background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI  

 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Alicja Jadwiga Pasemko 

 
 
 
 
 
 

Prowadzenie profilaktyki i edukacji zdrowotnej 
322[05].O1.02 
 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Maria Żukowska 
dr n. med. Irena Białokoz-Kalinowska 
 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
Alicja Jadwiga Pasemko 
 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Maria Żukowska  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[05].O1.02 
Prowadzenie profilaktyki i edukacji zdrowotnej zawartej w modułowym programie dla 
zawodu ortoptystka 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia  

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12

 5.1. Profilaktyka, promocja i edukacja zdrowotna 

12

   5.1.1. Ćwiczenia  

12

 5.2. Zasady żywienia i profilaktyka chorób cywilizacyjnych  

14

            5.2.1. Ćwiczenia  

14

     5.3. Epidemiologia, szczepienia ochronne oraz przepisy sanitarne 

16

             5.3.1. Ćwiczenia  

16

     5.4. Narząd wzroku oraz zapobieganie chorobom oczu     

18

             5.4.1. Ćwiczenia  

18

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20

7.

 

Literatura 

32

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.

 

WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie ortoptystka 322[05]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed przystąpieniem do nauki tej 
jednostki modułowej, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć i w ramach samokształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

 metoda przypadków, 

 

 metoda projektów, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

wykład konwersatoryjny, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

  Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Zajęcia powinny odbywać się w grupie 
liczącej maksymalnie 15 osób z podziałem na 2–3-osobowe zespoły. Wskazane jest 
prowadzenie ćwiczeń w szpitalnych oddziałach pediatrycznych. 
W tym opracowaniu podano również: 

 

propozycje norm wymagań, 

 

plany testów w formie tabelarycznej z kluczem odpowiedzi, 

 

instrukcje dla nauczyciela, 

 

instrukcje dla ucznia, 

 

zestawy zadań testowych, 

 

karty odpowiedzi. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

322[05].O1 

Podstawy działalności usługowej 

w ochronie zdrowia 

322[05].O1.01 

Charakteryzowanie 

psychicznego 

rozwoju człowieka 

322[05].O1.02 

Prowadzenie 

profilaktyki 

i edukacji zdrowotnej 

322[05.O1.03 

Stosowanie przepisów bhp, 

ochrony przeciwpożarowej 

i ochrony środowiska 

322[05].O1.04 

Udzielanie pierwszej 

pomocy 

322[05].O1.05 

Stosowanie przepisów prawa 

 i zasad ekonomiki  

w ochronie zdrowia 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

używać komputera, 

 

współpracować w zespole terapeutycznym, 

 

znać i przestrzegać praw dziecka (Europejska Karta Praw Dziecka w Szpitalu, Konwencja 
o Prawach Dziecka), 

 

znać anatomię i fizjologię człowieka ze szczególnym uwzględnieniem narządu wzroku, 

 

udzielać rodzicom i dziecku informacji o działających grupach wsparcia społecznego, 

 

być empatycznym,  

 

zaspokajać potrzeby psychospołeczne dziecka, 

 

wykonywać czynności związane z zaspokajaniem potrzeb biologicznych dziecka 
zdrowego i chorego, 

 

wykonywać czynności pielęgnacyjne w stosunku do dziecka zdrowego i chorego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

 

posłużyć się podstawowymi pojęciami z dziedziny profilaktyki i promocji zdrowia, 

 

określić wpływ środowiska naturalnego i jego zanieczyszczeń na stan zdrowia człowieka, 

 

określić wpływ nieprawidłowego żywienia na stan zdrowia dzieci i dorosłych, 

 

dokonać analizy przyczyn i skutków chorób cywilizacyjnych, 

 

określić podstawowe czynniki chorobotwórcze i wyjaśnić mechanizm powstawania 
chorób zakaźnych oraz metod ich zwalczania, 

 

określić wymagania sanitarno-epidemiologiczne, obowiązujące w jednostkach ochrony 
zdrowia, 

 

wyjaśnić wpływ czynników zewnętrznych: oświetlenia, kolorystyki, miejsca pracy, 
odległości przedmiotów, pozycji ciała przy pracy na pracę narządu wzroku, 

 

określić wpływ promieniowania ultrafioletowego na narząd wzroku, 

 

wyjaśnić zasady stosowania profilaktyki okulistycznej u dzieci w okresie przedszkolnym 
i szkolnym oraz u dorosłych, 

 

określić warunki pracy przy monitorze, 

 

zastosować podstawowe działania profilaktyczne w układzie wzrokowym ze szczególnym 
uwzględnieniem zeza i niedowidzenia, 

 

przedstawić problematykę uzależnień od alkoholu, narkotyków i tytoniu, 

 

zastosować różne metody i formy edukacji zdrowotnej w środowisku pracy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca……………………………………… 
Modułowy program nauczania:  

Ortoptystka 322[05] 

Moduł:  

Podstawy  działalności usługowej w ochronie zdrowia 
322[05].O1 

Jednostka 

modułowa: 

 

Prowadzenie profilaktyki i edukacji zdrowotnej 
322[05].O1.02. 

Temat:  Żywienie dzieci z chorobą cywilizacyjną. 

Cel ogólny: Kształtowanie  nawyków  żywieniowych i umiejętność planowania posiłków 

dzieciom z cukrzycą insulinozależną. 

 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

wymienić produkty zalecane dla diabetyków, 

 

wymienić produkty zabronione i przeciwwskazane dla dzieci chorych na cukrzycę, 

 

wyjaśnić sens i cel utrzymania diety, 

 

ułożyć dzienny jadłospis dla dziecka z cukrzycą insulinozależną. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

praca w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania: 

 

metoda ćwiczeń, 

 

dyskusja. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

tabele produktów zalecanych dla diabetyków, 

 

tabele produktów zabronionych i przeciwwskazanych dla cukrzyków, 

 

tabela zamienników, 

 

kartki, 

 

długopis, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas trwania zajęć: 

 

90 min. 

 
Uczestnicy: uczniowie szkoły ortoptystek. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Zadanie dla ucznia: 
Zaplanuj jadłospis dzienny (z uwzględnieniem norm żywieniowych dla diabetyka) dla 
dziecka 8 letniego. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

Faza właściwa 

Praca metodą ćwiczeń. 

Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jak jest istota cukrzycy? 

2.

 

Jakie jest zasada układania jadłospisu dla diabetyków? 

3.

 

Jaka jest zasada stosowania zamienników? 

4.

 

Jaka jest norma kaloryczna dla 8 – letniego dziecka (ze zwróceniem uwagi na chorobę 
dziecka)? 

5.

 

Jaka jest zależność między spożywaniem posiłków a podawaniem insuliny? 

6.

 

Jak postępować w sytuacji, gdy dziecko nie przestrzega diety? 

7.

 

Jak sprawdza się glikemię? 

8.

 

Jaka jest zasada stosowania glukometru? 

Faza II. Planowanie 
1.

 

Ile należy uwzględnić posiłków dziennie u dziecka 8 – letniego chorego na cukrzycę 
insulinozależną? 

2.

 

Ile podstawowych składników odżywczych uwzględnić w posiłkach? 

3.

 

Ile dawek insuliny przewidziano w przeciągu doby u człowieka? 

4.

 

Ile wynosi prawidłowy poziom glikemii u dziecka 8 - letniego? 

Faza III. Ustalenie 
1.

 

Uczniowie pracując w zespołach proponują jadłospisy dziennego wyżywienia. 

2.

 

Uczniowie analizują zaproponowane jadłospisy, szukają błędów. 

3.

 

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność zapisanych jadłospisów. 

Faza IV. Wykonanie 
1.

 

Uczniowie piszą zaproponowane jadłospisy. 

2.

 

Uczniowie dobierają odpowiednie składniki żywieniowe zalecane dla diabetyków. 

3.

 

Uczniowie przedstawiają jadłospisy za pomocą tabeli dziennego jadłospisu z podziałem 
na poszczególne posiłki. 

Faza V. Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność sporządzonych jadłospisów. 

2.

 

Po uzyskaniu zgody  nauczyciela przedstawiają swoje propozycje diety. 

3.

 

Uczniowie analizują poprawność jadłospisu zgodnie z zaleceniami diabetologów. 

Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, jakie elementy pracy( układania jadłospisu) 
sprawiły im największą trudność. 
Nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazuje, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie błędy 
popełnili uczniowie i jak im w przyszłości zapobiegać. 
Praca domowa 
Na podstawie zdobytych umiejętności i posiadanych wiadomości zaplanuj jadłospis dla 
dziecka z cukrzycą oraz z alergią pokarmową. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca……………………………………….. 
Modułowy program nauczania:  

Ortoptystka 322[05] 

Moduł:  

Podstawy  działalności usługowej w ochronie zdrowia 
322[05].O1. 

Jednostka 

modułowa: 

 

Prowadzenie profilaktyki i edukacji zdrowotnej 
322[05].O1.02. 

Temat:  Profilaktyka zakażeń szpitalnych. 

Cel ogólny: Procedura zabezpieczająca personel szpitalny przed zakażeniami HIV. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien: 

 

efektywnie myć higienicznie ręce, 

 

używać środków ochrony osobistej, 

 

dobierać środki ochrony osobistej w zależności od sporządzonych procedur medycznych, 

 

znać procedury medyczne obowiązujące w danej jednostce służby zdrowia, 

 

postępować z materiałem skażonym biologicznie, 

 

segregować odpady, 

 

postępować po ekspozycji. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu, 

 
Metody nauczania: 

 

metoda ćwiczeń. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

procedury i standardy obowiązujące w jednostce ochrony zdrowia, 

 

ustawy, 

 

Rozporządzenia Ministra Zdrowia, 

 

Dyrektywy, 

 

Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej, 

 

zalecenia zespołu ds. zakażeń zakładowych, 

 

Komitet kontroli zakażeń zakładowych. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w zespołach 4 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 

 

90 min. 

 
Uczestnicy: uczniowie szkoły dla ortoptystek. 
Zadanie dla ucznia: 
Opracuj procedurę zabezpieczającą personel przed zakażeniem HIV. 
Sporządzając tę procedurę opieraj się na środkach dydaktycznych i najnowszych 
rozporządzeniach. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Podział grupy uczniom na zespoły. 

Faza właściwa 

Praca metodą ćwiczeń. 

Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jaka jest istota choroby HIV? 

2.

 

Jaka jest zasada postępowania z chorym, ze stwierdzonym nabytym brakiem odporności? 

3.

 

Jak dochodzi do zakażenia wirusem HIV? 

4.

 

Jakie są objawy zakażenia? 

5.

 

Jakiej są inne procedury postępowania ze sprzętem i materiałem skażonym biologicznie? 

6.

 

Jak używać środków ochrony osobistej? 

7.

 

Jaka postępować, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo zakażenia? 

8.

 

Jak postępować po ekspozycji? 

Faza II.  Planowanie 
1.

 

Jakie  środki ochrony osobistej są zalecane przez epidemiologów i zespół ds. zakażeń 
zakładowych? 

2.

 

Jakie  środki dezynfekcyjne (do rąk i powierzchni) zalecane są w danej jednostce służby 
zdrowia? 

3.

 

Jak postępować z materiałem skażonym biologicznie? 

4.

 

Jak segregować śmieci i odpady medyczne? 

5.

 

Jak postępować z ostrymi przedmiotami, właściwie dekontaminować i dezynfekować 
sprzęt medyczny? 

6.

 

Jak postępować w sytuacji przetrwania ciągłości skóry u pracownika? 

Faza III. Ustalenie 
1.

 

Uczniowie pracują w zespołach, proponują procedurę zabezpieczającą personel szpitalny 
przed zakażeniem HIV. 

2.

 

Uczniowie zastanawiają się nad prawidłowo zapisaną procedurą, opierając się na 
rozporządzeniach, zaleceniach Zespołu ds. Zakażeń, Dyrektywach, ustawach. 

3.

 

Uczniowie konsultują z nauczycielem prawidłowość zapisanej procedury. 

Faza IV. Wykonanie 
1.

 

Uczniowie zapisują na papierze procedurę. 

2.

 

Uczniowie swoją procedurę sprawdzają z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, 
Dyrektywami. 

3.

 

Uczniowie ostatecznie zapisują procedurę,  powołując się na akty prawne. 

Faza V. Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonywanych zaproponowanej 
procedury. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zapisu. 

2.

 

Po uzyskaniu zgody nauczyciela uczniowie prezentują swoje procedury. 

3.

 

Uczniowie analizują poprawność procedur, przez siebie zapisanych, z aktami prawnymi. 

Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, jakie błędy znaleziono w zapisanej procedurze. 
Wskazują, co sprawiło im największą trudność, jakie mają  wątpliwości. Nauczyciel 
podsumowuje  ćwiczenie, wskazuje, jakie błędy uczniowie popełnili. Wskazuje jak 
postępować na przyszłość, aby uniknąć błędów. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Praca domowa 
Odnaleźć w internecie, wydrukować i przeczytać następujące ustawy: 

 

Ustawę z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz.U. Nr 126, 
poz. 1384), 

 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań jakim 
powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia 
zakładu opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 191, poz. 408 z póź. zm.). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Profilaktyka, promocja i edukacja zdrowotna 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Opracuj wytyczne do programu profilaktycznego dotyczącego wczesnego wykrywania 

zaburzeń narządu wzroku u dzieci przedszkolnych. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

znać inne programy dotyczące profilaktyki narządu wzroku,  

2)

 

znać zaburzenia narządu wzroku u dzieci przedszkolnych, 

3)

 

znać przyczyny zaburzeń narządu wzroku u dzieci, 

4)

 

zapoznać się z literaturą dotyczącą wad wzroku, 

5)

 

opracować wytyczne do programu profilaktycznego. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca zaburzeń narządu wzroku u dzieci, 

 

dostępne programy komputerowe o tematyce zaburzeń narządu wzroku u dzieci, 

 

komputer, 

 

papier, 

 

nośniki magnetyczne. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj gazetkę o treści: „Wpływ promieni słonecznych na narząd wzroku”. Gazetka 

znajdować się będzie w klinice okulistyki dziecięcej. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zebrać informacje na temat wpływu promieni słonecznych na narząd wzroku z różnych 
źródeł,  

2)

 

przygotować zebrane materiały tak, aby były atrakcyjne dla czytających (kolorowe, 
rzucające się w oczy, zwracające uwagę ), 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

3)

 

przygotować tablicę korkową,  na której umieścisz przygotowane informacje, 

4)

 

przygotować pinezki, 

5)

 

przygotować  kolorowy tytuł gazetki, 

6)

 

powiesić gazetkę w widocznym miejscu, 

7)

 

zachęcić dzieci do przeczytania. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zebrane materiały, 

 

kartki papieru różnej wielkości i różnym kolorze, 

 

długopis, mazak, 

 

ołówek, 

 

linijka, 

 

tablica korkowa, 

 

pinezki, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2. Zasady żywienia i profilaktyka chorób cywilizacyjnych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Ułóż plan posiłków dla dziecka ośmioletniego. Przedstaw to za pomocą tabeli. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

znać dobowe zapotrzebowanie kaloryczne poszczególnych grup wiekowych, 

2)

 

zaplanować rodzaj produktów, 

3)

 

rozplanować posiłki w ciągu dnia, 

4)

 

narysować tabelę, 

5)

 

w tabeli przedstawić propozycje. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tabele dobowego zapotrzebowania kalorycznego dla dzieci, 

 

karton, 

 

linijkę, 

 

długopis, 

 

kolorowe mazaki, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przeprowadź pogadankę na temat narkomanii dla dzieci w wieku 10–15 lat. 

Dzieci przebywają w szpitalu dziecięcym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 Uczeń powinien: 
1)

 

ustalić z kierownikiem(oddziałową) temat pogadanki, 

2)

 

ustalić termin pogadanki (zwróć uwagę na zwyczaje panujące w danym oddziale i na plan 
dnia oddziału), 

3)

 

przygotować w formie multimedialnej swoją pogadankę (wykorzystaj fotosy, filmy, 
plansze, zestawienia, dane policji i oddziałów  urazowych i SOR), 

4)

 

zaproponować udział w prezentacji rodzicom, przebywającym w oddziale z dziećmi, 

5)

 

przygotować ulotki i informatory, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

6)

 

przygotować odpowiednio  pomieszczenie i miejsca do siedzenia (możesz wykorzystać 
świetlicę salę seminaryjną – wcześniej uzgodnij to z kierownikiem kliniki), 

7)

 

przedstawić prezentację, 

8)

 

zaproponować dyskusję po obejrzeniu prezentacji, 

9)

 

rozdać ulotki i informatory, 

10)

 

podziękować  za uczestnictwo. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

prezentacja, 

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

broszury, ulotki, informatory, 

 

prezentacja, 

 

stoły, 

 

siedzenia, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.3. Epidemiologia, szczepienia ochronne oraz przepisy sanitarne 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Za pomocą planszy przedstaw plan szczepień dla dzieci w pierwszym roku życia. 

Podstawą prawną jest instrukcja M.Z. z dnia 21 czerwca 2000r ( Dz. U. Nr 55, poz. 664 ) 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania oraz odpowiednie akty normatywne.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przypomnieć sobie kalendarz szczepień ochronnych, 

2)

 

przygotować i wyposażyć stanowisko pracy w przybory potrzebne do wykonania planszy, 

3)

 

przygotować tabelę, która będzie zawierała:  

 

kolumny pionowe z treścią, 

 

kolumny poziome z treścią, 

4)

 

porównać swój wpis z instrukcją M. Z. z dnia 21 czerwca 2000 r. (Dz.U. Nr 55, poz. 664).  

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

brulion, 

 

linijka, 

 

kolorowe pisaki i mazaki, 

 

kolorowe długopisy, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj dziesięcioletnią dziewczynkę do szczepienia przeciwko tężcowi, która znajduje 

się w szpitalu. Dziewczynka przebiła stopę zardzewiałym gwoździem. Bardzo boi się iniekcji.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przypomnieć plan szczepień osób narażonych w sposób szczególny na zakażenia, 

2)

 

przypomnieć drogę podawania szczepień p/tężcowych, 

3)

 

porozmawiać z dziewczynką, przygotować ją psychicznie do iniekcji, 

4)

 

w czasie iniekcji odwrócić uwagę dziewczynki, 

5)

 

dziewczynkę nagrodzić  „dyplomem”, naklejką,  „medalem”. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze na temat szczepień (można pokazać je dziecku), 

 

fotel zabiegowy, 

 

nagrody dla dziecka, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.4. Narząd wzroku oraz zapobieganie chorobom oczu     

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Przygotuj stanowisko  (miejsce) do czytania. 
 
Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

znać  zasady wyposażenia odpowiedniego  miejsca do czytania, 

2)

 

przygotować stół, biurko, egzemplarz do czytania, oświetlenie, krzesło, fotel, 

3)

 

posadzić dziecko w odpowiedniej odległości od tekstu, pamiętając o kontach nachylenia 
do biurka i tekstu, 

4)

 

ustawić oświetlenie, 

5)

 

zachęcać dziecko do utrzymania prawidłowej pozycji przy czytaniu. 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół, 

 

krzesło ewentualnie fotel na kółkach i z oparciem dla przedramion, 

 

tekst do czytania, 

 

źródło światła. 

 
Ćwiczenie 2 

Napisz instrukcję (może zawierać schemat) pracy  przy komputerze. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania, przypomnieć zasady pracy 
z urządzeniami emitującymi fale elektromagnetyczne.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować źródło światła miejscowego, 

2)

 

przygotować podstawową powierzchnię pracy, 

3)

 

przygotować miejsce dla ucznia (obsługującego komputer), 

4)

 

przygotować ekran monitora, 

5)

 

pamiętać o przerwach przy pracy ( przypominać o tym uczniowi ), 

6)

 

zastosować uziemioną osłonę elektrostatyczną (jeżeli nie ma osłony, zastosować tzw. 
dotknięcie kaloryfera), 

7)

 

wyłączyć komputer po zakończonej pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer (z wyposażeniem), 

 

biurko, 

 

krzesło lub fotel na kółkach z oparciem dla pleców i oparciem dla przedramion, 

 

osłona elektrostatyczna na ekran. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie profilaktyki 
i edukacji zdrowotnej” 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1, 2, 4, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 15, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

 

zadania: 3, 5, 9, 11, 14, 16 są poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt. 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punk. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 18 zadań,  w tym 5 z poziomu 
ponadpodstawowego, 

 
Klucz odpowiedzi
1. b, 2. b, 3. b, 4. d, 5. c, 6. d, 7. a, 8. b, 9. b, 10. b, 11. d, 
12. d, 13. d, 14. a, 15. a, 16. b, 17. c, 18. d, 19. b, 20. a.  
 
Plan testu 

Nr zad

ani

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Ka

te

goria

 

 cel

Poziom 

wymaga

ń 

Poprawna 

odpowied

ź 

1. 

Podać co to jest zdrowie (wg. Światowej Organizacji 
Zdrowia). 

A P  b 

2. Określić promocję zdrowia. 

3. Podać zadania jakie mają badania skriningowe. 

PP 

4. Wymienić kierunki wpływu człowieka na ekosystem. 

5. 

Podać najniebezpieczniejsze zanieczyszczenia 
powietrza. 

C PP  c 

6. 

Określić jak długo niemowlę  należy tylko karmić 
piersią. 

A P  d 

7. Scharakteryzować  uzależnienie. B 

8. Podać najczęściej spotykane choroby cywilizacyjne. 

9. Określić otyłość bezwzględną. C 

PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

10. Podać definicję choroby wrzodowej. 

11. 

Podać kto do terminologii medycznej. wprowadził 
słowo „alergia”. 

C PP d 

12. Określić grupę chorób do której zalicza się cukrzycę. B P  d 
13. Podać definicję choroby. 

14. 

Wymienić choroby, które mogą być użyte jako broń 
terrorystów. 

C PP  a 

15. Podać mechanizmy odporności. A 

16. 

Wymienić szczepionkę jaką podaje się dziewczynkom 
w dwunastym roku życia. 

C PP b 

17. Podać fotoreceptory znajdujące się w siatkówce. 

18.  

Określić kiedy powstaje astygmatyzm.  

19.  

Podać przeciętną odległość przy czytaniu.  

20. Określić konwergencję.  

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

7.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

8.

 

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości 
odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Zdrowie wg Światowej Organizacji Zdrowia to 
a)

 

błogostan bio-psycho-społeczny i brak zaburzeń ze strony narządów i układów 
człowieka. 

b)

 

całkowity fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan człowieka, a nie tylko brak 
choroby lub niedomagania. 

c)

 

równowaga bio-psycho-społeczna bez ingerencji z zewnątrz, błogostan, brak choroby. 

d)

 

całkowita równowaga bio-psycho-społeczna oraz brak choroby i zaburzeń ze strony 
układów i narządów. 

 

2.

 

Promocja zdrowia jest to 
a)

 

proces polegający na ciągłym wzroście kontroli nad własnym zdrowiem, jego 
poprawę  i utrzymanie. 

b)

 

proces umożliwiający ludziom zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem, jego 
poprawę  i utrzymanie. 

c)

 

proces kontroli nad własnym zdrowiem, jego poprawę  i utrzymanie. 

d)

 

proces polegający na czuwaniu nad własnym zdrowiem, poprawą zdrowia oraz brak 
zachwiania równowagi  między tymi elementami. 

 

3.

 

Główny cel  badań skriningowych to 
a)

 

szczepienia ochronne. 

b)

 

wykrycie osób chorych. 

c)

 

zahamowanie postępu choroby. 

d)

 

kontrolowanie czynnika ryzyka. 

 

4.

 

Wpływ człowieka na ekosystem należy rozpatrywać jako 
a)

 

ochronę ekosystemu otaczającego człowieka. 

b)

 

ochronę wód, powietrza i gleby. 

c)

 

zanieczyszczenie wód, powietrza i gleby. 

d)

 

zanieczyszczenie i ochrona wód, zanieczyszczenie i ochrona powietrza, 
zanieczyszczenie i ochrona gleby. 

 

5.

 

Najniebezpieczniejszymi zanieczyszczeniami powietrza są 
a)

 

kwaśne deszcze, tlenki azotu, tlenki siarki. 

b)

 

metale ciężkie, dwutlenek węgla, tlenki. 

c)

 

dwutlenek siarki, tlenki azotu, pyły. 

d)

 

dwutlenek węgla, kwaśne deszcze, pyły. 

 

6.

 

Niemowlę należy karmić tylko  piersią do 
a)

 

4–10 miesięcy. 

b)

 

4–5 miesięcy. 

c)

 

4–8 miesięcy. 

d)

 

4–6 miesięcy. 

 

7.

 

Uzależnienie jest 
a)

 

nabytą, silną potrzebą wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś 
substancji.  

b)

 

nabytą potrzebą wykonywania czynności lub zażywania substancji.  

c)

 

nabytą, silną potrzebą zażywania licznych substancji.  

d)

 

nabytą, silną potrzebą wykonywania jakiejś czynności bez zważania na jej efekty.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

8.

 

Najczęściej spotykane choroby cywilizacyjne to 
a)

 

schorzenia układu odpornościowego, krążenia, uczulenia, nowotwory, białaczka, 
AIDS, choroby psychiczne. 

b)

 

schorzenia układu oddechowego, krążenia, uczulenia, nowotwory, AIDS, choroba 
Alzheimera, „zespół ucieczki”. 

c)

 

schorzenie układu nerwowego, krążenia, uczulenia, nowotwory, HIV, „zespół 
ucieczki”.  

d)

 

schorzenia układu krążenia, oddechowego, nowotwory, AIDS, choroba Alzheimera. 

 

9.

 

Otyłość bezwzględną uznaje się w przypadku 
a)

 

przekroczenia o 15 % wagi należnej dla wieku, płci i wzrostu. 

b)

 

przekroczenia o 25 % wagi należnej dla wieku, płci i wzrostu. 

c)

 

przekroczenia o 20 % wagi należnej dla wieku, płci i wzrostu. 

d)

 

przekroczenia o 30 % wagi należnej dla wieku, płci i wzrostu. 

 

10.

 

Chorobą wrzodową nazywamy 
a)

 

przewlekłe schorzenie polegające na powstaniu owrzodzeń. 

b)

 

przewlekłe schorzenie polegające na powstaniu owrzodzeń żołądka lub dwunastnicy. 

c)

 

przewlekłe schorzenie polegające na powstaniu owrzodzeń w całym organizmie. 

d)

 

przewlekłe, nabyte schorzenie żołądka lub dwunastnicy. 

 

11.

 

Do terminologii medycznej słowo „alergia” wprowadził 
a)

 

W. Dziak. 

b)

 

J. Mikulicz. 

c)

 

K. Leśniewski. 

d)

 

C. von Piruet, B. Shick. 

 

12.

 

Cukrzycę zalicza się do chorób grupy  
a)

 

pokarmowych. 

b)

 

ogólnoustrojowych. 

c)

 

metabolicznych. 

d)

 

hormonalnej. 

 

13.

 

Choroba to 
a)

 

odstępstwo od określonych norm. 

b)

 

stan utraty równowagi bio – psycho - społecznej. 

c)

 

zaburzenie równowagi w organizmie. 

d)

 

odstępstwo od stanu określonego jako pełnia zdrowia organizmu. 

 

14.

 

Przez terrorystów, jako broń, mogą być użyte takie choroby zakaźne jak 
a)

 

wąglik, dżuma, botulizm, ospa wietrzna. 

b)

 

ospa prawdziwa, dżuma, wąglik, botulizm. 

c)

 

dżuma, malaria, ospa, botulizm. 

d)

 

ospa wietrzna, ospa prawdziwa, malaria, dżuma, wąglik. 

 

15.

 

Mechanizmy odporności są 
a)

 

wrodzone, nabyte. 

b)

 

swoiste, nabyte. 

c)

 

nieswoiste, wrodzone. 

d)

 

biologiczne, poszczepienne. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

16.

 

W 12 roku życia, tylko dziewczynkom, nie szczepionym w 10 lub 11 roku życia podaje 
się 
a)

 

 szczepionkę przeciw gruźlicy. 

b)

 

 szczepionkę przeciw różyczce, odrze, śwince. 

c)

 

 szczepionkę przeciw poliomyelitis. 

d)

 

 szczepionkę przeciw odrze. 

 

17.

 

W siatkówce znajdują się następujące fotoreceptory 
a)

 

źrenica, rogówka. 

b)

 

naczyniówka, błona naczyniowa. 

c)

 

pręciki i czopki. 

d)

 

rogówka, soczewka. 

 

18.

 

Astygmatyzm powstaje gdy 
a)

 

promienie świetlne skupiają się przed siatkówką.  

b)

 

promienie świetlne skupiają się poza siatkówką.  

c)

 

dochodzi do zmętnienia soczewki. 

d)

 

na siatkówce ogniskują się równoległe promienie o dwóch różnych punktach przed 
lub za siatkówką. 

 

19.

 

Przeciętna odległość przy czytaniu wynosi średnio 
a)

 

40–50 cm. 

b)

 

od 25–50 cm. 

c)

 

40–45 cm. 

d)

 

35–45 cm. 

 

20.

 

Konwergencją nazywamy 
a)

 

jedną z faz ruchu oczu podczas czytania. 

b)

 

jedną z faz ruchu źrenicy podczas czytania. 

c)

 

jedną z faz odbierania okiem koloru czerwonego. 

d)

 

jedną z faz odbierania okiem koloru żółtego. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………….. 
 

Prowadzenie profilaktyki i edukacji zdrowotnej 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.  
 

Nr 

 zadania 

Odpowiedź Punkty 

1 a b c d 

 

2 a b c d 

 

3 a b c d 

 

4 a b c d 

 

5 a b c d 

 

6 a b c d 

 

7 a b c d 

 

8 a b c d 

 

9 a b c d 

 

10 a b c d 

 

11 a b c d 

 

12 a b c d 

 

13 a b c d 

 

14 a b c d 

 

15 a b c d 

 

16 a b c d 

 

17 a b c d 

 

18 a b c d 

 

19 a b c d 

 

20 a b c d 

 

                                                                                                          Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

TEST 2 
 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie profilaktyki 
i dukacji zdrowotnej” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 15, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

 

zadania: 2, 5, 9, 13, 14, 16 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt. 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – słuchacz otrzyma następujące 
oceny szkolne; 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań,  w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 18 zadań, w tym 5 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. a, 4. a, 5. b, 6. d, 7. c, 8. b, 9. d, 10. b, 11. c, 
12. a, 13. a, 14. d, 15. c, 16. a, 17. b, 18. d, 19. a, 20. c.

 

 
Plan testu 

Nr zad

ani

 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

 

 

Ka

te

goria

 

cel

Poziom 

wymaga

ń 

Poprawna 

odpowied

ź 

1. 

Podać od jakich czynników zależy zdrowie wg 
Lalonda. 

A P  c 

2. Określić na czym polega medycyna naprawcza. 

PP 

3. 

 Podać które, z wymienionych czynników, mają 
negatywny wpływ na środowisko. 

A P  a 

4. 

Podać ile razy w tygodniu według Światowej 
Organizacji Zdrowia dzieci i dorośli powinni jeść ryby 
i owoce    morza. 

B P  a 

5. Podać w jakiej temperaturze giną pałeczki Salmonelli. 

PP 

6. Podać jak inaczej nazywa się choroba brudnych rąk. A P d 

7. 

 Podać jak, zamiennie nazywa się zespół 
abstynencyjny. 

A P  c 

8. 

Określić w jakim czasie dziecko osiąga uzależnienie od 
alkoholu.  

B P  b 

9. Podać co to jest „zespół ucieczki”. 

PP 

10.  

Podać inną nazwę nadciśnienia tętniczego. A 

11.  

Podać co to jest choroba. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

12. Określić rezerwuar zarazków w chorobie  zakaźnej.  

13. Podać określenie dobierania antybiotyków.  

PP 

14. Określić reakcję odpornościową naszego  organizmu.  

PP 

15.  

Podać definicję zakażeń zakładowych. 

16.  

Podać wektory transmisji drobnoustrojów.  

PP 

17.  

Podać ile etapów  ma higieniczne mycie rąk. A 

18.  

Określić definicję zawodowej ekspozycji.  

19.  

Podać chorobę wymagającą izolacji  kropelkowej.  

20.  

Podać budowę gałki ocznej.  

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

7.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

8.

 

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są, 4 możliwości 
odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Według Lalonda zdrowie zależy od 
a)

 

środowiska zewnętrznego, odżywiana, odpoczynku, stylu życia. 

b)

 

aktywności fizycznej, odżywiana, stosowania używek, radzenia sobie ze stresem. 

c)

 

stylu życia, środowiska fizycznego, czynników genetycznych, opieki zdrowotnej. 

d)

 

zachowań seksualnych, środowiska naturalnego, odżywiania, odpoczynku. 

 

2.

 

Medycyna naprawcza polega na 
a)

 

tworzeniu programów edukacyjnych.  

b)

 

zapobieganiu i leczeniu. 

c)

 

leczeniu chorych. 

d)

 

leczeniu chorób. 

 

3.

 

Negatywny wpływ na środowisko mają między innymi 
a) rozwój 

przemysłu. 

b)

 

zbieractwo, łowiectwo. 

c)

 

budowa kopalń węgla kamiennego. 

d)

 

rozwój rolnictwa. 

 

4.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia dzieci i dorośli powinni jeść ryby i owoce morza 
a)  dwa razy w tygodniu. 
b)  raz w tygodniu. 
c)

 

dwa razy w miesiącu. 

d)

 

trzy razy w miesiącu. 

 

5.

 

Pałeczki Salmonelli giną w temperaturze  
a)

 

90–95°C. 

b)

 

60– 65°C. 

c)

 

75–80°C. 

d)

 

80–85°C. 

 

6.

 

Choroba brudnych rąk nazywana jest inaczej 
a)

 

salmonellą. 

b)

 

żółtaczką. 

c)

 

paradurem. 

d)

 

czerwonką. 

 

7.

 

Zespół abstynencyjny  zamiennie nazywa się 
a)

 

zespołem  odtrucia. 

b)

 

detoksykacją. 

c)

 

zespołem  z odstawienia. 

d)

 

odstawieniem. 

 

8.

 

Dziecko osiąga uzależnienie od alkoholu w okresie 
a)

 

od 6 miesięcy. 

b)

 

od 6 miesięcy do 3 lat. 

c)

 

od 3 miesięcy do 1 roku. 

d)

 

od 4 miesięcy do 3 lat. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

9.

 

„Zespół ucieczki” to 
a)

 

narkomania, lekomania, nikotynizm. 

b)

 

alkoholizm, zaburzenia psychiczne, alergie pokarmowe. 

c)

 

AIDS, HIV, alkoholizm. 

d)

 

narkomania, lekomania, alkoholizm, zaburzenia psychiczne. 

 

10.

 

Nadciśnienie tętnicze to inaczej 
a)

 

hipertonia. 

b)

 

hipertensja. 

c)

 

hiperwentylacja. 

d)

 

hipotensja. 

 

11.

 

Choroba polega na 
a)

 

uszkodzeniu narządu. 

b)

 

zaburzeniu funkcji narządu. 

c)

 

uszkodzeniu funkcji lub struktury organizmu. 

d)

 

zaburzeniu pracy organizmów. 

 

12.

 

Rezerwuarem zarazków w chorobie zakaźnej jest 
a)

 

chory organizm. 

b)

 

chory człowiek. 

c)

 

chore zwierzę. 

d)

 

chora roślina. 

 

13.

 

Dobieranie antybiotyków nazywa się 
a)

 

antybiogramem. 

b)

 

antybiometrem. 

c)

 

antybiotykoterapią. 

d)

 

antybiotykostymulacją. 

 

14.

 

Reakcję odpornościową naszego organizmu wywołuje 
a)

 

szczepionka poliwalentna. 

b)

 

szczepionka zabita. 

c)

 

szczepionka. 

d)

 

antygen. 

 

15.

 

Zakażeniami zakładowymi nie są 
a)

 

zakażenia nabyte. 

b)

 

zakażenie noworodka, kolonizacja. 

c)

 

kolonizacja, reakcja zapalna. 

d)

 

działanie czynników nie infekcyjnych. 

 

16.

 

Wektory transmisji drobnoustrojów to 
a)

 

owady, szczury. 

b)

 

osoby zakaźne. 

c)

 

osoby zarażone. 

d)

 

nosiciele. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

17.

 

Higieniczne mycie rąk zawiera  
a)

 

5 etapów. 

b)

 

2 etapy. 

c)

 

3 etapy. 

d)

 

4 etapy. 

 

18.

 

Zawodowa ekspozycja dotyczy głównie 
a)

 

ekspozycji przez śluzówki i otarcia na skórze. 

b)

 

ekspozycji płynami ustrojowymi. 

c)

 

ekspozycji skórnej, otwartych zmian skórnych. 

d)

 

ekspozycji przezskórnej, ekspozycji śluzowo-skórnej. 

 

19.

 

Izolacji kropelkowej wymaga 
a)

 

świnka. 

b)

 

świerzb. 

c)

 

zapalenie płuc. 

d)

 

gronkowiec złocisty. 

 

20.

 

Gałka oczna składa się z (bez tętnic, żył i nerwów) 

a)

 

ciała szklistego, soczewki, błony włóknistej, komory przedniej, ciał rzęskowych, 
kanału Schlemma, rogówki, twardówki. 

b)

 

rogówki, tęczówki, spojówki, komory tylnej, twardówki, naczyniówki, siatkówki, 
wiązadełka, ciał rzęskowych, kanału Schlemma, komory przedniej. 

c)

 

błony włóknistej, błony naczyniowej, siatkówki, komory tylnej, tęczówki, spojówki, 
twardówki. 

d)

 

soczewki, błony szklistej, błony włóknistej, ciała szklistego, komory przedniej i tylnej, 
siatkówki, tęczówki. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

 
 
 
 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………….. 
 

Prowadzenie profilaktyki i edukacji zdrowotnej 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.  
 

Nr 

 zadania 

Odpowiedź Punkty 

1 a b c d 

 

2 a b c d 

 

3 a b c d 

 

4 a b c d 

 

5 a b c d 

 

6 a b c d 

 

7 a b c d 

 

8 a b c d 

 

9 a b c d 

 

10 a b c d 

 

11 a b c d 

 

12 a b c d 

 

13 a b c d 

 

14 a b c d 

 

15 a b c d 

 

16 a b c d 

 

17 a b c d 

 

18 a b c d 

 

19 a b c d 

 

20 a b c d 

 

                                                                                                          Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

 
 
 

7. LITERATURA 
 

1.

 

Boratyńska M.,Konieczniak P.: Prawa pacjenta. Delfin, Warszawa 2001 

2.

 

Bulanda M., Heczko P.: Kontrola zakażeń szpitalnych. Polskie Towarzystwo Zakażeń 
Szpitalnych, Kraków 1996 

3.

 

Formański J.: Psychologia środowiskowa. PZWL, Warszawa 2004 

4.

 

Futyma A., Prost M. E.: Ocena wybranych funkcji widzenia u osób pracujących 
z komputerami. Klinika Oczna. 2002, 104 (3-4) 

5.

 

Gawęcki J., Hryniewiecki L.: Żywienie człowieka. Cz. I i II. PZWL, Warszawa 1998 

6.

 

Wolska A.: Wybór systemu oświetleniowego na stanowisku z komputerami a cechy 
użytkowników, Bezpieczeństwo pracy, 7–8, Centralny Instytut Ochrony Pracy, 
Warszawa 2003 

 
Literatura metodyczna 

 

1.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 1999 

2.

 

Niemierko B.: Między oceną szkolną a dydaktyką. WSiP, Warszawa 1991 

3.

 

Ochenduszko J.: Planowanie pracy dydaktycznej nauczyciela (poradnik). Biblioteczka 
reformy oświatowej, Bydgoszcz 1997  

4.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
 

Akty prawne 
 
1.

 

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 126, 
poz. 1384)  

2.

 

Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408)  

3.

 

Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. Nr 62, poz. 628 z póź. zm.) 

4.

 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie 
bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku wyposażonym w monitory ekranowe (Dz. 
U 98 Nr 148, poz. 973) 

5.

 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 marca 2005 r. w sprawie rejestrów zakażeń 
zakładowych oraz raportów o występowaniu tych zakażeń  (Dz. U. Nr 54, poz. 484) 

6.

 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, 
jakimi powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia 
i urządzenia  zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z póź. zm.) 

7.

 

Dyrektywa 93/42/EWG; Dyrektywa Ramowa 89/391/EWG; Dyrektywa 89/656/EWG 

 

Strony internetowe 
 
1.

 

http://www.lodzkie.pl/lodzkie/zdrowie/profilaktyka/index.html 

2.

 

http://www.atmosphere.mpg.de/enit/2_klimat_obszar_w_zurbanizowanych/-
_Bioklimat_13c.html