background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

.   
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
         i NAUKI

 

 
 
 

Janina Bujnowicz 
Hanna Kanwal 
 
 
 
 
 
 

Aktywizowanie niepełnosprawnego w środowisku lokalnym

 

 

346[03].Z2.03 

 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom  2005 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

1

Recenzenci: 
mgr Iwona Kłóska 
mgr Aurelia Włoch 
 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Katarzyna Maćkowska 
 
 
 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Bożena Zając 
 
 
 
 
 
Korekta: 
mgr Joanna Iwanowska 
 

 

 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 346[03].Z2.03 
Aktywizowanie niepełnosprawnego w środowisku lokalnym zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu opiekunka środowiskowa. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2005

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

2

SPIS  TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie   

 

 

 

 

 

 

 

 

  3 

2.  Wymagania wstępne   

 

 

 

 

 

 

 

  5 

3.  Cele kształcenia  

 

 

 

 

 

 

 

 

  6 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć  

 

 

 

 

 

 

  7 

5.  Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 

5.1.Środowisko społeczne jako miejsce życia osoby 

niepełnosprawnej 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

         11 

5.2.Zasady i metody oddziaływań aktywizujących osoby 

niepełnosprawne w środowisku 

 

 

 

 

 

 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

         13 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 

 

 

 

 

 

 

16 

7.  Literatura 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26

 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie opiekunka środowiskowa. 

Modułowy program nauczania dla zawodu opiekunka środowiskowa składa się z zestawu 

modułów kształcenia w zawodzie i odpowiadających im jednostek modułowych. Dla każdej 
jednostki modułowej opracowany został pakiet edukacyjny. Pakiet edukacyjny zawiera 
poradnik dla nauczyciela oraz poradnik dla ucznia. Poradnik dla ucznia skonstruowany jest 
tak, aby umożliwić uczniom ukształtowanie umiejętności, które pomogą im zaliczyć 
jednostkę modułową. 
W poradniku dla ucznia zamieszczono następujące części: 
−  wymagania wstępne, 
−  cele kształcenia, 

−  materiał nauczania, 

−  sprawdzian osiągnięć, 
−  literatura. 
Poradnik dla nauczyciela zawiera informacje i wskazówki niezbędne dla efektywnego 
zorganizowania procesu kształcenia w jednostce modułowej. Zamieszczono w 

nim 

następujące części: 
−  wymagania wstępne, 

−  szczegółowe cele kształcenia, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 

−  ćwiczenia, 

−  ewaluacja osiągnięć ucznia, 
−  literatura. 

Wymagania wstępne określają umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed 

rozpoczęciem pracy z poradnikiem. Należy zachęcić uczniów, aby zapoznali się 
z wymaganiami i ocenili, czy je spełniają. Dotyczą one umiejętności, które uczniowie 
ukształtowali podczas dotychczasowej nauki. Spełnienie wymagań wstępnych pozwoli 
uczniom na skoncentrowanie się na kształtowaniu nowych umiejętności potrzebnych do 
zaliczenia jednostki modułowej. 

Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować 

w wyniku procesu kształcenia w jednostce modułowej. Przed rozpoczęciem zajęć należy 
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą. 

W Poradniku dla nauczyciela zamieszczono dwa przykładowe scenariusze zajęć. 

Wskazują one sposób prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod zalecanych 
w programie jednostki modułowej. 

Materiał nauczania w jednostce modułowej podzielony jest na tematy. Dla każdego 

tematu zamieszczono w poradniku dla nauczyciela ćwiczenia (tożsame z tymi, które znajdują 
się w poradniku dla ucznia), które zawierają polecenie, wskazówki do realizacji, zalecane 
metody nauczania–uczenia się oraz środki dydaktyczne. Wykonując poszczególne ćwiczenia 
uczeń powinien ukształtować umiejętności niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia powinna zostać przeprowadzona z pomocą testów osiągnięć 

szkolnych. W poradniku dla nauczyciela zamieszczono dwa przykładowe narzędzia pomiaru 
dydaktycznego. Wszystkie zadania zamieszczone w testach obejmują treści objęte programem 
nauczania oraz sprawdzają, czy uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele. Każdy 
test zawiera: 
−  plan testu sporządzony w formie tabelarycznej, 

−  punktację zadań, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

4

−  propozycję norm wymagań, 

−  instrukcję dla nauczyciela, 

−  instrukcję dla ucznia, 
−  kartę odpowiedzi, 

−  zadania testowe i/lub zadanie praktyczne. 

Ostatnim elementem poradnika dla nauczyciela jest wykaz literatury. Zawiera on 

zarówno pozycje przydatne uczniowi dla pogłębienia wiedzy z zakresu programu jednostki 
modułowej, jak i pozycje metodyczne. 

Jednostka modułowa: Aktywizowanie niepełnosprawnego w środowisku lokalnym jest 

elementem modułu Człowiek niepełnosprawny w rodzinie i środowisku. Moduł ten składa się 
z 4 jednostek: 
1.  Organizowanie systemu wsparcia społecznego. 
2.  Wspomaganie rodziny niepełnosprawnego. 
3.  Aktywizowanie niepełnosprawnego w środowisku lokalnym. 
4.  Korzystanie z zasobów ludzkich i materialnych dla potrzeb podopiecznego. 

Jednostka Aktywizowanie niepełnosprawnego w środowisku lokalnym zawiera 

podstawowe informacje na temat funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w środowisku 
lokalnym oraz działań aktywizujących podejmowanych przez opiekunkę  środowiskową 
i pozwala na ukształtowanie umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu opiekunki 
środowiskowej. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne w jednostce modułowe prowadzone były 

różnymi metodami uwzględniającymi wszystkie strategie kształcenia wielostronnego. 
Szczególny nacisk powinien zostać położony na wykorzystanie metod z zakresu strategii 
problemowej (metody problemowe) i operacyjnej (metody praktyczne). Formy organizacyjne 
pracy powinny być zróżnicowane począwszy od samodzielnej pracy uczniów do pracy 
zespołowej.  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  wskazywać wpływ warunków środowiskowych na rozwój i zachowanie jednostki, 

−  charakteryzować grupę społeczną, jej funkcje i zadania, 

−  przedstawiać różne aspekty pełnienia ról społecznych, 
−  analizować czynniki społeczne wpływające na kształtowanie postaw prospołecznych, 

−  rozróżniać rodzaje zaburzeń osobowości, 

−  identyfikować pojęcie grupy wsparcia, 
−  planować i organizować pracę, 

−  nawiązywać współpracę z różnymi instytucjami i organizacjami udzielającymi wsparcia 

osobom niepełnosprawnym, 

−  identyfikować metody pracy socjalnej i posługiwać się nimi, 
−  wykorzystywać techniki komunikacji interpersonalnej, 

−  identyfikować trudności wynikające z różnego rodzaju niepełnosprawności, 

−  planować działania wspierające podopiecznego i jego rodzinę, 
−  wybrać formy pomocy stosownie do potrzeb podopiecznego i jego rodziny, 

−  planować codzienne czynności podopiecznego uwzględniające możliwości 

podopiecznego, 

−  określać zasady pracy opiekunki z niepełnosprawnym. 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

−  określić cechy zbiorowości lokalnej (społeczności lokalnej) i jej wpływ na socjalizację 

jednostki, 

−  wyjaśnić pojęcie przystosowania społecznego, 

−  określić wpływ czynników środowiskowych na powstawanie zaburzeń przystosowania 

społecznego, 

−  wyjaśnić znaczenie i celowość integracji osoby niepełnosprawnej ze środowiskiem, 

−  określić formy integracji niepełnosprawnego ze środowiskiem lokalnym, 

−  nawiązać współpracę z instytucjami w środowisku lokalnym działającymi na rzecz 

integracji, 

−  zidentyfikować mechanizmy oddziaływania grupy na osobę niepełnosprawną, 

−  zorganizować grupę wsparcia dla osoby niepełnosprawnej, 

−  zaprojektować pracę z różnymi grupami niepełnosprawnych, 
−  zastosować obowiązujące zasady pracy grupowej, 

−  zastosować efektywne metody pracy z grupą, 

−  przygotować podopiecznego do racjonalnego wykorzystania czasu wolnego, 
−  zastosować różne formy terapii zajęciowej w pracy grupowej i indywidualnej, 

−  zaprojektować różne formy wypoczynku podopiecznego, 

−  wykazać znaczenie wychowawczego podejścia do pracy z podopiecznym. 

 

 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Temat: Formy terapii zajęciowej 
 
Czas trwania zajęć: 2 x 45 min. 
 
Cele kształcenia: 

W wyniku przeprowadzonego procesu kształcenia uczeń będzie potrafił: 
−  sformułować jasno i logicznie swoje opinie i sądy, uzasadnienia, 
−  identyfikować formy terapii zajęciowej, 

−  dobierać formy terapii zajęciowej do potrzeb, możliwości i ograniczeń podopiecznego. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 

−  wykład, 

−  pogadanka, 

−  ćwiczenia praktyczne, 
−  dyskusja frontalna. 

 

Formy organizacyjne zajęć: 

−  praca jednolita, 

−  praca indywidualna, 
−  praca grupowa. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  plansze (foliogramy) prezentujące klasyfikację form terapii zajęciowej i podstawowe 

informacje na ich temat, (rzutnik pisma). 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Nauczyciel prezentuje cele zajęć. 
2.  Nauczyciel w formie wykładu prezentuje podstawowe informacje na temat terapii 

zajęciowej i jej wybranych form. 

3.  Nauczyciel odnosi się do doświadczeń uczniów zdobytych podczas wykonywania 

ćwiczenia 3 (4.1.3.) dotyczących wykorzystywanych w miejscu, do którego odbyła się 
wycieczka form terapii zajęciowej oraz udziału uczniów w takich zajęciach. 

4.  Nauczyciel przypomina wspólnie z uczniami wiadomości dotyczące procesu starzenia 

się i potrzeb tego okresu (jednostka modułowa Z1.03). 

5.  Uczniowie zapoznają się z poleceniem i sposobem wykonania ćwiczenia 1 (4.2.3.) 
6.  Uczniowie wykonują  ćwiczenie w parach zgodnie z instrukcją zamieszczoną 

w poradniku dla ucznia). 

7.  Uczniowie prezentują opracowane rozwiązania postawionego w ćwiczeniu problemu 

uzasadniając swój wybór z uwzględnieniem potrzeb, możliwości i ograniczeń osoby 
przedstawionej w opisie sytuacji. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

8

8.  Nauczyciel prosi uczniów o ocenę i komentarz na temat wysłuchanych propozycji 

rozwiązań. 

9.  Nauczyciel prowadzi dyskusję podsumowującą nakierowaną na analizowanie 

uwarunkowań doboru form terapii zajęciowej do potrzeb, możliwości i ograniczeń 
podopiecznych. 

10. Nauczyciel dokonuje oceny efektów pracy uczniów oraz ich udziału w dyskusji. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

9

Scenariusz zajęć 2 
 

Temat: Prace plastyczne – wykonywanie ozdób okolicznościowych różnymi 
technikami 
 
Czas trwania zajęć: 5 x 45 min. 
 
Cele kształcenia: 

W wyniku przeprowadzonego procesu kształcenia uczeń będzie potrafił: 
−  dobrać materiały do prowadzenia prac plastycznych, 

−  określić koszty związane z zakupem materiałów do wykonywania prac plastycznych, 

−  wykorzystać różne techniki plastyczne do wykonania ozdób okolicznościowych. 
 

Metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenia praktyczne, 

−  dyskusja frontalna. 

 

Formy organizacyjne zajęć: 

−  praca jednolita, 

−  praca grupowa. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  papier karbowany, kolorowy papier klejący, kolorowa bibuła, kartony, brystol, klej, 

nożyczki, kolorowe guziki, cekiny, koraliki, sznurek, wstążki, kredki, mazaki, farby, igła, 
nici, plastelina, paski na gwiazdki, gałązki choinki, bombki, szyszki, orzechy, folia 
aluminiowa, świece itp., zdjęcia, instrukcje wykonywania ozdób itp., ceny materiałów do 
wykonywania ozdób. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Nauczyciel prezentuje cele zajęć. 
2.  Uczniowie zapoznają się z poleceniem i instrukcją ćwiczenia 2 (4.2.3.). 
3.  Nauczyciel przygotowuje środki dydaktyczne: materiały potrzebne do wykonywania 

ozdób, instrukcje, zdjęcia, książki. Na materiałach umieszcza ich ceny jednostkowe 
lub przygotowuje cennik, tak aby uczniowie mieli dostępne informacje potrzebne do 
przeprowadzenia kalkulacji. 

4.  Uczniowie dobierają się w grupy 3 – 4 osobowe i wykonują  ćwiczenie zgodnie 

z zawartą w poradniku dla ucznia instrukcją. 

5.  Nauczyciel kontroluje pracę uczniów, służąc im radą i pomocą. Na przykład pomaga 

w weryfikacji pomysłów uwzględniają takie kryterium, jak czas potrzebny na 
wykonanie, dostępność materiałów, koszty. 

6.  Po wykonaniu ozdób (stroików) uczniowie przygotowują ich ekspozycję. 
7.  Przedstawiciel każdej z grup prezentuje efekty pracy uwzględniając między innymi 

takie aspekty jak: 

−  czas potrzebny na wykonanie zadania, 

−  potrzebne umiejętności i ewentualnie występujące ograniczenia (czy wszyscy 

podopieczni będą mogli wykonać takie prace, czy są jakieś ograniczenia?), 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

10

−  koszty związane z wykonaniem zadania (ile potrzeba pieniędzy, aby wykonać 

zadanie, które materiały można pozyskać w inny sposób, np. guziki, koraliki 
bombki, które są w domu podopiecznego i mogą być wykorzystane przy 
wykonaniu prac plastycznych?). 

8.  Nauczyciel dokonuje oceny pracy uczniów wykorzystując ocenę grupową i ocenę 

społeczną (np. głosowanie w klasie na najlepszą ozdobę, stroik). 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

11

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.  Środowisko społeczne jako miejsce życia osoby 

niepełnosprawnej 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Po obejrzeniu filmu fabularnego wskaż wpływ czynników środowiskowych na 

powstawanie zaburzeń przystosowania społecznego. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie wiadomości dotyczące funkcjonowania człowieka w rodzinie 

i środowisku, 

2)  obejrzeć film fabularny, np. „Żegnaj Tereska” i dokonać analizy przedstawionej sytuacji 

pod kątem: 
−  wypełniania przez rodzinę jej funkcji, 
−  postaw rodzicielskich, 

−  funkcjonowania osoby (bohaterki filmu) w innych grupach: rówieśniczej, szkolnej. 

3)  dokonać analizy zachowań bohaterki filmu niezgodnych z normami społecznymi, 
4)  uczestniczyć w dyskusji na temat wpływu czynników środowiskowych na powstawanie 

zaburzeń w procesie socjalizacji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie powinno być wykonane z wykorzystaniem metod eksponujących (film) oraz 

dyskusji frontalnej. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  film fabularny, np. „Żegnaj Tereska”, telewizor, odtwarzacz video. 

 

Ćwiczenie 2 

Określ mechanizmy oddziaływania grupy na przykładzie sytuacji przedstawionej na 

filmie. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie (zapoznać się) wiadomości dotyczące mechanizmów oddziaływania 

grupy, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

12

2)  obejrzeć film fabularny. np. „Trener” i dokonać analizy przedstawionej sytuacji pod 

kątem: 

−  etapów tworzenia grupy, 

−  zmiany postaw członków grupy, 

−  roli osoby prowadzącej grupę. 

3)  zidentyfikować mechanizm oddziaływania grupy na jej członków, 
4)  uczestniczyć w dyskusji mającej na celu ukazanie wpływu grupy na jej członków oraz 

wpływu wykorzystania metody pracy grupowej na socjalizację członków grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie powinno być wykonane z wykorzystaniem metod eksponujących (film) oraz 

dyskusji frontalnej. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  film fabularny, np. „Trener roku”, telewizor, odtwarzacz video. 
 
Ćwiczenie 3 

Wskaż możliwości współdziałania opiekunki środowiskowej w zakresie aktywizowania 

podopiecznych z różnymi instytucjami znajdującymi się w środowisku lokalnym. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  uczestniczyć w wycieczce dydaktycznej do różnych instytucji realizujących terapię 

zajęciową, np. warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy itp., 

2)  zapoznać się z różnymi formami terapii zajęciowej i metodami pracy z podopiecznymi 

oraz działaniami służącymi integracji społecznej, 

3)  uczestniczyć w wybranych zajęciach terapii zajęciowej, 
4)  zaobserwować wpływ uczestnictwa w zajęciach grupowych na osoby w nich 

uczestniczące, 

5)  sporządzić wykaz instytucji, z którymi wybrana placówka współpracuje i w jakim 

zakresie, 

6)  uczestniczyć w dyskusji na forum klasy na temat mechanizmów oddziaływania grupy na 

osobę niepełnosprawną. Uzasadnić możliwość zaangażowania instytucji istniejących 
w środowisku lokalnym na rzecz osób niepełnosprawnych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  dla prawidłowego wykonania zadania należy zorganizować wycieczkę przedmiotową, 

podsumowanie ćwiczenia powinno odbyć się w formie dyskusji frontalnej. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  arkusze papieru, przybory do pisania. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

13

5.2. Zasady i metody oddziaływań aktywizujacych osobę niepełnosprawną 

w środowisku 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz odpowiednią formę terapii zajęciowej uwzględniając możliwości i ograniczenia 

osoby niepełnosprawnej. 
 
Opis sytuacji 
Podopieczna jest apatyczna, nie chce podejmować żadnego wysiłku, żadnych prac. Mówi, że 
źle widzi i ręce ją bolą. Kiedyś szydełkowała, wyszywała, robiła wiele rzeczy na drutach. Do 
tej pory w mieszkaniu na meblach leżą serwetki wykonane przez nią, ma także swetry, które 
kiedyś zrobiła. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1) dokładnie zapoznać się z poleceniem i opisem sytuacji, 
2) przypomnieć sobie wiadomości dotyczące procesu starzenia się i potrzeb tego okresu, 
3) dokonać analizy możliwości i ograniczeń podopiecznej, 
4) zaproponować odpowiednią formę terapii zajęciowej, uwzględniającą możliwości 

i ograniczenia podopiecznej, 

5) uzasadnić swój wybór, zwrócić uwagę na zasady pracy z osobą niepełnosprawną 
6) zaprezentować na forum klasy efekty swojej pracy, 
7) uczestniczyć w podsumowaniu ćwiczenia nakierowanym na analizowanie uwarunkowań 

doboru form terapii zajęciowej do potrzeb, możliwości i ograniczeń podopiecznych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  uczniowie wykonują  ćwiczenie indywidualnie lub w parch. Podsumowanie powinno 

odbyć się w formie dyskusji frontalnej. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  arkusze papieru, przybory do pisania. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj ozdoby choinkowe lub stroiki świąteczne. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

14

Uczeń powinien: 

1)  dobrać partnerów do pracy w 3-4 osobowym zespole, 
2)  zastanowić się nad wyborem rodzaju ozdób korzystając z dostępnych zdjęć, rysunków, 

instrukcji, 

3)  przedyskutować różne propozycje w grupie i dokonać wyboru rodzaju wykonywanych 

ozdób uwzględniając posiadane środki, 

4)  uczestniczyć w wykonywaniu ozdób wykorzystując własne umiejętności i właściwie 

współpracując z innymi członkami zespołu, 

5)  sporządzić kosztorys wykonanych prac uwzględniając zużyte materiały i informacje o ich 

cenach otrzymane przez nauczyciela, 

6)  zaprezentować wykonaną pracę na forum klasy, 
7)  uczestniczyć w podsumowaniu ćwiczenia i ocenie pracy zespołu zadaniowego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie praktyczne wykonywane jest w grupach, podsumowanie ćwiczenia powinno 

się odbyć w formie dyskusji frontalnej. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  papier karbowany, kolorowy papier klejący, kolorowa bibuła, kartony, brystol, klej, 

nożyczki, kolorowe guziki, cekiny, koraliki, sznurek, wstążki, kredki, mazaki, farby, igła, 
nici, plastelina, paski na gwiazdki, gałązki choinki, bombki, szyszki, orzechy, folia 
aluminiowa, świece itp., zdjęcia, instrukcje wykonywania ozdób itp. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaplanuj i przeprowadź gry i zabawy towarzyskie. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać partnerów do pracy w 3-4 osobowej grupie, 
2)  wylosować przygotowany przez nauczyciela opis grupy, dla której należy przygotować 

gry i zabawy (liczebność grupy, wiek, niepełnosprawność itp.) wraz z opisem warunków 
(np. pomieszczenie, warunki pogodowe, czas trwania itp.), 

3)  przeprowadzić analizę możliwości psychofizycznych oraz potrzeb podopiecznych, 
4)  określić cel podejmowanych gier i zabaw, 
5)  dobrać odpowiednie formy zajęć, 
6)  opracować plan przeprowadzenia zajęć i przygotować odpowiednie pomoce, 
7)  przeprowadzić zaplanowane gry i zabawy (pozostali uczestnicy zajęć wcielą się 

w podopiecznych), 

8)  dokonać oceny przeprowadzonych zajęć pod kątem osiągnięcia zamierzonych celów, 
9)  uczestniczyć w podsumowaniu ćwiczenia i ocenie umiejętności planowania 

i organizowania gier i zabaw. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie praktyczne wykonywane jest w grupach z wykorzystaniem metody gry 

dydaktycznej (symulacyjnej), podsumowanie ćwiczenia powinno się odbyć w formie 
dyskusji frontalnej. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  gry planszowe, kredki, papier, mazaki, skakanki, balony, magnetofon, kasety, 

instrumenty muzyczne itp. (w zależności od rodzaju gier i zabaw). 

 
Ćwiczenie 4 

Opracuj scenariusz zajęć aktywizujących dla grupy rówieśniczej, np. seniorów – osób 

niepełnosprawnych fizycznie. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przedstawionymi przez nauczyciela przykładowymi scenariuszami zajęć, 
2)  przypomnieć sobie wiadomości dotyczące różnych form zajęć w ramach terapii 

zajęciowej, 

3)  przypomnieć sobie wiadomości dotyczące możliwości i ograniczeń osób starszych, 

niepełnosprawnych fizycznie, 

4)  przypomnieć sobie zasady prawidłowego planowania działań, 
5)  dobrać partnera do współpracy przy wykonaniu zadania, 
6)  ułożyć scenariusz uwzględniający różnorodne formy aktywizowania osób starszych, 
7)  efekty pracy zaprezentować na forum klasy, 
8)  uczestniczyć w dyskusji na temat prawidłowości sporządzonych scenariuszy zajęć, 
9)  wprowadzić ewentualne potrzebne zmiany do opracowanego scenariusza. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenie praktyczne wykonywane jest w grupach, podsumowanie ćwiczenia powinno 

się odbyć w formie dyskusji frontalnej. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  przykłady scenariuszy zajęć, papier, pisaki, tablica flip – chart, lub rzutnik pisma i folie. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

16

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Sprawdzian I 
 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wspomaganie rodziny 
niepełnosprawnego” 

 
Test składa się z 12 zadań, w tym 7 zadań wielokrotnego wyboru i 5 zadań typu prawda - 
fałsz. 
Zadania 1, 2, 4, 6, 8, 9, 11 są z poziomu podstawowego. 
Zadania 3, 5, 7, 10, 12 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 
Punktacja zadań: 
−  1 punkt za każdą prawidłową odpowiedź, za złą odpowiedź lub jej brak 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

−  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 5 pkt za odpowiedzi na zadania z poziomu 

podstawowego, 

−  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 7 pkt za odpowiedzi na zadania z poziomu 

podstawowego, 

−  dobry - za uzyskanie co najmniej 9 pkt, w tym co najmniej 2 pkt za odpowiedzi na zadania 

z poziomu ponadpodstawowego, 

−  bardzo dobry - za uzyskanie co najmniej 11 pkt, w tym co najmniej 4 pkt za odpowiedzi na 

zadania z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. b, 6. d, 7. c, 8. p, 9. f, 10. f, 11. p, 12. f

 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria celu  Poziom wymagań

1. Identyfikować pojecie społeczności/zbiorowości 

lokalnej 

B P 

2. Rozróżniać rodzaje grup 

3. Rozróżniać rodzaje integracji społecznej B PP 
4. Identyfikować mechanizmy psychologicznego 

oddziaływania grupy na jednostkę 

B P 

5. Analizować etapy tworzenia i rozwoju grupy 

PP 

6. Identyfikować formy terapii zajęciowej B P 
7. Identyfikować działania podejmowane w ramach 

różnych form terapii zajęciowej 

B PP 

8. Identyfikować cechy procesu socjalizacji 

9. Identyfikować wpływ procesu socjalizacji na 

jednostkę 

B P 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

17

10. Identyfikować cele integracji społecznej B PP 
11. Identyfikować zadania wychowawcze opiekunki 

środowiskowej 

B P 

12. Rozróżniać style spędzania wolnego czasu 

PP 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

18

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

 
1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
4.  Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed końcem sprawdzianu. 
7.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
8.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zastawy zadań testowych. 
 

 

Instrukcja dla ucznia 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Udzielaj odpowiedzi wyłącznie na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Wybraną przez siebie prawidłową odpowiedź otocz kółkiem. 
6.  Jeżeli się pomylisz skreśl krzyżykiem błędną zakreśloną kółkiem odpowiedź, a następnie 

otocz kółkiem odpowiedź prawidłową. 

7.  Na wykonanie sprawdzianu osiągnięć masz 35 minut. 
8.  Jeżeli masz pytania i wątpliwości podnieś rękę i zadaj pytanie nauczycielowi. 
9.  Pamiętaj, że Twoja praca musi być samodzielna. 
10. Przed oddaniem karty odpowiedzi sprawdź poprawność wybranych odpowiedzi. 
11. Sprawdź ponownie, czy Twoja karta odpowiedzi jest prawidłowo podpisana. 
12. Powodzenia. 

 

Materiały dla ucznia: 

−  instrukcja, 
−  zestaw zadań testowych, 

−  karta odpowiedzi. 
 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

19

Zestaw zadań testowych 
 

I. Zaznacz prawidłową odpowiedź. 
 
1. Grupa ludzi zamieszkująca dany obszar, wewnętrznie zintegrowana to: 

a) społeczność lokalna, 
b) zbiorowość społeczna, 
c) środowisko społeczne, 
d) społeczność funkcjonalna. 

2. Grupą pierwotną jest: 

a) grupa rodzinna, sąsiedzka, zawodowa, 
b) grupa rodzinna, sąsiedzka, społeczność lokalna, 
c) grupa sąsiedzka, zawodowa, społeczność lokalna, 
d) grupa zawodowa, rodzinna, społeczność lokalna. 

3.  Łączenie się osób niepełnosprawnych zamieszkującymi wspólne terytorium i umożliwiające 

wzajemne bezpośrednie kontakty jest istota integracji: 
a) w płaszczyźnie wspólnoty narodowej, 
b) w płaszczyźnie wspólnoty religijnej, 
c) w płaszczyźnie lokalnej, 
d) w płaszczyźnie rodzinnej. 

4. Przyjęcie norm i wartości narzuconych z zewnątrz to: 

a) naśladownictwo, 
b) konformizm, 
c) identyfikacja, 
d) internalizacja. 

5. Etapem krytycznym dla trwania i rozwoju grupy jest etap: 

a) tworzenia grupy, 
b) stabilizacji struktury i norm, 
c) realizacji celu grupowego, 
d) oceny pracy z grupą. 

6. Do form terapii zajęciowej aktywizujących podopiecznego należą: 

a) słuchanie muzyki, gry świetlicowe, śpiewanie w chórze, 
b) słuchanie muzyki, udział w warsztatach, śpiewanie w chórze, 
c) udział w warsztatach, oglądanie wystawy, śpiewanie w chórze, 
d) udział w warsztatach, śpiewanie w chórze, gry świetlicowe. 

7. Do ergoterapii można zaliczyć: 

a) zapewnienie podopiecznemu komfortowej pozycji podczas terapeutycznego czytania 

książek, 

b) dobranie parametrów mebli do możliwości i ograniczeń człowieka, 
c) podejmowanie prac takich jak pielęgnowanie kwiatów, robienie porządków, 
d) słuchanie muzyki. 

 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

20

II. Zaznacz na karcie odpowiedzi „P”, jeżeli podane stwierdzenie jest prawdziwe, „F”, jeżeli 

jest fałszywe. 

 
8.  Socjalizacja jest procesem trwającym przez całe  życie i nie kończy się wraz 

z dzieciństwem. 

9.  Socjalizacja wywiera na jednostkę zawsze wpływ pozytywny. 
 
10. Rehabilitacja ukierunkowana na integrację społeczną osób niepełnosprawnych polega na 

wypełnianiu za nich zadań wynikających z ich ról społecznych. 

 
11. Funkcja wychowawcza pracy opiekunki środowiskowej polega między innymi na 

przygotowaniu podopiecznego do aktywności. 

 
12. Osoba, która spędza wolny czas uczestnicząc w koncertach, pokazach filmowych 

przejawia styl domocentryczny spędzania wolnego czasu. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

21

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko .................................................................................................. 
 

Aktywizowanie niepełnosprawnego w środowisku lokalnym 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

Nr pytania 

Odpowiedź Punkty 

1 a b c d 

 

2 a b c d 

 

3 a b c d 

 

4 a b c d 

 

5 a b c d 

 

6 a b c d 

 

7 a b c d 

 

8 P 

 

9 P 

 

10 P 

 

11 P 

 

12 P 

 

Razem:  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

22

Sprawdzian II 
 

Test praktyczny wysoko symulowany 
 
Zadanie praktyczne wymaga wykazania się przez ucznia umiejętnościami z poziomu 
podnadpodstawowego. 
 
Uczeń powinien być oceniany według następujących kryteriów: 
 
1.  Dobranie odpowiedniej metody pracy. 
2.  Zaproponowanie formy/form terapii zajęciowej. 
3.  Wskazanie możliwości utworzenia grupy wsparcia. 
4.  Wskazanie możliwości zaangażowania instytucji znajdujących się w środowisku 

lokalnym. 

5.  Uwzględnienie potrzeb, możliwości i ograniczeń podopiecznych. 
6.  Uzasadnienie celowości zaproponowanych działań. 

 

Sposób punktowania: 
Kryteria 1-5 oceniane są w skali 3-stopniowej, 
 

0 – nie wykazuje umiejętności – nie udzielił odpowiedzi, 

 

1 – wykazuje umiejętność w ograniczonym zakresie, odpowiedź jest niepełna lub 

częściowo poprawna, 
 

2 – wykazuje umiejętność w pełnym zakresie - udzielił pełnej i wyczerpującej odpowiedzi. 

Kryterium 6 oceniane jest od 0 – 3 punktów: 0 za brak uzasadnienia, lub uzasadnienie 
całkowicie błędne, 3 punkty z pełną, wyczerpującą i logiczną odpowiedź. 1 lub 2 punkty 
powinny być przyznane, jeżeli odpowiedź jest niepełna lub obarczona błędami. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następującą 
ocenę szkolną: 

−  dopuszczający – uczeń uzyskał co najmniej 6 punktów, w tym przynajmniej po 1 punkcie 

za dobór form terapii zajęciowej i uzasadnienie celowości podjętych działań, 

−  dostateczny – uczeń uzyskał co najmniej 8 punktów, w tym przynajmniej po 1 punkcie za 

dobór form terapii zajęciowej i uzasadnienie celowości podjętych działań, 

−  dobry – uczeń uzyskał co najmniej 10 punktów, w tym przynajmniej po 2 punkty za dobór 

form terapii zajęciowej i uzasadnienie celowości podjętych działań, 

−  bardzo dobry – uczeń uzyskał co najmniej 12 punktów, w tym 2 punkty za dobór form 

terapii zajęciowej i 3 za uzasadnienie celowości podjętych działań. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

23

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

 
1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podaj uczniom zasady oceniania wykonania zadania. 
4.  Uczniowie wykonują zadanie praktyczne indywidualnie. 
5.  Daj uczniowi przygotowane: instrukcję dla ucznia i treść zadania praktycznego oraz kartę 

odpowiedzi. 

6.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
7.  Oceniaj wykonywanie zadania przez ucznia na karcie odpowiedzi, uwzględniając podane 

kryteria i sposób punktowania. 

 

Instrukcja dla ucznia 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z poleceniem zamieszczonym w zadaniu. 
3.  Przeczytaj opis sytuacji. 
4.  Zapoznaj się z poleceniami pomocniczymi zamieszczonymi w zadaniu do wykonania. 
5.  Udzielaj odpowiedzi wyłącznie na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  Na wykonanie sprawdzianu osiągnięć masz 45 minut. 
7.  Jeżeli masz pytania i wątpliwości podnieś rękę i zadaj pytanie nauczycielowi. 
8.  Pamiętaj, że Twoja praca musi być samodzielna. 
9.  Przed oddaniem karty odpowiedzi sprawdź poprawność udzielonych odpowiedzi. 
10. Sprawdź ponownie, czy Twoja karta odpowiedzi jest prawidłowo podpisana. 
11. Powodzenia. 
 
Materiały dla ucznia: 
 

−  instrukcja dla ucznia, 
−  treść zadania praktycznego, 

−  karta odpowiedzi. 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

24

Zadanie praktyczne 
 

Zaprojektuj pracę z grupą podopiecznych wskazaną w opisanej sytuacji. Uwzględnij podane 
polecenia pomocnicze. 
 
Opis sytuacji 
Opiekujesz się trzema podopiecznymi mieszkającymi w jednym bloku. Są to kobiety w wieku 
powyżej 70 lat, mają ograniczone możliwości poruszania się. Wszystkie podopieczne są 
osobami samotnymi, nie mają  własnych dzieci lecz mają dalszych krewnych. Czują się 
opuszczone, wspominają z rozrzewnieniem dawne czasy. Teraz nikt do nich nie zagląda. 
Podopieczne znają się z widzenia, lecz nigdy nie utrzymywały ze sobą bliskich kontaktów. 
Jedna z podopiecznych w młodości dużo podróżowała, ma wiele zdjęć i przezroczy z różnych 
zakątków  świata. Teraz porusza się na wózku inwalidzkim i rozpacza, że nie ma z kim 
podzielić się swoimi wspomnieniami. Druga z podopiecznych nie jest chętna do żadnej 
aktywności, lubi słuchać muzyki operetkowej. Trzecia z pań całe swoje życie zajmowała się 
domem, była dobrą gospodynią, lubiła piec ciasta i gotować. Po śmierci męża doznała 
wylewu i dlatego też ma problemy z poruszaniem się. Jest osobą cichą, o łagodnym 
usposobieniu. 
W bloku 11- piętrowym, w którym mieszkają podopieczne znajduje się przedszkole, 
niedaleko jest kościół, szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące. 
 
Polecenia pomocnicze 
1.  Dobierz metodę pracy. 
2.  Zaproponuj formę/formy terapii zajęciowej. 
3.  Wskaż możliwość utworzenia grupy wsparcia. 
4.  Wskaż możliwość zaangażowania instytucji znajdujących się w środowisku lokalnym. 
5.  Uwzględnij potrzeby, możliwości i ograniczenia podopiecznych. 
6.  Uzasadnij celowość zaproponowanych działań. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

25

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko .................................................................................................. 
 

Aktywizowanie niepełnosprawnego w środowisku lokalnym 

 

1.  Wybrana metoda pracy 
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
........................................................................................................................................... 
2.  Zaproponowana forma/formy terapii zajęciowej 
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
............................................................................................................................................ 
3.  Propozycja utworzenia grupy wsparcia 
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
............................................................................................................................................. 
4.  Propozycja zaangażowania instytucji 
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
............................................................................................................................................ 
5.  Potrzeby, możliwości i ograniczenia podopiecznych 
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
............................................................................................................................................. 
6.  Uzasadnienie celowości zaproponowanych działań 
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
............................................................................................................................................. 

 

Kryterium Punktacja 

1  
2  
3  
4  
5  
6  

Razem:  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

26

7. LITERATURA 

 

1.  Chodkowska M.: Formy i możliwości społecznego wsparcia niepełnosprawnych poprzez 

integrację w płaszczyźnie mikro- i makrostruktur [w] Auxilium Sociale Nr 2 z 1997 r. 

2.  DuBois B., Miley K.K.: Praca socjalna 1. Interart, Warszawa 1996 
3.  Garvin Ch., Seabury B.: Działania interpersonalne w pracy socjalnej. Interart, Warszawa 

1996 

4.  Goodman N.: Wstęp do socjologii Wydawnictwo Zysk i s-ka, Poznań 1997 
5.  Griesbeck J.: Zabawy dla grup. Wydawnictwo jedność, Kielce 1999 
6.  Juros A., Otrębski W.: Integracja osób z niepełnosprawnością w społeczności lokalnej, 

Wyd. Fundacja Środkowoeuropejskie Centrum Ekonomii Działania Społecznego, Lublin 
1997 

7.  Kamiński A.: Funkcje pedagogiki społecznej. WSiP, Warszawa 1980 
8.  Kantowicz E.: Elementy teorii i praktyki pracy socjalnej. Wydawnictwo Uniwersytetu 

Warmińsko–Mazurskiego, Olsztyn 2001 

9.  Kawczyńska-Butrym Z.: Niepełnosprawność – specyfika pomocy społecznej. Interart, 

Warszawa 1996 

10. Kawczyńska-Butrym Z.: Koncepcje opieki i zawody opiekuńcze. Pracownicy socjalni i 

pielęgniarki. Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego, Olsztyn 2001 

11. Kowalik S.: Psychospołeczne podstawy rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Warszawa 

1996 

12. Kozaczuk L.: Terapia zajęciowa w domach pomocy społecznej Interart. Warszawa 1996 
13. Mc Ginnies A.L.: Sztuka motywacji. Vocatio, Warszawa 1992 
14. Neubacker–Fesser M.: 100 zabawek i dekoracji z papieru. Świat Książki, Warszawa 2003 
15. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „Żak”, 

Warszawa 1998 

16. Pietrzak H., Hałaj J.B.: Psychologia społeczna w praktyce. Wydawnictwo WSP, Rzeszów 

2000 

17. Repińska R.: Rodzina, tradycja, obrzędowość w zajęciach  świetlicowych. Bydgoszcz 

1994 

18. de Robertis C., Pascal H.: Postępowanie metodyczne w pracy socjalnej z grupami 

i społecznościami. Interart, Warszawa 1997 

19. Szmagalski J.: Metoda grupowa w pracy socjalnej w: Pedagogika społeczna Lepalczyk I., 

Pilch T. (red.). Wydawnictwo „Żak”, Warszawa 1995 

20. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998 

21. Szmagalski J.: Przewodzenie małym grupom. Działania grupowe. Wydawnictwo Centrum 

Animacji Kultury, Warszawa 1998 

22. Witkowski T.: Zrozumieć problemy osób niepełnosprawnych. ZWL, Warszawa 1993 
23. Zrałek M.: Środowisko zamieszkania a niepełnosprawni, PWN, Warszawa 1994