background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
Marcin Winiarski 

 

 

 
 
 
 
Nakładanie 

powłok 

lakierniczych 

wykończanie 

powierzchni instrumentów muzycznych 731[02].Z2.02 

 

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Piotr Sieczka 
mgr Joanna Miedzińska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Marcin Winiarski 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[02].Z2.02 
„Nakładanie  powłok  lakierniczych  i  wykończanie  powierzchni  instrumentów  muzycznych”, 
zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  monter  instrumentów 
muzycznych. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Przygotowanie powierzchni instrumentów muzycznych do lakierowania  

11 

5.1.1. 

Ć

wiczenia 

11 

5.2.

 

Materiały do wykończania powierzchni instrumentów muzycznych 

14 

5.2.1. 

Ć

wiczenia 

14 

5.3.

 

Wykończanie powierzchni 

16 

5.3.1. 

Ć

wiczenia 

16 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.

 

Literatura 

33 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter instrumentów muzycznych.  

W poradniku zamieszczono: 

−−−−

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

−−−−

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania– 
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

−−−−

 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W  zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  opracowanie  odpowiedzi  wspólne  z całą 
grupą  uczniów  np.  w  formie  dyskusji.  Druga  forma  jest  korzystniejsza,  poniewaŜ 
nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ć

wiczeń  wraz  ze wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  róŜne 

moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ć

wiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 

Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału.  Zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie  odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Powinni  oni,  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia,  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  JeŜeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  wraca  do  tych  zagadnień 
i sprawdza  czy  braki  w  ich  opanowaniu  są  wynikiem  niezrozumienia,  czy  niewłaściwej 
postawy ucznia w trakcie nauczania. Od postawy nauczyciela oraz sposobu prowadzenia 
zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Potwierdzenie  przez  niego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

opanowania  materiału  nauczania  rozdziału  moŜe  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela 
do sprawdzenia  jego  wiedzy  i  umiejętności  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując 
jednostkę  modułową  powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  ma 
on  większe  uzdolnienia  manualne,  czy  moŜe  lepiej  radzi  sobie  z rozwiązywaniem 
problemów teoretycznych, 

 

testy  zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki przez nich 
osiągnięte powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela realizującego 
tę jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną  liczbę  moŜliwych 
do uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona  jest  od  ilości 
uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  moŜe  zastosować  test  według  własnego  projektu  oraz 
zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umoŜliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

731[02].Z2 

Technologia produkcji instrumentów 

muzycznych 

 

731[02].Z2.02 

Nakładanie powłok 

lakierniczych i wykończanie 

powierzchni instrumentów 

muzycznych 

731[02].Z2.03 

Wykonywanie napraw 

i konserwacji instrumentów 

muzycznych 

731[02].Z2.01 

MontaŜ elementów 

instrumentów muzycznych 

 

731[02].Z2.04 

Wykonywanie korekty 

i strojenie instrumentów 

muzycznych 

731[02].Z2.05 

Ocenianie jakości instrumentów 

muzycznych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

czytać  ze  zrozumieniem  informacje  przedstawione  w  formie  opisów,  instrukcji,  tabel, 
wykresów 

 

przetwarzać dane liczbowe i operacyjne, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

obliczać masy składników roztworów o danym stęŜeniu procentowym, 

 

obliczać masy składników roztworów przy danych ich stosunkach masowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

określić  budowę  i  zasadę  działania  maszyn  i  urządzeń  do  szlifowania  oraz  polerowania 
powłok lakierniczych, 

 

określić  metody  wykończania  powierzchni  elementów  instrumentów  muzycznych 
wykonanych z drewna i stopów metali, 

 

dokonać  klasyfikacji  lakierów  oraz  politur  stosowanych  do  wykończania  powierzchni 
elementów instrumentów muzycznych, 

 

dobrać  lakiery  i  politury  w  zaleŜności  od  wymogów  technicznych  i estetycznych 
oraz rodzaju powierzchni, 

 

przygotować powierzchnie elementów instrumentów muzycznych do lakierowania, 

 

przygotować materiały i narzędzia do nakładania powłok lakierniczych, 

 

przygotować roztwory lakierów do powłok matowych i błyszczących, 

 

wykonać lakierowanie ręczne i z uŜyciem pistoletów natryskowych, 

 

określić rodzaje barwników do drewna, 

 

sporządzić roztwory barwników i politur, 

 

wykonać barwienie powierzchniowe i wgłębne,  

 

nałoŜyć ręcznie politurę, 

 

przygotować  powierzchnie  elementów  instrumentów  muzycznych  do  zabiegów 
wykończeniowych, 

 

określić rodzaje materiałów ściernych do szlifowania i polerowania powłok lakierowych, 

 

dobrać materiały ścierne do szlifowania powłok lakierowych, 

 

dobrać proszki i pasty ścierne do polerowania, 

 

wykonać  szlifowanie  i  polerowanie  powierzchni  elementów  instrumentów  muzycznych 
wykonanych z drewna, 

 

wykonać  szlifowanie  i  polerowanie  powierzchni  elementów  instrumentów  muzycznych 
wykonanych ze stopów metali, 

 

ocenić jakość wykonanych operacji wykończeniowych, 

 

zastosować  środki  ochrony  indywidualnej  podczas  wykonywania  prac  lakierniczych  
i wykończeniowych, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej 
oraz ochrony środowiska podczas wykonywania prac lakierniczych i wykończeniowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter instrumentów muzycznych 731[02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Technologia produkcji instrumentów muzycznych 731[02] 

Jednostka modułowa: 

Nakładanie 

powłok 

lakierniczych 

wykończanie 

powierzchni instrumentów muzycznych 731[02].Z2.02 

 

Temat: Prace przygotowawcze powierzchni instrumentów muzycznych do lakierowania. 

Cel ogólny: Przygotowanie powierzchni instrumentów muzycznych do lakierowania. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić, od czego zaleŜą róŜnice, we właściwościach materiałów ściernych, 

 

określić budowę i zasady działania szlifierek, 

 

dobrać odpowiedni materiał ścierny do szlifowania wstępnego i wykończającego, 

 

sklasyfikować oraz wyjaśnić do czego stosowane są kity, grunty i szpachlówki, 

 

wykonać grunt olejny, 

 

wykonać szpachlówkę lakierową gęstą i pokryć nią powierzchnię metalu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

tekst przewodni, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach dwuosobowych. 

 
Czas: 6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

róŜnego rodzaju materiały ścierne, 

 

szlifierki albo ich schematy (taśmowa z ruchomym stołem i szerokotaśmowa), 

 

surowce do otrzymywania róŜnego rodzaju kitów, gruntów i szpachlówek, 

 

łaźnie wodne, wagi, naczynia, mieszadła, termometry, 

 

receptury  wykonywania  kitów,  gruntów  i  szpachlówek  –  zestawienia  tabelaryczne 
właściwości i zastosowań tych substancji, 

 

materiały piśmienne, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celu zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania zajęć. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Realizacja tematu: 

 

nauczyciel  omawia  zasady  bezpieczeństwa  podczas  prac  wykończających  powierzchnie 
drewniane  instrumentów  muzycznych.  Wstępnie  prezentuje  uczniom  informacje 
dotyczące 

wykończeniowej 

obróbki 

powierzchni 

drewnianych 

instrumentów 

muzycznych. 

 

uczniowie  przeglądają  zgromadzone  w  pracowni  materiały  ścierne,  dokonują  ich 
klasyfikacji,  podają  propozycje  zastosowań  róŜnego  rodzaju  materiałów  (ze  względu  na 
budowę i kształt). 

 

nauczyciel zapoznaje uczniów z budową i zastosowaniem szlifierek:  

 

taśmowej z ruchomym stołem, 

 

szerokotaśmowej. 

 

uczniowie zapoznają się z literaturą dotyczącą: 

 

pokostów, 

 

wypełniaczy, 

 

kitów,  

 

gruntów, 

 

szpachlówek, 

 

past polerskich. 

 

Ustalają zastosowanie powyŜszych substancji w wykończeniowej obróbce drewna. 

 

uczniowie  podają  od  czego  powinien  być  uzaleŜniony  wybór  materiału  ściernego  do 
przygotowania  powierzchni  drewna  pod  lakierowanie.  Omawiają  zasadę  działania 
szlifierki  taśmowej  z  ruchomym  stołem  i  szlifierki  szerokotaśmowej.  Rysują  schematy 
obu rodzajów szlifierek.  

 

przygotowują grunt olejny wg receptury. 

 

wykonują szpachlówkę lakierową gęstą. 

 

przeprowadzają  gruntowanie  drewna  i  szpachlowanie  wykorzystując  otrzymane  przez 
siebie: grunt i szpachlówkę. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

 

opracuj  pomoc  dydaktyczną  uczniowską,  która  w  znacznym  stopniu  przyczyni  się  do 
zapamiętania i lepszego zrozumienia przez Ciebie materiału nauczania z ostatnich zajęć. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowo wypełnione sprawdziany postępów nauczania  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter instrumentów muzycznych 731[02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Technologia produkcji instrumentów muzycznych 731[02] 

Jednostka modułowa: 

Nakładanie 

powłok 

lakierniczych 

wykończanie 

powierzchni instrumentów muzycznych 731[02].Z2.02 

Temat:  Prace  wykończeniowe  powierzchni  drewnianych  instrumentów  muzycznych 

z zachowaniem widocznej struktury podłoŜa. 

Cel 

ogólny

Wykończanie 

powierzchni 

drewnianych 

instrumentów 

muzycznych 

z zachowaniem widocznej struktury podłoŜa. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

omówić poszczególne etapy przezroczystego wykończania powierzchni drewnianych, 

 

wykonać  przy  pomocy  pistoletu  natryskowego  wykończanie  powierzchni  drewnianej 
z zachowaniem widocznej struktury podłoŜa, 

 

nałoŜyć ręcznie politurę, 

 

wykonać szlifowanie i polerowanie instrumentów wykonanych z drewna. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

tekst przewodni, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach dwuosobowych. 

 
Czas: 10 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

pistolet do natryskiwania powierzchni drewnianych lakierem, 

 

receptury wykonywania gruntów i politur, 

 

substancje słuŜące do otrzymywania gruntów, 

 

lakier do wykończania powierzchni drewnianych, 

 

materiały ścierne do wykończania powierzchni. 

 

Przebieg zajęć: 
1. 

 

Sprawy porządkowe. 

2. 

 

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celu zajęć. 

3. 

 

Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania zajęć. 

4. 

 

Realizacja tematu: 

 

nauczyciel  omawia  w  jaki  sposób  przy  pomocy  poznanych  juŜ  na  zajęciach 
substancji  moŜna  dokonać  wykończenia  powierzchni  drewnianych  instrumentów 
muzycznych tak aby zachować widoczną strukturę drzewna, 

 

nauczyciel demonstruje natryskiwanie powierzchni drewna pistoletem, 

 

uczeń  wykonuje  następujące  zabiegi  nad  wybranym  ładnie  usłojonym  kawałkiem 
drewna: 

 

odŜywiczanie,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

 

wybielanie,  

 

barwienie, mające na celu zmianę naturalnej barwy drewna, 

 

wypełnianie porów drewna, mające na celu wyrównanie podłoŜa, 

 

nanoszenia materiałów malarsko-lakierniczych tworzących powłokę, 

 

uszlachetnianie  powłoki  malarsko-lakierniczej,  mające  na  celu  uzyskanie 
odpowiedniej gładkości i połysku, 

 

nauczyciel  w  trakcie  pracy  uczniowskiej  nadzoruje  ją  i  sprawdza  wyliczenia 
do otrzymania potrzebnych gruntów. Sprawdza dobór materiałów szlifierskich, 

 

uczniowie wykonują politurowanie po uprzednim przygotowaniu politury, 

 

nauczyciel sprawdza jakość wykonywanych prac, 

 

po wykonaniu pracy uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
 

Zbierz informacje dotyczące błędów powłok lakierniczych i dokonaj oceny swojej pracy 

pod tym kątem. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowo wypełnione ankiety dotyczące atrakcyjności i przydatności zajęć. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.

 

Przygotowanie  powierzchni  instrumentów  muzycznych  
do lakierowania 

 
5.1.1.

 

Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Wyjaśnij  zasadę  działania  szlifierki  taśmowej  z  ruchomym  stołem  i  szlifierki 

szerokotaśmowej. Narysuj schematy obu rodzajów szlifierek. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  literaturą  dotyczącą  wykończania  powierzchni  przy  pomocy  materiałów 
ś

ciernych, 

2)

 

narysować schemat działania szlifierki taśmowej i szerokotaśmowej, 

3)

 

wyjaśnić zasady działania obu szlifierek. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru A3, 

 

grube flamastry, 

 

materiały piśmienne, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj 0,25 kg gruntu olejnego.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. Podać uczniom masy potrzebnego gruntu olejowego. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją wykonywania pokostu olejnego, 

2)

 

obliczyć ilości masowe składników potrzebnych do wykonania pokostu, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy stosując środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

wykonać pokost według instrukcji, 

5)

 

wykonaną pracę przedstawić nauczycielowi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tabela z instrukcjami wykonywania pokostów, 

 

składniki do wykonania pokostu olejnego, 

 

naczynie do wykonania pokostu, 

 

mieszadło albo łopatka, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  szpachlówkę  lakierową  gęstą  i  przy  uŜyciu  pędzla  pokryj  nią  powierzchnię 

ozdobnego  elementu  metalowego  który  ma  być  przymocowany  do  pianina  (przygotowanego 
do wykończania kryjącego). 

  

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  tematykę 

związaną  z  otrzymywaniem  szpachli  oraz  podać  uczniom  wymagane  masy  otrzymywanej 
szpachlówki. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją wykonywania szpachlówki lakierowej gęstej, 

2)

 

obliczyć ilości masowe składników potrzebnych do wykonania szpachlówki, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy stosując środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

wykonać szpachlówkę wg instrukcji, 

5)

 

przeszpachlować powierzchnię metalu, 

6)

 

wykonaną pracę przedstawić nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja otrzymywania szpachlówki, 

 

składniki do wykonania szpachlówki, 

 

naczynie do wykonania szpachlówki, 

 

pędzel, 

 

metalowy element instrumentu muzycznego do przeszpachlowania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Ćwiczenie 4 

Przedstaw  tabelarycznie  lub  przy  pomocy  grafu  klasyfikację  i  zastosowanie  materiałów 

gruntujących  i  wypełniaczy  porów  drewna  stosowanych  w  produkcji  instrumentów 
muzycznych.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  tematykę 

i zakres wykonywanego ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z literaturą dotyczącą materiałów gruntujących i wypełniaczy porów, 

2)

 

zaplanować  graficzny  sposób  przedstawienia  klasyfikacji  i  zastosowań  materiałów 
gruntujących i wypełniaczy, 

3)

 

wykonać zaplanowany rysunek bądź tabelę, 

4)

 

wykonaną pracę przedstawić kolegom i nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia, 

 

burza mózgów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

papier A3, 

 

kolorowe mazaki, 

 

materiały piśmienne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

 

5.2.

 

Materiały  do  wykończania  powierzchni  instrumentów 
muzycznych

 

 

5.2.1.

 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaklasyfikuj  do  znanych  Ci  substancji  (do  wykończania  powierzchni  drewnianych), 

stojące  na stoliku  w  słoiczkach  substancje  (na  etykietkach  mają  podany  skład  chemiczny). 
Jeśli to moŜliwe podaj ich nazwy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien:  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia,  zebrać  z  uczniami  wiadomości  dotyczące  substancji 
uŜywanych w wykończeniu powłok instrumentów drewnianych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  literaturą  dotyczącą  substancji  słuŜących  do  wykończania  powierzchni 
drewnianych, 

2)

 

poklasyfikować substancje w podstawowe grupy,  

3)

 

podać nazwy grup i ewentualnie nazwy niektórych substancji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne  

 

słoiczki  z  lakierami,  politurami,  pigmentami,  farbami,  emaliami  i  wytrawami 
z wypisanym na etykietach składem chemicznym (bez nazw), 

 

materiały piśmienne, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Przedstaw tabelarycznie lub przy pomocy grafu dobór lakierów i politur w zaleŜności od 

rodzaju powierzchni i wymogów technicznych powłok. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z literaturą dotyczącą właściwości i zastosowań lakierów i politur, 

2)

 

wykonać zestawienie tabelaryczne przedstawiające dobór lakierów i politur, 

3)

 

przedstawić swoją pracę kolegom i nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

burza mózgów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

 

problemowa naprowadzająca, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne  

 

papier A3, 

 

flamastry, 

 

materiały piśmienne, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  dwa  odpowiednie  roztwory  barwników  syntetycznych  znajdujących  się 

w pracowni – jeden do barwienia powierzchniowego, a drugi do barwienia wgłębnego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia podając niezbędne ilości barwników (w zaleŜności od potrzeb 
pracowni). 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  literaturą  dotyczącą  barwników  syntetycznych  uŜywanych  do  barwienia 
drewna, 

2)

 

określić,  który  barwnik  znajdujący  się  w  pracowni  nadaje  się  do  powierzchniowego,  
a który do wgłębnego malowania drewna, 

3)

 

wykonać obliczenia mas składników roztworów o koniecznych stęŜeniach, 

4)

 

wykonać malowanie powierzchniowe i przygotować malowanie wgłębne drewna, 

5)

 

swoją pracę przedstawić nauczycielowi.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

barwniki syntetyczne, woda, 

 

naczynia do wykonywania roztworów, mieszadła lub łopatki do mieszania, 

 

pędzel, 

 

wanna do barwienia wgłębnego, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

 

5.3. Wykończanie powierzchni 

 

 

5.3.1.

 

Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj przy pomocy pistoletu natryskowego, powierzchnię drewnianą, z zachowaniem 

widocznej  struktury  podłoŜa.  Samodzielnie  dobierz  odpowiednie  substancje,  wykonaj 
wszystkie konieczne operacje. Oceń jakość wykonanych prac wykończeniowych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia,  

 

przypomnieć  z  uczniami  główne  etapy  wykończania  drewna  z zachowaniem  widocznej 
struktury, 

 

przygotować dla uczniów odpowiednią ilość powierzchni do wykończania. 
W  trakcje  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  dbać  o  przechowywane  prace 

uczniowskie (ćwiczenie będzie wykonywane na 5–6 kolejnych zajęciach). 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z literaturą dotyczącą wykończania przezroczystego, 

2)

 

wykonać  wszystkie  niezbędne  etapy  procesu  wykończania  ręcznego  powierzchni 
przezroczystej: 

 

odŜywiczanie,  

 

wybielanie,  

 

barwienie, mające na celu zmianę naturalnej barwy drewna, 

 

wypełnianie porów drewna, mające na celu wyrównanie podłoŜa, 

 

nanoszenia materiałów malarsko-lakierniczych tworzących powłokę, 

 

uszlachetnianie  powłoki  malarsko-lakierniczej,  mające  na  celu  uzyskanie 
odpowiedniej gładkości i połysku, 

3)

 

ocenić jakość wykonanych prac wykończeniowych, 

4)

 

przedstawić swoją prace nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

projektu (elementy), 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

pistolet natryskowy, 

 

instrukcja obsługi pistoletu natryskowego, 

 

przewidziane  przez  Ciebie  substancje  i  narzędzia  niezbędne  do  przeprowadzenia 
wykończania przezroczystego,  

 

literatura z rozdziału 7.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Ćwiczenie 2 

Przeprowadź  ręcznie  wykończanie  kryjące  powierzchni  drewnianej.  Samodzielnie 

dobierz  odpowiednie  substancje,  wykonaj  wszystkie  konieczne  operacje.  Oceń  jakość 
wykonanych operacji wykończeniowych 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia,  

 

przypomnieć z uczniami główne etapy wykończania drewna metoda kryjącą,  

 

przygotować dla uczniów odpowiednią ilość powierzchni do wykończania.  
W  trakcie  wykonywanego  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  dbać  o  przechowywane  prace 

uczniowskie (ćwiczenie będzie wykonywane na 5–6 kolejnych zajęciach). 

  

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z literaturą dotyczącą wykończania kryjącego, 

2)

 

wykonać wszystkie niezbędne etapy procesu wykończania kryjącego powierzchni: 

 

odŜywiczanie – jak podczas wykończania przezroczystego, 

 

kitowanie – wyrównanie wszelkich ubytków podłoŜa, 

 

gruntowanie  –  pokrywanie  powierzchni  drewna  odpowiednim  materiałem  w  celu 
zwiększenia  przyczepności  następnie  nakładanych  warstw  materiałów  malarsko-
lakierniczych, 

 

szpachlowanie pierwsze – zapełnianie mniejszych nierówności szpachlówką, 

 

szpachlowane  drugie  –  zapełnianie  porów  drewna  i  wszelkich  nierówności 
szpachlówką i wyrównanie podłoŜa, 

 

nakładanie farby nawierzchniowej (w celu zabarwienia na Ŝądany kolor powierzchni 
przedmiotu i stworzenia odpowiedniej warstwy izolacyjnej), 

 

nakładanie emalii, 

3)

 

ocenić jakość wykonanych prac wykończeniowych, 

4)

 

przedstawić swoją pracę nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

elementy projektu, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

przewidziane 

przez 

Ciebie 

(i 

zatwierdzone 

przez 

nauczyciela) 

niezbędne 

do przeprowadzenia wykończania kryjącego substancje i narzędzia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz proszki i pasty ścierne do polerowania próbek metali. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z literaturą dotyczącą wykończania powłok metali i stopów metali, 

2)

 

dobrać odpowiednie pasty i proszki do kaŜdej z próbek, 

3)

 

wykonać polerowanie powłok,  

4)

 

przedstawić swą pracę nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

elementy projektu, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tabela z informacjami na temat zastosowań past polerskich, 

 

pasty polerskie, tampony,  

 

metalowe elementy instrumentów do polerowania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4
 

Zbierz informacje dotyczące wad powłok lakierniczych, a następnie przejrzyj z kolegami 

prace  wykończeniowe,  które  wykonaliście  w  zadaniu  1  i  2.  Jakie  błędy  powłok  wystąpiły 
w niektórych pracach i co było ich przyczyną? 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien:  

 

omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia,  

 

przypomnieć na czym polega ocenianie wykończenia powłok.  
W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  powinien   kontrolować  proces  wzajemnego  oceniania 

prac wykończeniowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z literaturą dotyczącą błędów powłok lakierniczych, 

2)

 

przejrzeć z kolegami swoje i ich prace, 

3)

 

nazwać ewentualne błędy oraz podać przyczynę ich powstania, 

4)

 

przedstawić swa prace nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

elementy projektu, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

tabelaryczne zestawienie błędów powłok lakierniczych, 

 

prace wykończeniowe wykonane przez całą grupę w ćwiczeniach 1 i 2, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Nakładanie  powłok 
lakierniczych i wykończanie powierzchni instrumentów muzycznych”  

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 8, 9, 10, 11, 13 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. d, 5. c, 6. a, 7. a, 8. a, 9. b, 10. c, 11. a,  

12. a, 13. b, 14. d, 15. d, 16. a, 17. c, 18. b, 19. b, 20. d. 

 

 
Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1

 

 

Określić zaleŜność między gęstością nasypu, 
a rodzajem wykończanego materiału 

2

 

  Określić rodzaj nasypu w papierach ściernych 

3

 

 

Zidentyfikować oznaczenia papierów ściernych 
i rozumieć je 

4

 

 

Określić zastosowanie papieru o róŜnym 
uziarnieniu 

5

 

  Określić pojęcie „taśmy bez końca” 

6

 

 

Określić zastosowanie szlifierek 
wąskotaśmowych z ruchomym stołem 

7

 

  Określić budowę szlifierki szerokotaśmowej 

8

 

  Obliczyć długość taśmy potrzebnej do szlifierki 

PP 

9

 

 

Wskazać, czynniki powodujące zbielenie 
powierzchni lakierowanej 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

10

 

 

Wskazać czynniki powodujące wystąpienie 
pęcherzy w powłoce lakierowej 

PP 

11

 

 

Obliczyć procentową zawartość składników 
roztworu kleju 

PP 

12

 

  Określić zastosowanie gruntów stolarskich 

13

 

  Wskazać rodzaje gruntów stolarskich 

PP 

14

 

  Określić zastosowanie kitów 

15

 

 

Określić substancje wchodzące w skład 
szpachlówek 

16

 

 

Określić zasadę dobierania róŜnych past 
polerskich do róŜnego rodzaju powłok 

17

 

  Określić składniki do otrzymywania mastyki 

18

 

  Rozpoznać sposoby łączenia taśm ściernych. 

19

 

 

Dobrać substancje potrzebne do otrzymania 
pokostu 

20

 

 

Określić cel szlifowania wykończanych 
powierzchni instrumentów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielenia  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  jakie  będą 
w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (na karcie odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony  na  rozwiązanie 
zadań. 

8.

 

Stwórz  odpowiednią  atmosferę  pracy  podczas  pomiaru  (rozładuj  niepokój,  zachęć 
do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  końcem  sprawdzianu  poinformuj  uczniów  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  wyników,  wybierz  te  zadania,  które  sprawiły  uczniom  najwięcej 
trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  postępowania  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Z proponowanych 4 odpowiedzi tylko 
jedna jest prawdziwa. 

4.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  

5.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 

6.

 

W kratkę odpowiadającą dobrej odpowiedzi kratkę wstawiaj znak X. 

7.

 

Jeśli się pomylisz błędną odpowiedź otocz kółkiem i zaznacz prawidłową wstawiając X. 

8.

 

Pracuj samodzielnie. 

9.

 

Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  karcie 
odpowiedzi. 

10.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 
 

Powodzenia! 

 
 
Materiały dla ucznia: 

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.

 

Do  obróbki  drewna  miękkiego  lub  Ŝywicznego  wskazane  jest  dobieranie  narzędzi 
ś

ciernych o mniejszej gęstości nasypu poniewaŜ 

a)

 

materiał o mniejszej gęstości jest bardziej miękki. 

b)

 

wolne  przestrzenie  między  ziarnami  ściernymi,  wypełniają  się  drobnymi  wiórami 
powstałymi w wyniku szlifowania. 

c)

 

są tańsze. 

d)

 

do drewna musi docierać powietrze podczas obróbki. 

 

2.

 

Nasyp w papierach ściernych składa się z ziaren 
a)

 

kredy pławionej. 

b)

 

szkła wodnego. 

c)

 

elektrokorundu. 

d)

 

szelaku. 

 

3.

 

Na spodniej stronie papieru ściernego znajdują się oznaczenia 
a)

 

od P12 do P220 (uziarnienie makro) i od P240 do P1200 (uziarnienie mikro). 

b)

 

od P12 do P220 (uziarnienie mikro) i od P240 do P1200 (uziarnienie makro). 

c)

 

od  P12  do  P220  (niska  twardość  nasypu)  i  od  P240  do  P1200  (wysoka  twardość 
nasypu). 

d)

 

od  P12  do  P220  (wysoka  twardość  nasypu)  i  od  P240  do  P1200  (niska  twardość 
nasypu). 

 

4.

 

Papieru od P20 do P80 uŜywa się do 
a)

 

polerowania powierzchni lakierowanych. 

b)

 

szlifowania wykańczającego drewna twardego. 

c)

 

szlifowania wykańczającego drewna miękkiego. 

d)

 

wstępnego szlifowania (zgrubnego). 

 

5.

 

Taśmy bez końca stosowane w szlifierkach produkowane są w taki sposób, Ŝe 
a)

 

dokleja  się  do  długiej  taśmy  kolejną  taśmę  (gdy  poprzednia  juŜ  zetrze  materiał 
ś

cierny). 

b)

 

przy jednej szlifierce stosowany jest stale ten sam rodzaj taśmy o tej samej twardości 
i tej  samej  gęstości  nasypu,  a  przy  innej  inny  więc  bez  końca  stosuje  się  taką  samą 
taśmę. 

c)

 

skleja się w obwód odcinek taśmy o potrzebnej szerokości. 

d)

 

taśma nie jest łączona w zamknięty obwód i podczas pracy rozwija się ze specjalnego 
bębna. 

 

6.

 

Szlifierka taśmowa z ruchomym stołem stosowana jest do szlifowania 
a)

 

płaskich powierzchni. 

b)

 

małych powierzchni (płaskich i profilowanych) bo stosuje się w niej wąską taśmę. 

c)

 

duŜych i małych powierzchni profilowanych. 

d)

 

powierzchni małych i trudnodostępnych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

7.

 

W szlifierce szerokotaśmowej taśma rozpięta jest między 
a)

 

wałami umieszczonymi jeden nad drugim. 

b)

 

wałami umieszczonymi jeden obok drugiego. 

c)

 

wałami umieszczonymi w dowolny sposób – waŜne, Ŝe ma załoŜoną szeroką taśm. 

d)

 

kołami napinającym. 

 

8.

 

Długość taśmy potrzebnej do szlifierki wąskotaśmowej (o rozstawie kół  3 m, a średnicy 
kaŜdego koła – 0,25 m) równa jest 
a)

 

6,5 m. 

b)

 

5,5 m. 

c)

 

4 m. 

d)

 

6 m. 

 

9.

 

Pokosty to 
a)

 

materiały drobnoziarniste stosowane do polerowania powierzchni. 

b)

 

substancje do gruntowania drewna i materiałów drewnopochodnych. 

c)

 

substancje otrzymywane przez rozpuszczanie szelaku. 

d)

 

substancje słuŜące do wgłębnego barwienia drewna. 

 

10.

 

Wypełniacze porów mają postać 
a)

 

tłustych cieczy. 

b)

 

ruchliwych lekkich cieczy. 

c)

 

proszków i past. 

d)

 

Ŝ

elów. 

 

11.

 

Wypełniacze porów zwykle składają się z 
a)

 

pumeksu, kredy, suchej mączki drzewnej. 

b)

 

oleju lnianego, alkoholu etylowego, politury. 

c)

 

pasty polerskiej z wodą. 

d)

 

kleju kostnego i rozdrobnionego papieru. 

 

 

12.

 

Grunty stolarskie słuŜą do wypełniania porów drewna 
a)

 

bez zakrycia jego struktury. 

b)

 

zakrywając strukturę drewna. 

c)

 

na gorąco. 

d)

 

pod farby i lakiery nieprzezroczyste. 

 

13.

 

Grunty stolarskie mogą być 
a)

 

olejne, rozpuszczalnikowe i nitrocelulozowe. 

b)

 

olejne, klejowe i nitrocelulozowe. 

c)

 

tylko nitrocelulozowe. 

d)

 

olejne i wodne. 

 

14.

 

Kity stosowane są do 
a)

 

podmalowywania powierzchni drewna. 

b)

 

wypełniania porów drewna pod bezbarwne lakiery. 

c)

 

polerowania. 

d)

 

wyrównywania  większych  pęknięć  i  nierówności  drewna  przed  wykończaniem 
kryjącym powierzchni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

15.

 

Roztwór kleju glutynowego, pokost i kreda szlamowa to składniki 
a)

 

kitu. 

b)

 

gruntu. 

c)

 

szpachlówki olejnej. 

d)

 

szpachlówki klejowej. 

 

16.

 

Pasty  polerskie  stosowane  do  wykończania  powierzchni  metali  mają  róŜny  skład 
ze względu na 
a)

 

róŜną twardość powierzchni metali. 

b)

 

róŜny skład stopów metali. 

c)

 

róŜne kolory metali. 

d)

 

upodobania róŜnych osób do gładkich albo mniej gładszych powierzchni. 

 

17.

 

Do kalafonii rozpuszczonej w terpentynie dodaje się sykatyw i pokostu, a następnie kredy 
wymieszanej z pigmentem – w taki sposób otrzymuje się 
a)

 

kit. 

b)

 

szpachlę. 

c)

 

mastykę. 

d)

 

klej. 

 

18.

 

Na rysunkach przedstawiono 
a)

 

sposoby wykonywania ruchów przy bejcowaniu. 

b)

 

przykłady łączenia taśm ściernych. 

c)

 

oznaczenia materiałów ściernych. 

d)

 

sposoby malowania na drewnie dwoma rodzajami lakierów. 

 
 
 
 
 
 
19.

 

Pokosty naturalne wytwarza się z 
a)

 

kleju skórnego. 

b)

 

oleju jadalnego (lnianego, makowego, lub konopnego). 

c)

 

tranu. 

d)

 

muszli skorupiaków. 

 

20.

 

Cel szlifowania to 
a)

 

tylko wygładzenie powierzchni. 

b)

 

tylko wyczyszczenie powierzchni. 

c)

 

tylko nadanie elementom ostatecznych wymiarów i kształtów. 

d)

 

wygładzenie  powierzchni,  wyczyszczenie  powierzchni,  nadanie  elementom 
ostatecznych wymiarów i kształtów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Nakładanie powłok lakierniczych i wykończanie powierzchni instrumentów 
muzycznych

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź.  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Nakładanie  powłok 
lakierniczych i wykończanie powierzchni instrumentów muzycznych”  

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. c, 5. b, 6. c, 7. b, 8. d, 9. b, 10. d, 11. b,  

12. d, 13. a, 14. b, 15. a, 16. b, 17. d, 18. a, 19. b, 20. a. 

 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1

 

 

Określić kolejne etapy przezroczystego 
wykończania powierzchni 

2

 

 

OdróŜnić wykończanie przezroczyste 
powierzchni od kryjącego 

3

 

  Określić zastosowanie barwienia wgłębnego 

4

 

 

Określić cel, w jakim wykorzystuje się emalię, 
w kryjącym wykończaniu powierzchni 

5

 

  Dobrać metodę nanoszenia szpachlówki 

6

 

 

Dobrać metodę malowania materiałami 
nitrocelulozowymi  

7

 

 

Określić, w jakiej pozycji powinien znajdować się 
przedmiot podczas natrysku lakierem 

8

 

  Określić, co to są pokosty 

9

 

  Określić, jaką postać mają wypełniacze 

10

 

 

Określić czynniki powodujące wystąpienie 
widocznych zacieków na powłoce lakierowej 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

11

 

 

Określić czynniki powodujące pękanie powłoki 
lakierowej 

PP 

12

 

 

Określić czynniki powodujące niedostateczną 
przyczepność powłoki lakierowej do podłoŜa 

PP 

13

 

 

Określić czynniki powodujące zbyt powolne 
utwardzanie powłoki lakierowej 

PP 

14

 

 

Określić przyczyny skłonności powłoki 
lakierowej do marszczenia 

PP 

15

 

 

Określić, w jaki sposób moŜna wykończyć 
powierzchnię politurowaną bez zacierania porów 

16

 

 

Określić sposób gruntowania powierzchni 
podczas politurowania na wysoki połysk 

17

 

 

Określić długość przerw między jednym i drugim 
nakładaniem politury 

18

 

 

Określić, czym wykonuje się politurowanie 
właściwe 

19

 

 

Wskazać, jakie czynności wykonuje się podczas 
wykończenia powierzchni politurowanych 

20

 

 

Dobrać właściwe materiały ścierne do 
polerowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielenia  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  jakie  będą 
w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (na karcie odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony  na  rozwiązanie 
zadań. 

8.

 

Stwórz  odpowiednią  atmosferę  pracy  podczas  pomiaru  (rozładuj  niepokój,  zachęć  do 
sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  końcem  sprawdzianu  poinformuj  uczniów  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  wyników,  wybierz  te  zadania,  które  sprawiły  uczniom  najwięcej 
trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  postępowania  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Z proponowanych 4 odpowiedzi tylko 
jedna jest prawdziwa. 

4.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  

5.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 

6.

 

W kratkę odpowiadającą dobrej odpowiedzi kratkę wstawiaj znak X. 

7.

 

Jeśli się pomylisz błędną odpowiedź otocz kółkiem i zaznacz prawidłową wstawiając X. 

8.

 

Pracuj samodzielnie. 

9.

 

Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  karcie 
odpowiedzi. 

10.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
 
 
Materiały dla ucznia: 

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.   Pierwszym etapem w procesie wykończania przezroczystego powierzchni jest 

a)

 

odŜywiczanie powierzchni. 

b)

 

mycie powierzchni w kąpielach mydlanych. 

c)

 

barwienie wgłębne. 

d)

 

przeszlifowywanie. 

 

2.   Wykończenie poszczególnych warstw powierzchni drewna wykonuje się lakierem 

a)

 

tylko przezroczystym. 

b)

 

tylko kryjącym. 

c)

 

przezroczystym i kryjącym. 

d)

 

barwnym. 

 

3.

 

Barwienie wgłębne drewna wykonywane jest w przypadku wykończenia  
a)

 

przezroczystego. 

b)

 

kryjącego. 

c)

 

przezroczystego i kryjącego. 

d)

 

barwnego. 

 

4.

 

Emalię w przypadku wykończeń kryjących nanosi się w celu 
a)

 

zabarwienia powierzchni na Ŝądany kolor. 

b)

 

dokładniejszego wypełnienia porów drewna. 

c)

 

zwiększenia połysku i wodoodporności powłoki. 

d)

 

nadania powierzchni połysku. 

 

5.

 

Szpachlówkę na powierzchnię drewna nakłada się 
a)

 

wyłącznie odpowiednimi pędzlami. 

b)

 

pierwszą warstwę w poprzek, a drugą wzdłuŜ elementu. 

c)

 

pierwszą warstwę wzdłuŜ, a drugą w poprzek elementu. 

d)

 

szpachlami ceramicznymi. 

 

6.

 

Nakładanie materiałów nitrocelulozowych za pomocą pędzla ma następujące ograniczenia 
a)

 

naleŜy nakładać jedną warstwę natychmiast po drugiej. 

b)

 

naleŜy przeszlifować pierwszą warstwę zanim nałoŜy się drugą. 

c)

 

naleŜy odczekać aby wyschła pierwsza warstwa zanim nałoŜy się drugą. 

d)

 

pędzel powinien być wyłączne z włosia naturalnego.  

 

7.

 

Nanoszenie  materiałów  lakierniczych  natryskiem  wykonywane  jest  w  taki  sposób,  Ŝe 
przedmiot pokrywany lakierem 
a)

 

znajduje się w pozycji pionowej. 

b)

 

znajduje się w pozycji poziomej. 

c)

 

znajduje się pod kątem 45

o

 od poziomu. 

d)

 

moŜe znajdować się w dowolnej pozycji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

8.

 

Pokosty to 
a)

 

materiały drobnoziarniste stosowane do polerowania powierzchni. 

b)

 

substancje do gruntowania drewna i materiałów drewnopochodnych. 

c)

 

substancje otrzymywane przez rozpuszczanie szelaku. 

d)

 

substancje słuŜące do wgłębnego barwienia drewna. 

 

9.

 

Wypełniacze porów mają postać 
a)

 

tłustych cieczy. 

b)

 

ruchliwych lekkich cieczy. 

c)

 

proszków i past. 

d)

 

Ŝ

elów. 

 

10.

 

Na powłoce lakierowej widoczne są zacieki, mogły to spowodować następujące czynniki 
a)

 

zbyt mała elastyczność lakieru. 

b)

 

zbyt duŜa wilgotność lakierowanego drewna. 

c)

 

niedostateczna czystość podłoŜa. 

d)

 

za mała odległość dyszy pistoletu od lakierowanej powierzchni lub za gruba warstwa 
jednorazowo naniesionego lakieru. 

 

11.

 

Pękanie powłoki lakierowej wywołane zostało 
a)

 

zbyt wysoką temperaturą suszenia powłoki. 

b)

 

za małą elastycznością lakieru, złym podkładem, zbyt duŜą wilgotnością drewna. 

c)

 

za grubą warstwą lakieru nanoszoną jednorazowo, powietrze w lakierni zapylone. 

d)

 

rozcieńczalnikiem złej jakości, małą lepkością i przyczepnością lakieru. 

 

12.

 

Po naniesieniu powłoki lakieru okazało się, Ŝe wykazuje on niedostateczna przyczepność  
do podłoŜa. Mogło to zostać spowodowane 
a)

 

za  małą  ilością  rozpuszczalnika  w  lakierze  i  nieprzeszlifowaniem  powłoki  drewna 
przed lakierowaniem. 

b)

 

zbyt duŜą wilgotnością powietrza w lakierni oraz zbyt małym ciśnieniem w pistolecie 
natryskującym. 

c)

 

nierównomierną  grubością  naniesionego  lakieru  oraz  źle  dobranym  wypełniaczem 
porów. 

d)

 

za duŜą wilgotnością drewna, niedostateczną czystością lakierowanego podłoŜa. 

 

13.

 

Zbyt powolne utwardzanie powłoki moŜe być spowodowane  
a)

 

za  duŜą  zawartością  plastyfikatora  w  lakierze,  powietrze  w  lakierni  przesycone 
oparami rozpuszczalników. 

b)

 

złym rozpuszczalnikiem, za wysoką temperaturą w pomieszczeniu. 

c)

 

za wysoką lepkością lakieru, za niską temperaturą w lakierni. 

d)

 

za grubą warstwą lakieru, za duŜą ilością rozpuszczalnika w lakierze. 

 

14.

 

Powłoka lakierowa wykazuje skłonności do marszczenia – spowodowane to zostało 
a)

 

zbyt wysoką temperatura suszenia powłoki i za grubą warstwą lakieru. 

b)

 

zbyt  wysoką  lepkością  lakieru,  zbyt duŜym ciśnieniem w pistolecie natryskowym, za 
niską temperaturą w lakierni. 

c)

 

za grubą warstwą lakieru, lakier zawierał zbyt duŜo lotnego rozpuszczalnika. 

d)

 

za duŜą ilością rozcieńczalnika lub rozcieńczalnik był niewłaściwy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

15.

 

Politurowanie moŜna przeprowadzić bez zacierania porów wtedy, gdy 
a)

 

wykończa się powierzchnię na mat. 

b)

 

wykończa się powierzchnię na wysoki połysk. 

c)

 

wykończa się powierzchnię i na mat i z połyskiem. 

d)

 

trzeba przeprowadzić kryte wykończanie powierzchni. 

 

16.

 

Gruntowanie podczas wykończenia politurą na wysoki połysk przeprowadza się 
a)

 

przez kilkakrotne wcieranie pumeksu drewnianym klockiem owiniętym w pojedynczą 
warstwę bawełny. 

b)

 

przez kilkakrotne wcieranie pumeksu tamponem nasyconym politurą. 

c)

 

przez naniesienie gruntu pędzlem. 

d)

 

przez cieniutkie przeszpachlowanie powierzchni. 

 

17.

 

Przerwy między jednym, a drugim nakładaniem politury powinny wynosić 
a)

 

przynajmniej godzinę. 

b)

 

24 godziny. 

c)

 

48 godzin. 

d)

 

około 3–5 minut. 

 

18.

 

Do politurowania właściwego uŜywa się 
a)

 

politury o stęŜeniu 8–10% z bardzo niewielkim dodatkiem pumeksu. 

b)

 

politury o stęŜeniu ok. 30%. 

c)

 

politury o stęŜeniu 8-–10% z niewielkim dodatkiem kredy pławionej. 

d)

 

zakwaszonej kwasem szczawikowym politury o stęŜeniu nie przekraczającym 20%. 

 

19.

 

Po naniesieniu ostatniej warstwy politury 
a)

 

szlifuje się do połysku politurą, warstwę drobnoziarnistym papierem ściernym. 

b)

 

usuwa  się  z  wykończanej  powierzchni  resztki  oleju  tamponem  zwilŜonym 
w spirytusie. 

c)

 

lakieruje się powierzchnię. 

d)

 

zmywa się całą powierzchnię ciepłą, wygotowaną wodą. 

 

20.

 

Polerowanie  –  to  obróbka  wykańczająca,  która  ma  na  celu  uzyskanie  Ŝądanej  gładkości 
i połysku  powierzchni  przedmiotu  polerowanego.  Polerowanie  dokonywane  jest  zwykle  
za pomocą 
a)

 

miękkich tarcz i materiałów ściernych. 

b)

 

twardych tarcz i materiałów ściernych o drobnym ścierniwie. 

c)

 

tamponów nasączonych olejami. 

d)

 

tarcz z nakładkami tekstylnymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Nakładanie powłok lakierniczych i wykończanie powierzchni instrumentów 
muzycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

7. LITERATURA  

 

1.

 

Bajkowski J.: Maszyny i urządzenia do obróbki drewna. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1995 

2.

 

Gehlen  M.:  Technologia  drewna  Podręcznik  do  nauki  zawodu.  Cz.  2.  Wydawnictwo 
REA, Warszawa 2002 

3.

 

Giełdowski L.: Konstrukcje mebli. Cz. 1. Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1995 

4.

 

Łunarski  J.  Szabajkowicz  W.:  Automatyzacja  procesów  technologicznych  montaŜu 
maszyn. WNT, Warszawa 1993  

5.

 

Nowak H.: Stolarstwo część 2. Technologia i materiałoznawstwo. WSiP, Warszawa 2000 

6.

 

Oczoś K.: Szlifowanie. WNT, Warszawa 1986. 

7.

 

Pajewski K.: Technologia i technika malarsko lakiernicza. Warszawa 1937 

8.

 

PraŜmo J.: Tchnologia materiałoznawstwo, Stolarstwo cz. 1. WSiP, Warszawa 1999 

9.

 

 Prządka W., Szczuka J.: Technologia meblarstwa cz. 2. WSiP, Warszawa 1991  

10.

 

Samek  A.:  Projektowanie  procesów  technologicznych  obróbki  i  montaŜu.  Politechnika 
Krakowska, Kraków 1986 

11.

 

Swaczyna I.: Meble. Naprawa i odnawianie. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 
Warszawa 1995. 

12.

 

Sękowski J.: Konserwacja mebli zabytkowych. Wydawnictwo Semper, Warszawa 2003 

13.

 

www.meie.com.pl