background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 

1. 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Grażyna Cugowska  

 
 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie materiałów konstrukcyjnych i narzędziowych 
812[02].O1.03 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Marek Olsza 
mgr inż. Robert Wanic 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Grażyna Cugowska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Alina Turczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  812[02].O1.03. 
„Stosowanie  materiałów  konstrukcyjnych  i  narzędziowych”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu operator maszyn i urządzeń metalurgicznych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

12 

5.1. Tworzywa sztuczne i kompozyty 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Materiały ceramiczne 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Drewno. Materiały uszczelniające 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Badania własności metali i ich stopów 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

5.5. Stopy żelaza  

20 

5.5.1. Ćwiczenia 

20 

5.6. Metale nieżelazne i ich stopy 

22 

5.6.1. Ćwiczenia 

22 

5.7. Obróbka cieplna i cieplno-chemiczna 

24 

5.7.1. Ćwiczenia 

24 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

27 

7.  Literatura 

41 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  maszyn  i  urządzeń 
metalurgicznych 812[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania– 
–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

812[02].01 

Techniczne podstawy zawodu 

 

812[02].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej i ochrony środowiska 

812[02].O1.02 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

812[02].O1.03 

Stosowanie materiałów 

konstrukcyjnych i narzędziowych 

812[02].O1.04 

Rozpoznawanie elementów maszyn 

i mechanizmów 

812[02].O1.05 

Analizowanie układów elektrycznych 

i automatyki przemysłowej 

812[02].O1.06 

Stosowanie podstawowych technik 

wytwarzania części maszyn 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji

 

programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

 

rozróżniać symbole chemiczne pierwiastków i związków, 

 

opisywać budowę atomową gazów, cieczy, ciał stałych, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

rozpoznawać materiały konstrukcyjne i narzędziowe, 

 

selekcjonować, przechowywać i porządkować informacje,  

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

przestrzegać zasad bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

 

przestrzegać form ochrony przyrody, 

 

współpracować w grupie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować rodzaje i zastosowanie materiałów niemetalowych, 

 

określić właściwości materiałów niemetalowych, 

 

sklasyfikować materiały ogniotrwałe, 

 

określić właściwości i zastosowanie materiałów ogniotrwałych, 

 

określić właściwości metali i ich stopów, 

 

wykonać badanie właściwości mechanicznych i technologicznych metali i stopów. 

 

sklasyfikować stopy żelaza z węglem, 

 

rozróżnić składniki strukturalne stali, 

 

wyjaśnić wpływ pierwiastków stopowych na właściwości stali, staliwa i żeliwa, 

 

określić zastosowanie poszczególnych gatunków stali, żeliwa i staliwa, 

 

sklasyfikować stopy metali nieżelaznych, 

 

rozróżnić gatunki, właściwości i zastosowanie metali nieżelaznych i ich stopów, 

 

rozpoznać na podstawie oznaczenia: stal, staliwo, żeliwo, metale nieżelazne i ich stopy, 

 

wyjaśnić procesy obróbki cieplnej i cieplno – chemicznej, 

 

dobrać  do  wykonania  określonych  operacji  obróbki  cieplnej:  temperaturę  nagrzewania, 
środek chłodzący, urządzenia do nagrzewania, urządzenia do chłodzenia, 

 

obsłużyć piece komorowe do nagrzewania i wanny hartownicze, 

 

wykonać wyżarzanie, hartowanie i odpuszczanie, 

 

wykonać nawęglanie w środowisku stałym, 

 

skorzystać z wykresu żelazo – cementyt, 

 

zastosować  przepisy  bhp,  ochrony  przeciwpożarowej  i  ochrony  środowiska  podczas 
wykonywania pracy, 

 

skorzystać z PN, katalogów, poradników. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator maszyn i urządzeń metalurgicznych 812[02] 

Moduł:  

Techniczne podstawy zawodu 812[02].01 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie  materiałów  konstrukcyjnych  i  narzędziowych 
812[02].01.03 

Temat: Statyczna próba rozciągania. 

Cel ogólny: Wykonanie statycznej próby rozciągania. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przygotować  próbkę  i  dobrać  warunki  przeprowadzenia  badań  wytrzymałościowych  na 
rozciąganie zgodnie z normą PN – 91/H – 04310;PN – EN10002 – 1:1998, 

 

zdefiniować wytrzymałość na rozciąganie, 

 

określić wskaźniki wytrzymałościowe, 

 

określić  wielkości  charakteryzujące  właściwości  plastyczne  materiału:  wydłużenie 
względne – A i przewężenie – Z, 

 

odczytać wskaźniki wytrzymałości z otrzymanego wykresu, 

 

sformułować wnioski z przeprowadzonych ćwiczeń, 

 

posługiwać się katalogami i normami 

 

pozyskiwać informacje z różnych źródeł, 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

narzędzia i przyrządy pomiarowe, 

 

zrywarka, 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 

norma PN – 91/H – 04310 (przeprowadzając  badania wytrzymałościowe, należy zawsze 
sprawdzić, czy norma jest aktualna.), 

 

poradnik mechanika. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Uczestnicy:  

 

uczniowie kształcący się w zawodzie operator maszyn i urządzeń metalurgicznych. 

 
Zadanie dla ucznia

Jak  zmiany  temperatury  wpływają  na  właściwości  wytrzymałościowe  stali w szczególności 

na wyniki próby rozciągania? 

 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I. Informacje 
Uczniowie otrzymują: 

  próbki przeznaczone do badania, 

  pytania prowadzące, 

  poradniki, PN. 

 
Pytania prowadzące: 
1.  Jak przygotować próbkę? 
2.  Jak przygotować zrywarkę? 
3.  W jaki sposób dobieramy obciążenie? 
4.  Jak mocuje się próbkę na zrywarce? 
5.  Na czym polega statyczna próba rozciągania? 
6.  Jakie są przyczyny wadliwego wykonywania próby rozciągania? 

 

Faza II. Planowanie 
1.  Jakie kształty mogą mieć próbki? 
2.  Jak będzie zamocowana próbka? 
3.  Jak przeprowadzić próbę, aby nie popełnić błędów? 
4.  Jak należy przygotować stanowisko pomiarowe? 
5.  Jak postępuje się z przyrządami po wykonaniu ćwiczenia? 
6.  Jak sprawdzimy poprawność wykonanej pracy? 
 
Faza III. Ustalenie 

Uczniowie  ustalają  z  nauczycielem  prawidłową  kolejność  przebiegu  ćwiczenia 

i pobierają  przyrządy  potrzebne  do  przygotowania  próbki  i  przeprowadzenia  próby 
rozciągania.  

 

Faza IV. Wykonanie 

Uczniowie:

 

 

samodzielnie  identyfikują  materiał,  który  będzie  poddany  próbie  rozciągania  bądź 
uzyskują informację na jego temat od nauczyciela, 

 

dobierają niezbędne narzędzia i przyrządy, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

przed badaniem twardości sprawdzają stan techniczny przyrządów, 

 

przygotowują próbki do badania wytrzymałościowego, 

 

w  przypadku  próbek  okrągłych  mierzą  ich  średnice  (w  dwu  lub  trzech  miejscach  na 
długości pomiarowej) i obliczyć wartość średnią, 

 

nacinają  na  nich  za  pomocą  przyrządu  podziałowego  kreski,  bardzo  płytkie  aby  nie 
wystąpiło  zjawisko  karbu  (na  próbkach  o  małych  średnicach  kreski  wykonuje  się 
ołówkiem lub tuszem), 

 

określają  orientacyjny  zakres  zrywarki,  dobierają  obciążniki  lub  odpowiedni  siłomierz 
sprężynowy oraz sprawdzić skalę pomiarową i urządzenia rejestrujące, 

 

mocują próbkę w uchwycie, 

 

po zerwaniu, próbkę wyjmują z uchwytów i dokonują potrzebnych pomiarów, 

 

następnie  analizują  wykres,  zwracając  uwagę  na  przełom,  na  podstawie  którego  można 
wnioskować  o  budowie  wewnętrznej, przeróbce  i  obróbce  cieplnej,  a  także o  obecności 
niektórych wad i zanieczyszczeń. 

 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Opisać przebieg próby 
2.  Załączyć wykres i wyniki pomiarowe 
3.  Porównać wyniki wytrzymałościowe próbek wykonanych z różnych materiałów 
4.  Zestawić wyniki próby i podać wnioski 
5.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac. 

 

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator maszyn i urządzeń metalurgicznych 812[02] 

Moduł:  

Techniczne podstawy zawodu 812[02].01 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie  materiałów  konstrukcyjnych  i  narzędziowych 
812[02].01.03 

Temat: Oznaczanie gatunków stali. 

Cel ogólny: Rozpoznanie materiałów na podstawie oznaczeń. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować i sklasyfikować stale, 

 

opisać zasady oznaczania stali zgodnie z normami PN – EN, 

 

korzystać z katalogów materiałowych i norm, 

 

sformułować wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu, 

 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

katalogi materiałowe i normy PN – EN,  

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

 

2 osobowe zespoły. 

 

Uczestnicy:  

 

uczniowie kształcący się w zawodzie operator maszyn i urządzeń metalurgicznych. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Wykonywanie ćwiczenia. 

Zadanie dla ucznia: 
Na podstawie katalogów zidentyfikuj stopy żelaza o oznaczeniach: C15: S235JR; E320; 

P235S;  C80U;  54SiCrV6.  Określ  ich  właściwości  mechaniczne  oraz  maksymalne  stężenia 
pierwiastków. 

Instrukcja do wykonania ćwiczenia: 

 

zorganizuj stanowisko pracy, 

 

odszukaj w katalogach podane oznaczenia, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

zapisz  w  zeszycie  skład  chemiczny  oraz  właściwości  mechaniczne  odczytywanych 
materiałów

.

 

 

uczniowie prezentują swoje prace, 

 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia, 

 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

4.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 
 
Praca domowa: 

Podaj  w  formie  pisemnej  przykłady  zastosowania  poszczególnych  rodzajów  stali 

z ćwiczenia przeprowadzonego na zajęciach. 
 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Tworzywa sztuczne i kompozyty 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Otrzymany  od  nauczyciela  pasek  lub  pręcik  tworzywa  sztucznego  albo  żywicy  trzymaj 

przez co najmniej 10 sekund na brzegu płomienia gazowego. Obserwacje porównaj z danymi 
z katalogu tworzyw i określ jakie jest to tworzywo. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Paski lub 
pręciki  przeznaczone  do  analizy  powinny  być  wykonane  z  różnych  rodzajów  tworzyw 
sztucznych. Uczniowie pracują w 2-osobowych zespołach. Czas wykonania 90 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zastosować zasady bezpiecznej pracy na stanowisku, 
3)  obserwować zachowanie się tworzywa sztucznego lub żywicy w płomieniu gazowym, 
4)  obserwować barwę płomienia i wydzielający się zapach, 
5)  przeprowadzić obserwacje i wyciągnąć wnioski, 
6)  zidentyfikować tworzywo, 
7)  przedstawić wynik ćwiczenia oraz uzasadnić identyfikację tworzywa. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

paski z tworzyw sztucznych, palnik, rękawiczki skórzane,  

 

katalog wyrobów tworzyw sztucznych,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  nazwy  tworzyw  sztucznych  oznaczonych  symbolami:  EP,  PE,  PA,  PMM,  PP, 

PCV, PS, oraz ich zastosowanie. Które z tych tworzyw można poddać powtórnej przeróbce? 

 
Wskazówki do realizacji: 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  zespołach  dwuosobowych.  Po  zakończeniu 

ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. Czas wykonania 45 minut. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  odszukać w katalogach podane oznaczenia, 
3)  wskazać tworzywa, które można poddać powtórnej przeróbce, 
4)  ustalić przykłady zastosowania tych tworzyw, 
5)  zapisać w zeszycie nazwy oraz przykłady zastosowań tych tworzyw. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

katalogi tworzyw sztucznych, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Materiały ceramiczne  

 
5.2.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz  materiał  na  wymurówkę  pieca  indukcyjnego  (temperatura  pracy  do  1900°C, 

czyli 2173 K). 

 
Wskazówki do realizacji:  
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  zespołach  dwuosobowych.  Każdy  etap  realizacji 

ćwiczenia konsultują z nauczycielem. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją 
pracę. Czas wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować warunki pracy i parametry pieców indukcyjnych, 
2)  przeanalizować wymagania stawiane materiałom ceramicznym, 
3)  skorzystać  ze  stron  Internetu  i  przeanalizować  nowości  dotyczące  rozwiązań 

konstrukcyjnych piców indukcyjnych,  

4)  dobrać materiał ogniotrwały, 
5)  przedstawić wynik ćwiczenia oraz uzasadnić wybór materiału ogniotrwałego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

komputer z dostępem do Internetu,  

 

katalogi materiałów ceramicznych.  

 
Ćwiczenie 2  

Określ  przykłady  zastosowania  technicznych  materiałów  ceramicznych.  Jakie  cechy 

budowy technicznych materiałów ceramicznych nadają im właściwości pozwalające na pracę 
w wysokich temperaturach w agresywnym środowisku chemicznym? 

 
Wskazówki do realizacji: 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Po  zakończeniu 

ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. Czas wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  określić przykłady zastosowania technicznych materiałów ceramicznych, 
3)  rozpoznać składniki materiałów ceramicznych warunkujące pracę w wysokich temperaturach, 
4)  zakwalifikować materiały ceramiczne do odpowiedniej grupy, 
5)  przedstawić wynik ćwiczenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

katalogi tworzyw sztucznych, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Drewno. Materiały uszczelniające 

 
5.3.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Uporządkuj  gatunki  drewna  wg  wzrastającej  twardości:  jesion,  wierzba,  świerk,  heban, 

dąb, jodła, buk, topola. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Etapy  realizacji 

ćwiczenia konsultują z nauczycielem. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją 
pracę. Czas wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować właściwości mechaniczne podanych gatunków drewna, 
2)  sklasyfikować drewna wg twardości i łatwości obróbki, 
3)  uporządkować gatunki drewna wg podanego kryterium, 
4)  zaprezentować wykonane zadanie, 
5)  dokonać oceny wykonanego zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne

 

Poradnik dla ucznia, 

 

katalogi drewna,  

 

komputer z dostępem do Internetu,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Który  ze  znanych  Ci  materiałów  produkowanych  z  drewna  zastosujesz  jako  materiał 

dźwiękochłonny do wyłożenia ścian pomieszczenia. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Po  zakończeniu 

ćwiczenia prezentują swoją pracę. Czas wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  odszukać w katalogach materiałów drewnianych, 
3)  przeanalizować ich właściwości, 
4)  dokonać wyboru materiału, 
5)  określić właściwości wybranego materiału.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

katalogi drewna, 

 

komputer z dostępem do Internetu,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.  Badania właściwości metali i ich stopów 

 
5.4.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Wykorzystując  dane  z  poradników  (układ  okresowy  pierwiastków),  wykonaj  tabelę.  

W  szeregu  pionowym  uporządkuj  metale  (żelazo,  aluminium,  miedź,  ołów,  chrom,  nikiel, 
tytan, cyna, cynk, magnez, srebro, molibden, wolfram) wg wzrostu ich masy właściwej.  

W  rubrykach  poziomych  podaj  nazwę,  symbol  chemiczny  pierwiastka,  masę  właściwą, 

masę  atomową,  temperaturę  topnienia,  wytrzymałość  na  rozciąganie,  twardość  w  stopniach 
Brinella, współczynnik rozszerzalności liniowej, oporność właściwą.  

Na podstawie danych, które zgromadziłeś w tabeli spróbuj odpowiedzieć na pytanie, czy 

istnieje  zależność  między  temperaturą  topnienia  metali  a  ich  twardością,  a  jeśli  tak,  to  jaka 
i dlaczego? 

 
Wskazówki do realizacji: 
Nauczyciel  powinien  sprawdzić  wyposażenie  ucznia  w  przybory  kreślarskie  oraz 

sprawdzić  czy  uczeń  zna  i  rozróżnia  właściwości  metali.  Uczniowie  pracują  indywidualnie 
lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Etapy  realizacji  ćwiczenia  konsultują  z nauczycielem. 
Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. Czas wykonania 45minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko do pracy, 
2)  dobrać materiały i przybory rysunkowe, 
3)  z układu okresowego pierwiastków odczytać symbole podanych w ćwiczeniu metali, 
4)  odszukać w poradniku właściwości podanych w ćwiczeniu metali, 
5)  wykonać tabelkę wypełniając kolumny i wiersze zgodnie z treścią ćwiczenia, 
6)  pogrupować  dane  metale  w  tabelce  na  łatwotopliwe,  trudnotopliwe  i  bardzo 

trudnotopliwe, 

7)  określić zależność między temperaturą topnienia metali a ich twardością, 
8)  przedstawić wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pogadanka dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

układ okresowy pierwiastków,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

przybory rysunkowe, 

 

komputer z dostępem do Internetu,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 
Ćwiczenie 2 

Najprostszą  metodą,  przez  oględziny  wykryj  wady  w  otrzymanych  od  nauczyciela 

próbkach.  Próbki:  odlew,  półfabrykat,  materiał  walcowany,  kuty,  frezowany,  toczony 
szlifowany. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Wskazówki do realizacji: 
Uczniowie pracują indywidualnie lub w zespołach dwuosobowych. Etapy realizacji ćwiczenia 

konsultują z nauczycielem. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  określić rodzaj materiału otrzymanej próbki, 
3)  określić stan przeróbki i obróbki materiału, 
4)  zastanowić  się  nad  typowymi  wadami występującymi  w  danej  fazie  przeróbki  i  obróbki 

materiału i wskazać je na przedmiocie, 

5)  określić rodzaj zaobserwowanych wad, 
6)  na podstawie wykrytych wad określić przydatność materiału lub przedmiotu do produkcji 

lub warunków podanych na rysunku bądź w instrukcji odbioru. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla ucznia. 

 

 
Ćwiczenie 3 

Oblicz  masę  płyty  stalowej  o  wymiarach  500x200x50  mm,  jeżeli  gęstość  stali  

d = 7,7  g/cm

3

.  Jaka  musiałaby  być  grubość  płyty  o  takiej  samej  powierzchni  z  aluminium 

(d = 2,7 g/cm

3

), aby miała taką samą masę jak płyta stalowa? 

 
Wskazówki do realizacji:  
Nauczyciel  sprawdza  przygotowanie  ucznia  do  ćwiczenia.  Uczniowie  pracują 

indywidualnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Po zakończeniu  ćwiczenia prezentują  swoją 
pracę. Czas wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przeanalizować dane z ćwiczenia, 
3)  określić zależność masy od gęstości danego materiału, 
4)  wykonać obliczenia, 
5)  zapisać w zeszycie wynik ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.5.  Stopy żelaza  

 
5.5.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  norm  zidentyfikuj  stopy  żelaza  o  oznaczeniach:  C15:  S235JR;  E320; 

P235S;  C80U;  54SiCrV6;  L30H.  Podaj  ich  właściwości  mechaniczne  oraz  maksymalne 
stężenia pierwiastków.  
 

Wskazówki do realizacji:  
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Po  zakończeniu 

ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. Czas wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  odszukać w katalogach podane oznaczenia, 
3)  zapisać  w  zeszycie  przedmiotowym  skład  chemiczny  oraz  właściwości  mechaniczne 

odczytywanych materiałów

.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

normy wyrobów metalowych, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie2 

Jakiej  stali  używa  się  do  wykonania  formy  stosowanej  w  procesie  prasowania  tworzyw 

sztucznych.  

 
Wskazówki do realizacji:  
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Po  zakończeniu 

ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. Czas wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować warunki prasowania tworzyw sztucznych, 
2)  dobrać stal na formę, 
3)  przedstawić wynik ćwiczenia oraz uzasadnić wybór rodzaju stali. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

normy wyrobów metalowych,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.6.  Metale nieżelazne i ich stopy

 

 
5.6.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  norm  zidentyfikuj  stopy  metali  nieżelaznych  o  oznaczeniach: 

CuA111Fe6Ni6-C-GM,  EN  AW-5251,  M4.  Określ  ich  właściwości  mechaniczne  i  podaj 
stężenie pierwiastków. 

 
Wskazówki do realizacji  
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Po  zakończeniu 

ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. Czas wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  odszukać w normach podane oznaczenia, 
3)  zapisać  w  zeszycie  przedmiotowym  skład  chemiczny  oraz  właściwości  mechaniczne 

odczytywanych materiałów

.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

katalogi wyrobów metalowych,  

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej  urządzenia  mechanicznego  otrzymanej  od 

nauczyciela  dobierz  materiał  na  jego  obudowę.  Przy  doborze  materiału  należy  uwzględnić 
warunki w jakich pracuje urządzenie oraz sposób wykonania obudowy. 

 
Wskazówki do realizacji  
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Po  zakończeniu 

ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. Czas wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację techniczną urządzenia, 
2)  wybrać materiał na obudowę posługując się katalogami materiałowymi, 
3)  uzasadnić pisemnie wybór materiału

.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

katalogi materiałów. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

5.7.  Obróbka cieplna i cieplno-chemiczna 

 
5.7.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Wyznacz  na  podstawie  uproszczonego  wykresu  Fe  –  Fe

3

C  temperaturę  hartowania  stali 

niestopowej o zawartości 0,5% C. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [10 cz. 2, s. 21] 

 

Wskazówki do realizacji: 
Nauczyciel  powinien  sprawdzić  wyposażenia  ucznia  w  przybory kreślarskie.  Uczniowie 

pracują indywidualnie lub w zespołach dwuosobowych. Etapy realizacji ćwiczenia konsultują 
z  nauczycielem.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie  prezentują  swoją  pracę.  Czas 
wykonania 45minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
2)  odszukać na wykresie Fe – Fe

3

C skład chemiczny stali 0,5% C  i poprowadzić od niego, 

linię prostopadłą do przecięcia z linią GS, 

3)  odczytać temperaturę przemiany A

c3 

– 760°C (1033 K), 

4)  do  odczytanej  temperatury  należy  dodać  30°C,  jest  to  temperatura  do  której  należy 

nagrzać stal, aby uzyskać austenit, 

5)  wybrać  ośrodek  chłodzący,  (zwrócić  uwagę  na  szybkość  chłodzenia)  zapewniający 

uzyskanie struktury martenzytycznej, 

6)  omówić wynik ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Środki dydaktyczne: 

 

uproszczonego wykresu Fe – Fe

3

C, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

przybory do rysowania,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 
Ćwiczenie 2 

Wyznacz  na  podstawie  uproszczonego  wykresu  Fe  –  Fe

3

C  temperaturę  wyżarzania 

normalizującego dla stali niestopowej o zawartości 0,4% C i 1,2% C. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [9, s. 18] 

 

Wskazówki do realizacji:  
Nauczyciel  powinien  sprawdzić  wyposażenia ucznia w  przybory  kreślarskie.  Uczniowie 

pracują indywidualnie lub w zespołach dwuosobowych. Etapy realizacji ćwiczenia konsultują 
z  nauczycielem.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie  prezentują  swoją  pracę.  Czas 
wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
2)  odszukać  na  osi  składników  wykresu  Fe  –  Fe

3

C  zawartość  0,4%  C  i  poprowadzić  od 

niego linię prostopadłą do przecięcia z linią GS, 

3)  odczytać  temperaturę  przemiany  A

3

  przez  poprowadzenie  z  punktu  przecięcia  linii 

prostopadłej do skali temperatur – 820°C (1093 K), 

4)  dodać  30°C  (K)  i  otrzymujemy  temperaturę  850°C  (1123  K),  do  której  należy  nagrzać 

stal 0,4% C, aby uzyskać austenit, 

5)  podobnie  postępować  przy  odczytywaniu  temperatury  austenityzacji  stali  o  zawartości 

1,2% C, 

6)  określić temperaturę nagrzewania stali niestopowej o zawartości 0,4% C i 1,2% C 
7)  omówić wyniki ćwiczenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

uproszczonego wykresu Fe – Fe

3

C, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

przybory do rysowania, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 3 

Zademonstruj  jak  powinien  być  ubrany  pracownik  z  wydziału  obróbki  cieplnej 

obsługujący urządzenia do hartowania. 

 
Wskazówki do realizacji:  
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Etapy  realizacji 

ćwiczenia konsultują z nauczycielem. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją 
pracę. Czas wykonania 45minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować sprzęt i środki ochrony osobistej, 
2)  włożyć fartuch, nagolenniki, rękawice, buty, okulary i osłonę głowy, 
3)  wyjaśnić w jaki sposób są zabezpieczane poszczególne części ciała przed zagrożeniami. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

sprzęt i środki ochrony osobistej 

 

Poradnik dla ucznia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  materiałów 
konstrukcyjnych i narzędziowych”
 

 
Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 10, 17, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań  z  poziomu  podstawowego,  w  tym  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań z poziomu podstawowego, w tym 4 z poziomu 
ponadpodstawowego, 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  
a,  2.  c,  3.  b,  4.  a,  5.  b,  6.  c,  7.  c,  8.  b,  9.  c,  10.  a,11. c, 
12. 
d, 13. a, 14. c, 15. a, 16. b,17. d,18. c,19. c, 20. b. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić stopy żelaza z węglem 

Rozróżnić stopy metali nieżelaznych 

P

 

Scharakteryzować właściwości tworzyw 
sztucznych 

PP

 

Określić właściwości metali 

Rozróżnić metale  

P

 

Wyjaśnić oznaczenie metali nieżelaznych i ich 
stopów 

P

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Rozróżnić właściwości metali i ich stopów 

P

 

Zinterpretować oznaczenia metali i ich stopów 

P

 

Okreslić metale łatwo topliwe 

P

 

10  Dobrać materiał na łożyska 

PP

 

11 

Wyjaśnić oznaczenie metali nieżelaznych i ich 
stopów 

12  Określić właściwości tworzyw sztucznych 

13  Wyjaśniać proces hartowania  

14  Rozróżnić właściwości miedzi 

15  Nazwać rodzaj obróbki 

16  Rozróżnić metale 

17 

Scharakteryzować granice wytrzymałościowe 
przy rozciąganiu 

PP 

18  Rozróżnić próby wytrzymałościowe 

19 

Scharakteryzować reakcje wytwarzania 
tworzyw sztucznych 

PP 

20  Dobrać wgłębnik do pomiaru twardości 

PP 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Pięć  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru  o  różnym  stopniu  trudności.  Tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa.  

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Prawidłową  odpowiedź 

zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Stalą nazywamy stop żelaza z węglem 

a)  o zawartości węgla do 2% poddany obróbce plastycznej. 
b)  o zawartości węgla powyżej 2% poddany obróbce plastycznej. 
c)  o dowolnej zawartości węgla poddany obróbce plastycznej. 
d)  o zawartości węgla 4,6% nie poddany obróbce plastycznej. 

 

2.  Mosiądzem nazywamy stop 

a)  cynku i aluminium. 
b)  magnezu i cynku. 
c)  miedzi i cynku. 
d)  aluminium, miedzi i magnezu. 

 

3.  Tworzywami sztucznymi, które można wielokrotnie przerabiać są 

a)  tworzywa chemoutwardzalne. 
b)  tworzywa termoplastyczne. 
c)  tworzywa termoutwardzalne. 
d)  wszystkie tworzywa sztuczne. 

 

4.  Metalem odpornym na korozję jest 

a)  platyna. 
b)  aluminium. 
c)  cynk. 
d)  ołów. 

 

5.  Metale nieżelazne to 

a)  żelazo i jego stopy. 
b)  wszystkie metale oprócz żelaza i jego stopów. 
c)  stop żelaza z węglem o zawartości węgla do 2%. 
d)  stop żelaza z węglem o zawartości węgla do 4,5%.  

 

6.  Co oznacza ten znak literowy BK331 jest to znak literowy 

a)  mosiądzu. 
b)  miedzi. 
c)  brązu. 
d)  miedzionikli. 

 

7.  Metale dobrze przewodzące prąd elektryczny to 

a)  ołów, platyna. 
b)  cyna, bizmut. 
c)  srebro, miedź. 
d)  tantal, wolfram.  

 
8.  Stop CuPb30 to 

a)  mosiądz. 
b)  brąz ołowiowy. 
c)  brąz krzemowy.  
d)  brąz manganowy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

9.  Metale łatwo topliwe to 

a)  ołów platyna. 
b)  srebro miedź. 
c)  wolfram, tantal. 
d)  cyna bizmut.  

  
10.  Z jakiego stopu należy wykonać łożysko ślizgowe 

a)  brąz ołowiowy. 
b)  duraluminium. 
c)  brąz berylowy.  
d)  brąz manganowy. 

 

11.  Stop metali nieżelaznych CuZn10 to 

a)  magnez. 
b)  silumin. 
c)  mosiądz. 
d)  brąz berylowy. 

 

12.  Na elementy maszyn stosuje się tworzywa sztuczne o  

a)  dobrych właściwościach przeciwciernych. 
b)  znacznej odporności na działanie czynników atmosferycznych. 
c)  małej odporności na działanie podwyższonych temp. 
d)  dobrej plastyczności.  

 

13.  Hartowanie zaliczane jest do obróbki 

a)  cieplnej. 
b)  cieplno-chemicznej. 
c)  cieplno-magnetycznej. 
d)  cieplno-plastycznej.  

 
14.  Miedź ma dobrą przewodność 

a)  elektryczną. 
b)  cieplną. 
c)  elektryczną i cieplną. 
d)  elektrostatyczną.  

  

15.  Odpuszczanie jest zabiegiem cieplnym stosowanym do stali 

a)  hartowanych. 
b)  wyżarzanych. 
c)  przesycanych. 
d)  stabilizowanych. 

 

16.  Z wymienionych pierwiastków są metalami 

a)  argon. 
b)  żelazo. 
c)  krzem. 
d)  węgiel.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

17.  Doraźną granicę wytrzymałości na rozciąganie oznaczamy symbolem 

a)  Fm.  
b)  Fe.  
c)  Rc.  
d)  Rm.  

 
18.  Rysunek przedstawia próbę 

a)  rozciągania. 
b)  zginania. 
c)  spęczania. 
d)  udarności. 

 

 

19.  Polimeryzacja to proces, podczas którego, małe jednorodne cząsteczki (monomery) 

a)  dzielą  się  na  cząstki  zwane  polimerami,  a  dodatkowo  wydzielają  się  substancje 

uboczne np. chlorowodór. 

b)  tworzą  nową  substancję  o  zmienionym  składzie  chemicznym,  a  dodatkowo 

wydzielają się substancje uboczne np. woda, amoniak. 

c)  łączą  się  ze  sobą  tworząc  jedną  wielką  cząstkę,  a  powstające  substancje  mają  taki 

sam skład chemiczny, jaki miały przed procesem. 

d)  tworzą  pary  drobnych  cząstek,  a  powstała  substancja  ma  zmieniony  skład 

chemiczny. 

 
20.  W metodzie Brinella wgłębnikiem jest: 

a)  kulka o średnicy 1,5875 mm. 
b)  kulka o średnicy 10-5-2,5-2-1 mm. 
c)  stożek diamentowy o kącie wierzchołkowym 120°. 
d)  kulka  o  średnicy  1,5875  mm  lub  stożka  diamentowego  o  kącie  wierzchołkowym 

120°. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Stosowanie materiałów konstrukcyjnych i narzędziowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  materiałów 
konstrukcyjnych i narzędziowych” 

 
Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 16,17,19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 7, 9, 14, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań  z  poziomu  podstawowego,  w  tym  co  najmniej 
2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań z poziomu  podstawowego, w tym  co najmniej 
5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. 
c, 2. a, 3. a, 4. c, 5. c, 6. b, 7. b, 8. b, 9. a, 10. d, 11. b, 
12. 
c, 13. c, 14. d, 15. b, 16. a, 17. c, 18. a, 19. b, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować stopy żelaza z węglem 

PP 

Określić środki wulkanizujące przy produkcji 
gumy 

Wyjaśnić oznaczenie stali 

Określić, w jakiej postaci występuje węgiel 
w żeliwie białym 

Rozpoznać oznaczenie stali 

Rozróżnić wgłębnik w metodzie Brinella 

Scharakteryzować wyżarzanie ujednorodniające 

P

 

Określić właściwości tworzyw sztucznych 

P

 

Dobrać materiał do wymagań 

PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

10  Uzasadnić celowość obróbki cieplej 

11  Określić przeznaczenie pieców 

12  Określić obróbkę cieplną 

13  Wyjaśnić proces otrzymywania gumy 

14  Scharakteryzować właściwości stopów 

PP 

15  Wyjaśnić oznaczenie twardości 

16  Rozróżnić właściwości ceramiki 

17  Wyjaśnić oznaczenie stali żaroodpornej 

18  Dobrać materiał do podanych warunków 

PP 

19  Wyjaśnić właściwości aluminium 

20 

Scharakteryzować właściwości tworzyw 
sztucznych 

PP 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

8.  Pięć  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Wzrost zawartości węgla w stali 

a)  zwiększa plastyczność i udarność. 
b)  zmniejsza plastyczność i nie ma wpływu na udarność. 
c)  zwiększa twardość i obniża udarność. 
d)  zwiększa twardość i plastyczność.  

 

2.  Środkiem wulkanizującym przy produkcji gumy jest 

a)  siarka. 
b)  potas. 
c)  węgiel. 
d)  krzem.  

 

3.  Symbol SW18 oznacza 

a)  stal szybkotnącą. 
b)  stal łożyskową.  
c)  stal węglową narzędziową. 
d)  żeliwo. 

 
4.  Węgiel w żeliwie białym występuje w postaci 

a)  grafitu sferoidalnego. 
b)  grafitu kulistego. 
c)  cementytu. 
d)  grafitu płytkowego.  

 
5.  Symbol St35 oznacza stal 

a)  narzędziową. 
b)  żaroodporną. 
c)  konstrukcyjną węglową zwykłej jakości. 
d)  szybkotnącą.  
 

6.  W pomiarze twardości metodą Brinella wgłębnikiem jest 

a)  kulka o średnicy 1/16”. 
b)  kulka o średnicy 10; 5;2,5;2;1 mm. 
c)  stożek diamentowego. 
d)  stożek diamentowego i kulka o średnicy 1/16”.  

 
7.  Wyżarzanie ujednorodniając ma na celu 

a)  rozdrobnienie ziaren. 
b)  uzyskanie jednorodnego składu chemicznego. 
c)  nadanie stali możliwie niskiej twardości. 
d)  przywrócenie stali cech plastycznych.  

 

8.  Żywice epoksydowe są 

a)  termoutwardzalne. 
b)  chemoutwardzalne. 
c)  termoplastyczne.  
d)  światłoutwardzalne. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

9.  Odlewany korpus obrabiarki ze względu na tłumienie drgań, najlepiej wykonać 

a)  z żeliwa szarego. 
b)  z mosiądzu. 
c)  ze staliwa konstrukcyjnego. 
d)  z siluminu.  

 
10.  Obróbka cieplna przeprowadzona w celu otrzymania stali o strukturze martenztycznej, to 

a)  wyżarzanie. 
b)  ulepszanie cieplne. 
c)  odpuszczanie. 
d)  hartowanie.  

 
11.  Do wytwarzania stopów metali nieżelaznych jest przystosowany piec 

a)  płomienny. 
b)  tyglowy. 
c)  elektryczny indukcyjny. 
d)  elektryczny oporowy.  

 
12.  Wlewki staliwne przed przeróbką należy poddać wyżarzaniu 

a)  normalizującemu. 
b)  odprężającemu. 
c)  ujednorodniającemu. 
d)  rekrystalizującemu.  

 
13.  Guma powstaje w wyniku: 

a)  polimeryzacji. 
b)  polikondensacji. 
c)  wulkanizacji. 
d)  adhezji.  

 
14.  Stopami, które w połączeniu z tlenem tworzą substancję wybuchową są stopy 

a)  aluminium. 
b)  miedzi. 
c)  cyny. 
d)  magnezu.  

 
15.  Symbol HB oznacza pomiar twardości metodą 

a)  Shore’a. 
b)  Brinella. 
c)  Rockwella. 
d)  Vickersa.  

 
16.  Ceramika to materiał odporny na 

a)  ściskanie. 
b)  zginanie. 
c)  ścinanie. 
d)  rozciąganie.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

17.  Symbol H5M oznacza stal 

a)  węglową konstrukcyjną. 
b)  narzędziową. 
c)  żaroodporną. 
d)  kwasoodporną.  

 
18.  Do wykonania silnie obciążonych wałów należy zastosować stal 

a)  stopową konstrukcyjną do ulepszania cieplnego. 
b)  niestopową ogólnego przeznaczenia. 
c)  węglową do azotowania. 
d)  niskostopową o podwyższonej wytrzymałości.  

 
19.  Aluminium jest metalem bardzo łatwo reagującym z tlenem. W wyniku utleniania tworzy 

się cienka warstewka tlenu Al

2

O

3. 

Warstwa ta 

a)  działa szkodliwie na wyroby. 
b)  chroni wyroby z aluminium. 
c)  jest warstwą obojętną. 
d)  jest warstwą wzmacniającą aluminium. 

 
20.  Właściwości tworzyw sztucznych ograniczające ich stosowanie na elementy maszyn to 

a)  dobre właściwości przeciwcierne. 
b)  znaczna odporność na działanie czynników atmosferycznych. 
c)  mała odporność na działanie podwyższonych temp. 
d)  dobra plastyczność. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Stosowanie materiałów konstrukcyjnych i narzędziowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

7.  LITERATURA 
 

1.  Bożenko L.: Maszynoznawstwo. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1990 
2.  Dobrzanski L.: Metalowe materiały inżynierskie. Wydawnictwo Naukowo – Techniczne, 

Warszawa 2004 

3.  Domke  W.:  Vademecum  materiałoznawstwa.  Wydawnictwo  Naukowo  –  Techniczne, 

Warszawa 1982 

4.  Dretkiewicz-Więch  J.:  Materiałoznawstwo.  Ośrodek  Badawczo  Rozwojowy  Pomocy 

Naukowych, Warszawa 1993 

5.  Dretkiewicz-Więch J.: Technologia mechaniczna. WSiP, Warszawa 2000 
6.  Kassube W.: Materiałoznawstwo. WSiP, Warszawa 1974 
7.  Mac S.: Obróbka metali z materiałoznawstwem. WSiP, Warszawa 1973 
8.  Swat K.: Bezpieczeństwo i higiena pracy dla mechaników. WSiP Warszawa 1992 
9.  Wojtkun F., Bukała W.: Materiałoznawstwo. Część 1 i 2. WSiP, Warszawa 1999 
10.  Zając B.: Materiałoznawstwo. WSiP, Warszawa 1997 
11.  Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. WSiP, Warszawa 2001 
 
 
Literatura metodyczna 
1.  Krogulec-Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998