background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ

 

 

 

 

 

Artur Kryczka 

 

 

Prowadzenie kanałów wentylacyjnych, spalinowych 
i dymowych 714[02].Z1.02 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Aleksandra Chojnacka 
mgr inż. Ewa Korbut-Papciak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
Korekta: 

 

 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z1.02 
Prowadzenie kanałów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych  zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu kominiarz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

3

2.  Wymagania wstępne 

5

3.  Cele kształcenia 

6

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

7

5. Ćwiczenia  

10

5.1. Rodzaje przewodów kominowych 

10

   5.1.1. Ćwiczenia 10
5.2. Budowa  przewodów wentylacyjnych 

12

   5.2.1. Ćwiczenia 12
5.3. Budowa przewodów dymowych 

15

   5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Budowa przewodów spalinowych 

17

   5.4.1. Ćwiczenia 17
5.5. Wymagania stawiane pomieszczeniom w których występują konstrukcje 

zduńskie i kominiarskie 

21

   5.5.1. Ćwiczenia 21
5.6. Odbiór robót związanych z wykonywaniem kanałów kominowych 

23

   5.6.1. Ćwiczenia 23
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

25

7. Literatura 

38

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1. WPROWADZENIE 

 

 Przekazujemy 

Państwu Poradnik dla nauczyciela „Prowadzenie kanałów wentylacyjnych, 

dymowych i spalinowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych 
w szkole kształcącej w zawodzie kominiarz  714[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, 
−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
−  pokazu z objaśnieniem, 
−  tekstu przewodniego, 
−  metody projektów, 
−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  punktacje zadań i uczenia się, 
−  propozycje norm wymagań, 
−  instrukcję dla nauczyciela, 
−  instrukcję dla ucznia, 
−  kartę odpowiedzi, 
−  zestaw zadań testowych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 

Moduł 714[02].Z1 

Konstrukcje zduńskie i kominiarskie 

Moduł 714[02].Z1.01 

Spalanie paliw technicznych 

 

Moduł 714[02].Z1.02 

Prowadzenie kanałów wentylacyjnych, 

spalinowych i dymowych 

 

Moduł 714[02].Z1.03 

Przygotowanie materiałów stosowanych 

w konstrukcjach ognioodpornych 

 

Moduł 714[02].Z1.04 

Przygotowanie zapraw ognioodpornych 

 

Moduł 714[02].Z1.05 

Wykonywanie podstawowych operacji 

technologicznych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Prowadzenie kanałów 

wentylacyjnych, dymowych i spalinowych” uczeń powinien umieć: 
−  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 
−  rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 
−  posługiwać się dokumentacją techniczną, 
−  przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i 

ochrony środowiska, 

−  magazynować, składować i transportować materiały budowlane, 
−  stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej obowiązujące 

na stanowisku pracy, 

−  wyjaśniać zasady ruchu powietrza i gazów spalinowych w przewodach kominowych, 
−  wyjaśniać zasady obliczania ciągu, 
−  wyjaśniać zasady osadzania się sadzy, 
−  wyjaśniać zjawisko ciągu, 
−  określać właściwości gazów, 
−  określać rodzaje paliw: stałych, gazowych i płynnych, 
−  porównywać właściwości paliw, 
−  scharakteryzować proces spalania, 
−  określać wpływ paliwa na proces spalania, 
−  określać wpływ paliwa na akumulację ciepła, 
−  wyjaśniać wpływ gazów spalinowych na organizm człowieka, 
−  scharakteryzować rodzaje gazów spalinowych, 
−  określać lepkość gazów spalinowych, 
−  wyjaśniać wpływ kształtu przewodu na ciąg, 
−  wyjaśniać wpływ materiału przewodu na ciąg, 
−  wyjaśniać wpływ zawilgocenia na ciąg, 
−  określać wpływ ciągu na zużycie paliwa, 
−  wyjaśniać zasady regulacji ciągu, 
−  wyjaśniać zasady przenikania ciepła przez ścianki przewodu kominowego, 
−  wyjaśniać wpływ temperatury na przewody kominowe, 
−  porównywać odporność ogniową elementów budynku, 
−  określać rodzaje sadzy, 
−  dokonywać pomiaru ciągu komina. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

−  zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące podczas 

wykonywania prac przygotowawczo-zakończeniowych przy sprawdzaniu kanałów 
wentylacyjnych, spalinowych i dymowych, 

−  określić wymagania dla pomieszczeń, w których występują konstrukcje zduńskie, 
−  określić rodzaje, przeznaczenie, budowę i zasadę działania przewodów spalinowych, 

dymowych i wentylacyjnych, 

−  rozróżnić przewody spalinowe, dymowe i wentylacyjne, 
−  określić rodzaje, przeznaczenie, budowę j zasady działania kominów: przybudowanych, 

wbudowanych, wolnostojących, fabrycznych, murowanych, metalowych, żelbetonowych, 

−  określić rodzaje, przeznaczenie, budowę systemów kominowych, 
−  wyjaśnić zasady podłączania urządzeń grzewczych do kominów za pomocą czopuchów, 
−  dobrać przewody kominowe do różnego rodzaju palenisk, 
−  określić układy przewodów w kominach i ścianach kominowych: jednorzędowe, 

dwurzędowe, wielorzędowe, 

−  określić rodzaje, przeznaczenie, budowę i zasadę działania: regulatorów ciągu, klap 

spalinowych, pokryw kominowych stabilizujących ciąg, 

−  posłużyć się dokumentacją techniczną dotyczącą przebiegu kanałów wentylacyjnych, 

spalinowych i dymowych, 

−  wyznaczyć  miejsca włączenia czopuchów do przewodów kominowych,  
−  określić   warunki   techniczne   odprowadzania   spalin   z   urządzeń gazowych, 
−  dobrać narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania odprowadzenia spalin i wentylacji 

pomieszczeń, 

−  określić przekroje kanałów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych, 
−  wykonać połączenia urządzeń z przewodami kominowymi, 
−  połączyć elementy kanałów spalinowych, 
−  dokonać montażu przewodów powietrzno-spalinowych, 
−  dokonać instalacji urządzeń regulujących ciąg kominowy, 
−  ostukać ściany w celu odnalezienia właściwego kanału, 
−  dokonać instalacji uzbrojenia kanałów wentylacyjnych, 
−  ocenić poprawność wykonania przewodów kominowych, 
−  dokonać obmiaru wykonanych prac, rozliczyć robociznę materiały i sprzęt, 
−  wykonać prace zgodnie z warunkami technicznymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Kominiarz 714[02] 
Moduł: 

    Konstrukcje 

zduńskie i kominiarskie 714[02 

Jednostka modułowa:  Prowadzenie kanałów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych 
714[02].Z1.02 
 
Temat: Rodzaje kanałów kominowych 

 

Cel ogólny: rozróżniać kanały spalinowe, dymowe i wentylacyjne. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  określić rodzaje i przeznaczenie przewodów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych, 
−  scharakteryzować zasadę działania przewodów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych. 
Metody nauczania–uczenia się:  

−  ćwiczenia plakat  
−  pokaz z objaśnieniem 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  grupowa. 

Czas: 90min. 
Środki dydaktyczne: 

−  plansze, zdjęcia, filmy i inne pokazujące różne kanały kominowe,  
−  papier formatu A3, 
−  kredki lub flamastry. 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  
3.  Realizacja tematu: 
−  Nauczyciel prezentuje plansze, zdjęcia, filmy i inne pokazujące różne kanały kominowe. 
−  Uczniów dzielimy na grupy 2-3 osobowe. 
−  Każda grupa wykonuje plakaty przedstawiające podziały kanałów kominowych 

uwzględniające różne kryteria. 

−  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów,  
−  Każda grupa prezentuje wykonane plakaty. 
4.  Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności jakie napotkali. 
5.  Nauczyciel analizuje prace uczniów . 
 
Zakończenie zajęć 
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni. 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze i Internecie wiadomości na temat: kanałów spalinowych, dymowych i 
wentylacyjnych.  
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Kominiarz 714[02] 
Moduł: 

    konstrukcje 

zduńskie i kominiarskie 714[02].Z1 

Jednostka modułowa:  

Prowadzenie kanałów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych  

714[01].Z1.02 
 
Temat: Montaż przewodów powietrzno spalinowych 
 
Cel ogólny
: nabycie umiejętności dokonania montażu przewodów powietrzno-spalinowych. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  połączyć elementy kanałów spalinowych  
−  wykonać połączenia urządzeń z przewodami kominowymi 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

−  ćwiczenia praktyczne  
−  pokaz z objaśnieniem 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  zespołowa 
Czas: 180min. 
Środki dydaktyczne: 
–  maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz, 
–  sprzęt pomiarowo dydaktyczny, 
–  stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,  
−  środki do udzielania pomocy przedmedycznej, 
−  środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny, 
−  zestaw elementów komina powietrzno spalinowego, 
−  poziomica, 
−  przymiar liniowy,  
−  zestaw wkrętaków, 
−  wiertarka udarowa z kompletem wierteł, 
−  kołki rozporowe ∅6, 
−  ołówek, 
−  papier formatu A4, 
−  katalogi producentów przewodów powietrzno-spalinowych. 

 

Przebieg zajęć: 

1)  Sprawy organizacyjne. 
2)  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3)  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4)  Realizacja tematu:  
−  Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe. 
−  Każda grupa zapoznaje się z zadaniem do wykonania oglądając między innymi elementy 

zestawu powietrzno spalinowego. 

−  Każda grupa planuje przebieg wykonania ćwiczenia praktycznego wypisując kolejne 

operacje, potrzebne materiały oraz narzędzia i urządzenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

−  Grupy kolejno przygotowują stanowisko i montują przewody powietrzno spalinowe wg 

wcześniej wykonanego planu, 

−  Każda grupa prezentuje wykonaną pracę uwzględniając jakość jej wykonania. 
−  Grupa która wykonała montaż dokonuje demontażu przewodów powietrzno spalinowych 
−  Uczniowie z pozostałych grup w tym czasie wykonują rysunki przedstawiające 

możliwości prowadzenia przewodów powietrzno spalinowych z wyprowadzeniem przez 
ścianę i dach wykorzystując katalogi producentów urządzeń . 

−  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 
5)  Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności jakie napotkali  
6)  Nauczyciel analizuje prace uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni. 
Praca domowa 
Odszukaj w internecie wiadomości na temat  przewodów kominowych typu LAS.   
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Rodzaje przewodów kominowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

W projekcie budowlanym kotłowni gazowej  wyszukaj przewody kominowe i określ ich 

funkcję i poprawność sytuowania wylotu. 
 
 Sposób 

wykonania 

ćwiczenia: 

 

Aby wykonać ćwiczenie powinieneś: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się zasadami sytuowania kominów, 
3)  wyszukać w projekcie budowlanym na rzutach poziomych kanały kominowe,  
4)  określić jaką funkcję pełnią i z czego są wykonane, 
5)  sprawdzić prawidłowość sytuowania wylotów kominów, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  projekt budowlany kotłowni, 
–  kartki papieru formatu A4, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

W projekcie budowlanym budynku mieszkalnego wyszukaj przewody kominowe i określ 

ich funkcję oraz sprawdź prawidłowość usytuowania ich wylotów. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się zasadami sytuowania kominów, 
3)  wyszukać w projekcie budowlanym na rzutach poziomych kanały kominowe, 
4)  określić jaką funkcję pełnią i z czego są wykonane, 
5)  sprawdzić prawidłowość sytuowania wylotów kominów, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  projekt budowlany budynku mieszkalnego, 
–  kartki papieru formatu A4, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

5.2. Budowa przewodów wentylacyjnych 

 
5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Z cegieł klinkierowych pełnych wykonaj podwójny kanał wentylacyjny o wysokości 1m 

bez użycia zaprawy. Narysuj oznaczenie graficzne tego przewodu. 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności  oraz niezbędne materiały 

i narzędzia, 

2)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
3)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  dobrać materiały do wykonania kanałów wentylacyjnych murowanych, 
6)  zestawić elementy uwzględniając wlot i wylot powietrza wentylacyjnego, 
7)  na kartce narysować szkic zestawionych przewodów, 
8)  uporządkować stanowisko pracy, 
9)  wykonać obmiar robót, 
10)  rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
11)  zaprezentować efekty swojej pracy,  
12)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  cegły klinkierowe  
–  kartki papieru formatu A4,  
–  długopis, ołówek twardości HB,  
–  przymiar metrowy, 
–  poziomica, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  
 
Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z prefabrykowanych pustaków zbuduj bez użycia zaprawy komin wentylacyjny 

o wysokości 1,5 m. Narysuj oznaczenie graficzne tego przewodu.   

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały 

i narzędzia, 

2)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
3)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  dobrać materiały do wykonania kanałów wentylacyjnych prefabrykowanych, 
6)  zestawić elementy uwzględniając wlot i wylot powietrza wentylacyjnego, 
7)  na kartce narysować szkic zestawionych przewodów, 
8)  wykonać obmiar robót, 
9)  rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
10)  zaprezentować efekty swojej pracy,  
11)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  pustaki systemowe do wykonania kanału wentylacyjnego, 
–  instrukcja montażu, 
–  kartki papieru formatu A4,  
–  długopis, ołówek twardości HB,  
–  wiertarka udarowa, 
–  wiertła,  
–  kołki rozporowe lub wkręty 
–  komplet wkrętaków, 
–  komplet kluczy płaskich, 
–  przymiar metrowy, 
–  poziomica, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  
 
Ćwiczenie 3   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na podstawie instrukcji producenta dokonaj montażu nasady kominowej na kanale 

wentylacyjnym.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności  oraz niezbędne materiały  

i narzędzia, 

2)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
3)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5)  dobrać materiały i narzędzia do montażu nasady, 
6)  zamontować nasadę wentylacyjną na wylocie kanału wentylacyjnego wg instrukcji 

producenta, 

7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  wykonać obmiar robót, 
9)  rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
10)  zaprezentować efekty swojej pracy,  
11)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  nasada wentylacyjna hybrydowa, 
–  instrukcja montażu, 
–  kartki papieru formatu A4,  
–  długopis, ołówek twardości HB,  
–  wiertarka udarowa, 
–  wiertła,  
–  kołki rozporowe lub wkręty, 
–  komplet wkrętaków, 
–  komplet kluczy płaskich, 
–  przymiar metrowy, 
–  poziomica, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.3. Budowa przewodów dymowych 

 
5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Z cegieł klinkierowych wykonaj kanał dymowy 14x20 cm o wysokości 1m bez użycia 

zaprawy. Narysuj oznaczenie graficzne tego przewodu i nanieś jego wymiary. 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności  oraz niezbędne materiały  

i narzędzia, 

2)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
3)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  dobrać materiały do wykonania kanałów dymowych murowanych, 
6)  ułożyć kanał dymowy z cegieł bez zaprawy, 
7)  n na kartce narysować szkic zestawionych przewodów, 
8)  uporządkować stanowisko pracy, 
9)  wykonać obmiar robót, 
10)  rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
11)  zaprezentować efekty swojej pracy,  
12)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  cegły klinkierowe  
–  instrukcja montażu, 
–  kartki papieru formatu A4,  
–  długopis, ołówek twardości HB,  
–  wiertarka udarowa, 
–  wiertła,  
–  kołki rozporowe lub wkręty, 
–  komplet wkrętaków, 
–  komplet kluczy płaskich, 
–  przymiar metrowy, 
–  poziomica, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z materiałów wskazanych przez nauczyciela, zbuduj bez użycia zaprawy komin dymowy 

o wysokości 1,5m. Narysuj oznaczenie graficzne tego przewodu i nanieś jego wymiary.   
 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności  oraz niezbędne materiały  

i narzędzia, 

2)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
3)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  dobrać materiały do wykonania kanałów dymowych, 
6)  zestawić elementy komina dymowego, 
7)  na kartce narysować szkic zestawionych przewodów, 
8)  uporządkować stanowisko pracy, 
9)  wykonać obmiar robót, 
10)  rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
11)  zaprezentować efekty swojej pracy,  
12)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  pustaki systemowe do wykonania kanału dymowego, 
–  instrukcja montażu, 
–  kartki papieru formatu A4,  
–  długopis, ołówek twardości HB,  
–  wiertarka udarowa, 
–  wiertła,  
–  kołki rozporowe lub wkręty 
–  komplet wkrętaków, 
–  komplet kluczy płaskich, 
–  przymiar metrowy, 
–  poziomica, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.4. Budowa przewodów spalinowych 

 
5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Z elementów systemowych ceramicznych wykonaj komin spalinowy o wysokości 1,5 m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan działania  uwzględniający kolejne czynności  oraz niezbędne materiały  

i narzędzia, 

2)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
3)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  dobrać materiały do wykonania komina spalinowego, 
6)  zestawić elementy komina spalinowego, 
7)  na kartce narysować oznaczenie graficzne zestawionych przewodów i zwymiarować je. 
8)  uporządkować stanowisko pracy, 
9)  wykonać obmiar robót, 
10)  rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
11)  zaprezentować efekty swojej pracy,  
12)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  pustaki systemowe do wykonania kanału spalinowego, 
–  instrukcja montażu, 
–  kartki papieru formatu A4,  
–  długopis, ołówek twardości HB,  
–  wiertarka udarowa, 
–  wiertła,  
–  kołki rozporowe lub wkręty, 
–  komplet wkrętaków, 
–  komplet kluczy płaskich, 
–  przymiar metrowy, 
–  poziomica, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z elementów stalowych kwasoodpornych zmontuj komin spalinowy jednościenny 

o wysokości 1,5 m.   

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan działania  uwzględniający kolejne czynności  oraz niezbędne materiały  

i narzędzia, 

2)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
3)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  dobrać materiały do wykonania komina spalinowego ze stali kwasoodpornej, 
6)  zestawić elementy komina spalinowego, 
7)  na kartce narysować szkic zestawionych przewodów, 
8)  uporządkować stanowisko pracy, 
9)  wykonać obmiar robót, 
10)  rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
11)  zaprezentować efekty swojej pracy,  
12)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne.  
 

Środki dydaktyczne: 

–  elementy systemowe do wykonania kanału spalinowego, 
–  instrukcja montażu, 
–  kartki papieru formatu A4,  
–  długopis, ołówek twardości HB,  
–  wiertarka udarowa, 
–  wiertła,  
–  kołki rozporowe lub wkręty 
–  komplet wkrętaków, 
–  komplet kluczy płaskich, 
–  przymiar metrowy, 
–  poziomica, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  
 
Ćwiczenie 3   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonaj montaż przewodów powietrzno-spalinowych przeznaczonych do 

wyprowadzenia przez ścianę 

budynku. 

 

        

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją montażu przygotowaną przez producenta, 
2)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności  oraz niezbędne materiały  

i narzędzia, 

3)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
4)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
5)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
6)  dobrać materiały do wykonania montażu przewodów powietrzno spalinowych, 
7)  zestawić elementy zestawu powietrzno spalinowego wg instrukcji producenta, 
8)  uporządkować stanowisko pracy, 
9)  wykonać obmiar robót, 
10)  rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
11)  zaprezentować efekty swojej pracy,  
12)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  elementy systemowe do wykonania kanału spalinowego, 
–  instrukcja montażu, 
–  kartki papieru formatu A4,  
–  długopis, ołówek twardości HB,  
–  wiertarka udarowa, 
–  wiertła,  
–  kołki rozporowe lub wkręty 
–  komplet wkrętaków, 
–  komplet kluczy płaskich, 
–  przymiar metrowy, 
–  poziomica, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  
 
Ćwiczenie 4   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonaj montaż klapy spalinowej na czopuchu kotła gazowego   

 

 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją montażu przygotowaną przez producenta, 
2)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności  oraz niezbędne materiały  

i narzędzia, 

3)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
4)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
5)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
6)  dobrać materiały do wykonania montażu klapy spalinowej, 
7)  wykonać montaż klapy spalinowej wg instrukcji producenta, 
8)  uporządkować stanowisko pracy, 
9)  wykonać obmiar robót, 
10)  rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
11)  zaprezentować efekty swojej pracy,  
12)  dokonać oceny wykonanej pracy . 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  klapa spalinowa z instrukcją montażu, 
–  maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz, 
–  sprzęt pomiarowo dydaktyczny, 
–  stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,  
−  środki do udzielania pomocy przedmedycznej, 
−  środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny, 
–  kartki papieru formatu A4,  
–  długopis, ołówek twardości HB,  
–  wiertarka udarowa, 
–  wiertła,  
–  kołki rozporowe lub wkręty 
–  komplet wkrętaków, 
–  komplet kluczy płaskich, 
–  przymiar metrowy, 
–  poziomica,  
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

5.5. Wymagania stawiane pomieszczeniom w których występują 

konstrukcje zduńskie i kominiarskie 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Podaj propozycję przystosowania kanałów kominowych w pomieszczeniu wskazanym 

przez nauczyciela do montażu pieca żelaznego grzewczego na paliwo stałe.  

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi pomieszczeń z urządzeniami na paliwo stałe,  
3)  sprawdzić czy w pomieszczeniu istnieje kanał dymowy, 
4)  sprawdzić czy w pomieszczeniu istnieje kanał wentylacji wywiewnej, 
5)  sprawdzić czy w pomieszczeniu istnieje kanał wentylacji nawiewnej, 
6)  naszkicować pomieszczenie z zaznaczeniem propozycji miejsca montażu paleniska 

i kanałów kominowych, 

7)  wykonać spis materiałów potrzebnych do przystosowania kanałów kominowych do 

potrzeb montażu pieca grzewczego na paliwo stałe,  

8)  uporządkować stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
10)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  kartki papieru formatu A4,  
–  długopis, ołówek twardości HB,  
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  
 
Ćwiczenie 2 

Podaj propozycję przystosowania kanałów kominowych w pomieszczeniu wskazanym 

przez nauczyciela do montażu kotła o mocy 20 kW spalającego gaz ziemny. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi kotłowni na paliwa gazowe, 
3)  zmierzyć wymiary wewnętrzne pomieszczenia,  
4)  obliczyć kubaturę pomieszczenia, 
5)  sprawdzić czy w pomieszczeniu istnieje kanał spalinowy, 
6)  sprawdzić czy w pomieszczeniu istnieje kanał wentylacji wywiewnej, 
7)  sprawdzić czy w pomieszczeniu istnieje kanał wentylacji nawiewnej, 
8)  naszkicować pomieszczenie z zaznaczeniem propozycji miejsca montażu kotła i kanałów 

kominowych, 

9)  wykonać spis materiałów potrzebnych do przystosowania kanałów kominowych do 

potrzeb montażu kotła,  

10)  uporządkować stanowisko pracy, 
11)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
12)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  kartki papieru formatu A4,  
–  długopis, ołówek twardości HB,  
–  przymiar metrowy, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

5.6. Odbiór robót związanych z wykonywaniem kanałów 

kominowych 

 
5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przedstaw propozycję protokołu odbioru kanałów kominowych wentylacyjnych, 

dymowych i spalinowych. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi odbioru kanałów kominowych, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
3)  przygotować propozycję protokołu odbioru kanałów kominowych wentylacyjnych, 

dymowych i spalinowych. 

4)  uporządkować stanowisko pracy, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny wykonanej pracy 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  długopis, 
–  kartka papieru formatu A4, 
–  literatura z rozdziału 6 
 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj odbioru robót związanych z wykonaniem komina spalinowego 

wielowarstwowego ze stali kwasoodpornej. 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi odbioru kanałów kominowych, 
2)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
3)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

5)  dokonać odbioru robót związanych wykonaniem komina spalinowego 

wielowarstwowego ze stali kwasoodpornej wypełniając przykładowy protokół. 

6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  przykładowy protokół odbioru kanałów kominowych, 
–  stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz, 
–  długopis, ołówek twardości HB,  
–  ciągomierz, 
–  przymiar metrowy, 
–  materiał do kontroli szczelności, 
–  kalkulator z podstawowymi funkcjami, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Prowadzenie przewodów 
wentylacyjnych, spalinowych  i dymowych”

 

 
Test składa się z  21 zadań, z których:  
- zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 
- zadania 16-21 są z poziomu ponadpodstawowego

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.  
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 

oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
Klucz odpowiedzi: 1. 
c, 2. a, 3. a, 4. b, 5. c, 6. c, 7. b, 8. b, 9. b, 10. b, 11. b, 
12. 
d, 13. c, 14. d, 15. b, 16. b, 17. d, 18. b, 19. c, 20. b, 21. a. 
 
Plan testu                                                                                 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawne 

odpowiedzi 

1 Określić zadanie kanału dymowego 

2 Nazwać przewód łączący kocioł 

z kominem 

A P 

3 Scharakteryzować cegłę do wykonania 

komina dymowego 

B 

P 

a 

4 Scharakteryzować komin mokry 

5 Określić usytuowanie wylotu komina 

P 

6 Określić możliwe odchylenie komina od 

pionu 

B P 

7 Rozpoznać oznaczenie komina 

przystosowanego do pracy w podciśnieniu 

C 

P 

b 

8 Określić minimalna ilość powietrza która 

powinna przypadać na jedna osobę 

B P  b 

9 Obliczyć krotność wymian powietrza 

w pomieszczeniu 

B P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

10 Określić długość przewodu 

wentylacyjnego łączącego pomieszczenie 
z kominem 

B 

P 

b 

11 Określić minimalną wysokość 

usytuowania otworu wycierowego  

A 

P 

b 

12 Określić minimalną powierzchnię kanału 

wentylacyjnego 

B 

P 

d 

13 Scharakteryzować wentylację hybrydową 

B 

 

14 Określić minimalna odległość kotła 

gazowego od powierzchni łatwozapalnych 

B P 

 

15 Obliczyć długość maksymalną czopucha 

spalinowego  

D 

P 

b 

16 Obliczyć powierzchnię podłogi 

pomieszczenia którym ma być 
zamontowane urządzenie gazowe  

C P 

P 

b 

17 Obliczyć wymiar przewodu 

wentylacyjnego 

C P 

P 

18 Obliczyć powierzchnię okien 

w wydzielonej kotłowni  

D 

P P 

b 

19 Obliczyć spadek czopucha 

C 

P P 

c 

20 Obliczyć efektywną powierzchnię kratki 

wentylacyjnej 

D 

P P 

b 

21 Określić zalecany przekrój kanału 

dymowego 

C 

P P 

a 

 
Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem  

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis, w niektórych 

pytaniach należy dokonać obliczeń. 

7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

9.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Dodatkowo otrzymałeś oddzielną kartkę na brudnopis, ponieważ w niektórych pytaniach  

musisz dokonać obliczeń. 

5.  Test zawiera 21 zadań dotyczących prowadzenia przewodów wentylacyjnych, 

spalinowych i dymowych. Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź 
jest prawidłowa.  

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź 

zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później . 

9.  Na rozwiązanie 

testu 

masz 

45 

min. 

      

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

ZESTAW  ZADAŃ  TESTOWYCH 
 

1.  Do odprowadzenia spalin przy spalaniu paliw stałych służy kanał: 

a)  wentylacyjny, 
b)  spalinowy, 
c)  dymowy, 
d)  nawiewny. 

2.  Przewód łączący kocioł z kominem: 

a)  czopuch, 
b)  wycier, 
c)  przewód wentylacyjny, 
d)  kanał spalinowy. 

3.  Do wykonania komina murowanego dymowego stosujemy cegłę: 

a)  ceramiczną 
b)  wapienno piaskową, 
c)  silikatową, 
d)  betonową. 

4.  Komin w którym temperatura spalin jest niższa niż 160

°C określany jest jako: 

a)  suchy, 
b)  mokry, 
c)  wentylacyjny, 
d)  jednowarstwowy. 

5.  Przy dachach płaskich komin ponad kalenicę powinien wystawać minimum: 

a)  0,3m, 
b)  0,5m, 
c)  0,6m, 
d)  1m. 

6.  Odchylenie komina od pionu maksymalnie może wynosić: 

a)  10

°, 

b)  20

°, 

c)  30

°, 

d)  40

°. 

7.  Komin przystosowany do pracy w podciśnieniu oznaczany jest literą: 

a)  W, 
b)  N, 
c)  H, 
d)  D. 

8.  Minimalna ilość wymienianego powietrza w pomieszczeniu przypadająca na 1 osobę to: 

a)  10m3/h, 
b)  20m3/h, 
c)  30m3/h, 
d)  50m3/h . 

9.  Jeżeli w pomieszczeniu o kubaturze 60m

3

 następuje wymiana 150 m

3

/h to krotność 

wymian powietrza wynosi: 
a)  0,4, 
b)  2,5, 
c)  5, 
d)  25. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

10.  Maksymalna długość poziomego kanału wentylacyjnego łączącego pomieszczenie 

z kanałem wentylacyjnym wynosi: 
a)  1 m, 
b)  2 m, 
c)  3 m, 
d)  5 m. 

11.  Otwory wycierowe w pomieszczeniach przyłączenia kotła znajdują się nad podłogą 

minimum: 
a)  10 cm, 
b)  30 cm, 
c)  50 cm, 
d)  60 cm.  

12.  Minimalna powierzchnia kanału wentylacyjnego wynosi: 

a)  0,10 m

2

b)  0,11 m

2

c)  0,15 m

2

d)  0,016 m

2

13.  Wentylacja działająca okresowo jako grawitacyjna i mechaniczna nazywana jest: 

a)  nawiewną, 
b)  nawiewno wywiewną, 
c)  hybrydową, 
d)  klimatyzacją. 

14.  Minimalna odległość kotła gazowego od powierzchni łatwozapalnych powinna wynosić: 

a)  10 cm, 
b)  30 cm, 
c)  50 cm, 
d)  60 cm. 

15.  Długość czopucha gazowego gdy efektywna wysokość komina wynosi 12m nie powinna 

przekraczać:  
a)  2 m, 
b)  3 m, 
c)  4 m, 
d)  5 m. 

16.  W istniejącym pomieszczeniu o wysokości 2m żeby zainstalować urządzenie gazowe 

powierzchnia podłogi powinna wynosić: 

a)  2 m

2

b)  4 m

2

c)  6 m

2

d)  8 m

2

17.  Prostokątny kanał nawiewny o szerokości 12 cm dla kotła gazowego o mocy 24 kW 

powinien mieć długość minimum: 

a)  12 cm, 
b)  14 cm, 
c)  15 cm, 
d)  17 cm. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

18.  W wydzielonej kotłowni o powierzchni podłogi 150m

okna powinny mieć powierzchnię 

co najmniej: 
a)  5 m

2

b)  10 m

2

c)  15m

2

d)  20m

2

19.  Dla czopucha gazowego o długości 4m minimalna różnica wysokości w poziomie 

powinna wynosić co najmniej: 
a)  12 cm, 
b)  20 cm, 
c)  30 cm, 
d)  40 cm. 

20.  Efektywna powierzchnia kratki o wymiarach 20x15cm i przysłonięciu 20% wynosi: 

a)  60 cm

2

b)  240 cm

2

c)  300 cm

2

d)  600 cm

2

21.  Zalecany przekrój kanału dymowego prostokątnego murowanego powinien wynosić 

20 cm na: 
a)  30 cm, 
b)  40 cm, 
c)  50 cm, 
d)  60 cm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Prowadzenie przewodów wentylacyjnych spalinowych i dymowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź . 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1 a b c  d 

 

2 a b c  d 

 

3 a b c  d 

 

4 a b c  d 

 

5 a b c  d 

 

6 a b c  d 

 

7 a b c  d 

 

8 a b c  d 

 

9 a b c  d 

 

10 a b c  d 

 

11 a b c  d 

 

12 a b c  d 

 

13 a b c  d 

 

14 a b c  d 

 

15 a b c  d 

 

16 a b c  d 

 

17 a b c  d 

 

18 a b c  d 

 

19 a b c  d 

 

20 a b c  d 

 

21 a b c  d 

 

Razem:  

 
 

 

  

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

TEST II 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  
,, Prowadzenie przewodów wentylacyjnych spalinowych i dymowych” 

 
Test składa się z  20 zadań, z których:  
- zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 
- zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.  
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 

oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

 

 

Plan testu                                                                                Klucz odpowiedzi 

Nr  

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

1 Określić zadanie kanału spalinowego 

spalinowe 

2 Rozpoznać oznaczenie komina 

przystosowanego do pracy w wysokim 
nadciśnieniu  

A P  d 

3 Określić usytuowanie wylotu komina  

4 Nazwać otwory do kontroli i czyszczenia 

kominów dymowych 

B P 

wycierowe 

5 Obliczyć wysokość komina stalowego 

460 cm 

6 Rozpoznać nasadę samonastawną A 

7 Wskazać jednostkę odporności ogniowej 

8 Określić odległość najdalej położonego 

kanału od środka nasady skrzynki 
zbiorczej 

B P 60cm 

9 Określić minimalną średnicę kanału 

dymowego kominka 

C P 

180 

mm 

10 Określić szerokość rozety uszczelniającej 

czopuch dymowy 

B P  b 

11 Określić temperaturę kontroli wykonanych 

przewodów kominowych  

B P  c 

12 Określić minimalną wysokość istniejących 

pomieszczeń dopuszczonych do montażu 
kotłów gazowych 

B P  b 

13 Określić wysokość zabezpieczenia podłogi 

i ścian kotłowni olejowej 

C P 10 

cm 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

14 Określić minimalną ilość osób w zespole 

kontrolującym przewody kominowe 

C P 

dwuosobow

y

 

15 Obliczyć wartość temperatury wyrażonej 

w stopniach Kelwina na stopnie Celcjusza  

C PP  a 

16 Obliczyć maksymalną długość czopucha 

PP 

2 m 

17 Obliczyć wysokość komina 

PP 

5 m 

18 Obliczyć spadek dachu wyrażony w 

stopniach kątowych na %  

C PP 

Około33% 

19 Obliczyć przekrój kanału wentylacyjnego 

PP 

165 cm

20 Obliczyć minimalną powierzchnię 

pomieszczenia w którym ma być 
zamontowany podgrzewacz gazowy 

C PP 3,2 

m

2

 

 
Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. 

Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie 
niepowodzeń dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego 
sprawdzianu

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących prowadzenia przewodów wentylacyjnych, 

spalinowych i dymowych. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej 
znajdują się pytania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa) oraz 
pytania z luką. Pytania z luką wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego 

rozwiązanie  
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie 

testu 

masz 

45 

min. 

      

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

ZESTAW  ZADAŃ  TESTOWYCH 

 

1.  Kanały odprowadzające produkty spalania kotłów gazowych to przewody …………… 
2.  Kominy pracujący przy wysokim nadciśnieniu oznaczane są literą

a)  W, 
b)  D, 
c)  P, 
d)  H. 

3.  Przy dachu płaskim komin nad kalenicę powinien wystawać minimum: 

a)  30 cm, 
b)  50 cm, 
c)  60 cm, 
d)  1 m, 

4.  Przewody spalinowe i dymowe powinny być wyposażone, odpowiednio, w otwory 

rewizyjne i ………………. 

5.  Wysokość komina stalowego składającego się z 3 segmentów o długości 1m, 2 

segmentów po 0,5  i 2 kształtek o wysokości 30 cm każda wynosi ………..cm. 

6.  Na zdjęciu przedstawiona jest: 

a)  nasada stała, 
b)  nasada samonastawna, 
c)  nasada obrotowa, 
d)  graca kominiarska 

 

7.  Odporność ogniowa elementów budynku podawana jest w: 

a)  kJ, 
b)  minutach, 
c)  W, 
d)  N. 

8.  Maksymalna odległość najdalej położonego kanału od środka nasady skrzynki zbiorczej 

nie powinna przekraczać …… cm. 

9.  Średnica kanału dymowego kominka otwartego o wymiarach otworu paleniska 60x70cm 

wynosi minimum……..mm. 

10.  Wlot do kanału dymowego powinien być szczelny, zaopatrzony w rozetkę z blachy z 

kołnierzem o szerokości: 
a)  1 cm, 
b)  3 cm, 
c)  5 cm, 
d)  10 cm. 

11.  Odbiór techniczny przewodów kominowych należy przeprowadzać gdy temperatura 

w pomieszczeniach. 
a)  jest niższa niż temperatura powietrza na zewnątrz budynku, 
b)  jest taka sama jak temperatura powietrza na zewnątrz budynku, 
c)  jest wyższa niż temperatura powietrza na zewnątrz budynku, 
d)  jest dodatnia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

12.  W istniejących budynkach mieszkalnych i zagrodowych dopuszcza się montaż gazowych 

kotłów centralnego ogrzewania w pomieszczeniach technicznych, o wysokości 
minimalnej: 
a)  1,5, 
b)  1,9 m, 
c)  2 m, 
d)  2,2 m. 

13.  Podłoga i ściany kotłowni olejowej do wysokości…... cm powinny być wodoszczelne 

zapobiegające przeciekaniu oleju. 

14.  Odbiór kanałów kominowych wentylacyjnych,dymowych i spalinowych dokonywany 

jest w budynkach nowych i po kapitalnym remoncie jeszcze przed oddaniem do użytku. 
przez zespół co najmniej ………… pod kierownictwem uprawnionego mistrza 
kominiarskiego i kończyć się protokółem. 

15.  333K to: 

a)  60

°C, 

b)  160

°C,  

c)  260

°C,  

d)  333

°C. 

16.  Długość czopucha kotła olejowego mocy 100 kW gdzie komin ma 8 m wynosi 

maksymalnie…………m. 

17.  Dla kotła olejowego o mocy 45 kW wysokość komina powinna wynosić 

minimum………..m . 

18.  Wiedząc że spadek 100%  to 45

° spadek dachu 15° to około ………..%. 

19.  Powierzchnia przekroju kanału wentylacyjnego o długości 15 cm i szerokości 11 cm 

wynosi            cm

2

20.  Minimalna powierzchnia pomieszczenia w którym ma być zamontowany podgrzewacz 

gazowy o wysokości 2,5 m wynosi około …m. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Prowadzenie przewodów wentylacyjnych dymowych i spalinowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie. 

 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1  

 

2 a 

  d 

 

3 a 

  d 

 

4    
5    
6 a 

  d 

 

7 a 

  d 

 

8    
9    

10 a 

 

 

11 a 

 

 

12 a 

 

 

13    
14    
15 a 

 

 

16    
17    
18 

 

 

19    
20    

 

Razem  

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38

6. LITERATURA 
 

1.  Birszenk A.: Roboty zduńskie. Arkady, Warszawa 1973 
2.  Heryszek A.:  Kominiarz i jego wiedza zawodowa. Wydawnictwo Spółdzielcze, 

Warszawa 1985  

3.  Krygier K., Klinke T., Sewerynik J.: Ogrzewnictwo wentylacja klimatyzacja. WSiP, 

Warszawa 1991 

4.  Recknagel, Sprenger, Hoenmann, Schramek: Poradnik Ogrzewanie + Klimatyzacja. 

EWFE, Gdańsk 1994. 

5.  PN-89/B-10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły. 

Wymagania techniczne i badania przy odbiorze 

6.  PN-EN 1443 Kominy – wymagania ogólne 
7.  Czasopismo: „Kominiarz Polski” 
8.  Katalogi producentów