background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 

 

 
 
Mariusz Dydek 

 
 

 
 

 

 
Przygotowanie podłoży pod tapetowanie 
714[01].Z2.02 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci:  

mgr inż. Florczak Teresa 

dr inż. Francuz Władysława Maria 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Machnik Marek 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Machnik Marek 
mgr inż. Sagan Teresa 
 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  714[01].Z2.02 

Przygotowanie  podłoży  pod  tapetowanie,  zawartego w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu Malarz - tapeciarz 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI    

 

1. Wprowadzenie 

 3 

2. Wymagania wstępne 

 

3. Cele kształcenia 

 7 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

 

5. Ćwiczenia  

12 

5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz  

ochrony  środowiska na stanowisku pracy 

12 

5.1.1.Ćwiczenia 

12 

5.2. Zasady przygotowywania podłoży pod tapetowanie 

14 

5.2.1. Ćwiczenia  

14 

5.3. Wymagania techniczne stawiane podłożom 

15 

5.3.1. Ćwiczenia  

15 

5.4. Zanieczyszczenia podłoża. Sposoby naprawy uszkodzeń ścian. 

Naprawa, szpachlowanie, gruntowanie podłoża 

17 

5.4.1. Ćwiczenia  

17 

5.5. Przygotowanie podłoży drewnianych i drewnopochodnych pod tapetowanie 

20 

5.5.1. Ćwiczenia  

20 

5.6. Przygotowanie podłoży malowanych farbami do tapetowania 

22 

5.6.1. Ćwiczenia  

22 

5.7. Zabezpieczanie styków elementów prefabrykowanych i wzmacnianie naroży 

25 

5.7.1. Ćwiczenia  

25 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

27 

7. Literatura 

39 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

  

 

Przekazujmy  Państwu  „Poradnik  dla nauczyciela”,  który  będzie  pomocny w realizowaniu 

modułowego  programu  nauczania  dla  zawodu    malarz  -  tapeciarz.  Jest  to  część  pakietu 
edukacyjnego dla jednostki modułowej „Przygotowanie podłoży pod tapetowanie”. 

W poradniku zamieszczono: 

 

zestaw  umiejętności,  jakie  powinien  opanować  uczeń  przed  przystąpieniem  do  realizacji 
programu jednostki modułowej,  

 

zestaw  umiejętności,  jakie  powinien  opanować  uczeń  w  wyniku  realizacji  programu 
jednostki modułowej,  

 

przykładowe scenariusze prowadzonych zajęć,  

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych,  

 

propozycje  testów  osiągnięć  edukacyjnych  uczniów  przeprowadzanych  na  zakończenie 
realizacji programu jednostki modułowej,  

 

wykaz literatury.  
Do  propozycji  ćwiczeń  dołączone  są  wskazówki  dotyczące  ich  realizacji  oraz  zalecane 

środki dydaktyczne.  

Kwalifikacje  jakie  uczeń  ma  uzyskać  w  ramach  tej  jednostki  modułowej,  narzucają 

wykorzystanie aktywizujących metod nauczania takich jak: 

 

ćwiczenia praktyczne po przeprowadzeniu instruktażu,  

 

pogadanka z pokazem,  

 

metoda tekstu przewodniego,  

 

dyskusja dydaktyczna.  
Forma organizacyjna pracy uczniów może również być zróżnicowana – praca samodzielna 

pozwala  dokładniej  ocenić  indywidualne  postępy  ucznia  i  jest  zgodna  z  formą  egzaminów 
zewnętrznych,  jednakże  praca  w  zespole  pozwala  usprawnić  organizację  procesu  kształcenia 
i skrócić  czas  wykonywania  ćwiczenia  co,  w  razie  potrzeby,  pozwala  na  jego  powtórzenie. 
Oprócz tego jest to okazja do kształtowania i oceniania umiejętności współpracy w zespole.  

W  każdej  z  podanych  metod  nauczania  istotną  rolę  odgrywa  wykonywanie  ćwiczeń, 

mających  na  celu  ukształtowanie  nowych umiejętności  i  utrwalenie  tych, które  zostały  nabyte 
wcześniej.  Umieszczone  w  poradniku  ćwiczenia  należy  traktować  jako  przykładowe. 
Nauczyciel  może  tworzyć  nowe  ćwiczenia,  dostosowane  do  możliwości  i  warunków 
lokalnych,  jednakże  powinny  one  prowadzić  do  osiągnięcia  wszystkich  celów  określonych 
w programie jednostki modułowej. 

Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich 

postępów,  odpowiadając na pytania podane w podrozdziale „Sprawdzian postępów”. Według 
tego  samego  zestawu  pytań,  nauczyciel  dokonuje  oceny  osiągnięć  ucznia.  Uczeń  powinien 
samodzielnie  przeczytać  pytania  i  udzielić  na  nie  odpowiedzi.  W  tym  celu  wstawia  X  obok 
słowa: 

 

TAK  –  jeżeli  jego  odpowiedź  na  pytanie  jest  twierdząca  (operacja  wykonana  w  sposób 
prawidłowy)  

 

NIE  –  jeżeli  jego  odpowiedź  na  pytanie  jest  przecząca  (operacja  wykonana  w  sposób 
nieprawidłowy, niepełny).  
Podobne  czynności  wykonuje  nauczyciel,  obserwując  zachowanie  ucznia  i  efekty  jego 

pracy.  Po  dokonaniu  przeglądu  odpowiedzi,  określa  się  pytania,  na  które  uczeń  nie  potrafił 
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zakreślenia obok zapisu NIE 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

wskazują  luki  w  wiedzy  i  umiejętnościach.  Zmusza  to  ucznia  do  ponownego  zapoznania  się 
z potrzebnymi treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy przyjąć 
zasadę,  że  zadanie  (ćwiczenie)  będzie  zaliczone tylko  wtedy,  kiedy  będzie wykonane zgodnie 
z przyjętymi  standardami  i  kryteriami.  Można  stosować  przyjęty  w  danej  placówce 
wewnętrzny  system  oceniania,  można  też  potwierdzać  umiejętności  ucznia  w  skali 
dwustopniowej: ćwiczenie(zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) nie zaliczone.  

Na  zakończenie  realizacji  programu  jednostki  modułowej  nauczyciel  przeprowadza 

sprawdzian  sumatywny,  którego  wynik  określa  poziom  przyswojonych  wiadomości 
i ukształtowanych  umiejętności.  W  tym  celu  nauczyciel  może  posłużyć  się  propozycjami 
testów teoretycznych i praktycznych. 

Zajęcia  mogą  być  prowadzone  w pracowniach  ćwiczeń  praktycznych,  dostosowanych do 

realizacji  modułowego programu nauczania, pracowniach symulacyjnych Centrów Kształcenia 
Praktycznego lub na wydzielonych poligonach na placu budowy, w warunkach pozwalających 
skoncentrować się na szkoleniu. Nauczyciel powinien dysponować kompletem podstawowych 
narzędzi  dla  każdego  ucznia.  Wielkość  pracowni,  liczba  stanowisk  ćwiczeniowych,  ilość 
materiałów, sprzętu i pomocy dydaktycznych powinna w pełni umożliwić realizację programu. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 

 
 

 
 

 

 

 

 

 
 

 
 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

714[01].Z2 

Technologia robót tapeciarskich 

714[01].Z2.01 

Dobieranie materiałów, narzędzi  

i

 

sprzętu do tapetowania 

 

714[01].Z2.02 

Przygotowanie podłoży pod 

tapetowanie 

714[01].Z2.03 

Tapetowanie 

714.[01].Z2.04 

Wykonywanie robót remontowych  

i konserwacja tapet 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować terminologię budowlaną, 

 

odróżniać technologie wykonania budynku, 

 

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 

 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,  

 

odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

 

posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

 

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne, 

 

organizować stanowiska składowania i magazynowania, 

 

transportować materiały budowlane, 

 

rozróżniać materiały i sprzęt budowlany, 

 

rozróżniać  i  dobierać  materiały  stosowane  w  tapetowaniu  i  przygotowaniu  podłoża  pod 
tapetowanie, 

 

rozróżniać  i  dobierać  narzędzia  i  sprzęt  do  tapetowania  i  przygotowania  podłoża  pod 
tapetowanie, 

 

oceniać jakość klejów i tapet, 

 

określać szacunkowo ilość potrzebnych materiałów, 

 

dokonywać przedmiaru i obmiaru robót tapeciarskich. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać rodzaje podłoży pod tapetowanie,  

 

ustalić zakres prac tapeciarskich, 

 

dobrać i zastosować materiały pomocnicze do przygotowania podłoża pod tapetowanie, 

 

dobrać i zastosować narzędzia oraz sprzęt do przygotowania podłoża, 

 

określić szacunkowo ilość potrzebnych materiałów pomocniczych, 

 

naprawić stare podłoża malarskie pod tapetowanie, 

 

zaszpachlować i zagruntować podłoże, 

 

przygotować podłoże z drewna i tworzyw drzewnych, 

 

przygotować podłoże uprzednio pomalowane farbą wapienną, klejową, emulsyjną i olejną 
pod tapetowanie, 

 

zabezpieczyć styki elementów prefabrykowanych, 

 

wzmocnić naroża, 

 

zorganizować stanowisko pracy do prac tapeciarskich, 

 

dokonać obmiaru i przedmiaru robót tapeciarskich, 

 

wykonać prace przygotowujące podłoże pod tapetowanie z zachowaniem przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1   

Jednostka modułowa: Przygotowanie podłoży pod tapetowanie. 
Temat: Wykonanie szpachlowania podłoża. 

 

Cele szczegółowe: 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

ocenić i przygotować gładź gipsową, 

 

dobrać odpowiednie narzędzia do danego etapu pracy,  

 

wykorzystać sprzęt pomocniczy, 

 

wykonać szpachlowanie podłoża, 

 

nabyte umiejętności praktyczne wykorzystać w dalszej pracy, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

praca z tekstem, 

 

dyskusja. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach dwuosobowych. 

 
Czas realizacji:  5 godzin 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały (gips szpachlowy, papier ścierny), 

 

narzędzia (szpachelki, cykliny, packi, drabina, wiadro – pojemnik), 

 

literatura (poradnik dla ucznia, Poradnik majstra budowlanego). 

Scenariusz zajęć: 
1.  Nauczyciel  dopilnowuje,  aby  uczniowie  zajęli  stanowiska  pracy  w  odpowiednim  ubraniu 

roboczym,  sprawdza  obecność,  wpisuje  temat  zajęć  na  tablicy  i  poleca  wpisać  go  do 
dzienniczków uczniowskich (10 minut). 

2.  Nauczyciel  inicjuje  dyskusję,  w  trakcie  której  umożliwia  uczniom  przypomnienie 

wiadomości  dotyczących  poznanych  już  materiałów  tapeciarskich,  narzędzi,  sprzętu, 
podłoży  i  ich  przygotowania  do  wykonania  gładzi  gipsowej,  jak  również  zachowanie 
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy tych pracach (10 minut). 

3.  Nauczyciel  poleca  uczniom  zapoznanie  się  z  materiałem  nauczania  w  rozdziale  4.4 

poradnika dla ucznia  (strona 18 – 21) – uczniowie wykonuję polecenie (20 minut). 

4.  Uczniowie odpowiadają na wskazane przez nauczyciela pytania sprawdzające (15 minut). 
5.  Nauczyciel  dzieli  grupę  na  zespoły  dwuosobowe,  przydziela  stanowiska  ćwiczeniowe, 

a następnie określa zakres ćwiczenia do wykonania (10 minut). 

6.  Każdy zespół ocenia stan podłoża, a następnie określa plan działania (potrzebne narzędzia, 

materiały i technologię wykonania) (20 minut). 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7.  Zespoły  konsultują  swoje  plany  działania z nauczycielem,  dokonują  w  nich ewentualnych 

poprawek (20 minut). 

8.   Uczniowie  pobierają z magazynu potrzebne materiały, narzędzia, sprzęt i środki ochrony 

indywidualnej, organizują stanowisko pracy (10 minut). 

9.  Uczniowie przygotowują podłoże do wykonania szpachlowania (20 minut). 
10.  Uczniowie  zapoznają  się  z  instrukcją  wykonania  masy  szpachlowej,  zapisaną  na 

opakowaniu (10 minut). 

11.  Uczniowie  przygotowują  masę  szpachlowa  –  konsultują  z  nauczycielem  właściwą 

konsystencję masy szpachlowej i wielkość porcji (10 minut). 

12.  Nauczyciel wskazuje właściwy sposób nakładania masy szpachlowej, zwracając uwagę na 

najczęściej popełniane błędy (15 minut). 

13.  Uczniowie  nakładają  masę  szpachlową  na  podłoże,  konsultując  w  razie  potrzeby  swoje 

działania z nauczycielem (60 minut). 

14.   Uczniowie  likwidują  stanowisko  pracy,  czyszczą  i  odnoszą  narzędzia  do  magazynu, 

rozliczają materiały (20 minut). 

15.  Uczniowie  dokonują  samooceny  wykonanej  pracy  i  konfrontują  własna  ocenę  z  oceną 

nauczyciela (15 minut). 

16.  Dyskusja  w  grupie  na  temat  uzyskanej  jakości  pracy  i  przyczyn  popełnianych  błędów  - 

zapisanie wniosków z dyskusji w dzienniczkach uczniowskich (20 minut). 

17.  Nauczyciel  podsumowuje  dyskusję,  zwraca  uwagę  na  najważniejsze  elementy  zajęć 

(15 minut). 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz zajęć 2  

 
Jednostka modułowa: Przygotowanie podłoży pod tapetowanie. 
Temat: Przygotowanie materiałów do gruntowania i zagruntowanie podłoża.  

 
Cele szczegółowe: 

Po zrealizowaniu zajęć uczniowie powinni umieć: 

 

dobrać materiały potrzebne do wykonania zadania, 

 

dobrać narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania pracy, 

 

przygotować stanowisko robocze, 

 

przygotować materiał do gruntowania według określonych proporcji, 

 

wykonać gruntowanie ściany, 

 

przeprowadzić kontrolę międzyoperacyjną i końcową, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Metody nauczania–uczenia się: metoda przewodniego tekstu 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna 

 

dyskusje grupowe 

 
Środki dydaktyczne: 

 

materiały do gruntowania, 

 

narzędzia i sprzęt (pędzle, wiadra malarskie, drabina), 

 

literatura (poradnik dla ucznia, Poradnik majstra budowlanego). 

 
Czas realizacji:3 godziny 

Scenariusz zajęć: 

Faza 1 – Informacje 

Uczniowie zapoznają się z tematem ćwiczenia, które mają wykonać. Udzielają odpowiedzi 

na  pytania,  zawarte  w  poradniku  dla  ucznia,  sprawdzające  wiedzę  potrzebną  do  wykonania 
ćwiczenia. Odpowiedzi zapisują na kartce (czas około 20 minut). 

Faza 2 – Planowanie 

Uczniowie  przygotowują  proces  realizacji  zadania  praktycznego.  Ustalają  kolejność 

wykonywanych  czynności  oraz  dobierają  sprzęt,  narzędzia  i  materiały.  Ustalają  proporcje 
przygotowanego materiału do gruntowania (czas około 40 minut). 

Faza 3 – Ustalenie 

Nauczyciel  sprawdza  odpowiedzi  uczniów,  a  następnie  rozpoznaje  i  koryguje  błędy 

w procesie  technologicznym.  Następnie  uczniowie  pobierają  materiały,  narzędzia  oraz  sprzęt 
(czas około 20 minut). 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Faza 4– Realizacja 

Uczniowie  samodzielnie  wykonują  zadanie.  Nauczyciel  czuwa  nad  prawidłowym 

przebiegiem  procesu  pracy  i  przestrzeganiem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy (czas 
około 1 godzina). 

Faza 5 – Sprawdzenie 

Uczniowie wykonują kontrolę podczas wykonywania ćwiczenia oraz po jego zakończeniu, 

zwracając uwagę  na  przestrzeganie  przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz oszczędną 
gospodarkę  materiałową.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  sprawdza  jego  efekty 
(czas około 15 minut). 

Faza 6 – Analiza 

Uczniowie  odpowiadają  na  pytanie:  co  zrobiłbym  lepiej  gdybym  to  zadanie  wykonywał 

jeszcze  raz?  Nauczyciel  podsumowuje  ćwiczenie,  wskazuje  umiejętności  jakie  zostały  nabyte. 
Następnie omawia nieprawidłowości, jakie wystąpiły w procesie realizacji ćwiczenia i wyjaśnia 
jak ich uniknąć w przyszłości (czas około 30 minut). 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5. ĆWICZENIA

  

 

5.1

.

Przepisy 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy, 

ochrony 

przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska  na  stanowisku 
pracy

 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Świeży  tynk  należy  fluatować.  Jakie  zachowasz  środki  ostrożności  przy  fluatowaniu? 

Spróbuj przewidzieć, jakie zagrożenia mogą wynikać z braku zachowania należytych środków 
ostrożności. 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  ocenić zagrożenia, 
2)  określić środki ostrożności, 
3)  zapisać swoje spostrzeżenia, 
4)  omówić z nauczycielem wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z pokazem, 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film na płycie CD „Fluatowanie podłoża”, 

 

komputer, 

 

projektor multimedialny. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  jakie  środki  ostrożności  należy  zachować  przy  pracy  na  wysokości.  Oceń 

zagrożenia  jakie  mogą  powstać  podczas  pracy  na  wysokości.  Oceń  stan  techniczny  sprzętu 
służącego do pracy na wysokości. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

 

Uczeń powinien:  

1)  ocenić zagrożenia, 
2)  określić środki ostrożności, 
3)  sprawdzić stan techniczny drabiny malarskiej, 
4)  zapisać swoje spostrzeżenia, 
5)  omówić z nauczycielem wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z pokazem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

drabina malarska. 

 

plansze i plakaty obrazujące zagrożenia. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Przedstaw  zagrożenia  jakie  mogą  powstać  podczas  pracy  z  urządzeniami  elektrycznymi. 

Jakie środki ostrożności należy zachować przy używaniu urządzeń elektrycznych. 
 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

 

ocenić zagrożenia, 

 

określić środki ostrożności, 

 

zapisać swoje spostrzeżenia, 

 

omówić z nauczycielem wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z pokazem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

plansze i plakaty obrazujące zagrożenia w budownictwie, 

 

magnetowid, telewizor,  

 

film video z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze elektronarzędzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2. 

Zasady przygotowywania podłoży pod tapetowanie

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Rozpoznaj rodzaj podłoża na trzech stanowiskach i podaj sposób jego przygotowania. 

 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę rozpoznawania różnych rodzajów podłoży. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  rozpoznać rodzaje podłoży, 
2)  ocenić ich stan techniczny, 
3)  podać sposoby przygotowania ich do tapetowania, 
4)  w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem, 
5)  przekazać nauczycielowi swoje notatki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka z pokazem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

fragmenty różnorodnych podłoży przeznaczonych do tapetowania. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3. Wymagania techniczne stawiane podłożom 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Określ wymagania dotyczące wilgotności podłoża betonowego przed tapetowaniem. 

 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  określić wymagania dotyczące wilgotności podłoża, 
2)  w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem, 
3)  przekazać nauczycielowi swoje notatki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z pokazem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

projektor multimedialny, komputer, 

 

przykład badania wilgotności podłoża na płycie CD (zdjęcia + opis).  

 

Ćwiczenie 2 
 

Określ właściwości chemiczne jakie powinno spełniać podłoże.  

 

 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

  

Uczeń powinien:  

1)  określić właściwości chemiczne podłoża, 
2)  w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem, 
3)  przekazać nauczycielowi swoje notatki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z pokazem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia, 

 

projektor multimedialny, komputer, 

 

przykład badania alkaliczności podłoża na płycie CD (zdjęcia + opis).  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Ćwiczenie 3 
 

Określić właściwości dotyczące struktury powierzchni przeznaczonej do tapetowania. 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania ćwiczenia. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  określić wymagania dotyczące struktury powierzchni przeznaczonej do tapetowania, 
2)  w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem, 
3)  przekazać nauczycielowi swoje notatki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z pokazem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

projektor multimedialny, komputer, 

 

przykład podłoży pod tapetowanie na płycie CD (zdjęcia + opis).  

 
Ćwiczenie 4 

 

Określ stan podłoża w pomieszczeniu przeznaczonym do tapetowania. Podłożem jest tynk 

cementowo - wapienny uprzednio malowany farbą emulsyjną.  

 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  ustalić i zapisać plan działania, 
2)  określić stan podłoża, 
3)  w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem, 
4)  przekazać nauczycielowi swoje notatki. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z pokazem, 

 

ćwiczenie praktyczne.

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

jednoprocentowy alkoholowy roztwór fenoloftaleiny (10 ml), 

 

aparat do mierzenia wilgotności, 

 

łata miernicza (2 metry). 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.4.  Zanieczyszczenia  podłoża.  Sposoby  naprawy  uszkodzeń 

ścian. Naprawa, szpachlowanie, gruntowanie podłoża

 

 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

 Zorganizuj  stanowisko  pracy,  a  następnie  wykonaj  szpachlowanie  fragmentu  podłoża 

do tapetowania.  Określ,  w  zależności  od  wielkości  podłoża,  potrzebną  ilość  materiału 
do szpachlowania. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  ustalić i zapisać plan działania, 
2)  zmierzyć powierzchnię do szpachlowania, 
3)  określić potrzebną ilość materiału do szpachlowania 
4)  przygotować  potrzebne  do  wykonania  zadania  narzędzia  i  materiały  i  zgromadzić  je  na 

stanowisku pracy, 

5)  przygotować zaprawę do szpachlowania, 
6)  wykonać szpachlowanie, 
7)  po przeschnięciu naniesionej na ścianę zaprawy, przeszlifować ją papierem ściernym, 
8)  zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
9)  w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z pokazem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

szpachelki, 

 

woda, 

 

masa szpachlowa (20 kg worek/2 osoby), 

 

papier ścierny (1 arkusz na 1 osobę), 

 

paca do przecierania ściany, 

 

pojemnik na masę szpachlową, 

 

przymiar, 

 

kalkulator, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

magnetowid, telewizor, 

 

film instruktażowy dotyczący przygotowania zaprawy oraz techniki szpachlowania. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Ćwiczenie 2 
 

Przygotuj na stanowisku pracy materiały do zagruntowania fragmentu ściany, a następnie 

zagruntuj podłoże. Podłożem jest tynk cementowo - wapienny. 
 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  przeczytać tekst przewodni, odpowiedzieć na zawarte w nim pytania i zaplanować proces 

wykonania ćwiczenia, 

2)  przedyskutować plan działania z nauczycielem, 
3)  wykonać zaplanowane prace, 
4)  skontrolować jakość wykonania, 
5)  wyciągnąć wnioski i zapisać je w dzienniczku uczniowskim. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

pędzel trzonkowy i ławkowiec, 

 

wiadro, 

 

mieszadło, 

 

woda, 

 

klej do tapet (1 kg opakowanie kleju na dwie osoby), 

 

tekst przewodni. 

 

Ćwiczenie 3 

Zorganizuj  stanowisko  pracy,  a  następnie  napraw  tynk,  na  którym  występują  rysy 

i pęknięcia powierzchni. 
 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  ustalić zakres prac, 
2)  ustalić i zapisać plan działania, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  przygotować materiały do naprawy tynku, 
5)  wykonać naprawę tynku, 
6)  zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
7)  w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z pokazem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

szpachelki, 

 

masa szpachlowa (2 kg na 1 osobę), 

 

młotek, 

 

przecinak, 

 

papier ścierny (1 arkusz na 1 osobę), 

 

naczynie z wodą, 

 

pędzel, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

plansze z przykładami etapów naprawy spękanej powierzchni ściany. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5.5.  Przygotowanie  podłoży  drewnianych  i  drewnopochodnych 

pod tapetowanie 

 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj  podłoże  drewniane  do  tapetowania.  Określ  szacunkowo  ilość  niezbędnego 

materiału potrzebnego do przygotowania podłoża pod tapetowanie. 

 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  określić stan podłoża, 
2)  ustalić i zapisać zakres robót, 
3)  określić szacunkowo ilość potrzebnych materiałów, 
4)  przygotować potrzebne materiały i narzędzia, 
5)  zorganizować stanowisko pracy, 
6)  przygotować podłoże do tapetowania, 
7)  zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
8)  w razie wątpliwości skonsultować  się z nauczycielem, 
9)  sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z pokazem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

szpachelki, 

 

papier ścierny (gęstość 100 – 2 arkusze, gęstość 150 – 2 arkusze) na 1 osobę, 

 

materiał do gruntowania (1 litr na 1 osobę), 

 

pędzel, 

 

wiadro, 

 

woda, 

 

masa szpachlowa do drewna (1 kg pojemnik gotowej masy na 1 osobę). 

 

mieszadło, 

 

naczynia na gruntownik i masę szpachlową. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Ćwiczenie 2 

 

Przygotuj  podłoże  z  płyt  drewnopochodnych  do  tapetowania.  Określ  szacunkowo  ilość 

niezbędnego materiału potrzebnego do przygotowania podłoża pod tapetowanie. 
 

 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

 

1)  przeczytać polecenie, 
2)  ustalić i zapisać plan działania, 
3)  przystąpić do wykonywania ćwiczenia, 
4)  zwracać uwagę na organizację stanowiska pracy,  
5)  zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
6)  w razie wątpliwości skonsultować się z nauczycielem, 
7)  sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonych ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z pokazem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

szpachelki, 

 

papier ścierny (nr 100 – 2 arkusze, nr 150 – 2 arkusze) na osobę, 

 

roztwór kleju kostnego (1 litr na osobę), 

 

pędzel, 

 

wiadro, 

 

woda, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

próbki podłoży drewnopochodnych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

5.6. Przygotowanie podłoży malowanych farbami do tapetowania 

 

5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj do tapetowania fragment ściany pokrytej; 

a)  starą farbą wapienną, 
b)  starą farba klejową, 
c)  starą farba emulsyjną. 

Wymień kolejne czynności obejmujące przygotowanie podłoża. 
 

 

Wskazówki do realizacji ćwiczenia

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  zapewnić  możliwość 

wykonania  ćwiczenia,  przynajmniej  na  jednym  z  określonych  podłoży,  następnie    omówić 
zakres  i  technikę  wykonania  ćwiczeń  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  określić stan podłoży, 
2)  ustalić i zapisać plan działania, 
3)  określić szacunkowo ilość potrzebnych materiałów, 
4)  przygotować odpowiednie materiały i narzędzia, 
5)  zorganizować stanowisko pracy, 
6)  przygotować podłoża do tapetowania, 
7)  zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
8)  w razie wątpliwości skonsultować  się z nauczycielem, 
9)  zapisać notatkę, dotyczącą wykonania ćwiczenia i przekazać ją nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z pokazem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

szpachelki, 

 

papier ścierny (2 arkusze na osobę na jedno ćwiczenie), 

 

woda, 

 

szczotka, 

 

masa szpachlowa gotowa (2 kg na osobę na jedno ćwiczenie), 

 

drabina, 

 

środki ochrony indywidualnej, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

projektor multimedialny, komputer, 

 

przykłady  kolejnych  etapów  przygotowania  powierzchni  ścian  do  prac  okładzinowych 
(zdjęcia + opisy).  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Ćwiczenie 2 

 Usuń  z  podłoża  powłokę  z  farby  olejnej,  metodą  ługowania.  Określ  szacunkowo  ilość 

niezbędnego  materiału,  potrzebnego  do  przygotowania  podłoża  pod  tapetowanie.  Wymień 
kolejne czynności obejmujące przygotowanie podłoża. 
 

 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować 

odpowiednie  podłoże,  a  następnie  omówić  zakres  i  technikę  wykonania  ćwiczenia 
z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  określić stan podłoża, 
2)  ustalić i zapisać plan działania, 
3)  określić szacunkowo ilość potrzebnych materiałów, 
4)  przygotować odpowiednie materiały i narzędzia, 
5)  zorganizować stanowisko pracy, 
6)  usunąć powłokę z farby olejnej, 
7)  zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
8)  w razie wątpliwości skonsultować  się z nauczycielem, 
9)  zapisać notatkę, dotyczącą wykonania ćwiczenia i przekazać ją nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka z pokazem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne

: 

 

szpachelki, 

 

rękawice gumowe, 

 

okulary ochronne, 

 

krem natłuszczający, 

 

pasta  do  ługowania  (w  zależności  od  wielkości  opakowania  ilość  pasty  potrzebna  do 
usunięcia około 2 m

2

 farby przez ucznia), 

 

woda,  

 

szczotka, 

 

wiadro. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Usuń  powłokę  olejną  metodą  termicznego  zmiękczania  podłoża.  Wymień  kolejne 

czynności obejmujące przygotowanie podłoża. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować 

odpowiednie  podłoże,  a  następnie  omówić  zakres  i  technikę  wykonania  ćwiczenia 
z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  określić stan podłoża, 
2)  ustalić i zapisać plan działania, 
3)  przygotować odpowiednie narzędzia, 
4)  zorganizować stanowisko pracy, 
5)  usunąć powłokę z farby olejnej, 
6)  zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
7)  w razie wątpliwości skonsultować  się z nauczycielem, 
8)  zapisać notatkę, dotyczącą wykonania ćwiczenia i przekazać ją nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z pokazem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

szpachelki, 

 

papier ścierny (2arkusze na ucznia), 

 

opalarka elektryczna. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

5.7.  Zabezpieczanie  styków  elementów  prefabrykowanych 

i wzmacnianie naroży 

 
5.7.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj  zabezpieczenie  fragmentu  połączenia  elementów  prefabrykowanych.  Wymień 

zakres prac przy zabezpieczaniu styków elementów prefabrykowanych. 
 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zorganizować 

stanowisko,  symulujące  warunki  określone  w  zadaniu,  a  następnie  powinien  omówić  zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  ustalić i zapisać plan działania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  pobrać odpowiednie narzędzia, 
4)  pobrać odpowiednie materiały do wykonania zadania, 
5)  przygotować materiały do wykonania zadania, 
6)  zabezpieczyć styk elementów prefabrykowanych, 
7)  zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
8)  w razie wątpliwości skonsultować  się z nauczycielem, 
9)  zapisać notatkę, dotyczącą wykonania ćwiczenia i przekazać ją nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z pokazem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

sucha zaprawa cementowa (2 kg na ucznia), 

 

klej dyspersyjny lub dyspersja winylowo-maleinowa – Winacet  (0,5 kg na ucznia), 

 

taśma zbrojąca z merli lub siatka z włókna szklanego (2 metry na ucznia), 

 

szpachlówka  emulsyjna (1 kg na ucznia), 

 

szpachelki, 

 

papier ścierny (1 arkusz na ucznia) . 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wzmocnij i przygotuj naroże ościeżnicy drzwiowej do tapetowania.  

 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  ustalić i zapisać plan działania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  pobrać odpowiednie narzędzia, 
4)  pobrać odpowiednie materiały do wykonania zadania, 
5)  przygotować materiały do wykonania zadania, 
6)  zamocować listwę narożnikową, 
7)  zwracać uwagę na porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
8)  w razie wątpliwości skonsultować  się z nauczycielem, 
9)  zapisać notatkę, dotyczącą wykonania ćwiczenia i przekazać ją nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z pokazem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

szpachelki, 

 

papier ścierny (2 arkusze na 1 ucznia), 

 

masa szpachlowa (1 kg na 1 ucznia), 

 

mieszadło, 

 

naczynie na masę szpachlową, 

 

listwa narożnikowa, aluminiowa (2 metry bieżące na 1 ucznia), 

 

woda. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA  
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test 1 pisemny 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie podłoży pod 
tapetowanie” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 17, 19 ,20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 7, 13, 14, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.c, 2.b, 3.a, 4.d, 5.b, 6.a, 7.a, 8.d, 9.b, 10.b, 11.c, 12.b, 
13.b, 14.a, 15.a, 16.a, 17.d, 18.a, 19.a, 20.d.  

 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 
ucznia) – uczeń potrafi 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozpoznać właściwą temperaturę przy 
tapetowaniu. 

2.  Określić cechy podłoża do tapetowania. 

3. 

Określić sposób wzmocnienia naroża 
ściany. 

PP 

4.  Wyjaśnić cel gruntowania podłoży. 

5. 

Dobrać metodę usunięcia starej powłoki 
klejowej. 

6.  Określić czym  gruntujemy ściany. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

7. 

Określić sposób wzmocnienia styku 
elementów prefabrykowanych. 

PP 

8. 

Podać po jakim czasie od gruntowania 
można przystąpić do tapetowania. 

9. 

Określić sposób usunięcia powłoki  
z farby klejowej 

10. 

Określić sposób usunięcia starej 
powłoki wapiennej. 

11. 

Określić sposób przygotowania podłoża 
uprzednio tapetowanego. 

12. 

Wyjaśnić co może spowodować brak 
zabezpieczenia styku elementów 
prefabrykowanych . 

13. 

Określić sposób usuwania starych 
powłok olejnych z powierzchni ścian. 

PP 

14. 

Określić sposób badania alkaliczności 
podłoża. 

PP 

15. 

Wymienić największą zawartość 
wilgoci w podłożu pod tapetowanie. 

16. 

Określić w jaki sposób dokonujemy 
neutralizacji podłoża alkalicznego. 

PP 

17. 

Rozpoznać właściwą proporcję 
przygotowania kleju do gruntowania. 

18. 

Określić sposób sprawdzenia 
wilgotności podłoża. 

PP 

19. 

Wyjaśnić skutki nieostrożnego 
postępowania z materiałami 
chemicznymi. 

20. 

Wyjaśnić skutki nieostrożnego 
obchodzenia się z benzyną lampą 
lutowniczą. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
3.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
4.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

5.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

6.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym 

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

7.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
8.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
9.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

10.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
11.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Test  składa  się  z  zadań  reprezentujących  dwa  poziomy  wymagań:  podstawowy  (P) 

i ponadpodstawowy (PP). 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 35 minut  

Powodzenia

 

 
Materiały dla ucznia: 

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi.

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

 
1)  Najkorzystniejszą temperaturą do wykonywania prac tapeciarskich jest 

a)  20÷25°C. 
b)  5÷10°C. 
c)  15÷18°C. 
d)  5÷0°C. 
 

2)  Tapety wolno układać na podłożach 

a)  mokrych.  
b)  suchych. 
c)  zanieczyszczonych. 
d)  słabych. 

 
3)  Naroże ściany wzmacniamy za pomocą 

a)  kątownika aluminiowego. 
b) miękkiej tkaniny. 
c)  szpachli. 
d) tynku cementowego. 

 
4)  Gruntowanie podłoża wykonuje się w celu 

a)  wyrównania podłoża. 
b) zlikwidowania alkalicznego odczynu. 
c)  usunięcia plam. 
d) zmniejszenie nasiąkliwości. 

 
5)  Starą powłokę klejową można usunąć za pomocą 

a)  ługowania. 
b) zmycia lub zeskrobania. 
c)  opukiwania. 
d) opalania. 

 
6)  Do gruntowania podłoża pod tapetowanie stosuje się 

a)  roztwór kleju który będzie używany do tapetowania. 
b) gruntownik pokostowy. 
c)  szare mydło. 
d) benzynę lakową. 

 
7)  Styk elementów prefabrykowanych wzmacniamy za pomocą 

a)  kątownika aluminiowego. 
b) miękkiej tkaniny. 
c)  szpachli. 
d) tynku cementowego. 

 
8)  Po jakim czasie od zakończenia gruntowania można przystąpić do tapetowania? 

a)  3 dniach. 
b) 2 dniach. 
c)  2 godzinach. 
d) 24 godzinach. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

9)  Starą, cienką powłokę z farby klejowej usuwa się przez 

a)  fluatowanie. 
b) nasycenie wodą i zmycie za pomocą starego pędzla ławkowca. 
c)  ługowanie. 
d) opalanie 
 

10) 

Starą, zniszczoną powłokę wapienną można usunąć za pomocą 

a)  ługowania. 
b) zmycia lub zeskrobania. 
c)  fluatowania. 
d) opalania. 

 
11)  Podłoże uprzednio tapetowane nadaje się do ponownego tapetowania 

a)  gdy jest na nim kilka warstw tapety. 
b) w każdym przypadku. 
c)  gdy jest na nim jedna mocna warstwa tapety. 
d) pod warunkiem usunięcia starej tapety. 
 

12)  Brak zabezpieczeń styku elementów prefabrykowanych może spowodować 

a)  odpadnięcie tapety. 
b) pęknięcie przyklejonej tapety. 
c)  odbarwienia tapety. 
d) zniekształcenie tapety. 

 

13)  Usuwanie starych powłok olejnych ze ścian odbywa się poprzez 

a)  zmywanie wodą. 
b) ługowanie. 
c)  fluatowanie. 
d) impregnowanie. 

 
14)  Alkaliczność podłoża badamy za pomocą  

a)  1% alkoholowego roztworu fenoloftaleiny. 
b) alkoholu. 
c)  przyrządu pomiarowego. 
d) benzyny. 

 
15)  Zawartość wilgoci w podłożu betonowym do tapetowania nie powinna przekraczać 

a)  4%. 
b) 7%. 
c)  2%. 
d) 6%. 

 
16)  Podłoża wykazujące odczyn alkaliczny powinny być zneutralizowane przez 

a)  fluatowanie. 
b) gruntowanie. 
c)  ługowanie. 
d) szpachlowanie. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

17)  W jakich proporcjach przygotowujemy klej do gruntowania (klej : woda)? 

a)  1:1. 
b) 1:50. 
c)  Nie można rozcieńczyć kleju do tapet wodą. 
d) Zgodnie z instrukcją producenta. 

 
18)  Zawartość wilgoci w podłożu można sprawdzić 

a)  Aparatem do pomiaru wilgotności. 
b) Roztworem fenoloftaleiny. 
c)  Przez oględziny. 
d) Nakładając klej na podłoże. 

 

19)  Nieostrożne  obchodzenie  się  z  materiałami  chemicznymi  przy  ługowaniu  może 

doprowadzić do 
a)  Podrażnienia skóry rąk. 
b) Skaleczenia. 
c)  Odmrożenia. 
d) Zniszczenie konstrukcji ściany murowej. 

 
20)  Nieostrożne obchodzenie się ze zmywaczami do farb może doprowadzić do 

a)  Porażenia prądem elektrycznym.. 
b) Naświetlenia oczu. 
c)  Skaleczenia. 
d) Poparzenia. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Przygotowanie podłoży pod tapetowanie  714[01].Z2.02 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

Test 2 (praktyczny) 

 
Test  praktyczny  niskosymulowany  do  jednostki  modułowej

 

„Przygotowanie 

podłoży pod tapetowanie”

 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
  

Za  każdą  prawidłowo  wykonaną  czynność  lub  efekt  wykonania  uczeń  otrzymuje  jeden 

punkt,  za  czynność  źle  wykonaną,  nie  spełniającą określonych  kryteriów lub za niewykonanie 
wymaganej czynności uczeń otrzymuje zero punktów.   
 

Informacja dla zdającego 

1.  Zapoznaj  się  z  treścią  zadania  egzaminacyjnego,  instrukcją  do  jego  wykonania, 

stanowiskiem  pracy  i  jego  wyposażeniem.  Masz na to  czas  –  10  minut.  Czas  ten nie  jest 
wliczany do czasu trwania wykonywania zadania. 

2.  Po upływie tego czasu zgłoś gotowość przystąpienia do wykonania zadania. 

3.  Pamiętaj,  że  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 

obserwuje  wykonywane  przez  Ciebie  czynności  i  nie  będzie  udzielać  Ci  żadnych 
wskazówek.  Interweniuje  tylko  w  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  i  może  w  takim  przypadku 
przerwać wykonywanie zadania. 

 

Temat zadania: 

 

Przygotuj podłoże wykonane z tynku cementowo - wapiennego do tapetowania. Wykonaj 

naprawę  zarysowanej  ściany  na  odcinku  50  cm  oraz  szpachlowanie  podłoża  o  wymiarach 
2,5 m. x 3.0 m.  

 

Na  podstawie  wymiarów  powierzchni  przeznaczonej  do  szpachlowania  oszacuj  ilość 

materiałów potrzebną  do  wykonania pracy. Podczas wykonania pracy przestrzegaj warunków 
technicznych wykonania i odbioru robót oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut. 

 

Instrukcja do wykonania zadania. 

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:  

1.  Przed  przystąpieniem  do  prac  związanych  z  wykonaniem  naprawy  zarysowanej  ściany 

oraz szpachlowaniem podłoża przeanalizuj treść zadania.  

2.  Zaplanuj przygotowanie podłoża i zapisz PLAN DZIAŁANIA:  

a.  kolejne czynności niezbędne do wykonania zadania,  
b.  wykaz 

materiałów 

niezbędnych 

do 

naprawy 

zarysowanej 

ściany  oraz 

wyszpachlowania podłoża,  

c.  wykaz  niezbędnych narzędzi, sprzętu oraz przyrządów pomiarowych potrzebnych do 

naprawy zarysowanej ściany oraz jej wyszpachlowania. 

3.  Przystąp do organizowania stanowiska pracy.  
4.  Zabezpiecz posadzkę i listwę przypodłogową przed zabrudzeniem.  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

5.  Wykonaj  zaplanowane  czynności  przy  użyciu  właściwych  przyrządów,  narzędzi i  sprzętu, 

przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 

6.  Kontroluj jakość wykonywanej pracy, ewentualne usterki usuwaj na bieżąco. 
7.  Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy. 
8.  Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko pracy.  
9.  Oczyść narzędzia i sprzęt oraz odłóż je na miejsce przechowywania, rozlicz materiały. 
10. Zgłoś gotowość przystąpienia do prezentacji.  
11. W czasie prezentacji  

a.  uzasadnij sposób:  

  przygotowania podłoża, 

  szpachlowania ściany,  

b.  oceń jakość wykonania zadania, odnosząc się do następujących kryteriów: 

  jakość naprawy pęknięcia ściany, 

  jakości nałożonej warstwy szpachlowej, 

  czystości listwy przypodłogowej. 

 

Plan działania: 

 

1. Wymień czynności prowadzące do wykonania zadania. 

................................................................................................................................................. 

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

................................................................................................................................................. 

2. Wymień materiały potrzebne do wykonania zadania. 

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................... 

3. Wymień narzędzia i sprzęt potrzebne do wykonania zadania. 

...........................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................... 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

Instrukcja dla nauczyciela    
 
Wskazówki dla nauczyciela  

Do  wykonania  zadania  należy  przygotować  dla  każdego  ucznia    narzędzia,  sprzęt 

i materiały  w  ilości  około  10  kg  suchej  zaprawy  gipsowej  do szpachlowania oraz  2 kg suchej 
mieszanki  cementowo  -  wapiennej.  Materiały  i  narzędzia  należy  zgromadzić  na  wyraźnie 
oznakowanych  stanowiskach.  Wymagane  są  również  pojemniki  na  odpady  i  resztki  zaprawy 
oraz  sprzęt  do  uprzątnięcia  stanowiska  pracy.  Dla  każdego  zdającego  należy  przygotować 
sprzęt  ochrony  osobistej  –  rękawice,  okulary  ochronne  i  maseczki  przeciwpyłowe. 
Kryteria oceniania podane są w poniższej tabeli. 

 
Czynności i kryteria wykonania 

I. 

Planowanie 

Nr 

Czynności i kryteria wykonania 

Punktacja 

1-0 

1.  Zapisał przynajmniej 8 z poniższych czynności:  

 

przygotowanie materiałów, narzędzi i sprzętu,  

 

zabezpieczenie miejsca wykonania robót,  

 

sprawdzenie stanu podłoża,  

 

przygotowanie zaprawy cementowo – wapiennej, 

 

naprawę pęknięcia, 

 

odmierzenie i zaznaczenie powierzchni do szpachlowania, 

 

przygotowanie masy szpachlarskiej, 

 

wyszpachlowanie podłoża, 

 

oczyszczenie narzędzi i sprzętu,  

 

uporządkowanie stanowiska pracy. 

 

2.  Zapisał następujące materiały:  

 

zaprawa cementowo – wapienna, 

 

gips szpachlowy, 

 

woda. 

 

3.  Zapisał przynajmniej 8 z następujących narzędzi i sprzętu: 

 

drabina malarska,  

 

pędzel, 

 

młotek, 

 

przecinak, 

 

szpachelka, 

 

uchwyt z papierem ściernym,   

 

wiadro plastikowe,  

 

folia malarska,  

 

taśma przylepna,  

 

tkanina do umycia podłoża, 

 

wiertarka wolnoobrotowa z mieszadłem, 

oraz następujące przybory kontrolno-pomiarowe: 

 

poziomnica 2m, 

 

przymiar taśmowy.

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

II. 

Organizowanie: 

4.  Zgromadził co najmniej 12 z następujących narzędzi, sprzętu i przyborów 

kontrolno – pomiarowych: 

 

drabina malarska, 

 

pędzel, 

 

młotek,  

 

przecinak, 

 

szpachelka, 

 

uchwyt z papierem ściernym,   

 

wiadro plastikowe,  

 

folia malarska,  

 

taśma przylepna,  

 

tkanina do umycia podłoża,  

 

taśma przylepna,  

 

wiertarka wolnoobrotowa z mieszadłem, 

 

poziomnica 2m, 

 

przymiar taśmowy. 

 

6.  Zgromadził następujące materiały: 

 

gips szpachlowy, 

 

zaprawa cementowo wapienną, 

 

woda. 

 

7.  Sprawdził stabilność i sposób zabezpieczenia drabiny oraz stan wiertarki 

przed ich użyciem.  

 

III. 

Wykonanie: 

8.  Zabezpieczył podłogę i listwę przyścienną przy pomocy folii malarskiej oraz 

taśmy przylepnej. 

 

9.  Sprawdził stan techniczny podłoża. 

 

10.  Odkurzył podłoże i umył z zabrudzeń. 

 

11.  Poszerzył pęknięcie. 

 

12.  Przygotował zaprawę cementowo - wapienną. 

 

13.  Zwilżył pęknięcie wodą. 

 

14.  Wypełnił pęknięcie zaprawą cementowo – wapienną. 

 

15.  Przygotował masę szpachlową. 

 

16.  Wyszpachlował prawidłowo podłoże. 

 

17.  Utrzymywał ład i porządek na stanowisku pracy. 

 

18.  Po zakończeniu pracy oczyścił narzędzia i sprzęt.  

 

19.  Usunął folię zabezpieczającą podłogę.  

 

20.  Zwrócił narzędzia i sprzęt na miejsce pobrania. 

 

IV. 

Prezentacja. 

21.  Uzasadnił wykonanie zadania. 

 

22.  Ocenił jakość przygotowania podłoża do tapetowania. 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 

 

poniżej 12 punktów – niedostateczny, 

 

od 13 do 15 punktów – dopuszczający, 

 

od 16 do 18 punktów – dostateczny, 

 

od 19 do 20 punktów – dobry, 

 

od 21 do 22 punktów – bardzo dobry. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39 

7. LITERATURA

 

 

 
1.  Białkowski M., Jastrzębski A.: Tapety w budownictwie. Arkady, Warszawa 1975 
2.  Jastrzębski A.: Tapetowanie mieszkańArkady, Warszawa 1988 
3.  Majster.: Tapetowanie bez tajemnic i problemów.  Jahreszeiten Verlag 2006 
4.  Niemierko B., Szmigel M.K., (red.).: Teoria i praktyka oceniania zewnętrznego. PANDIT, 

Kraków 2001 

5.  Ratza S.: Malowanie i tapetowanie. Pagina, Wrocław 1998 
6.  Wojeński J.: Tapetowanie mieszkań. Watra, Warszawa 1976 
7.  Wolski Z.: Roboty malarskie  Warszawa 1994 
 
Normy i katalogi: 
1.  Katalog  Polskich  Norm  2000.  Wybór  norm  budowlanych  cz.  1-3.  Polski  Komitet 

Normalizacyjny, Warszawa 2000.  

 
Akty prawne: 
1.  Ustawa  z  7  lipca  1994  r.  Prawo  budowlane  (Dz.  U.  z  2003  r.  nr  207,  poz.  2016 

z późniejszymi zmianami). 

2.  Rozporządzenie  Ministra  Infrastruktury  z  6  lutego  2003  r.  w  sprawie  bezpieczeństwa 

i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 41). 

3.  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  z  20  września  2001  r.  w  sprawie  bezpieczeństwa 

i higieny  pracy  podczas  eksploatacji  maszyn  i  innych  urządzeń  technicznych  do  robót 
ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. Nr 118, poz. 1263).