Konspekt lekcji biologii dla klasy II gimnazjum
Temat: Przegląd i znaczenie ssaków zamieszkujących róŜne środowiska.
CELE DYDAKTYCZNE
1.
Wiadomości
Uczeń zna:
•
gatunki ssaków zamieszkujące róŜne środowiska
•
podział ssaków na torbacze, stekowce i łoŜyskowce
•
przystosowanie ssaków do wybranych środowisk Ŝycia
•
znaczenie ssaków w przyrodzie i gospodarce człowieka
2.
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
•
wymienić gatunki ssaków zamieszkujących róŜne środowiska
•
wskazać związek budowy ssaków ze środowiskiem ich Ŝycia
•
rozpoznać przedstawicieli ssaków
•
wskazać specyficzne cechy ssaków
•
opisać znaczenie ssaków w przyrodzie i gospodarce człowieka
•
wymienić specyficzne cechy oraz gatunki podgromad ssaków
3.
Postawy:
•
przekonanie o ochronie ssaków
•
przyjmowanie etycznego zachowania wobec zwierząt
•
odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej
4.
Strategie:
•
organizacyjna
•
asocjacyjna
5.
Metody:
•
pogadanka
•
elementy wykładu
•
praca z literaturą
6.
Formy pracy:
•
zbiorowa
•
indywidualna
7.
Środki dydaktyczne:
•
tablica, kreda
•
ksiąŜki przyrodnicze, podręcznik, tekst źródłowy
SSAKI
STEKOWCE
TORBACZE
ŁOśYSKOWCE
SSAKI
STEKOWCE
TORBACZE
ŁOśYSKOWCE
np. kolczatka,
dziobak
- składają jaja, z
których wylegają
się młode
- młode karmione
mlekiem
spływającym po
sierści matki
- zamieszkują
Australię
np. kangur, koala, wilk
workowaty
- nie powstaje łoŜysko
- ciąŜa krótka, młode
wędrują do torby lęgowej
- występują głównie w
Australii i Ameryce
np. kot, pies, świnia,
człowiek,
- tworzą łoŜysko-
wytwór łączący
zarodek z
organizmem matki,
powstaje z kosmówki
-
PRZEBIEG LEKCJI:
I.
FAZA WSTĘPNA (10 min)
1.
Sprawdzenie listy obecności. Zapisanie tematu lekcji na tablicy: Przegląd i
znaczenie ssaków zamieszkujących róŜne środowiska.
2.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące ostatniej lekcji:
•
Jak zbudowana jest skóra u ssaków?
•
Jakie elementy dodatkowe wytwarza naskórek?
•
Co moŜecie powiedzieć o budowie serca u ssaków?
•
Jak zbudowane są płuca ssaków?
•
Zapłodnienie u ssaków jest zewnętrzne czy wewnętrzne?
•
Ssaki są stałocieplne czy zmiennocieplne?
II.
FAZA REALIZACYJNA (30 min)
1.
Nauczyciel prowadzi krótki wykład na temat podziału ssaków na trzy
podgromady ze względu na sposób rozrodu: stekowce, łoŜyskowce oraz
torbacze. Podczas mowy rysuje na tablicy następujący schemat:
2.
Nauczyciel pyta się uczniów o gatunki zwierząt naleŜących do danej grupy, a
kolejno o cechy charakterystyczne dla kaŜdej podgromady. W czasie
pogadanki uczniowie zapisują notatkę pod odpowiednią podgromadą.
3.
Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy dotyczącą cech budowy ssaków, które
umoŜliwiają im Ŝycie w róŜnych środowiskach. Uczniowie rozwiązują zadania
wspólnie z nauczycielem.
III.
FAZA PODSUMOWUJĄCA ( 5 min)
1.
Nauczyciel czyta uczniom zdania. Zadaniem uczniów jest ocena prawdziwości
czytanych zdań.
•
Wszystkie ssaki są Ŝyworodne.
•
Zarodki większości ssaków rozwijają się w drogach rodnych samicy i Ŝyją
kosztem jej organizmu.
•
Okres rozwoju zarodka ssaków nazywa się ciąŜą.
•
Zarodki większości ssaków odŜywiają się, pobierając substancje
pokarmowe przez łoŜysko.
2.
ZADANIE DOMOWE: 1) Wykonaj zadanie 3. z karty pracy. 2) Jakie
znaczenie dla przyrody i gospodarki człowieka mają ssaki? Rozpatrz aspekty
pozytywne i negatywne.