background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Marek Olsza 
 
 
 
 
 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 
713[04].B1.04 

 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 

 
 

 
 
 
 

 
 
 

 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Robert Wanic 
mgr inż. Janusz Rudolf 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Marek Olsza 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Janusz Górny 

 
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  713[04].B1.04 

Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
monter systemów rurociągowych. 
 

 
 

 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS  TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

12 

5.1. Normalizacja w rysunku technicznym 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Szkicowanie i kreślenie 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Podstawowe zasady geometrii wykreślnej 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Opisywanie i wymiarowanie rysunków 

21 

5.4.1. Ćwiczenia 

21 

5.5. Uproszczenia rysunkowe połączeń 

22 

5.5.1. Ćwiczenia 

22 

5.6. Oznaczenia graficzne stosowane na rysunkach budowlanych 

23 

5.6.1. Ćwiczenia 

23 

5.7. Elementy składowe projektu 

25 

5.7.1. Ćwiczenia 

25 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 

 

 

 

 

 

 

 

27 

7. Literatura 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

44 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter systemów rurociągowych 713[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności  i  wiedzy,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już 
opanowane,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje w czasie zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycję  ćwiczeń  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  podrozdziałach  Poradnika  dla  ucznia  pt.  Materiał  nauczania  treści  kształcenia  zostały 

omówione  w  sposób  ogólny.  Podany  zasób  wiadomości    różnych  zagadnień  powinien  być 
wystarczający  dla  każdego  przyszłego  montera  systemów  rurociągowych.  Szczegółowe 
wiadomości uczeń będzie poznawał na zajęciach.  

Nauczyciel  powinien  być  pomocny  uczniowi  przy  doborze  treści  nauczania,  wskazując 

zagadnienia,  zarówno  te  szczególnie  ważne,  jak  i  pomocnicze  –  potrzebne  w  wykonywaniu 
czynności, określonych zawodem montera systemów rurociągowych. 

Pomocne  w  prowadzeniu  zajęć  mogą  okazać  się  zestawy  pytań  zamieszczonych  

w  Poradniku  dla  ucznia,  w  podrozdziałach  pt.  Pytania  sprawdzające,  z  których  uczeń  może 
wykorzystać w dwojaki sposób, a mianowicie może: 

− 

zapoznać  się  z  pytaniami  przed  przystąpieniem  do  pracy  z  podrozdziałem  Materiał 
nauczania  –  poznając  w  ten  sposób  wymagania  wynikające  z  potrzeb  zawodu,  a  po 
opanowaniu  wskazanych  treści  odpowiedzieć  na  zadane  pytania,  by  sprawdzić  stan 
swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń, 

− 

zapoznać  się  z  pytaniami  i  odpowiedzieć  na  nie  po  pracy  z  podrozdziałem  Materiał 
nauczania – sprawdzając w ten sposób stan swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń. 
W  Poradniku  dla  ucznia  podano  po  kilka  propozycji  ćwiczeń  do  każdej  grupy  

materiałowej,  sformułowanych  w  różny  sposób.  Te  same  ćwiczenia  zamieszczone  zostały 
w Poradniku dla nauczyciela.  

Nauczyciel  może  zlecić  wykonanie  wszystkich  ćwiczeń  lub  wybierać  określone 

ćwiczenia  
i przeprowadzić je: 

− 

zgodnie z podanymi wskazówkami, 

− 

na stanowisku wyposażonym w podane środki dydaktyczne . 
Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu 

swoich  postępów,  odpowiadając  na  pytania  podane  w  podrozdziale  Sprawdzian  postępów. 
Według  tego  samego  zestawu  pytań,  nauczyciel  dokonuje  oceny  wiedzy  i  umiejętności 
ucznia. 

Uczeń powinien w tym celu samodzielnie: 

− 

przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi, 

− 

zakreśla odpowiedź, wstawiając X w miejscu Tak lub Nie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Podobne  czynności  wykonuje  nauczyciel,  obserwując  zachowania  ucznia,  sprawdza  jego 

umiejętności  i  wiedzę  zawodową.  Po  dokonaniu  przeglądu  zakreślonych odpowiedzi,  określa 
pytania,  na  które  uczeń  nie  potrafił  odpowiedzieć  prawidłowo.  Zakreślenia  pod  zapisem NIE 
wskazują  luki  w  wiedzy  ucznia,  informują  również,  jakich  treści  jeszcze  dobrze  nie  poznał. 
Oznacza to, że uczeń musi opanować niektóre treści materiału.  

Poznanie  przez  ucznia  określonej  wiedzy  o  posługiwaniu  się  dokumentacją  techniczną  

będzie  stanowiło  dla  nauczyciela  podstawę  przeprowadzenia  sprawdzianu  poziomu 
opanowania  wiadomości  i  ukształtowanych  umiejętności.  W  tym  celu  nauczyciel  może 
posłużyć się zamieszczonymi  w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.  

W tym rozdziale podano również: 

− 

klucz odpowiedzi,  

− 

instrukcję  dla  nauczyciela,  w  której  omówiono  czynności  nauczyciela  podczas 
przeprowadzania sprawdzianu, 

− 

instrukcję  dla  ucznia,  w  której  omówiono  czynności  ucznia  podczas  przeprowadzania 
sprawdzianu, 

− 

przykładową  kartę  odpowiedzi,  w  której,  w  odpowiednich  miejscach  uczeń  wpisuje 
odpowiedzi na pytania. 
W  procesie  sprawdzania  i  oceniania  poziomu  osiągnięć  uczniów,  można  stosować 

sprawdziany  ustne  i  pisemne,  obserwację  czynności  ucznia  podczas  realizacji  zadań,  testów 
sprawdzających z zadaniami praktycznymi. 

Zaleca  się  prowadzenie  badań  diagnostycznych,  kontroli  bieżącej  i  końcowej.  W  ocenie 

końcowej,  która  jest  prowadzona  na  zakończenie  realizacji  programu  jednostki  modułowej, 
należy  zastosować  pomiar  dydaktyczny.  Wiadomości  teoretyczne  niezbędne  do  realizacji 
czynności  praktycznych  mogą być sprawdzone za pomocą testów osiągnięć. Zadania w teście 
są zamknięte (wyboru wielokrotnego). 

Podczas  obserwacji  czynności  ucznia  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  należy  zwrócić 

uwagę na: 

− 

estetykę wykonywanych ćwiczeń, 

− 

stosowanie słownictwa technicznego. 
Kontrolę  poprawności  wykonania  zadań  należy  prowadzić  w  trakcie  i  po  realizacji 

ćwiczeń.  

W ocenianiu osiągnięć uczniów należy uwzględnić: 

− 

wynik  sprawdzianu  opanowania  umiejętności,  który  powinien  mieć  charakter 
alternatywny, co oznacza, że uczeń umie lub nie umie poprawnie wykonać ćwiczenia,  

− 

może  być  różny  poziom  opanowania  umiejętności;  ćwiczenie  może  być  wykonane 
szybciej lub wolniej, bezbłędnie lub z błędem zauważonym i poprawionym przez ucznia. 
Podstawą  uzyskania  przez  ucznia  pozytywnej  oceny  jest  między  innymi  poprawne 

wykonanie ćwiczeń, zaproponowanych w programie jednostki modułowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 

713[04].B1 

Techniczne podstawy budowy rurociągów 

713[04].B1.01 

Posługiwanie się podstawowymi 

pojęciami z zakresu budowy rurociągów 

713[04].B1.04 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

713[04].B1.05 

Magazynowanie, składowanie  

i transportowanie materiałów 

stosowanych do budowy 

rurociągów 

713[04].B1.02 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej  

oraz ochrony środowiska 

713[04].B1.03 

Rozpoznawanie podstawowych 

materiałów stosowanych do budowy 

rurociągów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.

 

WYMAGANIA  WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budowy rurociągów, 

− 

przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, przewidywać zagrożenia i zapobiegać im, 

− 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

− 

rozpoznawać  i  charakteryzować  podstawowe  materiały  stosowane  do  budowy 
rurociągów, 

− 

stosować układ jednostek SI, 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

− 

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów, 
tabel, 

− 

oceniać  własne  możliwości  sprostania  wymaganiom  stanowiska  pracy  i  wybranego 
zawodu, 

− 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

− 

określić znaczenie rysunku technicznego, 

− 

dobrać papiery rysunkowe i przybory do rysowania, 

− 

rozróżnić i zastosować znormalizowane linie rysunkowe, 

− 

posłużyć się skalą, 

− 

zwymiarować i opisać rysunki, 

− 

zastosować podstawowe zasady geometrii wykreślnej, 

− 

dobrać dokumentację techniczną do realizacji zadania, 

− 

rozróżnić poszczególne elementy dokumentacji, 

− 

wykorzystać informacje zawarte w opisie technicznym, 

− 

rozróżnić oznaczenia graficzne zastosowane w dokumentacji, 

− 

odczytać rzuty poziome i przekroje pionowe, 

− 

wykonać szkice elementów rurociągu, 

− 

odczytać rysunki elementów konstrukcyjnych, 

− 

odczytać kompletną dokumentację, 

− 

wykonać przedmiary robót, 

− 

przeprowadzić pomiary, sporządzić rysunki inwentaryzacyjne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter systemów rurociągowych 713[04] 

Moduł:  Techniczne podstawy budowy systemów rurociągowych 713[04].B1 
Jednostka modułowa:  Posługiwanie się dokumentacją techniczną 713[04].B1.04 

Temat: Polskie normy rysunkowe i ISO. 

 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności posługiwania się normami rysunkowymi. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  
– 

rozpoznać normy rysunkowe, 

– 

zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  ćwiczenia  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

zdefiniować pojęcie normy, 

– 

podać przykłady oznaczania Polskiej Normy i ISO. 
 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

organizowania i planowania pracy, 

– 

pracy w zespole, 

– 

oceny pracy zespołu. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  
– 

mini wykład, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna 

− 

grupowa 

 
Strategia:
 uczenie się przez doświadczenie 
 
Czas: 45
 minut

 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

Polskie Normy oraz ISO, 

− 

normy branżowe, 

− 

foliogramy, 

− 

rzutnik pisma, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest dokonanie klasyfikacji norm. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

FAZA WSTĘPNA 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie celów zajęć. 
3.  Podział uczniów na zespoły. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
1.  Co to jest norma? 
2.  Co to jest Polska Norma i Norma ISO? 
3.  Jakie korzyści wynikają ze stosowania Polskich Norm i Norm ISO? 
4.  Jakie są podstawowe działy Polskiej Normy? 
4.  Jaki jest sposób oznaczania norm? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal oznaczenie norm. 
2.  Ustal przeznaczenie norm. 
3.  Sklasyfikuj normy. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Odczytaj oznaczenia Polskich Norm i Norm ISO. 
2.  Zapisz spostrzeżenia w zeszycie przedmiotowym. 
3.  Opisz przeznaczenie wybranych norm. 
4.  Dokonaj klasyfikacji norm. 
5.  Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy. 
6.  Przygotuj  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów  wyznaczają  lidera 

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały oznaczone normy? 
2.  Czy prawidłowo zostało określone przeznaczenie norm? 
3.  Czy poprawnie sklasyfikowano normy? 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać 
w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Normalizacja  i  unifikacja.  Na  podstawie 

zgromadzonych informacji sporządź w zeszycie przedmiotowym notatkę. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter systemów rurociągowych 713[04] 

Moduł:  Techniczne podstawy budowy systemów rurociągowych 713[04].B1 
Jednostka modułowa:  Posługiwanie się dokumentacją techniczną 713[04].B1.04 

Temat: Zasady rzutowania brył. 

 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności rzutowania prostokątnego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
  

− 

zorganizować 

stanowisko 

do 

wykonywania 

rysunków 

zgodnie 

zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy,  

− 

omówić zasady tworzenia rzutów prostokątnych brył, 

− 

wykonać rzutowanie brył w koniecznej ilości rzutów. 
 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się

− 

pogadanka,  

− 

praca z przykładowymi rysunkami pod kierunkiem nauczyciela,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

foliogramy, 

− 

rysunki rzutowe, 

− 

rzutnik pisma,  

− 

modele brył, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacji pracy uczniów
:  

− 

praca w grupach;  

− 

praca indywidualna 

 
Czas trwania zajęć
: 45 minut 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Przebieg zajęć: 
 
Lp. 

Ogniwa zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności uczniów 

Czas 

trwania  

1. 

Stworzenie ładu 
zewnętrznego  
i wewnętrznego 

-  wita uczniów 
-  sprawdza obecność 
-  podaje temat zajęć  
-  przedstawia cele zajęć  

-  witają nauczyciela   
-  podają obecności 
-  zapisują temat zajęć  

w zeszytach  

 

3 min. 

2. 

Opracowanie nowego 
materiału 

-  przypomina zagadnienia  

z ostatnich zajęć 

-  rozpoczyna opracowanie 

nowego materiału  

-  odpowiadają na pytania.   
-  biorą czynny udział w 

zajęciach 

-  zapisują nowe informacje  

w zeszytach 

 

5 min. 

3. 

Kształtowanie pojęć 

-  wyjaśnia jak należy analizować 

rysunki 

-  nawiązuje rozmowę z uczniami 

na temat rodzajów rzutowania 

-  odpowiadają na pytania 

nauczyciela 

 

5 min. 

4. 

Wiązanie teorii  
z praktyką 

-  przypomina terminologię 

stosowaną przy rysowaniu 
rzutów prostokątnych  

-  wyjaśnia „od czego” należy 

zacząć rysowanie 

-  wyjaśnia w jaki sposób należy 

„patrzeć” na bryłę aby 
narysować poszczególne rzuty   

-  zwraca uwagę na dokładność 

rysowania, 

-  wybierają przedmiot do 

rysowania 

 

5 min. 

5. 

Ćwiczenia praktyczne  -  nadzoruje pracę uczniów 

-  rozpoczynają rysowanie pod 

kontrolą nauczyciela 

-  uczą się estetyki wykonania 

15 min. 

6. 

Kształtowanie 
nawyków 

-  powtarza najważniejsze 

wiadomości 

-  sprawdza wykonanie szkiców 

oraz przekazuje uwagi 
dotyczące rzutowania  

-  odpowiadają na pytania 
-  prezentują wykonane szkice  

 

10 min. 

7. 

Ocena i kontrola 

-  ocenia aktywność uczniów 

 

1 min. 

8. 

Zakończenie zajęć 

-  podaje treść zadania domowego  Zapisują treść zadania w 

zeszytach przedmiotowych 

1 min. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Normalizacja w rysunku technicznym

 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wpisz w tabeli zastosowanie linii rysunkowych.  

 

Nazwa linii 

Zastosowanie 

Ciągła gruba 

 

Ciągła cienka 

 

Kreskowa cienka 

 

Punktowa cienka 

 

Dwupunktowa cienka 

 

Falista cienka 

 

Zygzakowa cienka 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 min. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapisać zastosowanie linii rysunkowych,  
3)  uzasadnić przyjęte rozwiązanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wymiary  przedmiotu  wynoszą  100x  80x  50.  Ile  będą  wynosić  jeżeli  podziałka  rysunku 

wynosi 

a)  1:2, 
b)  2:1. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 min. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  obliczyć wymiary przedmiotu na rysunku dla zadanych podziałek, 
3)  wyniki obliczeń zanotować w zeszycie przedmiotowym.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Jaką  podziałkę  należy  zastosować,  aby  przedstawić  na  formacie  A4(w  układzie 

pionowym) przedmiot o wymiarach 250x 210x 50? 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wypisać wymiary arkusza formatu A4, 
3)  dobrać podziałkę rysunku, 
4)  wyniki zanotować w zeszycie przedmiotowym.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj klasyfikacji Polskich Norm i Norm ISO.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  w  grupach.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  liderzy  grup 
prezentują. Czas wykonania ćwiczenia 45 min.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Uczeń powinien: 

1)  odczytać oznaczenia polskich norm i norm ISO. 
2)  zapisać spostrzeżenia w zeszycie przedmiotowym. 
3)  opisać przeznaczenie wybranych norm. 
4)  dokonać klasyfikacji norm. 
5)  zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy. 
6)  zaprezentować swoją pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

mini wykład,  

− 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

Polskie Normy oraz ISO, 

− 

normy branżowe, 

− 

foliogramy, 

− 

rzutnik pisma, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2. Szkicowanie i kreślenie 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Naszkicuj  w  zeszycie  przedmiotowym  bryłę  geometryczną  z  uwzględnieniem 

poprawności kształtu i wymiarów. 
 

 

Rys. do ćwiczenia 1 [12, s. 34] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy szkicowanego przedmiotu, 
3)  zaplanować etapy szkicowania, 
4)  wykonać szkic. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 2 

Naszkicuj  w  zeszycie  przedmiotowym  przedstawione  detale  z  uwzględnieniem 

poprawności kształtu i wymiarów. 
 

 

 

Rys. do ćwiczenia 2 [12, s. 126] 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy szkicowanego przedmiotu, 
3)  zaplanować etapy szkicowania, 
4)  wykonać szkic. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3. Podstawowe zasady geometrii wykreślnej 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Naszkicuj bryły w rzutowaniu prostokątnym. Ćwiczenie wykonaj na arkuszu A4.  

 

a) 

 

b) 

 

 

Rys. do ćwiczenia 1 [12, s. 57] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 15 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy szkicowanego przedmiotu, 
3)  zaplanować rozmieszczenie rzutów, 
4)  wykonać szkic, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

materiały do szkicowania, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 2 

Naszkicuj detal w aksonometrii ukośnej. Ćwiczenie wykonaj na arkuszu A4. 

 

Rys. do ćwiczenia 2 [12, s. 57] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy szkicowanego przedmiotu, 
3)  zaplanować rozmieszczenie detalu na arkuszu, 
4)  wykonać szkic, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

materiały do szkicowania, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykreśl brakujący trzeci rzut. 

 

 

Rys. do ćwiczenia 3 [8, s. 32] 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy rysunków, 
3)  wykreślić trzeci rzut, 
4)  omówić sposób rozwiązania.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

rysunki części maszyn, 

− 

eksponaty i modele części maszyn, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Na podstawie  rzutu,  w  którym  zarysy wewnętrzne  narysowano  linią  kreskową,  naszkicuj 

przedmiot w półwidoku- półprzekroju. 

 

Rys. do ćwiczenia 4 [8, s. 36] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy rysunków, 
3)  naszkicować rysunki w zeszycie przedmiotowym,  
4)  oznaczyć przekrój, 
5)  omówić sposób rozwiązania.  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

rysunki części maszyn, 

− 

eksponaty i modele części maszyn, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.4 Opisywanie i wymiarowanie rysunków 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Jakie  usterki  i  błędy  dotyczące  wymiarowania  występują  na przedstawionych  rysunkach? 

Swoje  spostrzeżenia  zapisz  w  zeszycie  przedmiotowym.  Zwymiaruj  poprawnie  wszystkie 
rysunki. 
 

 

 

 

 

 

Rys. do ćwiczenia 1 [8, s. 45] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy przedstawionych rysunków, 
3)  zanotować spostrzeżenia w zeszycie,  
4)  zwymiarować rysunki, 
5)  omówić sposób rozwiązania.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

rysunki części maszyn, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.5. Uproszczenia rysunkowe połączeń 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  szkic  detalu  wykonanego  z St3, w którym  występuje gwint  zewnętrzny  nacięty 

na całej długości. Detal zwymiaruj i oznacz stan powierzchni. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wykonać szkic do zeszytu przedmiotowego, 
3)  omówić sposób rozwiązania.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

materiały rysunkowe, 

− 

nagwintowane detale, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2  

Opisz przedstawione na rysunku połączenie. 

 

Rys. do ćwiczenia 2

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  opisać połączenie, 
3)  omówić sposób rozwiązania.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.6. Oznaczenia graficzne stosowane na rysunkach budowlanych 

 
5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Napisz co oznaczają podane poniżej oznaczenia graficzne. 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  opisać oznaczenia, 
3)  omówić sposób rozwiązania.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

PN – oznaczenia na rysunkach architektoniczno-budowlanych, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2  

Napisz co oznaczają podane poniżej oznaczenia graficzne. 

1.   

2.   

3.   

4.   

5.   

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  opisać oznaczenia,  
3)  omówić sposób rozwiązania.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

PN – oznaczenia na rysunkach architektoniczno-budowlanych, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

5.7. Elementy składowe projektu 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Odszukaj w dokumentacji budowlanej poszczególne jej elementy. 
 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 15 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,  
3)  omówić sposób rozwiązania.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

dokumentacja budowlana obiektu, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Odczytaj  z  opisu  technicznego  informacje  na  temat  wyposażenia  budowlano- 

instalacyjnego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 25 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
3)  omówić sposób rozwiązania.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

opis techniczny obiektu, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Ćwiczenie 3 

Sprawdź za pomocą odpowiedniego sprzętu mierniczego: 

− 

pion ścian, 

− 

poziom parapetu.   

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
3)  omówić sposób rozwiązania.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

przyrządy pomiarowe, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj przedmiar robót centralnego ogrzewania w sali lekcyjnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  uczniowie 
prezentują swoje prace. Czas wykonania ćwiczenia 30 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
3)  omówić sposób rozwiązania.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

przyrządy pomiarowe, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test do jednostki modułowej „Posługiwanie się dokumentacją techniczną”. 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

− 

15 zadania  jest z poziomu podstawowego, zadania nr: 2, 3, 4, 5, 6, 8, 12, 13, 14, 15, 16, 
17, 18, 19, 20 

− 

5 zadań jest z poziomu ponadpodstawowego,  zadania nr: 1, 7, 9, 10, 11. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

0

-

8 pkt. 

− 

– niedostateczny  

− 

9-11 pkt 

− 

– dopuszczający  

− 

12-14 pkt 

− 

– dostateczny  

− 

15-17 pkt 

− 

– dobry  

− 

18-20 pkt

 

− 

– bardzo dobry

 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  a,  3.  c,  4.  b,  5.  b,  6.  a, 7. a, 8. a, 9. d, 10. b, 11. b, 
12. c, 13. c, 14. c, 15. a, 16. a, 17. b, 18. c, 19. a, 20. a. 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.    Wyjaśnić oznaczenie norm 

PP 

2.    Rozróżniać rodzaje rysunków 

3.   

Określić wymiary formatu arkusza 
rysunkowego 

4.    Dobrać rodzaj ołówka do określonego zadania 

5.    Dobierać rodzaje linii rysunkowych 

6.    Rozróżniać elementy dokumentacji projektowej 

7.    Przeliczyć wymiary w danej podziałce 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

8.   

Rozróżniać 

elementy 

rysunków 

schematycznych 

9.   

Narysować rzut poziomy bryły przedstawionej  
w dimetrii ukośnej 

PP 

10.  

Narysować bryłę w dimetrii ukośnej na pod-
stawie rzutów prostokątnych 

PP 

11.   Uzupełnić brakujący rzut prostokątny bryły  

PP 

12.   Oznaczyć płaszczyznę przekroju.  

13.   Oznaczyć płaszczyznę przekroju

 

14.  

Odczytać liczby wymiarowe na rysunkach

 

15.   Rozróżniać elementy rurociągów 

16.   Określić skalę rysunków roboczych 

17.  

Określić zasady wykonywania rysunków 
roboczych 

18.   Określić zawartość projektu realizacji robót 

19.  

Rozróżniać elementy dokumentacji 
budowlanej 

20.  

Rozróżniać oznaczanie materiałów na 
rysunkach

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  odwzorowywania  elementów  maszyn.  Pytania  są  

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

− 

w  pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić 
odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Czas trwania testu - 45 minut. 
9.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  można  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu  

wynosi 20 pkt. 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Celem  przeprowadzanego  pomiaru  dydaktycznego  jest  sprawdzenie  poziomu  wiadomości  

i  umiejętności,  jakie  zostały  ukształtowane  w  wyniku  zorganizowanego  procesu  kształcenia  
w  jednostce  modułowej  Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną.  Spróbuj  swoich  sił. 
Pytania nie są trudne i jeżeli zastanowisz się, to na pewno udzielisz poprawnej odpowiedzi. 

 

Powodzenia ! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1. Standardy międzynarodowe spełnia norma oznaczona: 

a)  PN, 
b)  PN-EN, 
c)  BN, 
d)  PN-ISO. 

 
2. Element przeznaczony do wykonania jest pokazany w sposób szczegółowy na rysunku: 

a)  roboczym, 
b)  zestawieniowym, 
c)  montażowym, 
d)  ilustracyjnym. 

 
3. Arkusz rysunkowy o wymiarach 420x 297 to format: 

a)  A5, 
b)  A4, 
c)  A3, 
d)  A2. 

 
4. Ołówki o umiarkowanej twardości oznaczamy: 

a)  2B, 
b)  F, 
c)  U, 
d)  3H. 
 

5.  Osie symetrii rysujemy linią: 

a)  ciągłą cienką, 
b)  punktową cienką, 
c)  kreskową cienką, 
d)  dwupunktową cienką. 

 
6.  Obliczenia ilości robót w przedmiarze wykonuje się na podstawie: 

a)  opisu technicznego, 
b)  wykonanej pracy, 
c)  dokumentacji projektowej, 
d)  polecenia inwestora. 

 
7.  Jeżeli  prostokąt  o  wymiarach  a  =  20  mm  i  b  =  10  mm  przedstawimy  na  rysunku  

w podziałce 2:1, to jego wymiary po narysowaniu będą wynosić: 

a)  a = 40 mm i = 20 mm, 
b)  = 10 mm i b = 5 mm, 
c)  a = 30 mm i b = 15 mm, 
d)  będą takie same. 

 
8.  Rysunek przedstawia oznaczenie graficzne 

a)  zakończenie przewodu korkiem gwintowanym, 
b)  zakończenie przewodu ślepym przewodem, 
c)  kierunek przepływu, 
d)  połączenie na długi gwint. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

 

9. Wskaż prawidłowy rzut poziomy bryły przedstawionej na rysunku: 
 

 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

 
10.  Wykorzystując  rzuty  prostokątne  wskaż  prawidłowo  narysowaną  bryłę  w  aksonometrii 

ukośnej: 

 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

11.  Dokonaj  analizy  rysunków  i  wskaż,  który  z  nich  przedstawia  prawidłowy  rzut 

prostokątny bryły: 
a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

 

 
12. Wskaż prawidłowo zaznaczony ślad płaszczyzny przekroju: 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

 

 
13. Wskaż prawidłowo zakreskowane części. 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

 

 
14.  Czy  poniższy  rysunek  jest  poprawnie  zwymiarowany?  Wskaż  ile  błędów  zawiera 

zwymiarowany rysunek. 

a)  jeden, 
b)  dwa, 
c)  trzy, 
d)  nie ma błędów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

15.  Rysunek przedstawia oznaczenie graficzne 

a)  zamocowanie stałe, 
b)  zawieszenie ruchome, 
c)  wydłużkę mieszkową, 
d)  wydłużkę lirową. 

 

 

16.  Rysunki robocze wykonuje się w skali: 

a)  1:20, 
b)  1:200, 
c)  1:250, 
d)  1:1000. 

 
17.  Podczas wykonywania rysunków roboczych należy stosować zasady podane przez: 

a)  kierownika budowy, 
b)  normy budowlane, 
c)  czasopisma branżowe, 
d)  inwestora. 

 
18.  Projekt organizacji robót nie zawiera: 

a)  sposobu wykonania robót, 
b)  danych o środkach transportu, 
c)  informacji o rodzaju gruntu, 
d)  danych o rodzaju maszyn. 

 
19.  Obliczenie ilości robót w przedmiarze wykonuje się na podstawie: 

a)  dokumentacji projektowej, 
b)  opisu technicznego, 
c)  polecenia inwestora, 
d)  domiaru. 

 
20.  Rysunek przedstawia oznaczenie graficzne: 

a)  betonu komórkowego, 
b)  żelbetonu, 
c)  izolacji przeciwwilgociowej, 
d)  drewna. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Posługiwanie się dokumentacją techniczną 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

TEST 2 
 
Test do jednostki modułowej „Posługiwanie się dokumentacją techniczną” 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

− 

15 zadania  jest z poziomu podstawowego, zadania nr: 1, 2, 3, 5, 6, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 
17, 18, 19, 20. 

− 

5 zadań jest z poziomu ponadpodstawowego, zadania nr: 4, 7, 8, 11,16. 
 

Zestaw zadań testowych składa się z: 
a)  zadań typu zamkniętego (10 zadań wielokrotnego wyboru), 
b)  zadań typu otwartego (10 zadań z luką).  

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

0-8  

pkt. 

− 

niedostateczny  

− 

9-11 pkt 

− 

dopuszczający  

− 

12-14 pkt 

− 

dostateczny  

− 

15-17 pkt 

− 

dobry  

− 

18-20 pkt

 

− 

bardzo dobry

 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   

Dobrać grubość i rodzaje linii 
rysunkowych          

2.    Dobrać wysokość liter                                          

3.    Kreślić symetralną odcinka 

4.   

Rozróżnić  prawidłowo  narysowaną 
bryłę w dimetrii ukośnej 

PP 

5.   

Narysować 

rzut 

poziomy 

bryły 

przedstawionej w dimetrii ukośnej 

6.   

Wybrać prawidłowy przekrój wzdłużny 
tulei. 

7.   

Określić liczbę brakujących krawędzi 
bryły narysowanej w przekroju 
połówkowym  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

8.   

Wymiarować średnice kilku wałków o 
tych samych wymiarach 

PP 

9.   

Rozróżnić cechy charakteryzujące 
rysunek wykonawczy 

10.   Dobrać odpowiedni rodzaj linii 

11.   Zdefiniować pojęcie normy. 

PP 

jakościowe 

12.   Określić skale rysunków 

dokładności 

13.   Określić zawartość opisu technicznego 

opisie 

technicznym 

14.   Rozróżniać rodzaje rysunków 

szczegółowy 

15.   Określić zawartość rysunku roboczego 

materiałów 

16.   Wyjaśnić zasady obmiaru robót 

PP 

wykonanych 

17.  

Określić zawartość projektu technologii 
i organizacji robót 

metod 

18.   Określić zawartość przedmiaru robót 

materiałów 

19.  

Określić zawartość dokumentacji 
projektowej 

projektowej 

20.  

Wyjaśnić zasady inwentaryzacji 
budowlanej 

opisu 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 
 

A. INSTRUKCJA OGÓLNA 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
3.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
 
B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA 
1.  Zestaw zadań testowych składa się z: 

a.  zadań otwartych (zadań z luką), 
b.  zadań zamkniętych (zadań wielokrotnego wyboru). 

2.  W  zadaniach  z  luką  należy  w  miejsce  kropek  wpisać  prawidłowe  wyrażenie,  wzór  lub 

dokonać opisu np. rysunku, czyli uzupełnić je w sposób stanowiący logiczną całość. 

3.  Zadania  wielokrotnego  wyboru  mają  4  odpowiedzi,  z  których  jedna  jest  prawidłowa. 

Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na Karcie odpowiedzi. 

4.  W  wypadku  pomyłki  błędną  odpowiedź  należy  ująć  w  kółko  i  ponownie  zakreślić 

odpowiedź prawidłową. 

5.  Jeżeli  udzielenie  odpowiedzi  na  jakieś  pytanie  sprawia  Ci  trudność,  to  opuść  je  

i przejdź do zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później. 

6.  Czas trwania testu – 45 min.  
7.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  można  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu  

wynosi 20 pkt. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi, 

 
Celem  przeprowadzanego  pomiaru  dydaktycznego  jest  sprawdzenie  poziomu  wiadomości  
i  umiejętności,  jakie  zostały  ukształtowane  w  wyniku  zorganizowanego  procesu  kształcenia  
w  jednostce  modułowej  Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną.  Pytania  nie  są  trudne 
i jeżeli zastanowisz się, to na pewno udzielisz poprawnej odpowiedzi. 

Powodzenia  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
Wybierz prawidłową odpowiedź 
1. Na którym rysunku przedstawiającym wałek dobrano poprawnie grubość i rodzaje linii? 

a)   

b)   

c)   

d)   

 

2.  Jeżeli wysokość dużych liter wynosi 5 mm, to wysokość małych liter wynosi: 

a)  4 mm, 
b)  3,5 mm, 
c)  3,2 mm, 
d)  2,5 mm. 

 
3.  Który z rysunków przedstawia konstrukcję symetralnej odcinka? 

a)   

b)   

c)   

d)   

 

4. Wskaż prawidłowo narysowany prostopadłościan w aksonometrii ukośnej. 

a)   

b)   

c)   

d)   

 

5. Wskaż prawidłowy rzut pionowy bryły przedstawionej na rysunku: 

 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

6.  Na  rysunku  przedstawiono  przekrój  wzdłużny  tulei.  Wskaż  rysunek  z  przekrojem 

prawidłowo zakreskowanym. 
a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

 

7. Ile linii brakuje na rysunku? 

a)  jednej, 
b)  dwóch, 
c)  trzech, 
d)  czterech. 

 

 

8. Wskaż rysunek, na którym prawidłowo zwymiarowano otwory o jednakowych średnicach: 

a)   

b)   

c)   

d)   

 

 
9. Która z wymienionych cech nie jest cechą rysunku wykonawczego? 

a)  rysunek wykonawczy jest to osobny rysunek części danego przyrządu, 
b)  rysunek wykonawczy musi być szczegółowo zwymiarowany, 
c)  rysunek wykonawczy nie posiada uwag dotyczących chropowatości powierzchni, 
d)  rysunek wykonawczy posiada tabliczkę podstawową bez wykazu części. 

 
10. Linie wymiarowe rysujemy linią 

a)  ciągłą grubą, 
b)  kreskową, 
c)  ciągłą cienką, 
d)  punktową. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42 

Wpisz brakujące wyrazy w zdania 

 
11.  Polską  Normą  nazywamy  krajowy  dokument  normalizacyjny,  zawierający  jednoznaczne 

wymagania  ....................  lub  ilościowe  dotyczące  danego  wyrobu,  sposobu  wykonania 
czynności. 

12. Wybór odpowiedniej skali wiąże się ze stopniem ............................... rysunku. 
13. Przeznaczenie obiektu budowlanego powinno być określone w ............................... 
14.  Rysunki  ogólne  konstrukcji  budowlanych  zawierają  schematyczne  przedstawienia 

konstrukcji budowlanych w przeciwieństwie do rysunków roboczych, które przedstawiają 
element w sposób ................................. 

15.  Rysunki  robocze  powinny  być  uzupełnione  wykazem  .......................  niezbędnych  do 

wykonania elementu konstrukcyjnego. 

16. Obmiar robót polega na mierzeniu .............................. robót. 
17. Projekt technologii i organizacji robót określa m.in. dane dotyczące ................wykonania 

podstawowych robót. 

18.  Przedmiar  robót  wykonuje  się  biorąc  pod  uwagę  m.in.  zestawienia  ..........................  

i elementów. 

19.  Obliczenia  ilości  robót  w  przedmiarze  wykonuje  się  na  podstawie  ............................ 

projektowej. 

20.  Inwentaryzacja  budowlana  polega  na  wykonaniu  rysunków  i  ...................  istniejącego 

obiektu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

43 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.   Polską 

Normą 

nazywamy 

krajowy 

dokument 

normalizacyjny, 

zawierający  jednoznaczne  wymagania  ....................  lub  ilościowe 
dotyczące danego wyrobu, sposobu wykonania czynności. 

 

12.   Wybór  odpowiedniej  skali  wiąże  się  ze  stopniem  ............................... 

rysunku. 

 

13.   Przeznaczenie 

obiektu 

budowlanego 

powinno 

być 

określone  

w ............................... 

 

14.   Rysunki  ogólne  konstrukcji  budowlanych  zawierają  schematyczne 

przedstawienia  konstrukcji  budowlanych  w  przeciwieństwie  do 
rysunków  roboczych,  które  przedstawiają  element  w  sposób 
................................. 

 

15.   Rysunki  robocze  powinny  być  uzupełnione  wykazem  ....................... 

niezbędnych do wykonania elementu konstrukcyjnego. 

 

16.   Obmiar robót polega na mierzeniu .............................. robót. 

 

17.   Projekt  technologii  i  organizacji  robót  określa  m.in.  dane  dotyczące 

................wykonania podstawowych robót. 

 

18.   Przedmiar  robót  wykonuje  się  biorąc  pod  uwagę  m.in.  zestawienia 

.......................... i elementów. 

 

19.   Obliczenia  ilości  robót  w  przedmiarze  wykonuje  się  na  podstawie 

............................ projektowej. 

 

20.   Inwentaryzacja 

budowlana 

polega 

na 

wykonaniu 

rysunków  

i ................... istniejącego obiektu. 

 

 

                                                                                                Razem: 

 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

44 

7. LITERATURA 

 

1.  Buksiński T., Szpecht A.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1998 
2.  Cieślak H.: Testy i sprawdziany z rysunku technicznego. ITE, Radom 1996 
3.  Dobrzański T.: Tysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2005 
4.  Giełdowski L.: Przekroje. WSiP, Warszawa 2001 
5.  Giełdowski L.: Rzutowanie prostokątne. Widoki. WSiP, Warszawa 2001 
6.  Giełdowski L.: Wymiarowanie. WSiP, Warszawa 2001 
7.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 2004 
8.  Lewandowski  T.:  Zbiór  zadań  z  rysunku  technicznego  dla  mechaników.  WSiP,  

Warszawa 2002 

9.  Malinowski  J.,  Jakubiec  W.:  Tolerancje  i  pasowania  w  budowie  maszyn.  WSiP,  

Warszawa 1998 

10.  Paprocki K.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1995  
11.  Samujłłowie H. i R.: Rysunek techniczny i odręczny w budownictwie. Arkady, 

Warszawa 1987 

12.  Straszak  K.,  Walter  J.:  Rysunek  zawodowy  dla  montera  instalacji  budowlanych.  WSiP, 

Warszawa 1976 

13.  Waszkiewiczowie E. i S.: Rysunek zawodowy. WSiP, Warszawa 1999 
14.  Wojciechowski L.: Rysunek budowlany. WSiP, Warszawa 1999 
15.  Wojciechowski L.: Zawodowy rysunek budowlany. WSiP, Warszawa 1999 
16.  www.cke.edu.pl 
17.  www.thyssenkrupp-energostal.pl 
 

LITERATURA METODYCZNA 

 
1.  Baraniak  B.:  Dobór  treści  kształcenia  zawodowego.  Instytut  Badań  Edukacyjnych, 

Warszawa 1997 

2.  Figurski  J.:  Eksperyment  pedagogiczny  Modułowe  programy  nauczania  w  kształceniu 

zawodowym:  model  ujednoliconego  egzaminu  zawodowego.  Instytut  Technologii 
Eksploatacji, Radom 2001 

3.  Francuz  W.  M.:  Dydaktyka  w  nowej  szkole  zawodowej.  Wydawnictwo  Politechniki 

Krakowskiej, Kraków 2004 

4.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004 
5.  Ornatowski T.,  Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji, 

Radom 2000 

6.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów zawodowych.  Wyższa  Szkoła  Inżynierska, 

Radom 1995