background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Renata Wilczyńska-Fabiszewska 

 

 

 
Planowanie zmianowania roślin i płodozmianów 
321[04].Z1.01 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Urszula Malinowska 
mgr inŜ. Beata Wawryn-śmuda 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[04].Z1.01, 

„Planowanie  zmianowania  roślin  i  płodozmianów”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik pszczelarz. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

3 

2.  Wymagania wstępne 

5 

3.  Cele kształcenia 

6 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

7 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Gospodarcze znaczenie roślin rolniczych 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Zmianowanie roślin i płodozmiany 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

16 

7.  Literatura 

30 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE

    

 

 

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 
powinien mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej, 

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluacja osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania,  np.:  tekstu  przewodniego, 
ć

wiczeń praktycznych, 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.:  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

Schemat układu jednostek modułowych.

 

321[04].Z1 

Produkcja roślinna 

 321[04].Z1.01 

Planowanie zmianowania 

roślin i płodozmianów

 

321[04].Z1.04 

Organizacja produkcji roślinnej 

321[04].Z1.02 

UŜytkowanie sprzętu  

rolniczego

  

321[04].Z1.03 

Wykonywanie zabiegów agrotechnicznych 

 

321[04].Z1.05 

Określanie zasobów bazy poŜytkowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji na temat uprawy roli i roślin, 

− 

wymieniać czynniki siedliskowe roślin uprawnych, 

− 

charakteryzować  czynniki  klimatyczne  siedliska  roślin  uprawnych  takich  jak  światło, 
temperaturę, wodę w siedlisku, powietrze i jego ruch. 

− 

opisywać rolnicze aspekty klimatu siedliska, 

− 

charakteryzować glebę jej właściwości chemiczne, fizyczne i biotyczne, 

− 

objaśniać znaczenie pojęć: Ŝyzność, urodzajność, produktywność, 

− 

przewidywać  działanie  czynników  pośrednich  i  bezpośrednich  na  rośliny  uprawne 
w kontekście działania następczego roślin uprawnych, 

− 

oceniać działalność człowieka i jego wpływ na elementy siedliskowe, 

− 

opisywać elementy składowe roli, 

− 

wyjaśniać cele uprawy roli, 

− 

projektować uprawy, uprawki, zespoły uprawek pod dane rośliny, 

− 

uzasadniać szkodliwość chwastów w uprawach polowych, 

− 

dobierać sposoby zapobiegania zachwaszczenia pół i upraw.. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

− 

określić gospodarcze znaczenie roślin rolniczych,  

− 

określić cechy charakterystyczne grup i gatunków roślin uprawnych, 

− 

rozpoznać rośliny uprawne w róŜnych fazach rozwojowych, 

− 

wyjaśnić podstawowe pojęcia z zakresu zmianowania, 

− 

scharakteryzować przyrodnicze, techniczne i ekonomiczne czynniki zmianowania, 

− 

dobrać stanowiska do uprawy roślin, 

− 

wyjaśnić  wpływ  zmianowania  roślin  na  ograniczenie  degradacji  gleb,  zachwaszczenie 
oraz rozwój chorób i szkodników, 

− 

określić wartość przedplonową i następczą waŜniejszych grup roślin, 

− 

zaprojektować zmianowanie roślin. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1  

Osoba prowadząca 

..................................................................... 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł: 

Produkcja roślinna 321[04].Z1 

Jednostka modułowa: 

Planowanie  zmianowania  roślin  i  płodozmianów 
321[04].Z1.01 

Temat:  Ogólna charakterystyka roślin zboŜowych i ich znaczenie gospodarcze. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie umiejętności charakteryzowania roślin zboŜowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
Na poziomie wiadomości:  

− 

wymienić gatunki roślin zboŜowych, 

− 

podać przykłady gospodarczego wykorzystywania roślin zboŜowych,   

− 

zdefiniować terminy: ziarno, plon ziarna, kłos, 

− 

omówić budowę roślin zboŜowych oraz nasion i ich rolę biologiczną, 

 

− 

wyjaśnić znaczenie biologiczne traw z uwzględnieniem zbóŜ, 

− 

wyjaśnić przebieg cykli rozwojowych roślin zboŜowych. 

Na poziomie umiejętności: 

 

− 

identyfikować okazy zbóŜ 

− 

charakteryzować środowisko Ŝycia, wymagania Ŝyciowe i budowę zbóŜ,  

− 

porównać budowę okazów zbóŜ miedzy sobą oraz z innymi gatunkami roślin,   

− 

porównać cykle rozwojowe gatunków zbóŜ,  

− 

analizować warunki uprawy zbóŜ,   

 

− 

uzasadnić potrzebę uprawy roślin zboŜowych, 

− 

analizować cykle rozwojowe wybranych grup roślinnych  

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pogadanka 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

metoda projektu, 

− 

burza mózgów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

w pierwszej części zajęć uczniowie pracują „jednym frontem”, 

− 

zajęcia odbywają się w grupach kilkuosobowych,  

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

ś

wieŜe lub zielnikowe okazy: zbóŜ naleŜące do róŜnych gatunków, 

− 

kłosy zbóŜ, 

− 

kolekcja ziarniaków zbóŜ, 

− 

atlasy roślin uprawnych, 

− 

lupy powiększające, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

− 

tablica poglądowa ze zboŜami, 

− 

foliogramy oraz rzutnik do foliogramów, 

− 

arkusze papieru A4. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel  przeprowadza  pogadankę  na  uprawy  i  znaczenia  zbóŜ  w  rolnictwie  oraz 

gospodarce, 

2.  Nauczyciel  prosi  o  określenie  warunków,  w  jakich  występują  zboŜa,  dane  są 

porządkowane na tablicy a nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

3.  Nauczyciel  dzieli  klasę  na  grupy,  prosi  o  pobranie  okazów  roślin  zboŜowych 

i przeprowadzenie obserwacji makroskopowych, 

4.  Uczniowie  obserwują  okazy  wykonują  rysunki,  opisują  rośliny  wykorzystując  atlasy, 

tablice poglądowe, oraz foliogramy, identyfikują rośliny w róŜnych fazach rozwojowych, 

5.  Uczniowie  określają  znaczenie  zidentyfikowanych  roślin  w  przyrodzie  i  gospodarce 

człowieka, 

 
Zakończenie zajęć 
Grupy prezentują i omawiają wyniki pracy zespołów. Wyjaśniają za pomocą, jakich kryteriów 
określili przynaleŜność gatunkową okazów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

uczeń  potrafi  zidentyfikować  zboŜa,  wymienić  części  budowy  zbóŜ,  opisać  zboŜa 
w poszczególnych ich fazach oraz określić znaczenie gospodarcze. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2  

 

 

 

 

 

 

 

  

 
Osoba prowadząca 

...................................................................... 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł: 

Produkcja roślinna 321[04].Z1 

Jednostka modułowa: 

Planowanie  zmianowania  roślin  i  płodozmianów 
321[04].Z1.01 

Temat:  Rośliny okopowe jako jedna z najwaŜniejszych grup roślin w płodozmianie. 

Cel ogólny:   
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
Na poziomie wiadomości: 

 

− 

wymienić gatunki roślin okopowych uprawnych, 

 

− 

podać przykłady gospodarczego wykorzystywania roślin okopowych, 

− 

określać wymagania glebowe i klimatyczne roślin okopowych, 

 

 

− 

omówić  budowę  roślin  okopowych  oraz  zastosowanie  róŜnych  części  roślin,  rolę 
biologiczną, 

 

 

 

− 

wyjaśnić znaczenie biologiczne okopowych jako elementu zmianowania, 

− 

wyjaśnić przebieg cykli rozwojowych roślin okopowych uprawnych. 

Na poziomie umiejętności: 

 

− 

oceniać znaczenie roślin okopowych w płodozmianie, 

− 

charakteryzować stanowisko uprawy dla roślin okopowych oraz stanowisko po roślinach 
okopowych,  

− 

porównać znaczenie okopowych w zmianowaniu oraz z innych gatunków roślin, 

− 

porównać  cykle  rozwojowe  okopowych  i  przewidywać  przydatność  okopowych  jako 
elementy zmianowania, 

 

− 

analizować warunki uprawy okopowych,    

 

− 

uzasadnić potrzebę uprawy roślin okopowych w zmianowaniu, 

− 

analizować przydatność róŜnych roślin okopowych jako elementy zmianowania.  

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

metoda projektu. 

− 

burza mózgów, 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

w pierwszej części zajęć uczniowie pracują „jednym frontem”, 

− 

zajęcia odbywają się w grupach kilkuosobowych. 

 

Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

tabele kompleksów glebowych z roślinami uprawnymi na te kompleksy, 

− 

atlasy roślin uprawnych, 

− 

tablice poglądowa z roślinami okopowymi, 

− 

foliogramy oraz rzutnik do foliogramów, 

− 

arkusze papieru A4. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel  przeprowadza  pogadankę  na  uprawy  i  znaczenia  roślin  okopowych 

w rolnictwie oraz gospodarce, 

2.  Nauczyciel  prosi  o  określenie  warunków,  w  jakich  uprawiane  są  rośliny  okopowe,  dane 

są porządkowane na tablicy a nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

3.  Nauczyciel objaśnia zakres i treść zadania do wykonania oraz sposób jego wykonania, 
4.  Nauczyciel  dzieli  klasę  na  grupy,  prosi  o  analizę  tabel  kompleksów  glebowych 

z propozycjami roślin moŜliwych do ich uprawy, 

5.  Uczniowie  grupami  układają  płodozmiany  przewidują  uprawki,  jakie  będą  wykonywane 

między poszczególnymi elementami zmianowania, oraz projektują przedplony i poplony, 

6.  Uczniowie określają znaczenie poszczególnych roślin w płodozmianie. 
 
Zakończenie zajęć 
Grupy  prezentują  i  omawiają  wyniki  pracy  zespołów.  Wyjaśniają  dobór  roślin,  jakie 
przewidzieli  w  zmianowaniu,  określają  znaczenie  roślin  okopowych  jako  elementy 
zmianowania. Określają ich wpływ. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

uczeń  potrafi  ułoŜyć  płodozmian  z  uwzględnieniem  roślin  okopowych  oraz  określić  ich 
znaczenie w płodozmianie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Gospodarcze znaczenie roślin rolniczych   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Rozpoznaj nasiona roślin uprawnych. 

 

Wskazówki do realizacji: 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i sposób wykonania, 

− 

nauczyciel powinien zaprezentować na foliogramach róŜne nasiana roślin uprawnych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć pod lupą próbki nasion, 
2)  posegregować je na odpowiednie grupy, 
3)  naszkicować w zeszycie rysunki nasion i opisać je, 
4)  posługując się atlasem podać nazwy roślin, 
5)  opisać przeznaczenie zastosowanie roślin uprawnych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne, 

− 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

próbki nasion roślin uprawnych wymieszane na szalkach, 

− 

tablice poglądowe roślin uprawnych, 

− 

atlasy roślin uprawnych, 

− 

lupy powiększające, 

− 

foliogramy rysunków nasion, 

− 

rzutnik do foliogramów. 

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj bulwy i korzenie roślin uprawnych. 

 

Wskazówki do realizacji: 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i sposób wykonania, 

− 

nauczyciel powinien zaprezentować na foliogramach róŜne okazy roślin uprawnych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć dokładnie równieŜ z uŜyciem lupy bulwy i korzenie roślin uprawnych, 
2)  posegregować je na odpowiednie grupy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

3)  wykonać rysunki bulw i korzeni wraz z opisem ich części, 
4)  określić nazwę rośliny posługując się atlasem roślin uprawnych, 
5)  opisać zastosowanie danej rośliny oraz jej gospodarcze znaczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne, 

− 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

okazy bulw i korzeni roślin uprawnych, 

− 

tablice poglądowe roślin uprawnych, 

− 

atlasy roślin uprawnych, 

− 

lupy powiększające, 

− 

foliogramy rysunków okazów roślin uprawnych, 

− 

rzutnik do foliogramów. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj kwiatostany roślin uprawnych. 
 
Wskazówki do realizacji: 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i sposób wykonania, 

− 

nauczyciel powinien zaprezentować na foliogramach okazy roślin uprawnych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć dokładnie równieŜ z uŜyciem lupy kwiatostany roślin uprawnych, 
2)  posegregować je na odpowiednie grupy, 
3)  wykonać rysunki kwiatostanów wraz z opisem ich części, 
4)  określić nazwę rośliny posługując się atlasem roślin uprawnych, 
5)  opisać zastosowanie danej rośliny oraz jej gospodarcze znaczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne, 

− 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

okazy kwiatostanów roślin uprawnych, 

− 

tablice poglądowe roślin uprawnych, 

− 

atlasy roślin uprawnych, 

− 

lupy powiększające, 

− 

foliogramy rysunków okazów roślin uprawnych, 

− 

rzutnik do foliogramów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2. 

Zmianowanie roślin i płodozmiany

 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

 

UłóŜ  płodozmian  ośmiopolowy  na  kompleks  pszenny  bardzo  dobry  wprowadzając 

maksymalną ilość międzyplonów. 

 
Wskazówki do realizacji: 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i sposób wykonania, 

− 

nauczyciel  powinien  zaprezentować  na  foliogramach  tabele  roślin  uprawnych  dla 
kompleksu pszennego bardzo dobrego. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  naszkicować podział areału na wymaganą ilość pól oraz ponumerować pola, 
2)  dobrać na kaŜde z pól rośliny uprawne odpowiednie do danego stanowiska, 
3)  określić następstwo po sobie kolejnych roślin uprawnych, 
4)  dobrać w kolejnych latach rośliny międzyplonowe, 
5)  rozpisać zmianowanie na kaŜde wydzielone pole, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pogadanka dydaktyczna 

− 

ć

wiczenia praktyczne, 

− 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

plan gospodarstwa z zaznaczonymi polami, 

− 

atlasy roślin uprawnych, 

− 

tabele z roślinami uprawnymi na kompleks pszenny bardzo dobry, 

− 

tabele z roślinami uprawianymi jako międzyplony, 

− 

arkusz papieru A4, 

− 

foliogramy z tabelami roślin uprawnych dla kompleksu pszennego bardzo dobrego. 

− 

rzutnik do foliogramów. 

 
Ćwiczenie 2 
 

UłóŜ  płodozmian  ośmiopolowy  na  kompleks  Ŝytni  bardzo  dobry  z  polem  okresowo 

wyłączonym. 

 
Wskazówki do realizacji: 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i sposób wykonania, 

− 

nauczyciel  powinien  zaprezentować  na  foliogramach  tabele  roślin  uprawnych  dla 
kompleksu Ŝytniego bardzo dobrego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  naszkicować podział areału na wymaganą ilość pól oraz ponumerować pola, 
2)  dobrać na kaŜde z pól rośliny uprawne odpowiednie do danego stanowiska, 
3)  określić  następstwo  po  sobie  kolejnych  roślin  uprawnych  z  zaznaczeniem  pola 

wyłączonego, 

4)  dobrać w kolejnych latach rośliny międzyplonowe, 
5)  rozpisać zmianowanie na kaŜde wydzielone pole, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pogadanka dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne, 

− 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

plan gospodarstwa z zaznaczonymi polami, 

− 

atlasy roślin uprawnych, 

− 

tabele z roślinami uprawnymi na kompleks Ŝytni bardzo dobry, 

− 

tabele z roślinami uprawianymi jako międzyplony, 

− 

arkusz papieru A4. 

− 

foliogramy z tabelami roślin uprawnych dla kompleksu pszennego bardzo dobrego. 

− 

rzutnik do foliogramów

 

Ćwiczenie 3 
 

UłóŜ płodozmian sześciopolowy w gospodarstwie z 50% kompleksem pszennym bardzo 

dobrym  i  50%  Ŝytnim  bardzo  dobrym,  gdzie  całość  kompleksu  pszennego  połoŜona  jest  na 
polach zagroŜonych erozją. 

 
Wskazówki do realizacji: 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i sposób wykonania, 

− 

nauczyciel  powinien  zaprezentować  na  foliogramach  tabele  roślin  uprawnych  dla 
kompleksu Ŝytniego bardzo dobrego. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  naszkicować podział areału na wymaganą ilość pól oraz ponumerować pola, 
2)  dobrać na kaŜde z pól rośliny uprawne odpowiednie do danego stanowiska, 
3)  określić następstwo po sobie kolejnych roślin uprawnych, 
4)  wprowadź do płodozmianu rośliny hamujące lub powstrzymujące erozję, 
5)  dobrać w kolejnych latach rośliny międzyplonowe, 
6)  rozpisać zmianowanie na kaŜde wydzielone pole, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pogadanka dydaktyczna 

− 

ć

wiczenia praktyczne, 

− 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

plan gospodarstwa z zaznaczonymi polami, 

− 

atlasy roślin uprawnych, 

− 

tabele z roślinami uprawnymi na kompleks pszenny bardzo dobry i Ŝytni bardzo dobry, 

− 

tabele roślin hamujące i powstrzymujące erozję, 

− 

tabele z roślinami uprawianymi jako międzyplony, 

− 

foliogramy  z  tabelami  roślin  uprawnych  dla  kompleksu  pszennego  bardzo  dobrego 
i Ŝytniego bardzo dobrego, 

− 

rzutnik do foliogramów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Planowanie  zmianowania 

roślin i płodozmianów” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 11, 13, są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 6, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  8  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. d, 4. a, 5. b, 6. c, 7. b, 8. b, 9. d, 10. a, 11. b, 

12. a, 13. a, 14. a, 15. b, 16. a, 17. c, 18. a, 19, a, 20. d.  

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

Wymagań 

Poprawna 

Odpowiedź 

Przyporządkować roślinę uprawną do rodziny 
roślin. 

Określić skład ziarniaka zbóŜ, 

Określać rodzaj systemu korzeniowego zbóŜ 

Wskazać rodzaj kwiatostanu kukurydzy 

Opisać budowę ziemniaka 

Przyporządkowywać roślinę uprawną grupie 
roślin 

PP 

Opisać budowę buraka cukrowego  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

Wskazać rodzaj kwiatostanu marchwi 

Przyporządkować roślinę uprawną do grupy 
roślin. 

10  Przyporządkować stanowisko systematyczne 

roślin oleistych. 

PP 

11  Rozpoznać nasiana rzepaku. 

12  Określić wymagania glebowe i klimatyczne roślin 

uprawnych. 

PP 

13  Zdefiniować pojęcie zmianowania 

14  Określić elementy zmianowania 

PP 

15  Dobrać rośliny uprawne wchodzące w skład 

zmianowania.  

PP 

16  Przewidywać skutki uprawy buraków po sobie 

PP 

17  Wskazać rośliny uprawne będące przedplonem 

roślin strączkowych, 

PP 

18  Wskazać rośliny uprawne będące przedplonem 

dla rzepaku, 

PP 

19  Wskazać rośliny uprawne dla kompleksu 

pszennego bardzo dobrego 

PP 

20  Określić udział roślin zboŜowych w strukturze 

zasiewów 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Przebieg testowania    

 

 

 

 

 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia  
5.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. 
6.  Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
7.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test zawiera 20 zadań, do kaŜdego pytania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawdziwa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:  
– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych,  

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

 
1.  Do rodziny traw zaliczamy 

a)  pszenŜyto. 
b)  łubin. 
c)  topinambur. 
d)  peluszkę. 
 

2.  Największą część masy ziarna stanowi 

a)  węglowodany. 
b)  błonnik. 
c)  witaminy. 
d)  tłuszcz. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

3.  Jęczmień posiada system korzeniowy typu 

a)  napowietrznego niewłaściwego. 
b)  palowego. 
c)  spichrzowego. 
d)  wiązkowego. 
 

4.  Męskim kwiatostanem kukurydzy jest 

a)  wiecha na szczycie łodygi. 
b)  źdźbło. 
c)  kolba. 
d)  koszyczek. 
 

5.  Stolan jest częścią ziemniaka 

a)  łodygową. 
b)  korzeniową. 
c)  kwiatostanu. 
d)  pęd podziemny. 
 

6.  Topinambur jest rośliną 

a)  włóknistą. 
b)  wieloletnią. 
c)  okopową. 
d)  warzywem. 
 

7.  W budowie korzenia spichrzowego buraka cukrowego wyróŜniamy 

a)  stolan. 
b)  szyję. 
c)  wiązki korzeni przyporowych. 
d)  Ŝaden z w/w elementów. 
 

8.  Kwiatostanem marchwi jest 

a)  koszyczek. 
b)  baldachogrono. 
c)  kolba. 
d)  wiecha. 

 
9.  Lędźwian jest rośliną 

a)  zboŜową. 
b)  okopową. 
c)  włóknistą. 
d)  motylkową. 
 

10.  Rośliny oleiste naleŜą do klasy 

a)  dwuliściennych. 
b)  jednoliściennych. 
c)  zarodnikowych. 
d)  nagozaląŜkowych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

11.  Nasiona rzepaku mają kolor 

a)  biały. 
b)  brunatnoczerwony. 
c)  jasnoszary. 
d)  ciemnoŜółty. 
 

12.  Len podczas wegetacji wymaga 

a)  mało ciepła, duŜo wody. 
b)  duŜo ciepła, mało wody. 
c)  duŜo ciepła, duŜo wody. 
d)  mało wody, mało ciepła. 
 

13.  Zmianowanie roślin to 

a)  następstwo uprawianych roślin na danym polu. 
b)  system zagospodarowania ziemi uprawnej. 
c)  rotacja roślin na polach. 
d)  jeden z systemów płodozmianu. 

 
14.  Elementy zmianowania to 

a)  są to grupy roślin uprawiane na określonym polu w płodozmianie. 
b)  kolejność roślin uprawianych na jednym polu. 
c)  dobór roślin uprawianych na całym areale gospodarstwa. 
d)  to pojęcie równoznaczne z zmianowością. 
 

15.  WskaŜ grupę roślin udających się po sobie 

a)  Ŝyto, ziemniaki, słonecznik, koniczyna czerwona. 
b)  Ŝyto, ziemniaki, kukurydza, konopie. 
c)  tytoń, fasola, soczewica, burak cukrowy. 
d)  wszystkie rośliny w grupach udają się po sobie. 
 

16.  Wyburaczenie to 

a)  zmęczenie gleby na skutek uprawy buraków. 
b)  okres zbioru buraków cukrowych z pola. 
c)  nawoŜenie obornikiem pól pod uprawę buraków cukrowych. 
d)  zniszczenie plantacji buraków w wyniku suszy. 
 

17.  Najlepszym przedplonem dla większości roślin strączkowych są 

a)  rośliny okopowe. 
b)  inne rośliny strączkowe. 
c)  zboŜa. 
d)  rośliny długoletnie i nowiny. 

 
18.  Najlepszym przedplonem dla rzepaku jarego są 

a)  rośliny okopowe uprawiane na oborniku. 
b)  zboŜa. 
c)  tytoń. 
d)  słonecznik. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

19.  Rośliny  uprawiane  w  międzyplonie  ścierniskowym  na  kompleksie  pszennym  bardzo 

dobrym to 
a)  bobik, wyka jara, kapusta pastewna, rzepak ozimy. 
b)  rzepa ścierniskowa, seradela, łubin Ŝółty. 
c)  łubin Ŝółty, seradela. 
d)  łubin wąskolistny, peluszka. 
 

20.  Płodozmian  zboŜowy  występuje  wówczas,  gdy  udział  zbóŜ  w  strukturze  zasiewów 

wynosi 
a)  do 40%. 
b)  do 50%. 
c)  do 60%. 
d)  powyŜej 60%. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Planowanie zmianowania roślin i płodozmianów

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Planowanie  zmianowania 

roślin i płodozmianów”    

 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 11, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 2, 6, 10, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  8  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi:  1. 
a, 2. b, 3. d, 4. c, 5. b, 6. c, 7. b, 8. b, 9. d, 10. d, 11. b, 

12. a, 13. a, 14. a, 15. b, 16. a, 17. b, 18. b, 19. a, 20. d.  

 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

Wymagań 

Poprawna 

Odpowiedź 

Przyporządkować roślinę uprawną do rodziny 
roślin 

Dobrać rośliny na tereny rekultywowane 

PP 

Określić rodzaj systemu korzeniowego zbóŜ 

Wskazać rodzaj kwiatostanu kukurydzy 

Opisać budowę ziemniaka 

Przyporządkowywać roślinę uprawną grupie 
roślin 

PP 

Opisać budowę buraka cukrowego 

Wskazać rodzaj kwiatostanu marchwi 

Przyporządkować roślinę uprawną do grupy 
roślin 

10  Przyporządkować stanowisko systematyczne 

roślin oleistych 

PP 

11  Rozpoznać nasiana rzepiku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

12  Określić wymagania glebowe i klimatyczne 

roślin uprawnych 

PP 

13  Zdefiniować pojęcie elementy zmianowania 

14  Zdefiniować zmianowanie 

15  Dobierać rośliny uprawne wchodzące w skład 

zmianowania 

PP 

16  Przewidzieć skutki uprawy lnu po sobie 

PP 

17  Wskazać rośliny uprawne będące 

przedplonem dla roślin okopowych 

PP 

18  Wskazać rośliny uprawne będące 

przedplonem dla roślin strączkowych 

PP 

19  Wskazać rośliny uprawne dla kompleksu 

Ŝ

ytniego dobrego 

PP 

20  Określić udział roślin paszowych w strukturze 

zasiewów 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

Przebieg testowania    

 

 

 

 

 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela: 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia  
5.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. 
6.  Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
7.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia: 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test zawiera 20 zadań, do kaŜdego pytania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawdziwa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:  

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych,  

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

1.  Do rodziny traw zaliczamy 

a)  pszenica. 
b)  łubin. 
c)  topinambur. 
d)  peluszkę. 

 

2.  Jako roślina pionierska do uprawy na terenach rekultywowanych siejemy 

a)  pszenicę. 
b)  Ŝyto. 
c)  grykę. 
d)  jęczmień. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

3.  Owies posiada system korzeniowy typu 

a)  napowietrznego niewłaściwego. 
b)  palowego. 
c)  spichrzowego. 
d)  wiązkowego. 
 

4.  śeńskim kwiatostanem kukurydzy jest 

a)  wiecha na szczycie łodygi. 
b)  źdźbło. 
c)  kolba. 
d)  koszyczek. 
 

5.  Część wierzchołka ziemniaka znajduje się w 

a)  łodydze. 
b)  bulwie. 
c)  kwiatostanie. 
d)  liściach. 
 

6.  Seradela naleŜy do roślin 

a)  zboŜowych. 
b)  motylkowych grubonasiennych. 
c)  motylkowych drobnonasiennych. 
d)  przemysłowych. 
 

7.  W budowie korzenia spichrzowego buraka cukrowego wyróŜniamy 

a)  stolan. 
b)  głowę. 
c)  wiązki korzeni przyporowych. 
d)  pędy podziemne. 
 

8.  Kwiatostanem brukwi jest 

a)  koszyczek. 
b)  grono. 
c)  kolba. 
d)  wiecha. 

 

9.  Bobik jest rośliną 

a)  zboŜową. 
b)  okopową. 
c)  włóknistą. 
d)  motylkową. 
 

10.  Rośliny oleiste najliczniej reprezentują rodzinę 

a)  rdestowatych. 
b)  szorstkolistnych. 
c)  baldaszkowatych. 
d)  krzyŜowych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

11.  Nasiona rzepiku ma kolor 

a)  biały. 
b)  brunatny. 
c)  jasnoszary. 
d)  ciemnoŜółty. 
 

12.  Spośród roślin oleistych największe wymagania glebowe ma 

a)  rzepak. 
b)  słonecznik. 
c)  len. 
d)  rzodkiew oleista. 
 

13.  Elementy zmianowania to 

a)  są to grupy roślin uprawiane na określonym polu w płodozmianie. 
b)  kolejność roślin uprawianych na jednym polu. 
c)  dobór roślin uprawianych na całym areale gospodarstwa. 
d)  to pojęcie równoznaczne z zmianowością. 
 

14.  Zmianowanie roślin to 

a)  następstwo uprawianych roślin na danym polu. 
b)  system zagospodarowania ziemi uprawnej. 
c)  rotacja roślin po polach. 
d)  jeden z systemów płodozmianu. 
 

15.  WskaŜ grupę roślin udających się po sobie 

a)  koniczyna biała, lucerna, groch, peluszka. 
b)  konopie, tytoń, proso, soja. 
c)  tytoń, fasola, soczewica, burak cukrowy. 
d)  Ŝyto, pszenica, proso, jęczmień. 
 

16.  Wylnienie to 

a)  zmęczenie gleby na skutek uprawy lnu. 
b)  okres zbioru lnu z pola. 
c)  nawoŜenie obornikiem pól pod uprawę lnu. 
d)  zniszczenie plantacji lnu w wyniku suszy. 
 

17.  Najlepszym przedplonem dla większości roślin okopowych są 

a)  rośliny włókniste. 
b)  inne rośliny motylkowe drobnoziarniste. 
c)  zboŜa. 
d)  rośliny długoletnie i nowiny. 

 
18.  Najlepszym przedplonem dla roślin strączkowych są 

a)  rośliny okopowe uprawiane na oborniku. 
b)  zboŜa. 
c)  tytoń. 
d)  słonecznik. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

19.  Na kompleksie Ŝytnim dobrym najbardziej opłacalna jest uprawa 

a)  Ŝyta, prosa, gryki. 
b)  rzepy ścierniskowej, seradeli, łubin Ŝółty. 
c)  łubinu Ŝółtego, seradela, buraka cukrowego. 
d)  łubin wąskolistny, peluszka, pszenicy. 
 

20.  Płodozmian  paszowy  występuje  wówczas,  gdy  udział  roślin  uprawianych  na  paszę 

w strukturze zasiewów wynosi 
a)  do 20%. 
b)  do 30%. 
c)  do 40%. 
d)  ponad 50%. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Planowanie zmianowania roślin i płodozmianów

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

7. LITERATURA

    

 

 

 

 

 

 

  

 

1.  Bac St. (red.), praca zbiorowa: Podstawy produkcji roślinnej. PWRiL, Warszawa 1999 
2.  Fotyma M., Kryński K.: Technologie produkcji roślinnej. Hortpress, Warszawa 1995 
3.  Gawrońska A. Barbara A.: Podstawy produkcji roślinnej. Cz. 1 i 2, Hortpress, Warszawa, 

1999 

4.  Hryniewicz Z. (red.): Uprawa roślin rolniczych. PWRiL, Warszawa 1992. 
5.  Suwara I.: Podstawy produkcji roślinnej. WSiP, Warszawa 1998 
6.  Świętochowski B. (red.). Ogólna uprawa roli i roślin. Warszawa 1996