background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
Krzysztof Kacprzak 
Małgorzata Kacprzak 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie przepisów prawa w działalności zawodowej 
913[01].O1.02 

 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Agata Giejbo 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Kacprzak 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Marek Krzemiński 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  913[01].O1.02 
„Stosowanie  przepisów  prawa  w  działalności  zawodowej”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1. Wprowadzenie  

2. Wymagania wstępne  

3. Cele kształcenia  

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Prawna ochrona pracy. Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Rodzaje umów o pracę 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3.  Dokumenty  związane  z  ubieganiem  się  o  pracę.  Dokumenty  dotyczące 

pracy zawodowej 

16 

5.5.1. Ćwiczenia 

16 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

18 

7. Literatura  

32 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  pracownik  pomocniczy  obsługi 
hotelowej. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  nabyć  w  wyniku  realizacji 
programu jednostki modułowej, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 
 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  nauczyć  uczniów  jak  należy  korzystać  z  poradnika  do  nich 
adresowanego. 
 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazane  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

− 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

− 

pytania  sprawdzające  mają  określić  poziom  wiadomości  niezbędnych  do  wykonania 
ćwiczeń. W zależności od tematu uczniowie  mogą samodzielne odpowiadać  na pytania 
lub wspólnie z całą grupą uczniów. Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ nauczyciel 
sterując dyskusją może sterować aktywnością wszystkich uczniów. 

− 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  posiadaną 
wiedzę  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dość  obszerną  propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu  technodydaktycznym 
szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

− 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. Jeżeli  wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  tego  ucznia  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania.  
W  tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany materiałem nauczania i wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
danego  rozdziału  może  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy 
i umiejętności ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując program jednostki modułowej 
powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  manualne uzdolnienia  manualne czy 
umiejętności rozwiązywania problemów teoretycznych, 

− 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z  zakresu 
programu całej jednostki modułowej, wyniki osiągnięte przez uczniów powinny również 
stanowić podstawę do oceny pracy własnej  nauczyciela realizującego program jednostki 
modułowej. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę możliwych do zdobycia 
punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. 
Nauczyciel  może  zastosować  test  własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę 
ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak  przeprowadzić  proces  oceniania  osiągnięć  ucznia,  aby 
umożliwić mu maksymalne wykazanie swoich umiejętności. 

 
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

ćwiczeń. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

913[01].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny 

pracy, ochrony przeciwpożarowej  

oraz ochrony środowiska 

913[01].O1 

Podstawy zawodu 

913[01].O1.02 

Stosowanie przepisów prawa  

w działalności zawodowej 

913[01].O1.03 

Kształtowanie wizerunku pracownika 

pomocniczego obsługi hotelowej 

  

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

komunikować się i pracować w zespole, 

– 

dokonywać oceny swoich umiejętności, 

– 

analizować treść działania, dobierać metody i plan rozwiązania,  

– 

wyszukiwać,  selekcjonować,  porządkować,  przetwarzać  i  przechowywać  podstawowe 
informacje z zakresu prawa pracy niezbędne do wykonywania zadań zawodowych, 

– 

stosować w praktyce posiadaną wiedzę, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

użytkować komputer, 

– 

samodzielnie podejmować decyzje. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

wyjaśnić pojęcie prawna ochrona pracy, 

– 

zinterpretować podstawowe przepisy prawa dotyczące praw i obowiązków pracownika, 

– 

zinterpretować podstawowe przepisy prawa dotyczące praw i obowiązków pracodawcy, 

– 

sporządzić dokumenty związane z ubieganiem się o pracę i zatrudnieniem, 

– 

rozróżnić rodzaje umów o pracę, 

– 

określić podstawowe dokumenty dotyczące pracy zawodowej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca 

.……………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej 913[01] 

Moduł:  

Podstawy zawodu.913[01].O1 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie  przepisów  prawa  w  działalności  zawodowej 
913[01]O1.02 

Temat: Dokumenty związane z ubieganiem się o pracę. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  sporządzania  i  posługiwania  się  dokumentami 
związanymi z ubieganiem się o pracę. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

rozróżniać rodzaje dokumentów związanych z ubieganiem się o pracę, 

− 

przygotować dokumenty związane z ubieganiem się o pracę, 

− 

odwoływać się do tekstów źródłowych, 

− 

posługiwać się odpowiednią terminologią podczas prezentacji. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 3 osobowych. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne

 

Poradnik dla ucznia, 

 

ogłoszenia prasowe, 

 

arkusze papieru,  

 

mazaki, 

 

tablica flip-chart. 

 

Przebieg zajęć:

 

1.  Nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  dokumentów  związanych  

z  ubieganiem  się  o  pracę.  Poleca  uczniom  zapoznać  się  z  odpowiednią  partią  materiału  
w Poradniku dla ucznia. 

2.  Uczniowie zapoznają się z treścią materiału zamieszczonego w Poradniku dla ucznia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  Każda grupa losuje po 1 ogłoszeniu prasowym. 
4.  Uczniowie  dokonują  analizy  przykładowych dokumentów  związanych  z ubieganiem  się  

o pracę zgodnie ze sposobem wykonania. 

5.  Nauczyciel pomaga uczniom udzielając dodatkowych informacji. 
6.  Uczniowie  przygotowują  w  grupach  CV  i  list  motywacyjny  zgodnie  z  wylosowanym 

ogłoszeniem prasowym. 

 
Podsumowanie ćwiczeń: 
1.  Podsumowanie  ćwiczenia  zostaje  przeprowadzone  w  formie  dyskusji  wielokrotnej. 

Istotne jest zwrócenie uwagi na różne rodzaje dokumentów, a także informacje niezbędne  
i dodatkowe zamieszczane w dokumentach związanych z ubieganiem się o pracę. 

2.  Nauczyciel  dokonuje  oceny  aktywności  uczniów,  umiejętności  wyboru  właściwych 

dokumentów  zarówno  podczas  wykonywania  ćwiczenia  jak  i  podczas  dyskusji 
podsumowującej. 

 
Praca domowa 
Zastanów  się  jakie  są  najczęściej  popełniane  błędy  podczas  przygotowywania  CV.  Wyniki 
zapisz na kartce. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej 913[01] 

Moduł:  

Podstawy zawodu.913[01].O1 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie  przepisów  prawa  w  działalności  zawodowej 
913[01]O1.02 

Temat: Rodzaje umów o pracę.  

Cel ogólny: Identyfikacja rodzajów umów o pracę. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

rozróżnić podstawowe rodzaje umów o pracę, 

– 

wskazać podmiot oraz przedmiot umowy o pracę, 

– 

posłużyć się przepisami Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego w praktyce, 

– 

odwoływać się do tekstów źródłowych. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia dydaktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 3 osobowych. 

 
Czas
: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne

 

Poradnik dla ucznia, 

 

wybrane fragmenty Kodeksu cywilnego, 

 

wybrane fragmenty Kodeksu pracy, 

 

arkusze papieru, pisaki. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat rodzajów umów o pracę. 
2.  Nauczyciel, w miarę potrzeb uczniów, udziela dodatkowych informacji. 
3.  Następnie nauczyciel dzieli uczniów na zespoły 3 osobowe. 
4.  Uczniowie dokonują wspólnej analizy przykładowych dokumentów zgodnie z instrukcją 

(jedna grupa zajmuje się jednym rodzajem dokumentów).  

5.  Nauczyciel służy pomocą uczniom udzielając potrzebnych wyjaśnień. 
6.  Uczniowie zapisują wyniki swojej pracy na arkuszach papieru. 
7.  Liderzy grup prezentują wyniki pracy na forum klasy. 
8.  Następnie  uczniowie  zapoznają  się  z  treścią  ćwiczenia  2  zamieszczonego  w  Poradniku 

dla ucznia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

9.  Uczniowie  wykonują  ćwiczenie  w  grupach  zgodnie  z  instrukcją  (ta  sama  sytuacja  dla 

każdego zespołu). 

10.  Nauczyciel  służy  pomocą  uczniom,  udziela  potrzebnych  wyjaśnień,  jeżeli  uczniowie 

potrzebują 

11.  Uczniowie zapisują wyniki na dużych arkuszach papieru. 
12.  Liderzy prezentują wyniki pracy na forum klasy. 
13.  Podsumowanie  ćwiczeń  należy  przeprowadzić  w  formie  dyskusji  wielokrotnej.  Istotne 

jest  zwrócenie  uwagi  na  konieczność  rozróżnienie  rodzajów  umów  o  pracę 
z uwzględnieniem kryterium Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego. 

14.  Nauczyciel  dokonuje  oceny  aktywności  uczniów  podczas  wykonywania  ćwiczeń  oraz 

podczas dyskusji podsumowującej. 

 
Praca domowa 
Wyszukaj  w  Internecie  informacje  na  temat  sposobu  zatrudniania  pracownika  w  formie 
telepracy.  Procedury  wydrukuj  lub  sporządź  notatkę.  Skorzystaj  z  witryn  stron 
umieszczonych w Poradniku dla ucznia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Prawna  ochrona  pracy.  Prawa  i  obowiązki  pracownika  

i pracodawcy 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Uporządkuj w sposób hierarchiczny następujące akty prawne: 

– 

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r., Dz. U. z 1998 r., nr 21, poz. 94, 

– 

Konstytucja RP z dnia 2 kwietnia 1997 r., 

– 

Układ  Zbiorowy  Pracy  pomiędzy  Zarządem  ośrodka  wypoczynkowego  „RAJ”  
w  Ciechocinku  a  Zakładową  Organizacją  Związku  Zawodowego  Pracowników 
„Spartakus” z siedzibą w Ciechocinku, 

– 

Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  Społecznej  z  dnia  26  września  1997  r.  
w sprawie  ogólnych  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  (Dz.  U.  z  2003, nr  169, 
poz. 1650 z późn. zm.). 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  powinni  przeczytać  z  Poradnika  dla  ucznia 
fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  prawnej  ochrony  pracy.  Należy  zwrócić 
uwagę na hierarchiczność aktów prawnych w systemie prawa RP. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać osoby do pracy w grupie, 
2)  określić jakie są rodzaje i hierarchia aktów prawnych w naszym kraju odnoszących się do 

prawnej ochrony pracy, 

3)  zapisać wszystkie propozycje na kartce, 
4)  uporządkować podane akty prawne od najważniejszego do najmniej ważnego,  
5)  zaprezentować efekty pracy grupy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

pytania problemowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

arkusze papieru,  

− 

mazaki,  

− 

tablica flip-chart. 

 
Ćwiczenie 2 

Jesteś 

pracownikiem 

pomocniczym 

obsługi 

hotelowej 

hotelu 

„Poniatowski” 

zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Dokonaj analizy stosunku prawnego, który łączy 
Cię z pracodawcą. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zarówno 

zakres  jak  i  technikę,  czas  na  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  powinni  przeczytać 
z Poradnika dla ucznia  fragment rozdziału Materiał  nauczania zatytułowany prawna ochrona 
pracy,  prawa  i  obowiązki  pracownika  i  pracodawcy.  Ćwiczenie  powinno  być  realizowane 
z podziałem na grupy 3- 5-osobowe. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić na podstawie jakiego faktu prawnego powstał stosunek pracy, 
2)  określić podmioty danego stosunku prawnego, 
3)  odszukać  w  Kodeksie  pracy  odpowiednie  przepisy  dotyczące  stosunku  pracy  

i zapoznać się z nimi, 

4)  określić zakres praw i obowiązków, jakie wynikają ze stosunku pracy, 
5)  zapisać na kartce osobno uprawnienia pracownika i jego obowiązki, 
6)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja tematyczna, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia (ewentualnie Kodeks pracy), 

– 

przykładowa umowa o pracę, 

– 

kartki papieru, 

– 

mazaki, 

– 

tablica flip-chart. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeprowadź  analizę  przepisów  prawa  zawartych  w  Kodeksie  pracy  dotyczących 

obowiązków pracodawcy związanych z wydawaniem świadectwa pracy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres, 

technikę  i czas wykonania ćwiczenia. Uczniowie powinni przeczytać z Poradnika dla ucznia 
fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  praw  i  obowiązków  pracownika 
i pracodawcy. Ćwiczenie powinno być realizowane w formie pracy indywidualnej. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  Kodeksie  pracy  dział  czwarty  –  Prawa  i  obowiązki  pracownika  

i pracodawcy, a w nim artykuły odnoszące się do wydawania świadectwa pracy, 

2)  przeprowadzić analizę wybranych przepisów prawa, 
3)  najważniejsze kwestie zapisać na kartce, 
4)  porównać wyniki swojej pracy z wynikami innych uczniów na forum klasy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

pytania problemowe, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

Kodeks pracy, 

– 

arkusze papieru, 

– 

mazaki, 

– 

tablica. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Rodzaje umów o pracę 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozróżnij  rodzaje  umów  o  pracę  uwzględniając  kryteria  podziału  zgodnie  z  Kodeksem 

pracy i Kodeksem cywilnym. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zarówno 

zakres  jak  i  technikę  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  powinni  przeczytać  z  Poradnika  dla 
ucznia fragment rozdziału Materiał nauczania dotyczący rodzajów umów o pracę. Szczególną 
uwagę  należy  zwrócić  na  podane  kryteria  podziału  umów  o  pracę.  Ćwiczenie  powinno  być 
realizowane w formie pracy w trzyosobowych zespołach 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać osoby do pracy w 3 osobowym zespole, 
2)  zastanowić  się  jakie  są  rodzaje  umów  o  pracę  zgodnie  z  Kodeksem  pracy  i  Kodeksem 

cywilnym, 

3)  zapisać propozycje na arkuszu papieru przy użyciu dwóch kolorów, 
4)  zaprezentować wyniki pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

duże arkusze papieru  

– 

kolorowe mazaki, 

– 

tablica flip-chart. 

 
Ćwiczenie 2 

Właściciel  hotelu  chce  zatrudnić  osobę  do obsługi  przyjęcia.  Wskaż  jaka  forma  umowy 

zawartej  z  pracownikiem  byłaby  najkorzystniejsza  z  punktu  widzenia  pracownika  
i pracodawcy, i jakie dane powinna zawierać ta umowa. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem  do  realizacji ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  z Poradnika  dla 
ucznia  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  rodzaje  umów  o  pracę.  Należy 
zwrócić uwagę na kryteria podziału cywilno-prawnych umów o pracę. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać osoby do pracy w grupie 5 osobowej, 
2)  przeanalizować  rodzaje  umów  i  wybrać  odpowiednią  uwzględniając  charakter  pracy 

osoby zatrudnianej oraz priorytety pracodawcy, 

3)  określić katalog danych, które powinna zawierać umowa, 
4)  zaprezentować wyniki pracy na forum klasy uzasadniając swój wybór. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

pytania problemowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

duże arkusze papieru, 

– 

mazaki, 

– 

tablica flip-chart. 

 
Ćwiczenie 3 

Chcesz zatrudnić pracownika na podstawie umowy o dzieło. Określ charakter dzieła jakie 

ma wykonać przyjmujący zamówienie oraz dane jakie powinna zawierać umowa. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zarówno 

zakres  jak  i  technikę  wykonania  ćwiczenia.  Ćwiczenie  powinno  być  realizowane  w  formie 
pracy  w  3-osobowych  zespołach.  Uczniowie  powinni  przeczytać  fragment  z  Poradnika  dla 
ucznia  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  rodzajów  umów  o  pracę.  Należy  zwrócić 
uwagę na to, co może być przedmiotem umowy o dzieło. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać osoby do pracy w 3 osobowej grupie, 
2)  z przygotowanych przez nauczyciela wzorów umów wybrać odpowiednią uwzględniając 

charakter pracy osoby zatrudnianej, 

3)  wypełnić  wzór  określając  charakter  wykonywanego  dzieła  jednocześnie  pamiętając  

o zamieszczeniu we wzorze umowy wszystkich niezbędnych danych, 

4)  zaprezentować  i  porównać  wyniki  pracy  grupowej  na  forum  klasy  w  formie 

autoprezentacji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wzory umów o pracę, 

– 

przybory do pisania,  

– 

magnesy lub taśma samoprzylepna, 

– 

tablica flip- chart. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Dokumenty związane z ubieganiem się o pracę. Dokumenty 

dotyczące pracy zawodowej 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Ubiegasz  się  o  2  miesięczną,  letnią  praktykę  w  renomowanym  hotelu.  Wśród 

dokumentów wymaganych od kandydatów znajdują się CV i list motywacyjny. Napisz swoje 
CV,  które  zainteresuje  pracodawcę.  Uwzględnij  wszystkie  niezbędne  elementy,  które 
powinno zawierać prawidłowo napisane CV. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zarówno 

zakres,  czas,  jak  i  technikę  wykonania  ćwiczenia.  Ćwiczenie  powinno  być  realizowane  
w formie pracy indywidualnej. Uczniowie powinni przeczytać fragment rozdziału z Poradnika 
dla  ucznia  Materiał  nauczania  dotyczący  dokumentów  związanych  z  ubieganiem  się 
o zatrudnienie.  Należy  zwrócić  uwagę  na  rozróżnianie  dokumentów  potrzebnych  w  procesie 
ubiegania się o pracę. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zastanowić się jakie są rodzaje dokumentów związanych z ubieganiem się o zatrudnienie, 
2)  przygotować własne CV biorąc pod uwagę treść ćwiczenia, 
3)  dokonać autoprezentacji na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

autoprezentacja, 

– 

pytania problemowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusze papieru, 

– 

przybory do pisania, 

– 

przykładowe wzory CV. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyszukaj  w  Internecie  różne  przykłady  CV. Zwróć uwagę  na  elementy,  które  powinno 

zawierać prawidłowo przygotowane CV i wskaż najczęściej powtarzające się błędy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Poradnika  dla  ucznia.  Materiału  nauczania  dotyczący  dokumentów  związanych 
z ubieganiem  się  o  zatrudnienie.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zasady  poprawnego 
przygotowywania CV. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać osobę do pracy w parze, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

2)  w Internecie wyszukać różne rodzaje CV, 
3)  określić elementy jakie powinno zawierać prawidłowo przygotowane CV, 
4)  wskazać najczęściej pojawiające się błędy w CV, 
5)  wyniki pracy omówić na forum klasy, biorąc udział w dyskusji tematycznej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokazu z objaśnieniem, 

– 

dyskusji dydaktycznej. 
 
Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

– 

arkusze papieru, 

– 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Wypełnij podstawowe dokumenty dotyczące pracy zawodowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać z Poradnika 

dla  ucznia  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  dokumentów  obowiązujących 
podczas  pracy  zawodowej.  Należy  zwrócić  uwagę  na  rozróżnianie  dokumentacji 
pracowniczej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zastanowić się jakie są rodzaje dokumentów dotyczących pracy zawodowej, 
2)  wylosować jeden z wzorów dokumentów otrzymanych od nauczyciela, 
3)  wypełnić dokument podając wymagane informacje, 
4)  omówić swój przykład na forum klasy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda indywidualnych przypadków, 

– 

dyskusja wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wzory dokumentów obowiązujących podczas pracy zawodowej,  

– 

długopis. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test dwustopniowy do jednostki  modułowej „Stosowanie  przepisów  prawa 
w działalności zawodowej” 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 7, 9, 14, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. d, 4. b, 5. a, 6. a, 7. c, 8. d, 9. b, 10. c, 11. d,  
12. 
a, 13. b, 14. c, 15. b, 16. a, 17. b, 18. c, 19. b, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sformułować podstawowe pojęcia prawa 

Rozpoznać podstawowe źródła prawa 

Analizować przepisy prawne 

PP 

Rozróżniać przepisy prawa i zależności między 
nimi 

Posłużyć się przepisami prawa pracy 

Wskazywać zakres aktów prawnych 

Uzasadniać stosowanie odpowiednich 
przepisów prawa w różnych sytuacjach 
działalności zawodowej 

PP 

Posłużyć się przepisami prawa pracy 

Analizować i uzasadniać sytuacje prawne. 

PP 

10 

Zastosować informacje z zakresu dokumentów 
związanych z ubieganiem się o pracę 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

11 

Rozpoznać podstawowe dokumentów 
związane z ubieganiem się o pracę. 

12 

Interpretować skutki różnych sytuacji 
zawodowych 

13 

Rozpoznać grupy osób objęte szczególną 
ochroną prawa pracy 

14  Dokonać analizy funkcji listu motywacyjnego 

PP 

15 

Dopasować podstawowe gałęzie prawa do 
regulowanych przez nie stosunków 
społecznych

 

16  Rozróżnić podstawowe pojęcia prawne 

17  Podać znaczenie zakresu prawa pracy 

18  Opisać szczegółowo obowiązki pracodawcy 

19  Rozpoznać prawa pracodawcy 

20 

Scharakteryzować warunki ubiegania się 
o stanowisko Inspektora Społecznej Inspekcji 
Pracy 

PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  10  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

10.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania i zbierz 

karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  

4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Przez pojęcie prawnej ochrony pracy rozumiemy 

a)  szeroki  zakres  aktów  prawnych  reglamentujących  wszelkie  przejawy  aktywności 

prawnej ze strony pracobiorców. 

b)  szeroki  zakres  aktów  prawnych  reglamentujących  wszelkie  przejawy  aktywności 

prawnej ze strony pracodawców. 

c)  szeroki  zakres  aktów  prawnych  reglamentujących  działalność  związków 

zawodowych. 

d)  szeroki  zakres  aktów  prawnych  reglamentujących  wszelkie  przejawy  aktywności 

prawnej zarówno ze strony pracodawców jak i pracobiorców. 

 

2.  Kwestie nawiązywania stosunku pracy reguluje 

a)  Kodeks cywilny. 
b)  Kodeks pracy. 
c)  Konstytucja RP. 
d)  Państwowa Inspekcja Pracy. 

 

3.  Regulamin  pracy  może  zakazywać  pracownikom  przebywania  na  terenie  zakładu  pracy  

w stanie nietrzeźwości 
a)  tylko w czasie godzin pracy. 
b)  podczas pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych. 
c)  w czasie pracy, a także po zakończeniu świadczenia pracy. 
d)  w  czasie  pracy,  po  zakończeniu  świadczenia  pracy  lub  w  czasie,  gdy  korzystają  

ze zwolnień od pracy. 

 

4.  Źródłem  prawa  stanowiącym  bardziej  szczegółowe  rozwinięcie  przepisów  prawa 

zawartych w ustawie i wydawanym na podstawie delegacji ustawowej jest 
a)  uchwała. 
b)  rozporządzenie. 
c)  regulamin. 
d)  decyzja. 

 

5.  Podstawą pracowniczego stosunku pracy jest 

a)  umowa o pracę. 
b)  umowa agencyjna. 
c)  umowa o dzieło. 
d)  umowa zlecenia. 

 

6.  Przepisami, jakiego aktu prawnego należy się posłużyć przy ustalaniu zakresu uprawnień 

i obowiązków pracownika obsługi hotelowej 
a)  Kodeksu pracy. 
b)  Kodeksu handlowego. 
c)  Kodeksu cywilnego. 
d)  Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

7.  Umowę zlecenie zawiera się w sytuacji 

a)  w przypadku oddelegowania pracownika do pracy w innym przedsiębiorstwie. 
b)  zatrudniania osoby młodocianej. 
c)  zlecenia konkretnej pracy w określonym czasie. 
d)  gdy wykonywana praca niekoniecznie prowadzi do określonego rezultatu. 
 

8.  Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony 

jest  równoznaczne  w  skutkach  prawnych  z  zawarciem  umowy  o  pracę  na  czas 
nieokreślony, jeżeli 
a)  poprzednio  strony  trzykrotnie  zawarły  umowę  o  pracę  na  czas  określony  na 

następujące  po  sobie  okresy  bez  okresu  próbnego  i  w  odległości  nie  dłuższej  niż  
1 miesiąc. 

b)  przerwa  między  rozwiązaniem  poprzedniej  a  nawiązaniem  kolejnej  umowy o  pracę 

nie przekroczyła 2 miesięcy. 

c)  poprzednio  strony  trzykrotnie  zawarły  umowę  o  pracę  na  czas  określony  na 

następujące po sobie okresy w odległości nie dłuższej niż 3 miesiące. 

d)  poprzednio  strony  dwukrotnie  zawarły  umowę  o  pracę  na  czas  określony  na 

następujące  po  sobie  okresy,  o  ile  przerwa  między  rozwiązaniem  poprzedniej  
a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca. 

 

9.  Pracownik, który odbył już szkolenie z zakresu bhp, nie jest zobowiązany do ponownego 

odbycia takiego szkolenia. Jakie sytuacje uzasadniają takie działanie? 
a)  pracownik rozpoczyna pracę na podobnym stanowisku pracy. 
b)  pracownik rozpoczyna pracę na takim samym stanowisku pracy. 
c)  pracownik złożył pisemną odmowę odbycia szkolenia. 
d)  pracownik odbył takie szkolenie u poprzedniego pracodawcy. 
 

10.  Informacje o odbytych kursach, szkoleniach zamieszczamy 

a)  tylko na prośbę pracodawcy. 
b)  w liście motywacyjnym. 
c)  w wydzielonej rubryce CV. 
d)  arkuszu osobowym. 

 

11.  Kwestionariusz aplikacyjny jest 

a)  jednym z rodzajów CV. 
b)  charakterystyczny dla danej firmy. 
c)  obowiązkowym dokumentem wypełnianym podczas rozmowy kwalifikacyjnej. 
d)  rodzajem dokumentu dotyczącego pracy zawodowej. 

 

12.  W  razie  niezdolności  do  pracy  z  powodu  choroby  nieobecność pracownika  w  zakładzie 

pracy  jest  usprawiedliwiona.  Pracownik  musi  jednak  w  ściśle  określonym  terminie 
zawiadomić  pracodawcę  o  swojej  chorobie  i  wykorzystywać  zwolnienie  zgodnie  z  jego 
przeznaczeniem. Naruszenie tych obowiązków może bowiem skutkować 
a)  rozwiązaniem  przez  pracodawcę  umowy  o  pracę,  obniżeniem  lub  utratą  zasiłku 

chorobowego. 

b)  koniecznością odpracowania okresu choroby w ramach nadgodzin. 
c)  utratą karty urlopowej. 
d)  utratą pozostałych dni urlopowych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

13.  Szczególną ochroną prawo pracy nie obejmuje 

a)  kobiet. 
b)  uchodźców. 
c)  osób w wieku przedemerytalnym. 
d)  młodocianych. 
 

14.  List motywacyjny 

a)  służy wyłącznie opisaniu praktyki zawodowej. 
b)  to jedna z form CV. 
c)  służy  wskazaniu  mocnych  stron  własnej  kandydatury  w  kontekście  oferowanego 

stanowiska. 

d)  nie służy wskazaniu mocnych stron osoby ubiegającej się o zatrudnienie. 

 
15.  Zwolnienia z pracy np. w ramach zwolnień grupowych reguluje 

a)  prawo administracyjne. 
b)  prawo pracy. 
c)  prawo cywilne. 
d)  prawo rodzinne i opiekuńcze. 

 
16.  Umowę o dzieło zawiera się na podstawie 

a)  prawa cywilnego. 
b)  prawa administracyjnego. 
c)  prawa pracy. 
d)  prawa finansowego. 

 
17.  Podstawowe zasady prawa pracy nie obejmują 

a)  prawa do pracy. 
b)  prawa do nadzorowania pracodawcy. 
c)  prawa do wypoczynku. 
d)  prawa do godziwego wynagrodzenia. 

 
18.  W  części  A  dokumentacji  pracownika  pracodawca  powinien  zamieścić  dokument 

związany  
a)  podnoszeniem przez pracownika kwalifikacji zawodowych. 
b)  przyznaniem nagrody lub wyróżnienia. 
c)  orzeczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania pracy 

na określonym stanowisku. 

d)  wymierzeniem kary porządkowej. 

 
19.  Pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o pracę 

a)  numeru PESEL. 
b)  imion rodziców. 
c)  imion i nazwisk. 
d)  dat urodzin dzieci. 

 
20.  Inspektorem Społecznej Inspekcji Pracy może zostać osoba będąca 

a)  pracownikiem zakładu pracy. 
b)  właścicielem zakładu pracy. 
c)  urzędnikiem Powiatowego Urzędu Pracy. 
d)  nadzorcą zakładu pracy w imieniu pracodawcy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 

 
Stosowanie przepisów prawa w działalności zawodowej

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Test 2

 

Test dwustopniowy do jednostki  modułowej „Stosowanie  przepisów  prawa 
w działalności zawodowej” 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

– 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 4, 8, 11, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d , 3. a, 4. b, 5. d, 6. a, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. b
12. 
a, 13. c, 14. c, 15. b, 16. d, 17. a, 18. b, 19. b, 20. d 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Opisać szczegółowo prawa pracownika 

Rozpoznać instytucję, która sprawuje kontrolę 
nad przestrzeganiem prawa 

Zidentyfikować właściwy akt prawny 

Przewidzieć konsekwencje łamania prawa 

PP 

Rozróżnić przypadki wydawania świadectwa 
pracy 

Zidentyfikować zakres działu IV Kodeksu 
pracy  

Zidentyfikować właściwą grupę osób 

Scharakteryzować cechy umowy o dzieło 

Rozróżnić obowiązki pracownika i pracodawcy 

10  Zidentyfikować podstawowe gałęzie prawa 

11 

Porównać podstawowe dokumenty związane 
z zatrudnieniem i ubieganiem się o pracę 

PP 

12 

Zdefiniować szczegółowo zasady 
rozwiązywania umowy o pracę na czas 
nieokreślony 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

13 

Zidentyfikować zakres podstawowych pojęć 
prawa pracy 

14  Rozpoznać rodzaje umów o pracę 

15 

Opisać szczegółowo obowiązki pracodawcy 
w zakresie przechowywania akt osobowych 
pracowników 

16  Rozróżnić obowiązki pracodawcy i pracownika 

17  Opisać szczegóły zakazu dyskryminacji 

18 

Scharakteryzować obowiązki pracodawcy 
w różnych sytuacjach 

PP 

19 

Zidentyfikować właściwy zakres dokumentów 
związanych z zatrudnieniem 

20 

Analiza zależności i zakresu stosowania 
przepisów Kodeksu pracy 

PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  10  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

10.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania i zbierz 

karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  

4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Pracownikowi przysługuje prawo do odpoczynku dobowego w wymiarze 

a)  8 godzin nieprzerwanego odpoczynku. 
b)  9 godzin nieprzerwanego odpoczynku. 
c)  11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. 
d)  13 godzin nieprzerwanego odpoczynku. 

 
2.  Instytucją,  która  sprawuje  kontrolę  nad  przestrzeganiem  prawa  pracy  w  skali  ogólno 

krajowej jest 
a)  Państwowa Inspekcja Sanitarna. 
b)  Powiatowe Urzędy Pracy. 
c)  Społeczna Inspekcja Pracy. 
d)  Państwowa Inspekcja Pracy. 

 

3.  Najwyższym rangą aktem prawnym jest 

a)  ustawa zasadnicza. 
b)  ustawa zwykła. 
c)  traktat akcesyjny Polski do Unii Europejskiej. 
d)  umowa międzynarodowa. 

 

4.  Zgodnie  z  przepisami  Działu  XIII  Kodeksu  pracy  niestosowanie  się  lub  łamanie 

podstawowych praw pracowniczych przez pracodawcę jest zagrożone karą 
a)  odszkodowania. 
b)  grzywny. 
c)  aresztu. 
d)  pozbawienia wolności do 1 miesiąca. 

 

5.  Świadectwo pracy otrzymuje 

a)  pracownik na pisemną prośbę. 
b)  pracodawca jako okresowy wykaz pracy. 
c)  pracownik w terminie 5 dni od podpisania umowy o pracę. 
d)  pracownik w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. 
 

6.  Dział IV Kodeksu pracy normuje kwestie 

a)  obowiązki pracodawcy i pracownika. 
b)  stosunku pracy. 
c)  urlopów pracowniczych. 
d)  czasu pracy. 

 

7.  Szczególną ochroną prawa pracy objęte są 

a)  osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia. 
b)  osoby  młodociane,  osoby  niepełnosprawne,  kobiety  w  okresie  ciąży  oraz  osoby 

wieku przedemerytalnym. 

c)  osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia i osoby młodociane. 
d)  osoby sprawujące opiekę rodzicielską. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

 

8.  Umowę o dzieło charakteryzuje 

a)  objęcie pracownika ochroną socjalną. 
b)  wykonanie pracy w określonym czasie. 
c)  osiągnięcie określonego rezultatu. 
d)  wykonanie pracy pod nadzorem pracodawcy. 
 

9.  Obowiązkiem ewidencyjnym obarczony jest 

a)  pracownik 
b)  związki zawodowe działające na terenie zakładu pracy  
c)  Społeczny inspektor pracy. 
d)  pracodawca. 
 

10.  Podstawą prawną umowy zlecenia jest 

a)  Kodeks pracy. 
b)  Kodeks cywilny. 
c)  prawo handlowe. 
d)  prawo finansowe. 

 

11.  Będąc  kandydatem  na  pracownika  i  wypełniając  kwestionariusz  osobowy  powinieneś  

w nim umieścić 

a)  swoje  dane  osobowe,  imiona  rodziców,  miejsce  zamieszkania,  przebieg 

dotychczasowego wykształcenia, numer PESEL. 

b)  dane  osobowe,  imiona  rodziców,  data  urodzenia,  miejsce  zamieszkania, 

wykształcenie, historię zatrudnienia, informacje o rejestrze bezrobotnych. 

c)  dane  osobowe,  miejsce  zamieszkania,  wykształcenie,  przebieg  pracy  zawodowej, 

informacje o rejestrze bezrobotnych, informacje o stosunku do służby wojskowej. 
rodzajem dokumentu dotyczącego pracy zawodowej. 

d)  CV wraz z listem motywacyjnym. 

 

12.  Umowa  o  pracę  zawarta  na  czas  nieokreślony  może  być  rozwiązana  z  uwzględnieniem 

terminu wypowiedzenia, który wynosi 
a)  1  miesiąc  jeżeli  pracownik  był  zatrudniony  co  najmniej  6  miesięcy  ale  krócej  niż  

3 lata. 

b)  1 tydzień jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy. 
c)  2 tygodnie jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. 
d)  1  miesiąc  jeżeli  pracownik  był  zatrudniony  co  najmniej  6  miesięcy  ale  krócej  niż  

2 lata. 

 

13.  Kwestię wynagrodzenia normują 

a)  akty prawa zakładowego. 
b)  układy zbiorowe pracy. 
c)  umowy o pracę. 
d)  regulaminy zakładowe. 

 
14.  Największe „bezpieczeństwo zatrudnienia” daje pracownikowi 

a)  umowa o pracę na czas określony. 
b)  umowa zlecenia. 
c)  umowa o pracę na czas nieokreślony. 
d)  umowa o dzieło. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

15.  Obowiązek  ewidencyjny  pracodawcy  wymaga  od  pracodawcy  przechowywania  akt 

osobowych pracowników, które są 
a)  oryginałami dokumentów. 
b)  kopiami i odpisami dokumentów. 
c)  kopiami dokumentów. 
d)  odpisami dokumentów. 

 

16.  Prawo  do  zrzeszania  się  w  organizacjach,  których  celem  jest  obrona  swoich  praw  

i interesów przysługuje 
a)  pracodawcom. 
b)  ogółowi pracowników. 
c)  pracownikom wykonującym prace w warunkach szczególnie uciążliwych. 
d)  pracownikom i pracodawcom. 
 

17.  W prawnym zakazie dyskryminacji nie mieści się sytuacja związana z  

a)  odmową  nawiązania  stosunku  pracy  uzasadnioną  ze  względu  na  rodzaj  pracy  lub 

warunkami jej wykonywania. 

b)  odmową pracodawcy nawiązania stosunku pracy ze względu na płeć lub wiek. 
c)  odmową nawiązania stosunku pracy ze względu na przynależność związkową. 
d)  odmową nawiązania stosunku pracy uzasadnioną ze względu przekonania polityczne. 

 
18.  Obowiązek uchwalenia zakładowego aktu prawnego jakim jest regulamin ciąży na  

a)  pracodawcy  zatrudniającym  co  najmniej  50  pracowników,  w  przypadku  gdy  

w zakładzie nie działa przedstawicielstwo żadnej organizacji związkowej. 

b)  pracodawcy  zatrudniającym  co  najmniej  20  pracowników,  gdy  w  zakładzie  nie 

obowiązuje zbiorowy układ pracy. 

c)  pracodawcy  zatrudniającym  powyżej  100  pracowników,  gdy  w  zakładzie  nie 

obowiązuje zbiorowy układ pracy. 

d)  pracodawcy  zatrudniającym  powyżej  100  pracowników,  w  przypadku  gdy  

w zakładzie nie działa przedstawicielstwo żadnej organizacji związkowej. 

 
19.  Dokumenty  związane  z  nawiązaniem  stosunku  pracy  i  przebiegiem  zatrudnienia, 

znajdujące się w aktach osobowych grupowane są w 
a)  części A. 
b)  części B. 
c)  części C. 
d)  części D. 

 
20.  Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na podstawie których powstaje stosunek 

pracy mogą  
a)  wprowadzać zasady mniej korzystne niż przepisy Kodeksu pracy. 
b)  w określonych przypadkach wyłączać stosowanie przepisów Kodeksu pracy. 
c)  wprowadzać  zasady  mniej  korzystne  niż  przepisy  Kodeksu  pracy  jedynie  

w przypadku problemów finansowych przedsiębiorstwa. 

d)  wprowadzać bardziej korzystne zasady niż przepisy Kodeksu pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 

 
Stosowanie przepisów prawa w działalności zawodowej

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  LITERATURA 
 

1.  Eggert M.: Doskonałe CV, Dom wydawniczy Rebis, Poznań 2001 
2.  Fijałkowski  T.:  Kodeks  pracy.  Ustawy,  nowe  przepisy  wykonawcze,  komentarz, 

orzecznictwo sądowe, teksty ujednolicone. Wydawnictwo WGP, 2007 

3.  Gujski  W.,  Romer  T.,  Szczuka  Z.: Kodeks pracy, Wydawnictwo  Zrzeszenia  Prawników 

Polskich, Warszawa 2006 

4.  Jamróz  A.  (red):  Wstęp  do  prawa.  Temida  2,  Wydawnictwo  Stowarzyszenia 

Absolwentów Wydziału Prawa UW, Wydanie I, 1999 

5.  Kodeks cywilny. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Wolters Kluwer Oficyna, Kraków 2007 

(stan prawny 21.04.2007) 

6.  Kodeks  postępowania  administracyjnego  i  inne  akty  prawne.  Wolters  Kluwer  Oficyna, 

Kraków 2007 

7.  Korybski  A.,  Leszczyński  L.,  Pieniązek  A.:  Wstęp  do  prawoznawstwa,  Wydawnictwo 

Morpol, Lublin 1999 

8.  Lewandowski I.: Elementy prawa. PWN, Warszawa 1999 
9.  Mitura  E.,  Koniuszewska  E.:  Ekonomika  pracy  w  hotelarstwie,  Wydawnictwo  Difin, 

Warszawa 2006 

10.  Skrzydło W. (red.): Polskie prawo konstytucyjne, wydawnictwo Morpol, Lublin 1998 
11.  Stawecki T., Winczorek P.: Wstęp do prawoznawstwa. Wyd.4, C.H. Beck, 2003 
12.  Szydłowski  B.:  Praktyczny  Poradnik  Poszukiwania  Pracy.  Listy  motywacyjne  

i curriculum vitae, wyd. Kraków 2000 

13.  Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. (Dz.U. z dnia 18 maja 1964 r. z późn. zm.) 
14.  Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zm.). 
15.  www.prawo.egospodarka.pl (29.11.2007) 
16.  www.e-hotelarz.pl (20.11.2007) 
17.  www.sejm.gov.pl (23.11.2007) 
18.  www.mps.gov.pl (27.11.2007) 
19.  www.chemia.uj.edu.pl (30.11.2007) 
20.  www.kadry.infor.pl (30.11.2007) 
21.  www.prawopracy.fr.pl (28.11.2007) 
 
Czasopisma: 
Bezpłatny Biuletyn dla prawników „Sygnały Prawne” 
 
Literatura metodyczna 
1.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu, ITeE, Radom 2000 
3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  ITeE,  Wyższa  Szkoła 

Inżynierska, Radom 1998