background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

Urszula Wulkiewicz 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wytwarzanie produktów alkilowania 311[31].Z4.05 
 

  

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
dr Maciej Mikina 
mgr inż. Roman Poturalski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Urbanowicz 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Bożena Zając 
 
 
Korekta: 

 
 

 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[31].Z4.05 
„Wytwarzanie  produktów  alkilowania”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu technik technologii chemicznej 311[31]. 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 
2. Wymagania wstępne 
3. Cele kształcenia 
4. Przykładowe scenariusze zajęć 
5. Ćwiczenia 

4.1   5.1. Znaczenie procesów alkilowania w przemyśle rafineryjno-petrochemicznym 




12 
12 

5.1.1. Ćwiczenia 

5.2. Wytwarzanie etylobenzenu metodą Mobil-Badger 

12 
14 

5.2.1. Ćwiczenia 

5.3. Chemizm  wytwarzania  produktów  alkilowania  izobutanu  propylenem  lub  

butenami wobec katalizatora H

2

SO

lub HF 

5.3.1. Ćwiczenia 

5.4. Wytwarzanie  MTBE  i  ETBE  z  izobutylenu  zawartego  we  frakcjach 

 butenowych oraz z metanolu i etanolu 

5.4.1. Ćwiczenia 

5.5. Rola różnych instalacji alkilowania w procesie przeróbki frakcji C

4

 z pirolizy 

olefinowej (lub z FKK) w zakładach rafineryjno-petrochemicznych 

5.5.1.  Ćwiczenia 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                           
7. Literatura                                                                              
 

 

14 

 

16 
16 

 

18 
18 

 

20 
20 
22 
34 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

  

 

 

 

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  technik  technologii  chemicznej 
311[31] w jednostce modułowej „Wytwarzanie produktów alkilowania”. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

– 

cele kształcenia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

   Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  
ze  szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego, metody projektów. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  
W  celu  sprawdzenia  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się 
zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych  dwustopniowych  oraz 
przeprowadzić zadanie praktyczne wysoko symulowane. 

W tym rozdziale podano dla testu dwustopniowego: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktacje zadań, 

– 

propozycje norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych. 

Zadanie praktyczne zawiera: 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

treść zadania, 

– 

kartę pracy,  

– 

kartę oceny, 

– 

załącznik z rysunkami. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

311[31].Z4 

Technologia wytwarzania 

półproduktów i produktów 

organicznych 

311[31].Z4.06 

Wytwarzanie chlorku 

winylu 

 i rozpuszczalników 

chloroorganicznych 

311[31].Z4.08 

Wytwarzanie 

polimerów 

 

311[31].Z4.02 

Wytwarzanie olefin  

i węglowodorów 

aromatycznych 

311[31].Z4.03 

Wytwarzanie  

i oczyszczanie 

surowego gazu 

syntezowego 

311[31].Z4.04 

Wytwarzanie metanolu  

i kwasu octowego 

 

311[31].Z4.10 

Komponowanie 

wysokooktanowych 

benzyn bezołowiowych 

311[31].Z4.09 

Wytwarzanie fenolu  

i acetonu z kumenu 

311[31].Z4.01 

Wytwarzanie 

produktów naftowych 

 i surowców 

petrochemicznych 

311[31].Z4.05 

Wytwarzanie 

produktów 

alkilowania 

311[31].Z4.07 

Wytwarzanie styrenu  

z etylobenzenu 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

wykonywać podstawowe działania arytmetyczne, 

– 

czytać tekst ze zrozumieniem, 

– 

stosować podstawowe pojęcia chemiczne, 

– 

dokonać selekcji i analizy informacji podanych w formie: wykresów, tablic, 

– 

zapisywać równania reakcji, 

– 

wykonywać obliczenia stechiometryczne, 

– 

konstruować schematy ideowe. 

 
 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

W wyniku realizacji jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować  procesy  otrzymywania  etylobenzenu,  kumenu,  wysokooktanowych 
alkilatów i eterów alkilowych, 

– 

scharakteryzować  przemysłowy  proces  alkilowania  benzenu  etylenem  prowadzony  
w fazie gazowej z katalizatorem zeolitowym, 

– 

uzasadnić zastosowanie katalizatorów zeolitowych w procesach alkilowania benzenu, 

– 

przewidzieć zagrożenia eksploatacyjne aparatury w procesach alkilowania benzenu, 

– 

uzasadnić  konieczność  bezpośredniego  integrowania  produkcji  etylobenzenu  i  kumenu  
z produkcją styrenu i fenolu metodą kumenową, 

– 

przedstawić  przyczyny  wzrostu  znaczenia  wytwarzania  wysokooktanowych  alkilatów  – 
produktów procesu alkilowania izobutanu olefinami C

3

–C

4

– 

określić  zależność  liczby  oktanowej  otrzymywanych  alkilatów  od  rodzaju  użytego 
surowca olefinowego oraz od rodzaju katalizatora kwasowego, 

– 

scharakteryzować  chemizm  procesów  wytwarzania  eterów  metylo-tert-butylowego 
(MTBE) i etylo-tert-butylowego (ETBE), 

– 

scharakteryzować  przebieg  procesu  wytwarzania  MTBE  (ETBE)  na  uproszczonym 
schemacie instalacji, 

– 

zinterpretować  ideowy  schemat  przeróbki  frakcji  C

4

  z  pirolizy  olefinowej  i  FKK  

w zakładach rafineryjno-petrochemicznych, 

– 

zastosować  zasady  bhp,  ppoż.  oraz  ochrony  środowiska  obowiązujące  na  stanowiskach 
pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1   

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  Technik technologii chemicznej                 311[31] 
Moduł: 

 

                 Technologia wytwarzania półproduktów  

                                                     i produktów organicznych                          311[31].Z4                                                                                                           
Jednostka modułowa:                  Wytwarzanie produktów                             311[31].Z4.05 
                                                     alkilowania

 

 

 

 

 

Temat: Analiza warunków i znaczenia procesów alkilowania w produkcji     

            wysokooktanowych bezołowiowych benzyn silnikowych. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  charakteryzowania  procesów  alkilowania  

                               i oceny  przydatności procesów alkilowania  w produkcji  

                        wysokooktanowych bezołowiowych benzyn silnikowych. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

przedstawić warunki prowadzenia procesów alkilowania, 

 

określić produkt i jego właściwości, 

 

ocenić  przydatność  procesu  alkilowania  w  produkcji  wysokooktanowych 
bezołowiowych benzyn silnikowych. 

Metody nauczania – uczenia się:  

  metoda projektów. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca grupowa, zróżnicowana. 

Czas: 45 min. na wprowadzenie do projektu, 45 min. na prezentację projektu. Projekt  
          będzie wykonywany przez uczniów w czasie pozalekcyjnym w ciągu dwóch  
          tygodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiał nauczania – Poradnik dla ucznia

 

literatura  

 rozdział 7, 

 

czasopisma specjalistyczne, np. „Przemysł Chemiczny”, „Chemik”, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

 

Przebieg zajęć: 

 

Fazy przygotowania 

projektu 

Czynności 

nauczyciela 

Czynności 

uczniów 

Wprowadzenie  
do tematu  
i zasugerowanie 
problemu do 
rozwiązania 

- podaje informacje niezbędne  
  do zapoznania uczniów  
  z problematyką znaczenia   
  procesów alkilowania  
  w produkcji wysokooktanowych  
  bezołowiowych benzyn   
  silnikowych, 

- podaje literaturę. 

tworzą zespoły  
  zadaniowe. 

 

Lp. 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

Fazy przygotowania 

projektu 

Czynności 

nauczyciela 

Czynności 

uczniów 

2  Sformułowanie 

tematów i ustalenie 
zakresu projektów 

- wyjaśnia zasadę metody  
  projektów, 

- ustala formę projektów, czas  
  prezentacji i kryteria ocen. 

wybierają tematy, 

- opracowują plan  
  działania. 

 

3  Realizacja 

projektów 

- odpowiada na pytania uczniów  
  związane z realizacją projektów, 

- czuwa nad zaplanowanym  
  przebiegiem ich realizacji. 

korzystają z literatury, 

- uczestniczą  
  w konsultacjach, 

- piszą sprawozdanie, 

- opracowują zebrany  
  materiał oraz formę  
  prezentacji. 

Prezentacja 
projektów 

ustala kolejność prezentacji przez 
  poszczególne zespoły   
  uczniowskie, 

- prowadzi dyskusję  
  po przedstawieniu projektu, 

- ocenia projekty uwzględniając  
   opinie wypowiedziane podczas    
   dyskusji, 

- dokonuje podsumowania  
   wykonanych projektów, 

- zadaje prace domowe. 

- prezentują swoje  
  projekty, 

- po prezentacji  
  odpowiadają na pytania  
  kolegów, 

- pozostali uczniowie  
  sporządzają notatki  
  z ważniejszych treści  
  zawartych w projekcie, 

- oceniają projekt kolegów.

 

Czas prezentacji projektów – każda grupa 10 minut. 

Forma projektów – plakat i prezentacja komputerowa. 
Kryteria oceny: 
–  sposób prezentacji: poprawność językowa, technika prezentacji, komunikatywność, 

wykorzystanie czasu prezentacji, 

–  estetyka wykonania projektu, 
–  stopień uzyskania zamierzonych celów, 
–  prawidłowość treści, 
–  pracowitość i zaangażowanie. 
 

Tematy projektów: 

1.  Analiza  warunków  i  znaczenia  procesu  alkilowania  izobutanu  olefinami  w  obecności 

kwasu  siarkowego(VI)  w  produkcji  wysokooktanowych  bezołowiowych  benzyn 
silnikowych. 

2.  Analiza warunków i znaczenia procesu alkilowania izobutanu olefinami w obecności HF 

w produkcji wysokooktanowych bezołowiowych benzyn silnikowych. 

3.  Analiza  warunków  i  znaczenia  procesu  wytwarzania  MTBE  w  produkcji 

wysokooktanowych bezołowiowych benzyn silnikowych. 

 

Lp. 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Zakończenie zajęć 

 
Praca domowa 

W celu otrzymania benzyny o liczbie oktanowej 95 zastosowano dwa gatunki benzyny: jeden 
o liczbie  oktanowej  98,  a  drugi  o  liczbie oktanowej  90.  Ile  należy  zmieszać  poszczególnych 
składników, aby otrzymać 10 ton mieszanki? 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa ankieta dotycząca trudności podczas realizowania zadania. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

INSTRUKCJA DO WYKONANIA PROJEKTU 

 

Celem  projektu  jest  opracowanie  analizy  warunków  i  znaczenia  procesów  alkilowania 
izobutanu  olefinami  w  obecności  kwasu  siarkowego(VI),  HF,  wytwarzania  MTBE  
w produkcji wysokooktanowych bezołowiowych benzyn silnikowych. 

1.  Podzielcie  się  na  grupy  i  wybierzcie  lidera,  który  będzie  czuwał  nad  prawidłowym  
      przebiegiem pracy. 

2. Wybierzcie jeden z poniższych tematów: 

Analiza warunków i znaczenia procesu alkilowania izobutanu olefinami  
w obecności kwasu siarkowego(VI) w produkcji wysokooktanowych 
bezołowiowych benzyn silnikowych. 
Analiza warunków i znaczenia procesu alkilowania izobutanu olefinami  
w obecności HF w produkcji wysokooktanowych bezołowiowych benzyn 
silnikowych. 
Analiza warunków i znaczenia procesu wytwarzania MTBE w produkcji 
wysokooktanowych bezołowiowych benzyn silnikowych. 

3. Wszyscy powinniście  uwzględnić następujące informacje: 

–  scharakteryzować warunki przebiegu procesu, 

–  określić  zależność  liczby  oktanowej  otrzymanych  alkilatów  od  rodzaju  użytego  surowca 

oraz ewentualnie od rodzaju katalizatora, 

–  przedstawić  zastosowanie  produktów  alkilowania  w  produkcji  wysokooktanowych 

bezołowiowych benzyn silnikowych. 

4. Opracujcie dokładny plan działania. 

5. Zaplanujcie, w jakiej formie zaprezentujecie zebrany materiał. 

6. Przedstawcie sprawozdanie z realizacji projektu. 

7. Każda grupa otrzyma 10 minut na prezentację projektu. 

8. Projekt będzie oceniany według następujących kryteriów: 

–  sposób prezentacji: poprawność językowa, technika prezentacji, komunikatywność, 

wykorzystanie czasu prezentacji, 

–  estetyka wykonania projektu, 
–  stopień uzyskania zamierzonych celów, 
–  prawidłowość treści, 
–  pracowitość i zaangażowanie. 
9. Ostateczna ocena uwzględnia opinię uczniów podczas dyskusji nad projektem. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

Scenariusz zajęć 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  Technik technologii chemicznej                 311[31] 
Moduł: 

 

                 Technologia wytwarzania półproduktów  

                                                     i produktów organicznych                          311[31].Z4                                                                                             
Jednostka modułowa:                  Wytwarzanie produktów                             311[31].Z4.05 
                                                     alkilowania

 

 

 

 

 

Temat: Analiza wpływu procesów alkilowania na środowisko. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  przewidywania  zagrożeń  wynikających  

                                 z prowadzenia procesów alkilowania i oceny ich wpływu na środowisko. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

-  określić zagrożenia dla zdrowia ludzkiego,  
-  określić zagrożenia dla środowiska naturalnego wynikające z procesu alkilowania, 
-    przewidzieć  skutki  działania  substancji  stosowanych  i  otrzymywanych  w  procesach    
      alkilowania dla zdrowia ludzkiego oraz środowiska naturalnego. 

Metody nauczania – uczenia się:  

  dyskusja. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupowa, zróżnicowana. 

 

Czas: 45 minut.   
Środki dydaktyczne: 

    materiał nauczania – Poradnik dla ucznia

    literatura  

  rozdział 7, 

    Karty charakterystyki substancji niebezpiecznych, 

    stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

    strony internetowe, np. www.wrzesnia.com.pl/instrukcjebhp.html, www.ciop.pl/html. 

 

Przebieg zajęć: 

1. Podział uczniów na grupy. 
2. Wprowadzenie do tematu. 
3. Analiza metod alkilowania stosowanych w przemyśle pod kątem zagrożeń dla środowiska   
    przez grupy uczniów. 
4. Przewidywanie zagrożeń i skutków dla środowiska spowodowanych procesami alkilowania  
    na podstawie Kart charakterystyki i podanych stron internetowych.  
5. Dyskusja uczniów. 
6. Formułowanie wniosków dotyczących minimalizacji zagrożeń. 
7. Podsumowanie dyskusji oraz aktywności uczniów. 
 

Zakończenie zajęć 

Praca domowa 

    Dlaczego HF  jako katalizatora nie należy stosować do alkilowania  izobutanu,  jeśli zakład 
produkcyjny usytuowany jest w pobliżu terenów zaludnionych? 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa ankieta dotycząca trudności podczas realizowania zadania.

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

5. ĆWICZENIA

    

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.  Znaczenie procesów alkilowania w przemyśle 

rafineryjno-petrochemicznym 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scharakteryzuj proces otrzymywania kumenu. Oceń zagrożenia eksploatacyjne aparatury. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  wskazać surowce i katalizator procesu, 
3)  ustalić aparaty w obu etapach (alkilowanie, wyodrębnianie kumenu), 
4)  określić parametry procesów, 
5)  opisać proces alkilowania, 
6)  opisać proces wyodrębniania kumenu, 
7)  wyjaśnić problem korozji aparatury.  
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiał nauczania – Poradnik dla ucznia (4.1.1), 

 

czasopisma branżowe, Internet, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Do produkcji kumenu zużyto 1,4 tony benzenu. Oblicz, ile ton kumenu powstanie, jeżeli 

wydajność procesu produkcji kumenu wynosi 95%. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wskazać surowce stosowane w produkcji kumenu, 
2)  zapisać równanie reakcji otrzymywania kumenu, 
3)  obliczyć masy molowe substancji, 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

4)  obliczyć teoretyczną ilość produktu, 
5)  obliczyć praktyczną ilość produktu. 

 
Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiał nauczania 

 Poradnik dla ucznia (4.1.1), 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

kalkulator. 

    

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

5.2. Wytwarzanie etylobenzenu metodą Mobil-Badger 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1 
       Scharakteryzuj  proces  alkilowania  benzenu  etylenem  prowadzony  w  fazie  gazowej  
z katalizatorem zeolitowym. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  wskazać surowce i katalizator procesu, 
3)  ustalić aparaty, 
4)  określić parametry procesów, 
5)  opisać proces alkilowania w fazie gazowej, 
6)  opisać proces oczyszczania etylobenzenu, 
7)  uzasadnić zastosowanie katalizatora zeolitowego.  
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiał nauczania 

 Poradnik dla ucznia (4.2.1), 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
       Na  podstawie  rysunku  3  (Poradnik  dla  ucznia)  uzasadnij  konieczność  bezpośredniego 
integrowania produkcji etylobenzenu z produkcją styrenu. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Przygotować schemat 
ideowy zintegrowanej wytwórni etylenu i styrenu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze schematem ideowym zintegrowanej wytwórni, 
2)  ocenić zużycie surowców, 
3)  ocenić zużycie energii. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

 

dyskusja. 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

 

materiał nauczania 

 Poradnik dla ucznia (4.2.1), 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

schemat ideowy zintegrowanej wytwórni etylenu i styrenu. 

 
Ćwiczenie 3 

Proces  produkcji  etylobenzenu  prowadzi  się  z  wydajnością  90%.  Oblicz,  jaką  masę 

etylenu i benzenu należy zastosować, aby otrzymać 1 tonę etylobenzenu. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapisać równanie reakcji, 
2)  obliczyć masy molowe surowców i produktu, 
3)  obliczyć  masę  surowców  niezbędnych  do  otrzymania  1tony  etylobenzenu  uwzględniając 

wydajność reakcji. 

 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne (obliczenia). 

 

Środki dydaktyczne:  

 

kalkulator. 

 
 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

5.3.  Chemizm wytwarzania produktów alkilowania izobutanu  

propylenem lub butenami wobec katalizatora H

2

SO

4

 lub HF 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj  analizy  warunków  i  znaczenia  procesu  alkilowania  izobutanu  olefinami  C

3

–C

w produkcji wysokooktanowych bezołowiowych benzyn silnikowych. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zapoznać się z mechanizmem katalitycznego alkilowania izobutanu olefinami, 
3)  określić właściwości alkilatów i ich wpływ na jakość wytwarzanych benzyn, 
4)  ocenić wpływ zastosowania alkilatów na stan środowiska naturalnego. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiał nauczania 

 Poradnik dla ucznia (4.3.1), 

 

czasopisma specjalistyczne, np. „Przemysł Chemiczny”, „Chemik”, 

 

Kalendarz chemiczny

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj oceny wpływu surowców i katalizatorów kwasowych w procesie otrzymywania 

alkilatów na wielkość liczby oktanowej oraz kosztów produkcji. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić surowce do alkilowania, 
2)  ustalić katalizatory, 
3)  ocenić wpływ użytego surowca i katalizatora na wielkość LO, 
4)  porównać koszty produkcji procesu alkilowania przy użyciu różnych katalizatorów, 
5)  ocenić wpływ procesów technologicznych na stan środowiska i bezpieczeństwo pracy. 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiał nauczania – Poradnik dla ucznia (4.3.1), 

  aktualne dane o katalizatorach,  

  czasopisma branżowe, Internet, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

5.4.   Wytwarzanie MTBE i ETBE z izobutylenu zawartego  

   we frakcjach butenowych oraz z metanolu i etanolu 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1

  

Scharakteryzuj chemizm  i proces wytwarzania MTBE.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  podać surowce i katalizator stosowany w procesie otrzymywania MTBE, 
2)  wyjaśnić mechanizm reakcji  alkilowania izobutylenu metanolem, 
3)  przedstawić przebieg procesu otrzymywania MTBE, 
4)  określić zastosowanie MTBE. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiał nauczania – Poradnik dla ucznia (4.4.1), 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
Ćwiczenie 2

  

Dokonaj analizy przebiegu procesów alkilowania benzenu etylenem w fazie gazowej oraz 

O – alkilowania izobutylenu metanolem na schematach (rysunek 2, 7). 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Przygotować schemat 
instalacji alkilowania benzenu etylenem w fazie gazowej oraz uproszczony schemat instalacji 
do produkcji MTBE. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wskazać surowce, 
2)  rozpoznać rodzaje aparatów na obu schematach, 
3)  określić procesy zachodzące w aparatach, 
4)  wskazać czynniki chłodzące i grzewcze, 
5)  określić podobieństwa i różnice.  
 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schemat instalacji alkilowania benzenu etylenem w fazie gazowej oraz O 

 alkilowania 

izobutylenu metanolem wprowadzony do komputera, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

5.5.  Rola różnych instalacji alkilowania w procesie przeróbki 

frakcji C4 z pirolizy olefinowej (lub z FKK) w zakładach 
rafineryjno-petrochemicznych 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  

Korzystając  ze  schematu  ideowego  przeróbki  frakcji  C

4

  otrzymywanych  w  procesach 

pirolizy  oraz  krakingu  katalitycznego  (rys.10),  dokonaj  analizy  wariantów  technologicznych 
przeróbki frakcji C

4

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Przygotować schemat 
ideowy  przeróbki  frakcji  C

4

  otrzymywanych  w  procesach  pirolizy  oraz  krakingu 

katalitycznego 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić skład frakcji C

4

 z pirolizy surowców ciekłych, 

2)  wyjaśnić, dlaczego z frakcji C

4

 usuwa się butadien, 

3)  ustalić kierunki wykorzystania frakcji C

bez butadienu, 

4)  ustalić zastosowanie frakcji C

4

 bez butadienu i izobutylenu, 

5)  określić kierunki wykorzystania n-butanu, izobutanu, n-butenu. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schemat ideowy przeróbki frakcji C

4

 otrzymywanych w procesach pirolizy oraz krakingu 

katalitycznego (rys.10, Poradnik dla ucznia), 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
      Na 

podstawie 

Karty 

charakterystyki 

substancji 

niebezpiecznej 

preparatu 

niebezpiecznego oceń szkodliwość benzenu. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Przygotować  Kartę 
charakterystyki dla benzenu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z Kartą charakterystyki, 
2)  zidentyfikować  zagrożenia, 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

3)  wskazać sposoby udzielania pierwszej pomocy, 
4)  określić sposób postępowania w przypadku pożaru, 
5)  określić sposób postępowania w przypadku niezamierzonego uwolnienia do środowiska, 
6)  podać zagrożenia toksykologiczne, 
7)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
8)  wskazać zagrożenia ekologiczne, 
9)  dobrać sposób neutralizacji i sposób niszczenia odpadów. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego – benzen, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

strony internetowe, np. www.wrzesnia.com.pl/instrukcje bhp.html,  www.ciop.pl/html. 

 
Ćwiczenie 3 

Na podstawie tabeli 1 oraz materiału nauczania 4.1, 4.5 (Poradnik dla ucznia) zaprojektuj 

schemat ideowy powiązań procesów alkilowania z innymi procesami technologicznymi. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wskazanymi materiałami, 
2)  ustalić kierunki wykorzystania alkilatów,  
3)  narysować schemat ideowy. 
 

Zalecane metody nauczania 

 uczenia się: 

 

metoda projektu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu oraz oprogramowaniem, 
umożliwiającym sporządzanie schematów,    

 

materiał nauczania – Poradnik dla ucznia (4.1.1 i 4.5.1). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Wytwarzanie produktów 

alkilowania”  

 

 

 

 

 

 

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 5, 6, 7, 9, 14 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne:    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

–  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13  zadań z poziomu podstawowego,  
–  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  
–  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

 

 

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić podstawowe procesy 
technologiczne 

Wskazać surowce do produkcji kumenu 

Wskazać katalizator stosowany 
w produkcji otrzymywania kumenu 

Określić materiał którym wykłada się 
reaktor stosowany do produkcji kumenu 

Ocenić, jaki wpływ na koszty ma 
zintegrowana produkcja etylobenzenu   
i styrenu  

PP 

Ocenić wpływ katalizatora HF na 
proces alkilowania izobutanu olefinami 

PP 

Określić wpływ mieszania na przebieg 

PP 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

procesu alkilowania izobutanu 
olefinami 

Ustalić sposób regeneracji katalizatora 
stosowanego w procesie alkilowania 
benzenu etylenem w fazie gazowej 

Przewidzieć zagrożenia korozyjne 
aparatury w procesie Mobil-Bagder 

PP 

10  Ustalić sposób wydzielania 

nieprzereagowanego surowca w 
procesie Mobil-Bagder 

11  Dobrać surowiec do procesu 

alkilowania izobutanu 

12  Wskazać zastosowanie alkilatów 

13  Dobrać środki ochrony osobistej 

stosownie do wykonywanych zadań 

14  Rozpoznać chemizm reakcji 

wskazanego procesu alkilowania 

PP 

15  Określić wpływ zmiany parametrów na 

przebieg procesów alkilowania 

16  Obliczyć ilość alkilatu produkowanego 

w ciągu miesiąca 

17  Obliczyć ilość eteru stosowanego do 

komponowania benzyn 

18  Wskazać źródło pochodzenia surowców 

do produkcji ETBE 

19  Rozpoznać oznaczenia surowców na 

opakowaniu 

20  Rozpoznać zagrożenia dla zdrowia 

i życia związane z procesem 
alkilowania 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

Przebieg testowania   

 

 

 

 

 
INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA    

 

 

 

 

 

 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Ustal zakres materiału. 
3.  Zapewnij warunki do samodzielnej pracy. 
4.  Rozdaj instrukcje dla ucznia, zestaw zadań testowych i karty odpowiedzi. 
5.  Odczytaj uczniom przeznaczona dla nich instrukcję oraz udziel odpowiedzi na pytania. 
6.  Czas trwania testu 45 minut. 
7.  Pełnij rolę obserwatora. 
8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia zadania. 

9.  Po wykonaniu zadania przez uczniów zbierz karty odpowiedzi. 
10. Sprawdź  wyniki  i  przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  

te zadania, które sprawiły uczniom największe trudności. 

11. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
12. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  cztery  możliwe  odpowiedzi. 

Tylko jedna odpowiedź jest prawdziwa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  Prawidłowa  odpowiedź  zaznacz  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 

zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Ocenę dostateczną otrzymasz, jeśli udzielisz prawidłowej odpowiedzi na 13 zadań. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 
 
Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

 

 

 

 

1. Wprowadzenie do związku grupy alkilowej to proces: 

a) nitrowania, 
b) utleniania, 
c) alkilowania, 
d) chlorowania. 

2.  Surowcami do produkcji kumenu są: 

a)  benzen i etylen, 
b)  benzen i propylen, 
c)  benzen i izobuten, 
d)  benzen i metan. 

3.  Katalizatorem w procesie produkcji kumenu w fazie ciekłej jest: 

a)  kwas solny, 
b)  kwas siarkowy(VI), 
c)  chlorek glinu, 
d)  fluorowodór. 

4.  Reaktory do procesu produkcji kumenu wyłożone są: 

a)  stalą węglową, 
b)  płytkami ceramicznymi, 
c)  płytami żelaznymi, 
d)  polietylenem. 

5.  Integracja wytwórni etylobenzenu i styrenu powoduje: 

a)  oszczędność surowców i energii, 
b)  oszczędność surowców, 
c)  oszczędność energii, 
d)  oszczędność produktów. 

6.  Do  procesu  alkilowania  izobutanu  olefinami  stosuje  się  katalizatory  H

2

SO

4

  lub  HF. 

Zastosowanie katalizatora HF powoduje: 
a)  większe koszty zabezpieczeń i hermetyzacji aparatury oraz zagrożenie dla środowiska, 
b)  zmniejszenie kosztów zabezpieczeń aparatury, 
c)  zmniejszenie zagrożenia środowiska, 
d)  mniejsze koszty zabezpieczeń i hermetyzacji. 

7.  Reaktor  procesu  alkilowania  izobutanu  olefinami  w  obecności  H

2

SO

4

    wbudowany  ma 

mieszalnik w celu: 
a)  zdyspergowania olefin i zwiększenia powierzchni kontaktu surowców, 
b)  zmniejszenie aktywności katalizatora, 
c)  zmniejszenia powierzchni kontaktu surowców, 
d)  zwiększenia czasu kontaktu reagentów. 

8.  Regenerację katalizatora, stosowanego w procesie alkilowania  benzenu etylenem w fazie 

gazowej, przeprowadza się przez: 
a)  wypalanie koksu, 
b)  ochładzanie, 
c)  stosowanie pary wodnej, 
d)  ekstrakcję. 

9.  Reagenty procesu Mobil-Badger nie mają działania korozyjnego, bo nie zawierają: 

a)  chlorków, 
b)  benzenu, 
c)  etylobenzenu, 
d)  etylenu. 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

10. Z  mieszaniny  poreakcyjnej  z  procesu  Mobil-Badger  nieprzereagowany  benzen  oddziela 

się poprzez:  
a)  destylację, 
b)  ekstrakcję , 
c)  absorpcję, 
d)  adsorpcję. 

11. Surowcem procesu alkilowania izobutanu są frakcje: 

a)  butanowo-butenowa, 
b)  etano-etynowa, 
c)  etano-etylenowa, 
d)  butanowa. 

12. Alkilaty,  otrzymane  w  procesie  alkilowania  izobutanu  olefinami  po  oczyszczeniu, 

przesyłane są do: 
a)  rektyfikacji, 
b)  alkilowania, 
c)  komponowania benzyn wysokooktanowych, 
d)  kolumny w celu oddzielenia propanu. 

13. W  przypadku  wydostania  się  z  instalacji  w  pomieszczeniu  zamkniętym  HF,  likwidować 

skażenia  wolno  tylko  odpowiednio przeszkolonym osobom  zabezpieczonym  w  stosowne 
środki ochrony osobistej, a szczególności w: 
a)  rękawice ochronne,  
b)  aparaty chroniące drogi oddechowe, 
c)  ubranie robocze, 
d)  okulary ochronne. 

14. Chemizm  reakcji  otrzymywania  MTBE  polega  na  reakcji  alkoholu  I  rzędowego  

z olefinami, mającymi wiązanie: 
a)  podwójne przy III rzędowym atomie węgla, 
b)  podwójne przy II rzędowym atomie węgla, 
c)  potrójne, 
d)  podwójne. 

15.  Żywice  jonowymienne  jako  katalizatory  procesów  MTBE  i  TAME  stosuje  się  tylko  

w temperaturze niższej niż 140

0

C, ponieważ w wyższej: 

a)  następuje utrata kwasowości, 
b)  zwiększa się aktywność katalizatora, 
c)  zwiększa się kwasowość katalizatora, 
d)  nie ma wpływu na działanie katalizatora. 

16.  W instalacji realizującej proces alkilowania wytwarza się rocznie 540 tysięcy ton alkilatu          
       rocznie. Miesięcznie produkuje się: 

a)  54 tysięcy ton, 
b)   54 tony, 
c)  45 ton, 
d)  45 tysięcy ton. 

17. Dopuszczalna  zawartość  eteru  (MTBE)  w  benzynie  wynosi  10%.  Do  200  m

3

  benzyny 

należy dodać eteru w ilości:  

a)  5 m

3

b)  20 m

3

c)  10 m

3

d)  30 m

3

 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

18. Bioetanol, surowiec do produkcji eteru ETBE, otrzymywany jest z: 

a)  gazu ziemnego, 
b)  frakcji C

3

–C

4

c)  jęczmienia, 
d)  metanolu. 

19. Na etykiecie  opakowania  zawierającego  benzen znajdują się symbole:  F,  T.  Oznacza  to, 

że benzen jest substancją: 
a)  żrącą i toksyczną,  
b)  szkodliwą i łatwopalną, 
c)  łatwopalną i toksyczną, 
d)  żrącą i łatwopalną. 

20. W  procesie  otrzymywania  alkilatów  szczególne  środki  ostrożności  należy  zachować  

ze względu na: 
a)  łatwopalność surowców, 
b)  toksyczność surowców, 
c)  tworzenie mieszanin wybuchowych powietrza z surowcami, 
d)  wszystkie wymienione w a), b), c) właściwości. 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wytwarzanie produktów alkilowania 

  

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

 

 

 
 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

Zadanie praktyczne wysoko symulowane 

do jednostki modułowej „Wytwarzanie produktów alkilowania” 

 

Proponowane  zadanie  praktyczne  przeznaczone  jest  do  przeprowadzenia  po  zakończonym 
procesie kształcenia w jednostce modułowej „Wytwarzanie produktów alkilowania”. Zadanie  
ma  charakter  wysoko  symulowany  i  pozwala  na  ocenę  umiejętności  uczniów  w  zakresie 
posługiwania się schematem aparatu i obliczania ilości surowców niezbędnych do produkcji. 

Zadanie  praktyczne  ma  charakter  sprawdzający,  tzn.  ukierunkowany  jest  na  porównanie 
wyników z założonymi w programie celami kształcenia. 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Czas trwania zadania praktycznego 45 minut. 
2.  Przygotuj indywidualne stanowisko pracy dla każdego ucznia. 
3.  Zapewnij warunki do samodzielnej pracy. 
4.  Rozdaj instrukcje dla ucznia i karty pracy. 
5.  Omów z uczniami przebieg zadania praktycznego oraz udziel odpowiedzi na pytania. 
6.  Kilka minut przed zakończeniem zadania przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia zadania. 

7.  Podczas przeprowadzania zadania pełnij rolę obserwatora. 
8.  Po zakończeniu sprawdzianu zbierz karty pracy od uczniów. 
9.  Sprawdź wyniki i przeprowadź analizę uzyskanych wyników zadania praktycznego  

i wybierz te, które sprawiały uczniom największe trudności. 

10. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Uczeń może maksymalnie otrzymać 18 punktów. 
Zadanie uczeń zaliczy, jeśli uzyska 9 punktów: 
–  aby otrzymać ocenę dostateczną, powinien uzyskać 11

12 punktów, 

–  na ocenę dobrą, powinien uzyskać 13

15 punktów, 

–  na ocenę bardzo dobrą, powinien uzyskać 16

18 punktów. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zanim przystąpisz do wykonania zadania, zaplanuj pracę. Pomoże Ci w tym KARTA  
      PRACY. 
3.  Odpowiedzi wpisuj w wyznaczonych miejscach KARTY. 
4.  Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz 1 punkt. Za niepełną lub złą odpowiedź 

otrzymasz 0 punktów. 

5.  Maksymalnie możesz uzyskać  18  punktów. Ocenę dostateczną otrzymasz, jeśli uzyskasz 

11 punktów. 

6.  Pracuj samodzielnie. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Po zakończeniu zadania oddaj nauczycielowi KARTĘ PRACY. 
9.  Na wykonanie masz 45 minut. 
 
                                                                                                                        Powodzenia 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

 
Treść zadania 
Zaprojektuj  realizację  prac  związanych  z  wytwarzaniem  1000  kg  surowego  kumenu, 
jeżeli 80% masowych użytego propylenu w reakcji z benzenem daje kumen, a stosunek 
masy  benzenu  do  masy  propylenu  wynosi  5  :  1.  Scharakteryzuj  budowę  i  zasadę 
działania reaktora alkilowania. 
 
Działanie Twoje powinno przebiegać w trzech etapach: 
ETAP I – faza przygotowawcza: 
–  zapoznaj się z dołączoną dokumentacją do zadania, 
–  przeanalizuj schemat reaktora alkilowania typu Stratco, 
–  zapisz równanie reakcji otrzymywania kumenu, 
–  zaplanuj układ czynność i przedstaw nauczycielowi – uzyskaj jego akceptację. 
ETAP II – faza realizacyjna: 
–  opisz budowę reaktora alkilowania, 
–  opisz zasadę działania reaktora alkilowania, 
–  określ parametry procesu alkilowania, 
–  oblicz ilości surowców, 
–  oceń,  jaki  wpływ  na  przebieg  pracy  reaktora  może  mieć  uszkodzenie  sprężarki  

w instalacji alkilowania. 

ETAP III – faza oceniająca: 
–  zinterpretuj uzyskane wyniki, 
–  określ, co zrobiłbyś inaczej, gdybyś wykonanie zadania mógł powtórzyć. 
 
Karta pracy 

 

Nazwa i adres szkoły 

Nazwisko i imię ucznia 

   Data 

Uzyskana suma  

 punktów 

 

 

 

 

 

Zadanie 

Odpowiedź 

                                                                            
3 pkt. 

Opisz budowę reaktora alkilowania, 
uwzględniając: 

1)  kształt reaktora, 

2)  urządzenie wmontowane we wnętrzu 

reaktora do tworzenia emulsji, 

3)  urządzenie wmontowane we wnętrzu 

reaktora do chłodzenia mieszaniny.  

  

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

                                                                            
7 pkt. 

Opisz zasadę działania reaktora alkilowania, 
uwzględniając: 

1)  doprowadzenie surowców do aparatu, 

2)  sposób tworzenia emulsji surowców, 

3)  parametry procesu, 

4)  sposób chłodzenia mieszaniny reakcyjnej, 

5)  czynnik chłodniczy, 

6)  obieg czynnika chłodzącego, 

7)   zasady bhp podczas obsługi reaktora. 

 

                                                                            
6 pkt. 

Wykonaj obliczenia dotyczące ilości surowców: 

1)  zapisz równanie reakcji, 

2)  oblicz masę molową propylenu, 

3)  oblicz masę molową kumenu, 

4)  oblicz teoretyczną ilość propylenu, 

5)  oblicz praktyczną ilość propylenu, 

6)  oblicz ilość benzenu. 

 

                                                                            
2 pkt. 

Wnioski dotyczące pracy reaktora: 

1)  określ wpływ awaryjnego zatrzymania się 

sprężarki w instalacji alkilowania, 

2)  określ temperaturę mieszaniny reakcyjnej 

przy której można wznowić pracę reaktora. 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

Karta oceny 
 

Lp. 

Czynności 

Maksymalna liczba 

punktów 

Uzyskana 

liczba 

punktów 

    1 

Opisanie budowy reaktora alkilowania  
z uwzględnieniem: 
1)  kształtu reaktora, 
2) urządzenia wmontowanego we wnętrzu 
     reaktora do tworzenia emulsji, 
3) urządzenia wmontowanego we wnętrzu 
     reaktora do chłodzenia mieszaniny.  

             
  


 
 

 

    2 

Opisanie zasady działania reaktora 
alkilowania z uwzględnieniem: 
1)  doprowadzenia surowców do aparatu, 
2)  sposobu tworzenia emulsji surowców, 
3)  parametrów procesu, 
4)  sposobu chłodzenia mieszaniny 

reakcyjnej, 

5)  czynnika chłodniczego, 
6)  obiegu czynnika chłodzącego, 
7)   zasad bhp podczas obsługi reaktora. 

 
             




 



 

 

     

Wykonanie obliczeń dotyczących 
zapotrzebowania surowców: 
1)  zapisanie równania reakcji, 
2)  obliczanie masy molowej propylenu, 
3)  obliczanie masy molowej kumenu, 
4)  obliczanie teoretycznej ilości 

propylenu, 

5)  obliczanie praktycznej ilości 

propylenu, 

6)   obliczanie ilości benzenu. 

 
 




 

 

 
 

 

     

Wnioski dotyczące pracy reaktora: 
1)  określanie wpływu awaryjnego 

zatrzymania się sprężarki w instalacji 
alkilowania, 

2)  określanie temperatury mieszaniny 

reakcyjnej przy której można wznowić 
pracę reaktora. 
 

 
 

 

 

 
 
 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

Załącznik 
 

 

 

 Schemat reaktora alkilowania, typu Stratco [2] 
 A – odbiór części cyrkulującej mieszaniny do odstojnika. 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34 

7. LITERATURA

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Bogoczek  R.,  Kociołek-Balawajder  E.:  Technologia  chemiczna  organiczna.  Surowce 

i półprodukty. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej Wrocław 1992 

2.  Grzywa  E.,  Molenda  J.:  Technologia  podstawowych  syntez  organicznych.  Tom  1  i  2. 

WNT, Warszawa 2000 

3.  Molenda J.: Technologia chemiczna. WSiP, Warszawa 1997