background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Zbigniew Gregorczyk 
 
 
 
 
 

Uszlachetnianie okrywy włosowej  skór 744[03]Z3.04 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

dr inż. Tadeusz Sadowski 

dr inż. Jan Żarłok 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Zbigniew Gregorczyk 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Zdzisław Feldo 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[03].Z3.04 
„Uszlachetnianie okrywy włosowej skór” zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu garbarz skór. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 SPIS TREŚCI 
 

1. Wprowadzenie 

3

 

2. Wymagania wstępne   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Cele kształcenia 

6 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

7 

5. Ćwiczenia 

9 

5.1. Barwniki i ich podział 

5.1.1. Ćwiczenia 

5.2. Barwienie okrywy włosowej innymi rodzajami barwników 

11 

5.2.1. Ćwiczenia 

11 

5.3. Uszlachetnianie okrywy włosowej skóry futerkowych metodą polofiksowania 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

16 

7. Literatura 

24 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.

 

WPROWADZENIE 

Treści  zawarte  w  tym  poradniku  są  przeznaczone  dla  nauczyciela  prowadzącego 

nauczanie zawodowe w systemie modułowym w szkole kształcącej w zawodzie garbarz skór 
744[03].Z3. Jednostka modułowa zawiera: 
– 

wymagania wstępne, 

– 

szczegółowe cele kształcenia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

środki dydaktyczne, wskazania metodyczne do realizacji materiału nauczania, propozycje 
metod sprawdzania i oceny osiągnięć edukacyjnych ucznia, 

– 

wykaz literatury z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.  
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
– 

pokazu z objaśnieniem, 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 

Treści kształcenia jednostki modułowej zostały ujęte w tematach: 

1.  Barwniki i ich podział. 
2.  Barwienie okrywy włosowej innymi rodzajami barwników. 
3.  Uszlachetnianie okrywy włosowej skór futerkowych metodą polofiksowania. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania.  

W rozdziale tym podano również: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktację zadań i uczenia się, 

– 

propozycje norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych.  

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy 

W  czasie  realizacji  programu  uczeń  musi  przestrzegać  regulaminów,  przepisów 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  instrukcji  przeciwpożarowych,  wynikających  z  rodzaju 
wykonywanych prac. Z tymi przepisami należy zapoznać uczniów podczas trwania nauki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

744[03].Z3.04 

Uszlachetnianie okrywy  

włosowej skór 

744[03].Z3.05 

Uszlachetnianie tkanki 

skórnej skór z włosem 

744[03].Z3 

Technologia wykończenia  

i uszlachetniania skór z włosem 

744[03].Z3.01 

Natłuszczanie skór z okrywą  

włosową 

744[03].Z3.02 

Suszenie skór wyprawionych 

z okrywą włosową 

744[03].Z3.03 

Przygotowanie skór  

wyprawionych z okrywą włosową do 

uszlachetniania 

744[03].Z3.06 

Ocena jakościowa, 

rozsortowanie i przechowywanie  

skór wyprawionych z okrywą włosową 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.

 

WYMAGANIA

 

WSTĘPNE 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Uszlachetnianie  okrywy 

włosowej skór” uczeń powinien umieć: 

 

odczytywać  i  stosować  instrukcje  technologiczne  dotyczące  czynności  i  operacji  
natłuszczania oraz  przygotowania skór do uszlachetniania,  

– 

przygotowywać skóry do chemicznego, termicznego i mechanicznego uszlachetniania, 

– 

sporządzać  kąpiele  umartwiającą,  zaprawiającą  i  barwiącą  włos  zgodnie  z  instrukcją 
technologiczną, 

 

stosować  podstawowe  metody  badania    organoleptycznego  skór  przeznaczonych  do 
barwienia, 

 

rozpoznawać sposoby przygotowania skór do barwienia, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

dobierać i stosować odzież ochrony osobistej na stanowiskach mechanicznej i chemicznej 
obróbki skór,  

 

stosować  zasady  bezpiecznej  pracy  i  ochrony  środowiska  przy  obsłudze  maszyn 
i urządzeń oraz transportu skór między stanowiskami pracy, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

pracować w grupie i indywidualnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE

 

KSZTAŁCENIA 

Po realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

rozróżnić i scharakteryzować metody uszlachetniania okrywy włosowej skór, 

 

rozpoznać rodzaje barwników, 

 

dobrać barwnik do rodzaju skór, 

 

przeprowadzić proces barwienia włosa, kontrolować parametry technologiczne, 

 

sporządzić zestaw aparatury do uszlachetniania włosa, 

 

określić cel i sposoby prowadzenia procesu polofiksowania, 

– 

wykonać proces polofiksowania okrywy włosowej, 

 

określić sposób i znaczenie prowadzenia uplastyczniania skór, 

 

ocenić prawidłowość przeprowadzenia procesu barwienia, 

 

zorganizować  stanowiska  do    procesów  barwienia  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  
i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.

 

PRZYKŁADOWE

 

SCENARIUSZE

 

ZAJĘĆ 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ..................................................................................................................... 
Modułowy program nauczania:     Garbarz skór 744[03]. 
Moduł:          

 

Technologia wykończania i uszlachetniania skór z włosem 744[03].Z3 

Jednostka modułowa: „Uszlachetnianie okrywy włosowej skór” 744[03].Z3.04 

Temat:     Porównywanie okrywy włosowej skór uszlachetnionych różnymi metodami. 
Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  skór  barwionych  różnymi  

barwnikami. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

opisać wygląd skór po barwieniu różnymi barwnikami, 

− 

opisać wygląd skór po barwieniu różnymi metodami, 

− 

określać jakość wybarwień, 

− 

porównywać wpływ metod na jakość skór,

 

− 

wskazywać wady powstałe w procesie wybarwiania okrywy włosowej.

 

− 

wyjaśnić cel uszlachetniania okrywy włosowej. 

Metody nauczania: 

− 

ćwiczenia praktyczne 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupowa 

Czas: 90 minut 
Środki dydaktyczne: 

− 

katalogi próbek skór po wybarwieniu, 

− 

katalogi z wadami skór po wybarwieniu, 

− 

skóry po różnych metodach wybarwiania. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Powitanie uczniów. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  
3.  Podział na grupy ćwiczeniowe. 
4.  Rozdanie katalogów. 
5.  Przydział próbek skór. 
6.  Porównywanie próbek skór uszlachetnionych różnymi metodami.  
7.  Zapisanie wniosków w zeszytach. 
8.  Zaprezentowanie wniosków dla całej grupy. 

Zakończenie zajęć 

Praca domowa 
Na podstawie wiadomości teoretycznych dokonaj porównania skór po barwieniu barwnikami 
utlenialnymi. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ..................................................................................................................... 

Modułowy program nauczania:     Garbarz skór 744[03]. 
Moduł:          

 

Technologia wykończania i uszlachetniania skór z włosem 744[03].Z3 

Jednostka modułowa: „Uszlachetnianie okrywy włosowej skór” 744[03].Z3.04 

Temat:     Barwienie okrywy włosowej barwnikami utlenialnymi 
Cel ogólny: zapoznanie uczniów z budową, podziałem  i technikami uszlachetniania skór 

futerkowych za pomocą barwników utlenialnych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

określać budowę chemiczną barwników utlenialnych, 

− 

podać podział barwników utlenialnych, 

− 

wymieniać ich przedstawicieli, 

− 

wyjaśniać zasady barwienia okrywy włosowej. 

 
Metody nauczania: 

− 

wykład z elementami pokazu 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna 

Czas: 45 minut 
Środki dydaktyczne: 

− 

przezrocza przedstawiające budowę i podział barwników utlenialnych, 

− 

schematy technologiczne procesów uszlachetniania okrywy włosowej, 

− 

opisy i instrukcje technologiczne procesów barwienia włosa skór, 

− 

katalogi próbek skór wybarwionych barwnikami utlenialnymi,. 

− 

plansze obrazujące procesy uszlachetniania włosa skór. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Powitanie uczniów. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  
3.  Omówienie budowy barwników utlenialnych. 
4.  Wymienienie przedstawicieli tej grupy barwników. 
5.  Pokaz  schematów  i  omówienie  procesu  technologicznego  barwienia  okrywy 

włosowej barwikami utlenialnymi. 

6.  Omówienie zalet i wad barwienia barwnikami utlenialnymi. 
7.  Pokaz próbek skór wybarwionych przy użyciu barwników utlenialnych 
8.  Uczniowie robią notatki z wykładu. 
9.  Nauczyciel  pyta  uczniów  czy  mają  jakieś  pytania  i  ewentualnie  udziela  na  nie 

odpowiedzi. 

Zakończenie zajęć 

Praca domowa 
Na podstawie wiadomości uzyskanych w trakcie zajęć podaj zasadę barwienia futraminami. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5.

 

ĆWICZENIA 

5.1. Barwniki i ich podział  

5.1.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Porównaj  barwienie  okrywy  włosowej  barwnikami  kwasowymi  przy  zastosowaniu  

różnych temperatur kąpieli. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym barwienia okrywy włosowej, 
2)  zapoznać się z metodyką kąpielowego barwienia okrywy barwnikami kwasowymi, 
3)  dobrać odczynniki do sporządzania kąpieli, 
4)  wykonać operację barwienia w kąpielach o różnych temperaturach, 
5)  porównać otrzymane wybarwienia, 
6)  ocenić i wybrać najlepszy efekt wykonanej próby, 
7)  zaprezentować wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

bębenki szklane typu Wacker z aparatem do obracania i podgrzewania, 

− 

próbki skóry z włosem, 

− 

barwniki kwasowe, 

− 

waga do ważenia odczynników, 

− 

stół roboczy, 

− 

termometr, 

− 

metodyki prowadzenia zaprawiania i barwienia, 

− 

odzież ochronna. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  barwienie  za  pomocą  Futraminy  D  stosują  różne  jej  stężenie.  Zaprawa  dla 

wszystkich skór jest taka sama. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem i techniką wykonania operacji zaprawiania, 
2)  zapoznać się z metodyką przeprowadzenia ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

3)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp, 
4)  przeprowadzić operację barwienia stosując różne stężenia Futraminy D, 
5)  przeprowadzić  operację  utleniania  stosując  jednakową  ilość  środka  utleniającego  

do każdej kąpieli, 

6)  dokonać oceny okrywy włosowej po barwieniu i  zaprezentować wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

urządzenia do barwienia, 

− 

próbki skór, 

− 

zestaw bębenków szklanych z aparatem do obracania, 

− 

środki chemiczne do barwienia, 

− 

boczek lub paleta do układania skór, 

− 

stół roboczy lub blat, 

− 

odzież ochronna. 

 

Ćwiczenie 3 

Przeprowadź przyciemnienie okrywy włosowej skór lisa. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  barwienia  okrywy  włosowej  metodą 

szczotkową 

2)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
3)  dobrać barwniki i przygotować ich roztwór, 
4)  przeprowadzić operację barwienia, 
5)  odłożyć skóry do odleżenia, 
6)  wysuszyć skóry i ocenić efekt wybarwienia, 
7)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

skóry lisa,  

− 

metodyka barwienia szczotkowego, 

− 

środki do barwienia, 

− 

perhydrol, 

− 

stół roboczy, 

− 

szczotka, 

− 

waga do ważenia środków chemicznych, 

− 

odzież ochronna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.2. Barwienie okrywy włosowej innymi rodzajami barwników 

5.2.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Porównaj  wybarwienie  okrywy  włosowej  skór  nutrii  i  owczych  za  pomocą  barwników 

kwasowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem teoretycznym jednostki modułowej, 
2)  zapoznać się z techniką przygotowania skór do barwienia, 
3)  omówić wybarwienie okrywy włosowej skór nutrii, 
4)  omówić wybarwienie okrywy włosowej skóry owczej,  
5)  omówić wady i zalety wybarwień poszczególnych rodzajów skór,  
6)  dokonać analizy porównawczej, 
7)  spostrzeżenia i wnioski zapisać w dzienniczku ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, obserwacja 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

skóry owcze, 

– 

skóry nutrii, 

– 

stół roboczy, 

– 

katalogi wybarwień. 

 
Ćwiczenie 2 

Porównaj  wybarwienia  okrywy  włosowej  przedstawionych  próbek.  Scharakteryzuj 

poszczególne rodzaje wybarwień. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym barwienia, 
2)  dokonać oględzin skór, 
3)  w  formie  tabelarycznej  zapisać  pochodzenie  skóry,    określić  jak  została  wybarwiona  

i scharakteryzować wybarwienie, 

4)  zaprezentować wnioski. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, objaśnienia, obserwacje 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

próbki różnych skór wybarwionych wieloma metodami, 

− 

katalogi skór wybarwionych, 

− 

podświetlany stół roboczy, 

− 

odzież ochronna. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeprowadź operację barwienia skór owczych barwnikami kadziowymi. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem teoretycznym jednostki modułowej, 
2)  przygotować stanowisko do przeprowadzenia ćwiczenia, 
3)  zapoznać się metodyką prowadzenia procesu barwienia barwnikami kadziowymi, 
4)  odważyć środki chemiczne potrzebne do przeprowadzenia ćwiczenia, 
5)  przeprowadzić operację umartwiania, 
6)  przeprowadzić operację barwienia, 
7)  przeprowadzić proces utrwalenia barwnika, 
8)  scharakteryzować skóry po barwieniu, 
9)  spostrzeżenia i wnioski zapisać w dzienniczku ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, objaśnienia, obserwacje 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

urządzenia do przeprowadzenia ćwiczenia, 

– 

skóry owcze lub jagnięce, 

– 

boczki na skóry, 

– 

środki umartwiające, 

– 

barwniki, 

– 

waga do odważania środków chemicznych, 

– 

zlewki, 

– 

instrukcja BHP, 

– 

specjalistyczna odzież ochronna, 

– 

rękawice gumowe, okulary ochronne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 4 

Przeprowadź proces barwienia skór króliczych przy pomocy barwników zawiesinowych. 

Scharakteryzuj okrywę włosową po wybarwieniu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem teoretycznym jednostki modułowej, 
2)  zapoznać się z metodyką barwienia skór barwnikami zawiesinowymi, 
3)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp, 
4)  wybrać odczynniki i środki chemiczne potrzebne do sporządzenia kąpieli barwiącej, 
5)  przeprowadzić proces barwienia, 
6)  wypłukać skór i zostawić do dalszej obróbki, 
7)  spostrzeżenia i wnioski zapisać w dzienniczku ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, objaśnienia, obserwacje 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

bębenki szklane typu Wacker z aparatem do obracania i pogrzewania, , 

– 

skóry królicze, 

– 

boczki na skóry, 

– 

metodyka barwienia barwnikami kadziowymi, 

– 

instrukcja BHP, 

– 

odczynniki i środki chemiczne do barwienia, 

– 

waga do odważania środków chemicznych, 

– 

zlewki, 

– 

odzież ochronna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

5.3.  Uszlachetnianie okrywy włosowej  skóry futerkowych  metodą 

polofiksowania 

5.3.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Porównaj skóry owcze po procesie polofiksowania przed i po barwieniu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się wiadomościami z zakresu umartwiania, 
2)  zapoznać się wiadomościami dotyczącymi polofiksowania, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z wymogami bhp, 
4)  przeprowadzić proces barwienia skór, 
5)  wykonać operację polofiksowania skór wybarwionych, 
6)  przeprowadzić polofiksowanie skór przed barwieniem, 
7)  dokonać analizy porównawczej skór po polofiksowaniu przed i po wybarwieniu, 
8)  spostrzeżenia i wnioski zapisać w dzienniczku ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, obserwacje 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do ćwiczeń,  

– 

stół roboczy, 

– 

waga do ważenia środków chemicznych, 

– 

zlewki, 

– 

próbki skór owczych, 

– 

formalina, 

– 

środki do barwienia, 

– 

bębenki szklane typu Wacker z urządzeniem do obracania, 

– 

odzież ochronna, 

– 

rękawice gumowe, okulary. 

 

Ćwiczenie 2 

Przeprowadź  proces  polofiksowania  okrywy  skór  owczych  roztworem  formaliny 

zawierającej środek powierzchniowo czynny. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wiadomościami na temat polofiksowania, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi prasowarki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z wymogami bhp, 
4)  przygotować roztwór do przeprowadzenia procesu polofiksowania, 
5)  przeprowadzić nawilżanie okrywy włosowej, 
6)  przeprowadzić prasowanie skór, 
7)  scharakteryzować okrywę włosową po przeprowadzonej operacji 
8)  spostrzeżenia i wnioski zapisać w dzienniczku. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, obserwacje. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

prasowarka,  

– 

instrukcja obsługi prasowarki, 

– 

odczynniki i środki chemiczne do polofiksowania, 

– 

waga, 

– 

skóry owcze do polofiksowania, 

– 

odzież ochronna. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeprowadź proces uszlachetniania okrywy włosowej  metodą szablonowania. Porównaj 

skóry przed i po szablonowaniu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  wiadomościami  o  uszlachetnianiu  okrywy  włosowej  za  pomocą 

szablonowania, 

2)  przygotować skóry do szablonowania: dokonać trzepania, czesania, strzyżenia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z wymogami bhp, 
4)  scharakteryzować wygląd skór przed barwieniem, 
5)  przygotować roztwór barwników, 
6)  przeprowadzi barwienie, 
7)  poddać skóry odleżeniu, 
8)  scharakteryzować wygląd skór po barwieniu, 
9)  spostrzeżenia i wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne, obserwacje. 

Środki dydaktyczne: 

–  szablony,  
–  maszyny  i  urządzenia  do  przygotowania  skór  do  szablonowania:  trzeparka,  czesarka, 

strzyżarka, 

–  instrukcja technologiczna uszlachetniania skór przez szablonowanie, 
–  odczynniki i środki chemiczne do barwienia, 
–  waga, 
–  skóry owcze, 
–  odzież ochronna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

6.

 

EWALUACJA

 

OSIĄGNIĘĆ

 

UCZNIA 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

TEST 1 

Do jednostki modułowej 744[03].Z3.04 „Uszlachetnianie okrywy włosowej skór” 

Test składa się z 21 zadań, z których: 

  zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 14-21 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za  każdą    prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 5 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

 
Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Znać cel barwienia okrywy włosowej 

2. 

Znać podział barwników  

3. 

Określić metodę otrzymywania imitacji 
ocelotów 

4.  

Określić rodzaj surowca do barwienia 
barwnikami naturalnymi 

5.  

Podać procesy poprzedzające 
barwienie barwikami anionowymi. 

6.  

Określić sposób prowadzenia procesu 
polofiksowania. 

7.  

Wyjaśnić cel uplastyczniania okrywy 
włosowej 

8.  

Dobrać parametry do barwienia 
barwnikami zawiesinowymi. 

9.  

Określić sposób barwienia barwnikami 
utlenialnymi. 

...nie barwią, 
...słabo, 
...keratyną włosa 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

10. 

Znać sposób barwienia przez barwniki 
metalokompleksowe o różnych 
układach. 

..tkankę skórną, 
…włos, 
... tkankę skórną 

11. 

Podać własności barwników 
kadziowych. 

..nierozpuszczalne, 
..kwasów 
...zasad 

12 

Podać techniki prowadzenia procesu 
uszlachetniania przez barwienie 
barwnikami utlenialnymi 

- kąpielowe, 
- szczotkowe, 
- natryskiwanie 

13. 

Podać podział barwników kwasowych 

- barwiące w 

środowisku słabo 
kwaśnym 

- barwiące w 

środowisku silnie 
kwaśnym 

14. 

Podać technikę barwienia barwnikami 
kadziowymi.  

- przygotowanie 

zasadowego 
roztworu 
barwnika, 

- barwienie 

właściwe, 

- utrwalenie 

wybarwienia 

15.  

Określić moment prowadzenia procesu 
polofiksowania. 

- po barwieniu, 
- przed barwieniem 

16. 

Znać budowę chemiczną barwnika 

PP 

17. 

Określić własności fizyczne 
barwników 

PP 

18.  

Określić operacje poprzedzające 
barwienie barwnikami kwasowo-
chromowymi 

PP 

19.  

Podać skład barwników utlenialnych 
dwuskładnikowych 

PP 

20. 

Określić wpływ roztworu zwilżającego 
na przebieg procesu polofiksowania 

PP 

...skraca, 
...prasowanie, 
...połysk, 
...puszystość 

21. 

Określić kiedy konieczne jest 
prowadzenie procesu polofiksowania 

PP 

...kwasowymi 
...kadziowymi 
...intensywne 
...równomierne 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
6.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszystkie wątpliwości.  
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz i sprawdź testy a wyniki  wpisz do arkusza zbiorczego. 
10. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

11. Ustal przyczyny niepowodzeń uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
12. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń  

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  21  pytań  dotyczących  przygotowania  barwienia  okrywy  włosowej.  Pytania 

1-15 są z poziomu podstawowego a pytania 16-21 z poziomu ponadpodstawowego.  

5.  Udziel odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

-  w  pytaniach  wielokrotnego  wyboru zaznacz  prawidłową  odpowiedź X (w  przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

-  w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 
-  w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy  będziesz miał satysfakcję z wykonania zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie   na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 minut.  
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja 

− 

zestaw zadań testowych 

− 

karta odpowiedzi  

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
Część I 
1.  Barwienie okrywy włosowej ma celu: 

a)  ujednolicenie barwy okrywy włosowej, 
b)  przygotowanie skór do garbowania, 
c)  przygotowanie skór futerkowych do natłuszczania, 
d)  przygotowanie skór do piklowania. 
 

2.  Futraminy należą do barwników: 

a)  kwasowych, 
b)  utlenialnych, 
c)  kwasowo-chromowych, 
d)  metalokompleksowych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

3.  Imitację ocelotów otrzymujemy przez: 

a)  prasowanie, 
b)  natryskiwanie, 
c)  szablonowanie 
d)  rozjaśnianie. 

 

4.  Do barwienia barwnikami naturalnymi wykorzystuje się skóry po: 

a)  garbowaniu,  
b)  piklowaniu, 
c)  umartwianiu, 
d)  natłuszczaniu. 

 

5.  Przed barwieniem skór barwnikami anionowymi okrywę włosową poddaje się: 

a)  prasowaniu, 
b)  czesaniu, 
c)  dogarbowaniu, 
d)  piklowaniu. 
 

6.  Polofiksowanie polega na: 

a)  zwilżaniu roztworem formaliny i prasowaniu, 
b)  natłuszczaniu okrywy włosowej, 
c)  płukaniu skór, 
d)  barwieniu. 

 

7.  Uplastycznienie okrywy włosowej ma na celu:  

a)  osłabieniu struktury wewnętrznej włókien keratynowych, 
b)  spęcznienie skór, 
c)  przygotowanie skór do suszenia, 
d)  umartwienie włosa. 

 

8.  Przy barwieniu barwnikami zawiesinowymi temperatura kąpieli wynosi: 

a)  10-20 

o

C, 

b)  40-60 

o

C, 

c)  30-35 

o

C, 

d)  80-85 

o

C. 

 

9.  Barwniki  utlenialne  ....................................  lub  barwią  ........................  gdyż  nie  mają 

zdolności wiązania się z  ............................................... 

 

10.  Barwniki  metalokompleksowe  o  układzie  1:1  barwią  ...........................  natomiast 

o układzie 2:1 barwią ........................... i ................. . 

 
11.  Barwniki  kadziowe  są    .................................  w  wodzie  i  w  rozcieńczonych  roztworach 

................ i ................... . 

 
12.  Jakimi technikami prowadzimy proces barwienia barwnikami utlenialnymi.  
 
13.  Jak dzielimy barwniki kwasowe. 
 
14.  Podaj etapy barwienia barwnikami kadziowymi. 
 
15.  Kiedy przeprowadzamy polofiksowanie? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Część II 

16.  Nośnikami barwy w barwnikach są grupy: 

a)  chromogenowe, 
b)  wodorotlenowe, 
c)  kwasowe, 
d)  sulfonowe. 
 

17.  Do nierozpuszczalnych w wodzie zaliczamy barwniki: 

a)  anionowe, 
b)  kationowe, 
c)  amfoteryczne, 
d)  siarkowe. 
 

18.  Barwienie barwnikami kwasowo-chromowymi przeprowadza się po: 

a)  zaprawianiu, 
b)  garbowaniu, 
c)  strzyżeniu, 
d)  natłuszczaniu. 
 

19.  Barwniki utlenialne dwuskładnikowe to: 

a)  pochodne kwasów, 
b)  stopy różnych półproduktów, 
c)  sole anilinowe, 
d)  związki metalokompleksowe. 
 

20.  Polofiksowanie  okrywy  włosowej  roztworami  formaliny  z  dodatkiem  alkoholu  ............. 

czas  odleżenia,  ułatwia  .....................  ,  wpływa  korzystnie  na  .................  i  ....................  
włosa. 

 
21.  Polofiksowanie przeprowadza się przede wszystkim po barwieniu barwnikami ................. 

i ..................... . Uzyskuje się wtedy bardziej ....................  i ....................... wybarwienie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ................................................................................................... 
 

„Uszlachetnianie okrywy włosowej skór” 744[03].Z3.04 

 
Zakreśl  poprawną  odpowiedź,  wpisz  brakujące  części  zdania  lub  udziel  krótkiej 
odpowiedzi  
 

Numer 
pytania 

Odpowiedź 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

 

 

 

 

9. 

.........................; ..............................; ........................; 

 

10. 

.........................; ..............................; ........................; 

 

11. 

.........................; ..............................; ........................; 

 

12. 

 

 

13. 

 

 

14. 

 

 

15. 

 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

....................; ......................; ..................; ..................... 

 

21. 

....................; ......................; ..................; ..................... 

 

 

 

Razem  

 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

TEST 2 

Test  praktyczny  typu  –  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej 
„Uszlachetnianie okrywy włosowej skór” 744[03].Z3.03 
 

Treść zadania 

Wykonaj  operację  polofiksowania  skór  owczych  roztworem  formaliny  z  dodatkiem 

alkoholu  po  uprzednim  uplastycznieniu.  Wskaż  urządzenia  i  maszyny  na  jakich  wykonasz 
zadanie.  Dokonaj  oględzin  i  scharakteryzuj  skóry  przed  i  po  wykonaniu  ćwiczenia.  Dobierz 
odzież  ochronną  obowiązującą  przy  wykonaniu  tego  zadania.  Czas  na  wykonanie  zadania 
określi nauczyciel w zależności od rodzaju skór i wyposażenia technicznego zakładu. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

         W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych  
w celach jednostki modułowej zaleca się zastosowanie zadania testowego typu „próba pracy”. 
Zadanie  jest  tak  dobrane  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych  umiejętności  
w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  wykonywania  czynności  praktycznych. 
Uczniowi  należy  stworzyć  możliwość  inwencji  w  zaplanowaniu  poszczególnych  etapów 
wykonywania  zadania:  zorganizowania  stanowiska  pracy,  doboru odpowiednich  maszyn  lub 
urządzeń  produkcyjnych,  wykonanie  podstawowych  ustawień  i  regulacji    maszyn  oraz  
wykazania    się  umiejętnością  wykonania  obróbki  skór.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 
samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
podjętych  działań  praktycznych.  Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie    warunków 
umożliwiających  uczniowi  wykonanie  zadania  zgodnie  z  zasadami  technologicznymi  
i w określonym czasie. 

Uczeń powinien mieć udostępnione:  

  stanowisko  pracy  z  maszynami  i  urządzeniami  produkcyjnymi  do  operacji 

uplastyczniania i polofiksowania, 

  skóry owcze wyprawione, 

  instrukcję obsługi maszyn i instrukcję technologiczną. 

Nauczyciel powinien:  

  zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  produkcyjnego  w  warsztatach 

szkolnych lub zakładzie produkcyjnym, 

  zabezpieczyć różne rodzaje skór  owczych w półfabrykacie do operacji polofiksowania, 

  przypomnieć  uczniom  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  i  nakazać  bezwzględne 

ich przestrzeganie, 

  skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 

  przydzielić uczniom odpowiednie skóry do procesu polofiksowania, 

  określić czas na wykonanie zadania w zależności od rodzaju skór i użytych maszyn, 

  na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 

  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

  dobrać i założyć odzież ochronną, 

  obejrzeć i scharakteryzować przydzielone do obróbki skóry, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

  wskazać  urządzenia 

na 

których 

można 

dokonać 

operacji 

uplastycznienia  

i polofiksowania, 

  przygotować  stanowisko  pracy  pod  względem:    bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  

uporządkowania  i  łatwego  dostępu  do  obrabianych  skór,  wyposażenia  w  potrzebne 
urządzenia  pomocnicze, 

  dobrać odczynniki chemiczne i sporządzić roztwory nawilżające, 

  dokonać zwilżenia przed uplastycznieniem, 

  uruchomić maszynę i wykonać prasowanie, 

  dokonać operacji polofiksowania, 

  obejrzeć i scharakteryzować skóry po wykonaniu zadania – dokonać oceny wykonanej 

obróbki. 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.    Dobranie odzieży ochronnej 

 

2.    Sposób oględzin i charakterystyka półfabrykatu 

10 

 

3.    Zaplanowanie kolejnych czynności 

10 

 

4.    Dobranie maszyny lub urządzenia do wykonania zadania 

10 

 

5.    Przygotowanie stanowiska pracy: 

  czystość i porządek miejsca pracy, 

  zabezpieczenie pod względem BHP, 

  przygotowanie  potrzebnych    urządzeń  i  narzędzi 

pomocniczych 

 
 

10 

 

6.    Wykonywanie zadania: 

  nawilżenie – sposób i dokładność przeprowadzenia, 

  prasowanie – sposób i dokładność przeprowadzenia,  

  włączenie  prasowaczki  i  ustawienie  temperatury 

prasowania, 

  wyłączenie maszyny 

 
 

40 

 

7.    Wykonanie oględzin i ocena wykonania pracy 

 

8.    Ułożenie skór po wykonaniu pracy 

 

9.    Zaprezentowanie wykonania zadania 

 

 

Razem 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczny 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

  

7.

 

LITERATURA 

1.  Bieńkiewicz K.: Fizykochemia wyprawy skór. WNT, Warszawa 1977 
2.  Duda I.: Skóry surowe futrzarskie. WNT, Warszawa 1992 
3.  Instrukcje obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń. 
4.  Kopański R.: Zarys futrzarstwa, PWRiS, 1965 
5.  Lasek  W., Persz T.: Technologia wyprawy skór. Cz. II. Wykończanie. WSiP, Warszawa 

1985 

6.  Lasek W.: Kolagen – chemia i wykorzystanie. WNT, Warszawa 1978 
7.  Maleńczak J., Čujan Z.:Maszyny i urządzenia garbarskie. Skrypt WSI, Radom 1981 
8.  Michalec  T.:  Technologia  garbarstwa  i  futrzarstwa  –  ćwiczenia  laboratoryjne.  WSI, 

Radom skrypt nr 7, 1996 

9.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997 
10.  Praca zbiorowa: Kuśnierstwo. WNT, Warszawa 1971 
11.  Praca zbiorowa: Vademecum garbarza, ITeE Radom 1996 
12.  Rodziewicz  O.,  Śmiechowski  K.:  Technologia  garbarstwa  dla  projektantów  obuwia  

i odzieży. Politechnika Radomska, Radom 2001 

13.  Sadowski T.: Materiałoznawstwo dla kuśnierzy. WSLiP 1988 
14.  Woźniakiewicz W.: Materiałoznawstwo futrzarskie. WSLiP 1965 
15.  Woźniakiewicz W.: Technologia futrzarstwa. WPLiS 1956