background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
Grażyna Jakubczyk 
Elżbieta Magdzicka 
 
 
 
 
 
 
 

Wspieranie  osoby  niepełnosprawnej  w  załatwianiu  spraw 
urzędowych 346[02].Z2.05 

 
 
 
 
 

 
poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr Iwona Kłóska 
mgr Aurelia Włoch 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Danuta Szczepaniak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Hanna Całuń 
 
 
 
 
 
 
 
 
poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  346[02].Z2.05 
„Wspieranie  osoby  niepełnosprawnej  w  załatwianiu  spraw  urzędowych”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu asystent osoby niepełnosprawnej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

 

3.  Cele kształcenia 

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 

5.  Ćwiczenia 

10 

 

5.1.  Prawo  w  systemie  polityki  społecznej.  Kompetencje  zawodowe 

asystenta  osoby  niepełnosprawnej  w  stosowaniu  przepisów 
prawnych 

10 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

 

5.2.  Korespondencja urzędowa. Układy pism urzędowych 

13 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

 

 

16 

5.3.  Reprezentowanie osoby niepełnosprawnej w instytucjach 

użyteczności publicznej. Rola specjalistów z różnych dziedzin prawa 
5.3.1. Ćwiczenia 

16 

 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

 

7.  Literatura 

30 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 
problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego, metoda przypadków. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  stosować umiejętności komunikacji interpersonalnej, 
−  rozpoznawać potrzeby i problemy osoby niepełnosprawnej, 
−  rozwiązywać  problemy osób niepełnosprawnych, 
−  prowadzić profilaktykę i promocję zdrowia, 
−  stosować przepisy prawa w działalności socjalnej, 
−  wspierać osoby niepełnosprawne w korzystaniu z kompleksowej rehabilitacji, 
−  korzystać z różnych źródeł informacji, 
−  użytkować komputer, 
−  współpracować w grupie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  pomóc osobie niepełnosprawnej rozwiązać problemy z zastosowaniem przepisów prawa, 
–  zastosować przepisy prawa do ochrony interesów osoby niepełnosprawnej, 
–  sporządzić  na  życzenie  osoby  niepełnosprawnej  korespondencję  w  sprawach  pomocy 

społecznej, 

–  sporządzić  na  życzenie  osoby  niepełnosprawnej  pisma  w  sprawach  urzędowych 

(w konsultacji ze specjalistami z dziedziny prawa), 

–  wystąpić w roli rzecznika osoby niepełnosprawnej w instytucjach publicznych i urzędach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:   Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02]. 
Moduł:  

Człowiek  niepełnosprawny  w  rodzinie  i  środowisku 
346[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

Wspieranie  osoby  niepełnosprawnej  w  załatwianiu  spraw 
urzędowych 346[02]Z2.05 

Temat:  

Poszukiwanie miejsca pracy dla podopiecznego, opracowanie dokumentów. 

Cel ogólny:   Kształtowanie  umiejętności  posługiwania  się  prawem  i  redagowania  pism 

urzędowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zidentyfikować zagadnienia rynku pracy dla niepełnosprawnych, 

 

wskazać oferty pracy, 

 

przygotować wraz z niepełnosprawnym określone dokumenty, 

 

sformułować, zgodnie z zasadami, list motywacyjny, 

 

zredagować, wspólnie z podopiecznym, życiorys zawodowy, 

 

posłużyć się językiem specjalistycznym podczas prezentacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda SWOT, 

 

dyskusja, 

 

wykład. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 3-4 osobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:
 

 

poradnik dla ucznia,  

 

Kodeks Pracy, 

 

Ustawa o zatrudnianiu i rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, 

 

ogłoszenia prasowe – oferty pracy,  

 

papier,  

 

mazaki, 

 

wzór analizy SWOT, 

 

stanowisko komputerowe z drukarką. 

 
Zadanie dla ucznia: 

Opracuj  prezentację  osoby  niepełnosprawnej,  która  ma  zachęcić  pracodawcę  do  jej 

zatrudnienia, a następnie napisz list motywacyjny dla tej osoby. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne, sprawdzenie listy obecności i pracy domowej. 
2.  Podanie tematu i wyjaśnienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do zajęć: 

 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  na  temat  problemów  z  zatrudnieniem  osób 
niepełnosprawnych, 

 

uczniowie  analizują  odpowiedni  fragment  materiału  nauczania  z  poradnika  dla 
ucznia. 

4.  Wykonanie zadania: 

 

nauczyciel dzieli uczniów na 3-4 osobowe grupy, 

 

uczniowie analizują art. 15 Europejskiej Karty Społecznej, 

 

ustalają jakie środki służą zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej, 

 

uczniowie opracowują prezentację osoby niepełnosprawnej metodą SWOT, 

 

prezentują wyniki pracy na forum grupy, 

 

uczniowie  piszą  (wykorzystując  komputer)  list  motywacyjny  w  imieniu  osoby 
niepełnosprawnej, 

 

nauczyciel zwraca uwagę na zasady i formę pisania listu motywacyjnego, 

 

uczniowie przygotowany list motywacyjny drukują. 

 
Zakończenie zajęć: 
1.  Liderzy każdej z grup prezentują opracowane dokumenty na forum klasy. 
2.  Nauczyciel  dokonuje  oceny  aktywności  uczniów, umiejętności  stosowania  dokumentów 

prawnych  zarówno  podczas  wykonywania  ćwiczenia  jak  i  podczas  dyskusji 
podsumowującej. 

 
Praca domowa 

Przeanalizuj,  jakie  dodatkowe  dokumenty  będą  potrzebne  dla  pracodawcy.  Określ  typ 

stosunku  prawnego,  jaki  powstanie  z chwilą  zatrudnienia  osoby  niepełnosprawnej  przez 
pracodawcę. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca   

 

 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02] 
Moduł:  

Człowiek 

niepełnosprawny 

rodzinie 

i środowisku 

346[02].Z2. 

Jednostka modułowa:  

Wspieranie  osoby  niepełnosprawnej  w  załatwianiu  spraw 

urzędowych 346[02]Z2.05 

Temat:   Wypełniamy  wnioski  w  sprawach  potrzeb  osób  niepełnosprawnych,  pisma 

urzędowe. 

Cel ogólny:  Kształcenie  umiejętności  posługiwania  się  przepisami  Ustawy  o  zatrudnianiu 

i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Kodeksem Cywilnym. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić rodzaje wniosków dotyczących spraw osób niepełnosprawnych, 

 

zidentyfikować kryteria prawne zamieszczone we wniosku, 

 

posłużyć się przepisami ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osoby niepełnosprawnej, 

 

sformułować sądy i opinie, 

 

wypełnić wnioski w określonej sprawie. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

miniwykład,  

 

dyskusja wielokrotna, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zespołowa, 

 

indywidualna. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

Kodeks Cywilny, 

 

Kodeks Postępowania Cywilnego, 

 

wzory pism urzędowych, 

 

kartki, pisaki. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel  przeprowadza  wykład  wprowadzający  w  zagadnienie  czynności  prawnych 

i przesłanek  ich  ważności  dla  załatwiania  spraw  osób  niepełnosprawnych  lub  poleca 
uczniom zapoznać się z odpowiednią partią materiału w poradniku dla ucznia.  

2.  Uczniowie  zapoznają  się  z  treścią  ćwiczenia  z  rozdziału  4.2.3.  zamieszczonego 

w poradniku dla ucznia. 

3.  Nauczyciel rozdaje uczniom druki wniosków. 
4.  Uczniowie, po uważnym przeczytaniu tekstu, indywidualnie wypełniają wniosek zgodnie 

z instrukcją. 

5.  Nauczyciel, w miarę potrzeb uczniów, udziela dodatkowych informacji. 
6.  Uczniowie wypełniają formularze, korzystając z dokumentów prawnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7.  Wybrani uczniowie prezentują wyniki pracy na forum klasy. 
8.  Następnie  nauczyciel  łączy  uczniów  w  trzyosobowe  zespoły.  Każdy  zespół  otrzymuje 

inny rodzaj wniosku. 

9.  Uczniowie dokonują wspólnej analizy opracowanych dokumentów, sprawdzają zgodność 

z prawem w określonej dziedzinie szukając podpowiedzi w różnych źródłach informacji. 
Nauczyciel służy pomocą udzielając wyjaśnień, jeżeli uczniowie potrzebują. 

10.  Liderzy grup prezentują wyniki pracy na forum klasy. 
 
Zakończenie zajęć: 
1.  Podsumowanie  ćwiczeń  należy  przeprowadzić  w  formie  dyskusji  frontalnej.  Istotne  jest 

zwrócenie  uwagi  na  konieczność  przestrzegania  określonych  warunków  przy 
dokonywaniu  czynności  prawnych  a  także  na  niezbędną  umiejętność  czytania  ze 
zrozumieniem pouczeń, instrukcji, załączników. 

2.  Nauczyciel  dokonuje  oceny  aktywności  uczniów  zarówno  podczas  wykonywania 

ćwiczenia jak i podczas dyskusji podsumowującej. 

 
Praca domowa
  

Wypełnij  wniosek  o  wydanie  legitymacji  osobie  niepełnosprawnej.  Zapisz,  jaki  rodzaj 

dokumentów był Ci potrzebny. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.  ĆWICZENIA 
 

5.1.   Prawo  w  systemie  polityki  społecznej.  Kompetencje 

zawodowe  asystenta  osoby  niepełnosprawnej  w  stosowaniu 
przepisów prawnych
 

 

5.1.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj  prezentację  osoby  niepełnosprawnej,  która  ma  zachęcić  pracodawcę  do  jej 

zatrudnienia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią art. 15 Europejskiej Karty Społecznej, 
2)  ustalić, jakie środki służą zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,  
3)  opracować prezentację osoby niepełnosprawnej metodą SWOT, 
4)  zaprezentować grupie wyniki swojej pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda SWOT, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst (wybrane fragmenty) Europejskiej Karty Społecznej, 

 

wzór analizy SWOT: 
a)  Co wynika z silnych stron: to twój atut i podstawa.  
b)  Co wynika ze słabych stron: pracuj nad nimi.  
c)  Co wynika z szans: znajdź wszystkie możliwe i wykorzystaj. 
d)  Co wynika z zagrożeń: eliminuj i unikaj. 

 

Silne strony: 

  w czym jesteśmy lepsi od konkurencji?  

  co nas pozytywnie wyróżnia?  

  co posiadamy, czego inni nie mają?  

  przewagi techniczne i technologiczne?  

  czy cały czas myślimy o rozwoju, 

postępie, innowacji?  

  co udaje nam się unikać, czego inni nie 

robią?  

  czy posiadamy unikalne zdolności, 

zasoby, umiejętności? 

Słabe strony: 

 

co robimy gorzej niż konkurencja?  

 

co wymaga poprawy?  

 

w czym nie jesteśmy dobrzy?  

 

czy konkurencja wykorzystuje nasze 
słabości?  

 

czy konkurencja działa na osłabienie 
naszej pozycji?  

 

czy nadążamy za postępem, czy w ogóle 
o nim myślimy i jest dla nas ważny? 

 

czego nie potrafimy unikać?  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Szanse: 

  szanse w najbliższym otoczeniu?  

  szanse ekonomiczne w skali makro i czy 

w ogóle mają jakiś wpływ?  

  tendencje, trendy?  

  zmiany technologiczne?  

  czynnik ludzki?  

  pozycja finansowa: przepływy pieniężne. 

Zagrożenia: 

 

zagrożenia w najbliższym otoczeniu?  

 

skala makro?  

 

zmiany technologiczne?  

 

czynnik ludzki?  

 

pozycja finansowa: kredyty?  

 

 

  papier formatu A4, 

  pisaki,  

  mazaki, 

  poradnik dla ucznia. 

  Kodeks Cywilny, 

  Kodeks Postępowania Administracyjnego, 

  flamastry, 

  poradnik dla ucznia, 

 
Ćwiczenie 2
 

Wyszukaj  w  prasie  oferty  pracy  dla  osób  niepełnosprawnych.  Posegreguj  według 

określonych stanowisk i oczekiwań pracodawców. Określ, jakie powinieneś podjąć działania, 
aby Twój podopieczny otrzymał zatrudnienie. Dokonaj analizy stosunku prawnego łączącego 
osobę niepełnosprawną z pracodawcą. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  Rozdziałem  4  i  5  Ustawy  o  rehabilitacji  zawodowej  i  społecznej  osób 

niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r., 

2)  określić kompetencje prawne asystenta osoby niepełnosprawnej, 
3)  wyszukać oferty pracy w lokalnej prasie, 
4)  określić na podstawie jakiego aktu prawnego powstał stosunek pracy, 
5)  określić podmioty tego stosunku, 
6)  zaprezentować wyniki na forum grupy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4,  

 

flamastry, 

 

tekst  Ustawy  o  rehabilitacji  zawodowej  i  społecznej  oraz  zatrudnianiu  osób 
niepełnosprawnych, 

 

Kodeks Pracy, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 3 

Na podstawie Ustawy z dn. 14 czerwca 1960 r. KPA (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r., nr 

98,  poz.1071)  i  Rozporządzenia  Rady  Ministrów  z  dn.  8  stycznia  2002  r.  w  sprawie 
przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków (Dz. U. z 2002 r., nr 5, poz. 46) określ, jakie 
są procedury przyjmowania i rejestrowania skarg i wniosków w Domu Pomocy Społecznej.  
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze wskazanymi przepisami prawnymi, 
2)  określić procedury przyjmowania i rejestrowania skarg w DPS, 
3)  zapisać i zaprezentować grupie wynik swojej pracy, 
4)  zanotować wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Ustawa  z  dn.  14  czerwca  1960  r.  KPA  (tekst  jednolity:  Dz.  U.  z  2000  r.,  nr  98, 
poz. 1071), 

 

Rozporządzenie  Rady  Ministrów  z  dn.  8  stycznia  2002  r.  w  sprawie  przyjmowania 
i rozpatrywania skarg i wniosków (Dz. U. z 2002 r., nr 5, poz. 46), 

 

Kodeks Postępowania Administracyjnego, 

 

arkusze papieru formatu A4,  

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.   Korespondencja urzędowa. Układy pism urzędowych 

 

5.2.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
  

Korzystając z dostępnych wzorów i wskazówek przygotuj swój życiorys zawodowy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  a  uczniowie  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady pisania życiorysu zawodowego, 
2)  przeanalizować dostępne wzory i wskazówki pisania życiorysu zawodowego, 
3)  określić swoje dane osobowe, 
4)  podać wykształcenie, 
5)  wymienić ukończone kursy i szkolenia, 
6)  podać przebieg pracy zawodowej, 
7)  wskazać zainteresowania i hobby, 
8)  wydrukować i zaprezentować przygotowany życiorys. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

stanowisko komputerowe z drukarką, 

 

wzór życiorysu zawodowego, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj  list  motywacyjny,  wykorzystaj  informacje  zawarte  w  zamieszczonym 

przykładzie.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia,  a  uczniowie  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

 

zapoznać  się  z  fragmentem  materiału  nauczania  dotyczącym  pisania  listu 
motywacyjnego, 

 

przeanalizować przykład listu motywacyjnego, 

– 

opracować szkic listu, 

– 

zaprezentować szkic listu na forum grupy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

– 

po uwzględnieniu uwag grupy wydrukować list motywacyjny. 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

samodzielne ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki formatu A4, 

 

stanowisko komputerowe z drukarką, 

 

wzór listu motywacyjnego: 

Zduńska Wola, 24 stycznia 2007 

Tomasz Lisiewski 
98 – 111 Zduńska Wola 
ul. Świerkowa 12 
tel. 8234508 
 

Pan Dyrektor Jan Kowalski 
Polskie Książki Telefoniczne 
90 – 924 Łódź 
Al. Kościuszki 1 

 
Szanowny Panie! 
 

Z  dużym  zainteresowaniem  przeczytałem  w  „Gazecie  Wyborczej”  z  dnia  20.01.2007  r. 

Ogłoszenie  o  pracy  w  charakterze  ankietera.  Sądzę,  że  moje  doświadczenie  i  umiejętności 
mogą być przydatne w wykonywaniu pracy na tym stanowisku. 

W  okresie  nauki  szkolnej  podejmowałem  wiele  działań,  dzięki  którym  zdobyłem 

umiejętności  i  doświadczenie  przydatne  w  oferowanej  przez  Pana  pracy.  Uczestniczyłem  w 
charakterze ankietera w prowadzonych przez szkołę badaniach losów absolwentów. Do moich 
zadań  należało  skontaktowanie  się  z  absolwentami  naszej  szkoły  i  przeprowadzenie  z  nimi 
wywiadu.  Brałem  również  udział  w  komputerowym  opracowaniu  wyników  badań,  gdzie 
mogłem  wykorzystać  zdobyte  podczas  nauki  umiejętności  z  zakresu  statystyki.  Swoje 
zdolności organizatorskie  miałem okazję doskonalić podczas organizowanych w szkole „Dni 
Otwartych”,  podczas  których  kierowałem  grupą  kolegów  odpowiedzialnych  za  prezentację 
pracowni  komputerowej.  Dwuletnia  praca  w  sklepiku  szkolnym  pozwoliła  mi  na 
kształtowanie takich cech, jak dokładność, komunikatywność, odpowiedzialność. Zostały one 
dostrzeżone przez moich kolegów, którzy w grupie III powierzyli mi obowiązki skarbnika. 

Jestem  osobą  aktywną  i  otwartą  na  nowe  doświadczenia,  konsekwentną  w  działaniu, 

Podejmowane dorywczo prace w niepełnym wymiarze godzin  i w okresie wakacji pozwoliły 
mi na sprawdzenie się w pracy zawodowej. 

Mam  nadzieję,  że  praca  wykonywana  dla  Pańskiej  firmy  pozwoli  mi  powiększyć  moje 

doświadczenia zawodowe, a zaangażowanie w pracę przyczyni się do dobrego wykonywania 
powierzonych  mi obowiązków. Podczas bezpośredniego spotkania chciałbym  zaprezentować 
się  jako kandydat do pracy  na stanowisku ankietera. Pozwolę sobie zadzwonić w tej sprawie 
1.02.2007 r. 

 

Z poważaniem 

Tomasz Lisiewski 

 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 3  

Posługując  się  przepisami  ustawy o  rehabilitacji  i  zatrudnieniu  osób  niepełnosprawnych 

przedstaw w formie pisemnej rozwiązanie niżej opisanej sytuacji. 
 
Opis sytuacji: 

Pani Kowalska jest osobą bardzo chorą, nie może samodzielnie się poruszać. Najlepszym 

dla niej wyjściem byłby wózek inwalidzki, ale brak środków finansowych uniemożliwia jego 
zakup  na  wolnym  rynku.  Nigdy  dotąd  nie  chorowała.  Stan  jej  zdrowia  jest  wynikiem 
przebytego rok temu udaru mózgu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem sytuacji, 
2)  ustalić sposób postępowania w opisanej sytuacji, 
3)  określić,  jakie warunki  muszą  być spełnione, aby pani  Kowalska wystąpiła o orzeczenie 

stopnia niepełnosprawności, 

4)  ustalić,  jakie  czynności  formalno-prawne  powinny  być  podjęte  i  do  jakiego  organu  się 

zwrócić, aby uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, 

5)  ustalić, jakie uprawnienia przysługują osobom niepełnosprawnym, 
6)  wypełnić wniosek o przyznanie wózka inwalidzkiego, 
7)  zaprezentować wynik swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia: 

 

dyskusja frontalna, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, 

 

flamastry,  

 

kartki formatu A4, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

wzór wniosku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Reprezentowanie  osoby  niepełnosprawnej  w  instytucjach 

użyteczności  publicznej.  Rola  specjalistów  z  różnych 
dziedzin prawa 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj  analizy  sytuacji  społecznej  pani  Janiny  i  w  formie  pisemnej  określ  procedury 

postępowania prowadzące do ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.  
 
Opis sytuacji: 

Pani Janina (lat 48) jest osobą niepełnosprawną o znacznym stopniu niepełnosprawności. 

Z  uwagi  na  dysfunkcję  ruchową  nie  może  samodzielnie  się  poruszać.  Tymczasem 
dowiedziała się w mediach, że może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń  powinien: 

1)  określić swoje kompetencje do reprezentowania osoby niepełnosprawnej, 
2)  przeanalizować ustawę o pomocy społecznej, 
3)  określić procedury prowadzące do ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, 
4)  zapoznać się z wzorem wniosku i wypełnić go. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia: 

 

analiza przypadku, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

wzór wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wypełnij  wniosek  o  dofinansowanie  w  ramach  likwidacji  barier  w  komunikowaniu  dla 

swojego  podopiecznego,  który  jest  osobą  niepełnosprawną  o  umiarkowanym  stopniu 
niepełnosprawności. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  uruchomić komputer i wejść na stronę www.spes.org.pl, 
2)  przeczytać informacje o programie" Komputer dla Homera" 
3)  zapoznać się z wzorem wniosku o dofinansowanie, 
4)  wypełnić wniosek i wydrukować go, 
5)  zaprezentować wyniki na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu i drukarką, 

 

wzór wniosku o dofinansowanie w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ  w  formie  pisemnej,  u  jakich  specjalistów  i  w  którym  urzędzie  użyteczności 

publicznej  znajdziesz  poradę  prawną  dla  pana  Jana,  który  jest  osobą  niewidomą  i  wymaga 
doraźnej  opieki  w  codziennych  czynnościach  a  także  sprzętu  rehabilitacyjnego  do 
samodzielnego poruszania się. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien : 

1)  scharakteryzować  świadczenie  z  zakresu  ubezpieczenia  społecznego,  zaopatrzenia 

społecznego i pomocy społecznej, 

2)  dokonać analizy sytuacji pana Jana, 
3)  określić obszary specjalistycznej pomocy, 
4)  wskazać konkretne rozwiązania problemów podopiecznego, 
5)  wskazać tok postępowania dla określonej sytuacji  
6)  zapisać wnioski i przypiąć na tablicy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadku, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki formatu A4, 

 

flamastry, 

 

tablica, 

 

magnesy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wspieranie 

osoby 

niepełnosprawnej w załatwianiu spraw urzędowych” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 2, 8, 9, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  c,  3.b  ,4.  a,  5.  a,  6.  d  7.  c,  8.  a,  9.  b,  10.  d,  11.  c, 
12. d, 13. b, 14. c, 15. d, 16. c, 17. b, 18. a, 19. d, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować elementy prawa w zakresie pomocy 
podopiecznemu 

PP 

Zidentyfikować systemy prawa rodzinnego 

PP  

Zanalizować akty prawne pod kątem aktualnych 
potrzeb osób niepełnosprawnych 

b  

Zidentyfikować formy świadczenia pomocy 
podopiecznemu i jego rodzinie  

Rozpoznać zapotrzebowanie na wsparcie prawne 
u podopiecznego  

Dobrać formy pomocy do rozpoznanych 
u podopiecznego potrzeb prawnych, urzędowych 

Określić terminy w załatwianiu spraw urzędowych 

Zanalizować i zawierać kontrakty socjalne 

PP 

Zastosować procedury odwoławcze w załatwianiu 
spraw podopiecznego 

PP 

10  Dobrać formy wspierania osób niepełnosprawnych  

w załatwianiu spraw urzędowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

11  Rozpoznać rodzaje dokumentów w zależności od 

rodzaju prowadzonej sprawy 

12  Zastosować międzynarodowe akty prawne 

w załatwianiu spraw urzędowych podopiecznego 

13  Posłużyć się elementami wiedzy prawnej 

reprezentując podopiecznego 

14  Wspierać osoby niepełnosprawne w realizacji 

określonych zadań 

15  Prowadzić w imieniu osób niepełnosprawnych 

korespondencję urzędową 

16  Sformułować, zgodnie z wymogami, pisma 

urzędowe 

17  Zastosować zasady tworzenia dokumentów. 

18  Reprezentować w urzędach osoby niepełnosprawne 

w pozyskaniu pomocy i świadczeń socjalnych 

PP 

19  Ocenić skuteczność podjętych działań prawnych 

zawartych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym 

20  Zainicjować nieprofesjonalne formy wsparcia 

prawno-społecznego z wykorzystaniem prawa 
międzynarodowego 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.   Przy ustalaniu zakresu uprawnień i obowiązków opiekuna prawnego należy się posłużyć 

a)  ustawą o pomocy społecznej. 
b)  Kodeksem Cywilnym. 
c)  Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. 
d)  Kodeksem postępowania administracyjnego. 
 

2.  Prawo do nazwiska uregulowane jest w przepisach prawa 

a)  cywilnego. 
b)  administracyjnego. 
c)  rodzinnego i opiekuńczego. 
d)  konstytucyjnego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

3.  Opiekę prawną powołuje się dla osoby dorosłej w sytuacji 

a)  choroby psychicznej. 
b)  całkowitego ubezwłasnowolnienia. 
c)  długotrwałej choroby. 
d)  niezaradności osób starszych i samotnych. 

 

4.  Zasady  organizowania  przez  gminę  usług  opiekuńczych  dla  osób  samotnych 

i niepełnosprawnych uregulowane są w ustawie o 
a)  pomocy społecznej. 
b)  rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. 
c)  ochronie zdrowia psychicznego. 
d)  świadczeniach rodzinnych. 

 

5.  Zgodnie  z  art.  107.  ustawy  o  pomocy  społecznej, pracownik  organu pomocy społecznej 

(pracownik  socjalny)  powinien  przeprowadzić  w  celu  ustalenia  sytuacji  osobistej, 
rodzinnej, dochodowej i majątkowej osoby ubiegającej się o świadczenia pieniężne 
a)  wywiad środowiskowy. 
b)  rozliczenie podatkowe. 
c)  spotkanie z rodziną. 
d)  spotkanie z sąsiadami. 

 

6.  Tryb właściwy dla udzielenia pomocy społecznej to 

a)  zgłoszenie wniosku o udzielenie pomocy. 
b)  sporządzenie wywiadu środowiskowego. 
c)  opracowanie planu pomocy. 
d)  złożenie  wniosku,  sporządzenie  wywiadu  środowiskowego  planu  pomocy,  wydanie 

decyzji, realizacja świadczeń. 

 
7.  Wywiad  środowiskowy  należy  przeprowadzić,  licząc  od  daty  wszczęcia  postępowania, 

w ciągu 
a)  trzech dni, 
b)  czternastu dni, 
c)  czternastu (lub dwóch w sprawach pilnych) dni, 
d)  siedmiu dni. 

 

8.  Kontrakt socjalny to 

a)  pisemna  umowa  zawarta  z  osobą ubiegającą  się  o pomoc,  obowiązki  i  uprawnienia 

stron. 

b)  zobowiązanie do zapłaty. 
c)  uprawnienia stron. 
d)  zakres obowiązków. 

 

9.  Odwołanie od decyzji MOPS- u kieruje się do 

a)  MOPS-u. 
b)  Samorządowego Kolegium Odwoławczego. 
c)  właściwego ministra. 
d)  Centrum Pomocy Rodzinie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

10.  Nieodpłatną  specjalistyczną  pomoc  prawną  w  sprawie  osób  niepełnosprawnych 

znajdziesz w 
a)  Internecie na stronie e-urzędy. 
b)  Biurze Spraw Obywatelskich. 
c)  Urzędzie Miasta. 
d)  MOPS, e-urzędy, Centrum Pomocy Rodzinie, inne, np. organizacje studenckie. 

 

11.  Dokumenty jakie należy przygotować do wywiadu środowiskowego to 

a)  orzeczenie o niepełnosprawności. 
b)  legitymacja osoby niepełnosprawnej. 
c)  dane  personalne,  zaświadczenia  o  stanie  zdrowia,  opis  sytuacji  rodzinnej 

i zaświadczenie o stanie materialnym. 

d)  Curriculum Vitae. 

 

12.  Poradnictwo specjalistyczne prawne przysługuje 

a)  wszystkim. 
b)  osobom ubezwłasnowolnionym bez względu na dochód. 
c)  tylko tym, którzy mogą za usługę zapłacić. 
d)  osobom  i  rodzinom,  które  mają  trudności  w  rozwiązywaniu  problemów  życiowych 

bez względu na posiadany dochód. 

 

13.  Prawo,  które  przysługuje  asystentowi  osoby  niepełnosprawnej  lub  pracownikowi 

w załatwianiu spraw w urzędach to 
a)  prawo karne. 
b)  prawo pierwszeństwa. 
c)  etyki zawodowej. 
d)  cywilne. 

 

14.  Prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej przysługuje osobie 

a)  osobie samotnej po 75 roku życia. 
b)  wymagającej całodobowej opieki, bardzo chorej. 
c)  wymagającej  całodobowej  opieki,  chorej  lub  niepełnosprawnej,  niemogącej 

samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu. 

d)  chorej psychicznie. 

 

15.  Korespondencja urzędowa powinna zawierać 

a)  trzy strony. 
b)  1 stronę. 
c)  4 strony. 
d)  tyle, ile wymaga sytuacja. 

 

16.  Pismo urzędowe ma formę 

a)  listu motywacyjnego. 
b)  listu nieformalnego. 
c)  listu formalnego. 
d)  artykułu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

17.  Curriculum Vitae to inaczej 

a)  list motywacyjny. 
b)  życiorys zawodowy. 
c)  życiorys. 
d)  podanie o pracę. 

 

18.  Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje 

a)  niepełnosprawnemu  dziecku,  osobie  niepełnosprawnej  powyżej  16  roku  życia, 

osobie  powyżej  75  roku  życia,  obywatelom  polskim,  cudzoziemcom  o  określonym 
statusie prawnym. 

b)  osobie przebywającej w domu pomocy społecznej. 
c)  osobie uprawnionej do emerytury. 
d)  niepełnosprawnym przebywającym w zakładach leczniczo-rehabilitacyjnych. 

 

19.  W  myśl  art.  177  Kodeksu  Rodzinnego  i  Opiekuńczego  z  dn.  25  lut  1964  r.  opieka  nad 

ubezwłasnowolnionym całkowicie ustaje z mocy prawa w razie 
a)  uchylenia ubezwłasnowolnienia. 
b)  zmiany ubezwłasnowolnienia. 
c)  przejęcia opieki przez inna osobę. 
d)  uchylenia ubezwłasnowolnienia, lub zmiany ubezwłasnowolnienia z całkowitego na 

częściowe. 

 

20.  Zasady ochrony danych osobowych osoby niepełnosprawnej określa 

a)  Ustawa o pomocy społecznej. 
b)  Ustawa o ochronie danych osobowych. 
c)  Ustawa a o rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych. 
d)  Europejska Karta Społeczna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Wspieranie osoby niepełnosprawnej w załatwianiu spraw urzędowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr pytania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

TEST 2

 

 
Test  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej  „Wspieranie  osoby 
niepełnosprawnej w załatwianiu spraw urzędowych” 

 

Test jest przewidziany jako próba pracy. 

Zadanie:  Przygotuj  dokumenty  niezbędne  do  ubiegania  się  o  zatrudnienie,  zgodnie 
z obowiązującą  ustawą  o  zatrudnianiu  i  rehabilitacji  zawodowej  osób  niepełnosprawnych. 
Potrzebne informacje dobierz z zestawu załączników, a te, których brakuje uzupełnij. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłowo  wykonaną  czynność  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  źle  wykonaną 

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, 4,  

-

  dostateczny – za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, 4, 5,  

-

  dobry – za prawidłowe wykonanie czynności nr 1, 2, 3, 4 oraz 5 lub 6, 

-

  bardzo dobry – za wykonanie wszystkich czynności. 

 

Kryteria oceny 
Klucz punktowania 
 

Obszar 
wymagań 

N

u

m

er 

cz

ynno

śc

Sprawdzana 

czynność 

Kryterium wykonania czynności  Punktacja 

0–1 

Organizacja 
stanowiska 
pracy 

Uczeń zapoznaje się 
z dokumentacją 
zadania 

Zapoznał się z dokumentacją 
zadania 

0 lub 1 

Z zestawu posegregował załączniki 
zgodnie z zasadami przygotowania 
dokumentacji urzędowej. 

0 lub 1 

Z zestawu załączników ułożył 
w kolejności świadectwa szkolne, 
świadectwa o dodatkowych 
kwalifikacjach oraz świadectwa 
pracy. 

0 lub 1 

Wykonywanie 
zadania z 
zachowaniem 
zasad 
przygotowania 
niezbędnych 
dokumentów 
urzędowych. 

Uczeń segreguje 
załączniki 
potrzebne do 
wykonania 
ćwiczenia 

Wypisał dokumenty zgodnie z 
procedurami przygotowawczymi. 

0 lub 1 

Prezentowanie 
i ocena 
wykonanego 
ćwiczenia 

Uczeń redaguje, 
w imieniu 
podopiecznego, list 
motywacyjny i 
życiorys zawodowy 
(cv) 

Zredagował pisma według polskich 
norm korespondencji. 

po 1 za 

dokument 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Uczeń sprawdza 
z dokumentacją 
prawidłowość 
wykonanego 
zadania. 

Sprawdził z dokumentacją 
prawidłowość wykonanego 
zadania. 

0 lub 1 

Uczeń 
przygotowuje 
prezentację  

Przygotował prezentację  

0 lub 1 

Uczeń prezentuje 
i ocenia wykonane 
ćwiczenie 

Ocenił jakość swojej pracy, 
wskazał ewentualne 
nieprawidłowości 

0 lub 1 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania: „próba pracy” oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę ocenienia wykonywanych czynności, jakie będą w teście. 
5.  Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu „próba pracy”, 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  Instrukcje  do  wykonania  zadania  wraz  z  dokumentacją,  podaj  czas 

przeznaczony na wykonanie zadania. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia wykonania ćwiczenia. 

10.  Wpisz do karty obserwacji wyniki przeprowadzonego testowania. 
11.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  czynności,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z dokumentacją zadania. 
3.  Test  „próba  pracy”  oceniany  jest  według  punktacji  określającej  zarówno  czynności 

wykonywane podczas testowania, jak i ich prawidłowość. 

4.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
5.  Po dokonanym doborze załączników – napisz list motywacyjny i życiorys zawodowy. 
6.  Oceń poprawność wykonanego zadania. 
7.  Zaprezentuj efekty swojej pracy, wskaż trudności lub niedociągnięcia. 
8.  Na rozwiązanie testu masz 20 minut.  

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja z dokumentacją zadania, 

 

stanowisko komputerowe z drukarką, 

 

papier formatu A4, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

 

zestaw 

załączników 

dotyczących 

wykształcenia, 

kwalifikacji 

zawodowych 

podopiecznego oraz zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy i orzeczenie o stopniu 
niepełnosprawności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA OBSERWACJI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wymagania dotyczące przygotowania dokumentów

 

 

Przygotuj dokumenty niezbędne do ubiegania się o zatrudnienie, zgodnie z obowiązującą 

ustawą  o  zatrudnianiu  i  rehabilitacji  zawodowej  osób  niepełnosprawnych.  Potrzebne 
informacje dobierz z zestawu załączników, a te, których brakuje uzupełnij. 
 

O

B

S

Z

A

W

Y

M

AGA

Ń

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKosoby 

niepełnosprawnejANIA 

L

IC

Z

B

P

UNK

T

ÓW

 

Czynność 1.:Zapoznawanie się z dokumentacją zadania 
Kryterium wykonania:  – jeżeli uczeń zapoznał się 
z dokumentacją zadania 

Organizacja 
stanowiska 
pracy 

Kryterium wykonania:  – jeżeli uczeń zorganizował 
stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii 

Czynność 2.:Segregowanie załączników potrzebnych do 
wykonania zadania 

Kryterium wykonania:  – jeżeli uczeń posegregował 
załączniki zgodnie z zasadami przygotowania dokumentacji 
kwalifikacyjnej i zawodowej. 

1 

Kryterium wykonania:  – jeżeli uczeń z zestawu załączników 
ułożył w kolejności dokumenty niezbędne do zatrudnienia na 
określonym stanowisku. 

1 

Kryterium wykonania: – jeżeli uczeń uzupełnił brakujące 
informacje o oczekiwania pracodawcy. 

Czynność 3.: napisanie listu motywacyjnego i życiorysu 
zawodowego. 
Kryterium wykonania:  – jeżeli uczeń wykonał zadanie 
zgodnie z polskimi normami korespondencji. 

Czynność4.: sprawdza z dokumentacją prawidłowość 
wykonanego zadania. 
Kryterium wykonania:  – jeżeli uczeń sprawdził 
z dokumentacją prawidłowość wykonanego zadania 
i ewentualnie skorygował błędy 

Czynność 5.: przygotowuje prezentację 

Wykonywanie 
zadania z 
zachowaniem 
zasad 
przygotowania 
urzędowej 
dokumentacji. 

Kryterium wykonania:  – jeżeli uczeń przygotował 
prezentację 

Prezentowanie 
i ocena 
wykonanego 
zadania 

Czynność 6.: Prezentacja i ocena wykonanego zadania 

po 1 

punkcie 

za 

dokument 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

 

Kryterium wykonania: - jeżeli uczeń ocenił jakość swojej 
pracy, wskazał ewentualne nieprawidłowości 
Łączna liczba punktów 

 

Uzyskana 
ilość punktów 
i ocena 

Uzyskana ocena szkolna 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7.  LITERATURA 
 

1.  Anioł W.: Międzynarodowa polityka społeczna. Wyd. UW, Warszawa 1989 
2.  Breczko  A.,  Zamróz  A.,  Oliwniak  S.:  Wstęp  do  nauk  prawnych.  Temida  2,  Białystok 

1999 

3.  Błędowski P.: Pomoc społeczna i opieka nad osobami starszymi. BPS, Warszawa 1996 
4.  Gromek K.: Prawo rodzinne. C.H. Beck , 2006 
5.  Gronowska  B.,  Jasudowicz  T.,  Mik  C.:  Prawa  człowieka.  Dokumenty  międzynarodowe. 

Comer, Toruń 1993  

6.  Grzewka M.: Tajniki korespondencji, poradnik, Zespół Szkół Ekonomicznych, Piła 2003 
7.  Ignatowicz J., Nazar M.: Prawo rodzinne. LexisNexis. 2005 
8.  Kuziak M.: Jak pisać?, Wydanie 2, Wydawnictwo „Park”, Bielsko-Biała 2003 
9.  Kodeks cywilny. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Wolters Kluwer Oficyna, Kraków 2007 

(stan prawny 21.04.2007) 

10.  Kodeks  postępowania  administracyjnego  i  inne  akty  prawne.  Wolters  Kluwer  Oficyna, 

Kraków 2007 

11.  Lewandowski I.: Elementy prawa. PWN, Warszawa 1999 
12.  Łętowski J.: Prawo administracyjne dla każdego. Ecostar, Warszawa 1995 
13.  Michalska  A.:  Europejska  Konwencja  Praw  Człowieka.  Podstawowe  dokumenty. 

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Warszawa 1996 

14.  Rozporządzenie MPS w sprawie przeprowadzania wywiadu środowiskowego 
15.  Ryba  J.:  Praktyczne  zasady  sporządzania  korespondencji  i  innych  prac  biurowych  na 

maszynie do pisania i na komputerze. Wydawnictwo ODDK, Gdańsk 2000 

16.  Ustawa  z  dnia  19  sierpnia  1994  r.  o  ochronie  zdrowia  psychicznego.  (Dz.  U.  Nr  111, 

poz.535 z późn.zm.) 

17.  Ustawa  z  dnia  12  marca  2004  r.  o  pomocy  społecznej.  (Dz.  U.  Nr  64,  poz.593  

z późn. zm.) 

18.  Ustawa  z  27  sierpnia  1997  r.  o  rehabilitacji  zawodowej  i  społecznej  oraz  zatrudnieniu 

osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) 

19.  Wiśniewska M.: Technika biurowa. Wydanie 6, Wydawnictwo „eMPi2”, Poznań 1997 
20.  Witek E.: Technika biurowa. Wydawnictwo „eMPi2”, Poznań 2004