background image

 

Beata Jędrys 
doradca metodyczny matematyki 
PCDZN Puławy 

 
 

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI 

w klasie II gimnazjum 

 

Temat:  Przed  nami  powtórki  materiału  –  działania  na  potęgach 

i pierwiastkach 

 

Cele ogólne: 

  rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem tekstu 

matematycznego 

  nauczanie dobrej organizacji pracy, systematyczności, wytrwałości 

i pracowitości 

  przyzwyczajanie ucznia do korzystania z definicji i twierdzeo 

  nabycie sprawności wykonywania obliczeo na liczbach wymiernych, 

potęgach i pierwiastkach, 

 
 
Cele szczegółowe: 

Uczeo: 

  oblicza potęgi liczb i pierwiastki liczb; 

  zapisuje w postaci jednej potęgi: iloczyny i ilorazy potęg o takich samych 

podstawach, iloczyny i ilorazy potęg o takich samych wykładnikach oraz 

potęgę potęgi (przy wykładnikach naturalnych); 

  zamienia potęgi o wykładnikach całkowitych ujemnych na odpowiednie 

potęgi o wykładnikach naturalnych; 

background image

 

  stosuje własności potęg i pierwiastków przy obliczaniu wartości wyrażeo 

arytmetycznych; 

  zbiera i analizuje informacje zawarte w tekście oraz rozwiązuje zadania 

z treścią. 

 
Metody nauczania – eksponująca, burza mózgów, dwiczeniowa 

Formy pracy na lekcji – indywidualna, grupowa, zbiorowa 

Środki dydaktyczne  – plansze pomocnicze, załączniki do lekcji, przygotowane 

zadania dla uczniów 

 

Przebieg lekcji: 

A.  Część wstępna 

1.  Powitanie uczestników lekcji. 

2.  Wstępna organizacja i przygotowanie do lekcji. 

3.  Powtórzenie  wiadomości  dotyczących  własności  działao  na  potęgach 

i pierwiastkach. 

-  uczniowie  na  przygotowanym  przez  nauczyciela  arkuszu  papieru 

wypisują  znane  im  definicje  dotyczące  potęg  i  pierwiastków  oraz 

własności działao na nich  

 

B.  Część podstawowa 

1.  Podanie tematu lekcji. 

2.  Zapoznanie uczniów z celem lekcji. 

3.  Uczniowie  analizują  treśd  zadania  przygotowanego  przez  nauczyciela 

(załącznik  1)  –  wydrukowane  zadanie  wisi  na  tablicy.  Jeden  z  uczniów 

przedstawia  sposób  rozwiązania  i  formułuje  wniosek.  Nauczyciel 

background image

 

koryguje  w  razie  potrzeby  odpowiedź  ucznia,  czuwa  nad  poprawnością 

języka matematycznego. 

4.  Każdy  uczeo  otrzymuje  inne  zadanie  do  rozwiązania  –  każdemu 

otrzymanemu  wynikowi  jest  przyporządkowana  odpowiednia  litera  

(karta  pracy  z  przykładami  dla  uczniów  –  załącznik  2)  oraz  jednakowy 

szablon  z zaszyfrowanym  hasłem  (szablon  do  hasła  –  załącznik  3). 

Uczniowie rozwiązują otrzymane zadanie w zeszytach, następnie wybrani 

uczniowie  przedstawiają  rozwiązania  na  tablicy  i  swoją  literkę  wpisują 

w tabeli wiszącej na tablicy pod odpowiednim wynikiem. Wspólna praca 

owocuje odczytaniem hasła: 

„Dajcie mi punkt podparcia, a sam jeden poruszę z posad Ziemię” 

 

Nauczyciel podaje, że powyższa myśl jest autorstwa Archimedesa. 

5.  Dwójka uczniów przedstawia przygotowane przez nich informacje z życia 

Archimedesa (krótki życiorys, osiągnięcia, anegdoty, portret uczonego). 

6.  Uczniowie  zapoznają  się  z  treścią  zadania  (załącznik  4).  Na  podstawie 

tekstu  źródłowego  analizują  w  parach  zadanie  a  następnie  jeden 

z uczniów omawia sposób rozwiązania i przedstawia go na tablicy. 

 

 

C.  Część końcowa 

1.  Podsumowanie pracy na lekcji, ocena aktywności uczniów. 

2.  Refleksje uczniów po zakooczonej lekcji. 

 

 

Załącznik 1 

background image

 

Na  gałązce  świerku  każdego  roku  wyrastają  z  jednego  pąka  3  nowe  pędy 

zakooczone  pąkiem.  Ile  pąków  będzie  miała  po  siedmiu  latach  świerkowa 

gałązka, która wyrosła z jednego pąka? 

A)  3 * 7; 

B)  3 + 7 

C)  7

3

D) 3

7

 

 

 

 

Załącznik 2 

 

Zapisz w postaci potęgi: 
D. 3*3*3*3 = 
A. 7

4

*7

3

 = 

J.  5

11

: 5

7

C. (4

2

)

3

 = 

 
Oblicz: 
I. 3

2  

E. (-2)

4

 =  

M. 2

-3

 = 

P. (

6

5

)

-2 

 
Zapisz w postaci potęgi i oblicz: 
U. (-0,2)

7

*5

7

 = 

N. (4

5

 : 4

-2

)*(4

-2

)

3

 = 

 
Znajdź pierwiastki kwadratowe i sześcienne z liczb: 
K. 

36

T. 

4

1

2

background image

 

O. 

3

8

 
Usuo niewymiernośd z mianownika: 

R. 

3

3

2

 
Wyłącz czynnik przed znak pierwiastka: 
S. 

20

Z. 

3

24

Ę. Znajdź liczbę dodatnią, której podwojony kwadrat jest równy 200. 

 
 

 

 

 

Załącznik 3 

SZABLON DO HASŁA Z SZYFREM 

 
 

3

4

  7

7

  5

4

  4

6

  9  16   

8

1

  9    1

25

11

  -1  4  6  1

2

1

    1

25

11

  2  3

4

  1

25

11

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

7

7

 

3

3

2

  4

6

  9  7

7

    7

7

    2

5

  7

7

 

8

1

    5

4

  16  3

4

  16  4    1

25

11

  2 

 

 

 

 

 

   

   

 

 

   

 

 

 

 

   

 

 

3

3

2

 

-

2

5

  2

3

3

  10    2

3

3

    1

25

11

  2  2

5

  7

7

  3

4

    2

3

3

  9  16 

8

1

  9  10 

 

   

 

 

   

   

   

 

 

   

   

 

   

 

 
Załącznik 4 

Zadanie 3 

Przeczytaj poniższy tekst: 

background image

 

 

„Wielkimi  liczbami  posługiwała  się  już  Archimedes.  Oprócz  znanej 

Grekom  liczby  miriada  (10000)  wprowadził  liczbę  miriada  miriad.  W  swoim 

dziele  „Rachmistrz  piasku”  szacował,  ile  ziaren  piasku  jest  na  plaży.  Obliczał 

także,  ile  ziaren  piasku  wypełniłoby  wszechświat.  Wynik,  jaki  otrzymał 

Archimedes, dzisiaj zapisalibyśmy jako 10

52

.” 

 

Odpowiedz  na  pytanie:  Do  jakiej  potęgi  należy  podnieśd  liczbę  miriada,  aby 

otrzymad liczbę 10

52