background image

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ 

DEPARTAMENT WYCHOWANIA I PROMOCJI OBRONNOĝCI

S T R E S 

W ĩYCIU CODZIENNYM 

I  SàUĩBIE  WOJSKOWEJ 

WYBRANE ZAGADNIENIA 

Materia

á profilaktyczno-edukacyjny 

do  prowadzenia zaj

Ċü z Īoánierzami

WARSZAWA 2006 

WARSZAWA 2007

background image
background image

PLAN – KONSPEKT 

do przeprowadzenia zaj profilaktyczno-edukacyjnych 

z problematyki stresu 

TEMAT:

STRES W YCIU CODZIENNYM I SUBIE  WOJSKOWEJ.
WYBRANE ZAGADNIENIA. 

CELE :

1.  Przedstawienie stresu jako zjawiska normalnego w codziennym 

Īyciu czáowieka. 

2.  Zapoznanie z czynnikami wywo

áującymi stres i objawami pozwalającymi go 

rozpoznawa

ü.

3. Zapoznanie z mo

Īliwymi skutkami stresu w Īyciu codziennym

i s

áuĪbie wojskowej. 

4.  Przedstawienie wybranych sposobów zapobiegania stresowi  

i przeciwdzia

áania jego skutkom. 

CZAS:

2 x 45’ 

METODY:

Wyk

áad, prezentacja graficzna, dyskusja. 

MATERIAY I RODKI DYDAKTYCZNE: 

Foliogramy, rzutnik 

Ğwiatáa dziennego lub projektor multimedialny. 

MIEJSCE:

ĝwietlica, sala wykáadowa.

ZAGADNIENIA: 

1.  Stres a frustracja. Poj

Ċcia definicyjne.  

2. Czynniki wywo

áujące stres. 

3.  Rozpoznawanie objawów stresu - fizycznych, fizjologicznych, psychicznych. 
4. Przeciwdzia

áanie stresowi. 

5.  Stres a s

áuĪba wojskowa. 

6. Stres, kryzys psychiczny, trauma psychiczna. 
7. Zako

Ĕczenie.

3

background image

WYKORZYSTANA LITERATURA: 

1.  M. Cenin, S. Chepa – Psychologia wojskowa, Wyd. MON, Warszawa, 1998 r. 

2. B. Rychlik – Zarz

ądzanie stresem w wojsku. Program profilaktyki antystresowej. 

Warszawa, 2006 r. 

3. D. Merecz – Jak zwi

Ċkszyü swój potencjaá, by lepiej radziü sobie ze stresem. 

Instytut Medycyny Pracy, ód, 2005 r. 

4. M. Lis-Turlejska – Stres traumatyczny, Wydawnictwo Akademickie „ak”,

Warszawa, 2002 r. 

5.  I.Heszen-Niejodek, Z. Ratajczak (red.) – Cz

áowiek w sytuacji stresu,

Wyd. U.., Katowice, 1996 r. 

6.  A. Florkowski, W. Gruszczyski (red.) – Zdrowie psychiczne 

Īoánierzy,

àódĨ, 2000 r.

7.  W. Szlagura, M. Madejski – Interwencja kryzysowa, podej

Ğcie profesjonalne. 

Niepublikowane materiay szkoleniowe, „ARCAN”, Bielsko-Biaa 2000-2002 r. 

4

background image

PRZEBIEG ZAJĉû:

TREĝû ZAGADNIENIA

CZAS

UWAGI 

WSKAZÓWKI 

CZĉĝû WSTĉPNA

Przedstawienie tematu i celu zaj

Ċü oraz spraw 

organizacyjnych. 

5 min 

CZĉĝû ZASADNICZA 

1.

ZAGADNIENIE  1    (patrz szerzej str. 11)

S

TRES A 

F

RUSTRACJA

. P

OJĉCIA DEFINICYJNE

.

Frustracja – reakcja organizmu na przeszkod

Ċ,

przykre emocje jako wynik niemo

ĪnoĞci

osi

ągniĊcia celu. 

Reakcje cz

áowieka na sytuacje frustracyjne: 

dzia

áania w celu pokonania przeszkody (1), 

obej

Ğcie przeszkody (2), 

wyznaczenie i osi

ągniĊcie celu zastĊpczego (3), 

uporczywe, bezskuteczne atakowanie 
przeszkody, agresja (4), 

rezygnacja, ucieczka (5, 5a). 

STRES –  sytuacja trudna, która prowadzi do zaburzeĔ

zachowania i dzia

áania wskutek przeciąĪenia

systemu nerwowego. 

Fazy stresu biologicznego: 

¾

alarmowa – na sygnaá o zadziaáaniu czynnika 
szkodliwego (stresora) organizm mobilizuje si

Ċ,

pocz

ątkowo odpornoĞü organizmu maleje ale 

potem wzrasta. 

¾

odpornoĞci – mechanizmy adaptacyjne 
przeciwdzia

áają stresowi, odpornoĞü organizmu 

wzrasta ponad sta

áy poziom i pozwala zwalczyü

zagro

Īenie.

¾

wyczerpania – jeĞli stresor, szkodliwy bodziec 
dzia

áa zbyt dáugo, organizm wyczerpuje zasoby 

i traci odporno

Ğü.

Fazy stresu psychologicznego: 

¾

mobilizacja – po zadziaáaniu szkodliwego 
bod

Ĩca wzrasta ogólna zdolnoĞü organizmu do 

dzia

áania, mobilizowane są procesy psychiczne 

i energetyczne, 

¾

rozstrojenie – jeĞli stresory dziaáają zbyt dáugo
lub zbyt silnie pogarszaj

ą siĊ procesy orientacji  

i kontroli, spada sprawno

Ğü dziaáania,

¾

destrukcja – wciąĪ silne i dziaáające dáugo
stresory uniemo

Īliwiają sprawne dziaáanie, brak 

realnej oceny sytuacji, spada motywacja do 
dzia

áania, rezygnacja z walki. 

15 min 

Folia 1

Pytania do s

áuchaczy

o ewentualne przyk

áady z Īycia 

Folia 2 

Pytania, podawanie przyk

áadów,

np. brak pokarmu, brak wody... 

Np. trema - rodzaj stresu, 

mobilizuje

5

background image

 Stres u onierzy

–   zespó

á reakcji fizjologicznych i psycholo-

gicznych, zachowa

Ĕ alarmowych i 

obronnych organizmu wobec powsta

áej

sytuacji zagro

Īenia lub skierowanej 

przeciwko

Īoánierzowi agresji, ataku.  

STRES   –    kumuluj

ący - np. róĪne problemy i káopoty

Īycia codziennego, 

dysfunkcjonalny - np. z

áy szef, 

nieprzyjemni wspó

ápracownicy, 

wymagania ponad mo

ĪliwoĞci...

Silna trema mo

Īe sparaliĪowaü,

odebra

ü gáos, spowodowaü

zapomnienie tekstu... 

2.

ZAGADNIENIE  2    (patrz szerzej str. 13)

C

ZYNNIKI WYWOUJCE STRES

.

    Stres jest nierozerwalnie zwi

ązany z naszym Īyciem 

i mo

Īe mieü zarówno negatywny jak i  pozytywny wpáyw

na nasz organizm, dzia

áanie, funkcjonowanie.

Dy-stres – stres záy, powodujący negatywną reakcjĊ

organizmu.

Eu-stres – stres pozytywny, pobudzający  

do dzia

áania. 

     Ró

Īnica bardzo czĊsto zaleĪy od nas – od naszego 

nastawienia i cech osobowo

Ğci – wyksztaácenia,

wychowania, do

Ğwiadczenia podobne stresory, 

podobne sytuacje, jednych stresuj

ą, deprymują, innych 

pobudzaj

ą do aktywnoĞci, efektywnego dziaáania. 

     Szkodliwe  mo

Īe byü nasilenie stresu lub 

nieumiej

ĊtnoĞü radzenia sobie z nim tzn. nierozpo-

znawanie objawów p

áynących z organizmu, 

niezrozumienie sytuacji i w

áasnego zachowania. 

Stres mog  wywoa:

Ÿ

czynniki zewn

Ċtrzne – klimat, haáas, konflikty, 

utraty, zagro

Īenia, záe wiadomoĞci, poĞpiech itp.

Ÿ

czynniki wewn

Ċtrzne – aspiracje, sumienie, 

utrata dotychczasowych  warto

Ğci ideowych, 

religijnych, potrzeby emocjonalne itp. 

Sytuacje stresowe – są najczĊĞciej niezaleĪne od 
cz

áowieka i mogą dotknąü kaĪdego: 

realne zagro

Īenia Īycia - wypadki, katastrofy, 

napady, straty, dzia

áania wojenne... 

rozpady zwi

ązków spoáecznych, rodzinnych - 

rozwód, rozstanie... 

spadek poczucia w

áasnej wartoĞci - utrata pracy, 

porzucenie przez kogo

Ğ bliskiego, 

niepowodzenia... 

 Wane nie jest to, co ci si zdarza, lecz to jak to 

odbierasz

10 min 

Folia 3 

Folia 4 

Pytanie o rozumienie tego 

stwierdzenia 

6

background image

3.

ZAGADNIENIE  3    (patrz szerzej str. 13)
R

OZPOZNAWANIE OBJAWÓW STRESU 

-

 FIZYCZNYCH

,

FIZJOLOGICZNYCH

,

 PSYCHICZNYCH

.

Stres przejawia si

Ċ:

wzmo

Īonym napiĊciem emocjonalnym,

psychicznym,

wzrostem impulsywno

Ğci w myĞleniu i dziaáaniu, 

ograniczeniem kontroli nad w

áasnym

zachowaniem 

a wi

Ċc w obniĪonej, w róĪnym stopniu,  sprawnoĞci

my

Ğlenia i dziaáania.

CHARAKTERYSTYCZNE OBJAWY STRESU 
Fizjologiczne:

– blado

Ğü, suchoĞü w ustach, bóle pleców  

i g

áowy, przyĞpieszone bicie serca, zwiĊkszona

potliwo

Ğü, napiĊcia miĊĞni, bezsennoĞü,

nieregularny, p

áytki oddech, uczucie gorąca,

biegunka.... 

Fizyczne:

–  postawa zgarbiona, zamkni

Ċta lub agresywna, 

mowa szybka, g

áos wysoki, drĪenia rąk, napiĊta

twarz...

Psychiczne:

– zak

áopotanie, nerwowoĞü, agresja, zamykanie 

si

Ċ w sobie, depresja, rozdraĪnienie, chaos 

my

Ğlowy,  nadpobudliwoĞü, lĊki, záoĞü.....

W zachowaniu: 

–  brak apetytu lub nadmierne objadanie si

Ċ,

szukanie leków, alkoholu, u

Īywek, wzrost iloĞci

wypalanych papierosów, brak poczucia humoru, 
sk

áonnoĞü do páaczu lub wybuchów gniewu, 

uczucie sta

áego zmĊczenia, niekonsekwencja, 

wyczerpanie...

W myleniu:

– trudno

Ğci w koncentracji, skupieniu uwagi, brak 

zainteresowa

Ĕ, luki w pamiĊci, zapominanie.... 

Dzia

áanie ludzi w stresie zaleĪy od indywidualnego 

przygotowania do radzenia sobie w sytuacjach trudnych 
i mo

Īe byü bardzo róĪne: 

Ÿ

szukanie sposobu rozwi

ązania problemu, 

samodzielnie lub przy pomocy innych, 

Ÿ

rezygnacja z d

ąĪeĔ, poddanie siĊ sytuacji lub 

wp

áywom innych ludzi, 

Ÿ

szukanie wsparcia u autorytetów – dowódcy, 
kolegów, przyjació

á....

Ÿ

podejmowanie walki na zniszczenie przeciwnika, 
wroga ale nie rozwi

ązanie problemu, 

Ÿ

unikanie trudno

Ğci, przeczekiwanie, udawanie, 

Īe nie ma problemu trudnoĞci,

Ÿ

szukanie czynno

Ğci zastĊpczych – zakupy, 

sprz

ątanie, czytanie... 

Ÿ

ucieczka w alkohol, narkotyki,  

15 min 

Folia 5 

Pytanie - czy kto z was,  kto 

uwaa, e dowiadczy stresu 

pamita, który z objawów? 

Czy moe o tym co

powiedzie?

7

background image

 4. 

ZAGANIENIE  4

(patrz szerzej str. 14)

dpornoci na stresory, 

moe by  oboj tne.

a  sytuacja stresowa i wtedy 

nie wasnego, 

relaksuj cych, 

i

 Podstawowe elementy dziaa redukuj cych stres: 

Ÿ

mach – 

Ÿ

si  nowych 

Ÿ

j si i nie wstyd  prosi  o pomoc innych, 

Ÿ

alkoholu

Ÿ

sz takie lub 

Ÿ

 si

....

15 min 

Folia 6 

Pytanie - któ

menty s

ą

n

P

RZECIWDZIAANIE STRESOWI

ady czowiek ma wasny próg o

K
na bodce wywouj ce stres. 

o co jednych stresuje dla innych 

T

o co jednym uniemoliwia sprawne dziaanie, innych 

T
pobudza do aktywnoci, sprawnoci, do mylenia,
zwi kszonej koncentracji. 

adego jednak moe dop

K
musi sobie z ni  poradzi .
Pierwszym krokiem jest umiej tno  rozumienia
i rozpoznawania objawów stresu. 

olejnym krokiem jest wypracowa

K
skutecznego stylu radzenia sobie ze stresem: 

poznanie mechanizmów dziaania stresu, 
uczenie si  o stresie, 

pokonanie trudnoci,

wykonanie czynnoci

szukanie pomocy, 

pczego  (blisko 

znalezienie celu zast
rzeczywistego problemu - dziaaj maym
krokami)

Ÿ

akceptuj siebie i to co robisz, sprawd czy 
dobrze wykonujesz to co powiniene,

rozmawiaj o swoich kopotach i proble
nie jeste sam, masz przecie przyjació,
kolegów, przeoonych, na których moesz
polega , którzy ci  wysuchaj ,

b d  aktywny umysowo - ucz 
umiej tnoci, szukaj wiadomoci, poznawaj 
ludzi,

nie bó

Ÿ

b d  aktywny fizycznie – poszukuj najlepszych 
dla ciebie  wicze sportowych,  

bardzo rozwanie podchod do 
i narkotyków – odsun  problemy na czas 
upojenia, ale ich nie zlikwiduj ,

zajmij si swoim hobby, jeli ma
poszukaj zaj cie, które ci  uspokaja, 

zrelaksuj si – daj sobie czas, wycisz
i odpr  poprzez muzyk , ksi k , modlitw

r ele

e

ajwa

Īniejsze, czy wogóle są

takie?

Kto ma to oceni

ü?

8

background image

5.

ZAGADNIENIE  5    (patrz szerzej str. 14)
S

TRES A SàUĩBA WOJSKOWA

Istota problematyki stresu w s

áuĪbie wojskowej nie 

zmienia si

Ċ. Dziaáają te same mechanizmy. 

Zwi

Ċksza siĊ jednak iloĞü moĪliwych stresorów, 

sytuacji, które mog

ą wywoáaü stres. Związane jest to  

ze specyfik

ą jaką niesie dla máodego czáowieka sáuĪba

wojskowa:

¾

d

áuga rozáąka z najbliĪszymi, 

¾

nowe, nieznane 

Ğrodowisko,

¾

nowe, nieznane, trudne zadania i obowi

ązki,

¾

du

Īy wysiáek fizyczny, 

¾

zmiana rytmu dnia i wy

Īywienia,

¾

obowi

ązek poddania siĊ rygorom regulaminów, 

karno

Ğü,

¾

cz

Ċsty, czasami codzienny kontakt z bronią,

¾

brak czasu dla siebie, prywatno

Ğci,

¾

ĞwiadomoĞü zagroĪenie zdrowia i Īycia w czasie 
dzia

áaĔ poligonowych, w misjach 

zagranicznych.... 

Przeciwdzia

áanie stresowi sáuĪby wojskowej to: 

Ÿ

sumienne wykonywanie obowi

ązków,

Ÿ

pe

áne zdyscyplinowanie, 

Ÿ

zaufanie do prze

áoĪonych i kolegów, 

Ÿ

wiara we w

áasne siáy, wiedzĊ i umiejĊtnoĞci,

Ÿ

umiej

ĊtnoĞü rozpoznawania objawów stresu tak 

u siebie jak i u kolegów, 

Ÿ

umiej

ĊtnoĞü redukcji stresu po jego rozpoznaniu.

Skuteczne udzielanie pomocy innym wzmocni twoj

ą

pewno

Ğü dziaáaĔ.

15 min 

Folia 7 

Pytanie-

Czy pami

Ċtacie, któryĞ z tych 

elementów, a mo

Īe one jeszcze 

dzia

áają?

6.

ZAGADNIENIE  6    (patrz szerzej str. 15)
S

TRES

,

 KRYZYS PSYCHICZNY

,

 TRAUMA PSYCHICZNA

.

Silny i d

áugo dziaáający stres moĪe wywoáaü

powa

Īne zaburzenia emocjonalne i zachowania, moĪe

wr

Ċcz sparaliĪowaü nasze dziaáania.  

    Zdarzenie krytyczne to sytuacja, która wywo

áuje 

bardzo silne reakcje emocjonalne, zak

áócające

zdolno

Ğü funkcjonowania. MoĪe ona wywoáaü nawet 

uraz psychiczny.

Sytuacje takie to np: 

udzia

á w wypadku czy katastrofie naturanej lub 

spowodowanej przez cz

áowieka,

widok zabitych lub rannych, 

zagro

Īenie Īycia lub zdrowia, 

10 min 

Folia 8 

Kto wed

áug was ulega tym 

urazom: ofiary, ratownicy, 

rodziny,

Ğwiadkowie...? 

Wszyscy!!! 

9

background image

informacja o 

Ğmierci lub zagroĪeniu Īycia kogoĞ

bliskiego,

bycie ofiar

ą napadu, gwaátu, tortur, 

du

Īa strata materialna. 

JeĞli uraz psychiczny jest silniejszy niĪ mechanizmy 
obronne, nawet u ludzi zdrowych moĪe rozwinąü
siĊ zespóá zaburzeĔ po stresie urazowym (PTSD ) 

Reakcje na zdarzenia traumatyczne: 

¾

emocjonalne – l

Ċk,  szok, gniew, wĞciekáoĞü,

poczucie winy, 

Īaáoba, przygnĊbienie, wrogoĞü,

agresja, wybuchowo

Ğü, strach przed 

pozostawaniem samemu, izolacja od innych, 

¾

poznawcze – dezorientacja, niska ocena 
w

áasnej wartoĞci, brak koncentracji, strach przed 

powtórzeniem sytuacji,

¾

biologiczne – bezsenno

Ğü, koszmary nocne, 

zwi

Ċkszone tĊtno, oddech, 

¾

zachowania – unikanie ludzi, nawet bliskich, 
trudno

Ğci w Īyciu intymnym, nieufnoĞü,

popadanie w uzale

Īnienie od substancji 

psychoaktywnych, k

áopoty szkolne, zawodowe. 

Folia 9 

7.

ZAGADNIENIE  7    (patrz szerzej str. 15)

Z

AKOēCZENIE

1.  Wymienione objawy stresu nigdy nie wyst

Ċpują

wszystkie razem. Ka

Īdy czáowiek reaguje inaczej 

i mo

Īe mieü inne sygnaáy mówiące o tym, Īe jest 

w stresie. 

2. Cz

áowiek, który ulega stresorom, silnym bodĨcom 

wywo

áującym stres, jest normalny, to sytuacje 

bywaj

ą  nienormalne, niecodzienne, bardzo 

trudne, prze

áamujące naturalne psychiczne 

mechanizmy obronne. 

3. Wi

ĊkszoĞü ludzi radzi sobie sama nawet  

w najtrudniejszych sytuacjach i z czasem wraca 
do równowagi psychicznej, emocjonalnej. 

4.  Szukanie i proszenie o pomoc jest jednym  

z naturalnych sposobów radzenia sobie w 
sytuacji trudnej. 

5. S

ą ludzie i instytucje, którzy mogą pomóc 

ka

Īdemu, kto w sytuacji skrajnie trudnej,  

traumatycznej pomocy potrzebuje - prze

áoĪeni,

koledzy, psycholodzy, kapelani, lekarze.... 

5 min 

Pytanie – czym jest stres dla 

mnie?

Mobilizacj

ą do sprawnego  

i lepszego dzia

áania?

Utrudnia mi adaptacj

Ċ, sprawne 

dzia

áanie, pozbawia dobrego 

nastroju, zadowolenia? 

10

background image

SKRYPT DO KONSPEKTU 

STRES W ĩYCIU CODZIENNYM I SàUĩBIE WOJSKOWEJ 

do przeprowadzenia zaj

Ċü profilaktyczno-edukacyjnych

z

Īoánierzami

Wybrane zagadnienia 

  

Przed 

rozpocz

Ċciem zajĊü prowadzący powinien poinformowaü  sáuchaczy,  Īe tematyka stresu,  

z jednej strony jest powszechnie znana, z drugiej cz

Ċsto opiera siĊ na stereotypach, uogólnieniach, 

wiedzy potocznej. Operuje si

Ċ pojĊciami, które ludzie dotkniĊci stresem utoĪsamiają ze sáaboĞcią czy 

wr

Ċcz chorobą psychiczną.

 W 

trakcie 

zaj

Ċü  bĊdzie moĪna operowaü przykáadami, opisami przypadków i zdarzeĔ, zachowĔ

ludzi b

Ċdących w sytuacjach trudnych, odnosząc siĊ do prezentowanego materiaáu.

  Dyskusja jest nie tylko dopuszczalna, jest wr

Ċcz poĪądana, aby wymieniü poglądy, wiedzĊ

i do

Ğwiadczenie.

ZAGADNIENIE  1 

S

TRES A FRUSTRACJA

. P

OJĉCIA DEFINICYJNE

.

 Poj

Ċcia stres i frustracja uĪywane są czĊsto w jĊzyku potocznym zamiennie albo uzupeániająco. 

Tymczasem maj

ą one nieco inne znaczenie mimo, Īe odnoszą sie do czáowieka, który ma okreĞlone 

k

áopoty.

Frustracja to reakcja emocjonalna na powstaáą czy zauwaĪoną przeszkodĊ, to zespóá róĪnych

przykrych nieprzyjemnych emocji w sytuacji, gdy cz

áowiek nie moĪe osiągnąü zamierzonego, wyty-

czonego czy oczekiwanego celu.  
 Cz

Ċsto znajdujemy siĊ w sytuacjach, gdy nie osiągamy poĪądanych rezultatów, wyników mimo 

poniesionego wysi

áku czy kosztów. Przeszkoda jest zbyt duĪa, opór czegoĞ lub kogoĞ zbyt duĪy, a my 

nie potrafimy, nie mamy si

á bądĨ teĪ wiedzy czy umiejĊtnoĞci aby dotrzeü do celu. 

 Podstawow

ą reakcją na zaistniaáą sytuacjĊ, w której pojawia siĊ przed nami przeszkoda jest 

dzia

áanie skierowane na pokonanie tej przeszkody. MoĪna to osiągnąü w wieloraki sposób. Zawsze 

jednak potrzebna jest aktywno

Ğü i chĊü pokonania przeszkody. Skoro pierwsza próba siĊ nie powiodáa,

to z analizy pora

Īki powinniĞmy wiedzieü czego nam brakuje – siáy, wiedzy, umiejĊtnoĞci, wsparcia 

kolegów.... Po logicznej analizie mo

ĪliwoĞci i uzupeánieniu niedoborów, braków moĪna pokonaü

przeszkod

Ċ i osiągnąü cel. 

  Drugim sposobem pokonania przeszkody jest jej omini

ĊcieobejĞcie. Skoro jest taka moĪliwoĞü,

skoro wysi

áek poniesiony na obejĞcie bĊdzie maáy a zaoszczĊdzimy czas, to z tej szansy trzeba 

skorzysta

ü. Mamy np. trudne sáowo do napisania, nie wiemy jednak jak siĊ je pisze – moĪemy, nie 

szukaj

ąc po sáownikach uĪyü innego sáowa, które ma to samo znaczenie. 

 Trzeci 

sposób 

to 

wyznaczenie sobie celu zast

Ċpczego. JeĞli cel zastĊpczy bĊdzie leĪeü blisko celu 

zasdniczego a daje nam przy okazji znacz

ące korzyĞci czasowe i materialne, to moĪna to rozwaĪyü

i zastosowa

ü, cel zasadniczy osiągając np. w drugim etapie. JeĞli jednak jest to unikniĊcie wysiáku,

udawanie niezrozumienia sytuacji czy zadania, to mo

Īemy byü posądzeni o zwykáe cwaniactwo czy 

lenistwo.

11

background image

Czwarty sposób nie jest zbyt po dany do stosowania, wiadczy bowiem o upartoci, niech ci do 

wyci gania wniosków, uczenia si , ponoszenia wysiku. Jest to uporczywe ponawianie prób pokonania 
przeszkody zawsze tym samym sposobem mimo ponoszonych poraek. wiadczy to o tzw. fiksacji 
funkcjonalnej
 i stwierdzeniu – widzicie sami, nie potrafi , nie mog , to musi zrobi  kto inny. Postawa 
bardzo niepo dana.

Pi ty sposób równie jest mao korzystny i nieefektywny, polega bowiem na rezygnacji. Skoro jest 

przeszkoda, nie mog jej pokona , to po co si  wysila . W domyle cz sto jest wniosek – niech to zrobi
inni, ja si dostosuj i w cz . Nie wiadomo co jest wi ksze - niewiara we wasne siy, niech do wysiku
i aktywnoci czy wyrachowanie. Taka bierno zachowania nie jest mile widziana ani w grupie 
koleeskiej, ani w szkole, ani w zakadzie pracy, ani w wojsku. 

Stres to reakcja organizmu na sytuacj

Ċ trudną, która prowadzi do zaburzenia emocjonalnych 

procesów regulacji poprzez przeci enie systemu nerwowego. Poj cie stresu wywodzi si z nauk 
biologicznych. Na kady oganizm ywy dziaaj róne czynniki. Jeli s to czynniki szkodliwe to 
wywouj one negatywne zmiany w organizmie.  

Wybitny polski psycholog, profesor Jan Strelau twierdzi, e stres to stan, na który skadaj  si silne 

negatywne emocje oraz towarzysz ce im zmiany fizjologiczne i biochemiczne, przekraczaj ce normalny, 
podstawowy poziom pobudzenia. 

Poj cie stresu psychologia przej a z nauk biologicznych. Stres biologiczny organizmu przejawia si

w trzech fazach. 

Faza alarmowa – organizm odbiera sygna, informacj o zadziaaniu czynnika szkodliwego. Kiedy 

czynnik zadziaa, na krótko spada odporno , wydolno organizmu. Po pewnym czasie jednak 
pojawia si  drugi etap. 

Faza odporno

Ğci – organizm aktywizuje si , uruchamia mechanizmy przystosowawcze. Wyranie

wzrasta odporno organizmu na szkodliwe czynniki po to, aby zwalczy zagroenie. 
Wykorzystywane s naturalne zasoby organizmu, które jednak s ograniczone. Jeli czynnik 
szkodliwy nie przestanie dziaa , to moe pojawi si kolejna faza. 

Faza wyczerpania – kiedy czynniki szkodliwe dziaaj zbyt dugo lub s zbyt silne, zasoby organizmu 

walcz cego z nimi wyczerpuj  si . Moe doj do osabienia organizmu, wyczerpania a nawet 
mierci. 
Np. organizm, który odbiera sygna

á, Īe nie ma wody czy poĪywienia moĪe przejĞü przez wszystkie 

fazy – ka

Īdy w róĪnym czasie i z innym skutkiem. 

W stresie psychologicznym psycholodzy równiez wyodr bnili trzy fazy, z których najcz ciej 

wyst puje pierwsza lub dwie pierwsze. 

Faza mobilizacji – po zadziaaniu czynników szkodliwych, pojawieniu si sytuacji trudnej, nast puje

mobilizacja procesów psychicznych. Wzrasta ogólna zdolno do dziaa min. intelektualnych - 
mylenie, analizowanie, kojarzenie, wnioskowanie, lepsza, ostrzejsza orientacja itp. Mobilizowane  
s zasoby energetyczne, wzrasta aktywno , dynamika ruchów, pobudzane s do zwi kszonej pracy 
gruczoy wydzielania wewn trznego np. adrenaliny. Jeli trudno nie zostanie pokonana, a stresory 
dziaaj dalej lub nawet zwi kszaj  si , nast puja druga faza. 

Faza rozstrojenia – stopniowo pogarszaj si  procesy orientacji i kontroli sytuacji. Nast puje coraz 

wi ksze rozstrojenie emocjonalne, obnia si znacz co sprawno dziaania, kontrolowanie 
wasnego post powania. Zaburzone zostaj procesy motywacyjne. Jeli trwa to zbyt dugo i nie 
otrzymamy pomocy to w skrajnych przypadkach moe pojawi si trzecia faza. 

Faza destrukcyjna – nie ma motywacji do dziaania, wykonywane czynnoci s chaotyczne i nieskute-

czne, nie ma kontroli sytuacji ani wasnego post powania. Procesy intelektualne s  powanie
zaburzone.

12

background image

ZAGADNIENIE  2 

C

ZYNNIKI WYWOàUJĄCE STRES

.

Kada sytuacja, zdarzenie czy dziaanie, które s  nowe, nieznane, niespodziewane moe wywoa

stres. Wane jest jak to przyjmiemy, jak sobie z tym poradzimy. Wielu czynników moemy si
spodziewa  czy wr cz oczekiwa , inne s  dla nas penym zaskoczeniem. Jedne pobudz  nas do 
dziaania i aktywnoci, inne wywoaj  zamieszanie emocjonalne, dezorganizuj  dziaanie.

Bardzo duo zaley od naszego przygotowania na moliwe sytuacje trudne – wyksztacenia, wiedzy, 

wychowania, dowiadczenia. Jeli potrafimy prawidowo oceni  sytuacj , rozpozna  czynniki stresuj ce,
prawidowo zinterpretowa  sygnay pyn ce z organizmu, to nasze przeciwdziaanie te  b dzie 
efektywne i skuteczne.  

Na wiele czynników nie mamy wpywu – pojawiaj  si  wbrew naszej woli i oczekiwaniom ale sama ich 

znajomo  i wczeniejsze dowiadczenia pozwalaj  nam radzi  sobie z nimi cakiem skutecznie. 
Dotyczy to np. warunków pogodowych – wiemy jak zabezpieczy  si  przed chodem, deszczem, 
nieyc , mrozem...Nie powinny nas zaskoczy . Inne natomiast, mimo, e s  znane, mog  mie  dla nas 
przykre konsekwencje. Trudno bowiem przyj  za normalne i znane pozbawienie pracy, rozwód 
rodziców czy wasny, odrzucenie przez bliskich przyjació...

Dlatego tak wana jest informacja, któr  trzeba sobie przyswoi , e dla zrozumienia istoty stresu, 

który mnie dotyka i moe mn  zawadn  nie jest waĪne to co siĊ staáo, co siĊ dzieje, ale to, jak to 
odbieram
.

Te same czynniki, sytuacje na jednych w ogóle nie b d  dziaay, innych za mog  silnie 

zestresowa . Dla jednego strata (np. kradzie) kilkuset zotych b dzie tragedi , dla drugiego niewiele 
znacz cym epizodem. Dla jednego utrata pracy b dzie katastrof  yciow  i rodzinn , dla innego 
motorem do intensywnego poszukiwania innej i chwilow  niedogodnoci .

ZAGADNIENIE  3 

R

OZPOZNAWANIE OBJAWÓW STRESU 

-

 FIZYCZNYCH

,

 FIZJOLOGICZNYCH

,

 PSYCHICZNYCH

.

Kady czowiek inaczej reaguje na stres. Jeli jednak szkodliwe bodce zadziaaj  to jest moliwo

aby to zauway . Sam organizm nas o tym informuje. Ponadto zmieniamy dotychczasowe specyficzne, 
stae formy zachowania. Umiej tno  rozpoznawania tych sygnaów jest pierwszym krokiem do 
poradzenia sobie ze stresem, który si  pojawi. Niezwykle wana jest równie umiej tno  zauwaenia
objawów stresu u bliskich czy kolegów, bo wtedy moemy zaproponowa  im pomoc i wsparcie. 

Najwaniejsze objawy wyszczególnione s  w konspekcie. Warto jednak doda , e rozpoznanie 

objawów stresu jest niezwykle wane, daje nam bowiem moliwo  kontrolowania ich i rozumienia 
wasnego nieskutecznego, chaotycznego dziaania, oraz wiadomo , e pewne symptomy fizjologiczne 
nie maj  podoa chorobowego.  

Potrafimy te zrozumie  pewne, z pozoru nieracjonale dziaania, wasne czy bliskich, które w istocie 

s  dzaiaaniami pozornymi, zast pczymi. Np. niespodziewane zakupy, nage generalne sprz tanie, 
dugie czytanie ksi ki...ale równie cz stsze si ganie po alkohol, szukanie towarzystwa kolegów. 

13

background image

ZAGADNIENIE  4 

P

RZECIWDZIAàANIE STRESOWI

.

Nie ma ludzi niepodatnych na stres. Ka

Īdy ma jednak inny próg odpornoĞci psychicznej. KaĪdy ma 

inne mechanizmy obronne. Jest to zale

Īne od wielu czynników: 

wrodzonej podatno

Ğci na stres, 

do

Ğwiadczenia, obycia z sytuacjami stresowymi, 

realnej wiedzy o mo

Īliwym zagroĪeniu, o sytuacjach trudnych, 

umiej

ĊtnoĞci aktywnego kontrolowania sytuacji, 

ĞwiadomoĞci, Īe w sytuacji trudnej, krytycznej moĪna liczyü na pomoc innych, 

stopnia znajomo

Ğci wáasnych zasobów na daną sytuacjĊ – wiedzy, wyposaĪenia, umiejĊtnoĞci... 

umiej

ĊtnoĞci zastosowania technik relaksacyjnych takich jak: wyciszenie siĊ, wyizolowanie  

z aktualnej sytuacji, wizualizacji np. na bazie ulubionej muzyki, zaj

Ċcia sportowe, dáugi

spacer...

Je

Ğli mamy pomóc koledze czy komuĞ bliskiemu bĊdących w stresie to do podstawowych elementów 

naszego dzia

áania powinniĞmy zaliczyü: wiedzĊ, chĊci i moĪliwoĞci.

Kto

Ğ, kto ujawnia swoją sytuacjĊ stresową zachowaniem czy wyraĨnymi sygnaáami páynącymi  

z organizmu to by

ü moĪe woáa o pomoc. Wtedy wáaĞnie trzeba chcieü okazaü mu pomoc i daü ją.

Nie wystarczy patrze

ü – trzeba widzieü.

Nie wystarczy s

áuchaü – trzeba sáyszeü.

Nie wystarczy potwierdza

ü – trzeba rozumieü i czuü (empatia). 

Czasami ca

áa pomoc to bycie obok, towarzyszenie dające poczucie bezpieczeĔstwa.

Nie nale

Īy okazywaü litoĞci – naleĪy pomóc lub zorganizowaü pomoc – skierowaü do specjalisty 

lub autorytetu. 

ZAGADNIENIE  5 

S

TRES A SàUĩBA WOJSKOWA

.

S

áuĪba wojskowa niesie ze sobą róĪne dodatkowe sytuacje trudne, które mogą spotkaü  máodego 

cz

áowieka. Nie miaá on z nimi do czynienia ani w domu, ani w szkole, ani w grupie rówieĞniczej. Nagáe

przeniesienie do nowych warunków, nowego, nieznanego 

Ğrodowiska, uniformizacja tak zewnĊtrzna jak  

i funkcjonalna wielu sprawia k

áopoty. Proces przystosowania trwa czasami od kilku do kilkunastu tygodni. 

Roz

áąka z najbliĪszymi, ograniczenie prywatnoĞci i organizacja prawie kaĪdej godziny jest dla niektórych 

powa

Īnym progiem sprawdzającym ich odpornoĞü psychiczną.

Ponadto w

áaĞnie w sáuĪbie wojskowej, gdzie jest duĪa dynamika szkolenia, üwiczeĔ, dziaáaĔ

poligonowych, pojawiaj

ą siĊ sytuacje, które mogą byü zagroĪeniem  Īycia. Informacje o tego typu 

wypadkach s

ą powszechnie znane, dlatego i rodzina i sam Īoánierz przeĪywają pewne obawy. Ostatnie 

lata i udzia

á polskich Īoánierzy w misjach poza granicami kraju rozszerzyáy ten katalog sytuacji trudnych  

i niebezpiecznych a wi

Ċc wywoáujących stres.  

Dlatego niezwyle wa

Īne jest aby znaü mechanizmy dziaáania stresu, sposoby przeciwdziaáania

i udzielania pomocy, sobie samemu czy koledze. 

Jednymi z najwa

Īniejszych elementów obniĪających czy redukujących stres w sáuĪbie wojskowej są:

wiara we w

áasne siáy, wyszkolenie, wyposaĪenie i doĞwiadczenie,

zaufanie do profesjonalizmu prze

áoĪonych,

14

background image

zaufanie do kolegów wspólnie wykonuj

ących zadania, 

znajomo

Ğü realnych zagroĪeĔ.

Aby te elementy mog

áy funkcjonowaü w ĞwiadomoĞci kaĪdego Īoánierza potrzeba nie tylko dobrego  

i pe

ánego szkolenia specjalistycznego, potrzebna jest równieĪ dobra organizacja pododdziaáu, 

kompetentne dowodzenie i sprawiedliwy podzia

á obowiązków. Niezwykle waĪny jest czas na odpoczynek 

i relaks, bo to w

áaĞnie pozwala redukowaü napiĊcie psychiczne i podnosiü sprawnoĞü Īoánierzy.

ZAGADNIENIE 6 

S

TRES

,

 KRYZYS PSYCHICZNY

,

 TRAUMA PSYCHICZNA

.

Kiedy sytuacje stresowe s

ą bardzo ostre, nagáe, dziaáają  dáugo lub nastĊpują jedna po drugiej 

mo

Īemy sobie sami z tym nie poradziü. Pozostaje wycofaü siĊ lub szukaü pomocy, bo nasze dziaáania 

b

Ċdą  nieskuteczne, a nawet sparaliĪowane. JeĞli dojdzie do sytuacji krytycznej to grozi nam nawet uraz 

psychiczny. Nasze do

Ğwiadczenie i wiedza oraz mechanizmy obronne mogą okazaü siĊ niewystarcza-

j

ące na to, co nas spotyka lub czego jesteĞmy Ğwiadkami.

Na taki kryzys psychiczny nara

Īony moĪe byü kaĪdy z nas. KaĪdy bowiem moĪe ulec wypadkowi, byü

napadni

Ċtym, ponieĞü duĪą stratĊ materialną, dowiedzieü siĊ, Īe ktoĞ bliski jest nieuleczalnie chory. Do 

tego nie potrzeba ani by

ü na wojnie, ani podejmowaü ryzykanckich prób sprawnoĞciowych. Sam widok 

ofiar katastrofy, zabitych lub rannych, pozostawia w nas powa

Īny Ğlad psychiczny. Nawet, jeĞli w 

pierwszym momencie, jako ratownicy dzia

áamy sprawnie i skutecznie to po pewnym czasie obrazy 

tragedii i ofiar mog

ą do nas wracaü.

Zdarzenie, które tak silnie traumatyzuje ma swoje konsekwencje emocjonalne, poznawcze, 

biologiczne i w zachowaniu.

Nie zawsze b

Ċdziemy potrafili sobie sami z tym poradziü. NajczĊĞciej wystarczy porozmawiaü o tym  

z kim

Ğ, komu ufamy. Otworzyü siĊ przed nim, wyrzuciü nagromadzone emocje, to co boli, co zalega, 

opisa

ü swoje uczucia i wraĪenia – mówiąc potocznie – wygadaü siĊ. To jest czĊsty sposób stosowany  

w rodzinach po stracie kogo

Ğ bliskiego – rozmawiaü, rozmawiaü, rozmawiaü...

Do

Ğwiadczenia z wypadków, katastrof, napadów, gwaátów, rozbojów Ğwiadczą jednak o tym, Īe nie 

wszyscy radz

ą sobie sami czy w gronie bliskich osób. Niektórzy potrzebują wsparcia specjalistow.  

I powinni je otrzyma

ü jak najszybciej. Trzeba bowiem pamiĊtaü o tym, Īe to nie czáowiek w kryzysie czy 

traumie psychicznej jest nienormalny to sytuacja by

áa nienormalna, niecodzienna, tragiczna.  

Je

Ğli nie moĪemy pomóc to nie naleĪy dawaü dobrych rad czy okazywaü litoĞü, tylko udzieliü wsparcia 

i skierowa

ü do specjalisty (psychologa, psychiatry...).  

ZAKOēCZENIE 

Stres jest naturalnym zjawiskiem towarzysz

ącym czáowiekowi. Nie naleĪy go ani lekcewaĪyü ani 

demonizowa

ü. Trzeba go poznawaü, przeciwdziaáaü, redukowaü. JeĞli trzeba naleĪy pomóc w tym 

innym. Stres s

áuĪby wojskowej niczym nie róĪni siĊ od stresu wystĊpującego w Īyciu cywilnym.  

W s

áuĪbie wojskowej jest jedynie wiĊcej stresorów specyficznych związanych z bronią, zadaniami, 

Ğrodowiskiem prawie w caáoĞci mĊskim. Mechanizmy stresu i objawy są takie same. Tak samo trzeba im 
przeciwdzia

áaü, tak samo powaĪnie traktowaü. Na kaĪdym szczeblu dowodzenia. Tak w trosce  

o wykonanie zada

Ĕ jak i w trosce o czáowieka.

15

background image

16

DEPARTAMENT  WYCHOWANIA  I  PROMOCJI  OBRONNOŚCI  MON

00-911 Warszawa, al. Niepodległości 218

www.wp.mil.pl

www.wojsko-polskie.pl

Departament Wychowania i Promocji Obronności jest komórką organizacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej wykonującą w resorcie zadania 
wychowawcze, kształtowania dyscypliny wojskowej, kształcenia obywatelskiego, kulturalno-oświatowe, w zakresie kształtowania dyscypliny 
wojskowej, promocji obronności, współdziałania z państwowymi i samorządowymi instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi w dziedzinie 
tworzenia obywatelskiego zaplecza systemu obronności, a także w zakresie wspierania i promowania ogniw społecznych kadry zawodowej.

Kierownictwo DWiPO:

dyrektor Krzysztof Sikora

tel. 022 (6)840-117
fax 022 (6)840-137

zastępca dyrektora płk Jerzy Gutowski

tel. 022 (6)840-131, 022 (6)840-220

główny specjalista Radomir Korsak

tel. 022 (6)840-130

radca prawny Dariusz Stachowicz

radca prawny Anna Wolnicka

tel. (022 6)840-148
tel. (022 6)840-148

Oddział Społecznych Problemów Służby

szef oddziału płk Jerzy Nędzi, tel. 022 (6)840-121

Monitorowanie zjawisk i tendencji w życiu społecznym wojska z punktu widzenia prognozowania zagrożeń; przygotowywanie okresowych analiz, 
ocen, prognoz, a także wypracowywanie celów, kierunków i propozycji działań w sferze kształtowania stosunków społecznych i przeciwdziałania 
patologiom w Siłach Zbrojnych RP. Określanie kierunków i głównych zadań w dziedzinie profilaktyki wychowawczej i psychologicznej, a także 
funkcjonowania korpusu oficerów wychowawczych. Identyfikacja i monitorowanie społecznych problemów służby wojskowej kobiet oraz problematyki 
dyskryminacji płci w resorcie, współdziałanie w tym zakresie z Radą do Spraw Kobiet w Siłach Zbrojnych RP. 

Oddział Edukacji Obywatelskiej i Ceremoniału Wojskowego

 szef oddziału płk Marek Paterek tel. 022 (6)840-158

Programowanie, koordynowanie i realizacja zadań w sferze: edukacji obywatelskiej w wojsku, kształcenia proobronnego młodzieży, 
upowszechniania międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych, ochrony dóbr kultury na wypadek konfliktu zbrojnego, upowszechniania i 
kultywowania tradycji orężnych w Siłach Zbrojnych RP, nadawania nazw wyróżniających i patronów, opracowywania rodowodów związków i 
jednostek wojskowych, przygotowywania projektów wniosków nadania sztandarów, proporców i innych symboli wojskowych, organizowania 
ceremonii wojskowych i patriotycznych z udziałem wojska w kraju i poza jego granicami.

Oddział Promocji Obronności

szef oddziału płk Witold Kalinowski, tel. 022 (6)840-136

Programowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań wynikających z szeroko rozumianej promocji obronności w kraju i zagranicą, w tym 
także prowadzenia zadań patronackich, realizowanych w oparciu o obowiązujące uregulowania ustawowe oraz odrębne ustalenia resortu 
obrony narodowej w tej dziedzinie. Współdziałanie z instytucjami państwowymi, zajmującymi się problematyką promocji Polski w kraju i 
za granicą, organami samorządowymi, organizacjami pozarządowymi, mediami oraz komórkami organizacyjnymi resortu, dowództwami 
rodzajów Sił Zbrojnych RP w celu tworzenia warunków do działalności promocyjnej w wojsku. Opracowywanie, produkowanie i dystrybucja 
materiałów promocyjnych o Siłach Zbrojnych RP. 

Oddział Kultury i Oświaty

szef oddziału płk Czesław Kobierski tel. 022 (6)840-165

Określanie celów i kierunków pracy w zakresie działalności kulturalno-oświatowej, krajoznawczej i rekreacyjnej w resorcie oraz opracowywanie 
projektów dokumentów normatywnych w tej dziedzinie. Współdziałanie z centralnymi organami władzy państwowej, zajmującymi się problematyką 
kultury, oświaty, turystyki, kultury fizycznej, organami samorządowymi, stowarzyszeniami i środowiskami twórczymi w tworzeniu warunków 
do działalności kulturalno-oświatowej, rekreacyjnej i proobronnej w resorcie.

Oddział Komunikacji Społecznej

szef oddziału płk Jarosław Dębski, tel. 022 (6)840-159

Programowanie, koordynowanie i realizowanie współpracy resortu z organizacjami pozarządowymi, instytucjami państwowymi i organami 
samorządowymi w dziedzinie tworzenia obywatelskiego zaplecza systemu obronności państwa oraz budowania społecznej akceptacji dla 
polityki obronnej państwa. Zadania oddziału obejmują między innymi: zlecanie zadań publicznych w dziedzinie obronności; rozpatrywanie 
wniosków o podpisanie porozumień o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej oraz sprawowanie ogólnego nadzoru nad ich realizacją; 
nieodpłatne przekazywanie mienia ruchomego Skarbu Państwa będącego w użytkowaniu jednostek podporządkowanych Ministrowi 
Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych; sprawowanie nadzoru nad fundacjami, dla których Minister Obrony Narodowej jest 
ministrem właściwym ze względu na cele fundacji.

Oddział Dyscypliny Wojskowej

szef oddziału płk Stanisław Piwowar, tel. 022 (6)846-878

Programowanie i koordynowanie działalności dotyczącej kształtowania dyscypliny wojskowej i właściwego reagowania na jej naruszenia. 
Przygotowywanie projektów aktów prawnych i innych dokumentów normatywnych oraz decyzyjnych w zakresie dyscypliny wojskowej, w 
tym dotyczących orzecznictwa dyscyplinarnego Ministra Obrony Narodowej i Podsekretarza Stanu właściwego w sprawach społecznych. 
Dokonywanie analiz i ocen warunków do kształtowania dyscypliny wojskowej, jej tendencji i stanu w resorcie obrony narodowej. Kierowanie 
systemem sprawozdawczości w zakresie dyscypliny wojskowej oraz prowadzenie bazy danych dotyczących dyscypliny żołnierzy. Planowanie 
i realizowanie zadań związanych z upowszechnianiem wojskowych przepisów dyscyplinarnych, procesem kształcenia i szkolenia oraz 
działalnością informacyjno-wydawniczą, dotyczącą dyscypliny wojskowej. Zaopatrywanie jednostek resortu w odznaki i legitymacje oraz 
białą broń, służącą wyróżnianiu żołnierzy.