background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Janusz Wojtkiewicz-Lazman 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie 

podstawowych 

technik 

wytwarzania

 

311[15].Z1.02 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
dr inŜ. Janusz Makówka 
dr inŜ. Jacek Myszkowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Danuta Pawełczyk 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[15].Z1.02 
„Stosowanie  podstawowych  technik  wytwarzania”  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla technik górnictwa podziemnego. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia  

12 

5.1.

 

Obróbka ręczna 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.   Maszynowa obróbka skrawaniem 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3.   Spajanie materiałów 

19 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

5.4.   Ciesielstwo i stolarstwo 

21 

5.4.1. Ćwiczenia 

21 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

23 

7. Literatura 

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Stosowanie  podstawowych  technik 

wytwarzania”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie technik górnictwa podziemnego 311[15]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej moŜna korzystać podczas zajęć. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

przewodniego tekstu, 

 

metody projektów, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe posłuŜyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.. 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

 
 

311[15].Z1.01 

Posługiwanie się przyrządami  

kontrolno - pomiarowymi 

311[15].Z1 

Wytwarzanie i naprawa części maszyn  

i urządzeń górniczych 

311[15].Z1.03 

Wykonywanie napraw maszyn górniczych 

311[15].Z1.02  

Stosowanie podstawowych technik 

wytwarzania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować podstawowe prawa fizyki, 

 

czytać rysunki techniczne, 

 

wykonywać szkice i rysunki techniczne części maszyn, 

 

określać właściwości metali, ich stopów oraz materiałów niemetalowych, 

 

czytać  dokumentację  techniczno-ruchową,  dokumentację  techniczną,  warsztatową  oraz 
instrukcje obsługi maszyn i urządzeń, 

 

posługiwać się przyrządami kontrolno-pomiarowymi, 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska, 

 

przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 
ergonomi pracy, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

dobrać materiały na części maszyn zgodnie z ich przeznaczeniem, 

 

dobrać urządzenia i przyrządy do wykonania określonych prac, 

 

dobrać  przyrząd  kontrolno–pomiarowy  do  sprawdzania  poprawności  wykonania  detalu 
zgodnie z dokumentacją, 

 

wykonać podstawowe operacje ślusarskie, 

 

wykonać podstawowe operacje ciesielskie, 

 

wykonać podstawowe operacje obróbki ręcznej metali, 

 

wykonać podstawowe operacje obróbki mechanicznej, 

 

rozróŜnić podstawowe operacje obróbki plastycznej, 

 

wykonać połączenie spawane gazowe i elektryczne, 

 

wykonać połączenie lutowane, 

 

zewidencjonować materiały zgodnie z zastosowaniem, 

 

zewidencjonować narzędzia i przyrządy zgodnie z instrukcją, 

 

zastosować nowoczesne techniki wykonania połączeń, 

 

zaprojektować procesy technologiczne obróbki i spajania, 

 

posłuŜyć się dokumentacją techniczną, dokumentacją techniczno-ruchową i instrukcjami 
obsługi, 

 

posłuŜyć się instrukcją obsługi w czasie pracy na tokarce i frezarce, 

 

przygotować  stanowisko  do  wykonywania  operacji  spajania  zgodnie  z  przepisami 
bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

przygotować stanowiska do wykonywania pracy na wiertarce, szlifierce, tokarce zgodnie 
z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej 
i ochrony  środowiska  podczas  wykonywania  operacji  z  zakresu  obróbki  materiałów 
i spajania.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik górnictwa podziemnego 311[15] 

Moduł: 

Wytwarzanie  i  naprawa  części  maszyn  i urządzeń 
górniczych 311[15].Z1 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie 

podstawowych 

technik 

wytwarzania

 

311[15].Z1.02 

Temat: Gwintowanie ręczne  

Cel ogólny: Wykonanie gwint wewnętrzny ręcznie. 
 
Szczegółowe cele 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać rodzaje gwintów, 

 

przygotować  stanowisko  pracy  z  uwzględnieniem  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 
oraz ergonomii, 

 

dobrać narzędzia do wiercenia i gwintowania, 

 

dobrać narzędzia i przyrządy pomiarowe, 

 

zaplanować kolejność czynności podczas gwintowania, 

 

wywiercić otwory przelotowe, 

 

wykonać gwintowanie ręczne, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy, 

 

pozyskać informacje z róŜnych źródeł. 
 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów

 

uczniowie pracują w zespołach 2 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć

 

90 minut. 
 

Środki dydaktyczne

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

 

stanowisko robocze do obróbki ręcznej metali, 

 

narzędzia do wiercenia i gwintowania, 

 

narzędzia i przyrządy pomiarowe, 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 

poradnik mechanika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Uczestnicy:  uczniowie  technikum  kształcący  się  w  zawodzie  technik  górnictwa 

podziemnego. 
 
Zadanie dla ucznia

Za  pomocą  wzornika  określ  rodzaj  gwintu  na  śrubie  otrzymanej  od  nauczyciela, 

a następnie wykonaj w płytce metalowej otwór przelotowy gwintowany pod tę śrubę. Podczas 
wiercenia i gwintowania stosuj zasady bezpiecznej pracy. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I 
Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.

 

Jak dzielimy gwinty wg zarysów ? 

2.

 

Jak dzielimy gwinty wg systemów? 

3.

 

Jak oznaczamy gwinty? 

4.

 

W jaki sposób sprawdzamy gwinty? 

5.

 

Jak dobieramy średnicę otworu do wykonywanego gwintu? 

6.

 

Jakie stosujemy rodzaje wiertarek? 

7.

 

W jaki sposób dobieramy wiertła? 

8.

 

W jaki sposób dobieramy gwintowniki? 

9.

 

Jak przebiega proces wykonywania gwintu wewnętrznego? 

10.

 

Jakie są przyczyny wadliwego wykonywania gwintów? 

 

Faza II. 
Planowanie 
1.

 

Jak określimy rodzaj gwintu na śrubie? 

2.

 

Jak  zidentyfikujemy  rodzaj  materiału,  w  którym  będziemy  wykonywać  otwór 
gwintowany?  

3.

 

Jakiej wiertarki uŜyjemy do wykonania otworu? 

4.

 

Jak będzie zamocowane wiertło? 

5.

 

W jaki sposób zamocujemy materiał, w którym będzie wykonywany gwint? 

6.

 

Jak dobierzemy wiertło do wykonania otworu pod gwint? 

7.

 

Jakich gwintowników uŜyjemy? 

8.

 

Jak sprawdzimy poprawność wykonanej pracy? 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Faza III 
Ustalenie 

Uczniowie: 

1.

 

określają metodę sprawdzenia gwintu na śrubie, 

2.

 

określają rodzaj materiału w którym wykonają gwint, 

3.

 

pracując  w  zespołach  proponują  rozwiązania  szczegółowe  procesu  wiercenia 
i gwintowania, 

4.

 

konsultują  wypracowane  w  grupie  rozwiązanie  z  nauczycielem  i  wnoszą  ewentualne 
poprawki. 
 

Faza IV 
Wykonanie 

Uczniowie:

 

1.

 

samodzielnie  identyfikują  materiał  w  którym  będzie  wykonany  gwint  bądź  uzyskują 
informację na jego temat od nauczyciela, 

2.

 

dokonują sprawdzenia gwintu na otrzymanej śrubie, 

3.

 

dobierają niezbędne narzędzia i przyrządy, 

4.

 

wiercą w otrzymanym materiale otwór przelotowy, 

5.

 

wykonują ręcznie gwint wewnętrzny.  

 
Faza V 
Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  wykonania  otworu  gwintowanego  przez 
wkręcenie  śruby.   

2.

 

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac. 

 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

 

Technik górnictwa podziemnego 311[15] 

Moduł: 

Wytwarzanie  i  naprawa  części  maszyn  i  urządzeń 
górniczych 311[15].Z1 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie  podstawowych  technik  wytwarzania

 

311[15].Z1.02 

Temat: Oprawienie narzędzia górniczego 

Cel ogólny: Wykonnie za pomocą obróbki ręcznej oprawienie narzędzia górniczego  

 

Szczegółowe cele 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać stylisko do narzędzia górniczego, 

 

przygotować  stanowisko  pracy  z  uwzględnieniem  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 
oraz ergonomii, 

 

dobrać narzędzia i przyrządy pomiarowe, 

 

zaplanować kolejność czynności, 

 

posłuŜyć się narzędziami do obróbki ręcznej drewna, 

 

wykonać zabezpieczenie narzędzia przed zsunięciem się ze styliska podczas pracy, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy, 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu, 

 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 

Metody nauczania–uczenia się :  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

 

2 osobowe zespoły. 
 

Czas trwania zajęć

 

120 minut. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

narzędzie do oprawienia, 

 

stylisko, 

 

stół stolarski (strugnica), 

 

zestaw narzędzi do obróbki ręcznej drewna. 

 

Uczestnicy:  

 

uczniowie technikum kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Wykonywanie ćwiczenia. 
Zadanie dla ucznia: 

Wykonaj oprawienie narzędzia górniczego otrzymanego od nauczyciela. 

 
Instrukcja do wykonania ćwiczenia: 

1)

 

zapoznaj się z narzędziem przeznaczonym do oprawienia, 

2)

 

dobierz stylisko,  

3)

 

zaplanuj kolejne operacje oprawiania narzędzia, 

4)

 

przygotuj stanowisko pracy, 

5)

 

dobierz narzędzia robocze i przyrządy pomiarowe, 

6)

 

wykonaj kolejne zaplanowane operacje, 

7)

 

oceń jakość wykonanej pracy. 

4.

 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 

uczniowie prezentują swoje prace, 

 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony , 

 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.

 

 

Praca domowa: 

Na  podstawie  przeprowadzonego  ćwiczenia  przygotuj  sprawozdanie  w  formie  pisemnej 

zawierające: 

 

opis wykonywanych czynności podczas zajęć, 

 

analizę popełnionych błędów, 

 

wnioski. 

 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

 

Anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. Obróbka ręczna  

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1. 

Z  drutu  otrzymanego  od  nauczyciela  wykonaj  techniką  gięcia  detale  przedstawione  na 

rysunkach 1 i 2. 

 

Rysunek 1 do ćwiczenia 1 

Rysunek 2 do ćwiczenia 1 

 

Wskazówki do realizacji 

Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na przygotowanie przez ucznia stanowiska pracy i dobór 
narzędzi  a  takŜe  staranność  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  pracują  w  2–osobowych 
zespołach. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować kształt detali przedstawionych na rysunkach, 

2)

 

zaplanować technologię wykonania detali, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

dobrać narzędzia i przyrządy, 

5)

 

wykonać zgodnie z przyjętym planem kolejne operacje, 

6)

 

dokonać kontroli technicznej poprzez pomiary i oględziny, 

7)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

8)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stół ślusarski z imadłem, 

 

zestaw narzędzi ślusarskich, 

 

przyrządy pomiarowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Ćwiczenie 2 

Za  pomocą  wzornika  określ  rodzaj  gwintu  na  śrubie  otrzymanej  od  nauczyciela, 

a następnie wykonaj w płytce metalowej otwór przelotowy gwintowany pod tę śrubę. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–osobowych  zespołach.  Realizują  kolejne  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu,  a  po  jego  zakończeniu  prezentują  swoją  pracę.  Czas  wykonania  ćwiczenia 
wynosi 60 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

określić za pomocą wzornika rodzaj gwintu na śrubie, 

2)

 

dobrać  na  podstawie  poradnika  mechanika  średnicę  otworu  pod  gwint  wewnętrzny 
w zaleŜności  od  rodzaju  gwintu,  średnicy  oraz  rodzaju  materiału  w  którym  będzie 
wykonany, 

3)

 

dobrać wiertło, 

4)

 

zapoznać się z instrukcją uŜytkowania wiertarki, 

5)

 

wykonać otwór przelotowy w otrzymanej płytce, 

6)

 

dobrać komplet gwintowników, 

7)

 

wykonać operację gwintowania  kolejnymi gwintownikami, 

8)

 

ocenić jakość wykonanej pracy przez wkręcenie w nagwintowany otwór śruby, 

9)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

wzornik do gwintów, 

 

wiertarka elektryczna na stojaku, 

 

instrukcja uŜytkowania wiertarki, 

 

komplet gwintowników, 

 

poradnik mechanika, 

 

płytka metalowa do wykonania w niej otworu gwintowanego, 

 

stół ślusarski z imadłem. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  ostrzenie  przecinaków  i  wierteł  krętych  otrzymanych  od  nauczyciela  na 

szlifierce. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–osobowych  zespołach.  Realizują  kolejne  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu,  a  po  jego  zakończeniu  prezentują  swoją  pracę.  Przed  wykonaniem  ćwiczenia 
naleŜy  uczniom  przypomnieć  zasady  bhp  podczas  uŜytkowania  szlifierki.  Czas  wykonania 
ć

wiczenia wynosi 30 minut. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi szlifierki oraz zasadami bhp podczas szlifowania, 

3)

 

określić sposób ostrzenia poszczególnych narzędzi, 

4)

 

dobrać narzędzia i przyrządy, 

5)

 

wykonać ostrzenie zgodnie z zasadami bhp, 

6)

 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

narzędzia przeznaczone do ostrzenia, 

 

stanowisko z szlifierką, 

 

przyrząd do ostrzenia wierteł, 

 

przyrządy do sprawdzania geometrii wiertła. 

 
Ćwiczenie 4 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej  otrzymanej  od  nauczyciela  wykonaj  w  płytce 

metalowej otwór przelotowy a następnie popraw otwór rozwiertakiem. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–osobowych  zespołach.  Realizują  kolejne  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu,  a  po  jego  zakończeniu  prezentują  swoją  pracę.  Czas  wykonania  ćwiczenia 
wynosi 30 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z zasadami bhp dotyczącymi wykonywanych prac, 

2)

 

zaplanować wykonanie ćwiczenia, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

dobrać narzędzia i przyrządy, 

5)

 

wykonać zgodnie z przyjętym planem kolejne operacje, 

6)

 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stół ślusarski z imadłem, 

 

wiertarka elektryczna stojakowa, 

 

zestaw wierteł i rozwiertaków, 

 

poradnik mechanika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.2. Maszynowa obróbka skrawaniem 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  toczenie  powierzchni  zewnętrznych  na  podstawie dokumentacji otrzymanej od 

nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–osobowych  zespołach.  Realizują  kolejne  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu,  a  po  jego  zakończeniu  prezentują  swoją  pracę.  Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia 
naleŜy  przypomnieć  uczniom  zasady  bezpiecznej  pracy  na  obrabiarkach.  Czas  wykonania 
ć

wiczenia wynosi 60 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z dokumentacją, 

2)

 

zaplanować wykonanie elementu, 

3)

 

dobrać narzędzia robocze, przyrządy pomiarowe i wzorce, 

4)

 

dobrać materiał, 

5)

 

dobrać parametry skrawania, 

6)

 

zapoznać się z obrabiarką i bhp podczas toczenia, 

7)

 

zamocować narzędzia i materiał, 

8)

 

wykonać toczenie pod nadzorem nauczyciela 

9)

 

ocenić jakość wykonanej pracy.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rysunek wykonawczy detalu, 

 

tokarka uniwersalna kłowa, 

 

wyposaŜenie stanowiska tokarskiego. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  toczenie  stoŜków  zewnętrznych  na  podstawie  dokumentacji  otrzymanej  od 

nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji. 
Uczniowie  pracują  w  2–osobowych  zespołach.  Realizują  kolejne  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu,  a  po  jego  zakończeniu  prezentują  swoją  pracę.  Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia 
naleŜy  przypomnieć  uczniom  zasady  bezpiecznej  pracy  na  obrabiarkach  Czas  wykonania 
ć

wiczenia wynosi 60 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z dokumentacją, 

2)

 

zaplanować wykonanie elementu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

3)

 

dobrać narzędzia robocze, przyrządy pomiarowe i wzorce, 

4)

 

dobrać materiał, 

5)

 

dobrać parametry skrawania, 

6)

 

zapoznać się z obrabiarką i bhp podczas toczenia, 

7)

 

zamocować narzędzia i materiał, 

8)

 

wykonać toczenie pod nadzorem nauczyciela, 

9)

 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rysunek wykonawczy detalu, 

 

tokarka kłowa uniwersalna, 

 

wyposaŜenie stanowiska tokarskiego. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  dokumentacji  otrzymanej  od  nauczyciela  wykonaj  frezowanie  płaszczyzn 

głowicą frezową.  

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–osobowych  zespołach.  Realizują  kolejne  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu,  a  po  jego  zakończeniu  prezentują  swoją  pracę.  Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia 
naleŜy  przypomnieć  uczniom  zasady  bezpiecznej  pracy  na  obrabiarkach.  Czas  wykonania 
ć

wiczenia wynosi 60 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z dokumentacją, 

2)

 

zaplanować wykonanie elementu, 

3)

 

dobrać narzędzia robocze, przyrządy pomiarowe i wzorce, 

4)

 

dobrać materiał, 

5)

 

dobrać parametry skrawania, 

6)

 

zapoznać się z obrabiarką i bhp podczas frezowania, 

7)

 

zamocować narzędzia i materiał, 

8)

 

wykonać frezowanie pod nadzorem nauczyciela, 

9)

 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rysunek wykonawczy detalu, 

 

stanowisko frezarki pionowej, 

 

wyposaŜenie stanowiska frezarskiego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Ćwiczenie 4 

Na  podstawie  dokumentacji  otrzymanej  od  nauczyciela  wykonaj  frezowanie  rowka 

frezem palcowym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–osobowych  zespołach.  Realizują  kolejne  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu,  a  po  jego  zakończeniu  prezentują  swoją  pracę.  Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia 
naleŜy  przypomnieć  uczniom  zasady  bezpiecznej  pracy  na  obrabiarkach.  Czas  wykonania 
ć

wiczenia wynosi 60 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z dokumentacją, 

2)

 

zaplanować wykonanie elementu, 

3)

 

dobrać narzędzia robocze, przyrządy pomiarowe i wzorce, 

4)

 

dobrać materiał, 

5)

 

dobrać parametry skrawania, 

6)

 

zapoznać się z obrabiarką i bhp podczas frezowania, 

7)

 

zamocować narzędzia i materiał, 

8)

 

wykonać toczenie pod nadzorem nauczyciela, 

9)

 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rysunek wykonawczy detalu, 

 

stanowisko frezarki pionowej, 

 

wyposaŜenie stanowiska frezarskiego. 

 

Ćwiczenie 5 

Wypełnij otrzymane od nauczyciela druki dokumentów obrotu magazynowego: 

1.

 

przyjęcia i wydania wybranego narzędzia,  

2.

 

wydania na zewnątrz wybranego rodzaju materiału.  

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–osobowych  zespołach.  Realizują  kolejne  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu,  a  po  jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Indeksy materiałowe uczniowie 
mogą wyszukiwać w Internecie lub korzystać z katalogów. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 
45 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

powtórzyć materiał dotyczący gospodarki materiałowej, 

2)

 

zapoznać się z otrzymanymi drukami, 

3)

 

wyszukać indeksy materiałowe PKWiU  lub nadać własne, 

4)

 

wypełnić odpowiednie rubryki, 

5)

 

przedstawić wyniki ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zestaw druków magazynowych, 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.3. Spajanie materiałów 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  połączenie  spajane  materiałów  otrzymanych  od  nauczyciela  metodą  lutowania 

miękkiego.  

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–osobowych  zespołach.  Realizują  kolejne  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu,  a  po  jego  zakończeniu  prezentują  swoją  pracę.  Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia 
naleŜy  przypomnieć  uczniom  zasady  bezpiecznej  pracy  podczas  lutowania.  Czas  wykonania 
ć

wiczenia wynosi 60 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować stanowisko i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

przygotować elementy do lutowania, 

3)

 

dobrać odpowiedni lut oraz topnik, 

4)

 

wykonać połączenie stosując się do zaleceń bhp, 

5)

 

ocenić wspólnie z nauczycielem jakość i estetykę wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

lutownica, 

 

elementy przeznaczone do lutowania, 

 

materiały lutownicze. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  złącze  spawane  doczołowe  oraz  zakładkowe    metodą  MAG  elementów 

otrzymanych od nauczyciela.  

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–osobowych  zespołach.  Realizują  kolejne  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu,  a  po  jego  zakończeniu  prezentują  swoją  pracę.  Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia 
naleŜy przypomnieć uczniom zasady bezpiecznej pracy podczas spawania. Spawanie moŜe się 
odbywać tylko pod kontrolą nauczyciela. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 60 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się ze stanowiskiem do spawania oraz przepisami bhp, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją uŜytkowania spawarki, 

3)

 

zaprojektować proces technologiczny spajania, 

4)

 

przygotować elementy do spawania, 

5)

 

dobrać parametry spawania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

6)

 

wykonać złącze spawane pod nadzorem nauczyciela, 

7)

 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

półautomat spawalniczy MAG, 

 

instrukcja obsługi spawarki, 

 

elementy przeznaczone do spawania, 

 

ś

rodki ochrony osobistej. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  za  pomocą  spawania  gazowego  połączenie  doczołowe  blach  otrzymanych  od 

nauczyciela.  

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–osobowych  zespołach.  Realizują  kolejne  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu,  a  po  jego  zakończeniu  prezentują  swoją  pracę.  Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia 
naleŜy przypomnieć uczniom zasady bezpiecznej pracy podczas spawania. Spawanie moŜe się 
odbywać tylko pod kontrolą nauczyciela. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 60 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się ze stanowiskiem do spawania gazowego oraz przepisami bhp, 

2)

 

zaprojektować proces technologiczny spajania blach, 

3)

 

przygotować elementy do spawania, 

4)

 

dobrać metodę spawania (spawanie w prawo lub lewo), 

5)

 

dobrać materiały spawalnicze, 

6)

 

wykonać złącze spawane pod nadzorem nauczyciela, 

7)

 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

zestaw do spawania gazowego, 

 

materiały spawalnicze, 

 

elementy przeznaczone do spawania, 

 

ś

rodki ochrony osobistej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5.4. Ciesielstwo i stolarstwo 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  analizy  próbek  otrzymanych  od  nauczyciela  określ  gatunek  drewna 

z którego są wykonane. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–osobowych  zespołach.  Realizują  kolejne  polecenia  zawarte 
w ćwiczeniu,  a  po  jego  zakończeniu  prezentują  swoją  pracę.  Czas  wykonania  ćwiczenia 
wynosi 45 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

szczegółowo przeanalizować strukturę drewna, 

2)

 

szacunkowo określić wagę poszczególnych próbek, 

3)

 

zapoznać się z zapachem badanego drewna, 

4)

 

określić jego barwę, 

5)

 

na  postawie  cech  charakterystycznych  poszczególnych  gatunków  i  w  oparciu  o  barwne 
fotografie przekrojów określić gatunek drewna, 

6)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenie, 

7)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki róŜnych gatunków drewna, 

 

zestaw barwnych wzorów drewna. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj oprawienie narzędzia górniczego otrzymanego od nauczyciela. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–osobowych  zespołach.  Realizują  kolejne  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu,  a  po  jego  zakończeniu  prezentują  swoją  pracę.  Czas  wykonania  ćwiczenia 
wynosi 45 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z narzędziem przeznaczonym do oprawienia, 

2)

 

dobrać stylisko,  

3)

 

zaplanować kolejne operacje oprawiania narzędzia, 

4)

 

przygotować stanowisko pracy, 

5)

 

dobrać narzędzia robocze i przyrządy pomiarowe, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

6)

 

wykonać kolejne zaplanowane operacje, 

7)

 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

narzędzie do oprawienia, 

 

stylisko, 

 

stół stolarski (strugnica), 

 

zestaw narzędzi do obróbki ręcznej drewna. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj ręcznie wiązanie niemieckie drewna okrągłego kopalnianego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–osobowych  zespołach.  Realizują  kolejne  polecenia  zawarte 

w ćwiczeniu,  a  po  jego  zakończeniu  prezentują  swoją  pracę.  Czas  wykonania  ćwiczenia 
wynosi 60 minut.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować stanowisko pracy, 

2)

 

dobrać narzędzia i przyrządy, 

3)

 

zaplanować wykonanie wiązania, 

4)

 

przygotować drewno okrągłe do wykonania wiązania, 

5)

 

wykonać wiązanie, 

6)

 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

drewno kopalniane okrągłe, 

 

stanowisko do obróbki drewna, 

 

zestaw narzędzi i przyrządów ciesielskich i stolarskich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  podstawowych 
technik wytwarzania” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi1. b, 2. c, 3. a, 4. b, 5. b, 6. a, 7. c, 8. c, 9. a, 10. b, 11. c, 
12. b, 13. c, 14. b, 15. b, 16. d, 17. a, 18. a, 19. d, 20. d 

 

Plan testu 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

RozróŜnić przyrządy traserskie. 

2.

 

Scharakteryzować proces trasowania. 

P

 

3.

 

RozróŜnić rodzaje gwintów. 

P

 

4.

 

Rozpoznać narzędzia do obróbki metali. 

5.

 

Określić zastosowanie narzędzi do 
obróbki ręcznej. 

P

 

6.

 

RozróŜnić rodzaje toczenia. 

P

 

7.

 

Dobrać narzędzia do obróbki. 

P

 

8.

 

Dobrać wiertła do wiercenia w róŜnych 
materiałach.

 

P

 

9.

 

Objaśnić sposób eksploatacji narzędzi 
do obróbki ręcznej.

 

P

 

10.

 

Scharakteryzować proces lutowania 
miękkiego. 

P

 

11.

 

Opisać proces zgrzewania. 

P

 

12.

 

RozróŜnić narzędzia skrawające. 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

13.

 

RozróŜniać narzędzia stolarskie 

14.

 

Dobrać narzędzia stolarskie i ciesielskie 
do określonych prac. 

15.

 

Scharakteryzować proces lutowania. 

16.

 

Scharakteryzować frezowanie. 

PP 

17.

 

Opisać metody spawania.  

PP 

18.

 

RozróŜnić gatunki drewna. 

PP 

19.

 

Określić sposoby mocowania materiału 
w obróbce mechanicznej skrawaniem. 

PP 

20.

 

Scharakteryzować lutospawanie. 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  typy  zadań  testowych,  jakie 
będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Tylko  jedna 
odpowiedź jest prawidłowa.  

5.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
Prawidłową  odpowiedź  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Na rysunku przedstawiono 
a)

 

podzielnicę. 

b)

 

pryzmę traserską. 

c)

 

formę odlewniczą. 

d)

 

skrzynkę traserską. 

 

 

 
2.

 

Malowanie przedmiotu przed trasowaniem ma na celu 
a)

 

zabezpieczenie przed korozją. 

b)

 

ograniczenie ślizgania się narzędzi traserskich po płycie. 

c)

 

zwiększenie widoczności trasowanych linii. 

d)

 

oznaczenie elementu ułatwiające jego identyfikację. 

 

3.

 

Na rysunku przedstawiono gwint 

a)

 

trapezowy niesymetryczny. 

b)

 

trapezowy symetryczny. 

c)

 

metryczny. 

d)

 

okrągły. 

 

 

4.

 

Przedstawione na rysunku narzędzie to 

a)

 

wiertło. 

b)

 

rozwiertak. 

c)

 

pogłębiacz. 

d)

 

gwintownik. 

 

 

 

 
5.

 

Podczas piłowania naleŜy stosować pilniki w następującej kolejności 
a)

 

równiak, zdzierak, gładzik, jedwabnik. 

b)

 

zdzierak, równiak, gładzik, jedwabnik. 

c)

 

gładzik, zdzierak, równiak, jedwabnik.. 

d)

 

jedwabnik, równiak, zdzierak, gładzik. 

 

6.

 

Na rysunku przedstawiono schematycznie toczenie 
a)

 

poprzeczne. 

b)

 

wzdłuŜne. 

c)

 

stoŜków. 

d)

 

kształtowe. 

 

 

7.

 

Piłowanie wykonuje się za pomocą 
a)

 

piły ramowej. 

b)

 

brzeszczotu.  

c)

 

pilnika. 

d)

 

piły taśmowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

8.

 

Do wiercenia w stali stosuje się wiertła o kącie wierzchołkowym wynoszącym 
a)

 

50

°

b)

 

85

÷

90

°

c)

 

118

°

d)

 

140

°

 
9.

 

Brzeszczot piłki do metalu mocuje się w oprawie 
a)

 

tak, aby ząbki piłki miały kierunek nachylenia ku przedniemu uchwytowi. 

b)

 

tak, aby ząbki piłki miały kierunek nachylenia ku rękojeści piłki. 

c)

 

w dowolny sposób niezaleŜnie od kierunku nachylenia ząbków. 

d)

 

tak, aby ząbki wykazywały jak najmniejszy opór podczas ruchu roboczego. 

 

10.

 

Jako topnik w lutowaniu miękkim uŜywa się 
a)

 

korund. 

b)

 

kalafonię. 

c)

 

cynę 

d)

 

mosiądz. 

 
11.

 

W procesie zgrzewania połączenie następuje 
a)

 

przez stopienie łączonych elementów. 

b)

 

w wyniku wytworzenia spoiny z innego materiału niŜ elementy łączone. 

c)

 

poprzez  silny  docisk  elementów  łączonych,  podgrzanych  do  temperatury 
plastyczności. 

d)

 

w wyniku reakcji chemicznych w podwyŜszonej temperaturze. 

 
12.

 

Przedstawione na rysunku narzędzie to 
a)

 

rysik traserski. 

b)

 

nóŜ tokarski oprawkowy. 

c)

 

głowica frezerska. 

d)

 

frez trzpieniowy. 

 

 

 

 
13.

 

Na rysunku przedstawiono piłę 
a)

 

ramową. 

b)

 

grzbietnicę. 

c)

 

płatnicę. 

d)

 

otwornicę. 

 

 
14.

 

Ośnik to narzędzie słuŜące do 
a)

 

wykonywania osi kół drewnianych. 

b)

 

oczyszczania z kory lub ociosywania podłuŜnego drewna okrągłego. 

c)

 

rozłupywania kłód drewna. 

d)

 

ostrzenia ostrzy strugów. 

 
15.

 

Lutowanie miękkie przeprowadza się z uŜyciem lutu o temperaturze topnienia do 
a)

 

623 K (350ºC). 

b)

 

723 K (450ºC). 

c)

 

823 K (600ºC). 

d)

 

1023 K (750ºC). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

16.

 

Podczas frezowania przeciwbieŜnego 
a)

 

kierunki prędkości stycznej freza i przedmiotu są takie same. 

b)

 

frez dociska materiał obrabiany do stołu. 

c)

 

obrabiarka ma tendencję do drgań. 

d)

 

grubość warstwy skrawanej rośnie i jest największa przy wyjściu freza z materiału. 

 
17.

 

Metoda spawania TIG to spawanie z uŜyciem elektrody 
a)

 

nietopliwej w osłonie gazów obojętnych.  

b)

 

nietopliwej w osłonie dwutlenku węgla. 

c)

 

topliwej w osłonie gazów obojętnych. 

d)

 

topliwej w osłonie dwutlenku węgla. 

 

18.

 

Które z poniŜszych zdań jest prawdziwe? 
a)

 

Cechą charakterystyczną dębu jest błyszcz. 

b)

 

Dąb jest drzewem beztwardzielowym. 

c)

 

Drewno dębu jest lekkie. 

d)

 

Do klejenia drewna dębowego powinno się uŜywać kleju kazeinowego. 

 

19.

 

Do mocowania długich wałków podczas toczenia uŜywa się 
a)

 

uchwytów czteroszczękowych. 

b)

 

uchwytów samocentrujących trójszczękowych. 

c)

 

tarczy tokarskiej. 

d)

 

kłów tokarskich, tarczy zabierakowej i zabieraka. 

 
20.

 

Do lutospawania stosuje się luty o temperaturze topnienia 
a)

 

do 723 K (450

°

C). 

b)

 

723 K do 823 K (450–550

°

C). 

c)

 

od 823 K do 1073 K (550–800

°

C). 

d)

 

od 1173 K do 1356 K (900–1083

°

C). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Stosowanie podstawowych technik wytwarzania 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

TEST 2 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  podstawowych 
technik wytwarzania” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d,  2.  b,  3.  a, 4. b, 5. c, 6. c, 7. b, 8. a, 9. d, 10. c, 11.b, 
12. d, 13. d, 14. c, 15. a, 16. c, 17. c, 18. d, 19. d, 20. d 

 

Plan testu 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać przyrządy do trasowania. 

Scharakteryzować piły ręczne do metalu. 

Dobrać narzędzia do wiercenia. 

Dobrać narzędzia do cięcia. 

Rozpoznać  przyrząd  i  narzędzia  uŜywane 
w obróbce skrawaniem. 

Określić  przeznaczenie  narzędzi  do  obróbki 
ręcznej. 

RozróŜnić oznaczenia gwintów.

 

P

 

Rozpoznać frezy. 

P

 

Scharakteryzować konstrukcję pił do metalu. 

10 

Określić 

sposób 

mocowania 

elementów  

w obróbce ręcznej 

11 

Scharakteryzować budowę wierteł. 

12 

Dobrać parametry wiercenia. 

13 

Scharakteryzować piły do drewna. 

14 

Rozpoznać 

rodzaje 

wiązań 

drewna 

kopalnianego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

15 

Scharakteryzować proces klejenia. 

16 

Rozpoznać narzędzia do obróbki ręcznej 

PP 

17 

Sklasyfikować rodzaj toczenia. 

PP 

18 

Opisać metody spawania w osłonach gazu. 

PP 

19 

Scharakteryzować metody spawania. 

PP 

20 

Określić budowę podzielnicy. 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –zaznacz  prawidłową 
odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Przyrząd traserski przedstawiony na rysunku to 

a)

 

rysik. 

b)

 

cyrkiel. 

c)

 

pryzma traserska. 

d)

 

ś

rodkownik. 

 
 

            

 

 

 
2.  Parametrem charakteryzującym brzeszczot jest ilość zębów mierzona na odcinku 

a)

 

10 mm. 

b)

 

25 mm. 

c)

 

35 mm. 

d)

 

45 mm. 

 
3.  Powiercanie wykonuje się za pomocą 

a)

 

wiertła. 

b)

 

pogłębiacza. 

c)

 

rozwiertaka. 

d)

 

narzynki. 

 
4.  NoŜyce ręczne stosuje się do cięcia blach o grubości 

a)

 

0,5 mm. 

b)

 

1 mm. 

c)

 

5 mm. 

d)

 

10 mm. 

 
5.  Narzędzie przedstawione na rysunku to 

a)

 

gwintownik. 

b)

 

narzynka. 

c)

 

sprawdzian do gwintów. 

d)

 

wzornik do gwintów. 

 

                      

 

 
6.  Narzynki słuŜą do 

a)

 

obcinania rur. 

b)

 

wykonywania gwintów wewnętrznych. 

c)

 

wykonywania gwintów zewnętrznych. 

d)

 

nacinania blach przed ich gięciem. 

 
7.  Symbol M20 oznacza gwint 

a)

 

drobnozwojowy o średnicy wewnętrznej 20 mm. 

b)

 

metryczny o średnicy zewnętrznej 20 mm. 

c)

 

metryczny o średnicy wewnętrznej 20 mm. 

d)

 

calowy o średnicy zewnętrznej 20 mm. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

8.  Na rysunku przedstawiono: 

a)

 

frez walcowy. 

b)

 

frez piłkowy. 

c)

 

frez palcowy. 

d)

 

głowicę frezową. 

 

               

 

 
9.  Uzębienie brzeszczotu pił jest rozwierane lub falowane w celu: 

a)

 

lepszego odprowadzenia ciepła podczas przecinania. 

b)

 

zwiększenia precyzyjności cięcia. 

c)

 

zwiększenia prędkości przecinania. 

d)

 

eliminacji zakleszczania się brzeszczotu w materiale. 

 
10.  Przedmiot  przeznaczony  do  piłowania  umieszcza  się  w  szczękach  imadła  tak  by 

obrabiana powierzchnia znajdowała się ponad szczękami imadła 
a)

 

1

÷

2 mm. 

b)

 

1

÷

5 mm. 

c)

 

5

÷

10 mm. 

d)

 

10

÷

20 mm. 

 
11.  Prawidłowe prowadzenie wiertła krętego w otworze 

a)

 

zapewnia ścin. 

b)

 

zapewniają łysinki. 

c)

 

zapewniają krawędzie tnące. 

d)

 

zapewnia płetwa. 

 
12.  Prędkość obrotowa wrzeciona wiertarki powinna być 

a)

 

stała, niezaleŜna od materiału w którym odbywa się wiercenie. 

b)

 

duŜa w przypadku wiercenia w stali twardej. 

c)

 

mała przy wierceniu stopów miękkich. 

d)

 

mała przy wierceniu w stali twardej. 

 
13.  Do piłowania poprzecznego drewna uŜywa się pił o kącie skrawania 

δ

 

a)

 

10

°

b)

 

40

°

c)

 

60

°

 

d)

 

większym od 90

°

 
14.  Wiązanie drewna przedstawione na rysunku jest wiązaniem 

a)

 

polskim. 

b)

 

szwedzkim. 

c)

 

niemieckim 

d)

 

rosyjskim 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

15.  W procesie klejenia wykorzystane jest zjawisko 

a)

 

adhezji i kohezji. 

b)

 

dyfuzji. 

c)

 

jonizacji. 

d)

 

sublimacji. 

 
16.  Przedstawione na rysunku narzędzie to 

a)

 

wiertło. 

b)

 

rozwiertak. 

c)

 

pogłębiacz walcowy. 

d)

 

gwintownik. 

 

 

 
17.  Na rysunku schematycznie przedstawiono toczenie 

a)

 

poprzeczne. 

b)

 

wzdłuŜne. 

c)

 

kształtowe. 

d)

 

stoŜków. 

 

 

 
18.  Metoda MIG to spawanie z uŜyciem elektrody 

a)

 

nietopliwej w osłonie gazów obojętnych. 

b)

 

topliwej w osłonie dwutlenku węgla. 

c)

 

topliwej w osłonie gazów obojętnych. 

d)

 

nietopliwej w osłonie dwutlenku węgla. 

 
19.  Metoda spawania przedstawiona na rysunku to spawanie 
 

a)

 

plazmowe. 

b)

 

elektroŜuŜlowe w lewo. 

c)

 

gazowe w prawo. 

d)

 

gazowe w lewo. 

 

 

 
20.  Podzielnica jest przekładnią 

a)

 

zębatą o przełoŜeniu 1:40. 

b)

 

ś

limakową o przełoŜeniu 1:20. 

c)

 

łańcuchową o przełoŜeniu 1: 30. 

d)

 

ś

limakową o przełoŜeniu 1:40. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Stosowanie podstawowych technik wytwarzania 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

7.  LITERATURA 

 

1.

 

Chudek  M.,  Wilczyński  S.,  śyliński  R.:  Podstawy  górnictwa.  Wydawnictwo  Śląsk, 
Katowice 1979 

2.

 

Gołaszewski  J.:  Technologia  kierunek  górniczy.  Wydawnictwo  Szkolne i Pedagogiczne, 
Warszawa 1977 

3.

 

Górecki  A.:  Technologia  ogólna.  Podstawy  technologii  mechanicznych.  Wydawnictwo 
Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1993 

4.

 

Kreyser P.: Domowy warsztat stolarski. Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 
1987 

5.

 

Lenkiewicz  W.,  Zdziarska-Wis  I.:  Ciesielstwo.  Wydawnictwo  Szkolne  i  Pedagogiczne, 
Warszawa 1998 

6.

 

Mistur L.: Spawanie gazowe w pytaniach i odpowiedziach. WN–T, Warszawa 1989 

7.

 

Mizerski J.: Spawanie, wiadomości podstawowe. Wydawnictwo REA, Warszawa 2007 

8.

 

Okoniewski  S.:  Technologia  dla  elektroników.  Wydawnictwo  Szkolne  i  Pedagogiczne 
Spółka Akcyjna, Warszawa 1996 

9.

 

Okoniewski S.: Technologia maszyn. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 
1993 

10.

 

Paderewski K.: Obrabiarki. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1993 

11.

 

PraŜmo J.: Stolarstwo cz. 1. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne , Warszawa 1985 

12.

 

PraŜmo  J.:  Technologia  i  materiałoznawstwo,  Stolarstwo  cz.  1.  Wydawnictwo  Szkolne  
i Pedagogiczne, Warszawa 1999 

13.

 

Sokołowski W.: Stolarstwo moje hobby. Wydawnictwo Watra, Warszawa 1989 

14.

 

Tokarz  K.:  Mechanik  pojazdów  samochodowych.  Techniczne  podstawy  zawodu. 
Wydawnictwo Vogel, Wrocław 2001 

15.

 

Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne Spółka 
Akcyjna, Warszawa 2001 

 

Literatura metodyczna 

1.

 

Krogulec-Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 
KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

3.

 

Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 
Eksploatacji, Radom 1998