background image

         Błędy frazeologiczne są we współczesnej polszczyźnie bardzo częste: 
 występują w prasie, telewizji, popełniają je nauczyciele i uczniowie. 
Od kilku lat obserwuję, jak moi słuchacze mają coraz większe problemy                         
z tworzeniem poprawnych związków frazeologicznych. Często jest to wynikiem 
nieznajomości podstaw frazeologii . Przyczyn tego zjawiska można upatrywać 
również w niedbałym sposobie wypowiadania się, a także braku głębszej 
refleksji nad formą własnego przekazu słownego. Z tych właśnie przemyśleń 
powstała koncepcja lekcji, którą udało mi się z powodzeniem zrealizować,                                            
a prezentowany scenariusz jest jej zapisem. Może być wykorzystany                       
dla różnych klas szkoły dla dorosłych, gdy chcemy rozwijać umiejętność 
precyzyjnego wyrażania myśli, dzięki zastosowaniu wiedzy o języku. 

 
 

Scenariusz lekcji z nauki o języku 

 

Temat: 

Dlaczego jest nam potrzebna znajomość frazeologii? 

 

 
        
         Główne zagadnienia lekcji 
Zajęcia służą przypomnieniu i utrwaleniu podstawowych pojęć z dziedziny 
frazeologii, a przede wszystkim mają uzmysłowić, jak ważną rolę odgrywa jej 
znajomość w codziennej praktyce językowej. 
 
         
          Cele 
     Po zakończeniu lekcji uczeń powinien: 

-  znać pojęcie związku frazeologicznego: luźnego, łączliwego, stałego 
-  rozróżniać luźne, łączliwe i stałe związki frazeologiczne 
-  tworzyć związki frazeologiczne różnego typu 
-  odróżniać związki frazeologiczne zbudowane poprawnie od związków 

zbudowanych niepoprawnie 

-  usuwać błędy w związkach frazeologicznych 
-  umieć posługiwać się słownikiem wyrazów obcych i słownikiem 

frazeologicznym 
 

 

Metody pracy: 

-  problemowa  
-  oglądowa  
-  ćwiczenia praktyczne 
         
     

background image

 

Formy pracy: 

-    praca w grupach zorganizowanych jednorazowo 
-    praca zbiorowa (z udziałem całej klasy) 

 
          
          Czas trwania: 
     -    45 minut 
 
           
          Środki dydaktyczne: 

-  materiały ćwiczeniowe dla każdego ucznia opracowane przez nauczyciela 
-  słowniki frazeologiczne i wyrazów obcych 
-  schemat podziału związków frazeologicznych 
-  wykres przedstawiający stałe związki frazeologiczne, w których użyto 

wyrazu głowa (dwa warianty  -  gotowy i uzupełniany w czasie lekcji) 

 
 
                      Przebieg lekcji 
 
           Faza przygotowawcza 
 
 
1. Nauczyciel proponuje rozwiązanie ćwiczenia, które sprawdza wiedzę 
uczniów na temat typów związków frazeologicznych, umiejętność ich 
rozróżniania. 
 Uczniowie wykonują je samodzielnie, następnie wspólnie omawiają. 
 
 Wśród podanych związków wyrazowych wskaż związki frazeologiczne: luźne,      
łączliwe i stałe. Ustnie uzasadnij swój wybór. 
 

-  mieć muchy w nosie 
-  silny jak wół 
-  dobry dzień 
-  palcem na wodzie pisane 
-  mieć rację 
-  mała prośba 
-  pięta Achillesa 
-  powieść przygodowa 
 
 

background image

 
 
Faza zasadnicza 
 

1.Nauczyciel aranżuje sytuację problemową; wyjaśnia, że spotkanie służy 
ukazaniu, jak ważną rolę odgrywa znajomość frazeologii. Zapisanie tematu 
lekcji. 
Zwrócenie uwagi na poradniki językowe (słowniki: frazeologiczny i wyrazów 
obcych oraz programy telewizyjne  -  „Ojczyzna polszczyzna” profesora             
Jana Miodka i „Mówi się” Jerzego Bralczyka). 
 
 
2. Wykonanie przez uczniów kolejnego ćwiczenia. Przykłady błędnie 
zbudowanych zdań pochodzą z wypracowań domowych. Przygotowano dwie 
wersje ćwiczenia (dla dwóch grup). 
 
Wersja I 
Popraw błędy w zdaniach. Wyjaśnij ustnie, na czym polega błąd w każdym             
ze zdań. 
 

-  Konrad Wallenrod jest człowiekiem prawym i patriotycznym. 
-  Pomimo niektórych złych zalet Jacka Soplicę można uznać za bohatera 

pozytywnego. 

-  Konsekwencją końcową jest samobójstwo Konrada Wallenroda. 
-  Konrad Wallenrod jako młode dziecko został porwany przez Krzyżaków. 
-  Nikt poza Halbanem nie znał jego planów, zamierzeń. 
-  Większość ogółu szlachty uznała Jacka Soplicę za zdrajcę.  

 
Wersja II 
Popraw błędy w zdaniach. Wyjaśni ustnie, na czym polega błąd w każdym 
ze zdań. 

-  Zaborcy znieśli nazwę Polski z mapy świata. 
-  Romantycy wysuwali śmiałe reformy. 
-  Nie będę rozstrzygał postępowania Konrada Wallenroda. 
-  Konrad Wallenrod odniósł moralną klęskę. 
-  Utwory romantyczne odgrywają i dziś wielką wartość. 
-  Halban odgrywał wpływ na Konrada Wallenroda. 

 
 
3. Po samodzielnym wykonaniu polecenia następuje wspólna analiza rozwiązań 
i ustalenie wniosków: w pierwszej wersji ćwiczenia przyczyną błędów jest 
naruszenie łączliwości frazeologicznej wyrazów; w drugiej wersji  -  
zniekształcenie stałych związków frazeologicznych. 

background image

 
4. Kolejne ćwiczenie służy kształceniu umiejętności posługiwania się stałymi 
związkami frazeologicznymi. Uczniowie poszukują frazeologizmów z wyrazem 
głowa . Przykłady zapisywane są na wykresie i ustnie objaśnia się ich znaczenie. 
 
   
 
 
 
 
Potencjalny wykres: 
 
 

 
 
Po wyczerpaniu się pomysłów uczniów nauczyciel demonstruje gotowy wykres. 
(Oba wykresy można porównać.) 
Uczestnicy zajęć powinni spróbować odpowiedzieć, w jakim celu stosuje się 
stałe związki frazeologiczne (np. stałe związki wyrazowe stanowią obrazowe, 
plastyczne odpowiedniki podstawowych określeń, są sugestywne, ujmują 
zwięźle treści, urozmaicają wypowiedź). 
 

background image

            
         Faza końcowa 
 
1.Nauczyciel dokonuje podsumowania lekcji, np. cel zajęć został osiągnięty,             
gdyż poprzez ćwiczenia uczniowie przypomnieli sobie i utrwalili pojęcia                      
z frazeologii, spotkanie wykazało przydatność wiedzy gramatycznej w praktyce 
językowej, uwrażliwiło na poprawność języka, jakim się posługujemy. 
 
 
2.Omówienie zadania domowego: 

a)  Przez najbliższy tydzień śledź bieżącą prasę, z uwagą oglądaj telewizję  

i słuchaj radia, aby zgromadzić przykłady źle użytych związków 
frazeologicznych. 

         Posługując się wydawnictwami dotyczącymi poprawności językowej, 
         postaraj się wyjaśnić, na czym polegają błędy. 

b)  Dla chętnych. Frazeologia to także tworzywo tekstów literackich. Gra  

językowa pojawia się w wielu utworach poetyckich. Przygotuj taki 
przykład. 

 
3. Podziękowanie za aktywny udział w lekcji i wystawienie ocen 
wyróżniającym się uczniom. 
   
 
          
     Bibliografia 
 
S. Bąba, Twardy orzech do zgryzienia, czyli o poprawności frazeologicznej, 
               
Poznań 1986. 
 
 
 
                                                                 Dorota Jastrzębska 
                                                                 nauczycielka języka polskiego 
                                                                 w Centrum Kształcenia Ustawicznego 
                                                                 w Częstochowie