Konspekt lekcji dla klasy I gimnazjum.
Temat: O sposobach odŜywiania się organizmów.
CELE DYDAKTYCZNE
1.
Wiadomości
Uczeń zna:
- cel odŜywiania się,
- podział sposobów odŜywiania się na heterotroficzne i autotroficzne,
- podział organizmów cudzoŜywnych na biofagi, saprobionty oraz pasoŜyty i półpasoŜyty,
- organizmy, które zaliczane są do powyŜej przytoczonych grup,
- sposoby odŜywiania się organizmów samoŜywnych (fotosynteza, chemosynteza),
- pojęcie i budowę chloroplastu oraz jego rolę,
- czynniki wpływające na intensywność fotosyntezy.
2.
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
- wytłumaczyć, po co potrzebne jest organizmom odŜywianie się,
- podzielić organizmy na heterotroficzne i autotroficzne,
- przydzielić organizmy do określonych grup osobników cudzoŜywnych,
- napisać schemat równania fotosyntezy,
- opisać proces fotosyntezy i chemosyntezy,
- rozpoznać chloroplast w komórce roślinnej,
- wyjaśnić budowę i rolę chloroplastu,
- określić, kiedy fotosynteza zachodzi najintensywniej.
3.
Postawy:
- konieczność dokarmiania ptaków w okresie zimowym,
- wybieranie odpowiednich miejsc w domu dla roślin doniczkowych,
4.
Strategie:
- asocjacyjna
- organizacyjna.
5.
Metody:
- pogadanka,
- elementy wykładu,
- obserwacja.
6.
Formy pracy:
- zbiorowa,
- grupowa.
7.
Ś
rodki dydaktyczne:
- foliogramy,
- fotografie,
- podręcznik,
- krata pracy ucznia,
- tablica, kreda,
- słoik, lampka, woda, gałązka moczarki kanadyjskiej.
8.
Czas realizacji: 2 godziny lekcyjne.
PRZEBIEG LEKCJI
I.
FAZA WSTĘPNA
1.
Sprawdzenie listy obecności.
II.
FAZA REALIZACYJNA
1.
Zapisanie tematu lekcji na tablicy.
2.
Uczniowie wspólnie z nauczycielem próbują wyjaśnić, dlaczego odŜywianie się jest
tak waŜną czynnością dla kaŜdego organizmu. Tworzą wspólnie mapę mentalną na
tablicy, rysując ją równocześnie w zeszycie.
3.
Nauczyciel prowadzi krótki wykład na temat podziału organizmów na autotrofy i
heterotrofy, w swojej wypowiedzi zawiera:
- pojęcie, charakterystykę i przykłady organizmów heterotroficznych,
- pojęcie, charakterystykę i przykłady organizmów autotroficznych,
Podczas swojej prezentacji nauczyciel opiera się na foliogramach.
4.
Nauczyciel rozdaje uczniom teksty źródłowe, dotyczące biofagów, saprobiontów oraz
pasoŜytów. Uczniowie mają 10 min na przeczytanie tekstu i wypisanie
najwaŜniejszych informacji, czyli:
- co to są saprobionty, jakie znaczenie mają w przyrodzie, jakie organizmy
zaliczane są do tej grupy organizmów cudzoŜywnych? Czym są saprofity i
saprofagi; przykłady?
- co to są biofagi, jakie organizmy zaliczamy do biofagów, jakie grupy
wyróŜniamy wśród biofagów, jakie znaczenie mają one w przyrodzie?
- co to są pasoŜyty, w jaki sposób moŜemy podzielić pasoŜyty, jakie mają
znaczenie w przyrodzie te organizmy?
5.
Po zakończeniu ćwiczenia, nauczyciel rysuje na tablicy, a uczniowie w zeszycie
tabelę:
Grupa
organizmów
Czym są dane
organizmy?
Przykłady
organizmów danej
grupy.
Jakie miejsce
zajmują w
przyrodzie?
Jakie podgrupy
zaliczamy w danej
grupie?
Saprobionty
Biofagi
PasoŜyty i
półpasoŜyty
6.
Uczniowie uzupełniają tabelę w czasie sprawdzania ćwiczenia. Nauczyciel pokazuje
uczniom zdjęcia, foliogramy, filmy, które pokazują organizmy związane z daną grupą.
7.
Nauczyciel rozdaje uczniom zadania utrwalające dotychczasowo poznaną wiedzę.
(koniec lekcji pierwszej)
8.
Nauczyciel sprawdza zadania utrwalające wiedzę uczniów o organizmach
cudzoŜywnych.
9.
Nauczyciel prowadzi krótki wykład o sposobach odŜywiania się autotrofów, w którym
omawia następujące kwestie:
- co to jest chemosynteza, jakie organizmy produkują pokarm w ten sposób?
- chloroplast- budowa, funkcje,
- co to jest fotosynteza, ogólny zapis procesu fotosyntezy,
- co się dzieje w fazie ciemnej i jasnej fotosyntezy.
Uczniowie zapisują jednocześnie najwaŜniejsze informacje w zeszycie.
10.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy badawcze. KaŜda grupa dostaje projekt
badawczy, na którego wykonanie ma 20 minut. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów
w grupach .
Tematy projektów badawczych to:
- wpływ światła na intensywność fotosyntezy,
- wpływ dwutlenku węgla na intensywność fotosyntezy,
- wpływ temperatury na intensywność fotosyntezy.
11.
Nauczyciel sprawdza wraz z uczniami wyniki ich pracy.
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
Na szybkość fotosyntezy wpływa:
- natęŜenie światła- wraz ze wzrostem natęŜenia intensywność fotosyntezy
rośnie, ale tylko do pewnego momentu.
- dwutlenek węgla- nadmiar CO
2
przy duŜym naświetleniu, powoduje wzrost
intensywności fotosyntezy.
- temperatura- fotosynteza ma najwyŜszą intensywność w przedziale
temperatur 20-30
o
C, przy wyŜszych temperaturach intensywność gwałtownie
spada, a przy 40
o
C fotosynteza nie zachodzi.
- sole mineralne i woda.
III.
FAZA PODSUMOWUJĄCA
1.
Uczniowie uzupełniają tabelę „Porównanie procesu chemosyntezy i fotosyntezy”.
2.
Zadanie domowe.
Wyjaśnij, jak na intensywność fotosyntezy wpływają woda i sole mineralne.
BIOFAGI
Biofagi- to organizmy odŜywiające się tkankami lub, rzadziej, całymi organizmami,
dlatego teŜ są one zmuszone do ciągłego poszukiwania lub chwytania innych organizmów.
Do biofagów naleŜą zwierzęta roślinoŜerne, mięsoŜerne i wszystkoŜerne.
RoślinoŜercy zjadają rośliny, które mogą być dla nich głównym lub wyłącznym
pokarmem. Zwierzęta te stanowią drugie ogniwo łańcucha pokarmowego- są konsumentami
pierwszego rzędu.
Wśród mięsoŜerców wyróŜniamy drapieŜców, chwytających i zabijających ofiarę,
oraz padlinoŜerców, zjadających resztki pozostawione przez drapieŜców. W sieci zaleŜności
pokarmowych mięsoŜercy pełnią funkcję konsumentów II i wyŜszych rzędów.
Do biofagów zaliczamy równieŜ rośliny owadoŜerne, najczęściej występujące w
ś
rodowisku ubogim w sole mineralne (np. torfowiska wysokie). Przeprowadzają one
fotosyntezę, a niedobór azotu w podłoŜu uzupełniają, trawiąc ciała wabienia, chwytania i
trawienia złapanych zwierząt- to pułapki działające aktywnie (rosiczki) lub biernie
(dzbaneczniki).
Briofagami są równieŜ zwierzęta wszystkoŜerne, odŜywiające się pokarmem
roślinnym i zwierzęcym. Zazwyczaj potrafią rozróŜnić smak i zapach pokarmu, co pozwala
im spośród róŜnorodnego poŜywienia wybrać ulubiony lub potrzebny rodzaj.
Pytania do tekstu
1.
Co to są biofagi?
2.
Jakie grupy organizmów wyróŜniamy wśród biofagów?
3.
Podaj przykłady organizmów, naleŜących do wymienionych przez Ciebie grup w
zadaniu powyŜej.
4.
Jakie jest znaczenie biofagów w przyrodzie?
SAPROBIONTY
Grupę organizmów cudzoŜywnych stanowią saprobionty, których pokarmem są
szczątki organiczne znajdujące się w glebie, mule wodzie, ściółce leśnej. Saprofity (roztocza),
do których naleŜą bakterie i grzyby, wydzielają enzymy trawienne na zewnątrz komórki, do
ś
rodowiska, a następnie wchłaniają produkty trawienia. W wyniku ich działalności złoŜone
związki organiczne ulegają rozkładowi na związki prostsze, (…). W ten sposób destruenci
mają ogromne znaczenie w krąŜeniu materii, gdyŜ z odpadów organicznych i obumarłych
organizmów uwalniają do obiegu zawarte w nich składniki.
Do saprobiontów naleŜą równieŜ saprofagi- drobne organizmy bezkręgowe (jak np.
larwy owadów, nicienie, pierścienice, skorupiaki, małŜe) Ŝyjące w glebie, ściółce leśnej,
wodach, mułach zbiorników wodnych. Zjadają martwą materię organiczną o róŜnej formie i
róŜnym stopniu rozdrobnienia. Są przede wszystkim konsumentami I rzędu w ekosystemach,
gdzie takiej materii jest duŜo. Saprofagi ułatwiają działanie saprofitom, gdyŜ zjadając martwą
materię organiczną, powodują jej rozdrabnianie. W poszukiwaniu pokarmu przekopują i
przewietrzają podłoŜe, a takŜe roznoszą szczątki roślinne i zwierzęce, stwarzając dogodne
warunki Ŝycia bakteriom i grzybom. Wśród saprofagów, w zaleŜności od rodzaju pobieranego
pokarmu, spotykamy zwierzęta odŜywiające się glebą- gleboŜerców (np. dŜdŜownica),
mułem- mułoŜerców (np. rureczniki) lub szczątkami organicznymi znajdującymi się w kale-
kałoŜerców (np. Ŝuk gajowy)
Pytania do tekstu
1. Co to są saprobionty i na jakie grupy je dzielimy? Podaj przykłady.
2. Jak dzielimy saprofagi?
3. Jakie znaczenie w przyrodzie mają saprobionty?
PASOśYTY
Organizmy cudzoŜywne stanowią pasoŜyty i półpasoŜyty, których miejscem
bytowania i zdobywania pokarmu są inne organizmy Ŝywe. Wiele z nich jest pasoŜytami
zewnętrznymi zarówno roślin, jak i zwierząt. Za pomocą przyssawek lub innych narządów
czepnych oraz lepkich substancji przytwierdzają się do skóry Ŝywiciela i pobierają z jego
ciała płyny ustrojowe zawierające pokarm. Jako przykłady moŜna wymienić znane Wam juŜ
pijawki, kleszcze, wszy, pchły, komary, huby (grzyby), kaniankę (roślina) i półpasoŜyta-
jemiołę.
PasoŜyty wewnętrzne odŜywiają się komórkami i tkankami organizmu Ŝywicielskiego
lub wchłaniają przez cienki nabłonek juŜ strawiony pokarm, tak jak bytujące w jelicie
cienkim tasiemce, które utraciły układ pokarmowy. Czy wiecie, Ŝe wśród ok. 40 000
gatunków zwierząt Ŝyjących w Europie Środkowej 25% stanowią pasoŜyty?
Pytania do tekstu
1.
Jakie organizmy nazywamy pasoŜytami?
2.
Jak dzielimy pasoŜyty? Podaj przykłady do kaŜdej grupy.
3.
Dlaczego jemioła jest półpasoŜytem?
4.
Na podstawie wiedzy ze szkoły podstawowej i tekstu źródłowego, podaj trzy
przystosowania tasiemca do pasoŜytniczego trybu Ŝycia.
KARTA PRACY
Sposoby rozmnaŜania się organizmów
Zadanie 1.
Podane grupy organizmów zamaluj odpowiednimi kolorami.
wszystkoŜercy
saprobionty
organizmy przeprowadzające fotosyntezę
mięsoŜercy
roślinoŜercy
organizmy przeprowadzające proces chemosyntezy
A
U
T
O
T
R
O
F
Y
pasoŜyty
H
E
T
E
R
O
T
R
O
F
Y
Zadanie 2.
Zielonym kolorem zamaluj nazwy zwierząt roślinoŜernych, Ŝółtym- mięsoŜernych,
niebieskim- wszystkoŜernych.
wróbel gepard dzik niedźwiedź zebra jaszczurka
Zadanie 3.
Uzupełnij tabelę. Do sposobów pobierania pokarmu dopisz po jednym przykładzie
organizmu, który odŜywia się w opisany sposób.
Sposób odŜywiania
Przykład organizmu
Związki organiczne wytwarza z dwutlenku
węgla i wody. Energię niezbędną do
przebiegu tej reakcji pobiera z utleniania
substancji nieorganicznych, takich jak
siarkowodór lub amoniak.
Związki organiczne pobiera z otoczenia i
trawi je wewnątrz swojego organizmu.
Związki organiczne pobiera z otoczenia i
trawi je na zewnątrz swojego organizmu.
Związki organiczne pobiera z innego,
Ŝ
ywego organizmu roślinnego.
Związki organiczne pobiera z innego,
Ŝ
ywego organizmu zwierzęcego.
Zadanie 4.
Uzupełnij tabelę, wpisując w odpowiednie miejsca podane określenia.
ś
wiatło, woda, związki organiczne, rośliny, utlenianie związków nieorganicznych, protisty,
bakterie, dwutlenek węgla
Proces
Fotosynteza
Chemosynteza
Związki wykorzystywane w
procesie
Ź
ródło energii
Związki powstające w
procesie
Przykładowe organizmy
Liczba
pęcherzyków
gazu
PROJEKT BADAWCZY
WPŁYW ŚWIATŁA NA INTENSYWNOŚĆ FOTOSYNTEZY
Potrzebne będą: przezroczyste naczynie- szklanka lub słoik, gałązka moczarki kanadyjskiej,
woda, lampka.
Wykonanie:
1.
Do przezroczystego naczynia wlej chłodną wodę i umieść w niej gałązkę moczarki
kanadyjskiej.
2.
Postaw szklankę lub słoik z moczarką w odległości ok.90 cm od włączonej lampki. Po
upływie 3 minut rozpocznij liczenie pęcherzyków gazu wydzielanego przez roślinę.
Licz je przez pięć minut. Wynik zapisz w drugiej kolumnie tabeli. Następnie przesuń
naczynie na odległość około 60 cm od lampki. Po trzech minutach licz pęcherzyki
przez kolejne 5 minut. Po zapisaniu wyników, postawa szklankę lub słoik 30cm od
lampki. Ponownie po upływie 3 minut licz przez 5 minut wydzielane pęcherzyki gazu.
Wyniki:
Odległość rośliny od źródła
ś
wiatła w cm
Liczba wydzielanych
pęcherzyków gazu
Intensywność fotosyntezy
90 cm
60 cm
30 cm
Na podstawie wyników zapisanych
w drugiej kolumnie tabeli sporządź
wykres obrazujący zaleŜność ilości
wydzielanego gazu od odległości
rośliny od źródła światła.
Wnioski:
Uzupełnij tekst:
Wydzielany przez roślinę gaz to …………………..
Jest on wytwarzany w procesie ……………………
Na podstawie tempa wydzielania się pęcherzyków
tego gazu moŜna wyciągnąć wnioski dotyczące
intensywności przeprowadzenia przez roślinę tego
procesu.
Uzupełnij ostatnią kolumnę tabeli, uŜywając słów: duŜa, średnia, mała.
Wykreśl w zdaniach błędne stwierdzenia:
NatęŜenie światła wpływa/ nie wpływa na intensywność fotosyntezy. Przy większym/
mniejszym natęŜeniu światła proces fotosyntezy zachodzi bardziej intensywnie niŜ przy
większym/ mniejszym natęŜeniu światła.
Odległość rośliny
od źródła światła
Liczba
pęcherzyków
gazu
PROJEKT BADAWCZY
WPŁYW DWUTLENKU WĘGLA NA INTENSYWNOŚĆ FOTOSYNTEZY
Potrzebne będą: przezroczyste naczynie- szklanka lub słoik, trzy gałązki moczarki
kanadyjskiej, woda destylowana, 0,1% oraz 0,2% roztwór NaHCO
3
, lampka
Wykonanie:
1.
Przygotuj trzy szklanki: pierwszą z wodą destylowaną, drugą z 0,1% roztworem
wodorowęglanu sodu, trzecią z 0,2% roztworem wodorowęglanu sodu.
2.
WłóŜ do pierwszej szklanki gałązkę moczarki kanadyjskiej. Oświetlaj ją światłem
lampki. . Po upływie 3 minut rozpocznij liczenie pęcherzyków gazu wydzielanego
przez roślinę. Licz je przez pięć minut. Wynik zapisz w tabeli.
3.
WłóŜ do drugiej szklanki gałązkę moczarki kanadyjskiej. Oświetlaj ją światłem
lampki. Po upływie 3 minut rozpocznij liczenie pęcherzyków gazu wydzielanego
przez roślinę. Licz je przez pięć minut. Wynik zapisz w tabeli.
4.
WłóŜ do trzeciej szklanki gałązkę moczarki kanadyjskiej. Oświetlaj ją światłem
lampki. Po upływie 3 minut rozpocznij liczenie pęcherzyków gazu wydzielanego
przez roślinę. Licz je przez pięć minut. Wynik zapisz w tabeli.
Wyniki:
Roztwór
Liczba wydzielanych
pęcherzyków gazu
Intensywność fotosyntezy
Woda destylowana
NaHCO
3
(0,1%)
NaHCO
3
(0,2%)
Na podstawie wyników zapisanych
w drugiej kolumnie tabeli sporządź
wykres obrazujący zaleŜność ilości
wydzielanego gazu od odległości
rośliny od źródła światła.
Wnioski:
Uzupełnij tekst:
Wydzielany przez roślinę gaz to …………………..
Jest on wytwarzany w procesie ……………………
Na podstawie tempa wydzielania się pęcherzyków
tego gazu moŜna wyciągnąć wnioski dotyczące
intensywności przeprowadzenia przez roślinę tego
procesu.
Uzupełnij ostatnią kolumnę tabeli, uŜywając słów: duŜa, średnia, mała.
Wykreśl w zdaniach błędne stwierdzenia:
StęŜenie dwutlenku węgla wpływa/ nie wpływa na intensywność fotosyntezy. Przy większym/
mniejszym stęŜeniu dwutlenku węgla proces fotosyntezy zachodzi bardziej intensywnie niŜ
przy większym/ mniejszym stęŜeniu dwutlenku węgla.
Odległość rośliny
od źródła światła
Liczba
pęcherzyków
gazu
PROJEKT BADAWCZY
WPŁYW TEMPERATURY NA INTENSYWNOŚĆ FOTOSYNTEZY
Potrzebne będą: przezroczyste naczynie- szklanka lub słoik, dwie gałązki moczarki
kanadyjskiej, woda, lampka, termometr, zapalniczka.
Bądź ostroŜny, wykonując poniŜsze doświadczenie!
Wykonanie:
1.
Do przezroczystego naczynia wlej chłodną wodę i umieść w niej gałązkę moczarki
kanadyjskiej. Zmierz temperaturę wody, a kolejno odczekaj 3 minuty. . Po upływie 3
minut rozpocznij liczenie pęcherzyków gazu wydzielanego przez roślinę. Licz je przez
pięć minut. Wynik zapisz w tabeli.
2.
Korzystając z zapalniczki lub palnika podgrzej szklankę z wodą i moczarką do
temperatury w przedziale 20-30
O
C. Po upływie 3 minut rozpocznij liczenie
pęcherzyków gazu wydzielanego przez roślinę. Licz je przez pięć minut. Wynik zapisz
w tabeli.
3.
Korzystając z zapalniczki lub palnika podgrzej szklankę z wodą i moczarką do
temperatury powyŜej 35
o
C. Po upływie 3 minut rozpocznij liczenie pęcherzyków
gazu wydzielanego przez roślinę. Licz je przez pięć minut. Wynik zapisz w tabeli.
Wyniki:
Temperatura wody
Liczba wydzielanych
pęcherzyków gazu
Intensywność fotosyntezy
Na podstawie wyników zapisanych
w drugiej kolumnie tabeli sporządź
wykres obrazujący zaleŜność ilości
wydzielanego gazu od odległości
rośliny od źródła światła.
Wnioski:
Uzupełnij tekst:
Wydzielany przez roślinę gaz to …………………..
Jest on wytwarzany w procesie ……………………
Na podstawie tempa wydzielania się pęcherzyków
tego gazu moŜna wyciągnąć wnioski dotyczące
intensywności przeprowadzenia przez roślinę tego
procesu.
Uzupełnij ostatnią kolumnę tabeli, uŜywając słów: duŜa, średnia, mała.
Wykreśl w zdaniach błędne stwierdzenia:
Temperatura wpływa/ nie wpływa na intensywność fotosyntezy. Proces ten ma najwyŜszą/
najniŜszą intensywność w przedziale temperatur 20-30
o
C, a przy wyŜszych temperaturach
intensywność fotosyntezy gwałtownie spada/ rośnie, by przy temperaturze 40
o
C ulec,
znacznemu wzrostowi/ zahamowaniu. W niskich temperaturach fotosynteza równieŜ ulega
zahamowaniu/ wzrostowi.
Odległość rośliny
od źródła światła