background image

         

 „Agresja i przemoc wśród młodzieży”

Scenariusz lekcji godziny 

wychowawczej 

      

                                                           Beata Maj

                                                         Pedagogika Kwalifikacyjna

                                                        Studia podyplomowe

background image

Lekcja przeprowadzona dla uczniów gimnazjum

          Temat; Stop agresji!!!

CEL OGÓLNY:  kształtowanie u uczniów postaw zmierzających do 
eliminowania zachowań agresywnych i propagujących zachowania sprzyjające 
rozwijaniu pozytywnych relacji koleżeńskich

Cele operacyjne:
         Uczeń:

 Rozumie znaczenie słowa „agresja”
 Potrafi określić rodzaje agresji
 Wskazuje zachowania budzące agresję
 Określa przyczyny zachowań agresywnych
 Przewiduje skutki zachowań agresywnych
 uświadomienie uczniom powszechności zjawiska przemocy rówieśniczej
 uwrażliwienie uczniów na akty przemocy w ich otoczeniu

Czas; 45 minut.

Materiały:(Środki dydaktyczne)

wydrukowane i pocięte karty „Przemoc w moim otoczeniu

duże arkusze papieru

markery

maskotka lub piłeczka

kartki z opisami sytuacji (dla uczniów)

   Metody:

 Pogadanka
 „Burza mózgów”

background image

 Dyskusja
 praca z tekstem

 Aranżacja przestrzeni; ławki należy ustawić tak, aby uczniowie mogli 
                                     pracować w kilku grupach.(połączone stoliki)

 Przebieg zajęć:

Czynności organizacyjne(sprawdzenie listy) (5min)

    I Część wstępna (5min)

Zabawa integrująca zespół klasowy.
Nauczyciel   rzuca   np.   maskotką,   piłką   do   wybranego   ucznia   i   prosi   o 
dokończenie zdania: /propozycje zdań/. Podchodząc do uczniów.
Potrafię ……………………………
Denerwuję się gdy ………………..
Kiedy jest mi smutno……………..
Mam dobry humor ……………….
Złości mnie ……………………….
Najlepsza rzecz, jaka zdarzyła mi się w tym tygodniu...........
Najgorsza rzecz, jaka zdarzyła mi się w tym tygodniu...........

Zadanie 1.

Czym jest agresja, złość i przemoc?- praca w trzech grupach. (10 min)

Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy. Każdej z grup rozdaje duży arkusz 
papieru oraz kolorowe markery.
Poprosi uczniów o wypisanie swoich skojarzeń ze słowami: „złość”, „agresja”, 
„przemoc”;
Prosi , by zapisali je w formie ‘mapy myśli’. Każda z grup opisuje inne hasło.
 Na  tej podstawie wspólnie z nauczycielem tworzą  definicję tych haseł.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom pojęcie – mapa myśli- aby każdy dokładnie 
wiedział jak ma przebiegać jego praca.

background image

 

 Obrazek zaczerpnięty ze strony – 

www.newsarea.eu

. Jest to tylko przykład 

mający na celu pokazanie uczniom w jaki sposób mogą przedstawić swoją 
mapę myśli. Nauczyciel podobny schemat rysuje na tablicy aby lepiej 
zobrazować to uczniom.

1. Agresja (z łac. agrresio – napaść) jest to wszelkie działanie (fizyczne lub 
słowne), którego celem
jest wyrządzenie krzywdy fizycznej lub psychicznej – rzeczywistej bądź 
symbolicznej – jakiejś osobie lub czemuś, co ją zastępuje. Agresja jest 
zazwyczaj reakcją na frustrację, jest też przejawem wrogości. Pojęcie „agresja” 
ze względu na wieloznaczność jest dość trudne do jednoznacznego 
zdefiniowania. Słownik Języka Polskiego PWN definiuje agresję jako 
„zachowanie zmierzające do wyładowania niezadowolenia lub gniewu na 
osobnikach lub rzeczach” W słowniku pedagogicznym agresja to „działanie 
skierowane przeciwko ludziom lub przedmiotom wywołującym u człowieka 
niezadowolenie lub gniew. Celem agresji jest wyrządzenie szkody 
przedmiotowi agresji” Przy definiowaniu agresji niezbędne jest wyodrębnienie 
kryteriów przyporządkowujących konkretne zachowania do klasy zachowań 
agresywnych.  Ze względu na sposób wyrażania agresję dzielimy;
• słowną: 
• fizyczną: 
Ze względu na cel dzielimy ją na:
• zamierzoną instrumentalną - kiedy wyrządzona komuś krzywda stanowi 
środek do osiągnięcia celu i jest pośrednim kosztem jego uzyskania 
/rozgłaszanie plotek o koleżance, aby wkraść się w czyjeś łaski, obśmiewanie 
lub bicie słabszego kolegi, aby dowartościować się, poczuć siłę, zyskać uznanie 
itp./ 
• zamierzona celowa - podjęcie czynności, których celem wyrządzenie krzywdy 
osobie lub zniszczenie rzeczy będącej przedmiotem agresji / porysowanie 

background image

ławek, ścian, pobicie, ośmieszenie/. 

2. Złość jest emocją. Każdy z nas jej doświadcza i przeżywa nie ma w tym 

nic złego. Ale faktem jest, że jest to emocja, z którą warto sobie 
umiejętnie radzić – by nie wejść w konflikt z otoczeniem i nie 
przysporzyć sobie kłopotów.
 Złość jest emocją daną nam przez 

naturę

, sama w sobie nie jest czymś 

złym, każdy z nas ją przeżywa i doświadcza. Ze względu na to, że osoba 
doświadczająca złości nie czuje się w sposób komfortowy, zaliczana jest 
jednak do emocji negatywnych. Złość wyrażana jest już w okresie 
prenatalnym – dziecko w brzuchu mamy denerwuje się, gdy dociera do 
niego hałas, wówczas kopie ze złości. W okresie niemowlęctwa każda z 
matek potrafi rozpoznać gniew u swojej pociechy, a w okresie dorastania 
gniew jest dość powszechną reakcją nastolatków na codzienne 
niepowodzenia. Przeżywanie złości jest naturalne. Ale faktem jest, że jest 
to emocja, z którą należy sobie umiejętnie poradzić – aby nie wejść w 
konflikt z otoczeniem i nie przysporzyć sobie kłopotów. 

    3. Przemoc to wykorzystanie swojej przewagi nad drugim człowiekiem 
( fizycznej, emocjonalnej, społecznej, duchowej). Mamy z nią do czynienia 
wówczas, gdy osoba słabsza (ofiara) poddana jest przez dłuższy czas 
negatywnym działaniom osoby lub grupy osób silniejszych (sprawcy 
przemocy). 
                 Formy przemocy szkolnej to: 

Bezpośrednia przemoc fizyczna - bicie, kopanie, plucie popychanie, 
szarpanie, wymuszanie pieniędzy, zabieranie przedmiotów, niszczenie 
własności, przezywanie, wyśmiewanie 

Bezpośrednia przemoc słowna i niewerbalna - dokuczanie, przezywanie, 
wyśmiewanie, wyszydzanie, obrażanie, ośmieszanie, grożenie, 
rozpowszechnianie plotek i oszczerstw (również poprzez sms-y i 
internet), pokazywanie nieprzyzwoitych gestów 

Pośrednie formy przemocy - namawianie innych do ataków fizycznych 
lub słownych, naznaczanie, wykluczanie i izolowanie z grupy. Informacje 
zaczerpnięte ze strony ; www.szkołabezprzemocy.pl)

Po zdefiniowaniu i określeniu trzech definicji wraz z uczniami nauczyciel 
przechodzi do kolejnego zadania.

Zadanie 2  (10min)

Rozdajemy uczniom kartki z narysowanym zarysem postaci ludzkiej- ich 
zadaniem jest wyobrażenie (przypomnienie) sobie sytuacji, która budzi/ła w 

background image

nich złość. Następnie narysowanie na postaci miejsc na ciele, na których 
odczuwają złość- „Co się ze mną dzieje, gdy czuję złość?”,
„Jakie myśli przychodzą mi do głowy?” (mogą być zapisane np. wokół 
postaci)- ważny tu jest również dobór kolorów (np. czerwony- wściekłość, 
zielony -lekka złość/zdenerwowanie). Następnie prosimy uczniów (może być w 
grupach), by zastanowiły się jak inaczej (w sposób nieagresywny, 
konstruktywny) można wyrazić złość. Każdy z uczniów ma swobodny dostęp 
do materiałów przygotowanych przez nauczyciela na lekcji i swobodę w 
przedstawieniu swojego obrazu. Nauczyciel nie narzuca określonych zasad a 
jedynie wprowadza ucznia w zadanie, przedstawia możliwości jakie mają 
uczniowie.

 

Przykładowy zarys postaci, który otrzymują uczniowie od nauczyciela. Obrazek 
ze strony 

www.123fr.com

. Każdy z uczniów otrzymuje postać (ksero) aby miał 

możliwość indywidualnego przedstawienia swoich odczuć.

Celem tego zadania jest uświadomienie uczniom, że złość jest emocją naturalną 
dla każdego człowieka, nauczenie ich, jak złość się objawia w ciele, jak ją u 
siebie rozpoznać (pozwala to na pewien rodzaj zdystansowania się, oswojenia 
tej emocji), no i oczywiście- w jaki sposób można ją wyrażać w sposób 
konstruktywny, asertywny, nie krzywdząc przy tym drugiego człowieka. 
Zadanie ma na celu oswojenie uczniów z pojęciami które zostały wprowadzone 
na lekcji oraz lepszego zrozumienia ich.

Zadanie 3.
Przemoc w moim otoczeniu – jak się przed nią bronić oraz jakie są jej 
konsekwencje? [15 minut]

 Nauczyciel dzieli  uczniów na 4 grupy, rozdaje kartki z opisami sytuacji 
przemocy. Poprosi ich, aby zastanowili się:

a) jak wygląda w tym wypadku mechanizm przemocy – kto jest oprawcą, kto 
ofiarą i na czym polega akt przemocy?

b) w jaki sposób może zachować się ofiara przemocy w tej sytuacji?

background image

c) jak mógłby zachować się świadek takiego zdarzenia, aby pomóc 
poszkodowanemu?

d) jakie mogą być konsekwencje przemocy dla oprawcy i dla ofiary?

Nauczyciel prosi uczniów, aby w ramach każdej grupy wyznaczyli lidera, który 
przedstawi reszcie klasy wnioski z zadania.

Załączniki- kartki z opisanymi 4ema sytuacjami dla 4-ech grup

GRUPA 1.
Ania jest dziwna. Nosi grube okulary, ubiera się jak strach na wróble i do tego 
jest „kujonicą”.
Przynajmniej tak twierdzi paczka Krzysia. Ciągle wyśmiewają się z niej
na przerwach, robią głupie kawały.
Ostatnio po lekcji w-fu, kiedy Anka przebierała się w szatni, Krzysiek
wraz z kumplami wparowali do pomieszczenia z aparatem fotograficznym i 
zrobili jej szybką „sesję zdjęciową”. Kiedy uciekali, jeden z nich krzyknął, żeby 
wieczorem zajrzała na Naszą -klasę. Następnego dnia w szkole zdawało się, że 
wszyscy plotkowali o wstydliwych zdjęciach Ani umieszczonych na portalu.
a) Jak wygląda w tym wypadku mechanizm przemocy – kto jest oprawcą, kto 
ofiarą i na czym polega akt przemocy?
b) W jaki sposób może zachować się ofiara przemocy w tej sytuacji?
c) Jak mógłby zachować się świadek takiego zdarzenia, aby pomóc
poszkodowanemu?

d) Jakie mogą być konsekwencje przemocy dla oprawcy i dla ofiary?

GRUPA 2.
Najsilniejszym chłopakiem w klasie jest bez wątpienia Maciej. Największy, 
najpotężniejszy, a przy tym bardzo wysportowany. Nikt mu nie podskoczy. 
Maciej zdaje sobie sprawę z tego, że budzi szacunek i strach wśród swoich 
kolegów z klasy.
Jednak czuje, że od czasu do czasu musi im przypominać, kto tu rządzi.
Do tego zadania upodobał sobie Karola. Chłopak niczym szczególnie się
nie wyróżnia, ale jego zaletą jest to, że trzyma buzie na kłódkę. Nie wrzeszczy, 
jak go szturchnie przed klasą, ani nie pójdzie do nauczyciela, jak mu obleje colą 
zeszyty. Wczoraj Maciej, idąc korytarzem, na oczach klasy bez specjalnego 
powodu kopnął z całej siły Karola w łydkę. Chłopak przewrócił się z bólu, ale 
nic nie powiedział. Maciej odszedł zadowolony.
a) Jak wygląda w tym wypadku mechanizm przemocy – kto jest oprawcą, kto 
ofiarą i na czym polega akt przemocy?

background image

b) W jaki sposób może zachować się ofiara przemocy w tej sytuacji?
c) Jak mógłby zachować się świadek takiego zdarzenia, aby pomóc
poszkodowanemu?
d) Jakie mogą być konsekwencje przemocy dla oprawcy i dla ofiary?
GRUPA 3.
Marta i Aśka są najpopularniejszymi dziewczynami w szkole. Wszyscy je znają 
i chcieliby się im przypodobać. Dziewczyny ubierają się wyzywająco, obie 
mają przystojnych chłopaków, którzy grają w szkolnej drużynie kosza. 
Przyjaciółki zaczęły popalać papierosy w przerwach w damskiej toalecie. 
Jednak rodzice nie dają im wystarczająco dużo kieszonkowego, żeby starczyło 
na ten dodatkowy wydatek. Dlatego już od miesiąca codziennie ‘pożyczają’ od 
Tosi pieniądze, które Mama jej daje na
obiad w szkolnej stołówce. Tosia zorientowała się, że dziewczyny nie 
zamierzają jej oddać pieniędzy, ale kiedy próbowała im odmówić kolejnej 
‘pożyczki’, te zaciągnęły ją do damskiej toalety i surowo wytłumaczyły, że nie 
ma innego wyjścia. „Przecież to one są popularne w tej szkole i
jeśli nie chce mieć przechlapane do końca gimnazjum to lepiej, żeby dała,
ile ma w portfelu.” Tosia bez słowa oddała.
a) Jak wygląda w tym wypadku mechanizm przemocy – kto jest oprawcą, kto 
ofiarą i na czym polega akt przemocy?
b) W jaki sposób może zachować się ofiara przemocy w tej sytuacji?
c) Jak mógłby zachować się świadek takiego zdarzenia, aby pomóc
poszkodowanemu?
d) Jakie mogą być konsekwencje przemocy dla oprawcy i dla ofiary?
GRUPA 4.
Klasa 3A kończy w czwartki lekcje o tej samej godzinie, co klasa 2B. Bartek 
cały czwartkowy dzień myśli o drodze powrotnej ze szkoły. Niedaleko jego 
domu mieszkają bliźniacy z 3A, Kuba i Wojtek, którzy co tydzień czekają na 
niego i odprowadzają pod same drzwi mieszkania.
Niestety to odprowadzanie nie jest najprzyjemniejszą rzeczą dla Bartka. 
Bliźniacy – odkąd tylko pamięta – nie dają mu spokoju. Chodzą za nim, 
obrażają i wyzywają. Czasem też grożą, że kiedyś pobiją go tak, że zapamięta 
ich do końca życia. Bartek nie wie, dlaczego chłopcy się tak zachowują, 
przecież nigdy im nic złego nie zrobił. Najwidoczniej ich to po prostu bawi.
a) Jak wygląda w tym wypadku mechanizm przemocy – kto jest oprawcą, kto 
ofiarą i na czym polega akt przemocy?
b) W jaki sposób może zachować się ofiara przemocy w tej sytuacji?
c) Jak mógłby zachować się świadek takiego zdarzenia, aby pomóc
poszkodowanemu?

d) Jakie mogą być konsekwencje przemocy dla oprawcy i dla ofiary?

Są to sytuacje hipotetyczne. Każda z nich przedstawia określony mechanizm 

background image

przemocy.
Po zakończonej lekcji nauczyciel rozdaje uczniom karteczki, które mówią o 
tym jak podobała się lekcja. Karteczki są anonimowe i otrzymuje każdy z 
uczniów. Wybiera jedna odpowiedz i wrzuca przy wyjściu do pudełeczka 
stojącego na biurku. 

Uzasadnienie tematu, cyklu godzin wychowawczych;

Opracowany program godzin wychowawczych z zakresu – Agresja i przemoc 
wśród młodzieży opiera się na założeniu, że w środowisku Gimnazjum 
konieczna jest realizacja profilaktyki pierwszorzędowej. Skierowana jest ona do 
wszystkich uczniów, wzmacnia prawidłowe zachowania społeczne, kształtuje 
prawidłowy stosunek do otoczenia. Oferuje alternatywne formy spędzania 
czasu, kształtuje osobowość dziecka i wspiera jego rozwój. Uczeń o 
prawidłowo ukształtowanej osobowości będzie w przyszłości bardziej odporny 
na różnorodne zagrożenia współczesnej cywilizacji.
 Założeniem godzin wychowawczych z powyższego tematu  jest rozpoznanie i 
zapobieganie agresji wśród uczniów, pomoc uczniom w zrozumieniu siebie 
oraz innych, a także przygotowanie ich do współtworzenia świata i znalezienia 
w nim własnego miejsca. 

Główne cele które możemy osiągnąć w wyniku bloku lekcji z tematu – 
Agresja i przemoc  wśród młodzieży

1. Integracja   zespołu   klasowego   –   wytwarzanie   atmosfery   życzliwości, 

akceptacji, współpracy. 

2. Budowanie prawidłowego obrazu siebie. 
3. Wprowadzenie   zabawy   jako   pozytywnego   wzmocnienia   poprawnych 

form zachowania. 

4. Zaangażowanie rodziców w pracę nad poprawą zachowania dzieci. 
5. Integracja   grupy,   budowanie   atmosfery   życzliwości,   akceptacji, 

bezpieczeństwa. 

6. Poznanie   siebie   –   moje   wady,   zalety.   Cechy,   których   posiadanie   jest 

warunkiem utrzymania dobrego kontaktu z innymi ludźmi, 

background image

7. Radzenie sobie w sytuacjach przemocy. 
8. rozwiązywanie konfliktów w klasie, w domu – radzenie sobie 
9. z emocjami. 
10.Umiejętność okazywania uczuć. 
11.Kształtowanie pozytywnych wzorców zachowania; pomoc, współpraca, 

wzmacnianie kontaktów w klasie i w rodzinie. 

Tematyka spotkań przewidziana jest na 5 spotkań po 45min. Nie wszystkie 
muszą być realizowane w cyklu, gdyż przewiduje się ich wykorzystanie 
sytuacyjne.
Godziny   wychowawcze   opierające   się   o   blok   lekcji   z   tematu   –  Agresja   i 
przemoc wśród młodzieży składa się z pięciu jednostek lekcyjnych;

1. Stop agresji
2. Dlaczego zachowujemy się agresywnie
3. Jak sobie radzić z agresją
4. Przemoc nie jest rozwiązaniem
5. Szkoła jako wspólnota – co zrobić żeby nią była?

Dodatkowe działania podjęte na lekcji, czynnik który nauczyciel eksponuje na 
każdej   lekcji   z   bloku   tematów   godziny   wychowawczej   –   plakat.   Plakat 
zamieszczony jest w widocznym miejscu, najlepiej na tablicy jako centralnym 
punkcie   klasy,   aby   każdy   uczeń   wchodzący   do   klasy   miał   możliwość   jego 
dostrzeżenia. Nauczyciel poniższy plakat umieszcza na tablicy na każdej lekcji 
godziny wychowawczej związanej z powyższymi tematami.

 

Plakat został pobrany ze strony internetowej  - www.szkolabezprzemocy

background image

Inne działania wychowawcze służące realizacji celów całego programu;

1. Nauczyciel podczas lekcji może rozdać uczniom ankietę do wypełnienia 

w domu lub na lekcji aby mieć możliwość lepszego zapoznania się z 
sytuacją   panująca   w   szkole   a   informacje   których   udzielą   uczniowie 
zostaną przekazane szkolnemu psychologowi. Nauczyciel wychowawca 
zaprasza   psychologa   szkolnego   na   jedną   z   lekcji.(w   kolejnym 
scenariuszu)

2. Dla rodziców przewidziane są dwa spotkania (ok. 40min.), które można 

zrealizować podczas wywiadówek szkolnych.

background image
background image
background image
background image
background image
background image
background image

Document Outline