background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 
 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
 
Alicja Jędrzejczyk 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wykonywanie badań jamy ustnej  
322[03].Z1.02

 

 
 
 

 

 
 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 

 

 

 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
lek. med. Paweł Szymczyk 
mgr Katarzyna Zarębska  
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
lek. stom. Alicja Jędrzejczyk 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[03].Z1.02 
„Wykonywanie  badań  jamy  ustnej”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu higienistka stomatologiczna. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Organizacja stanowiska pracy 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2.  Badanie jamy ustnej 

12 

5.2.1.  Ćwiczenia 

12 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

14 

7.  Literatura 

28 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna.. 
 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania  wstępne,  umiejętności  jakie  powinien  posiadać  uczeń  przed  przystąpieniem 
do realizacji programu jednostki modułowej, 

– 

cele kształcenia, umiejętności jakie uczeń opanuje podczas realizacji programu jednostki 
modułowej, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

ć

wiczenia  zawierające  wskazówki  do  realizacji,  zalecane  metody  nauczania–uczenia  się 

oraz środki dydaktyczne, 

– 

sprawdzian postępów pomoŜe ocenić poziom wiedzy ucznia po wykonaniu ćwiczeń,  

– 

ewaluację  osiągnięć  ucznia,  po  zrealizowaniu  programu  jednostki  modułowej  pozwoli 
ocenić poziom nabytych umiejętności, 

– 

wykaz literatury.

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania:  ćwiczeń  praktycznych, 
dyskusji dydaktycznej, metody analizy przypadków.

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  od  samodzielnej  do 

zespołowej.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

322[03].Z1.01 

Prowadzenie wywiadu chorobowego 

322[03].Z1 

Badania stomatologiczne 

 

322[03].Z1.02 

Wykonywanie badań jamy ustnej  

322[03].Z1.03 

Opracowywanie planu profilaktyczno-

leczniczego 

322[03].Z1.04 

Prowadzenie dokumentacji 

stomatologicznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

− 

charakteryzować anatomię i fizjologię narządu Ŝucia, 

− 

wskazywać zmiany patologiczne występujące w jamie ustnej, 

− 

stosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

przeprowadzać wywiad chorobowy, 

− 

rozróŜniać podstawowe urządzenia i narzędzia w gabinecie stomatologicznym. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

zorganizować stanowisko pracy do badania narządu Ŝucia, 

– 

przygotować pacjenta do badania zewnątrzustnego i wewnątrzustnego, 

– 

zastosować środki ochrony indywidualnej, 

– 

przeprowadzić zewnątrzustne badanie przedmiotowe, 

– 

dobrać sprzęt i narzędzia do badania jamy ustnej, 

– 

przeprowadzić wewnątrzustne badanie przedmiotowe,  

– 

posłuŜyć się stomatologicznymi instrumentami diagnostycznymi, 

– 

zastosować zasady antyseptyki i aseptyki, 

– 

określić róŜnicę w uzębieniu mlecznym i stałym, 

– 

określić zmiany próchnicowe twardych tkanek zęba, 

– 

określić stan higieniczny jamy ustnej, 

– 

zinterpretować wyniki badania radiologicznego narządu Ŝucia, 

– 

ocenić stan jamy ustnej pacjenta na podstawie wyników przeprowadzonych badań, 

– 

wykonać diagram zębowy z zastosowaniem róŜnych metod, 

– 

wykorzystać wnioski z badań dla celów dyspanseryjnych, kariologicznych, ortodontycznych, 
periodontologicznych i onkologicznych, 

– 

opisać stan jamy ustnej pacjenta w karcie badań kontrolnych, 

– 

posłuŜyć się specjalistycznym programem komputerowym, 

– 

zastosować zasady etyki. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1

 

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Higienistka stomatologiczna 322[03] 

Moduł: 

Badania stomatologiczne 322[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie badań jamy ustnej 322[03].Z1.02 

Temat:  Wskaźniki oceny stanu zdrowotnego i potrzeb leczniczych pacjenta. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  doboru  badań  dla  celów  dyspanseryjnych  i  potrzeb 

leczniczych pacjenta. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

zorganizować stanowisko pracy do przeprowadzenia badania jamy ustnej, 

– 

przygotować pacjenta do badania, 

– 

zastosować środki ochrony osobistej, 

– 

zastosować zasady antyseptyki i aseptyki, 

– 

dobrać narzędzia diagnostyczne i posłuŜyć się nimi, 

– 

ocenić stan higieniczny jamy ustnej, 

– 

ocenić stan jamy ustnej pacjenta na podstawie wyników przeprowadzonych badań, 

– 

wykonać diagram zębowy z zastosowaniem róŜnych metod, 

– 

wykorzystać wnioski z badań dla celów dyspanseryjnych, kariologicznych, ortodontycznych, 
periodontologicznych i onkologicznych, 

– 

opisać stan jamy ustnej pacjenta w karcie badań kontrolnych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca w grupach, 

– 

praca indywidualna. 

 
Czas: 6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

filmy dydaktyczne z instruktaŜem przeprowadzania badań, 

− 

odtwarzacz DVD, 

− 

głowy fantomowe, 

− 

fantomy łuków zębowych, 

− 

fantomy zębów, 

− 

instrumenty diagnostyczne, 

− 

dokumentacja stomatologiczna, 

− 

slajdy z przypadkami klinicznymi, 

− 

tablice z wykresami i diagramami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Przebieg zajęć 
1.  Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności, przygotowania do zajęć). 
2.  Podanie tematu zajęć. 
3.  Wprowadzenie: 

– 

nauczyciel przeprowadza pogadankę na temat róŜnorodnych wskaźników uŜywanych 
do  oceny  stanu  jamy  ustnej,  w  trakcie  prezentuje  na  fantomach  łuków  zębowych 
i zębów narzędziami diagnostycznymi, w jaki sposób zbieramy informacje potrzebne 
do wyliczania wskaźników,  

– 

nauczyciel przedstawia slajdy z przypadkami klinicznymi, jednocześnie pokazuje na 
tablicach wykresy i diagramy wykorzystujące dane z badań dyspanseryjnych, 

– 

nauczyciel  prezentuje  film  dydaktyczny  ukazujący  badania  potrzebne  do  wyliczeń 
wskaźników do oceny przyzębia, próchnicy i higieny jamy ustnej, 

– 

po  zakończonej  projekcji  zadaje  uczniom  pytania  dotyczące  przygotowania  
stanowiska pracy, pacjenta, aseptyki i antyseptyki: 
Jakie narzędzia powinny być przygotowane i dlaczego? 
Jak chronimy siebie i pacjenta w trakcie badań? 

4.  Realizacja ćwiczenia (praca w grupach 2-osobowych): 

– 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania, 

– 

uczniowie po zapoznaniu się z zadaniem przystępują do jego realizacji, 

– 

w parach wykonują badania jamy ustnej, 

– 

w trakcie badania nauczyciel zadaje pytanie o wybór wskaźnika i kryterium wyboru. 

5.  Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek: 

– 

sprawdza  czy  uczniowie  dobrze  zrozumieli  zadanie  i  czy  prawidłowo  wykonują 
badanie (pomiary). 

– 

sprawdza czy zachowane są przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

6.  Opisanie stanu jamy ustnej (praca indywidualna): 

– 

uczniowie zapisują wyniki własnych badań w karcie pacjenta, 

– 

na kartkach dokonują odpowiednich obliczeń, 

– 

zapisują uwagi i wnioski. 

7.  Podsumowanie zajęć: 

– 

uczniowie  prezentują  wyniki  własnych  badań,  przedstawiają  zapisane  uwagi 
i wnioski, 

– 

uczniowie  dyskutują  na  temat  przedstawionych  wyników,  wymieniają  swoje 
spostrzeŜenia i uwagi, wyjaśniają przyczynę doboru wskaźnika, 

– 

nauczyciel ocenia pracę poszczególnych uczniów. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Higienistka stomatologiczna 322[03] 

Moduł: 

Badania stomatologiczne 322[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie badań jamy ustnej 322[03].Z1.02 

Temat:  Badanie przedmiotowe i podmiotowe pacjenta. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności przeprowadzania wywiadu i badania pacjenta. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

zorganizować stanowisko pracy do przeprowadzenia badania jamy ustnej, 

− 

przygotować pacjenta do badania, 

− 

zastosować środki ochrony osobistej, 

− 

zastosować zasady antyseptyki i aseptyki, 

− 

przeprowadzić badanie podmiotowe i przedmiotowe, 

− 

dobrać narzędzia diagnostyczne i posłuŜyć się nimi, 

− 

określić róŜnice w uzębieniu mlecznym i stałym, 

− 

określić zmiany próchnicowe twardych tkanek zęba, 

− 

zinterpretować wyniki badania radiologicznego narządu Ŝucia. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pogadanka, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacji pracy uczniów: 

− 

praca w grupach, 

− 

praca indywidualna. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

filmy dydaktyczne z instruktaŜem przeprowadzania badań , 

− 

odtwarzacz DVD, 

− 

głowy fantomowe, 

− 

fantomy łuków zębowych, 

− 

instrumenty diagnostyczne, 

− 

slajdy z przypadkami klinicznymi. 

 
Czas: 6 godzin dydaktycznych. 
 
Przebieg zajęć 
1.  Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności, przygotowania do zajęć). 
2.  Podanie tematu zajęć. 
3.  Wprowadzenie: 

– 

nauczyciel  przeprowadza  pogadankę  na  temat  potrzeb  wykonywania  badań 
stomatologicznych, 

– 

prezentuje film dydaktyczny o sposobie przeprowadzania badań, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

– 

po  zakończonej  projekcji  zadaje  uczniom  pytania  dotyczące  przygotowania 
stanowiska  pracy,  pacjenta,  aseptyki  i  antyseptyki,  np.  Jakie  narzędzia  powinny  być 
przygotowane i dlaczego?, Jak chronimy siebie i pacjenta w trakcie badań? 

4.  Realizacja ćwiczenia (praca w grupach 2-osobowych): 

– 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania, 

– 

uczniowie po zapoznaniu się z zadaniem przystępują do jego realizacji, 

– 

wykonują badania jamy ustnej, 

– 

nauczyciel  zwraca  uwagę  na  dokładne  zebranie  wywiadu  i  ocenę  stanu  ogólnego, 
pacjenta, 

– 

w trakcie wykonywania ćwiczenia nauczyciel nadzoruje jego realizację,  

– 

zwraca  uwagę  na  porównanie  fantomów  i  szczęki  i  Ŝuchwy  pacjenta  w  trakcie 
badania, 

– 

nauczyciel zadaje uczniom pytania dodatkowe:  
Jakie choroby ogólne naleŜy zapytać pacjenta i dlaczego? 
Na jakie choroby zakaźne naleŜy zwrócić uwagę i dlaczego? 

– 

uczniowie w trakcie badań wewnątrzustnych zwracają szczególną uwagę na przepisy 
bhp, aseptykę i antyseptykę. 

5.  Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek, zwraca uwagę: 

– 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

– 

czy przestrzegają zasad bhp i ochrony osobistej. 

6.  Sporządzanie notatki z badań (praca indywidualna): 

– 

uczniowie zapisują wyniki własnych badań w karcie pacjenta, 

– 

zaznaczają uwagi zarówno w badaniu podmiotowym jak i przedmiotowym. 

7.  Podsumowanie zajęć: 

– 

uczniowie  prezentują  wyniki  własnych  badań,  przedstawiają  zapisane  uwagi  
i wnioski, 

– 

uczniowie  dyskutują  na  temat  przedstawionych  wyników,  wymieniają  swoje 
spostrzeŜenia i uwagi, 

– 

nauczyciel ocenia pracę poszczególnych uczniów. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

5. 

ĆWICZENIA 

 

5.1.  Organizacja stanowiska pracy 

 
5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykorzystując tablice i atlas anatomiczny porównaj budowę zębów mlecznych i stałych. 

Na  podstawie  analizy  modelu  szczęki  dziecka  w  wieku  około  lat  10,  zaznacz  na  diagramie:  
zęby mleczne i stałe oraz wszystkie ubytki próchnicowe z ich lokalizacją.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić  materiały  i  odpowiednie  przybory,  artykuły  piśmienne,  atlas  anatomiczny, 

tablice, 

2)  zaplanować tok postępowania, 
3)  zapisać w tabeli róŜnice pomiędzy uzębieniem mlecznym a stałym, 
4)  przygotować diagram zębowy według dowolnie wybranego systemu, 
5)  przeanalizować model uzębienia mieszanego ze wskazaniem zmian próchnicowych, 
6)  oznaczyć na diagramie zęby mleczne oraz zmiany próchnicowe, 
7)  zapisać wnioski. 
 

Uzębienie mleczne 

Uzębienie stałe 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

model uzębienia mieszanego ze zmianami próchnicowymi, 

− 

karta pacjenta, 

− 

diagram uzębienia, 

− 

odzieŜ ochronna, 

− 

atlas anatomiczny,  

− 

tablice dydaktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  u  kolegi/koleŜanki  badanie  uzębienia  i  zaznacz  wyniki  w  diagramie.  W  trzech 

róŜnych systemach oznacz ewentualne zmiany próchnicowe i wypełnienia zębów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić narzędzia i materiały potrzebne do wykonania badania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zastosować przepisy bhp i zadbać o ochronę indywidualną, 
4)  wykonać diagram zębowy, 
5)  dokonać badania, 
6)  zapisać wyniki w diagramie, 
7)  oznaczyć w trzech róŜnych systemach zęby z próchnicą i zęby z wypełnieniami, 
8)  zaprezentować i omówić wyniki badania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

karta pacjenta lub arkusz papieru, 

− 

odzieŜ ochronna, 

− 

unit stomatologiczny, 

− 

narzędzia diagnostyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5.2.  Wykonywanie badań jamy ustnej

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj pełne badanie stomatologiczne jamy ustnej kolegi/koleŜanki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zgromadzić narzędzia i materiały potrzebne do wykonania badania, 
3)  zastosować przepisy bhp i zadbać o ochronę indywidualną, 
4)  przygotować pacjenta, 
5)  dokonać badania, 
6)  wyniki zapisać w karcie zdrowia pacjenta, 
7)  przedstawić i omówić wyniki badania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

karta zdrowia pacjenta, 

− 

odzieŜ ochronna,  

− 

unit stomatologiczny, 

− 

narzędzia diagnostyczne. 

 
Ćwiczenie 2 

Przy wykorzystaniu 6 róŜnych, dowolnie wybranych wskaźników oceń stan kariologiczny, 

periodontologiczny i higieniczny jamy ustnej u kolegi/koleŜanki. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zgromadzić narzędzia i materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować przepisy bhp i zadbać o ochronę indywidualną, 
4)  dokonać badania i stosownych wyliczeń, 
5)  wyniki zapisać w karcie zdrowia pacjenta, 
6)  przedstawić i omówić wyniki badania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

karta zdrowia pacjenta, 

− 

odzieŜ ochronna,  

− 

unit stomatologiczny, 

− 

narzędzia diagnostyczne, 

− 

kalkulator, kartka papieru. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  badań  jamy 
ustnej” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 4, 8, 9, 10, 11, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne

− 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry    –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym,  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. c, 3. a, 4. a, 5. d, 6. b, 7. c, 8. c, 9. c, 10. a, 11. b, 

12. b, 13. a, 14. a, 15. c, 16. c, 17. b, 18. a, 19. b, 20. a. 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać narzędzia diagnostyczne 

Określić zasady przygotowania pacjenta 

RozróŜnić sposoby oznaczania zębów 

RozróŜnić zęby stałe i mleczne 

PP 

Rozpoznać rodzaje badania 

Określić zakres zbierania wywiadu 

Określić zasady wykonywania badania 
przedmiotowego 

Ocenić wynik przeprowadzonego badania 

PP 

RozróŜnić przyczyny zmian w jamie ustnej 

PP 

10 

Rozpoznać objawy zmian patologicznych 
w śliniankach 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

11 

Określić obszar zbioru chłonki ze struktur 
jamy ustnej 

PP 

12 

Rozpoznać zaburzenia zgryzowe 

13 

Rozpoznać nieprawidłowe przyczepy 
wędzidełek 

14 

RozróŜnić wskaźniki do oceny higieny jamy 
ustnej 

15 

RozróŜnić stany patologiczne w jamie 
ustnej 

16 

Dobrać wskaźnik do oceny 
periodontologicznych potrzeb leczniczych 

17 

RozróŜnić objawy próchnicy średniej 

18 

Określić klasyfikację ubytków 
próchnicowych 

19 

PosłuŜyć się zdjęciem rtg do diagnostyki 

PP 

20 

Zastosować badanie fluorescencyjne 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Zestaw zawiera 20

 

zadań. 

5.  Do kaŜdego zadania przyporządkowane są 4 moŜliwe odpowiedzi, tylko jedna odpowiedź 

jest prawidłowa. 

6.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak X przy odpowiedzi 

prawidłowej.  W  przypadku  pomyłki  zakreśl  błędną  odpowiedź  kółkiem  i  ponownie 
zaznacz X odpowiedź prawidłową. 

7.  Za  kaŜdą  prawidłową  odpowiedź  otrzymujesz  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

0 punktów.  

8.  Rozwiązuj zadania samodzielnie. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 
Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Zgłębnik periodontologiczny naleŜy do narzędzi 

a)  diagnostycznych. 
b)  chirurgicznych. 
c)  do usuwania złogów nazębnych. 
d)  do przenoszenia leków. 

 

2.  Nieprawdą jest, Ŝe pacjent przed badaniem powinien 

a)  mieć przygotowany fotel stomatologiczny. 
b)  wypłukać usta płynem odkaŜającym. 
c)  oswoić się z bólem i dyskomfortem. 
d)  otrzymać jednorazowy kubeczek i serwetę. 

 
3.  Oznaczanie zębów przez wstawienie cyfry arabskiej (1–8) w kąt utworzony przez umowną

 

granicę podziału jamy ustnej na ćwiartki został wprowadzony przez 
a)  Zsigmondiego. 
b)  Haderupa. 
c)  Allerhanda. 
d)  Światową Organizację Zdrowia. 

 
4.  Zęby stałe 

a)  mają w łuku przedtrzonowce. 
b)  posiadają listewkę szkliwną. 
c)  mają zawiązki zębów. 
d)  mają silne zwęŜenie szyjki. 

 

5.  Anamneza to 

a)  badanie dodatkowe. 
b)  badanie zewnątrzustne. 
c)  badanie zewnątrzustne. 
d)  wywiad. 

 

6.  Wywiad środowiskowy pacjenta 

a)  nie jest waŜny w przygotowaniu pacjenta. 
b)  moŜe wskazać, np. na choroby dziedziczne i związane z wykonywaną pracą. 
c)  pomaga w badaniach dyspanseryjnych. 
d)  ułatwia kontakt z pacjentem. 

 

7.  Badania przedmiotowego dokonujemy 

a)  tylko wzrokiem. 
b)  tylko narzędziami. 
c)  wzrokiem, słuchem, dotykiem, węchem. 
d)  tylko przy uŜyciu aparatury specjalistycznej. 

 

8.  Węzły chłonne 

a)  powinny być twarde. 
b)  powinny być widoczne. 
c)  nie powinny być wyczuwalne. 
d)  powinny być bolesne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

9.  Zmiany w jamie ustnej 

a)  są charakterystyczne tylko dla chorób ogólnych. 
b)  są charakterystyczne tylko dla chorób miejscowych. 
c)  mogą być objawem chorób ogólnych. 
d)  są zawsze uwarunkowane sposobami Ŝywieniowymi. 

 
10.  W kamicy ślinianek nie stwierdzamy 

a)  zmian w moczu. 
b)  obrzęku ślinianki lub jej ujścia. 
c)  powiększenia węzłów chłonnych. 
d)  zmian w obrazie rtg. 

 
11.  Z zębów górnych przednich chłonkę zbierają węzły chłonne 

a)  podbródkowe. 
b)  podŜuchwowe A. 
c)  podŜuchwowe B. 
d)  podŜuchwowe C. 

 

12.  Zgryz otwarty jest przykładem zaburzeń 

a)  liczby zębów. 
b)  stosunku pionowego szczęki do Ŝuchwy. 
c)  stosunku poprzecznego szczęki do Ŝuchwy. 
d)  stosunku przednio-tylnego szczęki do Ŝuchwy. 

 

13.  Nieprawidłowe wędzidełka mogą być przyczyną 

a)  obnaŜania zębów. 
b)  powiększenia węzłów chłonnych. 
c)  rozwoju próchnicy. 
d)  zaburzeń pionowych w zgryzie. 

 

14.  Wskaźnik płytki bakteryjnej stosujemy do oceny 

a)  higieny jamy ustnej. 
b)  frekwencji próchnicy. 
c)  twardych tkanek zęba. 
d)  rozchwiania zębów. 

 

15.  Zmiana zabarwienia, kształtu, krwawienie i owrzodzenia są charakterystyczne dla wskaźnika 

a)  Russella. 
b)  dziąsłowego. 
c)  krwawienia z kieszonki dziąsłowej stopień 5. 
d)  krwawienia z kieszonki dziąsłowej stopień 1. 

 

16.  Periodontologiczne potrzeby lecznicze badamy wskaźnikiem 

a)  dziąsłowym. 
b)  PUW. 
c)  CPITN. 
d)  Russella. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

17.  Próchnica średnia 

a)  daje objawy ze strony miazgi. 
b)  obejmuje szkliwo i zębinę. 
c)  zajmuje ubytki przydziąsłowe. 
d)  daje bóle samoistne. 

 

18.  Ubytki w zagłębieniach anatomicznych są charakterystyczne dla klasy 

a)  I Blacka. 
b)  II Blacka. 
c)  III Blacka. 
d)  IV Blacka. 

 
19.  Do wykrywania zmian próchnicowych najlepsze jest zdjęcie rtg  

a)  zgryzowe. 
b)  skrzydłowo-zgryzowe. 
c)  panoramiczne. 
d)  cefalometryczne. 

 

20.  Fluorescencja jest 

a)  badaniem słuŜącym do róŜnicowania choroby błony śluzowej jamy ustnej. 
b)  metodą badania zgryzu. 
c)  metodą leczenia błony śluzowej. 
d)  badaniem węzłów chłonnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................. 

 
Wykonywanie badań jamy ustnej 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  badań  jamy 
ustnej” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 5, 6, 7, 9, 16, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi:  1. b, 2. b, 3. c, 4. d, 5. c, 6. b, 7. d, 8. d, 9. c, 10. c, 11. b, 

12. a, 13. d, 14. b, 15. b, 16. c, 17. c, 18. b, 19. a, 20. a. 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać narzędzia diagnostyczne 

RozróŜnić sposoby oznaczania zębów 

RozróŜnić zęby stałe i mleczne 

PP 

Określić zakres zbierania wywiadu  

RozróŜnić zmiany w jamie ustnej wywołane 
cukrzycą 

PP 

Zastosować badanie dodatkowe do diagnozy 
zmian w jamie ustnej 

PP 

Zastosować badanie dodatkowe do diagnozy 
zmian w jamie ustnej 

PP 

Określić czynniki predysponujące do 
występowania nowotworów jamy ustnej 

Określić obszar zbioru chłonki ze struktur 
jamy ustnej 

PP 

10 

Rozpoznać zaburzenia zgryzowe 

11 

Rozpoznać nieprawidłowe przyczepy 
wędzidełek 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

12 

RozróŜnić wskaźniki stosowane do oceny 
stanu przyzębia 

13 

RozróŜnić wskaźniki stosowane do oceny 
stanu przyzębia 

14 

RozróŜnić objawy próchnicy powikłanej 

15 

Sklasyfikować ubytki próchnicowe 

16 

Zastosować zdjęcia rtg do diagnostyki 
zaników kostnych 

PP 

17 

Rozpoznać stopnie rozchwiania zębów 

18 

Określić miejsce badania ujścia nerwu 
trójdzielnego 

19 

RozróŜnić objawy próchnicy prostej 

20 

Rozpoznać objawy zmian patologicznych 
w śliniankach 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Zestaw zawiera 20

 

zadań. 

5.  Do kaŜdego zadania przyporządkowane są 4 moŜliwe odpowiedzi, tylko jedna odpowiedź 

jest prawidłowa. 

6.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak X przy odpowiedzi 

prawidłowej.  W  przypadku  pomyłki  zakreśl  błędną  odpowiedź  kółkiem  i  ponownie 
zaznacz X odpowiedź prawidłową. 

7.  Za  kaŜdą  prawidłową  odpowiedź  otrzymujesz  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

0 punktów.  

8.  Rozwiązuj zadania samodzielnie. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 
Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Do narzędzi diagnostycznych nie naleŜy 

a)  pęseta. 
b)  strzykawka. 
c)  zgłębnik. 
d)  lusterko. 

 
2.  Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła oznaczenie zębów 

a)  przez  wpisywanie  ich  w  kąt  utworzony  przez  granice  podziału  jamy  ustnej  na 

ć

wiartki. 

b)  dwucyfrowe gdzie pierwsza cyfra oznacza ćwiartkę, druga nr zęba. 
c)  cyframi rzymskimi. 
d)  dodając znak „+” lub „–” przed lub za cyframi. 

 
3.  Zęby mleczne 

a)  mają kolor Ŝółty. 
b)  są bardziej zmineralizowane. 
c)  posiadają listewkę szkliwną. 
d)  mają duŜe korony. 

 

4.  Przy zbieraniu wywiadu nie  pytamy o 

a)  dane osobowe. 
b)  dolegliwości pacjenta. 
c)  dane rodzinne. 
d)  dalszą rodzinę. 

 

5.  Cukrzyca  

a)  nie daje objawów w jamy ustnej. 
b)  moŜe dawać objaw powiększenia języka. 
c)  moŜe powodować powstawanie nadŜerek i rozpadlin. 
d)  nie jest chorobą ogólną. 

 

6.  Przy podejrzeniu nowotworu kierujemy pacjenta na badanie dodatkowe 

a)  do internisty. 
b)  cytologiczne lub histopatologiczne. 
c)  rtg zębow. 
d)  moczu. 

 
7.  W przypadku podejrzenia anemii zbędne jest badanie 

a)  krwi. 
b)  śluzówek. 
c)  języka. 
d)  rtg. 

 

8.  Czynnikiem predysponującym do wystąpienia nowotworów nie jest 

a)  palenie tytoniu. 
b)  picie alkoholu. 
c)  przewlekły stan zapalny. 
d)  brak uŜywania płukanek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

 
9.  Pierwszy i drugi ząb trzonowy górny przekazuje chłonkę do węzłów chłonnych 

a)  podbródkowych. 
b)  podŜuchwowych A. 
c)  podŜuchwowych B. 
d)  podŜuchwowych C. 

 

10.  Zgryz przewieszony jest przykładem zaburzeń  

a)  liczby zębów. 
b)  stosunku pionowego szczęki do Ŝuchwy. 
c)  stosunku poprzecznego szczęki do Ŝuchwy. 
d)  stosunku przednio-tylnego szczęki do Ŝuchwy. 

 
11.  Przemieszczenie zębów moŜe być objawem 

a)  cukrzycy. 
b)  nieprawidłowego przyczepu wędzidełka. 
c)  choroby wątroby. 
d)  choroby wirusowej. 

 
12.  Do oceny przyzębia stosujemy 

a)  wskaźnik Russella. 
b)  wskaźnik fuksynowy. 
c)  wskaźnik PUW. 
d)  USG. 

 

13.  Krwawienie,  kamień  i  patologiczne  kieszonki  są  kryterium  charakterystycznym  dla 

wskaźnika 
a)  Russella. 
b)  dziąsłowego. 
c)  PUW. 
d)  CPITN. 

 
14.  Bóle samoistne są charakterystyczne dla 

a)  próchnicy prostej. 
b)  próchnicy powikłanej. 
c)  próchnicy początkowej. 
d)  ubytków kl. II. 

 
15.  Klasa V ubytków wg Blacka obejmuje 

a)  powierzchnie styczne trzonowców i przedtrzonowców. 
b)  ubytki części przydziąsłowej wszystkich zębów. 
c)  powierzchnie styczne zębów siecznych i kłów, zniszczony kąt sieczny. 
d)  powierzchnie styczne zębów siecznych i kłów, zachowany kąt sieczny. 

 

16.  Do diagnostyki zaników kostnych wykonuje się zdjęcia 

a)  zgryzowe. 
b)  skrzydłowo-zgryzowe. 
c)  panoramiczne. 
d)  cefalometryczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

17.  Ruchy poziome i pionowe zęba świadczą o 

a)  rozchwianiu 1. 
b)  rozchwianiu 2. 
c)  rozchwianiu 3. 
d)  zdrowym przyzębiu. 

 

18.  Uciskaniem otworu podoczodołowego badamy 

a)  staw skroniowo-Ŝuchwowy. 
b)  ujście nerwu trójdzielnego. 
c)  unerwienie twarzy. 
d)  węzły chłonne. 

 
19.  DuŜy  ubytek,  brak  dolegliwości  samoistnych,  szybko  ustępujący  ból  prowokowany  to 

objawy próchnicy 
a)  prostej. 
b)  przewlekłej. 
c)  powikłanej. 
d)  ostrej. 

 
20.  W kamicy ślinianek nie stwierdzamy 

a)  zmian w moczu. 
b)  obrzęku ślinianki lub jej ujścia. 
c)  powiększenia węzłów chłonnych. 
d)  zmian w obrazie rtg. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................. 

 
Wykonywanie badań jamy ustnej 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12. 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19. 

 

20 

 

Razem:  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

7.  LITERATURA 

 

1.  Gajda  Z.:  Wybrane  zagadnienia  ortodoncji  w  praktyce  lekarza  stomatologa.  PZWL, 

Warszawa 1997 

2.  Jańczuk  Z.:  Podręcznik  dla  asystentek  i  higienistek stomatologicznych. PZWL, Warszawa 

1999 

3.  Jańczuk Z., Banach J.: Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia. PZWL, Warszawa 

1995 

4.  Jańczuk Z.: Zarys kliniczny stomatologii zachowawczej. PZWL, Warszawa 1981 
5.  Stawiński  K.:  Podręcznik  dla  pielęgniarek  i  higienistek  stomatologicznych.  PZWL, 

Warszawa 1984 

 

Literatura metodyczna 
1.  Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 
3.  Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „śak”, 

Warszawa 2003 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE , Radom 2000 
5.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  I  i  II. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999