  specjalizowanych. 
d)  branŜowych. 

 

17.  Rysunek przedstawia szlifowanie 

a)  czołowe. 
b)  obwodowe. 
c)  wzdłuŜne. 
d)  poprzeczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27

 

18.  Rysunek przedstawia 

a)  urządzenie do pomiaru bicia wałka. 
b)  urządzenie do pomiaru chropowatości. 
c)  urządzenie do pomiaru prędkości wrzeciona,. 
d)  urządzenia  optyczne  do  pomiarów  wartości  korekcyjnych 

narzędzia poza obrabiarką. 

 

19.   Rysunek przedstawia obróbkę na obrabiarkach zespołowych 

a)  wielopozycyjnych. 
b)  wielonarzędziowych. 
c)  wielostronnej. 
d)  wielowrzecionowej.  

 
 
20.  Rysunek przedstawia schematy układów linii obrabiarek o pracy 

a)  kolejnej. 
b)  równoległej. 
c)  kolejno-równoległej. 
d)  szeregowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko .................................................................................................. 

 
Charakteryzowanie obrabiarek skrawających 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Numer pytania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29

TEST 2 
Test  typu  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej  „Charakterystyka 
obrabiarek skrawających”

 

 

Próba pracy ma dwa zadania: 

1)  sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  pracownicy 

powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2)  przygotować  pracowników  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 

potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie operator obrabiarek skrawających. 
W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie 

spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach: planowania, organizowania, wykonywania i prezentowania.  
 
Ocenianie: 
niedostateczny 

do 13 pkt. 

dopuszczający 

13–15 pkt. 

dostateczny   

16–17 pkt. 

dobry 

 

 

18–19 pkt. 

bardzo dobry  

od 20 pkt. 

 
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

 

WyposaŜenie stanowiska 

Ilość 

1. 

Frezarka FWA 

1 szt. 

2. 

Podzielnica uniwersalna 

1 szt. 

3. 

Komplet tarczek podziałowych 

3 szt. 

4. 

Otoczka koła zębatego 

1 szt. 

5. 

Trzpień kontrolny 

1 szt. 

6. 

Czujnik pomiarowy 

1 szt. 

 
Informacja dla ucznia 
 
1.  Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 

stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.  Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia 

i numer stanowiska. 

3.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 

roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 20 minut. 

4.  Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 

miejscu (czas wykonania zadania wynosi 180 minut). 

 

Pamiętaj, Ŝe podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który 
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci Ŝadnych wskazówek. 
Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony 
przeciwpoŜarowej i moŜe w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania. 

Powodzenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30

Zadanie 
Dokonaj  ustalenia  i  mocowania  przedmiotu  na  frezarce  oraz  podziału  na  podzielnicy,  dla 
obróbki koła zębatego o zadanej ilości zębów. Na wykonanie zadania masz 180 minut. 
 
Instrukcja wykonania zadania 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)  czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania, 
b)  wykaz niezbędnych narzędzi i przyrządów kontrolno-pomiarowych, 
c)  rodzaje pomiarów niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia ćwiczenia. 

3.  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: 

a)  zgromadź  i  rozmieść  na  stanowisku  pracy  narzędzia,  sprzęt  kontrolno-pomiarowy,  

i instrukcje niezbędne do wykonania zadania, 

b)  sprawdź stan techniczny urządzeń i przyrządów , którymi będziesz się posługiwał w 

czasie wykonywania zadania. 

4.  Dokonaj ustalenia i mocowania przedmiotu oraz niezbędnych wyliczeń, zgodnie z treścią 

zadania. 

5.  Wykonaj  zaplanowane  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  

i ochrony przeciwpoŜarowej. 

6.  Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko pomiarowe. 
7.  Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji. 
8.  Podczas prezentacji: 

a)  omów sposób wykonania zadania,  
b)  oceń jakość wykonanych przez siebie prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31

Zawód: operator obrabiarek skrawających 
Symbol cyfrowy zawodu 722[02] 
Oznaczenie tematu: …….  
Oznaczenia zadania: ……… 
 
PESEL   

 

 

 

 

 

 

 

Data urodzenia   

 

Numer stanowiska 

 
 

   

 

 

 

 

 

 

    

dzień   miesiąc  

rok

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
1.  Zapisz  czynności  związane  ustaleniem  i  mocowaniem  przedmiotu  oraz  oblicz  ilość 

obrotów  korbki  podzielnicy  dla  podziału  przedstawionego  w  treści  zadania, 
uwzględniając kolejność ich wykonania: 
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
2.  Wykaz narzędzi i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania: 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
3.  Wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego i instrukcji niezbędnych do wykonania zadania: 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32

Zadanie praktyczne 
 
Dokonaj  ustalenia  i  mocowania  przedmiotu  na  frezarce  oraz  podziału  na  podzielnicy,  dla 
obróbki koła zębatego o zadanej ilości zębów. Na wykonanie zadania masz 180 minut. 
 

O

b

sz

ar

 

st

an

d

ar

d

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba 

pkt. 
0–1 

Czynność  1:  sporządzenie  wykazu  niezbędnych  narzędzi  i  przyrządów 
kontrolno-pomiarowych 

Kryterium wykonania: 1 pkt - jeŜeli uczeń zapisał: 

− 

czujnik pomiarowy,  

− 

trzpień kontrolny.  

 

Czynność  2:  zapisanie  kolejnych  czynności  związanych  w  poleceniu 
zadania. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co 
najmniej 5 z następujących czynności: 

− 

sprawdzenie przełoŜenia podzielnicy, 

− 

sprawdzenie krotności ślimaka podzielnicy, 

− 

ustalenia podzielnicy na obrabiarce, 

− 

zamocowanie podzielnicy na obrabiarce, 

− 

sprawdzenie równoległości osi wrzeciona podzielnicy do przesuwu stołu 
obrabiarki, 

− 

zamocowanie przedmiotu obrabianego, 

− 

wybór tarczki, 

− 

montaŜ tarczki na podzielnicy, 

− 

wybór odpowiedniego szeregu otworków w tarczce, 

− 

wprowadzenie sworznia ustalającego do odpowiedniego otworka 
i ustawienie wskazówek podziałowych, 

− 

stosowanie przepisów BHP podczas wykonywania ćwiczenia. 

 
 

P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze I. Planowanie  

Czynność 3: zgromadzenie niezbędnych przyrządów i urządzeń 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał: 

− 

podzielnica uniwersalna, 

− 

komplet tarczek, 

− 

otoczka koła zębatego. 

 

Czynność 5: Sprawdzenie stanu technicznego zgromadzonego sprzętu. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń ocenił stan techniczny przyrządów 
i  urządzeń  –  stwierdził  czy  nie  są  uszkodzone,  w  dobrym  stanie  oraz  Ŝe 
moŜliwe jest dokonanie ćwiczenia 

 
 

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze II. Organizowanie  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33

 

Czynność 6. Sprawdzenie przełoŜenia podzielnicy 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  prawidłowo  dokonał 
sprawdzenia. 

 

Czynność 7. Sprawdzenie krotności ślimaka podzielnicy. 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  prawidłowo  dokonał 
sprawdzenia. 

 

Czynność 8. Ustalenia podzielnicy na obrabiarce. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał ustalenia. 

 

Czynność 9. Zamocowanie podzielnicy na obrabiarce. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  prawidłowo  dokonał 

zamocowania. 

 

Czynność  10.  Sprawdzenie  równoległości  osi  wrzeciona  podzielnicy  do 
przesuwu stołu obrabiarki. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał pomiaru. 

 

Czynność 11. Zamocowanie przedmiotu obrabianego. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  prawidłowo  dokonał 

zamocowania. 

 

Czynność 12: Wybór tarczki, 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał wyboru. 

Czynność 13. MontaŜ tarczki na podzielnicy. 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt    –  jeŜeli  uczeń  prawidłowo  dokonał 
montaŜu. 

 

Czynność 14. Wybór odpowiedniego szeregu otworków w tarczce. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał wyboru. 

 

Czynność  15.  Wprowadzenie  sworznia  ustalającego  do  odpowiedniego 

otworka i ustawienie wskazówek podziałowych. 
Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  prawidłowo  dokonał 
czynności. 

 

Czynność 16: Sprawdzenie poprawności ustalenia, mocowania i podziału. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  prawidłowo  dokonał 
sprawdzenia. 

 

Czynność 17: Stosowanie przepisów BHP podczas wykonywania ćwiczenia. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  stosował  się  do  przepisów 
BHP. 

 

II

I.

 W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

 

Suma punktów w obszarze III. Wykonywanie  

 

 

 

 

O

b

sz

ar

 

st

an

d

ar

d

u

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba 

pkt 

0–1 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34

Czynność 21. Uzasadnienie wyboru sposobu ustalenia, mocowania. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający uzasadnił swój wybór. 

 

Czynność 23. Ocena ustalenia, mocowania i podziału. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli ocenił jakość wykonanej pracy odnosząc 
się do poszczególnych czynności zadania. 

 

Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie   

 

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

RAZEM   

 
Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35

7.

 

LITERATURA 

 

1.  Brodowicz W.: Skrawanie i narzędzia. WSiP, Warszawa 2004 
2.  Brodowicz W., Grzegórski Z.: Technologia Budowy Maszyn. WSiP, Warszawa 2004 
3.  Górski E.: Tokarstwo. Technologia. WSiP, Warszawa 2004 
4.  Legutko S.: Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń. WSiP, Warszawa 2004 
5.  Malinowski J.: Pomiary długości i kąta w budowie maszyn. WSiP, Warszawa 2004 
6.  Paderewski K.: Obrabiarki. WSiP, Warszawa 2004 
7.  Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 2004 
8.  Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. WSiP, Warszawa 2004 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemirko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997

 

3.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2001