background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
Jolanta Skoczylas 

 
 
 
 
 
 

Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych 
712[02].Z1.06 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Lidia Staniszewska 
mgr inż. Małgorzata Karbowiak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Jolanta Skoczylas 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
Korekta: 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[02].Z1.06 
„Wykonywanie  i  demontaż  rusztowań  drewnianych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu cieśla. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.    Ćwiczenia  

12 

5.1. Rodzaje rusztowań drewnianych 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Rusztowania stojakowe jednorzędowe i dwurzędowe drewniane 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Przygotowanie podłoża pod rusztowania 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Elementy komunikacyjne i zabezpieczające 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

5.5. Zasady montażu i demontażu rusztowań stojakowych drewnianych 

21 

5.5.1. Ćwiczenia 

21 

5.6. Zasady bhp przy montażu i pracy na rusztowaniach 

23 

5.6.1. Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura 

41 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem:  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  pokazu  z  objaśnieniem, 
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 
Jednostka  modułowa  „Wykonywanie  i  demontaż  rusztowań  drewnianych”  stanowi  jeden 

z elementów modułu 712[02].Z1 i jest zaznaczona na schemacie na stronie 4. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

712[02].Z1 

Technologia robót ciesielskich 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

712[02].Z1.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn  

do robót ciesielskich 

712[02].Z1.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów 

w robotach ciesielskich 

 

712[02].Z1.03 

Ręczna obróbka drewna 

712[02].Z1.04 

Mechaniczna obróbka drewna 

712[02].Z1.05 

Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich 

712[02].Z1.17 

Zabezpieczanie drewna 

przed szkodliwymi 

czynnikami zewnętrznymi 

712[02].Z1.16 

Wykonywanie napraw 

konstrukcji ciesielskich 

712[02].Z1.18 

Rozliczanie 

robót ciesielskich 

712[02].Z1.06 

Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych 

712[02].Z1.07 

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych 

712[02].Z1.08 

Wykonywanie ścian wieńcowych 

 

712[02].Z1.09 

Wykonywanie stropów drewnianych 

 

712[02].Z1.10 

Wykonywanie wiązarów i dźwigarów dachowych 

 

712[02].Z1.15 

Zabezpieczanie ścian wykopów 

 

712[02].Z1.14 

Deskowanie schodów 

 

712[02].Z1.13 

Deskowanie stropów 

 

712[02].Z1.12 

Deskowanie ścian i słupów 

 

712[02].Z1.11 

Deskowanie fundamentów i stóp fundamentowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi, 

 

dobierać narzędzia, maszyny i sprzęt do robót ciesielskich, 

 

wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich, 

 

wykonywać ręczną i mechaniczną obróbkę drewna, 

 

wykonywać połączenia i złącza ciesielskie, 

 

stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić i nazwać elementy rusztowania stojakowego, 

 

przygotować podłoże pod ustawienie rusztowania, 

 

dobrać materiały do rusztowań drewnianych, 

 

wykonać podkłady pod rusztowania, 

 

ustawić elementy rusztowań, 

 

połączyć poszczególne elementy rusztowań, 

 

wykonać pomost roboczy, 

 

wykonać pion komunikacyjny, 

 

zamocować elementy zabezpieczające, 

 

wykonać rusztowanie stojakowe jednorzędowe, 

 

wykonać rusztowanie stojakowe dwurzędowe, 

 

zdemontować rusztowanie stojakowe, 

 

wykonać pracę z zachowaniem zasad bhp przy montowaniu rusztowań. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  Cieśla 712[02] 
Moduł: 

Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

demontaż 

rusztowań 

drewnianych 

712[02].Z1.06 

Temat: Klasyfikacja rusztowań. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania rusztowań i ich zastosowania. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

rozpoznać rusztowanie, 

 

dobrać rusztowanie do rodzaju wykonywanych robót, 

 

dokonać klasyfikacji rusztowań ze względu na zastosowany materiał, 

 

dokonać klasyfikacji rusztowań ze względu na przeznaczenie. 
 

Metody nauczania-uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 
 

Czas: 1 godzina 30 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film przedstawiający różne rodzaje rusztowań, 

 

modele rusztowań, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Film przedstawiający rodzaje rusztowań. 
5.  Realizacja zajęć: 

  uczniowie oglądają film i wypisują na kartce nazwy rusztowań i ich zastosowanie, 

  uczeń  po  wypisaniu  na  kartce  nazw  rusztowań  stara  się  przyporządkować  ich 

zastosowanie (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela), 

  nauczyciel  pokazuje  uczniom  modele  rusztowań  i  objaśnia  zakres  zastosowania 

rusztowań, 

  uczniowie dokonują korekt na swoich pracach, 

  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu zadania. 

6.  Uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia. 
7.  Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8.  Uczniowie  prezentują  swoje  prace  na  dużych  arkuszach  papieru  w  kolejności 

wykonywania. 

9.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 

 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rodzaje i podział rusztowań. Na podstawie 

zgromadzonych  informacji  wyszukaj  rusztowania wykonane w technologii drewnianej i zapisz 
w zeszycie nazwy tych rusztowań. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  Cieśla 712[02] 
Moduł: 

Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

demontaż 

rusztowań 

drewnianych 

712[02].Z1.06 

Temat: Montaż rusztowania stojakowego jednorzędowego drewnianego. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu rusztowania stojakowego jednorzędowego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  pracy  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa 
i higieny pracy, 

 

dobrać materiały do montażu rusztowania, 

 

dobrać narzędzia do wykonania pracy, 

 

zmontować rusztowanie stojakowe jednorzędowe, 

 

zaprezentować swoją pracę. 

 

Metody nauczania-uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenia. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 

Czas:  3 godziny 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja montażu rusztowania, 

 

krawędziaki 125x125 mm i deski, 

 

narzędzia do montażu rusztowań, 

 

gwoździe. 

 

Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem  zadania  jest  wykonanie  rusztowania  jednorzędowego  stojakowego 

z krawędziaków o wysokości 4 m i długości 3 m. 
 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  wyjaśnienie  tematu  zajęć,  zaznajomienie  uczniów 

z pracą metoda przewodniego tekstu. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
1.  Z jakich elementów składa się rusztowanie jednorzędowe stojakowe? 
2.  Jaki jest maksymalny rozstaw stojaków w kierunku równoległym i prostopadłym do ściany 

wznoszonego budynku? 

3.  W jaki sposób ustawia się stojaki? 
4.  Jak wykonuje się rusztowania z krawędziaków? 
5.  Z czego wykonuje się leżnie? 
6.  Jak układa się leżnie? 
7.  Do czego służy pomost? 
8.  Kiedy stosuje się poręcze? 
9.  Do czego służą odbojnice? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal miejsce wykonania ćwiczenia. 
2.  Ustal rodzaj materiałów oraz ich ilość. 
3.  Ustal narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zaplanuj kolejność czynności podczas montażu rusztowania. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów z nauczycielem wszystkie punkty z fazy planowania. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Zorganizuj stanowisko pracy do wykonania zadania. 
2.  Dokonaj pomiarów długości i szerokości ściany, przy której ustawisz rusztowanie. 
3.  Zapisz wymiary na wcześniej przygotowanym arkuszu planu działania. 
4.  Przytnij na zadany wymiar krawędziaki i deski. 
5.  Wykonaj rusztowanie stojakowe jednorzędowe zgodnie z zaplanowanymi czynnościami. 
6.  Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy. 
7.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 
8.  Zlikwiduj stanowisko pracy. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy stojaki zostały ustawione poprawnie? 
2.  Czy prawidłowo zostały połączone poszczególne elementy rusztowania? 
3.  Czy  wszystkie  elementy  rusztowania  zostały  wykonane  zgodnie  z  instrukcją  montażu 

i zasadami bhp? 

4.  Czy po wykonaniu pracy na stanowisku jest ład i porządek? 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej  trudności.  Nauczyciel 

podsumowuje  całe  ćwiczenie,  określa  jakie  nowe  umiejętności  zostały  ukształtowane,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i sposoby ich unikania w przyszłości. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: rusztowań stojakowych jednorzędowych. Na 

podstawie  zgromadzonych  informacji  wyszukaj  wszystkie  nazwy  elementów  niezbędnych  do 
wykonania rusztowania stojakowego, zapisz je w zeszycie. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizowania zadania i nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Rodzaje rusztowań drewnianych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj i wypisz wszystkie rodzaje rusztowań przedstawionych na planszy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć planszę przedstawiającą różne rodzaje rusztowań drewnianych, 
2)  wpisać do zeszytu nazwy rusztowań drewnianych rozpoznanych na planszy, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansza, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj  nazwy  rusztowań  zapisane  na  kartkach  samoprzylepnych  do  ich 

zastosowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać spośród przygotowanych kartek te, które dotyczą nazw rusztowań, 
2)  przeczytać  wypisane  na  kartkach  samoprzylepnych  wiadomości  o  zastosowaniu 

rusztowań, 

3)  przyporządkować przeznaczenie rusztowania do nazwy, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

samoprzylepne kartki z wydrukowanymi nazwami rusztowań, 

 

samoprzylepne kartki z wydrukowanymi możliwościami zastosowania rusztowań, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Rusztowania  stojakowe  jednorzędowe  i  dwurzędowe 

drewniane 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Połącz stojaki z krawędziaków pojedynczych o przekroju 125x125 mm pojedynczych przy 

pomocy jarzm i klamer. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  dobrać krawędziaki na stojaki, 
3)  dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia, 
4)  dobrać klamry i jarzma stalowe, 
5)  przyciąć na wymiar krawędziaki, 
6)  połączyć krawędziaki za pomocą jarzm i klamer, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia, 
8)  zlikwidować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

krawędziaki o przekroju 125x125 mm, 

 

klamry i jarzma, 

 

piła lub pilarka, 

 

składana miarka drewniana lub stalowa, 

 

ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Połącz  stojaki  z  dłużyc  podwójnych  o średnicy 150 mm w  cieńszym końcu  przy  pomocy 

jarzm i klamer. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  dobrać dłużyce na stojaki, 
3)  dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia, 
4)  dobrać klamry i jarzma stalowe, 
5)  przyciąć na wymiar dłużyce, 
6)  połączyć dłużyce za pomocą jarzm i klamer, 
7)  dokonać samooceny ćwiczenia, 
8)  zlikwidować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dłużyce podwójne o średnicy 150 mm, 

 

klamry i jarzma, 

 

piła lub pilarka, 

 

składana miarka drewniana lub stalowa, 

 

ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3

 

Wykonaj pomost roboczy z desek grubości 38 mm wraz z poręczami i odbojnicami.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  dobrać deski do wykonania pomostu, 
3)  dobrać gwoździe, 
4)  dobrać narzędzia i sprzęt, 
5)  przyciąć na zadany wymiar deski, 
6)  wykonać pomost, 
7)  ułożyć pomost na leżniach, 
8)  wykonać poręcz, 
9)  przymocować poręcz do stojaków, 
10)  przymocować odbojnice nad deskami pomostu, 
11)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
12)  dokonać samooceny ćwiczenia, 
13)  zlikwidować stanowisko pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

deski grubości 38 mm, 

 

gwoździe, 

 

młotek, 

 

piła lub pilarka, 

 

składana miarka drewniana lub stalowa, 

 

ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj  jednorzędowe  rusztowanie  stojakowe  z  krawędziaków o przekroju  125x125 mm 

wysokości 4 m i długości 2,5 m. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  ustalić z kolegą, z którym będziesz wykonywał ćwiczenie podział ról, 
3)  dobrać krawędziaki na stojaki i leżnie, 
4)  dobrać deski do wykonania elementów rusztowania, 
5)  dobrać klamry, 
6)  dobrać gwoździe, 
7)  dobrać narzędzia i sprzęt, 
8)  przyciąć na wymiar krawędziaki, 
9)  dobrać przygotowane stojaki, 
10)  ustawić stojaki na podkładkach zgodnie z zasadami, 
11)  połączyć stojak z podkładem klamrami, 
12)  dobrać deski na krzyżulce, 
13)  usztywnić stojaki krzyżulcami, 
14)  wykonać leżnie, 
15)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
16)  dokonać samooceny ćwiczenia, 
17)  zlikwidować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

krawędziaki o przekroju 125x125 mm, 

 

klamry i jarzma, 

 

gwoździe, 

 

młotek, 

 

piła lub pilarka, 

 

składana miarka drewniana lub stalowa, 

 

ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3 Przygotowanie podłoża pod rusztowania 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ zasady i kolejność przygotowania terenu pod ustawienie rusztowań na podkładach. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  wypisać  kolejność  czynności  podczas  przygotowania  podłoża  pod  rusztowania  na 

podkładach, 

2)  określić zasady przygotowania terenu pod ustawienie rusztowań,  
3)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
4)  dokonać samooceny pracy.  
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj teren pod ustawienie rusztowania na podwalinach. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
2)  sprawdzić spadek terenu, 
3)  wykonać podwaliny poziome, 
4)  ułożyć podwaliny na podłożu, 
5)  ustawić stojak na podwalinie, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny pracy, 
8)  zlikwidować stanowisko pracy.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

tekst przewodni, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poziomnica, 

 

krawędziaki o przekroju 125 x 125 mm, 

 

piła lub pilarka, 

 

ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4

Elementy komunikacyjne i zabezpieczające

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj pion komunikacyjny o wysokości 4 m i długości 5 m z drabinami i bortnicami.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp, 
2)  ustalić z kolegą, z którym będziesz wykonywał ćwiczenie podział ról, 
3)  przygotować bale i deski, 
4)  przygotować gwoździe, 
5)  przygotować narzędzia, 
6)  wykonać dwie drabiny, 
7)  przyciąć deski do wykonania bortnic i poręczy, 
8)  ustawić drabiny do rusztowania, 
9)  przybić bortnice i poręcze, 
10)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
11)  zlikwidować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania i uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

bale i deski, 

 

piłka lub pilarka, 

 

składana miarka drewniana lub stalowa, 

 

gwoździe, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj schodnie długości 2 m i szerokości 0,9 m. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 
2)  przygotować deski, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

3)  przygotować gwoździe, 
4)  przygotować narzędzia, 
5)  wykonać bieg schodni, 
6)  oprzeć bieg na leżniach, 
7)  przybić odbojnice, 
8)  wykonać poręcz, 
9)  zaprezentować wykonaną pracę, 
10)  dokonać samooceny ćwiczenia., 
11)  zlikwidować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

tekst przewodni, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

deski, 

 

gwoździe, 

 

składana miarka drewniana lub stalowa, 

 

piłka lub pilarka, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Przyporządkuj  elementom  schodni  przedstawionym  na  rysunku  ich  nazwy  zapisane  na 

kartkach samoprzylepnych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie przyjrzeć się rysunkowi przekazanemu przez nauczyciela, 
2)  przeczytać na przygotowanych kartkach samoprzylepnych nazwy elementów schodni, 
3)  przyporządkować i nakleić nazwy na rysunku, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

tekst przewodni, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rysunek schodni, 

 

kartki samoprzylepne z nazwami elementów schodni, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.5. Zasady  montażu  i  demontażu  rusztowań  stojakowych 

drewnianych  

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ kolejność wykonania montażu rusztowania stojakowego na podstawie modelu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć elementy rusztowania na modelu, 
2)  przeanalizować kolejność łączenia elementów, 
3)  wypisać w punktach kolejność wykonanych czynności podczas montażu, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

metoda projektów, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

model rusztowania, 

 

kartka papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokończ  montaż  rusztowania  stojakowego  jednorzędowego  z  dłużyc  mając  ustawione 

stojaki.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  ustalić z kolegą, z którym będziesz wykonywał ćwiczenie podział ról, 
3)  dobrać deski do wykonania elementów rusztowania, 
4)  dobrać narzędzia i sprzęt, 
5)  przybić podłużnicę, 
6)  wykonać leżnie, 
7)  zamocować pomost, 
8)  przybić odbojnicę i poręcz, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

9)  przybić krzyżulce, 
10)  ustawić drabinę, 
11)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
12)  dokonać samooceny ćwiczenia,  
13)  zlikwidować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko z ustawionymi stojakami, 

 

deski, 

 

gwoździe, 

 

młotek, 

 

piła lub pilarka, 

 

składana miarka drewniana lub stalowa, 

 

ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Zdemontuj rusztowanie stojakowe o wysokości 4 m i długości 3 m. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać instrukcję demontażu rusztowania stojakowego, 
2)  przygotować narzędzia do wykonania pracy, 
3)  zdjąć poręcze, 
4)  zdemontować odbojnicę, 
5)  zdemontować krzyżulce z górnego pomostu, 
6)  zdjąć leżnie, 
7)  zdjąć podłużnice,  
8)  zdjąć stojaki, 
9)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
10)  zlikwidować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rusztowanie stojakowe, 

 

instrukcja demontażu rusztowania stojakowego, 

 

narzędzia do demontażu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.6. Zasady bhp przy montażu i pracy na rusztowaniach 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  sposoby  zapobiegania  zagrożeniom,  jakie  występują  podczas  prac  przy  montażu 

i eksploatacji rusztowań. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć  film,  w  którym  przedstawione  są  sposoby  zapobiegania  zagrożeniom  podczas 

montażu i eksploatacji rusztowań, 

2)  wypisać sposoby zapobiegania zagrożeniom występującym podczas montażu i eksploatacji 

rusztowań zauważone podczas oglądania filmu, 

3)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film,  w  którym  przedstawione  są  sposoby  zapobiegania  zagrożeniom  podczas  montażu 
i eksploatacji rusztowań, 

 

kartka papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wybierz spośród przedstawionych środków ochrony osobistej i odzieży roboczej te, które 

stosuje cieśla wykonujący rusztowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać części odzieży i ochrony osobistej, które stosuje cieśla, 
2)  zapisać w zeszycie nazwy środków ochrony osobistej i odzieży ochronnej, które wybrał, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna, 

 

środki ochrony osobistej, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  i  demontaż 
rusztowań drewnianych”. 

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

 

zadania 1 - 16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17 - 21 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d,  2.  a,  3. d, 4. b, 5. b, 6. c, 7. c, 8. b, 9. a, 10. d, 11. c, 
12. b, 13. b, 14. b, 15. d, 16. b, 17. a, 18. a, 19. c, 20. d, 21. b. 

 

Plan testu 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić zastosowanie rusztowań na 
wysuwnicach. 

Rozpoznać rodzaj rusztowania na rysunku. 

Określić minimalną długość gwoździ do zbijania 
elementów rusztowań. 

Określić zastosowanie krawędziaków. 

Określić wysokość kondygnacji rusztowania. 

Rozpoznać na rysunku sposób połączenia stojaka 
dłużycy z podłużnicą. 

Ustalić wysokość, na której spocznikami należy 
przedzielić drabiny służące do komunikacji. 

Ustalić zależność głębokości zakopania stojaków 
w zależności od rodzaju gruntu. 

Rozróżnić element stanowiący komunikację 
między pomostem a terenem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

10 

Rozpoznać na rysunku oznaczenia elementów 
rusztowania stojakowego jednorzędowego. 

11 

Zaplanować kolejność montowania elementów 
rusztowania. 

12 

Ustalić kolejność demontażu elementów 
rusztowania.  

13 

Określić potrzebę wykonania schodni przy 
budowie rusztowań. 

14 

Określić wysokość, przy której pomosty należy 
zabezpieczyć poręczami. 

15 

Dobrać materiał stosowany do wykonania 
stojaków w rusztowaniach z dłużyc. 

16 

Określić środki ochrony osobistej stosowane 
podczas montażu rusztowań. 

17 

Określić maksymalną wilgotność drewna do 
wykonania rusztowania. 

PP 

18  Obliczyć ilość desek do wykonania schodni. 

PP 

19 

Określić warunek rozpoczęcia prac na 
rusztowaniach. 

PP 

20  Określić zastosowanie leżni. 

PP 

21  Obliczyć ilość drewna do wykonania stojaków. 

PP 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna jest poprawna; wybierz ją i zaznacz 
kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  w  części  II  są  zadania  z poziomu  ponadpodstawowego  i  te mogą  przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  zadań  od 17 
do 21). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź,  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Rusztowania na wysuwnicach stosuje się do wykonywania robót: 

a)  elewacyjnych i konserwacyjnych. 
b) murowych i licowania ścian zewnętrznych. 
c)  wykończeniowych i obróbek blacharskich. 
d) na wyższych i niedostępnych kondygnacjach budynku.  

 

2.  Na rysunku przedstawione jest rusztowanie: 

a)  ramowe. 
b) stojakowe. 
c)  drabinowe. 
d) na wysuwnicach. 

 
 
 
 
 
 
 
3.  Do  zbijania  elementów 

rusztowań należy używać gwoździ o minimalnej długości: 
a)  30 mm. 
b) 55 mm. 
c)  60 mm. 
d) 75 mm.  

 

4.  Krawędziaki służą do wykonywania: 

a)  tężników. 
b) stojaków. 
c)  pomostów. 
d) krzyżulców. 

 
5.  Wysokość kondygnacji rusztowania powinna wynosić: 

a)  1,8 ÷ 2,0 m. 
b) 2,0 ÷ 2,2 m. 
c)  3,0 ÷ 3,5 m. 
d) 3,5 ÷ 4,0 m.  

 
6.  Na rysunku przedstawione jest połączenie stojaka dłużycy z podłużnicą za pomocą: 

a)  klamer i jarzm. 
b) pęta z nakładkami. 
c)  pęta z linki stalowej. 
d) klamer wbijanych w zygzak.  

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

7.  Spocznikami  należy  przedzielić  drabiny  służące  do  komunikacji,  gdy  ich  wysokość 

przekracza: 
a)  4 m. 
b) 10 m. 
c)  12 m. 
d) 20 m.  

 

8.  W gruntach słabych stojaki rusztowań powinno się wkopać na głębokość co najmniej: 

a)  30 cm. 
b) 60 cm. 
c)  90 cm. 
d) 100 cm. 

 
9.  Komunikację między pomostem a terenem zapewniają: 

a)  drabiny. 
b) krzyżulce. 
c)  odbojnice. 
d) pochylnie. 

 
 

10.  Na  rysunku  przedstawione  jest  rusztowanie  stojakowe  jednorzędowe  drewniane.  Cyfrą 

jeden oznaczono: 

a)  leżnię. 
b) stojak. 
c)  pomost. 
d) krzyżulec. 

 

 

11.  Po  ustawieniu  stojaków  i  podparciu  dwiema  skośnymi  deskami  w  następnej  kolejności 

należy montować: 
a)  leżnie, pomost, krzyżulce, podłużnice, drabiny, poręcz i odbojnice. 
b) krzyżulce, leżnie, pomost, odbojnice, podłużnice, poręcz i drabiny. 
c)  podłużnice, leżnie, pomost, odbojnice, poręcz, drabiny i krzyżulce. 
d) podłużnice, pomost, odbojnice, leżnie, drabiny, poręcz i krzyżulce. 

 
12.  Demontaż rusztowań należy rozpocząć od zdjęcia: 

a)  krzyżulców, poręczy i pomostu. 
b) poręczy, odbojnicy i krzyżulców. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

c)  odbojnicy, pomostu i krzyżulców. 
d) pomostu, krzyżulców i poręczy. 
 

13.  Rusztowania wyposaża się w schodnie, gdy: 

a)  nie ma możliwości ustawienia drabin. 
b) planowane jest ręczne donoszenie materiałów. 
c)  prace będą wykonywane na dużych wysokościach.  
d) na rusztowaniu przebywa duża grupa robotników. 
 

14.  Poręczami zabezpiecza się pomosty o wysokości większej niż: 

a)  1 m. 
b) 2 m. 
c)  3 m. 
d) 4 m. 

 
15.  Do wykonania stojaków w rusztowaniach z dłużyc stosuje się: 

a)  deski o grubości 25 mm. 
b) deski o grubości 38 mm. 
c)  krawędziaki o wymiarach 125x125 mm. 
d) okrąglaki o średnicy minimum 120 mm. 
 

16.  Podczas montażu rusztowań należy stosować oprócz odzieży ochronnej: 

a)  maski przeciwpyłowe. 
b) kaski i pasy ochronne. 
c)  kaski i okulary ochronne. 
d) rękawice i maski ochronne. 

 
17.  Wilgotność drewna użytego do wykonania rusztowania nie powinna być większa niż: 

a)  23%. 
b) 25%. 
c)  28%. 
d) 30%. 

 
18.  Ilość  desek  grubości 38  mm  i  długości  2 m,  które  trzeba  przygotować  do  wykonania 

schodni o szerokości biegu 1,05 m, jeśli szerokość desek wynosi 175 mm, to: 
a)  6 sztuk. 
b) 8 sztuk. 
c)  12 sztuk. 
d) 16 sztuk. 

 
19.  Prace na rusztowaniach można rozpocząć po: 

a)  dokonaniu odbioru przez brygadzistę. 
b) zakończeniu montażu rusztowania. 
c)  dokonaniu odbioru przez kierownika budowy. 
d) sprawdzeniu rusztowania przez nadzór budowlany. 

 
20.  Jednym z elementów rusztowań stojakowych są leżnie, które: 

a)  chronią narzędzia i sprzęt przed upadkiem. 
b) usztywniają stojaki i służą do komunikacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

c)  służą do układania pomostów i mocowania balustrad. 
d) wiążą rusztowanie z budowlą i służą do układania pomostów. 

 
21.  Do  wykonania  rusztowania  stojakowego  jednorzędowego  potrzeba  6  stojaków 

z krawędziaków  o  przekroju  125x125  mm.  Wysokość  każdego  z  nich  wynosi  4 m.  Ilość 
drewna potrzebna do wykonania wszystkich stojaków to: 
a)  0,0375 m³. 
b) 0,375 m³. 
c)  3,75 m³. 
d) 37,5 m³. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

          12. 

 

13. 

 

          14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

Razem:   

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  i  demontaż 
rusztowań drewnianych” 

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

 

zadania 1 - 16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17 - 21 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b, 2. b, 3. c, 4. b, 5. c, 6. b, 7. c, 8. d, 9. c, 10. d, 11. b, 
12. b, 13. d, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. c, 19. b, 20. d, 21. d. 

 

Plan testu 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Ustalić przekroje stojaków rusztowań 
wykonanych z krawędziaków. 

Rozpoznać rodzaj rusztowania przedstawionego 
na rysunku. 

Rozróżnić nazwę elementów służących do 
usztywnienia stojaków rusztowań. 

Określić wysokość, do której wykonuje się 
pojedyncze stojaki deskowań drewnianych. 

Rozpoznać schemat, na którym przedstawiono 
łączenie stojaków podwójnych z krawędziaków 
mijankowo za pomocą jarzm. 

Ustalić pod jakim kątem w rusztowaniu 
stojakowym łączy się tężniki do stojaków. 

Rozpoznać na rysunku oznaczenia elementów 
rusztowania stojakowego jednorzędowego 
drewnianego

8. 

Ustalić sposób przygotowania podłoża pod 
rusztowanie w terenie ze spadkiem powyżej 
10%. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Określić % nachylenia drabiny do komunikacji 
między pomostem rusztowania, a terenem.  

10 

Określić sposób ustawienia drabin o wysokości 
powyżej 12 m służących do komunikacji. 

11 

Określić wysokość, od której roboty przy 
montażu rusztowań mogą wykonywać 
pracownicy pełnoletni. 

12 

Wskazać minimalną szerokość w świetle biegu 
schodni wykonanych z desek. 

13 

Określić sposób układania leżni przy montażu 
rusztowań stojakowych drewnianych.  

14 

Rozróżnić element rusztowania stojakowego, 
który chroni narzędzia i materiały przed 
spadnięciem z pomostu. 

15 

Obliczyć ilość dłużyc do wykonania 6 słupów 
rusztowania. 

16 

Wskazać element, który służy do zabezpieczenia 
pomostu znajdującego się na wysokości większej 
niż 2 m. 

17 

Obliczyć ilość drewna potrzebną do wykonania 
stojaków. 

PP 

18  Obliczyć ilość desek do wykonania podestu. 

PP 

19 

Określić sposób ustawiania stojaków  
w rusztowaniach stojakowych dwurzędowych. 

PP 

20 

Określić minimalną długość zakładek dolnej 
warstwy pomostu na jakie mogą być łączone 
deski na leżniach.  

PP 

21 

Określić, kto powinien sprawdzać stan 
rusztowania co 10 dni. 

PP 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  w  części  II  są  zadania  z  poziomu ponadpodstawowego i  te  mogą  przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  zadań  od  17 
do 21). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź,  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Przekroje stojaków rusztowań wykonane z krawędziaków mają najczęściej wymiary: 

a)  100 x 100 mm. 
b) 125 x 125 mm. 
c)  150 x 150 mm. 
d) 200 x 200 mm. 

 

2.  Na rysunku przedstawione jest rusztowanie: 

a)  ramowe. 
b) drabinowe. 
c)  stojakowe. 
d) na wysuwnicach. 

 

3.  Do usztywnienia stojaków rusztowań służą: 

a)  leżnie. 
b) podpórki. 
c)  krzyżulce. 
d) odbojnice. 

 
4.  Jako pojedyncze wykonuje się stojaki deskowań drewnianych o wysokości do: 

a)  10m. 
b) 20m. 
c)  30m. 
d) 40m. 

 
5.  Łączenie  stojaków  podwójnych  z  krawędziaków,  mijankowo  za  pomocą  jarzm 

przedstawiono schemacie: 
a)  a. 
b) b. 
c)  c. 
d) d. 

 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

6.  W rusztowaniu stojakowym usztywnienie w płaszczyźnie równoległej do ściany wykonuje 

się za pomocą tężników, które przybija się do stojaków pod kątem: 
a)  30º. 
b) 45º. 
c)  50º. 
d) 55º. 

 
7.  Numerem 1 na rysunku przedstawiającym rusztowanie oznaczono 

a)  stojak. 
b) poręcz. 
c)  pomost. 
d) podpórkę. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

8.  Przygotowując  podłoże  pod  rusztowanie  w  terenie  ze  spadkiem  powyżej  10%,  należy 

wykonać: 
a)  wymianę gruntu. 
b) podsypkę z piasku. 
c)  utwardzenie terenu. 
d) podwaliny poziome. 

 
9.  Drabiny  do  komunikacji  między  pomostem  rusztowania,  a  terenem  powinny  być 

ustawione w jednym pionie komunikacyjnym z nachyleniem nie przekraczającym: 
a)  40%. 
b) 55%. 
c)  65%. 
d) 70%. 

 

10.  Drabiny o wysokości powyżej 12 m służące do komunikacji należy: 

a)  oprzeć o pomost. 
b) wzmocnić tężnikami. 
c)  połączyć ze sobą klamrami lub jarzmami. 
d) podzielić na odcinki poprzedzielane spocznikami. 

 

11.  Tylko  pracownicy  pełnoletni  mogą  wykonywać  prace  przy  montażu  rusztowań  powyżej 

wysokości: 
a)  2,0 m. 
b) 3,0 m. 
c)  4,0 m. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

d) 5,0 m. 

 
12.  Szerokość w świetle biegu schodni wykonanych z desek powinna wynosić co najmniej: 

a)  0,6 m. 
b) 0,8 m. 
c)  1,0 m. 
d) 1,2 m. 

13.  Przy montażu rusztowań stojakowych drewnianych układanie leżni najlepiej wykonywać: 

a)  ze zwyżki. 
b) z podestów. 
c)  ze schodni. 
d) z rozstawionych drabin lub kozłów. 

 
14.  Przed spadnięciem z pomostu narzędzi i materiałów z rusztowania stojakowego chroni: 

a)  podpórka. 
b) odbojnica. 
c)  podłużnica. 
d) daszek ochronny. 

 
15.  Do  wykonania  6  słupów  rusztowania  należy  użyć  dłużyce  o  średnicy  120 mm  i  długości 

3 m, należy zakupić: 
a)  6,0 metrów bieżących dłużyc. 
b) 7,2 metrów bieżących dłużyc. 
c)  9,0 metrów bieżących .dłużyc 
d) 18,0 metrów bieżących dłużyc. 

 
16.  Do  zabezpieczenia  pomostu  znajdującego  się  na  wysokości  większej  niż  2 m  należy 

zastosować: 
a)  poręcz. 
b) bortnicę. 
c)  odbojnicę. 
d) balustradę. 

 
17.  Do  wykonania  rusztowania  potrzeba  10  stojaków  wykonanych  z  krawędziaków 

o przekroju 125x125 mm. Wysokość każdego z nich wynosi 4 m. Ilość drewna potrzebna 
do wykonania wszystkich stojaków to: 
a)  0,0625 m³. 
b) 0,0725 m³. 
c)  0,625 m³. 
d) 0,725 m³. 

 
18.  Jeśli  mamy  do  dyspozycji  deski  dwumetrowe,  a  ich  szerokość  wynosi  125  mm,  to  ilość 

desek do wykonania podestu o wymiarach 2,0 x 1,0 m, jaką należy przygotować to: 
a)  5 sztuk. 
b) 7 sztuk. 
c)  8 sztuk. 
d) 10 sztuk. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

19.  W  rusztowaniach  stojakowych  dwurzędowych  drewnianych  co  trzeci  stojak  wewnętrzny 

powinien być ustawiony w odstępach nie większych niż 4,4 m i: 
a)  wzmocniony klamrami. 
b) umocowany do muru. 
c)  oparty na podkładce. 
d) wbijany w ścianę. 
 

20.  Deski  dolnej  warstwy  pomostu  mogą  być  łączone  na  leżniach  na  zakładkę  długości  nie 

mniejszej niż: 
a)  50 mm. 
b) 100 mm. 
c)  200 mm. 
d) 300 mm. 

 
21.  Stan rusztowania co 10 dni powinien sprawdzać: 

a)  cieśla. 
b) majster. 
c)  kierownik. 
d) konserwator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

Razem:   

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

7. LITERATURA 

 
1.  Lenkiewicz W., Zdziarska Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998 
2.  Lenkiewicz W., Technologia ciesielstwa. PWSZ, Warszawa. 19 
3.  Martinek W., Szymański. E.: Murarstwo i tynkarstwo. WSiP, Warszawa 1999 
4.  Panas J.(red): Poradnik majstra budowlanego. ARKADY. Warszawa 2005 
5.  Rozporządzenie  Ministra  Infrastruktury  z  dnia  6  lutego  2003  r  w  sprawie 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  wykonywania  robót  budowlanych  (Dz.U. 
z 2003 r. Nr 47) 

6.  Czasopisma: 
7.  Materiały budowlane, 
8.  Murator.