background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ

 

 
 
 
 

 
Zbigniew Gmiński 
Dorota Polak

 

 
 
 
 
 
 

 
Oczyszczanie gazu ziemnego 811[01].Z3.01 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Władysław Kozioł 
mgr inż. Jadwiga Ida 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Zbigniew Gmiński 
mgr inż. Dorota Polak 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Sagan 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  811[01].Z3.01 
„Oczyszczanie gazu ziemnego”, zawartego w modułowym programie  nauczania dla zawodu 
górnik eksploatacji otworowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Zanieczyszczenia występujące w gazie ziemnym 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Odsiarczanie gazu ziemnego 

12 

5.2.1.  Ćwiczenia 

12 

5.3.  Osuszanie gazu ziemnego 

13 

5.3.1.  Ćwiczenia 

13 

5.4.  Oddzielanie węglowodorów ciężkich 

16 

5.4.1.  Ćwiczenia  

16 

5.5.  Odazotowanie gazu ziemnego 

17 

5.5.1.  Ćwiczenia  

17 

5.6.   Usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych 

19 

5.6.1.  Ćwiczenia 

19 

5.7.   Usuwanie par rtęci 

20 

5.7.1.  Ćwiczenia 

20 

5.8.   Ideowy schemat procesów oczyszczania gazu na przykładzie  

               Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno 

21 

5.8.1.  Ćwiczenia 

21 

5.9.   Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 

oraz ochrony środowiska 

23 

5.9.1.  Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

36 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.

 

WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  pomoże  w  prowadzeniu  zajęć 

dydaktycznych w jednostce modułowej „Oczyszczanie gazu ziemnego” w szkole zawodowej 
kształcącej w zawodzie górnika eksploatacji otworowej 811[01].  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakimi  powinien  dysponować  uczeń  przed 
przystąpieniem do realizacji programu jednostki modułowej, 

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  opanować  w  wyniku 
realizacji programu jednostki modułowej,  

 

przykładowe scenariusze zajęć – propozycje prowadzenia zajęć dydaktycznych różnymi 
metodami,  

 

propozycje  ćwiczeń  –  mają  one  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych,  

 

ewaluację  osiągnięć  uczniów  –  przykładowe  narzędzia  pomiaru  dydaktycznego 
zawierające dwa zestawy testów wyboru, 

 

wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki. 

Według  założeń  kształcenia  modułowego,  nauczyciel  przede  wszystkim  ma  kierować 

procesem  dydaktycznym,  stwarzając  uczniowi  warunki  do  samodzielnego  przyswajania 
wiedzy oraz kształtowania umiejętności w sposób kontrolowany. 

Zalecane  jest,  aby  kształcenie  było  realizowane  metodami  aktywizującymi  oraz 

metodami  praktycznymi,  poprzez  wykonywanie  ćwiczeń  laboratoryjnych.  Istotną  rolę 
odgrywa  wykonywanie  ćwiczeń  laboratoryjnych,  mających  na  celu  ukształtowanie  nowych 
umiejętności  praktycznych  i  utrwalenie  nabytych  wcześniej.  Umieszczone  w  poradniku 
ćwiczenia  należy  traktować  jako  przykładowe.  Nauczyciel  powinien  tworzyć  nowe 
ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków związanych z wyposażeniem pracowni, 
które  powinny  prowadzić  do  osiągnięcia  wszystkich  celów  określonych  w programie 
jednostki modułowej. 

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu 

swoich  postępów,  rozwiązując  test  „Sprawdzian  postępów”.  Uczeń  powinien  samodzielnie 
przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia X w kolumnie: 

  TAK, – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca,  

  NIE, – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca. 

Podobne  czynności  może  wykonać  nauczyciel,  obserwując  zachowania  ucznia  i  efekty 

jego  pracy.  Po  dokonaniu  przeglądu  odpowiedzi,  ustala  się  pytania,  na  które  uczeń  nie 
potrafił  odpowiedzieć  lub  odpowiedział  przecząco.  Brak  odpowiedzi  lub  zaznaczenie  NIE 
wskazują  luki  w  wiedzy  lub  umiejętnościach.  Zmusza  to  ucznia  do  ponownego  zapoznania 
się  z potrzebnymi  treściami,  powtórzenia  ćwiczenia  lub  jego  części.  Podczas  oceny  należy 
przyjąć zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane 
zgodnie  z  przyjętymi  standardami  i  kryteriami.  Można  stosować  przyjęty  w  danej  szkole 
wewnętrzny  system  oceniania,  można  też  potwierdzać  umiejętności  ucznia  w  skali 
dwustopniowej: ćwiczenie (zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) niezaliczone.  

Na  zakończenie  realizacji  programu  jednostki  modułowej  nauczyciel  przeprowadza 

sprawdzian  sumatywny,  którego  wynik  określa  poziom  nabytej  wiedzy  i ukształtowanych 
umiejętności.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

811[01].Z3 

Zagospodarowanie kopalin 

 

811[01].Z3.01 

Oczyszczanie gazu ziemnego 

811[01].Z3.02 

Magazynowanie ropy naftowej i gazu 

ziemnego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować ze zrozumieniem schematy procesów technologicznych, 

 

korzystać z komputera w zakresie obsługi Internetu, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu górnictwa naftowego, 

 

czytać tekst podręcznika ze zrozumieniem, 

 

przeliczać jednostki w układzie SI, 

 

współpracować w grupie, 

 

oceniać własne możliwości w działaniach indywidualnych i zbiorowych.   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić rodzaje i zawartość zanieczyszczeń w gazie ziemnym, 

 

określić pojęcie sorpcji, 

 

scharakteryzować rodzaje sorbentów oraz warunki ich stosowania, 

 

wyjaśnić cele oczyszczania gazu ziemnego, 

 

sklasyfikować metody oczyszczania gazu ziemnego, 

 

scharakteryzować metody osuszania gazu ziemnego, 

 

scharakteryzować proces odgazolinowania gazu ziemnego, 

 

scharakteryzować metody odsiarczania gazu ziemnego, 

 

wyjaśnić metodę usuwania azotu z gazu, 

 

określić pojęcie i wyjaśnić zastosowanie gazu płynnego, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska w czasie prowadzenia oczyszczania gazu ziemnego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Górnik eksploatacji otworowej 811[01] 
Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Zagospodarowanie kopalin 811[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

Oczyszczanie gazu ziemnego 811[01].Z3.01 

Temat: Zanieczyszczenia występujące w gazie ziemnym.  

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności prawidłowego odczytywania i interpretowania wyników 

analiz laboratoryjnych gazu ziemnego. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić wartości głównych zanieczyszczeń występujących w gazie ziemnym, 

 

wymienić  procesy  technologiczne,  w  których  następuje  oczyszczanie  gazu  ziemnego 
z poszczególnych zanieczyszczeń, 

 

posługiwać się Normą (PN – C – 04753 z grudnia 2002 r.), 

 

interpretować dane znajdujące się w analizie laboratoryjnej próbki gazu ziemnego. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas:  1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne:
 

  Norma PN – C – 04753 z grudnia 2002 r. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Określenie celów zajęć. 
3.  Podanie nowego materiału: 

  nauczyciel omawia ogólnie główne zanieczyszczenia występujące w gazie ziemnym, 

  omawia sposób posługiwania się analizą laboratoryjną gazu ziemnego oraz Normą. 

4.  Ćwiczenia – praca indywidualna: 

  uczniowie otrzymują po trzy różne analizy  laboratoryjne próbek gazu ziemnego oraz 

kopię Normy PN – C – 04753 z grudnia 2002 r., 

  każda uczeń przeprowadza analizę porównawczą otrzymanych materiałów. 

5.  Analiza wyników pracy w zespołach dwuosobowych: 

  każda grupa przedstawia swoje wyniki analiz porównawczych, 

  uczniowie wzajemnie kontrolują wyniki pracy. 

 

Zakończenie zajęć 

  pytania sprawdzające,  

  ocena uczniów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

Praca domowa 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:   

 

 

…………………………………………………………… 

Modułowy program nauczania:   Górnik eksploatacji otworowej 811[01] 
Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Zagospodarowanie kopalin 811[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

 

Oczyszczanie gazu ziemnego 811[01].Z3.01 

Temat:  Osuszanie  gazu  w  instalacjach  kolumnowych  z  wypełnieniem  –  zapoznanie 

z różnymi rodzajami wypełnień.  

Cel  ogólny:    Interpretowanie  schematu  osuszania  gazu  przy  zastosowaniu  instalacji  kolumnowej 

z wypełnieniem,  ze  szczególnym  naciskiem  na  prawidłowe  rozróżnianie 
poszczególnych rodzajów wypełnień.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wyjaśnić, na czym osuszanie gazu w instalacji kolumnowej z wypełnieniem,  

  objaśniać  poszczególne  elementy  schematu  osuszania  gazu  w  instalacji  kolumnowej 

z wypełnieniem, 

  wymienić inne sposoby osuszania gazu, 

  rozpoznawać różne rodzaje wypełnień kolumny. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  schematy technologiczne, 

  opisy do schematów technologicznych, 

  schematy rysunkowe wypełnienia kolumn. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Określenie celów zajęć. 
3.  Nauczyciel: 

  przypomina, na czym polega osuszanie gazu ziemnego, 

  omawia  schematy  technologiczne  poszczególnych  rodzajów  instalacji  do  osuszania 

gazu, 

  pokazuje poszczególne rodzaje wypełnień. 

4.  Ćwiczenia – praca uczniów w grupach: 

  uczniowie dzielą się na grupy dwuosobowe,  

  każda grupa otrzymuje po kilka rodzajów wypełnień oraz ich schematy rysunkowe, 

  uczniowie porównują wypełnienia z ich schematami i dopasowują do poszczególnych 

rodzajów. 

5.  Przedstawienie wyników pracy w grupach: 

  każdy zespół prezentuje dane swojego urządzenia, 

  uczniowie dyskutują i zadają pytania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

Zakończenie zajęć 

  pytania sprawdzające, 

  ocena uczniów. 

 
Praca domowa 
Opisz wybraną metodę osuszania gazu oraz opisz jego schemat. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Zanieczyszczenia występujące w gazie ziemnym 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Znając  wyniki  analizy  kilku  próbek  gazu  ziemnego  określ,  które  zanieczyszczenia 

zawarte w próbkach mieszczą się w dopuszczalnej granicy zanieczyszczeń, a które tę granicę 
przekraczają. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  poradnika  dla 
ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść ćwiczenia, 
2)  wykonać wstępną interpretację analizy chemicznej próbki gazu ziemnego, 
3)  odszukać odpowiednie wartości w Normie, 
4)  porównać poszczególne wartości ze sobą, 
5)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

tabela  dopuszczalnych  stężeń    głównych  zanieczyszczeń  występujących  w  gazie 
ziemnym (Norma PN – C – 04753 z grudnia 2002 r.), 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

5.2.   Odsiarczanie gazu ziemnego 

 
5.2.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  schematu  zamieszczonego  w  poradniku  dla  ucznia  wymień  urządzenia 

instalacji aminowej i scharakteryzuj proces jaki się odbywa w każdym z tych urządzeń. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  sprawdzić  wiedzę 

uczniów dotyczącą procesów odsiarczania gazu w instalacji aminowej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  na podstawie schematu z poradnika uczeń powinien zidentyfikować elementy aminowej 

instalacji uzdatniania gazu, 

2)  wymienić procesy jakie w tych urządzeniach zachodzą, 
3)  wyjaśnić cel prowadzonych procesów.   

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

schemat aminowej instalacji uzdatniania gazu, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.3.   Osuszanie gazu ziemnego 

 
5.3.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Znając  schemat  kolumnowej  instalacji  absorpcyjnego  osuszania  gazu  podpisz  główne 

jego elementy. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  bardzo  dokładnie 

przeczytać i przeanalizować odpowiedni fragment poradnika dla ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze schematem, 
2)  wymienić  urządzenia  instalacji  absorpcyjnego  osuszania  gazu  oraz  zaznaczyć  je  na 

schemacie, 

3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dwa  schematy  kolumnowej  instalacji  absorpcyjnego  osuszania  gazu  z  usuniętymi 
podpisami poszczególnych części, 

– 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykorzystując schemat z poprzedniego ćwiczenia, uzupełnij opis instalacji informacjami 

o czynnikach, które płyną w przewodach między poszczególnymi urządzeniami. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania ćwiczenia, zwracając uwagę na schemat instalacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze schematem, 
2)  zidentyfikować wszystkie przewody łączące urządzenia instalacji glikolowej, 
3)  wyjaśnić jakie w nich płyną czynniki (uzupełnić strzałkami kierunki przepływu), 
4)  określić parametry przepływu czynników (ciśnienie, temperatura), 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

schemat kolumnowej instalacji absorpcyjnego osuszania gazu, 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Znając  schemat  osuszania  gazu  za  pomocą  roztworu  glikolu  w  poziomej  kolumnie 

wtryskowej podpisz główne jego elementy. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  bardzo  dokładnie 

przeczytać i przeanalizować odpowiedni fragment Poradnika dla ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisanym schematem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

2)  omówić  zasadę  działania  metody  osuszania  gazu  za  pomocą  roztworu  glikolu 

w poziomej kolumnie wtryskowej, 

3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

schemat  instalacji  osuszania  gazu  za  pomocą  roztworu  glikolu  w  poziomej  kolumnie 
wtryskowej z usuniętymi podpisami poszczególnych części, 

– 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

5.4.  Oddzielanie węglowodorów ciężkich 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Znając  schemat  procesu  niskotemperaturowej  separacji  gazu  ziemnego,  wymień  główne 

urządzenia  instalacji,  wyjaśnij  cel  zastosowania  w  procesie  zaworów  rozprężających 
i separatorów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  bardzo  dokładnie 

przeczytać i przeanalizować odpowiedni fragment Poradnika dla ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przedstawionym schematem, 
2)  wypisać, nazwać i zaznaczyć na schemacie identyfikowane urządzenia, 
3)  wyjaśnić cel stosowania urządzeń redukujących ciśnienie i urządzeń do rozdziału frakcji,

 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dwa  schematy  niskotemperaturowej  separacji  gazu  ziemnego  z  usuniętymi  podpisami 
poszczególnych części,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.5.  Odazotowanie gazu ziemnego 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  schematu  instalacji,  wyjaśnij  zadania  wymienników  ciepła  i  kolumn 

separacyjnych. Wskaż czynnik, którego wydzielenie z gazu jest w tej instalacji najważniejsze. 
 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  bardzo  dokładnie 

przeczytać i przeanalizować odpowiedni fragment Poradnika dla ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać w poradniku informacje o procesie przedstawionym na schemacie, 
2)  wskazać  wymienniki  ciepła  i  wyjaśnić  zadania  strumieni  czynników  przepływających 

przez nie, 

3)  prześledzić  kierunek  przepływu  każdego  strumienia  i  rozpoznać  jakie  strumienie 

rozdzielają się w separatorach, 

4)  odnaleźć na schemacie strumień czynnika, który wydzielono z mieszaniny gazu, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schemat instalacji odazotowania gazu ziemnego z usuniętymi podpisami poszczególnych 
urządzeń instalacji, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Ćwiczenie 2 

Znając schemat otwartego obiegu kaskadowego gazu podpisz główne jego elementy, oraz 

wyjaśnij zadania urządzeń „4”. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  bardzo  dokładnie 

przeczytać i przeanalizować odpowiedni fragment Poradnika dla ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze schematem, 
2)  wyjaśnić zasadę działania urządzeń otwartego obiegu kaskadowego, 
3)  wyjaśnić  rolę  urządzeń  „4”  (wymienniki  ciepła),  w  szczególności  zadania  strumieni 

czynników przepływających przez wymienniki, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schemat otwartego obiegu kaskadowego z usuniętymi podpisami poszczególnych części, 

 

przybory do pisania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

5.6.  Usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych 
 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Znając  schemat  koalescera  typu  gaz-ciecz  (L/G)  firmy  Pall  podpisz  główne  jego 

elementy. 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  bardzo  dokładnie 

przeczytać i przeanalizować odpowiedni fragment Poradnika dla ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się wcześniej z opisanym schematem, 
2)  zapoznać się z zasadą działania koalescera, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schemat koalescera: typu ciecz-gaz z usuniętymi podpisami poszczególnych części, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

5.7.  Usuwanie par rtęci 

 
5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zidentyfikuj  elementy  instalacji  usuwania  par  rtęci  z  gazu  ziemnego  na  wybranej 

kopalni. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

sprawdzić  wiedzę  uczniów  z  zakresu  budowy  i  funkcjonowania  instalacji  usuwania  par 
rtęci z gazu ziemnego, 

 

zorganizować zwiedzanie w kopalni gazu instalacji usuwania par rtęci z gazu ziemnego,  

 

omówić  obowiązujące  w  kopalni  zasady  bezpieczeństwa  dotyczące  instalacji  usuwania  
par rtęci z gazu ziemnego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  na  podstawie  schematu  zidentyfikować  elementy  instalacji  usuwania  par  rtęci  z  gazu 

ziemnego w zwiedzanej kopalni,  

2)  napisać sprawozdanie z wycieczki odbytej do kopalni. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schemat aminowej instalacji usuwania par rtęci z gazu ziemnego, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

5.8.    Ideowy schemat procesów oczyszczania gazu na przykładzie 

Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno 

 
5.8.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zidentyfikuj na schemacie blokowym Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno 

poszczególne procesy  technologiczne. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

sprawdzić  wiedzę  uczniów  z  zakresu  procesów  technologicznych  realizowanych  na 
KRNiGZ Dębno, 

 

zorganizować zwiedzanie Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno, 

 

omówić obowiązujące w kopalni zasady bezpieczeństwa.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  na podstawie schematu blokowego zidentyfikować poszczególne procesy technologiczne 

Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno, 

2)  napisać sprawozdanie z wycieczki odbytej do kopalni.   

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schematy aminowej instalacji usuwania par rtęci z gazu ziemnego, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt. 

 

Ćwiczenie 2 

Odbyć  w  ramach  zorganizowanej  wycieczki  zwiedzanie  KRNiGZ  Dębno,  gdzie 

kierownik kopalni  lub kierownik zmiany oprowadzi uczniów po poszczególnych elementach 
instalacji  i na  tej  podstawie  zidentyfikować  na  schemacie  blokowym  KRNiGZ  Dębno 
poszczególne procesy technologiczne. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

określić cel pokazu (wycieczki), 

 

wskazać elementy, na które uczniowie powinni zwrócić szczególną uwagę, 

 

omówić sposób przygotowania zasady sprawozdania, 

 

omówić obowiązujące w kopalni zasady bezpieczeństwa. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dysponując  schematem  blokowym  poznawanej  instalacji  zapoznać  się  uprzednio  od 

strony  teoretycznej,  z  jakimi  procesami  technologicznymi  spotkają  się  uczniowie  na 
zwiedzanej kopalni, 

2)  w  trakcie  oprowadzania  identyfikować  rzeczywiste  elementy  instalacji  ze  znajdującymi 

się na schemacie blokowym. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schematy aminowej instalacji usuwania par rtęci z gazu ziemnego, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

5.9.  Przepisy 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy, 

ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska  

 
5.9.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W  pomieszczeniu  technicznym  o  wymiarach  7x10x3,5  m,  wystąpiła  nieszczelność 

rurociągu gazowego. W wyniku awarii stwierdzono ubytek metanu w ilości 1100 dm

3

. Oblicz 

znając  granice  wybuchowości  metanu,  czy  w  danym  pomieszczeniu  istnieje  zagrożenie 
wybuchowe. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  zespołach  dwuosobowych,  pod  opieką  nauczyciela.  Przed 

rozpoczęciem  ćwiczenia  należy  przeanalizować  z  uczniami  treść  zadania  i  sposób  jego 
wykonania. Przy wykonywaniu ćwiczenia uczniowie mogą korzystać z poradnika lub notatek 
z  zeszytu.  Przed  wykonaniem  obliczeń  uczniowie  powinni  dokonać  ujednolicenia  jednostek 
zastosowanych  w  zadaniu.  Obliczenia  uczniowie  wykonują samodzielnie.  Przy  ocenie  pracy 
ucznia należy uwzględnić poprawność przeliczania jednostek.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść zadania,  
2)  ujednolicić jednostki, 
3)  obliczyć procentową zawartość metanu w pomieszczeniu, 
4)  porównać otrzymany wynik z przedziałem wybuchowości metanu, 
5)  zaprezentować wyniki swojej pracy, 
6)  uzasadnić przyjęte rozwiązanie. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  metoda projektów. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

  przybory do pisania, 

  Poradnik dla ucznia, 

  kalkulator, 

  zeszyt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Oczyszczanie gazu ziemnego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5, 7, 8, 14 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 14  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3.  b,  4.  a,  5.  d,  6.  d,  7.  c,  8. a,  9. c,  10.  a,  11.  a,  
12. b, 13. a, 14. c, 15. a, 16. d, 17. b, 18. a. 19. a, 20. a. 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić dopuszczalną wartość zanieczyszczeń 
gazu ziemnego 

Określić warunki odniesienia dla gazu w Polsce  

Określić właściwości absorbentów 

Zdefiniować sorpcję 

Określić warunki powstawania hydratów 

PP 

Zdefiniować warunki prowadzenia procesu 
osuszania 

Ocenić zanieczyszczenia gazu 

PP 

Ocenić zanieczyszczenia gazu 

PP 

Określić metody odsiarczania 

10  Określić parametry zaazotowanego gazu 

11  Ocenić metody odazotowania gazu 

12  Rozpoznać metody odrtęciania gazu 

13  Określić parametry gazu kierowanego do odbiorcy 

14  Określić właściwości glikolu  

PP 

15  Rozpoznać właściwości gazu 

16  Rozpoznać zanieczyszczenia gazu 

17  Określić, czym nie wolno gasić metanolu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

18  Określić metodę osuszania 

19  Zastosować przepisy ochrony przeciwpożarowej 

20  Zastosować przepisy ochrony przeciwpożarowej 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Dopuszczalna zawartość siarkowodoru w gazie ziemnym wynosi 

a)  7,0 mg/m

3

b)  5,5 mg/m

3

c)  1,0 mg/m

3

d)  7,0 g/m

3

 
2.  Warunki odniesienia (normalne), dla których podaje się parametry gazu ziemnego to 

a)  T=273K, p=100,325 MPa. 
b)  T=15K,   p=101,325 kPa. 
c)  T=273K, p=101,325 kPa. 
d)  T=0K,     p=1 MPa. 

 
3.  Amina 

a)  łączy się z wodą. 
b)  łączy się z siarkowodorem tworząc siarczek. 
c)  pochłania gazolinę. 
d)  neutralizuje siarkowodór. 

 
4.  Absorpcja  fizyczna to 

a)  wnikanie cząstek do wnętrza innej substancji tworzącej dowolną fazę ciągłą. 
b)  wiązanie cząsteczek na powierzchni substancji. 
c)  rozbicia  większych  cząsteczek  na  atomy  we  wnętrzu  substancji  tworzącej  fazę 

ciągłą. 

d)  wiązania atomów w cząsteczki we wnętrzu substancji tworzącej fazę ciągłą. 

 
5.  Celem osuszania gazu ziemnego nie jest 

a)  uzyskiwanie odpowiednich parametrów gazu. 
b)  zapobieganie tworzeniu się hydratów. 
c)  zapobieganie korozji. 
d)  uzyskanie czystej wody potrzebnej do dalszych procesów technologicznych. 

 
6.  Wśród rodzajów wypełnień w aparatach kolumnowych nie stosuje się pierścieni 

a)  Raschiga. 
b)  Pallada. 
c)  Lessinga. 
d)  Intolox. 

 
7.  Siarkowodór powinien być usuwany z gazu ziemnego, ponieważ 

a)  jest toksyczny. 
b)  jest toksyczny, chociaż niepalny. 
c)  jest toksyczny, palny i wywołuje korozję. 
d)  skrapla się w gazociągu. 

 
8.  Właściwość  charakterystyczna dla siarkowodoru to 

a)  toksyczność, wybuchowość i palność. 
b)  dobra palność i nietoksyczność. 
c)  rozpuszczalność w wodzie i brak zapachu. 
d)  duża wybuchowość i niepalność. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

9.  Amina (MEA i DEA ) jest substancją, która służy do 

a)  osuszania gazu. 
b)  wydzielania z gazu zanieczyszczeń mechanicznych. 
c)  usuwania z gazu związków siarki. 
d)  usuwania rtęci i jej par. 

 
10.  Obecność azotu w gazie ziemnym powoduje 

a)  gorszą wartość opałową. 
b)  lepszą wartość opałową. 
c)  większą ściśliwość mieszaniny gazowej. 
d)  mniejszą ściśliwość mieszaniny gazowej. 

 
11.  Klasyczny proces kaskadowy jest 

a)  sprężaniem tylko w jednej sprężarce i chłodzeniem gazu. 
b)  dwustopniowym sprężaniem i chłodzeniem gazu. 
c)  rozprężaniem i chłodzeniem gazu. 
d)  rozprężaniem i podgrzewaniem gazu. 

 
12.  Proces usuwania rtęci z gazu ziemnego to 

a)  adsorpcyjne pochłanianie rtęci na sitach molekularnych. 
b)  adsorpcyjne pochłanianie na węglu aktywnym.   
c)  absorpcja przy pomocy aminy. 
d)  absorpcja przy pomocy glikoli. 

 
13.  Gaz kierowany do odbiorców komunalnych nie powinien zawierać 

a)  jakichkolwiek zanieczyszczeń. 
b)  siarkowodoru. 

c)

 

rtęci i pary wodnej.

 

d)

  zanieczyszczeń mechanicznych.

 

 
14.  Glikol stosowany do osuszania gazu jako substancja higroskopijna jest 

a)  łatwopalny. 
b)  wybuchowy. 
c)  absorbentem wody. 
d)  adsorberem. 

 
15.  Gaz ziemny jest paliwem 

a)  naturalnym. 
b)  toksycznym. 
c)  o małej kaloryczności. 
d)  cięższym od powietrza. 

 
16.  Zanieczyszczenia ciekłe surowego gazu ziemnego to 

a) 

benzyny. 

b) 

gaz płynny. 

c) 

aminy. 

d) 

wody złożowe. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

17.  W przypadku pożaru metanolu nie gasi się go 

a)  proszkami gaśniczymi. 
b)  zwartymi strumieniami wody na powierzchni palącej się cieczy. 
c)  dwutlenkiem węgla. 
d)  pianą odporną na alkohol. 

 
18.  Osuszanie gazu za pomocą glikolu to proces 

a)  absorpcji pary wodnej z gazu. 
b)  wytrącania z gazu wody. 
c)  pochłaniania zanieczyszczeń stałych. 
d)  powstawania hydratów. 

 

19.  W przypadku pożaru należy dokonać zgłoszenia w kolejności do 

a)  Straży Pożarnej. 
b)  osoby znajdującej się w najbliższym sąsiedztwie. 
c)  Policji. 
d)  współpracowników.  

 
20.  Kierujący akcją ratowniczo-gaśniczą odpowiedzialny jest za 

a)  zabezpieczenie miejsca pożaru i usunięcia jego skutków po zakończonej akcji. 

 

b)  mienie (majątek). 
c)  maszyny i urządzania. 
d)  sprzęt gaśniczy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Oczyszczanie gazu ziemnego 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

Test 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Oczyszczanie gazu ziemnego” 

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 13, 16, 17, 18, 19, 21 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 6, 11, 12, 14, 15, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym, co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. d, 2. c, 3. b, 4. a, 5. b, 6. a, 7. a, 8. c, 9. d, 10. b, 11. a, 
12. a, 13. d, 14. b, 15. c, 16. c, 17. b, 18. a, 19. d., 20. b, 21. c. 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować właściwości mieszanin gazowych 

Określić warunki normalne dla mieszanin 
gazowych 

Rozróżnić właściwości zanieczyszczeń gazu 

Zdefiniować zadania urządzeń filtrujących 

Zdefiniować pojęcie adsorpcji 

Określić cel uzdatniania gazu 

PP 

Wskazać absorbenty w procesie odsiarczania 

Identyfikować procesy odsiarczania 

Określić właściwości siarkowodoru i zdefiniować 
zagrożenia 

10  Określić właściwości energetyczne gazu ziemnego 

11  Określić cel odazotowania gazu ziemnego 

PP 

12  Ocenić procesy niskotemperaturowego uzdatniania 

PP 

13  Określić parametry pracy kolumn czyszczących 

14  Określić właściwości zanieczyszczeń gazu 

PP 

15  Ocenić pracę instalacji do osuszania gazu 

PP 

16  Określić cechy procesu kaskadowego 

17 

Określić właściwości substancji odzyskiwanych 
z gazu ziemnego 

18  Rozróżnić właściwości absorbentów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

19  Określić właściwości siarkowodoru 

20  Ocenić procesy odgazolinowania 

PP 

21 

Określić odpowiedzialność pracowników w czasie 
akcji ratowniczej 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  21  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Substancja nie będąca zanieczyszczeniem gazu ziemnego to  

a)  siarkowodór. 
b)  azot. 
c)  rtęć. 
d)  metan. 

 
2.  Warunki „normalne” dla wszystkich mieszanin gazowych to 

a)  T = 20 K, p = 10 MPa. 
b)  T = 100 K, p = 101,325 kPa. 
c)  T = 273 K, p = 101,32 kPa. 
d)  T = 273 K, p = 100 kPa. 

 
3.  Naturalnym zanieczyszczeniem gazu ziemnego jest  

a)  woda destylowana. 
b)  woda złożowa. 
c)  glikol. 
d)  inhibitor korozji. 

 

4.  Filtr gazu służy do 

a)  dokładnego oczyszczania gazu z wody i cząstek mechanicznych.  
b)  oczyszczania gazu z zanieczyszczeń w formie aerozoli. 
c)  oczyszczania gazu z siarkowodoru. 
d)  oczyszczania gazu z cięższych węglowodorów. 

 
5.  Adsorpcja to 

a)  wnikanie cząstek do wnętrza innej substancji.  
b)  pochłaniania zanieczyszczeń na powierzchni ciał stałych. 
c)  rozbicie większych cząsteczek na atomy. 
d)  wiązanie atomów w cząsteczki we wnętrzu substancji ciekłej. 

 
6.  Celem procesów uzdatniania gazu ziemnego nie jest 

a)  rozdział mieszaniny węglowodorów na frakcje.  
b)  odsiarczanie. 
c)  odazotowanie. 
d)  odholowanie. 

 
7.  NTA to skrót od 

a)  niskotemperaturowa adsorpcja. 
b)  niskotemperaturowa kondensacja. 
c)  niskotemperaturowa rektyfikacja. 
d)  wysokotemperaturowa absorpcja. 

 
8.  W procesie absorpcji siarkowodoru z gazu w instalacji kolumnowej absorbentami są 

a)  rozcieńczone glikole. 
b)  stężone glikole. 
c)  stężone aminy. 
d)  wody złożowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

9.  Zanieczyszczeniem gazu ziemnego zawierającym gaz toksyczny, palny, wybuchowy jest 

a)  dwutlenek węgla. 
b)  tlenek azotu.  
c)  azot. 
d)  siarkowodór. 

 

10.  Gaz ziemny po oczyszczeniu jest gazem 

a)  palnym. 
b)  palnym i wysokokalorycznym. 
c)  palnym i niskokalorycznym. 
d)  odazotowanym. 

 
11.  Proces odazotowania gazu ziemnego  jest prowadzony w celu 

a)  zwiększenia wartości opałowej gazu i odzyskania helu. 
b)  skroplenia azotu. 
c)  usunięcia zanieczyszczeń z gazu. 
d)  odzyskania azotu z gazu.  

 
12.  Proces niskotemperaturowej separacji może być prowadzony w przypadku  

a)  wysokiego ciśnienia wydobywanego gazu i obecności gazoliny w gazie. 
b)  wysokiego ciśnienia i obecności siarkowodoru w wydobywanym gazie. 
c)  niskiego ciśnienia gazu. 
d)  niskiego ciśnienia gazu i obecności pary wodnej w gazie.  

 
13.  Wypełnienie kolumn adsorpcyjnych stanowią 

a)  ceramiczne elementy filtracyjne. 
b)  pierścienie Raschiga. 
c)  cząstki piasku lub żwiru. 
d)  cząstki węgla aktywowanego lub sit molekularnych. 

 
14.  Do gazów kwaśnych zaliczamy 

a)  H

2

O i CO

2

 

b)  H

2

S i CO

2

 

c)  O

2

 i SiO

2

 

d)  H

2

SO

4

 i HNO

3

 

 
15.  Instalacją o największej sprawności procesu osuszania gazu jest instalacja 

a)  wtryskowa z roztworem glikolu. 
b)  kolumnowa z węglem aktywnym. 
c)  kolumnowa z roztworem glikolu. 
d)  wtryskowa z aminą. 

 
16.  W klasycznym procesie kaskadowym czynnikami chłodzącymi są 

a)  propan, butan i metan. 
b)  propan, pentan i heksan. 
c)  propan, etan i metan. 
d)  metan, butan i oktan. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

17.  Gazolina i hel są wydzielane z gazu ziemnego ponieważ są 

a)  substancjami ciekłymi. 
b)  cennymi surowcami. 
c)  balastem w gazie.  
d)  utrudnieniem procesu przesyłania i spalania gazu. 

 
18.  Absorbenty ( glikole i aminy ) są po procesach oczyszczania gazu 

a)  podgrzewane przed regeneracją. 
b)  chłodzone przed kolumnami regeneracyjnymi. 
c)  sprężane i przetłaczane do zbiorników. 
d)  chłodzone i magazynowane w zbiornikach. 

 
19.  Siarkowodór jest 

a)  niepalny. 
b)  nietoksyczny. 
c)  lżejszy od powietrza. 
d)  wybuchowy w mieszaninie z powietrzem. 

 
20.  Odgazolinowanie gazu prowadzi do 

a)  wydzielenia zanieczyszczenia, które obniża kaloryczność gazu. 
b)  odzyskania gazoliny.  
c)  oczyszczenia gazu z substancji ciekłych. 
d)  zwiększenia kaloryczności gazu. 

 
21.  W przypadku zaistnienia pożaru należy natychmiast powiadomić 

a)  Dyżurnego w Dyspozycji. 
b)  Kierownika Ośrodka Kopalń. 
c)  specjalistyczne jednostki i służby. 
d)  Kierownika Okręgowego Urzędu Górniczego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Oczyszczanie gazu ziemnego 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

7.

 

LITERATURA 

 

1.  Chyliński  K.,  Kalinowski  T.:  Koalescencji:  wysokosprawna  technika  separacji  fazy 

ciekłej ze strumieni gazu – materiały firmy PALL 

2.  Gniewek-Grzybczyk B., Łaciak M., Grela J.: Energetyka gazowa - Kraków 2003 
3.  Ficek S., Kudela S., Piela T., Zambrano O.: Podręcznik dla operatora – tłumaczenie Gas 

Liquids Engineering Ltd. Październik 1998 

4.  Koch R., Kozioł A.: Dyfuzyjno-cieplny rozkład substancji. WNT, Warszawa 1994 
5.  Lubaś  J.,  Krępulec  P.,  Orłowski  J.:  Problemy  doboru  technologii  odsiarczania  gazu 

ziemnego dla zróżnicowanych parametrów złóż występujących w Polsce – Nafta – Gaz,  
nr. 9 (2000). 

6.  Molenda J.: Gaz ziemny. Wydawnictwo Naukowo – Techniczne. Warszawa 1993 
7.  Pall – opis urządzenia – Zasada działania koalescerów typu ciecz-gaz (L/G) firmy Pall 
8.  Plan Ruchu dla KRNiGZ Dębno – część szczegółowa 
9.  Praca zbiorowa: Europex Energetyka gazowa. Europex 2003 
10.  Praca  zbiorowa:  Technik  Naftowy,  Tom  1  –  Kopalnictwo  naftowe.  Wydawnictwo 

Górniczo – Hutnicze, Stalingród 1955 

11.  Szejk – miesięcznik wydawany dla pracowników PGNiG, czerwiec 2003 
12.  Ustalenie  nr  6/2005  Kierownika  Ruchu Zakładu  Górniczego  PGNiG  S.A. w Warszawie 

Oddział w Zielonej Górze z dnia 14 czerwca 2005 r., TEK-0222-12/2/05 

13.  Warych  J.:  Oczyszczanie  gazów,  procesy  i  aparatura.  Wydawnictwa  Naukowo-

Techniczne, 1998 

14.  Wilk Z.: Gaz ziemny. Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1964 
15.  Zakład Urządzeń Naftowych – Prospekt reklamowy: wyposażenie kopalń ropy i gazu 
16.  www.wikipedia.pl