background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Mirosław Worobik 

 

 

 
Prowadzenie chowu pszczół  
321[04].Z3.01 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. Urszula Malinowska 

mgr inŜ. Beata Wawryn-śmuda

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Edyta Kozieł  

 

 

Konsultacja: 

dr inŜ. Jacek Przepiórka 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[04].Z3.01, 

„Prowadzenie  chowu  pszczół”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
technik pszczelarz. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Zarys dziejów pszczelnictwa 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Systematyka pszczół 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Morfologia i anatomia pszczoły 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

5.4.  Podstawy uŜytkowania pszczół 

19 

5.4.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy  Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

cele kształcenia, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-uczenia  się 

oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.:  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[04].Z3.02  

Rozpoznawanie stanów 

biologicznych rodziny pszczelej

 

 

321[04].Z3.03  

Organizowanie wychowu matek 

pszczelich

 

321[04].Z3.04 

Prowadzenie prac związanych  

z hodowlą pszczół

 

321[04].Z3.05 

Identyfikowanie i zwalczanie 

chorób pszczół 

 

321[04].Z3 

Chów i hodowla pszczół 

321[04].Z3.01 

Prowadzenie chowu pszczół

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

stosować poszczególne jednostki taksonomiczne, 

− 

stosować zasady postępowania w przypadku uŜądlenia przez pszczołę, 

− 

stosować zasady zachowania się pszczelarza przy pszczołach, 

− 

dostrzegać zagroŜenia związane z wykonywaną pracą, 

− 

stosować zasady ochrony środowiska, 

− 

dobrać i zastosować odzieŜ ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych prac, 

− 

określać wartość roślin pyłkodajnych, 

− 

charakteryzować  czynniki  środowiska  i  oceniać  ich  wpływ  na  wzrost,  rozwój 
i plonowanie roślin uprawnych, 

− 

oceniać wpływ właściwości gleby na rośliny, 

− 

określać rolę człowieka w kształtowaniu siedliska, 

− 

określać  wpływ  poszczególnych  składników  pokarmowych  na  wzrost,  rozwój 
i plonowanie roślin, 

− 

charakteryzować warunki decydujące o atrakcyjności roślin dla pszczół, 

− 

charakteryzować czynniki wpływające na wartość pszczelarską roślin, 

− 

charakteryzować budowę i funkcje narządów układu pokarmowego i chłonnego zwierząt, 

− 

charakteryzować czynniki wpływające na trawienie i procesy przemiany materii, 

− 

określać  czynniki  klimatyczne  i  glebowe  wpływające  na  zdrowie  oraz  produkcyjność 
zwierząt, 

– 

określać przystosowanie kwiatów do wabienia owadów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

stosować terminologię z zakresu pszczelarstwa, 

− 

określić wpływ poszczególnych czynników na wyniki produkcyjne w pasiece, 

− 

charakteryzować kolejne okresy w historii pszczelarstwa, 

− 

określić kierunki rozwoju pszczelarstwa w Polsce i na świecie, 

− 

określić wpływ pionierów pszczelarstwa na postępu w tej dziedzinie, 

− 

rozpoznać róŜne rodzaje uli, 

− 

określić wpływ warunków środowiskowych na kierunki produkcji w pasiece, 

− 

wyjaśnić potrzebę wielokierunkowej produkcji pasiecznej, 

− 

określić cechy gatunków i ras pszczół, 

− 

dokonać analizy geograficznego rozmieszczenia pszczół, 

− 

określić czynniki wpływające na rozwój pszczół, 

− 

rozróŜnić poszczególne osobniki pszczół, 

− 

określić topografię narządów i układów organizmu pszczoły, 

− 

charakteryzować funkcjonowanie narządów, układów i całego organizmu pszczoły, 

− 

określić funkcje ciała tłuszczowego w organizmie pszczoły, 

− 

charakteryzować  rolę  hemolimfy  w  odŜywianiu  i  jej  wpływ  na  funkcje  obronne 
organizmu, 

− 

wskazać zaleŜności tergitu od przynaleŜności rasowej, 

− 

określić znaczenie długości języczka u pszczoły robotnicy, 

− 

określić rolę skrzydełek u pszczoły robotnicy, 

− 

rozróŜnić stadia rozwojowe czerwia pszczelego, 

− 

określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz środki ochrony indywidualnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04]. 

Moduł: 

Chów i hodowla pszczół 321[04].Z3 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie chowu pszczół 321[04].Z3.01

 

Temat:  Morfologia pszczoły robotnicy. 

Cel ogólny:  Charakteryzować budowę morfologiczną pszczoły robotnicy. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

definiować pojęcie: indeksu kubitalnego, rąbka filcowego, 

− 

wymieniać gruczoły związane z budową morfologiczną, 

− 

rozróŜniać elementy składowe ciała pszczoły robotnicy, 

− 

obliczać indeks kubitalny, 

− 

opisywać budowę anatomiczną pszczoły robotnicy 

− 

określić zróŜnicowanie czynnościowe odnóŜy krocznych pszczoły robotnicy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 3–4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

okazy trzech postaci pszczół, 

− 

mikroskop stereoskopowy, 

− 

lupy ręczne, 

− 

szpilki entomologiczne, 

− 

miarki milimetrowe, 

− 

pęsety, 

− 

szkiełka przedmiotowe i przykrywkowe, 

− 

model pszczoły. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

− 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ogólnych  wiadomości 
dotyczących  budowy  morfologicznej.  Nauczyciel  po  wykładzie  zadaje  pytanie: 
Z jakich części składa się ciało pszczoły? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

− 

„Burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  róŜnych  odpowiedzi,  wszystkie  zostają 
zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

− 

nauczyciel  prezentuje  poszczególne  elementy  ciała  pszczoły  robotnicy.  Omawia  je 
i zwraca  uwagę  na  pojęcia  takie  jak:  odnóŜa,  obnóŜa,  indeks  kubitalnny,  rąbek 
filcowy,  termit,  sternit.  Po  prezentacji  nauczyciel  zadaje  pytanie:  Jakie  gruczoły 
związane są z budową morfologiczną, 

− 

nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 
weryfikuje odpowiedzi. Następnie nauczyciel przydziela zadania grupom. 

4.  Realizacja zajęć: 

Praca w grupach 3–4-osobowych: 

− 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

− 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

− 

uczniowie zapoznają się z budową morfologiczną pszczoły robotnicy, 

− 

uczniowie dyskutują na temat charakterystyki i funkcji poszczególnych części ciała, 

− 

uczniowie  określają  zróŜnicowanie  czynnościowe  odnóŜy  krocznych  pszczoły 
robotnicy, 

− 

uczniowie  w  grupach  określają  funkcje  poszczególnych  części  ciała,  zapisują  na 
papierze, 

− 

uczniowie mierzą i obliczają indeks kubitalny. 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 

− 

czy uczniowie zrozumieli zadanie, 

− 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

− 

czy zachowują przepisy bhp. 

 
Zakończenie zajęć 

− 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swoją  grupę.  Charakteryzuje 
budowę morfologiczną głowy, tułowia czy odwłoka, 

− 

uczniowie  dyskutują  na  forum  klasy  na  temat  funkcje  poszczególnych  części  ciała, 
zapisu. 

 
Praca domowa 
Porównaj budowę morfologiczną pszczoły robotnicy z budową trutnia i matki pszczelej. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieŜąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04]. 

Moduł: 

Chów i hodowla pszczół 321[04].Z3 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie chowu pszczół 321[04].Z3.01

 

Temat:  Rasy pszczół w Polsce. 

Cel ogólny:  Charakteryzować rasy pszczół hodowanych w Polsce. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wymienić hodowane rasy pszczół w Polsce, 

− 

opisywać cechy morfologiczne poszczególnych ras, 

− 

określić cechy uŜytkowe poszczególnych ras, 

− 

charakteryzować cechy uŜytkowe poszczególnych rasy pszczół, 

− 

stosować nazwy łacińskie poszczególnych ras pszczół. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 3–4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

rodziny pszczele roŜnych ras, 

− 

dłuto pasieczne, 

− 

podkurzacz, 

− 

strój pasieczny, 

− 

szczoteczka. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

W  oparciu  o  dotychczasową  wiedzę  z  zakresu  systematyki  pszczół  opracuj 
charakterystykę hodowanych ras pszczół w Polsce. 

 
Zadanie powinieneś(aś) wykonać w następujących etapach: 
I. 

Zbieranie i analiza informacji o rasach hodowanych w Polsce (~20 min.) 

 
Aby prawidłowo wykonać zadanie musisz wiedzieć: 

− 

co to jest rasa?  

− 

co to jest cecha uŜytkowa i jakie wyróŜniamy u pszczół? 

− 

jakimi cechami morfologicznymi charakteryzujemy pszczoły? 

− 

co to jest i jak określa się indeks kubitalny? 

− 

w jakim celu mierzy się długość języczka u pszczół? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Odpowiedzi na powyŜsze pytania wpisz do formularza (Zał. nr 1).  
 
II.  Opracowanie planu pracy (~10 min.) 
Na  tym  etapie  powinniście  przemyśleć  jak  naleŜy  wykonać  przydzielone  Wam  zadanie, 
a zatem: 

− 

zorganizować  stanowisko  pracy  (dobór  i  rozmieszczenie  narzędzi  pracy,  sprzętu 
pasiecznego) 

− 

ustalić kolejność i czas wykonywania poszczególnych czynności pasiecznych 

− 

ustalić sposób prowadzenia przeglądu rodziny pszczelej 

− 

podzielić się pracą 

− 

zaplanować sposób korzystania z materiałów pomocniczych 

 
Pomogą Wam w tym pytania prowadzące: 

− 

jakimi  narzędziami  pracy  oraz  jakim  sprzętem  pasiecznym  będziesz  posługiwać  się 
podczas pracy?  

− 

jakiej barwy są pszczoły robotnice? 

− 

czy są jednolicie ubarwione? 

− 

czy są złośliwe? 

− 

jak trzymają się plastra? 

− 

jak sklepia komórki z miodem? 

− 

czy kitują gniazdo?  

− 

jaka jest długość jezyczka? 

− 

jakiej wielkości jest indeks kubitalny? 

− 

jak podzielicie się pracą w zespole?  

− 

w  jaki  sposób  wymienicie  się  swoją  wiedzą,  aby  wspólnie  opracować  całość 
przedsięwzięcia?  

Odpowiedzi na powyŜsze pytania wpisz do formularza „Plan pracy” (Zał. nr 2). 
 
III.  Ustalanie harmonogramu pracy (~10 min) 
W tej fazie powinniście: 

− 

omówić  dokładnie  z  nauczycielem  zaplanowany  przegląd  rodziny  pszczelej  mający  na 
celu określenie cech rasowych pszczół, 

− 

przedyskutować  kolejność  i  czas  wykonywania  poszczególnych  czynności  pasiecznych 
oraz podział pracy. 

 
IV.  Praktyczne wykonanie zadania (~55 min. ) 
Pracujecie  samodzielnie  nad  wykonaniem  zadania  zgodnie  z  przyjętym  harmonogramem 
pracy,  wymieniacie  się  wiedzą,  konsultujecie  i  wspólnie  opracowujecie  w  zespole 
trzyosobowym  zaplanowany  przegląd  rodziny  pszczelej  mający  na  celu  określenie  cech 
rasowych pszczół. 
PomoŜe  Wam  w  tym  czuwający  nad  prawidłowym  przebiegiem  prac  nauczyciel,  którego 
w kaŜdej chwili moŜecie prosić o pomoc. 
 
Uwaga! 
W  czasie  realizacji  zadania  przestrzegajcie  instrukcji  do  przeglądu  rodzin  pszczelich 
(Zał. nr 3). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

V.  Sprawdzanie jakości wykonanej pracy (~15 min.) 
Kontrolę  jakości  swojej  pracy  wykonujecie  na  bieŜąco  kierując  się  pytaniami  przewodnimi 
podanymi powyŜej w tekście. 
Najpierw  sprawdzacie  jakość  przeprowadzonych  obserwacji  w  oparciu  o  zapisy  w  ksiąŜce 
pasiecznej. 
Wyniki oceny rodziny pszczelej wpisz do formularza „Arkusz oceny przynaleŜności rasowej 
pszczół” (Zał. nr 4). 
Następnie  wymieniacie  się  w  zespołach  „Arkuszami  oceny  przynaleŜności  rasowej  pszczół” 
i analizujecie  wyniki  oceny  przeprowadzonych  obserwacji  rodzin  pszczelich  i ewentualnie 
dokonujecie korekty. 
Faza ostatnia jest wspólną pracą całej grupy i nauczyciela. 
 
VI.  Analiza przebiegu pracy (~20 min.) 
W tej fazie naleŜy odpowiedzieć na pytanie: 
„Co bym zrobił inaczej, lepiej, gdybym wykonywał(a) zadanie jeszcze raz?” 
Analizujecie  cały  przebieg  Waszej  pracy  pod  kątem  polepszenia  jakości  obserwacji  rodzin 
pszczelich, skrócenia czasu pracy, lepszej organizacji (pod kierunkiem nauczyciela). 
JeŜeli poprawki są znaczne – naleŜy cały proces przeprowadzić od początku. 
Wypełniacie „Kartę samooceny” (Zał. nr 5). 
Uwaga! 
Ocena Waszej pracy zostanie dokonana przez nauczyciela w oparciu o: 

− 

„Arkusz oceny przynaleŜności rasowej pszczół”. 

− 

„Arkusz obserwacji ucznia” (Zał. nr 6). 

 
Zakończenie zajęć 

− 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swoją  grupę.  Charakteryzuje 
cechy morfologiczne, 

− 

uczniowie dyskutują na forum grupy na temat cech uŜytkowych pszczół. 

 
Praca domowa 
Określ cechy uŜytkowe dla poszczególnych ras 
 

Pszczoła 

Cecha 

Środkowoeuropejska 

kraińska 

kaukaska 

Trzymanie się plastra 

 

 

 

Rozwój wiosenny 

 

 

 

Łagodność 

 

 

 

Skłonność do rójki 

 

 

 

Skłonność do rabunku 

 

 

 

Zdolność obrony 

 

 

 

Floromigracja 

 

 

 

Wierność poŜytkowa 

 

 

 

Skłonność do kitowania 

 

 

 

Charakter zasklepów 

 

 

 

Odporność na choroby 

 

 

 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieŜąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.  ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Zarys dziejów pszczelnictwa

 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznawanie uli nierozbieralnych. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować rysunki i przeźrocza róŜnych uli nierozbieralnych. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

charakterystyczne cechy w budowie uli nierozbieralnych. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć rysunki i przeźrocza róŜnych uli nierozbieralnych, 
2)  narysować ule nierozbieralne, 
3)  określić  dla  kaŜdego  ula  nierozbieralnego  charakterystyczne  cechy  w budowie,  które 

naleŜy wpisać w tabeli, 

 

Lp. 

Typy uli 

nierozbieralnych 

Materiał 

Dostęp do 

gniazda 

Pojemność ula 

Teren 

występowania 

1. 

Kószka 

 

 

 

 

2. 

Barć 

 

 

 

 

3. 

Kłoda stojak 

 

 

 

 

4. 

Kłoda leŜak 

 

 

 

 

5. 

Bezdenek 

 

 

 

 

6. 

Bartniaczek 

 

 

 

 

 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

rysunki i foliogramy uli nierozbieralnych, 

− 

eksponaty uli nierozbieralnych, 

− 

rzutnik. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie okresów w historii pszczelarstwa. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zapoznać  się  z materiałem  dydaktycznym,  dotyczącym  okresów 

w dziejach pszczelarstwa. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  cechy 

charakterystyczne kolejnych okresów w historii pszczelarstwa  

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem dydaktycznym, dotyczącym okresów w dziejach pszczelarstwa, 
2)  odszukać w dostarczonej przez nauczyciela literaturze dodatkowych informacji na temat 

okresów w dziejach pszczelarstwa, 

3)  opracować charakterystyki kolejnych okresów w historii pszczelarstwa, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foliogramy z okresami historii pszczelarstwa, 

− 

rzutnik pisma. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2.  Systematyka pszczół

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznawanie gatunków i ras pszczół. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  na  płytce  woskowej  postacie  poszczególnych 

gatunków pszczół. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  budowę 

morfologiczną poszczególnych gatunków pszczół. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  umieścić na wspólnej płytce woskowej postacie poszczególnych gatunków pszczół, 
2)  przebić szpilkami tułowia owadów od strony grzbietowej, 
3)  ustawić  płytkę  wraz  z  pszczołami  na  stoliku  mikroskopu  stereoskopowego  i oglądać 

w świetle odbitym pod małym powiększeniem mikroskopu, 

4)  porównać  wielkość,  proporcje  długości  do  szerokości  ciała  oraz  długość  skrzydeł 

poszczególnych gatunków pszczół, 

5)  narysować  poszczególne  gatunki  pszczół,  zachowując  na  rysunku  proporcje  długości 

i szerokości ciała oraz rozmiary skrzydeł, 

6)  nanieść obok rysunku skalę wielkości, 
7)  odszukać  w dostarczonej  przez  nauczyciela  literaturze  dodatkowych  informacji  na temat 

ras pszczół Ŝyjących w Polsce, 

8)  określić dla kaŜdej rasy cechy uŜytkowe, które naleŜy wpisać w tabeli, 
 

Pszczoła 

Cecha 

środkowoeuropejska 

kraińska 

kaukaska 

Trzymanie się plastra 

 

 

 

Rozwój wiosenny 

 

 

 

Łagodność 

 

 

 

Skłonność do rójki 

 

 

 

Skłonność do rabunku 

 

 

 

Zdolność obrony 

 

 

 

Floromigracja 

 

 

 

Wierność poŜytkowa 

 

 

 

Skłonność do kitowania 

 

 

 

Charakter zasklepów 

 

 

 

Odporność na choroby 

 

 

 

 
9)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

zakonserwowane postacie pszczół robotnic róŜnych gatunków, 

– 

mikroskop stereoskopowy, 

– 

szpilki entomologiczne, 

– 

płytka woskowa. 

 
Ćwiczenie 2 

Określenie zasięgu geograficznego pszczoły miodnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować film video „Gatunki i rasy pszczół”. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  zasięg 

geograficzny poszczególnych ras pszczoły miodnej. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film video „Gatunki i rasy pszczół”, 
2)  opisać  schemat  poprzez  zaznaczenie  zasięgu  geograficzne  poszczególnych  ras  pszczoły 

miodnej, 

3)  objaśnić schemat. 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

film video „Gatunki i rasy pszczół”, 

– 

magnetowid, 

– 

ekran.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.3.  Morfologia i anatomia pszczoły

 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznawanie narządów i układów u pszczół. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na 

części składowe poszczególnych układów wewnętrznych pszczoły. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  ułoŜyć uśpioną, pszczołę robotnicę w wanience preparacyjnej stroną grzbietową na dnie. 

Następnie  za  pomocą  szpilek  przytwierdzić  ją  do  podłoŜa,  wbijając  jedną  szpilkę 
w tułów, a drugą w koniec odwłoka, pomiędzy segmentami, 

2)  napełnić  szalkę  płynem  fizjologicznym  aŜ  do  momentu  całkowitego  zalania  ciała 

pszczoły.  Posługując  się  noŜyczkami,  skalpelem  oraz  igłami  preparacyjnymi  przystąpić 
do  otwarcia  odwłoka.  Igłą  preparacyjną  trzymaną  w lewej  ręce  odgiąć  grzbietowe 
półpierścienie,  następnie  skalpelem  przeciąć  błonę  i mięśnie  znajdujące  się  między 
półpierścieniami  brzusznymi  i grzbietowymi.  Podobnie  przeciąć  błonę  między 
pierwszym  a drugim  pierścieniem  za  przewęŜeniem  odwłokowym.  Tak  wypreparowaną 
powierzchnię brzuszną naleŜy zdjąć pęsetą i połoŜyć stroną zewnętrzną na dnie wanienki, 
przymocowując ją do podłoŜa szpilką, 

3)  umieścić  szalkę  na  stoliku  mikroskopu  stereoskopowego,  obejrzeć  wewnętrzną 

powierzchnię  wypreparowanych  sternitów  zwracając  uwagę  na  fragment  ośrodkowego 
układu nerwowego. Wykonać rysunek zaznaczając węzły i pnie nerwowe, 

4)  zaobserwować  fragment  układu  oddechowego.  Wykonać  rysunek  z zaznaczeniem 

tchawek i worków powietrznych, 

5)  wyjąć za pomocą igieł preparacyjnych przewód pokarmowy, nie oddzielając jednak jego 

początku  i  końca  od  ciała  pszczoły.  Narysować  wypreparowaną  część  przewodu 
pokarmowego  zaznaczając:  przełyk,  wole,  wentyl,  jelito  środkowe,  jelito  cienkie,  jelito 
grube, cewki Malpighiego, 

6)  rozpoznać serce. Na rysunku zaznaczyć wielokomorową budowę serca, 
7)  połoŜyć  matkę  pszczelą  na  brzusznej  stronie  ciała  i  postępując  tak  samo  jak 

w ćwiczeniach  powyŜej,  odciąć  półpierścienie  grzbietowe  i zdjąć  odciętą  górną  część 
odwłoka.  Przy  tej  czynności  naleŜy  zadbać  o  to,  aby  całe  wnętrzności  pozostały 
wewnątrz.  Po  zdjęciu  części  grzbietowej  ukaŜą  się  jajniki  wypełniające  całą  przednią 
część  odwłoka.  Rozchylić  jajniki,  aby  odsłonić  układ  pokarmowy  w okolicach  wola. 
Przeciąć  przełyk  i wyciągnąć  uwolniony  przewód  pokarmowy,  przeciąć  go  w okolicy 
otworu  odbytowego.  Pozostałe  wewnątrz  odwłoka  narządy  przemyć  strumieniem  wody 
za  pomocą  pipetki.  Przemyte  jajniki  przenieść  poza  boki  odwłoka  i przytrzymać  je 
szpilkami entomologicznymi, 

8)  wykonać  rysunek  zwracając  uwagę  na  poszczególne  części  składowe,  objaśnić  go 

wskazując:  jajniki,  jajowody  parzyste,  jajowód  nieparzysty,  pochwę,  zbiorniczek 
nasienny, kanalik zbiorniczka i gruczoły, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

9)  wypreparować  w podobny  sposób,  jak  w zadaniu  powyŜej  narządy  rozrodcze  trutnia. 

U młodych  trutni  jądra  mają  4,5  mm  i wypełniają  całą  przednią  część  odwłoka.  U trutni 
starszych jądra zmniejszają się do 1,5 mm i przyjmują barwę zielonkawą, 

10)  przeciąć  mięśnie  podtrzymujące  gruczoły  śluzowe  do  końca  odwłoka,  wyjąć  jądra  wraz 

ze zbiorniczkami nasiennymi i gruczołami śluzowymi, a kanał wytryskowy rozciągnąć na 
całej jego długości, 

11)  narysować  powyŜej  przygotowany  preparat,  wyróŜniając  w nim:  jądra,  nasieniowody, 

pęcherzyki  nasienne,  gruczoły  śluzowe,  kanał  wytryskowy,  aparat  kopulacyjny 
składający się z części bulwiastej, szyjki, części pierzastej, mieszka i roŜków, 

12)  objaśnić rysunki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ś

wieŜe pszczoły robotnice, 

− 

zakonserwowane narządy rozrodcze trutnia i matki pszczelej, 

– 

mikroskopy stereoskopowe, 

– 

lupy ręczne, 

– 

skalpele, 

– 

noŜyczki, 

– 

wanienki preparacyjne, 

– 

igły preparacyjne, 

– 

szpilki entomologiczne, 

– 

miarki milimetrowe, 

– 

pęsety, 

– 

szkiełka przedmiotowe i przykrywkowe, 

– 

model pszczoły. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie wieku larw pszczelich. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować wszystkie stadia rozwojowe pszczół. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  cechy 

charakterystyczne larw w róŜnym wieku. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  wyjąć  z  komórki  plastra  jajo  lub  jajo  zakonserwowane  umieścić  na  szkiełku 

przedmiotowym, 

2)  obejrzeć  pod  mikroskopem  stereoskopowym  i  narysować,  zaznaczając  widoczne 

szczegóły: chorion, koniec głowy, koniec odwłokowy, mikropyle, 

3)  podać z boku rysunku wymiary jaja, 
4)  wyjąć dwie larwy, jedną w wieku do 3 dni, drugą w wieku powyŜej 3 dni, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5)  narysować  obie  larwy,  zwracając  uwagę  na  stopień  wygięcia  ciała  i  połoŜenie 

w komórce, 

6)  zaznaczyć na rysunku głowę, liczbę segmentów i liczbę przetchlinek, 
7)  opisać rysunek z larwą, 
8)  otworzyć  wieczko  komórki  zasklepionej  lub  pobrać  larwy  przędzące  z  płynu 

konserwującego, 

9)  wykonać rysunek i objaśnić go, 
10)  obejrzeć  poczwarkę  wyjętą  z  komórki  plastra  lub  płynu  konserwującego,  zwracając 

uwagę  na  poszczególne  części  ciała,  aby  wykazać  róŜnicę  pomiędzy  nią  a  owadem 
doskonałym, 

11)  wykonać rysunek i opisać go zaznaczając widoczne szczegóły budowy, 
12)  obejrzeć film video „Biologia rodziny pszczelej”, 
13)  wypełnić rubryki w tabeli, 
 

Liczba dni rozwoju 

Stadium rozwojowe 

matki 

robotnicy 

trutnia 

Jajo 

 

 

 

Larwa zwinięta 

 

 

 

Larwa przędząca 

 

 

 

Przedpoczwarka 

 

 

 

Poczwarka 

 

 

 

Całkowity rozwój 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

zaczerwione  plastry  pszczele  lub  zakonserwowane  stadia  rozwojowe  pszczoły  (jaja, 
larwy zwinięte, larwy wyprostowane, przedpoczwarki, poczwarki, imago), 

– 

mikroskopy stereoskopowe, 

– 

lupy ręczne, 

– 

igły preparacyjne, 

– 

szpilki entomologiczne, 

– 

miarki milimetrowe, 

– 

pęsety, 

– 

komplet przezroczy „Stadia rozwojowe pszczoły miodnej”, 

– 

film video „Biologia rodziny pszczelej”. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.4.  Podstawy uŜytkowania pszczół

 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Określanie wziątku przez rodzinę pszczelą. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na warunki przeprowadzania pomiaru wziątku przez 

rodzin pszczelich. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  porę 

przeprowadzania pomiaru wziątku. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przeprowadzić waŜenie ula kontrolnego wieczorem, gdy pszczoły nie dokonują oblotu, 
2)  zapisać wynik waŜenia w karcie rodziny kontrolnej, 
3)  określić  przybytek  lub  ubytek  rodziny  kontrolnej  poprzez  odjęcie  od  wyniku 

wczorajszego dzisiejszego, 

4)  określić  i  zanotować  warunki  pogodowe  podczas  przeglądu:  zachmurzenie,  temperatura 

powietrza, 

5)  zanotować zdobyte informacje. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

rodzina pszczela na wadze (kontrolna), 

– 

karta rodziny kontrolnej. 

 
Ćwiczenie 2 

Określanie wpływu siły rodziny pszczelej na produkcję woskową. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na miejsce wkładania węzy do gniazd pszczelich. 
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na stan rodziny 

podczas poszerzania gniazd pszczelich węzą, 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  rozpalić podkurzacz i wprowadzić przez wylot 4 kłęby dymu, 
2)  poszerzyć węzą gniazdo rodzinie pszczelej: 

a)  silnej (8–9 plastrów dadanowskich), 
b)  słabej (4–5 plastrów dadanowskich), 

3)  poszerzyć węzą gniazdo rodzinie pszczelej: 

a)  bezmatecznej, 
b)  z matką pszczelą, 

4)  dokonać oceny odbudowanej węzy w następnym dniu, 
5)  zanotować zdobyte informacje. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka, 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

rodziny pszczele silna i słaba, 

– 

rodzina bezmateczna i z matką, 

– 

dłuto pasieczne, 

– 

podkurzacz, 

– 

strój pasieczny, 

– 

szczoteczka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Prowadzenie chowu pszczół” 

 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 11, 13, 14, 16,18 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 7, 8, 10, 12, 15, 17, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. c, 2. a, 3. b, 4. b, 5. d, 6. a, 7. c, 8. a, 9. d, 10. b, 11. b, 

12. c, 13. a, 14. d, 15. b, 16. b, 17. b, 18. b, 19. a, 20. b.

 

 
Plan testu  

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić wiek wizerunku człowieka 
dostającego się do gniazda pszczół 

Określić pochodzenie gospodarki 
wędrownej 

Rozpoznać badaczy pszczół na 
podstawie ich odkryć 

Rozpoznać ule nierozbieralne na 
podstawie rysunku 

Określić nazwę pierwszego ula 
ramowego na ziemiach polskich 

Rozpoznać ule rozbieralne na 
podstawie rysunku 

Scharakteryzować gatunek rodzaju 
Apis 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Scharakteryzować gatunek Apis cerana 

PP 

Rozpoznać rasy pszczół na podstawie 
cech uŜytkowych 

10 

Opisać cechy uŜytkowe pszczoły 
kaukaskiej 

PP 

11 

Rozpoznać pszczoły na podstawie 
gruczołu kieszonkowego 

12 

Opisać połoŜenie gruczołów 
woskowych 

PP 

13  Zdefiniować indeks kubitalny 

14 

Rozpoznać narządy pszczoły na 
podstawie rysunku 

15 

RozróŜnić gruczoły pszczół na 
podstawie opisu 

PP 

16  Określić cechy pszczół woszczarek 

17 

Wskazać połoŜenie gruczołu 
kieszonkowego na podstawie opisu 

PP 

18  Określić funkcję wola 

19 

Opisać połoŜenie narządów 
wewnętrznych 

PP 

20 

Opisać połoŜenie serca w organizmie 
pszczoły 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia!

 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 1

 

 
1.  Najstarszy  wizerunek  człowieka  dostającego  się  do  gniazda  pszczół  wykryto  w 1919 r. 

w jednej z grot skalnych w Hiszpanii. Wiek malowidła o wykorzystywaniu pszczół przez 
człowieka oceniono na 
a)  30 tysięcy lat. 
b)  20 tysięcy lat. 
c)  15 tysięcy lat. 
d)  10 tysięcy lat. 

 
2.  Pierwszym narodem staroŜytnym prowadzącym gospodarkę wędrowną byli 

a)  Egipcjanie. 
b)  Grecy. 
c)  Persowie. 
d)  Rzymianie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

3.  Badaczem, który ustalił, Ŝe matka pszczela spotyka się z trutniem w powietrzu, i to tylko 

raz w Ŝyciu, i Ŝe składa ona dwa rodzaje jaj był

 

a)  Franciszek Huber. 
b)  Jan DzierŜon. 
c)  Piotr Prokopowicz.. 
d)  Franciszek Hruszka. 

 

4.  Na rysunku przedstawiono 

a)  barć. 
b)  kłodę. 
c)  bezdenek. 
d)  bartniaczek. 

 

5.  Pierwszym ulem ramowym na ziemiach polskich był ul 

a)  Dolinowskiego. 
b)  Lewickiego. 
c)  DzierŜona. 
d)  Ciesielskiego. 

 
6.  Witwicki skonstruował ul 

a)  piramidalny. 
b)  włościański. 
c)  słowiański. 
d)  snozowy. 

 
7.  Cechą nie właściwą dla gatunków rodzaju Apis 

a)  budowa jednoplastrowych gniazd. 
b)  polimorfizm i polietyzm wiekowy. 
c)  budowa poziomych plastrów. 
d)  Ŝycie w zorganizowanych społeczeństwach. 

 
8.  Charakterystyczne dla gatunku Apis cerana jest to, Ŝe

 

a)  komórki czerwiu trutowego są niecałkowicie zasklepione. 
b)  zasklep na komórkach jest całkowity. 
c)  budowane są pojedyncze plastry. 
d)  budowane są poziome plastry. 

 
9.  Pszczoły  tej  rasy  w  okresie  późnego lata wychowują duŜo czerwiu i są bardzo złośliwe. 

Opis ten dotyczy rasy 
a)  włoskiej. 
b)  kraińskiej. 
c)  kaukaskiej. 
d)  środkowoeropejskiej. 

 
10.  Cechą charakterystyczną pszczoły kaukaskiej jest 

a)  miód zasklepiają na „biało”. 
b)  miód zasklepiaja na „mokro”. 
c)  przechodzą chętnie do nadstawek. 
d)  są bardzo rojliwe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

A. 

11.  Gruczoły kieszonkowe występują u 

a)  robotnic i trutówek. 
b)  matek i trutówek. 
c)  robotnic i matek. 
d)  trutni i matek. 

 
12.  Gruczoły  woskowe  umieszczone  są  na  sternitach  od  czwartego  do  siódmego  włącznie. 

Jeden ze sternitów oznaczono literką 
a)  D. 
b)  C. 
c)  B. 
d)  A. 

 
 
 
 

13.  W Polsce przyjęta jest metoda oznaczania indeksu kubitalnego według Ałpatowa, która 

a)  przyjmuje procentowy stosunek długości odcinka krótszego do dłuŜszego. 
b)  przyjmuje procentowy stosunek długości odcinka dłuŜszego do krótszego. 
c)  stosunek liczbowy odcinka dłuŜszego do krótszego. 
d)  stosunek liczbowy odcinka krótszego do dłuŜszego. 

 
14.  Rysunek przedstawia pierwszy człon stopy, na którym cyfrą a oznaczono 

a)  ostrogi. 

b)  koszyczek. 
c)  grzebyczek. 

d)  szczoteczkę. 

 

 
 

15.  Wydzielina  tego  gruczołu  słuŜy  do  znakowania  miejsca  pokarmu  oraz  pobliŜe  ula,  jest 

wskaźnikiem dla pszczół szukających wejścia do gniazda. Opisaną wydzielinę produkuje 
gruczoł 
a)  rektalny. 
b)  Nasonowa. 
c)  śuwaczkowy. 
d)  kieszonkowy. 

 
16.  Wosku nie mogą wydzielać pszczoły 

a)  wchodzące w skład kłębu zimowego. 
b)  które wytwarzały wosk, a następnie zaprzestały. 
c)  w wieku między 12 a 18 dniem Ŝycia robotnicy. 
d)  w wieku ponad 18 dni. 

 
17.  Od strony spodniej i tylnej części piątego tergitu umiejscowiony jest gruczoł 

a)  tarsalny. 
b)  kieszonkowy. 
c)  woskowy. 
d)  zapachowy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

18.  Do przenoszenia i magazynowania płynnych pokarmów przez pszczołę słuŜy 

a)  gardziel. 
b)  wole. 
c)  przedŜołądek. 
d)  przełyk. 

 
19.  Schemat  przedstawia  ułoŜenie  narządów  wewnętrznych  robotnicy  pszczoły  miodnej. 

Liczbą 2 oznaczono 
a)  wole. 
b)  serce. 
c)  aortę. 
d)  przełyk. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
20.  Na schemacie w zadaniu 19 serce oznaczone jest cyfrą 

a)  19. 
b)  8. 
c)  1. 
d)  10. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Prowadzenie chowu pszczół 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

TEST 2

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Prowadzenie chowu pszczół”

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 3, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 2, 4, 5, 8, 13, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. c, 3. b, 4. d, 5. c, 6. a, 7. c, 8. a, 9. d, 10. b, 11. a, 

12. c, 13. d, 14. c, 15. a, 16. a, 17. c, 18. b, 19. a, 20. b.

 

Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić cechy bartnictwa 

PP 

Scharakteryzować gospodarkę 
pasieczną staroŜytnych Egipcjan 

PP 

Rozpoznać urządzenia chroniące barcie 
przed niedźwiedziem 

Opisać powiększanie gniazda w ulach 
półrozbieralnych 

PP 

Opisać gospodarkę pasieczną Piotra 
Prokopowicza 

PP 

Rozpoznać prace okresu pasiecznictwa 
na podstawie rysunku 

Rozpoznawać rasy pszczół na 
podstawie cech uŜytkowych 

Scharakteryzować rasę A.m.scutelatta 

PP 

Rozpoznać rasy pszczół na podstawie 
ich liczebności na świecie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

10 

Zastosować poszczególne jednostki 
taksonomiczne 

11 

Rozpoznać rasy pszczół na podstawie 
cech uŜytkowych 

12 

Rozpoznać sternity na podstawie 
rysunku 

13 

Opisać cechy psychiczne pszczół 
lotnych 

PP 

14 

Określić najniŜszą zawartości cukru 
w nektarze, przy którym go pobiera 

15  Określić funkcje hemolimfy 

16  Zidentyfikować gruczoły Ŝuwaczkowe 

17 

Określić miejsce procesu wchłania 
i trawienia 

18  Określić funkcję wola 

19 

Opisać połoŜenie narządów 
wewnętrznych 

PP 

20 

Opisać połoŜenie gruczołu 
Ŝ

uwaczkowego w organizmie pszczoły 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia!

 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Cechą bartnictwa jest 

a)  pierwotna forma pszczelarstwa w pasie leśnym zamieszkałym przez Słowian. 
b)  podbieranie miodu dzikim pszczołom. 
c)  prowadzenie pasieki złoŜonej z uli nierozbieralnych i półrobieralnych. 
d)  prowadzenie pasieki złoŜonej z uli rozbieralnych. 

 
2.  StaroŜytni Egipcjanie zdawali sobie sprawę ze znaczenia poŜytków pszczelich, gdyŜ 

a)  zachowywali odległości pomiędzy pasiekami. 
b)  zwabiali roje do sztucznych dziupli. 
c)  stosowali gospodarkę wędrowną. 
d)  stosowali snozy. 

 

3.  Barcie  chroniono  przed  niedźwiedziem  za  pomocą  specjalnych  urządzeń.  Kłoda 

zawieszona przy otworze barci to 
a)  koszałka. 
b)  samobitnia. 
c)  Kolebka. 
d)  odenek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

4.  W ulu półrozbieralnym nie stosowano powiększania gniazda poprzez 

a)  nadstawki. 
b)  przystawki. 
c)  podstawki. 
d)  snozy. 

 

5.  Piotr Prokopowicz zastosował po raz pierwszy 

a)  ramkę gniazdową. 
b)  snozy w nadstawce. 
c)  prototyp kraty odgrodowej. 
d)  metodę pszczelnictwa magazynowego. 

 

6.  Na rysunku obok przedstawiono pracę 

a)  wybębniania pszczół. 
b)  wyszukiwania matki. 
c)  magazynowania miodu. 
d)  siarkowanie pszczół. 

 
7.  Pszczoły  te  wyjątkowo  mocno  kitują  gniazdo  i  wylot,  który  przed  zimą  niekiedy 

zabudowują. Opis dotyczy 
a)  włoskiej. 
b)  kraińskiej. 
c)  kaukaskiej. 
d)  środkowoeropejskiej. 

 

8.  Pszczoły A.m.scutelatta są jedną z afrykańskich ras, które 

a)  początek niezwykle groźnym pszczołom w Ameryce Południowej. 
b)  cechują się krótkim okresem trwania czerwiu zasklepionego. 
c)  są odporne na nosemozę i zgnilec europejski. 
d)  wysoko odporne na warrozę. 

 
9.  Pod  względem  popularności  i  liczebności  na  całym  świecie  bezwzględny  prym  wiedzie 

rasa 
a)  kraińska. 
b)  kaukaska. 
c)  środkowoeuropejska. 
d)  włoska. 

 
10.  Pszczoła  naleŜy  do  królestwa  zwierząt,  w  której  odpowiedzi  zachowano  chronologię 

systematyki 
a)  stawonogi, owady, błonkówki, pszczoła, pszczoły. 
b)  owady, błonkówki, Ŝądłówki, pszczoły, pszczoła. 
c)  stawonogi, pszczoły, owady, Ŝądłówki, pszczoła. 
d)  stawonogi, błonkówki, owady, pszczoła, pszczoły. 
 

11.  Najpłochliwszą pszczołą jest 

a)  środkowoeropejska. 
b)  kaukaska. 
c)  kraińska. 
d)  włoska. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

A. 

12.  Na rysunku przedstawiono budowę odwłoka. Jeden ze sternitów oznaczono literką 

a)  D. 
b)  C. 
c)  B. 
d)  A. 

 

 
 

 
 

13.  Do właściwości psychicznych pszczół lotnych nie wchodzą 

a)  umiejętność wzajemnego porozumiewania się pszczół przy zawiadamianiu o poŜytku. 
b)  łatwość przerzucania się z pracy na jednej roślinie do pracy na innej. 
c)  szybkie wyszukiwanie poŜytku w okolicy. 
d)  doskonały zmysł wzroku, powonienia i smaku. 

 
14.  Robotnica  nie  rozróŜnia  5%  roztworu  cukru  od  czystej  wody.  Przy  jakiej  najniŜszej  % 

zawartości cukru w nektarze zaczynie go pobierać 
a)  5%. 
b)  7%. 
c)  8%. 
d)  10%. 

 

15.  Hemolimfa nie bierze udziału w 

a)  wymianie gazowej. 
b)  rozprowadzaniu substancji odŜywczych. 
c)  procesach krzepnięcia i odnowy tkanek. 
d)  pośredniczeniu w termoregulacji. 

 
16.  Substancja mateczna wydzielana jest przez gruczoły 

a)  Ŝuwaczkowe. 
b)  ślinowe. 
c)  gardzielowe. 
d)  rektalne. 

 
17.  W którym jelicie odbywają się procesy trawienia i wchłaniania 

a)  cienkim. 
b)  prostym. 
c)  środkowym. 
d)  przednim. 

 
18.  Do przenoszenia i magazynowania płynnych pokarmów przez pszczołę słuŜy 

a)  gardziel. 
b)  wole. 
c)  przedŜołądek. 
d)  przełyk. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

19.  Schemat  przedstawia  ułoŜenie  narządów  wewnętrznych  robotnicy  pszczoły  miodnej. 

Cyfrą 20 oznaczono 
a)  cewki Malphigiego. 
b)  jelito grube. 
c)  gruczoły rektalne. 
d)  jelito środkowe. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
20.  Na schemacie w zadaniu 19 gruczoł Ŝuwaczkowy oznaczony jest cyfrą 

a)  5. 
b)  12. 
c)  6. 
d)  10. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Prowadzenie chowu pszczół 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

7. LITERATURA

 

 

 
1.  Lipiński  Z.:  Istota  oraz  mechanizm  porzucania  gniazd  przez  roje  pszczół  miodnych. 

Blenam, Olsztyn 2002 

2.  Muszyńska J.: Zimowanie pszczół. PWRiL, Warszawa 1989  
3.  Prabucki J.(red.): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998 
4.  Skowronek W.: Pszczelnictwo. Puławy 2001 
 
Czasopisma: 
– 

„Pszczelarstwo” 

– 

„Pszczelarz Polski” 

– 

„Pasieka” 

– 

„Przegląd Pszczelarski”