background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ

 

 

 
 
 
 

 
 
 
Jan Izydor Korzeniowski 
Irena Zimmer-Raducka  
 
 
 
 
 
 

Wiercenie otworów strzałowych 711[03].Z2.02 

 

 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr inŜ. Józef Parchański 
mgr inŜ. Krzysztof Bobowski 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Jan Izydor Korzeniowski 
mgr inŜ. Irena Zimmer-Raducka  
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Marek Olsza 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 

 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[03].Z2.02 
„Wiercenie  otworów  strzałowych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu górnik odkrywkowej eksploatacji złóŜ. 
 

 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Krótkie i długie otwory strzałowe 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2.  Wiertarki udarowe pneumatyczne 

12 

5.2.1.  Ćwiczenia 

12 

5.3.  Wiertnice obrotowe 

14 

5.3.1.  Ćwiczenia 

14 

5.4.  Wiertnice udarowo-obrotowe 

16 

5.4.1.  Ćwiczenia 

16 

5.5.  Inne urządzenia do wiercenia długich otworów strzałowych 

18 

5.5.1.  Ćwiczenia 

18 

5.6.  Dokumentacja wierceń 

20 

5.6.1.  Ćwiczenia 

20 

5.7.  Bezpieczeństwo i higiena pracy przy wierceniu otworów strzałowych 

22 

5.7.1.  Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

38 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. 

WPROWADZENIE 

 
 

Poradnik dla nauczyciela będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole 

kształcącej w zawodzie górnik odkrywkowej eksploatacji złóŜ 711[03].  

W Poradniku zamieszczono: 

−−−−    

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z Poradnika,  

−−−−    

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z Poradnikiem, 

−−−−    

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−    

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−    

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami 

ze szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 
 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróŜnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

7111[03].Z2 

Technika 

strzelnicza 

711[03].Z2.02 

Wiercenie 

otworów 

strzałowych 

 

711[03]Z2.01 

Stosowanie 

materiałów 

wybuchowych 

i sprzętu strzelniczego 

 

711[03].Z2.03 
Wykonywanie 

czynności 

strzelniczych 

 

711[03].Z2.04 

Stosowanie 

techniki strzałowej 

poza górnictwem 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

 

− 

stosować  ogólne  zasady  BHP  w  górnictwie,  ochrony  przeciwpoŜarowej,  ochrony 
ś

rodowiska i zasady udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, 

− 

stosować podstawowy sprzęt ochrony osobistej, 

− 

stosować podstawowe zasady rysunku technicznego, 

− 

posługiwać się dokumentacją technologiczną oraz normami technicznymi, 

− 

wykonywać szkice, 

− 

posługiwać się podstawowymi narzędziami i sprzętem pomocniczym,  

− 

dobierać narzędzia i przyrządy w zaleŜności od wykonywanej pracy, 

− 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

− 

wykonywać pomiary podstawowych wielkości elektrycznych, 

− 

rozpoznawać podstawowe elementy układów elektrycznych i elektronicznych, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

− 

wykonać  krótki  otwór  strzałowy,  posługując  się  pneumatycznymi  wiertarkami 
udarowymi, 

− 

wykonać czynności pomocnicze przy wierceniu krótkich otworów, 

− 

wykonać długi otwór strzałowy, posługując się wiertnicą, 

− 

wykonać czynności pomocnicze przy wierceniu długich otworów, 

− 

obsłuŜyć  wiertarki,  wiertnice  i  inne  urządzenia  do  wykonywania  długich  otworów 
strzałowych, 

− 

dokonać analizy wiercenia w róŜnych warunkach górniczo-geologicznych, w porównaniu 
do warunków określonych w dokumentacji strzelania, 

− 

określić warunki bezpieczeństwa i higieny pracy przy wierceniu otworów strzałowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI 

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik odkrywkowej eksploatacji złóŜ. 711[03] 

Moduł:  

Technika strzelnicza 711[03].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wiercenie otworów strzałowych 711[03].Z2.02 

Temat:  Sporządzanie  planu  działania  wykonywania  otworów  strzałowych  zgodnie 

z dokumentacją. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  planowania  i  wykonywania  otworów  strzałowych 

zgodnie z dokumentacją. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

analizować dokumentację strzelania, 

− 

dobierać niezbędne do wykonania zadania narzędzia i przyrządy, 

− 

dobierać ubranie robocze i środki ochrony indywidualnej, 

− 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp, 

− 

sprawdzać stan techniczny urządzeń, 

− 

wykonać zaplanowane czynności zgodnie z przepisami bhp. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

kształtowanie umiejętności organizowania i planowania pracy, 

− 

prezentowanie wyników swojej pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

praca z dokumentacją, 

– 

ć

wiczenia praktyczne: wykonanie krótkiego otworu strzałowego. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

instrukcje obsługi wiertarek, 

− 

atrapy brył ponadwymiarowych, 

− 

foliogramy, 

− 

narzędzia i przyrządy, 

− 

rzutnik folii, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacji pracy uczniów:
  

− 

praca indywidualnia. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.

    

 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem  zadania  jest  wykonanie  2  otworów  poziomych  w  blokach  skalnych  o  róŜnej 
twardości przy zadanym ich połoŜeniu w stosunku do podstawy i jednej krawędzi bocznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

Przebieg zajęć: 
 

Lp.  Tok zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności uczniów 

Czas  

1. 

Stworzenie ładu 
zewnętrznego  
i wewnętrznego 

− 

Wita uczniów. 

− 

Sprawdza obecności. 

− 

Sprawdza gotowość do zajęć. 

− 

Podaje temat i cel zajęć. 

 

− 

Witają nauczyciela. 

− 

Podają obecności. 

− 

Zapisują temat zajęć  
 w zeszytach.  

 

4 min. 

Opracowanie 
nowego 
materiału 
pogadanka 
wstępna 

− 

Przypomina zagadnienia 
z ostatnich zajęć. 

− 

Podaje informacje potrzebne 
do nowego materiału. 

− 

Odpowiadają na pytania.  

− 

Biorą czynny udział  
w zajęciach. 

− 

Zapisują nowe informacje  
w zeszytach. 

10 min. 

Kształtowanie 
pojęć 

− 

Wyjaśnia pojęcia planu 
działania i jego elementów. 

− 

Prowadzi dyskusję z uczniami 
zmierzajaca do 
skontrułowania potrzebnego 
planu działania. 

− 

Zadają pytania. 

− 

Sporządzają plan 
działania. 

 

10 min. 

2. 

 
 

Wiązanie teorii  
z praktyką 

− 

Udostępnia maszyny 
i urządzenia oraz środki 
ochrony osobistej. 

− 

Przydziela bloki skalne. 

− 

Przypomina o zasadach bhp 
przy wierceniu otworów. 

− 

Pobierają środki ochrony 
osobistej. 

− 

Organizują stanowisko 
pracy. 

− 

Odbierają bloki kamienne 
do wiercenia. 

− 

Pobierają narzędzia do 
wykonania otworów.  

 

10 min. 

3. 

Ć

wiczenia 

indywidualne 

− 

Nadzoruje i obserwuje pracę 
uczniów. 

− 

Wykonuje czynności 
zgodnie z planem 
działania i zasadami bhp. 

 

30 min. 

Prezentacja prac 
i podsumowanie 
zajęć  

Przekazuje uwagi dotyczące 
prezentacji ćwiczenia. 

Podsumowuje wykonane 
ć

wiczenie. 

− 

Uczniowie prezentują 
efekty swojej pracy, 

− 

Zapisują wnioski 
dotyczące wiercenia 
w róŜnego typu skałach. 

20 min. 

4. 

 

Ocena i kontrola 

− 

Ocenia pracę wykonaną przez 
uczniów. 

− 

Sprawdza porządek 
w pracowni. 

− 

Porządkują stanowiska 
pracy. 

 

3 min. 

5. 

Zakończenie 
zajęć 

− 

Podaje treść zadania 
domowego. 

− 

Podaje zagadnienia potrzebne 
do następnych zajęć. 

− 

Podaje tematykę kolejnych 
zajęć. 

− 

ś

egna uczniów.  

− 

Zapisują treść zadania  
w zeszytach. 

− 

Zapisują treść zagadnień 
do przeanalizowania na 
kolejne zajęcia. 

 

3 min. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik odkrywkowej eksploatacji złóŜ. 711[03] 

Moduł:  

Technika strzelnicza 711[03].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wiercenie otworów strzałowych 711[03].Z2.02 

Temat:  Dobieranie  wiertarek  i  wiertnic  do  warunków  określonych  w  dokumentacji 

strzelania. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie umiejętności doboru urządzeń zgodnie z dokumentacją strzelania. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 

− 

analizować dokumentację strzelania, 

− 

dobierać niezbędne do wykonania zadania maszyny i urządzenia, 

− 

odczytywać dane techniczne maszyn i urządzeń. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

kształtowanie umiejętności organizowania i planowania pracy, 

− 

prezentowanie wyników swojej pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

ć

wiczenie:  dobór  maszyn  i  urządzeń  do  wykonania  otworów  strzałowych  w  róŜnych 

warunkach geologicznych. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

katalogi wiertarek, wiertnic, podpórek, itp., 

− 

instrukcje obsługi wiertarek, wiertnic, podpórek, itp., 

− 

foliogramy, 

− 

rzutnik folii, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w grupie. 

 
Czas trwania zajęć: 
1 godzina dydaktyczna.

    

 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem  zadania  jest  dobór  maszyn  i  urządzeń  do  wykonania  otworów  strzałowych 
w róŜnych warunkach geologicznych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Przebieg zajęć: 
 

Lp.  Tok zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności uczniów 

Czas  

1. 

Stworzenie ładu 
zewnętrznego  
i wewnętrznego 

− 

Wita uczniów. 

− 

Sprawdza obecności. 

− 

Sprawdza gotowość do zajęć. 

− 

Podaje tematu i celu zajęć. 

 

− 

Witają nauczyciela.  

− 

Podają obecności. 

− 

Zapisują temat zajęć 

w zeszytach.  

 

3 min. 

Opracowanie 
nowego 
materiału 

− 

Przypomina zagadnienia 
z ostatnich zajęć. 

− 

Podaje informacji potrzebne 
do nowego materiału. 

− 

Odpowiadają na pytania.  

− 

Biorą czynny udział  
w zajęciach. 

− 

Zapisują nowe informacje  
w zeszytach. 

5 min. 

Kształtowanie 
pojęć 

− 

Wyjaśnia pojęcia wiertarek 
i wiertnic oraz sprzętu 
pomocniczego. 

− 

Prowadzi dyskusję z uczniami 
na temat parametrów 
technicznych maszyn 
i urządzeń wiertniczych. 

− 

Charakteryzuje parametry 
urabialności skał. 

− 

Zadają pytania. 

− 

Odczytują parametry 
techniczne z katalogów. 

− 

Odczytują własności skał. 

5 min. 

2. 

 
 

Wiązanie teorii  
z praktyką 

− 

Przydziela tematy ćwiczeń. 
normy. katalogi. 

− 

Wyjaśnia sposób kolejności 
doboru maszyn i urządzeń. 

 

− 

Odbierają tematy 
ć

wiczeń. 

− 

Organizują stanowisko 
pracy. 

− 

Dobierają maszyny 
i urządzenia do wiercenia 
otworów. 

 

5 min. 

3. 

Ć

wiczenia 

grupowe 

− 

Nadzoruje i obserwuje pracę 
uczniów. 

− 

Udziela odpowiedzi na 
pytania uczniów. 

− 

Zadają pytania 
w przypadku wątpliwości. 

− 

Sporządzają notatkę 
z przeprowadzonego 
doboru. 

 

15 min. 

Prezentacja prac 
i podsumowanie 
zajęć 

Przekazuje uwagi dotyczące 
prezentacji ćwiczenia. 

Podsumowuje wykonane 
ć

wiczenie. 

− 

Uczniowie prezentują 
i uzasadniają swoje 
wybory. 

− 

Zapisują wnioski. 

10 min. 

4. 

 

Ocena i kontrola 

− 

Ocenia pracę wykonaną przez 
uczniów. 

− 

Sprawdza porządek 
w pracowni. 

− 

Porządkują stanowiska 
pracy.  

 
 

1 min. 

5. 

Zakończenie 
zajęć 

− 

Podaje treść zadania 
domowego. 

− 

Podaje zagadnienia potrzebne 
do następnych zajęć. 

− 

Podaje tematykę kolejnych 
zajęć. 

− 

ś

egna uczniów.  

− 

Zapisują treść zadania  
w zeszytach. 

− 

Zapisują treść zagadnień 
do przeanalizowania na 
kolejne zajęcia 

 

1 min. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5. 

ĆWICZENIA 

 
5.1.  Krótkie i długie otwory strzałowe 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  bez  skali  szkic  siatki  otworów  o  układzie  kwadratowym  o  parametrach:  ilość 

otworów – 15, ilość rzędów otworów – 3, wymiar boku kwadratu a = 3 m, zabiór = 4 m.  

 

Szkic kwadratowej siatki otworów 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 15 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  zdefiniować pojęcie zabioru i siatki otworów, 
2)  przeczytać dokładnie informacje podane w treści zadania, 
3)  wykonać szkic siatki otworów, 
4)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

kalkulator, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Ćwiczenie 2 

Narysuj przekrój krótkiego otworu strzałowego wykonanego w ścianie o wysokości 5 m; 

nachylonej pod kątem 80

o

. Wielkość zabioru wynosi 2 m. Zaznacz wszystkie parametry tego 

otworu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  podać definicję przekroju, 
2)  przeanalizować kształt ściany eksploatacyjnej, 
3)  przeczytać dokładnie informacje podane w treści zadania, 
4)  narysować przekrój ściany (piętra), 
5)  zaznaczyć parametry otworu, 
6)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

rysunek ściany eksploatacyjnej (widok z góry), 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.2.  Wiertarki udarowe pneumatyczne 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Z grupy elementów (Ŝerdź, koronka, łącznik, tulejka) utwórz długi przewód wiertniczy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Czas 
wykonania ćwiczenia 10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać dokładnie informacje podane w treści zadania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przygotować materiały i urządzenia, 
4)  ustalić kolejność łączenia elementów, 
5)  wykonać połączenie, 
6)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
9)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−    

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−    

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

Ŝ

erdź, koronka, łącznik, tulejka, 

−−−−    

odzieŜ ochronna, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Z  grupy  10  elementów  wybierz  koronki  stosowane  w  wiertarkach  obrotowych.  Jakie 

cechy pozwoliły Ci rozpoznać i wybrać wskazane koronki. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać dokładnie informacje podane w treści zadania, 
2)  omówić budowę i zastosowanie przedstawionych koronek, 
3)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−    

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−    

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

koronki, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.3.  Wiertnice obrotowe 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Z  grupy  przedstawionych  wiertarek  wybierz  wiertarkę  obrotową.  Uzasadnij  dokonany 

wybór. Omów budowę wiertarki obrotowej.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać dokładnie informacje podane w treści zadania, 
2)  obejrzeć modele wiertarek, 
3)  dokonać wyboru,  
4)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
7)  uporządkować miejsce pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−    

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−    

ć

wiczenie prkatyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

wiertarki, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Z  katalogu  na  podstawie  danych  technicznych  dobierz  wiertnicę,  która  będzie  w  stanie 

wykonać  6  otworów  strzałowych  o  długości  70  m  i  średnicy  50  mm  w  skałach  mało 
zwięzłych. Oblicz szacunkowy czas potrzebny do wykonania otworów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odczytać dane techniczne wiertnicy, 
2)  obliczyć szacunkowy czas niezbędny do wykonania otworów, 
3)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

katalog wiertnic, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.4.  Wiertnice udarowo-obrotowe 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Z  grupy  przedstawionych  modeli,  fotografii  wiertnic  wybierz  wiertnicę  udarowo 

obrotową  z  wiertarką  dolną.  Omów  jej  budowę.  Jakie  cechy  pozwoliły  Ci  dokonać 
poprawnego wyboru. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać dokładnie informacje podane w treści zadania, 
2)  obejrzeć modele, fotografie wiertnic, 
3)  dokonać wyboru wiertnicy,  
4)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
7)  uporządkować miejsce pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

modele, fotografie wiertnic, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw  na  modelu  zasadnicze  elementy  wiertnicy  udarowo-obrotowej.  Omów 

znaczenie tych elementów w urabianiu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać dokładnie informacje podane w treści zadania, 
2)  obejrzeć model wiertnicy, 
3)  określić zasadnicze elementy wiertnicy, 
4)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
7)  uporządkować miejsce pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

model wiertnicy udarowo-obrotowej, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.5.  Inne urządzenia do wiercenia długich otworów strzałowych 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Korzystając z przedstawionych podpórek wiertarek ręcznych zamontuj ją do wiertarki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”.  Uczniowie  pracują  samodzielnie. 
NaleŜy zwrócić uwagę na umiejętność wyszukiwania informacji w normach i poradniku. Czas 
wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zamontować podpórkę do wiertarki, 
2)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
5)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

podpórki i wiertarka, 

−−−−    

przyrządy do montaŜu, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2
 

Dobierz z przedstawionych środków ochrony indywidualnej te, które zabezpieczają twarz 

wiertacza przed skutkami robót wiertniczych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”.  Uczniowie  pracują  samodzielnie. 
NaleŜy zwrócić uwagę na umiejętność wyszukiwania informacji w normach i poradniku. Czas 
wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
2)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
5)  uporządkować miejsce pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ś

rodki ochrony indywidualnej, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.6.  Dokumentacja wierceń 

 
5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dysponując  ksiąŜką  kontroli  wiercenia  otworów,  wypisz  parametry  otworu  (długość, 

szerokość, nachylenie, rodzaj skały, itp.). 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”.  Uczniowie  pracują  samodzielnie. 
NaleŜy zwrócić uwagę na umiejętność wyszukiwania informacji w normach i poradniku. Czas 
wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać opisu proponowanego wykonania otworów, 
2)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
5)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ksiąŜka kontroli wiercenia z naniesionymi danymi przykładowego otworu, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  wpisu  w  ksiąŜce  kontroli  wiercenia  scharakteryzuj  wykonane  prace 

wiertnicze.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”.  Uczniowie  pracują  samodzielnie. 
NaleŜy zwrócić uwagę na umiejętność wyszukiwania informacji w normach i poradniku. Czas 
wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać wpis w ksiąŜce kontroli wiercenia, 
2)  scharakteryzować rodzaj wykonywanych prac wiertniczych, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
5)  uporządkować miejsce pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

ksiąŜka kontroli wiercenia, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

5.7.  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  przy  wierceniu  otworów 

strzałowych 

 
5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Kontrolując  ścianę  eksploatacyjną  stwierdziłeś  niebezpieczne  nawisy,  groŜące  osuwem. 

Wypełnij ksiąŜkę kontroli ściany. 

 
Tabela do ćwiczenia 1. KsiąŜka kontroli ściany eksploatacyjnej 

Data 

Uwagi o stanie 

ściany

 

Wydane 

polecenie 

Imię 

i nazwisko 

osoby 

kontrolującej; 

(podpis) 

Osoba 

przyjmująca 

polecenie 

(podpis) 

Sposób 

wykonania 

polecenia 

Dopuszczenie 

ściany do 

eksploatacji 

Podpis osoby 

dopuszczającej 

ścianę do 

eksploatacji 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  „Materiał  nauczania”.  Uczniowie  pracują  samodzielnie. 
Po wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas 
wykonania ćwiczenia 5 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać wpis w ksiąŜce kontroli ściany, 
2)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
4)  uporządkować miejsce pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ksiąŜka kontroli ściany, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Jakie są sygnały dźwiękowe ostrzegające, Ŝe kopalnia prowadzi roboty strzelnicze? Nadaj 

je  przy  pomocy  syreny  lub  oznacz  poziomą  grubą  kreską  długie  sygnały,  a  kropką  sygnał 
krótki. 

Sygnał „uprzedzenie”............................... 
Sygnał „przygotowanie do odpalenia”.............................. 
Sygnał „odpalenie”................................. 
Sygnał „odwołanie”............................... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić charakter sygnałów ostrzegawczych, 
2)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
4)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wpisz  do  tabeli,  według  własnego  uznania  dwa  podstawowe  zagroŜenia,  jakie  mogą 

wystąpić  w  czasie  wiercenia  otworów  strzałowych  ręczną  wiertarką  pod  ścianą 
eksploatacyjną (wiercenie poziome) i przypisz im cięŜkość następstw: duŜe, średnie i małe. 

 
Tabela do ćwiczenia 3. Oszacowanie ryzyka zawodowego 

Lp. 

Rodzaje zagroŜenia 

Prawdopodobieństwo 

wystąpienia zagroŜenia 

CięŜkość 

następstw 

ZagroŜenia i prawdopodobieństwo wystąpienia 

1.1 

 

 

 

1.2 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wypełnić powyŜszą tabelę, 
2)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
4)  uporządkować miejsce pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

tabela do ćwiczenia 3, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wiercenie  otworów 
strzałowych” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 17, 18, 19, 20 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi:  1.
 b, 2. b, 3. a, 4. a, 5. a, 6. a, 7. a, 8. a, 9. d, 10. c, 11. a, 

12. a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. a, 17. a, 18. b, 19. b, 20. b. 

 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.    Zdefiniować krótki otwór strzałowy 

2.   

Określić zaleŜność pomiędzy średnicą otworu 
a efektywnością wiercenia 

3.   

Wskazać zastosowanie krótkich otworów 
strzałowych 

4.    Zdefiniować długi otwór strzałowy 

5.    Wyjaśnić wady otworów nachylonych 

6.   

Wymienić zasady bhp obowiązujące przy 
strzelaniu 

7.    Zdefiniować pojęcie wiertła 

8.   

Określić udział robót wiertniczych w kosztach 
wytwarzania produktu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

9.    Wskazać zastosowanie wiertnic obrotowych 

10.  

Wskazać czynniki decydujące o efektywności 
wiercenia 

11.   Wskazać cechy wiertnic udarowo-obrotowych 

12.  

Scharakteryzować metodę usuwania zwiercin 
z dna otworu 

13.  

Dobrać narzędzie do ostrzenia koronek 
wiertniczych 

14.   Ocenić rolę podpórki 

15.  

Wskazać rodzaj dokumentu zawierający 
informacje o siatce wiercenia otworów 
strzałowych 

16.  

Wskazać osobę odpowiedzialną za bhp oraz 
za organizację prowadzenia robót strzałowych 

17.   Scharakteryzować wiercenie udarowe 

PP 

18.  

Dobrać  rodzaj  wiercenia  do  twardości 
urabianych skał 

PP 

19.  

Wskazać obowiązki osób wykonujących 
roboty wiertnicze 

PP 

20.  

Przeanalizować  moŜliwość  prowadzenia  prac 
w specjalnych warunkach  

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  16–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

8.  Czas trwania testu 30 minut. 
9.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  moŜna  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu  

wynosi 20. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Krótkie otwory strzałowe to otwory o długości 

a)  do 10 m.  
b)  do 6 m. 
c)  do 12 m. 
d)  1,5 m. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

2.  Ze względu na efektywność krótkie otwory strzałowe praktycznie wierci się o średnicy 

a)  od 1 do 2 mm. 
b)  od 32 do 100 mm. 
c)  od 5 do 400 mm. 
d)  od 32 do 42 mm. 

 

3.  W  górnictwie  odkrywkowym  wykonuje  się  otwory  strzałowe  krótkie  i  o  małych 

ś

rednicach, głównie do 

a)  strzelania otworami zwykłymi, szczelinowego, do dzielenia calizny skalnej na bloki 

budowlane i kamieniarskie oraz do prac pomocniczych. 

b)  prac pomocniczych. 
c)  strzelania szczelinowego, komorowego. 
d)  dzielenia  calizny  skalnej  na  bloki  budowlane  i  kamieniarskie  oraz  do  prac 

pomocniczych. 

 

4.  Długie otwory strzałowe to otwory o długości  

a)  powyŜej 6 m. 
b)  poniŜej 6 m. 
c)  powyŜej 6 m ale średnica ich nie moŜe być większa niŜ 32 mm. 
d)  powyŜej  6  m  ale  Ŝeby  je  uznać  za  długie  kolumna  zapalników  umieszczonych 

w otworze nie moŜe przekraczać 3 m. 

 

5.  W  piętrze  eksploatowanego  złoŜa  wywiercono  otwory  pionowe  i  nachylone. 

Z poniŜszych stwierdzeń prawdziwe jest, Ŝe 
a)  nachylone  otwory  muszą  być  dłuŜsze  od  pionowych,  co  wymaga  dodatkowego 

wiercenia i ponoszenia kosztów. 

b)  nachylone otwory muszą być krótsze od pionowych. 
c)  otwory są równe. 
d)  nachylone  otwory  muszą  być  dłuŜsze  od  pionowych,  ale  nie  wymaga  to 

dodatkowego wiercenia. 

 

6.  Dla zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy przy strzelaniu pracownicy i inne osoby 

przebywające na terenie zakładu muszą znać 
a)  obowiązujące dźwięki sygnałów akustycznych. 
b)  tylko lokalizację masztu sygnalizacyjnego. 
c)  tylko godziny strzelania. 
d)  tylko godzinę transportu MW. 
 

7.  Wiertło to 

a)  Ŝerdź wiertnicza zakończona koronką. 
b)  typ wiertarki udarowej. 
c)  typ połączenia Ŝerdzi wiertniczej z koronką. 
d)  układ wiercący składający się z wiertarki i koronki. 

 

8.  Udział robót wiertniczych w ogólnych kosztach wytwarzania produktu wynosi 

a)  20–25%. 
b)  5–10%. 
c)  15%. 
d)  powyŜej 25%. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

9.  Wiertnice obrotowe stosowane w górnictwie odkrywkowym wiercą na ogół otwory do 

a)  500 m w skałach średnio zwięzłych. 
b)  75 m w skałach bardzo twardych (np. w granitach). 
c)  5 m w skałach mało i średnio zwięzłych. 
d)  75 m w skałach mało i średnio zwięzłych (np. wapiennych, marglowych). 

 

10.  O efektywności wiercenia udarowego, decyduje 

a)  energia udaru, twardość skały. 
b)  energia udaru, średnica otworu, długość otworu. 
c)  energia  udaru,  średnica  otworu,  długość  otworu,  siła  nacisku  na  wiertło,  moment 

obrotowy, częstotliwość obrotu i udaru. 

d)  jedynie moment obrotowy, częstotliwość obrotu i udaru. 

 
11.  Cechą charakterystyczną wiertnic udarowo-obrotowej jest to, Ŝe 

a)  mechanizm  udaru  znajduje  się  w  otworze,  a  energia  udaru  jest  przenoszona 

bezpośrednio na koronkę urabiającą bez pośrednictwa Ŝerdzi.  

b)  posiada centralny układ smarowania. 
c)  ma kabinę z klimatyzacją. 
d)  energia udaru jest przenoszona bezpośrednio na koronkę za pośrednictwem Ŝerdzi.  

 

12.  Usuwanie zwiercin z dna otworu wierconego realizuje się przez 

a)  podanie  na  dno otworu spręŜonego powietrza, które rozpręŜając się zwiększa swoją 

objętość i uchodząc do góry zabiera ze sobą zwierciny. 

b)  budowę Ŝerdzi wiertniczych.  
c)  budowę Ŝerdzi wiertniczych, budowę koronek oraz sposób zasilania. 
d)  strumieniem oleju pod ciśnieniem. 

 

13.  Koronki wiertnicze najefektywniej ostrzy się 

a)  pilnikiem metalowym. 
b)  tarczami karborundowymi ustawionymi pod poŜądanym kątem. 
c)  innymi koronkami wiertniczymi. 
d)  spręŜonym powietrzem. 

 
14.  Podpórki  pneumatyczne  lub  hydrauliczne  stosowane  do  wiertnic  i  wiertarek,  mają  za 

zadanie 
a)  zwiększyć  wydajność  wykonywania  otworów  strzałowych  poprzez  zwiększenie  siły 

nacisku na wiertarkę, wiertnicę. 

b)  pomagać w usuwaniu zwiercin. 
c)  ostrzyć koronki wiertnicze. 
d)  współpracować z filtrami odpylającymi usuwającymi pył wiertniczy. 

 

15.  Siatkę wiercenia otworów strzałowych ustala się według 

a)  dokumentacji strzałowej. 
b)  instrukcji wiertnicy. 
c)  ksiąŜki kontroli wiercenia.  
d)  dowodu czasu pracy wiertnicy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

16.  Za właściwą organizację i bezpieczeństwo prowadzenia robót strzałowych i wiertniczych 

na terenie kopalni odpowiedzialnym jest 
a)  osoba dozoru ruchu uprawniona do prowadzenia tych robót. 
b)  górnik strzałowy. 
c)  wiertacz. 
d)  wydawca środków strzałowych. 

 

17.  Zasadą wiercenia udarowego to 

a)  miaŜdŜenie  i  odłupywanie  fragmentów  skały  na  dnie  wierconego  otworu 

strzałowego. 

b)  złuszczanie  i  odłupywanie  fragmentów  skały  na  dnie  wierconego  otworu 

strzałowego. 

c)  odłupywanie fragmentów skały na dnie wierconego otworu strzałowego. 
d)  miaŜdŜenie skały na dnie wierconego otworu strzałowego. 

 

18.  Skały, w których stosuje się wiercenie obrotowe ręczne, to skały 

a)  twarde. 
b)  plastyczne i miękkie. 
c)  we  wszystkich  typach  skał,  a  efektywność  wiercenia  zaleŜy  jedynie  od  typu  wierteł 

ich średnicy i długości. 

d)  we wszystkich typach skał poziomo uwarstwionych.  

 

19.  Osoby wykonujące roboty wiertnicze współdziałające ze słuŜbą strzałową obowiązane są 

a)  tylko  zachować  szczególną  ostroŜność  przy  wszelkich  czynnościach  związanych  ze 

ś

rodkami strzałowymi. 

b)  jak  wyŜej  oraz  zgłaszać  natychmiast  najbliŜszej  osobie  dozoru  ruchu  przypadki 

stwierdzonego braku (kradzieŜy, zgubienia) środków strzałowych oraz przypadki ich 
znalezienia  lub  pozostawienia  bez  dozoru,  jak  równieŜ  inne  fakty  i  okoliczności 
mogące spowodować niebezpieczeństwo wybuchu środków strzałowych. 

c)  składać miesięczne raporty z wykonywanej pracy. 
d)  nadawać sygnały ostrzegawcze podczas pracy wiertnicy. 

 

20.  Wiertniczy prowadzący roboty po zapadnięciu zmroku powinien 

a)  zaprzestać prowadzenia prac. 
b)  mieć naleŜyte oświetlenie w miejscu pracy. 
c)  prowadzić prace jak za dnia. 
d)  nie ma określonych wymogów co do prowadzenia prac w porze nocnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wiercenie otworów strzałowych  

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

 Razem:   

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wiercenie  otworów 
strzałowych” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 17, 18, 19, 20 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. a, 3. a, 4. a, 5. b, 6. c, 7. a, 8. a, 9. b, 10. a, 11. d, 

12. b, 13. c, 14. a, 15. a, 16. a, 17. b, 18. b, 19. b, 20. c.

 

 
Plan testu

 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić sposób wykonywania otworów 
strzałowych 

Określić sprzętu do wykonywania otworów 
krótkich 

Określić zastosowania ręcznych metod wiercenia 

Zdefiniować otwory długie 

Określić zawartość dokumentów strzałowych 

Wskazać czynnik umoŜliwiający usuwanie 
zwiercin 

Określić bezpieczną odległość oddalenia 
pracowników nie biorących udziału w pracach 
ładowania MW 

Określić waŜność podawania prawdziwych 
informacji w ksiąŜce wierceń 

Zdefiniować siatkę otworów 

10  Scharakteryzować zasadę wiercenia udarowego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

11  Określić średnicę otworów wykonywanych 

wiertnicami 

12  Scharakteryzować sposób usytuowania wiertnicy 

w przypadku wykonywania otworów poziomych 

13  Określić zasady postępowania w strefie zagroŜenia 

wybuchem  

14  Opisać budowę wiertła 

15  Określić cechy charakterystyczne wiertnic 

udarowo-obrotowych 

16  Ocenić rolę podpórki 

17  Dobrać narzędzie do ostrzenia koronek 

wiertniczych 

18  Dobrać wiertnicę do odpowiedniego typu skał  

PP 

19  Dobrać metodę wiercenia otworów w określonym 

podłoŜu 

PP 

20  Zastosować procedurę postępowania przy 

znalezieniu środków strzałowych w urobku 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Krótkie otwory strzałowe wykonuje się najczęściej  

a)  wiertarkami ręcznymi, obrotowymi, udarowymi lub udarowo-obrotowymi. 
b)  wiertnicami. 
c)  wozami wiertniczymi. 
d)  materiałem wybuchowym. 

 

2.  W skałach mocno zwięzłych (granit, bazalt) otwory krótkie wykonuje się  

a)  wiertarkami udarowymi lub udarowo-obrotowymi. 
b)  obrotowymi. 
c)  wiertnicami. 
d)  młotkami pneumatycznymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

 
3.  Ręczne metody wiercenia stosuje się w celu wykonania otworów 

a)  do strzelania tzw. otworami zwykłymi, strzelania rozszczepkowego i szczelinowego, 

dzielenia calizny skalnej na bloki. 

b)  tylko do strzelania rozszczepkowego i szczelinowego. 
c)  do dzielenia calizny skalnej na bloki oraz do usuwania progów. 
d)  tylko do usuwania tzw. progów. 

 

4.  Za otwory długie uwaŜa się 

a)  otwory o długości powyŜej 6 m i średnicy od 80 do 250 mm. 
b)  otwory o długości powyŜej 6 m i średnicy od 30 do 50 mm. 
c)  otwory poziome lub pionowe o średnicy do 50 mm. 
d)  tylko otwory pionowe powyŜej 6 m i średnicy od 80 do 250 mm. 

 

5.  Dokumentacja strzelania określa m.in. 

a)  tylko długość otworów. 
b)  długość otworów i ich nachylenie, zabiór, przewiert. 
c)  tylko sposób załadowania otworów materiałem wybuchowym. 
d)  jedynie nachylenie otworów. 

 

6.  W  trakcie  wykonywania  wiercenia  otworów  usuwanie  zwiercin  odbywa  się  za  pomocą 

wody płuczkowej lub 
a)  pyłów. 
b)  oleju pod ciśnieniem. 
c)  spręŜonego powietrza. 
d)  gazów technicznych. 

 
7.  Przed  rozpoczęciem  czynności  związanych  z  ładowaniem  materiałów  wybuchowych  do 

otworów  pracownicy  nie  biorący  udział  w  tych  czynnościach  powinni  być  wycofani 
z miejsca ładowania na odległość 
a)  co najmniej 30 m. 
b)  nie  ma  ograniczeń  w  przebywaniu  osób  postronnych  przy  czynnościach  ładowania 

MW. 

c)  co najmniej 3 m. 
d)  co najmniej 15 m. 

 

8.  Istotnym jest, aby maszynista wiertniczy przekazujący pracę następnej zmianie w ksiąŜce 

wierceń przekazywał prawdziwe dane co do wykonanego wiercenia, poniewaŜ 
a)  ułatwia to pracę przy wierceniu. 
b)  jest to wymagane przepisami. 
c)  ma to wpływ na czas pracy urządzeń. 
d)  jest to istotne ze względu na dobre stosunki pracownicze. 

 

9.  Siatka otworów to rozmieszczenie otworów 

a)  wykonywanych tylko wiertnicami. 
b)  strzałowych wykonywanych wiertarkami lub wiertnicami. 
c)  wykonywanych tylko wiertarkami. 
d)  wykonywanych tylko młotkami pneumatycznymi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

10.  Zasada wiercenia udarowego polega na  

a)  na  miaŜdŜeniu  i  odłupywaniu  fragmentów  skały  na  dnie  wierconego  otworu 

strzałowego. 

b)  na samym miaŜdŜeniu fragmentów skały. 
c)  na samym odłupywaniu fragmentów skały. 
d)  Ŝadna z powyŜszych odpowiedzi nie jest poprawna. 
 

11.  Wiertnice uŜywane są do wiercenia otworów o średnicy 

a)  powyŜej 180 mm. 
b)  10–70 mm. 
c)  powyŜej 220 mm. 
d)  20–180 mm. 

 
12.  Wiertacz wykonujący otwór poziomy powinien 

a)  usytuować wiertnicę 10 m od ściany. 
b)  usytuować wiertnicę pod ścianą. 
c)  usytuować wiertnicę pod kątem. 
d)  nie  zwracać  uwagi  na  usytuowanie  wiertnicy  poniewaŜ  nie  ma  to  wpływu  na 

wykonanie pracy. 

 
13.  Zgodnie  z  przepisami  górniczymi  obowiązują  cztery  sygnały  dźwiękowe,  które  muszą 

być słyszalne w całej strefie zagroŜenia. Od chwili nadania pierwszego sygnału do chwili 
nadania czwartego  
a)  ruch  w  strefie  zagroŜenia  musi  ograniczony,  drogi  o  większym  nasileniu  ruchu 

muszą być ponadto zabezpieczone dodatkowo zaporami.  

b)  tylko ruch pieszy w strefie zagroŜenia musi być wstrzymany, a dojścia do tej strefy – 

obstawione posterunkami zabezpieczającymi.  

c)  ruch w strefie zagroŜenia musi być wstrzymany, a dojścia do tej strefy – obstawione 

posterunkami  zabezpieczającymi,  drogi  o  większym  nasileniu  ruchu  muszą  być 
ponadto zabezpieczone dodatkowo zaporami.  

d)  ruch w strefie zagroŜenia musi odbywać się z mniejszą prędkością.  

 

14.  Kolejne elementy wiertła zgodnie z numeracją na rysunku to 

a)  1 – łącznik, 2 – tuleja, 3 – przedłuŜka Ŝerdzi, 4 – koronka. 
b)  1 – tuleja, 2 –  łącznik, 3 – przedłuŜka Ŝerdzi, 4 – koronka. 
c)  1 – łącznik, 2 – przedłuŜka Ŝerdzi, 3 – tuleja, 4 – koronka. 
d)  1 – koronka, 2 – łącznik, 3 – przedłuŜka Ŝerdzi, 4 – tuleja. 
 

 

 
15.  Wiertnice udarowo-obrotowe z wiertarką górną charakteryzują się m.in. tym, Ŝe 

a)  mechanizm udaru znajduje się na zewnątrz otworu. 
b)  nie są odpowiednie dla skał zwięzłych i bardzo zwięzłych. 
c)  mechanizm udaru znajduje się wewnątrz otworu. 
d)  moŜna nim wiercić tylko otwory poziome. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

16.  Podpórki pneumatyczne i hydrauliczne stosowane do wiertnic i wiertarek 

a)  zwiększają wydajność wykonywania otworów strzałowych poprzez zwiększenie siły 

nacisku na wiertarkę, wiertnicę. 

b)  pomagają w usuwaniu zwiercin. 
c)  ostrzą koronki wiertnicze. 
d)  współpracują z filtrami odpylającymi usuwającymi pył wiertniczy. 

 

17.  Koronki wiertnicze najefektywniej ostrzy się 

a)  pilnikiem metalowym. 
b)  tarczami karborundowymi ustawionymi pod poŜądanym kątem. 
c)  innymi koronkami wiertniczymi. 
d)  spręŜonym powietrzem. 

 

18.  Do wiercenia otworów w skałach wapiennych i marglowych stosuje się wiertnice 

a)  obrotowo-udarowe z dolną wiertarką. 
b)  obrotowe. 
c)  pneumatyczne. 
d)  obrotowo-udarowe z górną wiertarką. 

 

19.  Wiertniczy  ma  za  zadanie  wykonać otwór w glinie o długości 0,5 m. Do tego typu prac 

zastosuje 
a)  wiertarkę udarowa. 
b)  wiertarkę obrotową ręczną. 
c)  wiertnicę pneumatyczną. 
d)  wiertnicę z młotkiem dolnym. 

 

20.  Znaleziono środki strzałowe w urobku. Wiertacz o tym fakcie powinien poinformować 

a)  zarząd kopalni. 
b)  dyŜurnego. 
c)  najbliŜszą osobę nadzoru górniczego. 
d)  najbliŜszego współpracownika. 

 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wiercenie otworów strzałowych  

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

 Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

7. LITERATURA 

 

1.  Glapa  W.:  Korzeniowski  J.  I.:  Mały  leksykon  górnictwa  odkrywkowego.  W  i  Szk. 

Górnicze, Wrocław 2005 

2.  Gos S., Bonarek J., Siemianowski J.: Górnik strzałowy. Ś.W. T. Katowice 1995 
3.  Korecki Z.: Maszyny i urządzenia górnicze. Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1982 
4.  Korzeniowski  J.I.,  Onderka  Z.:  Roboty  strzelnicze  w  górnictwie  odkrywkowym.  Wyd. 

i Szk. Górnicze, Wrocław 2006 

5.  Onderka Z.: Technika strzelnicza w górnictwie odkrywkowym. AGH, Kraków 1992 
6.  Onderka  Z.:  InŜynieria  strzelnicza,  podstawy  teoretyczne.  Skrypt  uczelniany  796.  AGH, 

Kraków 1981 

7.  Praca zbiorowa, Poradnik górnika Tom II. Wyd. Śląsk, Katowice 1982 
8.  Praca zbiorowa, Poradnik górnika Tom IV. Wyd. Śląsk, Katowice 1982 
9.  Samujłło J.: Górnictwo kamienne. Cz. II. Wyd. Górniczo-Hutnicze, Katowice 1962 
10.  Samujłło J.: InŜynieria strzelnicza. Cz. II i III. Skrypt AGH, Kraków. 1985 
11.  Samujłło  J.:  Roboty  strzelnicze  w  kopalniach  odkrywkowych  węgla  i  kamienia.  AGH, 

Kraków 1956 

12.  Zastawny  E.,  Zawisza  A.:  Maszyny  i  urządzenia  mechaniczne  w  przodkach  górniczych. 

SITG, Zabrze 1989 

13.  Zbiory własne autorów 
 
Literatura metodyczna

 

1.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004