background image

bliżej przedszkola  1.136 styczeń 2013 

56

56

go

to

we

 na

rz

ęd

zia

bliżej przedszkola  1.136 styczeń 2013 

Scenariusze na różne okazje

 Cele:

budzenie sympatii dla zwierząt z najbliższego otoczenia;
wdrażanie  do  odpowiedzialności  za  zwierzęta,  które 

mamy w domu;
otaczanie troską zwierząt ze schroniska; 
przestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania się wo-

bec nieznanych zwierząt;
czerpanie radości ze wspólnych zabaw.

 Adresaci: 

dzieci i personel przedszkola.

 Miejsce:

 sala gimnastyczna i schronisko dla zwierząt.

 Środki dydaktyczne: 

miękkie klocki GymMidi, farby do 

malowania twarzy, emblematy (koła białe i czarne pod-

klejone  taśmą  dwustronnie  przylepną),  sylweta  miski, 

farby, stemple wykonane z ziemniaka, puzzle, piłka wy-

konana z masy papierowej i balona (balon nadmuchany, 

oklejony masą papierową i zostawiony do wyschnięcia), 

pisaki, drabina, karma dla zwierząt. Na kilka dni przed 

realizacją scenariusza należy poprosić rodziców o czyn-

ny udział w zbiórce żywności dla psów i kotów.

 Przebieg:

o

 Dzieci-kotki.

 Dzieci mają wymalowane buzie, tak aby wy-

glądały jak pyszczki kotków, a na koszulkach mają przykle-

jone losowo dobrane emblematy – białe lub czarne. Wchodzą 

do  sali  i  siadają  w  wyznaczonych  „kojcach”  (kojce  zbudo-

wane są z miękkich klocków GymMidi i oznaczone nazwą 

grupy).

o

 Najpiękniejsze  koty  w  świecie.

 Prezentacja dzieci-kot-

ków  z  poszczególnych  grup  przy  akompaniamencie  pio-

senek. Dzieci-kotki chodzą na czworakach, przeciągają się, 

robią koci grzbiet, mlaskają itp:

 

Piosenka „Wlazł kotek na płotek”

 – prezentują grupy 

dzieci najmłodszych:

Wlazł kotek na płotek i mruga.

Ładna to piosenka, nie długa.

Nie długa, nie krótka, lecz w sam raz.

Zaśpiewaj koteczku, jeszcze raz.

o
o

o
o

o

 

Piosenka „Kotek Puszek”

 (sł. A. Kwiatkowska, muz. A. 

Tarczyńska) – grupy III i IV prezentują się przy dźwię-

kach piosenki, pozostali uczestnicy śpiewają:

Kotek Puszek z czarną łatką

dziś w przedszkolu był z Agatką,

a z kieszeni u fartuszka

wyglądały małe uszka.

Nagle ruszył się fartuszek,

na podłogę skoczył Puszek.

Teraz kotku będziesz z nami,

my już ciebie nie oddamy!

 

Piosenka „Czyścioszki” 

(sł. H. Stankiewicz, muz. Z. Stan-

kiewicz) – grupa V prezentuje się przy dźwiękach pio-

senki, pozostali uczestnicy śpiewają:

Kotek, kotek łapki myje,

pyszczek, pyszczek, uszka, szyję.

A ja, a ja wraz z koteczkiem

piorę do nosa chusteczkę.

Ref. Woda z kranu kap, kap, kap,

piorę chustkę chlap, chlap, chlap.

Woda z kranu ciur, ciur, ciur,

piorę chustkę szur, szur, szur.

Kotek, kotek czysty miły.

Dzieci, dzieci patrzcie proszę

a ja, a ja do przedszkola

co dzień czystą chustkę noszę.

Ref. Woda z kranu kap, kap, kap...

o

 Dzień kota.

 Nauczycielki również przebrane są za kotki, 

jedna z nich przedstawia cel spotkania: W kalendarzu mamy 

różne święta, niedawno obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka, wa-

lentynki, swoje święto mają też mamusie i tatusiowie oraz dzieci, 

a dzisiaj właśnie mamy święto kotków. Każdy z nas jest właśnie za 

kotka przebrany, ale jeszcze nie mamy imion kocich...

o

 Kocie zabawy. 

Kotki tak samo jak dzieci lubią zabawy:

 Kocie imiona 

– wybrane dzieci z każdej grupy (po troje) 

przedstawiają kocie imiona (np. Puszek, Filemon, Miau-

czuś, Bonifacy itp.).

 Kotki czarne i białe

 – zabawa przy dowolnej muzyce (moż-

na wykorzystać piosenki wymienione wyżej), gdy muzy-

ka gra głośno na spacer wychodzą kotki białe, a gdy gra 

cicho – czarne (kotki chodzą na czworakach i miauczą). 

Zabawę powtarzamy.

w zimie swoje święto obchodzą koty – warto pomyśleć,  
jak uczcić ten przypadający na 17 lutego dzień.  
doskonałą inspiracją do kreatywnych, pełnych śmiechu  
i radości zajęć jest prezentowany poniżej scenariusz.

dzień kota

Urszula Nadolna

Bożena Stącel-Winiarska

scenariusz uroczystości  

dla wszystkich grup przedszkolnych

background image

bliżej przedszkola  1.136 styczeń 2013 

57

57

got

ow

e n

arz

ędz

ia

bliżej przedszkola  1.136 styczeń 2013 

blizejprzedszkola.pl

 Pracowite kotki 

– zadania dla grup w kojcach:

– grupa I: stempluje sylwetę miski dla kotka;

– grupa II: buduje z klocków drewnianych płotki;

– grupa III: układa tematyczne puzzle (duże);

–  grupa  IV:  ozdabianie  papierowej  piłki  pisakami  wg 

własnego pomysłu;

– grupa V: wspinanie się i schodzenie z drabiny.

 

Piosenka „Kotki dwa” 

(sł. i muz. K. Bożek-Gowik) – dzie-

ci-kotki dobierają się w pary i ilustrują treść piosenki:

My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa uszka ma.  

My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa uszka ma. 

Ref. A – a – a kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma.  

A – a – a kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma. 

My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa oczka ma.  

My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa oczka ma. 

Ref. A – a – a każdy z nas dwa oczka ma.

A – a – a każdy z nas dwa oczka ma. 

My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas wąsiki ma.  

My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas wąsiki ma.

Ref. Aaa każdy z nas wąsiki ma.

Aaa każdy z nas wąsiki ma.

My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas pazurki ma.

My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas pazurki ma.

Ref. A – a – a każdy z nas pazurki ma.

A – a – a każdy z nas pazurki ma.

My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwie łapki ma.

My jesteśmy kotki dwa, każdy z  nas dwie łapki ma.

Ref. A – a – a każdy z nas dwie łapki ma.

A – a – a każdy z nas dwie łapki ma.

A – a – a, kotki dwa. Dzieci-kotki cha, cha, cha!

Dzieci stoją w parach naprzeciw siebie; na słowa piosenki:

– „my jesteśmy kotki dwa” – pokazują na siebie; 

– „każde z nas dwa uszka ma” – wskazują na uszy;

– „my jesteśmy kotki dwa” – chwytają się za ręce i kołyszą się 

na boki w rytm piosenki. 

Przy kolejnych zwrotkach powtarzamy ten układ pokazu-

jąc śpiewane części ciała.

o

 Wiersz „Kotek”

 (J. Tuwim) – recytuje nauczycielka-kot:

Miauczy kotek: miau!

– Coś ty, kotku, miał?

– Miałem ja miseczkę mleczka,

Teraz pusta jest miseczka,

A jeszcze bym chciał.

Wzdycha kotek: o!

– Co ci, kotku, co?

– Śniła mi się wielka rzeka,

Wielka rzeka, pełna mleka

Aż po samo dno.

Pisnął kotek: pii...

– Pij, koteczku, pij!

Skulił ogon, zmrużył ślipie,

Śpi – i we śnie mleczko chlipie,

Bo znów mu się śni.

Nawiązanie do tematu i krótka rozmowa kierowana z dzieć-

mi: W jaki sposób należy troszczyć się o kotka?; Czy wolno gła-

skać nieznane zwierzątka? Dlaczego?; Co lubią jeść kotki?; Czym 

lubią się bawić?; Jakie są kotki?; Czy wszystkie zwierzęta mają 

swój dom?; Gdzie przebywają zwierzęta, które nie mają własnych 

domów? (schronisko).

 

Piosenka „Uparty kotek” 

(sł. J. Porazińska, muz. M. Kacz-

urbina) – śpiewają dzieci z grupy prowadzącej spotkanie: 

Idzie, idzie kotek mały,

już go łapki rozbolały.

Miau miau miau, miau miau miau,

idzie kotek, miau miau miau.

Tam, gdzie brzózka szumi siwa,

usiadł w słońcu, odpoczywa.

Miau miau miau, miau miau miau,

usiadł kotek, miau miau miau.

Wtem usłyszał głos z daleka

„Kotku, wracaj, mama czeka!”

Miau miau miau, miau miau miau,

wracaj, kotku, miau miau miau.

Nauczycielka  podsumowuje:  Zwierzęta  nie  mające  domów 

są bardzo smutne, dlatego też wasi rodzice przynieśli dla takich 

zwierząt różne przysmaki i jutro pojedziemy do schroniska oddać 

tę żywność, aby sprawić zwierzętom radość. A następnie recy-

tuje fragment wiersza „Chory kotek” (St. Jachowicz):

Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku.

I przyszedł kot doktor: – Jak się masz, koteczku?

– Źle bardzo – i łapkę wyciągnął do niego.

Wziął za puls pan doktor poważnie chorego.

I dziwy mu prawi: – Zanadto się jadło,

co gorsza, nie myszki, lecz szynki i sadło;

Źle bardzo... gorączka! Źle bardzo, koteczku!

Oj długo ty, długo poleżysz w łóżeczku...

o

 Zakończenie.

 Dzieci wspólnie śpiewają piosenkę wybraną 

ze scenariusza. Po powrocie do sal dzieci wykonują „Portret 

kota” różnymi technikami (malowanie farbami, wydzieran-

ka, collage, kolorowanie, lepienie z masy solnej lub plasteli-

ny albo ciastoliny). 

Prezentowany  scenariusz  jest  próbką  go-

towych  rozwiązań  dydaktycznych,  jakie 

można znaleźć w wydanej przez Centrum 

Edukacyjne  BLIŻEJ  PRZEDSZKOLA  książce 

„Barwy pór roku” Urszuli Nadolnej i Bożeny 

Stącel-Winiarskiej. 46 scenariuszy na każdą 

okazję, pogrupowanych według pór roku, 

pomysłowe inscenizacje, inspirujące zaba-

wy,  niebanalne  zagadki,  okolicznościowe 

wierszyki oraz zapisy nutowe – to wszystko 

zawiera licząca 388 stron publikacja. Jednym 

z jej największych atutów jest przejrzystość, umożliwiająca korzystanie z za-

mieszczonych w książce piosenek wraz z nutami bez konieczności ponowne-

go kartkowania całej książki – dzięki znajdującemu się pod koniec każdego 

z rozdziałów śpiewnikowi.

 Więcej informacji o książce znajdziesz na stronie  

www.blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo

Podkłady muzyczne

 i zapisy nutowe  

do piosenek występujących w scenariuszu  

możesz pobrać ze strony 

www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl