background image

KONSPEKT 

Temat: 

Asertywność - umiejętność kulturalnego odmawiania.  

Cele: 
POZNAWCZE: 

uczeń poznaje pojęcia: asertywność, uległość, agresja, 

uczeń poznaje korzyści płynące z zachowań asertywnych, 

uczeń poznaje samego siebie - swoje słabe i mocne strony, 

określenie emocji towarzyszących poszczególnym sytuacjom życiowym 

KSZTAŁCĄCE: 

kształtowanie poczucia własnej wartości 

rozwijanie umiejętności współpracy w grupie 

rozpoznawanie czynników chroniących i czynników ryzyka -kształtowanie 

umiejętności wnikliwej analizy sytuacji 

uczenie oceniania sytuacji wymagających podjęcia decyzji 

ćwiczenie w wyprowadzaniu i formułowaniu wniosków 

WYCHOWAWCZE: 

przygotowanie uczniów do samodzielnego i odpowiedzialnego podejmowania 

ważnych decyzji 

uświadomienie własnej odpowiedzialności za podejmowane działania 

wspieranie prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego 

umożliwienie rozwijania umiejętności prezentacji własnego stanowiska w dialogu z 

innymi 
 
Cele operacyjne: 
Po lekcji 

uczeń: 

zna pojęcie asertywności 

odróżnia zachowania i postawy uległe i agresywne od asertywnych 

zna korzyści płynące z zachowań asertywnych 

próbuje stanowczo, zarazem łagodnie i bez lęku wyrazić swoje poglądy, uczucia 

 
C

zas zajęć: 45 min 

 
Miejsce z

ajęć: sala lekcyjna 

 
Formy pracy: 

praca zespołowa 

- praca grupowa 
- praca indywidualna 
 
Metody pracy: 

słowne: elementy pogadanki, dyskusja 

praktyczne: "burza mózgów", odgadywanie scenek, pantomima 

oglądowe: plansze "sztuka odmawiania"  

 
Środki dydaktyczne: papier, flamastry, plansze 
 
Przebieg zajęć: 
CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA: 

background image

powitanie uczniów 

przedstawienie uczniom tematyki zajęć 

wdrażając uczniów w tematykę zajęć pytam co rozumieją przez pojęcie: 

asertywność 

próba wspólnego ustalenia definicji 

 
ASERTYWNOŚĆ - umiejętność otwartego wyrażania myśli, uczuć,  
przekonań bez obrażania i lekceważenia poglądów innych osób.  
Umiejętność mówienia "NIE", stanowczo, łagodnie, bez lęku 

w widocznym miejscu umieszczam planszę "sztuka odmawiania"  

 
CZĘŚĆ ZASADNICZA: 

dzielę klasę na grupy 

prezentuję listę różnych zachowań, zaś uczniowie w grupach próbują 

przyporządkować je do trzech przygotowanych wcześniej plansz z "buźkami"  
a) Wejśćie brata do pokoju 
Odp: "Wynoś się stąd!"  
b) Prośba mamy o pomoc 
Odp: "No 

już dobrze jeśli muszę to pójdę, ale...."  

c) Kolega zaprasza do kina 
Odp.: "Nie mogę wyjść ponieważ odrabiam lekcje"  
d) Prośba kolegi o pożyczenie zeszytu 
Odp: "Odczep się"  
e) Prośba koleżanki o pożyczenie książki 
Odp: 

"No cóż, ja będę nieprzygotowana, ale weź tę książkę"  

f) Propozycja zapalenia papierosa 
Odp: "Nie chcę, nie palę"  
g) Propozycja wyjścia na spacer wieczorem 
Odp: "Zostanę w domu, ponieważ jestem bardzo zmęczona"  

Proszę uczniów, aby spróbowali nazwać poszczególne postawy: 

* AGRESYWNE - 

atakujące innych 

* ULEGŁE - poddające się, pozbawione własnego zdania 
* ASERTYWNE - 

stanowcze, zdecydowane, broniące własnego zdania 

Uczniowie w grupach przygotowują pantomimiczne scenki odmawiania, 

Grupa namawia jednego 

z członków do: 

1) Zapalenia papierosa 
2) Wypicia piwa 
3) Pójścia na wagary 
Zadaniem wybranej osoby jest odmowa, 

możemy zaproponować rozmowę na temat odczuć poszczególnych osób, 

odmawiających i tych, którzy spotkali się z odmową 

ćwiczenie umiejętności asertywnych - zabawa w "naśladowanie" - proszę uczniów o 

dobranie się w pary; osoba A ma poprosić osobę B o jakąś przysługę tonem 
agresywnym lub spokojnym, osoba B ma odmówić tonem naśladującym ton i 
donośność głosu osoby A 

po ćwiczeniu proszę uczniów o odpowiedź na pytania: 

* czy łatwiej było powiedzieć "nie" kiedy prośba była wyrażona głosem cichym i 
spokojnym, czy też wtedy, gdy prośba była wyrażona głośno i agresywnie? 
* Co się dzieje, kiedy komunikując się z innymi ludźmi jesteśmy agresywni? 
- ponown

ie dzielę klasę na grupy, każda grupa otrzymuje karteczkę z przykładem 

background image

możliwego zachowania; zadaniem grupy jest ustalenie listy możliwych zachowań w 
danej sytuacji 
a) Masz zaplanowany wieczór. Kolega namawia Cię do wyjścia na dyskotekę 
b) Koleżanka chce o d Ciebie pożyczyć książkę, nie oddała Ci dwóch pożyczonych 
wcześniej 
c) Kolega namawia Cię by wypić alkohol z barku Twojego taty pod jego nieobecność. 
Nie odpowiada Ci ta propozycja 
d) Koledzy chcą abyście zrobili psikusa nauczycielce. Uważasz, że to nietaktowne 

prezentacja prac przez poszczególne grupy 

wspólnie ustalamy, które z przedstawionych propozycji są asertywne 

stosując technikę "burzy mózgów" ustalamy wspólnie całą klasą listę praw 

asertywnych 
 
"JAKO CZŁOWIEK MAM PRAWO...."  
np. - samodzieln

ie podejmować decyzje, 

posiadać i wyrażać własne opinie 

odpowiadać "nie" na prośby 

popełniać błędy 

zmieniać zdanie, itd 

 
CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA: 

pytam uczniów, czy uważają, że warto być asertywnym 

pytam uczniów z jakich praw asertywnych korzystają 

zachęcam uczniów do zachowań asertywnych, przedstawiając ich pozytywne 

aspekty 

dziękuję za współpracę 

 
Plansza z "buźkami"