background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Lilia Kimber-Dziwisz 

Alicja Klimowicz

 

 

 

 
Realizowanie potrzeb osoby niepełnosprawnej w zakresie 
wykorzystania czasu wolnego 346

[02].Z2.02 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1

 

Recenzenci: 
mgr Ewa Goliszek 
dr Andrzej Niesporek 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Danuta Szczepaniak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Hanna Całuń 
 
 
 
 

 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  346[02].Z2.02 
„Realizowanie  potrzeb  osoby  niepełnosprawnej  w  zakresie  wykorzystania  czasu  wolnego”, 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu asystent osoby niepełnosprawnej 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1 Pedagogika czasu wolnego – zadania i zakres zainteresowań 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2. Funkcje czasu wolnego 

12 

5.2.1.  Ćwiczenia 

12 

5.3. Sposoby spędzania czasu wolnego 

13 

5.3.1. Ćwiczenia 

13 

5.4. Organizacja czasu wolnego 

15 

5.4.1. Ćwiczenia 

15 

5.5. Indywidualna i społeczna wartość czasu wolnego 

17 

5.5.1. Ćwiczenia 

17 

5.6. Wypoczynek czynny i bierny 

19 

5.6.1. Ćwiczenia 

19 

5.7. Zainteresowania a sposób spędzania czasu wolnego 

21 

5.7.1. Ćwiczenia 

21 

5.8. Środki masowego przekazu a model spędzania czasu wolnego 

23 

5.8.1. Ćwiczenia 

23 

5.9. Organizacja czasu wolnego w placówkach opiekuńczych 

25 

5.9.1. Ćwiczenia 

25 

5.10.  Higiena żywienia 

27 

5.10.1. Ćwiczenia 

27 

5.11Etyka w pracy asystenta osoby niepełnosprawnej 

29 

5.11.1. Ćwiczenia 

29 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

31 

7.  Literatura 

43

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3

 

1. WPROWADZENIE

  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 

problemów mógł skorzystać z poradnika, 

  szczegółowe  cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  opanuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  kształtowanie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych,  środki  dydaktyczne,  wskazania  metodyczne  do  realizacji  materiału 
nauczania, 

  propozycje metod sprawdzania i oceny osiągnięć edukacyjnych ucznia, 

  wykaz literatury. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego, metody przypadków. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układ jednostek modułowych 

346[02].Z2 

Człowiek niepełnosprawny 

w rodzinie i środowisku

 

 

346[02].Z2.01 

Organizowanie 

wsparcia społecznego

 

346[02].Z2.02 

Realizowanie potrzeb osoby 

niepełnosprawnej w zakresie 

wykorzystania czasu wolnego

 

 

346[02].Z2.05 

Wspieranie osoby niepełnosprawnej  

w załatwianiu spraw urzędowych

 

346[02].Z2.03 

Stosowanie wybranych 

form terapii zajęciowej

 

346[02].Z2.04 

Pomaganie osobie niepełnosprawnej  
w korzystaniu z ofert edukacyjnych, 

kulturalnych, sportowych  

i turystycznych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z  zakresu  niepełnosprawności  fizycznej 

i intelektualnej, 

  współpracować z osobami niepełnosprawnymi, 

  współpracować indywidualnie i w grupie, 

  współpracować w zespole opiekuńczo-terapeutycznym, 

  rozróżniać niepełnosprawność fizyczną od intelektualnej, 

  użytkować komputer, 

  korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

5

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  określić znaczenie aktywności w życiu człowieka, 

  scharakteryzować znaczenie czasu wolnego w życiu człowieka, 

  zidentyfikować i określić potrzeby podopiecznego w zakresie spędzania czasu wolnego, 

  zidentyfikować  i  określić  ograniczenia  i  możliwości  udziału  podopiecznego  w  różnych 

formach aktywności, 

  rozpoznać zainteresowania podopiecznego, 

  zmotywować osobę niepełnosprawną do wykorzystania posiadanych zdolności twórczych, 

  zaktywizować podopiecznego do zwiększenia samodzielności życiowej, 

  zorganizować  czas  wolny  osobie  niepełnosprawnej  zgodnie  z  jej  potrzebami 

i możliwościami, 

  wykorzystać w pracy z podopiecznymi różne formy terapii zajęciowej, 

  pomóc niepełnosprawnemu w układaniu jadłospisu i sporządzaniu posiłków, 

  zastosować zasady etyczne w kontakcie z podopiecznymi, 

  dochować tajemnicy zawodowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

6

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

............................................. 

Modułowy program nauczania:  Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02] 
Moduł: 

Człowiek niepełnosprawny w rodzinie i środowisku 
346[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Realizowanie potrzeb osoby niepełnosprawnej w zakresie 
wykorzystania czasu wolnego 346[02].Z2.02  

Temat: Sposoby spędzania czasu wolnego. 

Cel ogólny: charakteryzowanie najczęściej występujących sposobów spędzania czasu wolnego 

przez osoby niepełnosprawne. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

omówić kryteria podziału sposobów spędzania czasu wolnego, 

– 

scharakteryzować poszczególne sposoby spędzania czasu wolnego, 

– 

dokonać podziału sposobów spędzania czasu wolnego wg poznanych kryteriów, 

– 

rozpoznać sposoby spędzania czasu wolnego. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 
–  wykład,  
–  prezentacja,  
–  dyskusja.  
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  praca indywidualna, 
–  praca w 2 osobowych grupach.  

 

Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne

  plansze  lub  prezentacje  multimedialne  zawierające  charakterystykę  sposobów  spędzania 

czasu wolnego,  

  foliogramy na temat sposobów spędzania czasu wolnego, 

  film dydaktyczny na temat spędzania czasu wolnego, 

  arkusze papieru, 

  arkusz do ćwiczeń, 

  flamastry,  

  flipchart, 

  materiały  przygotowane  przez  nauczyciela  (w  zależności  od  przyjętej  formy  wykonania 

ćwiczenia),  

  literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.  

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie, przedstawienie tematu, celów zajęć. 
2.  Podział grupy uczniów na dwuosobowe zespoły.  
3.  Wykład  na  temat  sposobów  spędzania  czasu  wolnego.  Podczas  wykładu  nauczyciel 

korzysta  z  przygotowanych  wcześniej  plansz,  prezentacji  multimedialnych,  filmu 
dydaktycznego.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

7

 

4.  Prezentacja  sposobów  spędzania  czasu  wolnego  w  warunkach  życia  codziennego  przez 

osoby niepełnosprawne.  

5.  Dyskusja na temat możliwości i sposobów spędzania czasu wolnego.  
6.  Ćwiczenia  –  praca  w  2-osobowych  zespołach,  uczniowie  wykonują  ćwiczenie  2 

z rozdziału 4.3.3. w Poradnika dla ucznia. 

7.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  nauczyciel  prosi  uczniów  o  zaprezentowanie  efektów  swojej 

pracy.  

8.  Podczas  prezentacji  nauczyciel  prowadzi  moderowaną  dyskusję,  której  celem  jest 

wskazanie  ewentualnych  nieprawidłowości  w  wykonanym  ćwiczeniu  oraz  poszukiwanie 
prawidłowych odpowiedzi.  

9.  W prezentacji oraz dyskusji bierze udział każdy z uczniów. 
10.  Po zakończeniu prezentacji i dyskusji nauczyciel podsumowuje zajęcia.  
  
Praca domowa 
Przygotuj  pracę  pisemną  na  temat,  najczęściej  spotykanych  Twoim  zdaniem  sposobów 
spędzania czasu wolnego, jakie w życiu codziennym preferują osoby poruszające się na wózku 
inwalidzkim. Zaproponuj również, w jaki sposób można zmotywować osobę niepełnosprawną 
do aktywnych form spędzania czasu wolnego. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 
umiejętności.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

8

 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca ............................................. 
Modułowy program nauczania: 

Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02] 

Moduł: 

Człowiek niepełnosprawny w rodzinie i środowisku  

 

346[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

Realizowanie potrzeb osoby niepełnosprawnej  
w zakresie wykorzystania czasu wolnego 346[02].Z2.02 

Temat: Wypoczynek bierny i czynny. 

Cel  ogólny:  charakteryzowanie  i  różnicowanie  form  wypoczynku  biernego  i  wypoczynku 

czynnego. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  zdefiniować pojęcia wypoczynek, wypoczynek bierny, wypoczynek czynny, 
–  określić cele wypoczynku osób niepełnosprawnych, 
–  scharakteryzować wpływ wypoczynku czynnego na organizm osób niepełnosprawnych, 
–  określić formy wypoczynku biernego i wypoczynku czynnego. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 
–  wykład,  
–  prezentacja,  
–  dyskusja.  
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w 2–3-osobowych grupach.  

 
Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne

  plansze lub prezentacje multimdialne zawierające definicje pojęcia wypoczynek, 

  foliogramy z celami i zadaniami wypoczynku czynnego i wypoczynku biernego, 

  plansze lub prezentacje zawierające różnorodne formy wypoczynku, 

  arkusze papieru,  

  flamastry, 

  flipchart, 

  materiały  przygotowane  przez  nauczyciela  (w  zależności  od  przyjętej  formy  wykonania 

ćwiczenia), 

  literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

  
Przebieg zajęć: 
1.  Przedstawienie tematu, celu zajęć. 
2.  Wykład  na  temat  wypoczynku  osób  niepełnosprawnych,  jego  celów,  zadań  oraz  form. 

Podczas wykładów nauczyciel korzysta z przygotowanych wcześniej plansz, foliogramów, 
prezentacji multimedialnych.    

3.  Ćwiczenia – uczniowie wykonują ćwiczenie 1 z rozdziału 4.4.3. w Poradniku dla ucznia.  
4.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  nauczyciel  prosi  uczniów  o  zaprezentowanie  efektów  swojej 

pracy.  

5.  Po prezentacji nauczyciel przeprowadza analizę zapisów z udziałem uczniów, której celem 

jest  wskazanie  ewentualnych  nieprawidłowości  w  wykonanych  ćwiczeniach  oraz 
poszukiwanie prawidłowych odpowiedzi.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

9

 

6.  Prezentacji  dokonuje  wyznaczony  uczeń,  natomiast  w  analizie  bierze  udział  każdy 

z członków grupy.  

7.  Po zakończeniu prezentacji i analizy materiału ćwiczeń nauczyciel podsumowuje zajęcia.  
 
Praca domowa 
Przygotuj pracę pisemną na temat „Wypoczynek czynny młodzieży niepełnosprawnej”. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10

 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1. Pedagogika czasu wolnego – zadania i zakres zainteresowań

 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj  propozycję  co  najmniej  2  form  spędzania  czasu  wolnego,  które 

zaproponowałbyś osobie z niepełnosprawnością intelektualną. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie pracują w 2 osobowych grupach.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapisać co najmniej 2 propozycje form spędzenia czasu wolnego, 
2)  propozycjami koleżanek/kolegów (burza mózgu, nie oceniamy żadnej propozycji), 
3)  przeanalizować i zaproponować formy spędzania czasu wolnego, 
4)  zaprezentować propozycje spędzania czasu wolnego. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

burza mózgów,  

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru, 

 

flmastry, 

 

flipchart, 

 

Poradnik ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj  zestaw  pytań  do  przeprowadzenia  rozmowy  z  podopiecznym,  na  temat 

preferowanych przez podopiecznego form spędzania czasu wolnego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zebrać  informacje  o  stopniu  niepełnosprawności,  stanie  zdrowia,  zainteresowaniach, 

zdolnościach, wieku itp., 

2)  przygotować pytania do podopiecznego na temat czasu wolnego, 
3)  przedyskutować przygotowany wzór pytań z innymi i uzupełnić swoje propozycje. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

burza mózgów,  

– 

dyskusja, 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru, 

 

flamastry, 

 

Poradnik ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12

 

5.2. Funkcje czasu wolnego

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj  propozycję  formy  spędzania  czasu  wolnego  uwzględniając  funkcje  czasu 

wolnego wg Z. Dąbrowskiego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić różne formy spędzania czasu wolnego, 
2)  określić funkcje czasu wolnego wg Z. Dąbrowskiego, 
3)  przygotować swoją propozycję, 
4)  wziąć udział w dyskusji uzasadniając swoje propozycje. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

dyskusja wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru A4, 

 

flamastry,  

 

Poradnik ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj  propozycję  formy  spędzania  czasu  wolnego  dla  grupy  podopiecznych 

uwzględniając funkcję wg E. Wnuka-Lipińskiego.   

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić różne formy spędzania czasu wolnego, 
2)  określić funkcje czasu wolnego wg E. Wnuka-Lipińskiego,   
3)  przygotować  projekt  proponowanych  form  spędzania  czasu  wolnego  dla  grupy 

podopiecznych uwzględniając funkcję wg E. Wnuka-Lipińskiego, 

4)  wziąć udział w dyskusji uzasadniając swoje propozycje. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

burza mózgów,  

– 

dyskusja wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusz papieru,  

 

flamastry, 

 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13

 

5.3. Sposoby spędzania czasu wolnego 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj  propozycję  spędzania  czasu  wolnego  dla  osoby  niepełnosprawnej  poruszającej 

się na wózku inwalidzkim. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres   

i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić różne sposoby spędzania czasu wolnego, 
2)  dokonać  wyboru,  które  sposoby  spędzania  czasu  wolnego  są  preferowane  przez  osoby 

niepełnosprawne poruszające się na wózkach, 

3)  wypisać swoje propozycje,  
4)  wziąć udział w dyskusji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

burza mózgów,  

– 

dyskusja frontalna. 
 
Środki dydaktyczne:  

– 

arkusz papieru A4, 

– 

flamastry,  

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj  propozycję  spędzania  czasu  wolnego  dla  osoby  niepełnosprawnej  związaną 

z uczestnictwem w życiu społecznym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres   

i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić preferencje podopiecznych w zakresie przebywania z innymi ludźmi, 
2)  dokonać  wyboru,  które  formy  spędzania  czasu  wolnego  budzą  zainteresowanie,  radość 

u podopiecznych, 

3)  opisać  wybrane  propozycje  spędzania  czasu wolnego  z  elementami  uczestnictwa  w  życiu 

społecznym, 

4)  przygotować swoją propozycję, 
5)  wziąć udział w dyskusji uzasadniając wybór. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

burza mózgów,  

– 

dyskusja wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru A4, 

 

flamastry, 

 

Poradnik ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15

 

5.4. Organizacja czasu wolnego 

 

5.4.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj organizację czasu wolnego osoby niepełnosprawnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić priorytety podopiecznego, 
2)  ustalić „złodziei” czasu, 
3)  wytyczyć cele motywujące, 
4)  zaplanować organizację czasu wolnego korzystając z narzędzi do planowania czasu, 
5)  wziąć udział w dyskusji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

burza mózgów,  

– 

dyskusja wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru A4, 

 

narzędzia  do  planowania  czasu:  kalendarz  tradycyjny  lub  indywidualny  plan  wsparcia 
mieszkańca, 

 

flamastry, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Zorganizuj organizację czasu wolnego dla osoby z umiarkowanym stopniem upośledzenia 

umysłowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić ogólny stan zdrowia i samopoczucie psychiczne podopiecznego, 
2)  ustalić ukryte zdolności, zainteresowania i marzenia podopiecznego, 
3)  ustalić pierwszoplanowe priorytety podopiecznego, 
4)  wytyczyć cele motywujące podopiecznego, 
5)  pisemnie zaplanować organizację czasu wolnego, 
6)  przedyskutować plan na forum grupy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

burza mózgów,  

– 

dyskusja wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru A4, 

 

flamastry 

 

tablica flipchart, 

 

Poradnik ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17

 

5.5. Indywidualna i społeczna wartość czasu wolnego 

 

5.5.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Zaproponuj  formę  spędzania  czasu  wolnego  dla  jednego  podopiecznego,  poruszającego 

się  na  wózku  inwalidzkim,  przeanalizuj,  jakie  korzyści  w  aspekcie  indywidualnej  wartości 
czasu wolnego (dla pacjenta) może wnosić spędzenie czasu z wykorzystaniem danej formy.   
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić różne formy spędzania czasu wolnego, 
2)  przygotować  dowolny  opis  przypadku  osoby  niepełnosprawnej  opisując  m.in.  wiek,  stan 

zdrowia, zainteresowania, 

3)  zaproponować formę spędzania czasu wolnego, 
4)  przygotować swoją pracę na arkuszu A4, 
5)  przeanalizować korzyści wynikające z wybranej formy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

dyskusja wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru A4,  

 

flamastry,  

 

tablica flipchart, 

 

Poradnik dla ucznia.

 

 

Ćwiczenie 2 

Opracuj  formę  spędzania  czasu  wolnego  dla  3  podopiecznych  o  podobnym  stopniu 

i rodzaju  niepełnosprawności.  Opisz  jakie  korzyści  w  aspekcie  społecznej  wartości  czasu 
wolnego wnosi, Twoim zdaniem, wspólne spędzanie czasu z wykorzystaniem danej formy.  

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić różne formy spędzania czasu wolnego, 
2)  przeanalizować  informacje  o  stanie  zdrowia  podopiecznych  oraz  ich  ograniczenia 

i możliwości, 

3)  określić zainteresowania podopiecznych, 
4)  wybrać najodpowiedniejsze formy spędzania czasu wolnego, biorąc pod uwagę możliwość 

realizacji, 

5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia na forum grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

burza mózgów,  

– 

dyskusja wielokrotna. 
 
Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru A4, 

 

flamastry, 

 

tablica flipchart, 

 

Poradnik ucznia.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19

 

5.6. Wypoczynek czynny i bierny 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaproponuj formę wypoczynku czynnego dla: 

–  osoby leżącej (młodej, sprawnej intelektualnie), 
–  osoby  poruszającej  się  na  wózku  inwalidzkim  (starszej,  ograniczonej  motorycznie, 

sprawność intelektualna w normie). 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  określić formy wypoczynku czynnego, 
2)  zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o stanie zdrowia podopiecznych,  
3)  poznać zainteresowania podopiecznych, 
4)  ustalić  najodpowiedniejsze  formy  wypoczynku  czynnego  z  uwzględnieniem  uzyskanych 

informacji, 

5)  zaprezentować  wyniki  ćwiczenia  i  przedstawić (w przypadku, gdy  zaproponowane formy 

są różne) jakie ograniczenia były brane pod uwagę w poszczególnych przypadkach.

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

dyskusja wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru A4, 

 

flamastry, 

 

Poradnik ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Zaproponuj  formę  wypoczynku  biernego  dla  osoby  starszej,  bardzo  aktywnej, 

poruszającej się z pomocą laski. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:

 

1)  określić formy wypoczynku biernego, 
2)  zapoznać się/zebrać informacje o stanie zdrowia podopiecznego,  
3)  zaplanować, w jaki sposób należy zachęcić podopiecznego do włączenia się w daną formę 

wypoczynku,  

4)  przedstawić korzyści wynikające z wypoczynku, 
5)  zaproponować wybraną formę wypoczynku biernego, 
6)  wziąć udział w dyskusji, jak należy zorganizować wybraną formę wypoczynku biernego.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

dyskusja wielokrotna. 
 
Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru A4,  

 

flamastry, 

 

Poradnik ucznia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21

 

5.7. Zainteresowania a sposób spędzania czasu wolnego 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj  przeprowadzenie  wywiadu  z  podopiecznym  w  celu  uzyskania  informacji  o  jego 

zainteresowaniach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze stosowną dokumentacją, informacjami z innych źródeł (wywiad z rodziną, 

dotychczasowym opiekunem, lekarzem) o stanie fizycznym i psychicznym podopiecznego, 

2)  ocenić,  na  podstawie  dokumentacji,  możliwe  sposoby  komunikacji  i  wybrać  najlepszy 

z nich,  

3)  zaplanować  przeprowadzenie  wywiadu,  ułatwiając  podopiecznemu  komunikowanie  się 

poprzez  np.  odpowiednio  głośne  i  wyraźne  zadawanie  pytań  krótkich,  jasno 
sprecyzowanych.  

4)  zaprezentować wyniki na forum grupy, 
5)  wziąć udział w dyskusji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

analiza przypadku, 

 

dyskusja wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne:  

  przykładowa dokumentacja (wywiad z rodziną, lekarzem) i informacje ogólne o stanie 

fizycznym i psychicznym podopiecznego, 

  arkusz z przykładowymi zdaniami do wywiadu: 

 

czym lubi się Pani/Pan zajmować w wolnym czasie? 

 

a może czytanie sprawia Pani/Panu przyjemność? 

 

czy uprawia Pani/Pan jakąś dyscyplinę sportu? 

 

mam wrażenie, że lubi Pani/Pan grę w szachy. 

 

zapewne pływanie musi być przyjemne, 

  arkusze papieru A4, 

  flamastry, 

  Poradnik dla ucznia.

 

 

 

Ćwiczenie2 

Zaplanuj  ścieżkę  rozwoju  zainteresowań  podopiecznego  poprzez  zdobywanie  nowej 

wiedzy. Opracuj listę pytań, na które odpowiedź ułatwi Ci poznanie jego zainteresowań. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze stosowną dokumentacją, informacjami z innych źródeł (wywiad z rodziną, 

dotychczasowym opiekunem, lekarzem) o stanie fizycznym i psychicznym podopiecznego, 

2)  na podstawie dokumentacji ocenić możliwość zastosowania odpowiedniej formy nauki,  
3)  przeprowadzić wywiad i poznać zainteresowania, 
4)  ustalić z podopiecznym potrzeby zdobywania wiedzy, 
5)  opracować ścieżkę rozwoju, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia, 
7)  wziąć udział w dyskusji.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

analiza przypadku,  

– 

dyskusja wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

przykładowa  dokumentacja  (wywiad  z  rodziną,  lekarzem)  i  informacje  ogólne  o  stanie 
fizycznym i psychicznym podopiecznego, 

– 

arkusze papieru, 

– 

flamastry, 

– 

flipchart, 

– 

Poradnik ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23

 

5.8. Środki masowego przekazu a model spędzania czasu wolnego 

 

5.8.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj  plan  spędzania  czasu  wolnego  czasu  z  wykorzystaniem  środków  masowego 

przekazu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  poznać ogólny stan fizyczny i psychiczny podopiecznego,  
2)  zapoznać się zainteresowaniami podopiecznego, 
3)  dobrać  rodzaj środków  masowego przekazu, zgodny z zainteresowaniami i preferencjami 

podopiecznego,  

4)  zaplanować w czasie możliwość korzystania z ustalonych środków masowego przekazu, 
5)  zaplanować,  jak  stworzyć,  zgodnie  z  możliwościami,  komfortowe  warunki  dla 

podopiecznego do korzystania ze środków przekazu,  

6)  ocenić możliwy wpływ środków masowego przekazu na stan podopiecznego, 
7)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy, 
8)  wziąć udział w dyskusji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia indywidualne, 

 

dyskusja wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przykładowa dokumentacja podopiecznego, 

 

arkusze papieru A4, 

 

flamastry, 

 

dostęp do nośników mediów, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Opracuj  plan  wykorzystania  środków  masowego  przekazu  z  uwzględnieniem  funkcji 

korelacyjnej  i  kontynuacyjnej  mediów  (telewizji)  w  odniesieniu  do  osoby  ograniczonej 
motorycznie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  poznać stan fizyczny i psychiczny podopiecznego,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24

 

2)  zapoznać  się  zainteresowaniami  podopiecznego  i  poziomem  włączenia  w  wydarzenia 

prezentowane w mediach,  

3)  przygotować/wybrać ofertę programową na dany okres czasu (tydzień, miesiąc), 
4)  zaplanować,  jak  stworzyć  zgodnie  z  możliwościami  komfortowe  warunki  dla 

podopiecznego  do  korzystania  z  wybranego  medium  i  umożliwić  jak  najlepszy  odbiór 
komunikatów, 

5)  opisać sposób czuwania nad realizacją ustalonej oferty pod względem czasowym,  
6)  ocenić wpływ środków masowego przekazu na stan podopiecznego, 
7)  przedstawić wyniki pracy na forum grupy, 
8)  wziąć udział w dyskusji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

analiza przypadku, 

– 

dyskusja wielokrotna. 
 
Środki dydaktyczne:  

 

przykładowa dokumentacja podopiecznego, 

 

przykładowe programy telewizyjne z gazet, 

 

arkusze papieru A4, 

 

flamastry,  

 

Poradnik dla ucznia

.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25

 

5.9. Organizacja czasu wolnego w placówkach opiekuńczych 

 

5.9.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj działania motywujące osobę niepełnosprawną do podjęcia aktywności.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zdefiniować pojęcie motywacji i określić elementy procesu motywacji, 
2)  określić czynniki motywujące, 
3)  zaplanować kilka możliwych działań zwiększających motywację do podjęcia aktywności, 
4)  przedstawić propozycje na forum grupy, uzasadniając wybór, 
5)  zapoznać się z propozycjami innych, 
6)  wziąć udział w dyskusji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

dyskusja wielokrotna, 

– 

analiza przypadku. 
 
Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru A4, 

 

flamastry, 

 

Poradnik ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Opracuj założenia do indywidualnego planu terapeutycznego dla podopiecznego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować syntetyczną informację o podopiecznym, 
2)  zaplanować najbardziej odpowiedni czas realizacji zajęć, konieczne przerwy i ich rodzaj, 
3)  zaplanować rodzaj zajęć, 
4)  wyniki ćwiczenia zapisać na plakacie i zaprezentować na forum grupy, 
5)  wziąć udział w dyskusji, 
6)  zapisać ciekawe propozycje kolegów/koleżanek. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

analiza przypadku,  

– 

dyskusja frontalna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26

 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru A4, 

 

flamastry, 

 

Poradnik ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27

 

5.10. Higiena żywienia 

 

5.10.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj uwzględniając upodobania podopiecznego jadłospis na jeden dzień.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  poznać upodobania, ulubione potrawy podopiecznego, 
2)  zaplanować  godziny  spożywania  posiłków  biorąc  pod  uwagę  przerwy  między  posiłkami 

(trzy posiłki stałe + podwieczorek), 

3)  przygotować  propozycję  zestawu  posiłków  uwzględniając  podstawowe  składniki 

pokarmowe: 

budulcowe, 

energetyczne 

regulacyjne 

zgodnie 

potrzebami 

żywnościowymi, 

4)  przygotować jadłospis na plakacie i zawiesić na tablicy, 
5)  wziąć udział w dyskusji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

metoda projektu, 

– 

dyskusja wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusz A2, 

 

flamastry, 

 

tablica flipchart, 

 

Poradnik dla ucznia

 

Ćwiczenie 2 

Zaplanuj przygotowanie posiłku, np. kolacji, uwzględniając upodobania podopiecznego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  ustalić co chciałby zjeść podopieczny na kolację, 
2)  zorientować się jakie produkty spożywcze są potrzebne do przygotowania kolacji, 
3)  wspólnie  z  podopiecznym  przygotować  stanowiska  pracy  do  przygotowania  posiłku 

(stolik, produkty spożywcze, sprzęt do przygotowania posiłków), 

4)  dokonać  podziału  pracy,  uwzględniając  te  czynności,  które  podopieczny  może  sam 

wykonać, a które musi wykonać asystent, 

5)  zaprezentować na forum grupy opracowany projekt, 
6)  wziąć udział w dyskusji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

analiza przypadku, 

– 

dyskusja wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru, 

 

flamastry, 

 

flipchart, 

 

sprzęt do przygotowania posiłków, 

 

Poradnik ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29

 

5.11Etyka w pracy asystenta osoby niepełnosprawnej 

 
5.11.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj  plakat  nt.:  Dylematy  etyczne  występujące  najczęściej  w  pracy  z  osobami 

niepełnosprawnymi? 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zebrać informacji na temat najczęściej występujących dylematów etycznych występujących 

u podopiecznych, 

2)  dokonać  hierarchii  dylematów  etycznych  od  najważniejszych  do  najmniej  ważnych  (np. 

związane z eutanazją, zachowań w kontakcie z innymi osobami), 

3)  omówić najczęściej występujące dylematy etyczne u podopiecznych, 
4)  przedstawić je w formie plakatu, 
5)  wziąć udział w dyskusji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia indywidualne, 

– 

dyskusja wielokrotna. 
 
Środki dydaktyczne:  

 

duże arkusze papieru, 

 

flamastry, 

 

flipchart, 

 

Poradnik ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw, sposób postępowania wobec osób, które chcą się dowiedzieć o stanie zdrowia 

i samopoczuciu podopiecznego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić czy podopieczny życzy sobie przekazania informacji o sobie innym osobom, 
2)  uzgodnić jakie informacje można przekazać i w jakim zakresie, 
3)  ustalić jakich informacji nie wolno przekazywać dochowując tajemnicy zawodowej, 
4)  przedstawić wyniki ćwiczenia w formie pisemnej, 
5)  wziąć udział w dyskusji.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

dyskusja wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru A4, 

 

flamastry, 

 

flipchart, 

 

Poradnik ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Realizowanie  potrzeb  osoby 

niepełnosprawnej w zakresie wykorzystania czasu wolnego” 

Test 1 składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

  zadnia:  8,  9, 12, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b , 4. a, 5. a, 6. c, 7. a, 8. d, 9. b, 10. c, 11. a, 
12. c, 13. b, 14. b, 15. a, 16. a, 17. a, 18. b, 19. d, 20. c. 

 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Określić co to jest czas wolny 

2. 

Scharakteryzować jakie są funkcje czasu wolnego 
wg Z. Dąbrowskiego 

3. 

Scharakteryzować w jakim aspekcie należy 
rozpatrywać indywidualną wartość czasu wolnego  

4.  Określić co to są  zainteresowania 

5.  Określić co rozumiesz pod pojęciem aktywizacja 

6.  Scharakteryzować jak określisz wartość czasu 

7.  Zdefiniować pojęcie etyka 

8. 

Scharakteryzować jedną z funkcji środków 
masowego przekazu wg  Harolda Lasswellda  

PP 

9. 

Przeanalizować funkcje i zadania środków 
masowego przekazu wg McQuaila 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32

 

10.  Określić co to jest racjonalne żywienie 

11.  Przeanalizować rolę witamin w odżywianiu 

12.  Przeanalizować rolę tłuszczów w odżywianiu  

PP 

13.  Scharakteryzować środki masowego przekazu 

14.  Określić czym jest motywacja  

15.  Scharakteryzować co to jest etyka zawodowa 

16. 

Przeanalizować co należy uwzględnić przy 
organizowaniu czasu wolnego dla osoby 
niepełnosprawnych 

17.  Scharakteryzować formy wypoczynku biernego  

18. 

Określić co rozumiesz pod pojęciem brak 
aktywności 

19. 

Scharakteryzować kto albo co jest głównym 
„złodziejem czasu” 

PP 

20. 

Przeanalizować jak efektywnie należy wykorzystać 
czas wolny 

PP 

 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel przeprowadzenia testu. 
3.  Zapoznaj uczniów z zasadami punktowania i oceny. 
4.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania testu. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom, instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko prawidłowo zrozumieli, wyjaśnij wątpliwości. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Dla  każdego  zadania  są  dołączone  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawdziwa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  zakreślając  X  prawidłową 

odpowiedź. 

6.  Pracuj samodzielnie. 
7.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33

 

Materiały dla ucznia: 

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAN TESTOWYCH  

 
1.  Czasem wolnym nazywamy 

a)  czas przeznaczony na pracę zarobkową. 
b)  czas przeznaczony na pracę zarobkową. 
c)  zajęcia,  którym  jednostka  może  oddawać  się  z  własnej  chęci  bądź  dla  odpoczynku, 

rozrywki, dobrowolnego udziału w życiu społecznym. 

d)  czas przeznaczony na obowiązki rodzinne. 
 

2.  Funkcje czasu wolnego wg Z. Dąbrowskiego to 

a)  psychokompensacyjna, kulturalna, psychokreatywna, psychorekreacyjna.  
b)  wypoczynek,  rozrywka,  rozwój  zainteresowań  i  uzdolnień,  poszukiwanie  własnego 

miejsca w społeczeństwie. 

c)  edukacyjne, wychowawcze, integracyjne. 
d)  psychorekreacyjne, kompensacyjne, kulturalne, psychokreatywne. 
 

3.  Indywidualną wartość  czasu wolnego należy rozpatrywać w aspekcie 

a)  korzyści społecznych. 
b)  korzyści indywidualnych. 
c)  zarządzania czasem. 
d)  funkcji czasu wolnego. 
 

4.  Zainteresowaniem nazywamy 

a)  pracę wykonywaną dla relaksu, w czasie wolnym od obowiązków. 
b)  czynności wykonywane z przyjemnością poza praca zarobkową. 
c)  czynności zawodowe, których wykonywanie nie satysfakcjonuje. 
d)  pracę wykonywana w wolnym czasie. 

 

5.  Aktywizacją nazywamy 

a)  zespół  działań  mających  na  celu  włączenie  człowieka  do  udziału  w  różnych 

dziedzinach życia. 

b)  przeprowadzenie osoby niepełnosprawnej z aktywności do pasywności. 
c)  brak kontaktów, pomocy ze strony innych osób, poczucie izolacji i osamotnienia. 
d)  połączenie obowiązków zawodowych, rodzinnych i społecznych. 

 

6.  Pojęcie wartości czasu należy określać w kontekście 

a)  czas to pieniądz. 
b)  czas przemija bezpowrotnie. 
c)  czas to wartościowy kapitał – czas to życie. 
d)  czas leczy rany. 

 

7.  Etyką nazywamy 

a)  to ogół norm moralnych przyjętych w danej zbiorowości społecznej. 
b)  zespół norm i ocen zachowania jednostki. 
c)  zespół norm względem innych osób i przyrody. 
d)  świadczenie usług osobom potrzebującym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34

 

8.  Jedną z funkcji środków masowego przekazu wg Harolda Lasswellda jest 

a)  kontynuacja.  
b)  korelacja.  
c)  informacja. 
d)  nadzór nad otoczeniem. 
 

9.  Funkcją i zadaniem środków masowego przekazu wg McQuaila jest 

a)  nadzór nad otoczeniem. 
b)  informacja, korelacja, kontynuacja, rozrywka, mobilizacja. 
c)  koordynacja elementów systemu społecznego.  
d)  transmisja kultury, czyli transmisja dziedzictwa społecznego następnym pokoleniom.  
 

10.  Racjonalnym żywieniem jest 

a)  dostarczanie organizmowi składników budulcowych. 
b)  dostarczanie organizmowi składników energetycznych. 
c)  dostarczanie  organizmowi  w  określonym  czasie  odpowiednich  ilości  składników 

budulcowych, energetycznych i regulacyjnych. 

d)  dostarczanie organizmowi składników regulujących witaminy i sole mineralne. 
 

11.  Witaminy w odżywianiu 

a)  są  niezbędne  do  utrzymania  prawidłowego  stanu  zdrowia  i  właściwego  rozwoju 

zaliczają się do składników regulujących. 

b)  są niezbędne w odżywianiu zaliczają się do składników energetycznych. 
c)  dostarczają organizmowi składników budulcowych. 
d)  są niezbędne do rozwoju organizmu i prawidłowego odżywiania. 

 
12.  Tłuszcze w odżywianiu 

a)  są wykorzystywane jako materiał budulcowy i składniki ciał odpornościowych. 
b)  dostarczają organizmowi witamin i soli mineralnych. 
c)  stanowią dla ustroju źródło energii. 
d)  są wykorzystywane jako składniki enzymów i hormonów. 

 

13.  Środki masowego przekazu 

a)  wywierają niekorzystny wpływ na stan zdrowotny osoby niepełnosprawnej. 
b)  wpływają  korzystnie  na  stan  zdrowia  podopiecznego,  pod  warunkiem,  że  są 

odpowiednio dobrane. 

c)  nie są elementem kultury masowej. 
d)  nie zawierają koncepcji wspólnego mianownika. 

 

14.  Motywacja jest 

a)  elementem etyki opiekuna. 
b)  stanem gotowości człowieka do podjęcia określonego działania. 
c)  funkcja czasu wolnego. 
d)  formą spędzania czasu wolnego. 

 

15.  Etyka zawodowa 

a)  poza normami zawiera także konkretne dla danego zawodu nakazy i zakazy. 
b)  to świadczenie opieki sprawiedliwie wobec każdego podopiecznego. 
c)  charakteryzuje się rzetelnym wykonywaniem obowiązków w pracy zawodowej. 
d)  to unikanie działań szkodliwych dla podopiecznych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35

 

16.  Przy organizowaniu czasu wolnego dla osoby niepełnosprawnych należy uwzględnić 

a)  włączenie  osoby  niepełnosprawnej  w  planowanie  i  organizowanie  ofert  wolnego 

czasu. 

b)  przygotowanie samodzielnie ofert wolnego czasu przez asystenta. 
c)  ambicje asystenta. 
d)  potrzeby placówek opiekuńczych. 

 

17.  Formą wypoczynku biernego jest 

a)  sen. 
b)  gra w kart. 
c)  pływanie. 
d)  indywidualne codzienne czynności rehabilitacyjne. 

 

18.  Brak aktywności należy rozumieć jako 

a)  prowadzenie życia rodzinnego i społecznego. 
b)  niechęć  do  kontaktów  społecznych,  towarzyskich,  poczucie  krzywdy  i  izolacji. 

samotności. 

c)  wykonywanie obowiązków zawodowych, uczenie się. 
d)  prowadzenie twórczego i harmonijnego życia. 

 

19.  Głównym „złodziejem czasu” jest 

a)  praca zawodowa, nauka, samokształcenie. 
b)  gry i zabawy ruchowe, konkursy itp. 
c)  aktywny udział w różnych organizacjach społecznych. 
d)  telewizja, filmy, telefony, bierna postawa oraz goście, znajomi, itp. 

 

20.  Aby czas wolny był efektywnie wykorzystany należy 

a)  zajmować się dodatkowo pracą zawodową. 
b)  wykonywać obowiązki rodzinne. 
c)  wykorzystać czas na rozwój zainteresowań i uzdolnień. 
d)  przeznaczyć czas na obowiązkową pracę społeczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

36

 

 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Realizowanie  potrzeb  osoby  niepełnosprawnej  w  zakresie  wykorzystania 
czasu wolnego 

 

 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.   

 

11.   

 

12.   

 

13.   

 

14.   

 

15.   

 

16.   

 

17.   

 

18.   

 

19.   

 

20.   

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

37

 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Realizowanie  potrzeb  osoby 

niepełnosprawnej w zakresie wykorzystania czasu wolnego” 

 

Test 2 składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadnia: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania: 6, 8, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi : 1. a, 2. d, 3. d, 4. b, 5. a, 6. b, 7. c, 8. b, 9. c, 10. a, 11. c, 
12. c, 13. a, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. c, 19. a, 20. a. 

 

Plan testu  

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Scharakteryzować czas wolny  

2. 

Scharakteryzować funkcje społeczne 
czasu wolnego 

3. 

Przeanalizować zasady prawidłowego 
żywienia człowieka 

4.  Określić rolę białka w odżywianiu  

5. 

Określić czym zajmuje się etyka 
normatywna 

6. 

Scharakteryzować czas wolny wg 
T. Veblena 

PP 

7. 

Określić sposoby efektywnego 
wykorzystania czasu wolnego 

8. 

Scharakteryzować opiekuna 
spolegliwego 

PP 

9. 

Przeanalizować możliwości 
wykorzystania czasu wolnego  

10. 

Określić co jest „najsprytniejszym 
złodziejem czasu”  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

38

 

11. 

Określić rolę węglowodanów 
w odżywianiu spełniają tłuszcze 

12.  Zdefiniować pojęcie czasu wolnego 

13. 

Określić funkcje czasu wolnego wg 
Z. Dąbrowskiego 

14. 

Scharakteryzować środki masowego 
przekazu 

15.  Określić pojęcie aktywności 

16.  Określić pojęcie etyki 

17. 

Scharakteryzować indywidualną 
wartość czasu wolnego  

PP 

18.  Zdefiniować pojęcie zainteresowania  

19.  Zdefiniować pojęcie motywacji 

20. 

Scharakteryzować jedną z funkcji 
środków masowego przekazu wg  
Harolda Lasswellda 

PP 

 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel przeprowadzenia testu. 
3.  Zapoznaj uczniów z zasadami punktowania i oceny. 
4.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania testu. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom, instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko prawidłowo zrozumieli, wyjaśnij wątpliwości. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Dla  każdego  zadania  są  dołączone  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawdziwa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  zakreślając  X  prawidłową 

odpowiedź. 

6.  Pracuj samodzielnie. 
7.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

39

 

Materiały dla ucznia: 

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

 

1.  Czas wolny powinien 

a)  być okresem odbiegającym od codziennej monotonii, być przyjemny dla osoby, która 

z niego korzysta, 

b)  służyć terapii zajęciowej. 
c)  służyć uczeniu się, wspomaganiu i kształtowaniu wychowanków. 
d)  być przeznaczony na pracę normalna, dodatkową i obowiązki rodzinne. 
 

2.  Funkcje społeczne czasu wolnego polegają na 

a)  kształtowaniu procesów osobowościowych, dla rozwijania twórczej działalności. 
b)  rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień. 
c)  wypoczynku, śnie, kąpieli, zaspokajaniu głodu. 
d)  aktywizowaniu jednostki, którego celem jest włączenie jej do życia w społeczeństwie. 
 

3.  Prawidłowe wyżywienie człowieka to pożywienie 

a)  pełnowartościowe, wolne od substancji szkodliwych. 
b)  łatwo przyswajalne, smaczne. 
c)  łatwo strawne o odpowiedniej temperaturze, smaczne. 
d)  pełnokaloryczne, pełnowartościowe, łatwo strawne i łatwo przyswajalne, smaczne. 

 

4.  Białko, jako składnik pokarmowy 

a)  jest wykorzystywane w ustroju jako materiał energetyczny. 
b)  jest wykorzystywane jako materiał budulcowy. 
c)  dostarcza organizmowi witamin. 
d)  dostarcza organizmowi soli mineralnych. 

 

5.  Etyka normatywna  

a)  zajmuje  się  formułowaniem  reguł  postępowania  pozwalającego  zachować  dobro 

i unikać czynienia zła. 

b)  rozważa normy regulujące zachowaniem się osoby względem samej siebie. 
c)  rozważa normy regulujące zachowanie względem innych osób i przyrody. 
d)  zajmuje się analizą, opisem i wyjaśnieniem moralności w różnych środowiskach. 

 

6.  T. Veblen określa czas wolny jako 

a)  czas poza pracą + sen. 
b)  całość czasu poza pracą. 
c)  czas nie przeznaczony na pracę zarobkową. 
d)  czas nie przeznaczony na systematyczne kształcenie. 

 

7.  Efektywnie wykorzystać czas wolny to znaczy 

a)  zajmować się dodatkowo pracą zawodową. 
b)  wykonywać obowiązki rodzinne. 
c)  wykorzystać czas na rozwój zainteresowań i uzdolnień. 
d)  przeznaczyć go na obowiązkową pracę społeczną. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

40

 

8.  Opiekuna spolegliwy to 

a)  wykonujący obowiązki zawodowe zgodnie z zakresem czynności. 
b)  człowiek  troskliwy,  opiekuńczy,  budujący  zaufanie,  o  dobrym  sercu,  wrażliwy  na 

cudze potrzeby. 

c)  świadczący opiekę sprawiedliwie wobec każdego podopiecznego. 
d)  szanujący godność podopiecznego. 
 

9.  Czas wolny należy wykorzystywać na 

a)  zajmowanie się dodatkowo pracą zawodową. 
b)  wykonywanie codziennych obowiązków. 
c)  rozwój zainteresowań i uzdolnień. 
d)  obowiązkową pracę społeczną. 
 

10.  „Najsprytniejszym” złodziejem czasu jest 

a)  telewizja, filmy, telefony, bierna postawa oraz goście, znajomi itp.. 
b)  praca zawodowa, nauka, samokształcenie. 
c)  gry i zabawy ruchowe, konkursy itp.. 
d)  aktywny udział w różnych organizacjach społecznych. 
 

11.  Tłuszcze spełniają następującą rolę w odżywianiu 

a)  są wykorzystywane jako materiał budulcowy. 
b)  dostarczają organizmowi witamin. 
c)  stanowią dla ustroju źródło energii. 
d)  są wykorzystywane jako składniki hormonów. 
 

12.  Czasem wolnym określamy 

a)  a) czas przeznaczony na pracę  nie zarobkową. 
b)  b) czas przeznaczony na pracę zarobkową. 
c)  c) czas w którym jednostka może  oddawać się  własnemu hobby, zainteresowaniom 

jednocześnie zarabiając pieniądze. 

d)  d) czas przeznaczony na obowiązki rodzinne. 
 

13.  Z. Dąbrowski wyróżnił następujące funkcje czasu wolnego 

a)  wypoczynek,  rozrywka,  rozwój  zainteresowań  i  uzdolnień,  poszukiwanie  własnego 

miejsca w społeczeństwie. 

b)  edukacyjne, wychowawcze, integracyjne. 
c)  psychokompensacyjna, kulturalna, psychokreatywna, psychorekreacyjna.  
d)  psychorekreacyjne, kompensacyjne, kulturalne, psychokreatywne. 
 

14.  Środki masowego przekazu 

a)  są elementem kultury masowej. 
b)  nie zawierają koncepcji wspólnego mianownika. 
c)  wywierają niekorzystny wpływ na stan zdrowotny osoby niepełnosprawnej. 
d)  takie jak gazeta powstały w XIII w. 
 

15.  Aktywność to 

a)  prowadzenie życia rodzinnego. 
b)  chęć  do  kontaktów  rodzinnych,  społecznych  i  towarzyskich,  potrzebę  rozwoju 
fizycznego i zawodowego. 
c)  wykonywanie codziennych obowiązków. 
d)  uczenie się. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

41

 

16.  Etyka zawodowa to 

a)  określone  normy oraz  konkretne dla danego zawodu nakazy i zakazy. 
b)  świadczenie opieki sprawiedliwie wobec każdego podopiecznego. 
c)  rzetelnym wykonywaniem obowiązków w pracy zawodowej. 
d)  unikanie działań szkodliwych dla podopiecznych. 
 

17.  Indywidualna wartość czasu wolnego dotyczy 

a)  indywidualnych  korzyści  poszczególnej  osoby,  wynikających  z  wykorzystania  czasu 

wolnego. 

b)  etyki zawodowej. 
c)  funkcji czasu wolnego. 
d)  żywienia. 
 

18.  Zainteresowania to 

a)  praca wykonywana w wolnym czasie. 
b)  czynności zawodowe, których wykonywanie nie satysfakcjonuje.  
c)  praca  wykonywana  dla  relaksu,  w  czasie  wolnym  od  obowiązków,  może  być 

powiązana z zarobkiem. 

d)  czynności wykonywane z przyjemnością poza praca zarobkową. 
 

19.  Motywacja to 

a)  stan gotowości człowieka do podjęcia określonego działania. 
b)  funkcja czasu wolnego. 
c)  element etyki opiekuna. 
d)  forma spędzania czasu wolnego.  
 

20.  Jedna z funkcji środków masowego przekazu wg  Harolda Lasswellda to 

a)  transmisja kultury. 
b)  kontynuacja. 
c)  korelacja.  
d)  informacja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

42

 

 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Realizowanie  potrzeb  osoby  niepełnosprawnej  w  zakresie  wykorzystania 
czasu wolnego

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.   

 

11.   

 

12.   

 

13.   

 

14.   

 

15.   

 

16.   

 

17.   

 

18.   

 

19.   

 

20.   

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

43

 

7. LITERATURA

 

 

1. 

Błędowski  P.:  Pomoc  Społeczna  i  opieka  nad  osobami  starszymi  w  RFN.  Interart, 
Warszawa 1996 

2. 

Drzycimski A.: Komunikatorzy, wpływ, wrażenie, wizerunek. Warszawa 2000 

3. 

Garlin  Ch.  D.,  Seabury  B.A.:  Działania  interpersonalne  w  pracy  socjalnej.  Warszawa 
1996 

4. 

Globan-Klas T.: Madia i komunikowanie masowe. Warszawa 1999 

5. 

Gurzycka A.: Rozwój i kształtowanie zainteresowań. Warszawa 1990 

6. 

Hale G.: Poradnik dla niepełnosprawnych. Muza S.A., Warszawa 1996 

7. 

Hulek A. (red.): Świat ludziom niepełnosprawnym. Warszawa 1993 

8. 

Jaroszuk Z., Czakon W.: Gry i metody. Lublin 1996 

9. 

Kawczyńska-Butrym  Z.:  Niepełnosprawność  –  specyfika  pomocy  społecznej.  BPS, 
Katowice 1998 

10.  Korczak C.: Higiena i ochrona zdrowia. PZWL, Warszawa 1997 
11.  Ploch  L.:  Jak  organizować  czas  wolny  dzieci  i  młodzieży  upośledzonej  umysłowo. 

Warszawa 1997 

12.  Przetacznik  Gierowska  M.,  Makieło  Jarża  G.:  Podstawy  psychologii  ogólnej.  WSiP, 

Warszawa 1989 

13.  Przeździak B.: Zaopatrzenie rehabilitacyjne. Via Medica, Gdańsk 2003 
14.  Rojewska J.: Grupa bawi się i pracuje. UNUS 2000 
15.  Seiwert L.J.: Jak organizować czas. Warszawa 1993 
16.  Szczepankowska  B.,  Mikulski  J. (red): Osoby niepełnosprawne w środowisku lokalnym. 

Wyrównywanie szans. Warszawa 1999. 

17.  Tondelli G.: W stronę sportu. Jedność 2004 
18.  Tyszkowa M.: Aktywność i działalność dzieci i młodzieży. Warszawa 1990 
19.  Vopel  K.  W.:  Gry  i  zabawy  interakcyjne  dla  dzieci  i  młodzieży.  Część  1,  2,  3.  Jedność 

2005 

20.  Wieczorek Chełmińska Z.: Zasady żywienia i dietetyka stosowana. PZWL 1987