background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
Dorota Niedzielska-Barczyk 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Formowanie wyrobów z mas sypkich 813[01].Z2.04 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Katarzyna Golec 
mgr inŜ. Małgorzata Kapusta 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Dorota Niedzielska-Barczyk 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 
 
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  810[01].Z2.04 
„Formowanie  wyrobów  z  mas  sypkich”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu operator urządzeń przemysłu ceramicznego. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 
1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

13 

5.1.

 

Właściwości mas sypkich 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2.

 

Metody formowania wyrobów z mas sypkich 

18 

5.2.1. Ćwiczenia 

18 

5.3.

 

Ocena  wyrobów  formowanych  z  mas  sypkich  oraz  bezpieczeństwo  

i higiena pracy podczas procesu formowania 

20 

5.3.1. Ćwiczenia 

20 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć uczniów 

22 

7.

 

Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.

 

WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocy  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  zawodowej  kształcącej  w  zawodzie  operator  urządzeń 
przemysłu ceramicznego. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  które  określają,  jakie  wiadomości  powinien  posiadać  uczeń  przed 
przystąpieniem do nauki w wybranym zawodzie, 

 

cele  kształcenia,  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe  scenariusze  zajęć,  w  których  nakreślono  sposób  przeprowadzenia  zajęć 
w modułowym systemie kształcenia, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

przykładowe zestawy zadań testowych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami 

aktywizującymi, ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

samokształcenia kierowanego, 

 

metody tekstu przewodniego, 

 

dyskusji dydaktycznej, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

Forma  organizacyjna  pracy  uczniów  moŜe  równieŜ  być  zróŜnicowana,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zestawami  zadań  testowych,  które  są  zamieszczone  w  rozdziale  6 
„Ewaluacja osiągnięć uczniów”. 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

 

klucz odpowiedzi, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

przykładową kartę odpowiedzi. 
PoniŜej  został  przedstawiony  diagram  powiązań  pomiędzy  pokrewnymi  jednostkami 

wraz  z  ich  opisami.  Dzięki  temu  będzie  moŜna  sprawdzić,  czy  uczniowie  dysponują  juŜ 
dostateczną  wiedzą  by  móc  rozpocząć  pracę  z  jednostką  modułową  „Formowanie  wyrobów 
z mas sypkich”.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

813[01].Z2.01 

Stosowanie podstawowych pojęć 

z zakresu chemii ceramicznej 

813[01].Z2.03 

Formowanie wyrobów  

z mas plastycznych 

813[01].Z2.02 

Przygotowywanie surowców 

 i mas ceramicznych 

813[01].Z2.04 

Formowanie wyrobów  

z mas sypkich 

813[01].Z2.08 

Zdobienie i szkliwienie wyrobów 

ceramicznych 

813[01].Z2.06 

Suszenie wyrobów ceramicznych 

813[01].Z2.07 

Wypalanie wyrobów ceramicznych 

813[01].Z2.05 

Formowanie wyrobów z mas 

lejnych 

813[01].Z2 

Technologia produkcji wyrobów 

ceramicznych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  wykonywaniu  czynności 
związanych  z  uruchamianiem  urządzeń  do  przygotowania  surowców  i  przygotowania 
mas ceramicznych, 

 

posługiwać się symboliką chemiczną, 

 

posługiwać  się  umowną  symboliką  maszyn  i  urządzeń  stosowaną  w  przemyśle 
ceramicznym, 

 

rozpoznawać surowce ceramiczne, 

 

stosować terminologię z zakresu chemii ceramicznej, 

 

czytać ze zrozumieniem, 

 

rozwiązywać test wielokrotnego wyboru, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji w tym z Internetu, 

 

pracować w grupie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

określić podstawowe surowce na masy sypkie, 

−−−−

 

scharakteryzować własności mas sypkich, 

−−−−

 

ocenić przydatność na podstawie badań: uziarnienie, skurczliwość, 

−−−−

 

dobrać dodatki do mas sypkich, 

−−−−

 

zbadać masę sypką zgodnie z instrukcją do badań mas, 

−−−−

 

sporządzić według receptury masy sypkie, 

−−−−

 

uformować kształtki metodą prasowania na prasie hydraulicznej, 

−−−−

 

uformować kształtki z mas sypkich metodą ręczną, 

−−−−

 

określić wady i zalety formowania wyrobów z mas sypkich na prasach, 

−−−−

 

wymienić wyroby ceramiczne formowane z mas sypkich, 

−−−−

 

określić jakość wyrobu formowanego z mas sypkich, 

−−−−

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej 
i ochrony środowiska podczas formowania z mas sypkich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca:    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01]. 

Moduł: 

 

Technologia 

produkcji 

wyrobów 

ceramicznych 

813[01.Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Formowanie wyrobów z mas sypkich 813[01].Z2.04 

Temat: Analiza składu granulometrycznego surowca nieplastycznego. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  praktycznych  z  zakresu  oceny  przydatności 

surowca w technologii na podstawie badań składu uziarnienia. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zestawić sita zormalizowane do analizy, 

 

przestrzegać zasad BHP podczas montaŜu sit we wstrząsarce, 

 

pobrać próbkę piasku kwarcowego do badań, 

 

przeliczyć udział wagowy poszczególnych frakcji na udział procentowy, 

 

porównać uzyskane wyniki z teoretycznym składem uziarnienia surowca w masie, 

 

analizować i wyciągać wnioski. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Czas trwania zajęć:
 

 

135 minut. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach 2 osobowych. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw znormalizowanych sit ze wstrząsarką, 

 

waga, 

 

piasek kwarcowy, 

 

parowniczka, 

 

suszarka, 

 

szkiełka zegarkowe, 

 

papier błyszczący, pędzel, 

 

poradniki i ksiąŜki. 

 
Przebieg zajęć 

Wykonaj  analizę  składu  ziarnowego  piasku  kwarcowego  metodą  sitową  oraz  oceń  jego 

przydatność do sporządzenia masy na wyroby krzemionkowe.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Faza wstępna: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą przewodniego tekstu. 

4.

 

Podział uczniów na zespoły. 

5.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

 
Faza właściwa:
 praca metodą przewodniego tekstu – fazy 1÷5 
Faza 

Przykłady pytań 

Oczekiwane odpowiedzi 

Jakie  znasz  surowce  nieelastyczne 
potrzebne  do  produkcji  wyrobów 
ogniotrwałych krzemionkowych? 

Kwarcyty,  łupek  kwarcytowy,  piasek 
kwarcowy, ziemia okrzemkowa. 

Jakie  funkcje  spełnia  surowiec 
nieplastyczny w masie ceramicznej?  

Jest surowcem schudzającym. 

Do czego słuŜą sita? 

Do kontroli składu uziarnienia  
i rozdziału na poszczególne frakcje. 

1. Informacje 

Jaką 

metodą 

analizy 

sitowej 

prowadzi 

się 

badanie 

składu 

uziarnienia 

dla 

surowców 

nieplastycznych? 

Jest to analiza sitowa na sucho, analizę 
na  mokro  wykonuje  się  dla  surowców 
plastycznych. 

Jaki  podstawowy  sprzęt  powinien 
się znaleźć na stanowisku pracy? 

Sita  znormalizowane  w  ilości  6  sztuk, 
wstrząsarka,  suszarka,  parowniczka, 
szkiełka  zegarkowe,  waga,  papier, 
pędzel. 

W jaki sposób pobrać próbkę piasku 
do  badań  laboratoryjnych  w  ilości 
100 g? 

Próbka  musi  reprezentować  całość 
surowca, 

więc 

metodą 

„ćwiartkowania” do uzyskania średniej 
próbki laboratoryjnej. 

Jak  przygotować  pobraną  średnią 
próbkę do analizy? 

Próbkę piasku naleŜy wysuszyć. 

Co  zrobić  z  ziarnami  surowca 
zebranymi  
z poszczególnych sit? 

NaleŜy  je  zwaŜyć  i  przeliczyć  na 
udział procentowy w 100 g próbce. 

2. Planowanie 

Jak 

ocenić 

przydatność 

zastosowania  surowca  do  mas 
krzemionkowych? 

Porównać  uzyskane  w  procentach 
udziały  poszczególnych  ziaren  do 
sugerowanych  w tekście  poradnika 
udziałów 

ziarnowych 

w masie 

krzemionkowej 

3. Ustalanie 

 

uczniowie  pracując  w  grupach,  proponują  kolejność  czynności,  jakie 
będą musieli zrealizować podczas analizy sitowej: 

 

uczniowie konsultują z nauczycielem plan działań i prezentują uzyskane 
do tej pory informacje: 

4. Wykonanie 

Uczniowie  postępują  według  ustalonego  wcześniej  planu,  konsultując 
przeliczanie  udziałów  wagowych  na  procentowe  poszczególnych  frakcji 
ziarnowych z nauczycielem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5. Sprawdzenie 

Sprawdzenie,  czy  uczniowie  właściwie  pobrali  surowiec  do  badań,  czy 
dokładnie  odwaŜyli,  czy  próbka  została  wysuszona,  czy  sita  zestawiono 
poprawnie, czy dobrze zebrano poszczególne frakcje ziarnowe i je zwaŜono, 
czy przeliczenie na procenty zostało wykonane poprawnie, cz surowiec pod 
względem uziarnienia nadaje się do produkcji wyrobów krzemionkowych. 

6. 

Analiza 

końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  ustalają,  które  etapy  rozwiązania  zadania 
sprawiły  im  trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie, 
wskazać,  jakie  waŜne  umiejętności  zostały  przyswojone,  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

 
Praca domowa 

Wykonać  raport  z  przeprowadzonych  zajęć  praktycznych.  Powinien  on  zawierać:  cel 

pracy,  szczegółowy  opis  przebiegu  zadania  oraz  wnioski  końcowe.  Dodatkowo  naleŜy 
wykreślić wykres krzywej uziarnienia dla badanego surowca. 
 
ZAŁĄCZNIKI DO SCENARIUSZA: 
Załącznik A – Instrukcja pracy dla uczniów metodą przewodniego tekstu 

W jaki sposób będziecie pracować na zajęciach? 
Otrzymaliście  od  nauczyciela  problem  do  rozwiązania  (załącznik  B),  nad  którym 

zastanowicie  się  wspólnie.  Będziecie  pracować  metodą  przewodniego  tekstu  składającą  się 
z sześciu faz. 

W  pierwszej  fazie  pracy  „Informacje  wstępne”,  a  takŜe  w  drugiej  fazie  „Planowanie”, 

pomogą  Wam  pytania  prowadzące  (załącznik  C  i  załącznik  D).  Odpowiedzi  na  te  pytania 
opracujecie pisemnie, jeśli będziecie mieć wątpliwości, nauczyciel udzieli Wam pomocy. 

W  fazie  „Ustalenia”  zaproponujecie  kolejność  czynności,  jakie  będziecie  wykonywać 

podczas  analizy  sitowej.  Ponadto  sprawdźcie,  czy  stanowisko  jest  przygotowane  do  pracy 
i czy  posiadacie  juŜ  wszystkie  potrzebne  pomoce.  Na  zakończenie  tego  punktu  zajęć 
skonsultujcie  swój  plan  działania  z  nauczycielem  i  zaprezentujcie  uzyskane  do  tej  pory 
informacje. 

W  fazie  „Wykonanie”  przystąpcie  do  wykonywania  ćwiczenia,  według  ustalonego 

wcześniej planu. 

W  fazie  „Sprawdzenie”  sprawdźcie  ostatecznie,  czy  zostały  wykonane  wszystkie 

polecenia z treści zadania.  

W  ostatniej  fazie  „Analiza  końcowa”  zastanowicie  się  nad  całym  procesem 

rozwiązywania przez Wasz zespół problemu i wskaŜecie, które etapy pracy nad rozwiązaniem 
zadania sprawiały Wam trudności i jakie były tego przyczyny. 
Załącznik B – Zadanie dla zespołów uczniowskich. 
Zadanie: 

Wykonaj  analizę  składu  ziarnowego  piasku  kwarcowego  metodą  sitową  oraz  oceń  jego 

przydatność do sporządzenia masy na wyroby krzemionkowe.  
Załącznik C – Pytania prowadzące do fazy I – Informacje wstępne. 
1.

 

Jakie  znasz  surowce  nieplastyczne  wykorzystywane  w  technologii  produkcji  wyrobów 
ogniotrwałych krzemionkowych?  

2.

 

Jakie funkcje spełnia surowiec nieplastyczny w masie ceramicznej? 

3.

 

Do czego słuŜą sita? 

4.

 

Jaką  metodą  analizy  sitowej  prowadzi  się  badanie  składu  uziarnienia  dla  surowców 
nieplastycznych? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Załącznik D – Pytania prowadzące do fazy II – Planowanie. 
1.

 

Jaki podstawowy sprzęt powinien się znaleźć na stanowisku pracy? 

2.

 

W jaki sposób pobrać próbkę piasku do badań laboratoryjnych w ilości 100 g? 

3.

 

Jak przygotować pobraną średnią próbkę do analizy? 

4.

 

Co zrobić z ziarnami surowca zebranymi z poszczególnych sit? 

5.

 

Jak ocenić przydatność zastosowania surowca do mas krzemionkowych? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01]. 

Moduł: 

 

Technologia 

produkcji 

wyrobów 

ceramicznych 

813[01.Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Formowanie wyrobów z mas sypkich 813[01].Z2.04 

Temat: Badania makroskopowe dla surowców nieplastycznych stosowanych w masach sypkich. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  praktycznych  z  zakresu  oceny  przydatności 

surowca w technologii na podstawie badań makroskopowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić cel badań makroskopowych, 

 

podać przykłady badań makroskopowych, 

 

stosować skale twardości Mohsa, 

 

posługiwać się szkłem powiększającym, 

 

zinterpretować otrzymane wyniki, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

metoda projektów. 

 
Czas:
  135 minut. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

w zespołach dwuosobowych. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

szkiełka zegarowe o średnicy 5 i 15 cm, 

 

ostry nóŜ, 

 

skala twardości Mohsa, 

 

szkła powiększające (lupa), 

 

suwmiarka, 

 

surowce nieplastyczne (ilość uzaleŜniona od ilości grup), 

 

instrukcja ćwiczenia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie  do  tematu,  omówienie  celów  zajęć  i  sposobu  wykonania  ćwiczenia  
z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja tematu: 

 

kaŜdy  zespół  otrzymuje  4  surowce,  dla  których  ma  przeprowadzić  podstawowe 
badania makroskopowe, dostarczające jak najwięcej informacji o danym surowcu,  

 

zespoły  po  uszczegółowieniu  wymagań  zadania  uzgadniają  jakie  badania  mogą 
wykonać (w razie trudności korzystają z pomocy nauczyciela), 

 

przez  cały  czas  trwania  ćwiczenia  (70  minut)  uczniowie  określają  te  cechy 
surowców,  które  moŜna  zbadać  poprzez  oględziny  (barwa,  wygląd  ziaren,  kształt 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

ziaren)  wyznaczają  twardość  wg  skali  Mohsa  oraz  sprawdzają  zanieczyszczenia 
uŜywając lupy,  

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w  ustaleniu badań makroskopowych. 
Zwraca uwagę czy zespoły pracują zgodnie z przepisami bhp. 

5.

 

Po  wykonaniu  badań  uczniowie  wykonują  dokumentację  ćwiczenia  oraz  interpretują 
otrzymane wyniki – czas 30 minut. 

6.

 

Nauczyciel analizuje pracę zespołów podczas przygotowywanej prezentacji. 

7.

 

Zespoły prezentują efekty swoich badań. 

8.

 

Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Przygotuj  informacje  w  postaci  referatu  na  temat  jednego  z  czterech  badanych  przez 

Ciebie surowców, wykorzystując odpowiednie opracowania ksiąŜkowe i Internet.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych przez 
ucznia umiejętności. 

 
Anonimowa ankieta ewaluacyjna 
(przykładowa) 

 

MOJA OPINIA O ZAJĘCIACH 

 

1. 

Zajęcia wymagały wykorzystania zawartych w materiale nauczania treści. 

 

a. 

 tak 

b. 

 raczej tak 

c. 

 raczej nie 

d. 

 nie 

2. 

Wykonywane ćwiczenia pomogły mi w lepszym zrozumieniu treści materiału nauczania. 

 

a. 

 tak 

b. 

 raczej tak 

c. 

 raczej nie 

d. 

 nie 

3. 

Największą trudność podczas wykonywania ćwiczenia sprawiło mi: 

 


4. 

Podczas wykonywania ćwiczenia zdobyłem następujące umiejętności: 

 



5. 

Chciałbym się dowiedzieć więcej o 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.

 

ĆWICZENIA 

 

5.1.  Właściwości mas sypkich 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  analizę  składu  ziarnowego  piasku  kwarcowego  metodą  sitową  oraz  oceń  jego 

przydatność do sporządzenia masy na wyroby krzemionkowe.  

 
Wskazówki do realizacji 
Wykonanie ćwiczenia dobrze jest poprzedzić wyjaśnieniem co to są sita znormalizowane. 

Odwołać  uczniów  do  treści  z  poradnika  w  celu  ocenienia  przydatności  surowca  do  mas 
krzemionkowych. Zadanie to mogą wykonywać dwie osoby. Przewidywany czas realizacji to 
135 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zaplanować kolejne czynności podczas prowadzenia analizy sitowej, 

2)

 

zapoznać się z dostępnymi opracowaniami, 

3)

 

przygotować niezbędny sprzęt do analizy sitowej, 

4)

 

pobrać średnią próbkę materiału do badań, 

5)

 

wysuszyć próbkę materiału do stałej masy, 

6)

 

odwaŜyć 100 g wysuszonego piasku, 

7)

 

zestawić komplet sit ze wstrząsarką, 

8)

 

wsypać na sita odwaŜony piasek, 

9)

 

przesiewać materiał (uruchomić wstrząsarkę), 

10)

 

waŜyć z dokładnością do 0,01 g pozostałości z poszczególnych sit, 

11)

 

określić udział procentowy poszczególnych frakcji ziarnowych, 

12)

 

zestawić w tabeli uzyskane wyniki, 

 

Tabela do ćwiczenia 1. 

Nr sita 

Udział % frakcji ziarnowej 

2,00 mm 

 

1,00 mm 

 

0,50 mm 

 

0,25 mm 

 

0,12 mm 

 

0,063 mm 

 

 

13)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

14)

 

ocenić  przydatność  piasku  (na  podstawie  jego  uziarnienia)  do  zastosowania  w  masie  na 
wyroby krzemionkowe, 

15)

 

zaprezentować wykonanie ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

notatnik, 

 

parowniczka porcelanowa, 

 

waga o dokładności 0,01 g, 

 

znormalizowany komplet sit, 

 

suszarka, 

 

miękkie pędzle włosiane, 

 

papier błyszczący biały, 

 

łopatki, 

 

szkiełka zegarowe, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 2 

Sporządź  masę  sypką  szamotową  w  mieszarce  zetowej,  wg  receptury  umieszczonej 

w tabelce.  Wiedząc,  Ŝe  masa  przeznaczona  będzie  do  formowania  ręcznego,  dobierz  i  dodaj 
do masy dodatek poprawający cechy formiercze masy (w ilości 20 ml). 

 

Tabela do ćwiczenia 2.Receptura robocza: masa sypka. 

Składnik 

Ilość 

Szamot o uziarnieniu 
0÷3mm 

1,4 kg 

Glina ogniotrwała G3 

0,6 kg 

Woda 

300 ml 

 
Wskazówki do realizacji 
Celem  tego  ćwiczenia  jest  poznanie  zasady  działania  mieszarki  zetowej  oraz  przebiegu 

sporządzania  masy  sypkiej  w  takiej  mieszarce.  Nauczyciel  powinien  podkreślić  zasady  bhp 
obsługi  urządzeń.  Zadanie  to  powinien  wykonać  indywidualnie  kaŜdy  uczeń.  Przewidywany 
czas realizacji to 90 minut.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać określone treści z poradnika, 

2)

 

przeanalizować przebieg ćwiczenia, 

3)

 

przygotować niezbędny sprzęt laboratoryjny, 

4)

 

sprawdzić stan techniczny mieszarki, 

5)

 

przygotować środki ochrony osobistej, 

6)

 

sprawdzić stan techniczny wagi, 

7)

 

odwaŜyć surowce zgodnie z recepturą, 

8)

 

dobrać dodatek poprawiający cechy formiercze masy, 

9)

 

przygotować masę w mieszarce zgodnie z instrukcją stanowiskową obsługi urządzenia, 

10)

 

mieszać składniki na masę, aŜ uzyskasz jednorodność masy, 

11)

 

skontrolować organoleptycznie jednorodność masy, 

12)

 

przenieść gotową masę z koryta mieszarki do zbiornika na masę, 

13)

 

zabezpieczyć masę przed utratą wilgoci, 

14)

 

oczyścić sprzęt i uporządkować stanowisko pracy, 

15)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

surowce wg receptury, 

 

dodatki do mas sypkich, 

 

mieszarka z mieszadłem zetowym, 

 

instrukcja obsługi mieszarki, 

 

instrukcja obsługi wagi, 

 

ś

rodki ochrony osobistej, 

 

waga, 

 

cylinder miarowy, 

 

pojemniki na surowce, 

 

zbiornik na masę. 

 
Ćwiczenie 3 

Zbadaj  skurczliwość  suszenia  dla  masy  sypkiej  szamotowej  (przygotowanej  w  ćwiczeniu 

2). Do badań przygotuj 3 próbki masy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Celem  tego  ćwiczenia  jest  nabycie  umiejętności  dokonania  pomiaru  skurczliwości 

suszenia.  Przy  okazji  tego  ćwiczenia  warto  zwrócić  uwagę,  czy  uczeń  wykonuje  dokładnie 
pomiar  wielości  walca.  Zadanie  to  mogą  wykonywać  zespoły  dwuosobowe.  Przewidywany 
czas realizacji to 240 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać określone treści z poradnika, 

2)

 

zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela [7], 

3)

 

przeanalizować kolejne czynności wykonywane podczas ćwiczenia, 

4)

 

zgromadzić niezbędny sprzęt, 

5)

 

uformować z masy sypkiej 3 próbki w kształcie walca, 

6)

 

zaznaczyć i odmierzyć Ŝądaną wysokość dla walca (50 mm), odciąć nadmiar, 

7)

 

obliczyć objętość uformowanego walca – V, 

8)

 

odstawić próbki do wysuszenia w suszarce w temperaturze 105–110

o

C, 

9)

 

suszyć 1–2 godzin do stałej masy, 

10)

 

wyjąć próbki z suszarni i wystudzić w eksykatorze (około 0,5 godz.), 

11)

 

waŜyć próbki do stałej masy (ewentualnie powtarzaj czynność 9–11), 

12)

 

zmierzyć wysokości walców wysuszonych, 

13)

 

obliczyć objętości poszczególnych walców po wysuszeniu – V

1

14)

 

obliczyć skurczliwość objętościową dla poszczególnych próbek według wzoru: 

S

v

 = V – V

1

 / V * 100% 

15)  obliczyć średnią skurczliwość objętościową dla próbek, 
16)  podać wielkość skurczliwości suszenia dla masy sypkiej szamotowej, 
17)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

norma tematyczna, 

 

masa sypka szamotowa, 

 

forma metalowa do formowania walców, 

 

olej formierski, 

 

przymiar z podziałką milimetrową, 

 

suszarka laboratoryjna, 

 

waga, 

 

eksykator, 

 

kalkulator, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Określ podstawowe surowce do sporządzenia wybranych mas – uzupełnij tabelę. Wyboru 

surowców dokonaj ze zbioru zamieszczonego pod tabelą. 

 
Tabela do ćwiczenia 4. 

Typ masy sypkiej 

Wybrany surowiec 

krzemionkowa 

 

karborundowa 

 

magnezytowa 

 

chromitowo – magnezytowa   
korundowa 

 

 
Surowce:  magnezyt:  ruda  chromowa:  złom  wyrobów  własnych:  kwarcyty:  tlenek  glinu: 
węglik  krzemu:  piasek  cyrkonowy:  piasek  kwarcowy:  grafit:  dolomit,  spieczony  tlenek 
magnezu 

 
Wskazówki do realizacji 
Celem  tego  ćwiczenia  jest  nabycie  umiejętności  doboru  składników  do  mas  sypkich 

ogniotrwałych.  Uczniowie  podejmują  decyzję  indywidualnie,  lecz  wcześniej  mogli  ze  sobą 
dyskutować. Czas realizacji ćwiczenia około 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać określone treści z poradnika, 

2)

 

zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela, 

3)

 

przeanalizować zbiór surowców, 

4)

 

przedyskutować w grupie swoje propozycje, 

5)

 

dokonać doboru surowców, 

6)

 

uzupełnić tabelę, 

7)

 

zaprezentować wykonanie ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

zbiór nazw surowców.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.2.  Metody formowania wyrobów z mas sypkich 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj formowanie kształtki szamotowej metodą ręczną. 
 
Wskazówki do realizacji 
W ćwiczeniu tym waŜna jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale takŜe zdolności manualne. 

Nauczyciel powinien zademonstrować jak wykonać kształtkę przy uŜyciu ubijaka. Zadanie to 
moŜe  wykonywać  jedna  osoba.  Aby  uczeń  nabrał  określonej  umiejętności  powinien 
uformować  kilka  kształtek,  najlepiej  zaczynając  od  najmniej  skomplikowanych. 
Przewidywany czas realizacji to 90 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonymi treściami z poradnika, 

2)

 

przeanalizować kolejność czynności formowania ręcznego, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy z narzędziami, 

4)

 

dobrać formę stalową, 

5)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi ubijaka elektrycznego, 

6)

 

przygotować środki ochrony osobistej, 

7)

 

zgromadzić masę sypką szamotową, 

8)

 

przygotować do formowania formę (smarowanie olejem formierczym), 

9)

 

przystąpić do formowania kształtki, zgodnie z instrukcją, 

10)

 

wyjąć z formy uformowany wyrób, 

11)

 

odstawić półfabrykat do suszenia, 

12)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

13)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

masa sypka szamotowa, 

 

forma stalowa, 

 

ubijak elektryczny lub młotek pneumatyczny, 

 

narzędzia: strychulec, łopatka, młotek drewniany, 

 

ś

rodki ochrony indywidualnej, 

 

instrukcja obsługi ubijaka elektrycznego lub młotka pneumatycznego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Ćwiczenie 2 

Uformuj prostki ogniotrwałe na ręcznej prasie hydraulicznej.  
 
Wskazówki do realizacji 
Celem  tego  ćwiczenia  jest  zapoznanie  się  z  obsługą  prasy  ręcznej  hydraulicznej  i  ze 

sposobem  formowania  metodą  prasowania.  Nabycie  umiejętności  formierczych  wymaga 
uformowania  duŜej  ilości  wyrobów.  KaŜdy  uczeń  powinien  pracować  indywidualnie. 
Nauczyciel  powinien  podkreślić  zasady  bhp  na  stanowisku  pracy.  Przewidywany  czas 
realizacji to 90 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z literaturą zaproponowaną przez nauczyciela,  

2)

 

zgromadzić masę sypką na określony wyrób ogniotrwały, 

3)

 

sprawdzić stan techniczny prasy zgodnie z instrukcją obsługi prasy, 

4)

 

przygotować formę do formowania prostek (smarowanie olejem formierskim), 

5)

 

zapoznać się z danymi technicznymi formowania określonej prostki, 

6)

 

odmierzyć porcję masy (wagowo lub objętościowo), 

7)

 

zasypać masę do formy, 

8)

 

ustawić osłony bezpieczeństwa, 

9)

 

przystąpić do formowania dwustopniowego – uruchomić stempel, 

10)

 

kontrolować parametry prasowania, 

11)

 

wypchnąć z formy sprasowany wyrób, 

12)

 

wstrzymać pracę prasy, 

13)

 

usunąć osłony bezpieczeństwa, 

14)

 

odstawić do suszenia uformowany półfabrykat, 

15)

 

oczyścić formę i przystąpić do czynności 4–13. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

ręczna prasa hydrauliczna, 

 

masa sypka ogniotrwała, 

 

instrukcja obsługi prasy hydraulicznej, 

 

dane techniczne formowanych prostek, 

 

olej formierski, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5.3.  Ocena  wyrobów  formowanych  z  mas  sypkich  oraz 

bezpieczeństwo i higiena pracy podczas procesu formowania 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj podstawowe badanie kontrolne dla wyrobów uformowanych ręcznie.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przy realizacji tego ćwiczenia warto przedyskutować z uczniami jakie badania wydają im 

się  celowe  –  wykonane  przez  samego  formierza  czyli  samokontrola.  Zadanie  to  moŜe 
wykonywać  jedna  osoba.  Nauczyciel  powinien  przygotować  wiele  półfabrykatów  do  badań. 
Przewidywany czas realizacji to 90 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z treścią poradnika,  

2)

 

zgromadzić półfabrykaty do badania, 

3)

 

przygotować przymiar z podziałką milimetrową, 

4)

 

przygotować kątownik metalowy, 

5)

 

przystąpić do oględzin półfabrykatów, 

6)

 

sprawdzić stan naroŜy, krawędzi i powierzchni, 

7)

 

sprawdzić wymiary, 

8)

 

sprawdzić kąty proste wyrobów, 

9)

 

opisać kaŜdy półfabrykat, 

10)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

półfabrykaty do badań, 

 

przymiar, 

 

kątownik metalowy. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  jakość  wyrobów  uformowanych  z  mas  sypkich,  poprzez  wyliczenie  wad 

zaobserwowanych na wyrobach i podanie przyczyn zaistniałych wad.  

 
Wskazówki do realizacji 
Po wykonaniu tego ćwiczenia uczniowie powinni nabrać dobrych nawyków, związanych 

ze  starannością  prowadzenia  procesu  technologicznego,  powinni  dostrzec  zaleŜność 
przyczynowo  –  skutkową  mającą  wpływ  na  jakość  wyrobów  po  uformowaniu.  Zadanie  to 
moŜe wykonywać jedna osoba. Przewidywany czas realizacji to 90 minut. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać określone treści z poradnika, 

2)

 

obejrzeć  dostępne  (przygotowane  przez  nauczyciela)  wadliwe  wyroby  uformowane 
z masy sypkiej, 

3)

 

ustalić widoczne wady obniŜające jakość wyrobu, 

4)

 

określić przyczyny zaistniałych wad, 

5)

 

przedyskutować swoje pomysły w małej grupie, 

6)

 

opisać wyroby podając wady i ich przyczynami, 

7)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

wyroby wadliwe, 

 

literatura zaproponowana przez nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki  modułowej „Formowanie wyrobów z mas 
sypkich”
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  zadania  z  poziom 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1. a,  2. c,  3. b,  4. b,  5. d,  6. a,  7. b,  8. d,  9. b,  10. c,  11. d, 
12. 
a, 13. b, 14. d, 15. d, 16. c, 17. c, 18. b, 19. c, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr  
zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 
ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować 

właściwości 

mas 

sypkich 

Zdefiniować jakość masy sypkiej 

Rozpoznać wyrób ogniotrwały 

Określić  własności  wyrobu  z  masy 
sypkiej 

Określić skład mas sypkich 

Określić 

własności 

surowców 

ogniotrwałych 

Określić  cele  stosowania  dodatków  do 
mas sypkich 

Określić 

ilość 

dodatków 

uplastyczniających masę sypką 

Określić  jakość  wyrobów  formowanych 
z mas sypkich 

10 

Określić rodzaj formowania 

11 

Scharakteryzować metodę prasowania 

12 

RozróŜnić typ prasy 

13 

Dobrać formę do prasy izostatycznej 

14 

Określić metodę formowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

15 

Określić skutki działania hałasu 

16 

Określić  kształt  próbek  masy  sypkiej  do 
badań 

PP 

17 

Scharakteryzować działanie pras 

PP 

18 

Określić  zalety  pras  do  formowania 
z mas sypkich 

PP 

19 

Określić wady pras do formowania z mas 
sypkich 

PP 

20 

Określić 

przyczynę 

wad 

procesu 

formowania z mas sypkich 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jedno tygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiarów dydaktycznych. 

3.

 

Zapoznaj  uczniów  z  rodzajami  zadań  podanych  w  zestawie  zadań  testowych  oraz 
z zasadami punktowania odpowiedzi. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów  z  uczniami  sposób  udzielania  odpowiedzi  podczas  sprawdzianu  (karta 
odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

5 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom najwięcej trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  unikniecie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  odnośnie  formowania  wyrobów  z  mas  sypkich.  W  teście 
zamieszczono  zadania  wielokrotnego  wyboru,  gdzie  tylko  jedna  z  wymienionych 
odpowiedzi jest zawsze prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 
odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Test składa się z dwóch części o róŜnym stopniu trudności: I część– poziom podstawowy, 
II część – poziom ponadpodstawowy 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą 
przysporzyć Ci zadania: 16–20, gdyŜ są one na poziomie trudniejszym niŜ pozostałe. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Masa sucha zawiera 
a)

 

2–6% wilgotności. 

b)

 

6–12% wilgotności. 

c)

 

15–20% wilgotności. 

d)

 

25–35% wilgotności. 

 

2.

 

Najlepszą jest masa zawierająca 
a)

 

jedną frakcję ziarnową. 

b)

 

dwie frakcje ziarnowe. 

c)

 

co najmniej trzy frakcje ziarnowe. 

d)

 

nie ma znaczenia ilość frakcji. 

 

3.

 

Do ogniotrwałych materiałów ceramicznych nie zaliczamy wyrobów 
a)

 

krzemionkowych. 

b)

 

fajansowych. 

c)

 

magnezytowych. 

d)

 

cyrkonowych. 

 

4.

 

Wyrób o małej porowatości uzyskuje lepszą 
a)

 

nasiąkliwość. 

b)

 

wytrzymałość mechaniczną. 

c)

 

gazoprzepuszczalność. 

d)

 

izolacyjność cieplną. 

 

5.

 

Podstawowym składnikiem mas krzemionkowych jest 
a)

 

dolomit. 

b)

 

wapień. 

c)

 

glina surowa. 

d)

 

kwarcyt. 

 

6.

 

NajwaŜniejszą właściwością nieplastycznych surowców ogniotrwałych jest 
a)

 

ogniotrwałość zwykła. 

b)

 

plastyczność. 

c)

 

zawartość wody pokładowej. 

d)

 

skurczliwość całkowita. 

 

7.

 

Ług posiarczynowy dodaje się do mas sypkich w celu 
a)

 

przyspieszenia procesu wypalania. 

b)

 

poprawy właściwości formierczych masy. 

c)

 

upłynnienia masy. 

d)

 

zmiany koloru wyrobu gotowego. 

 

8.

 

Dodatki uplastyczniające masę sypką podaje się w ilości 
a)

 

40–45%. 

b)

 

20–25%. 

c)

 

8–15%. 

d)

 

0,5–3%. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

9.

 

Jakość wyrobów formowanych z mas sypkich nie zaleŜy od 
a)

 

właściwości masy. 

b)

 

zastosowania wyrobów gotowych. 

c)

 

stosowanych urządzeń. 

d)

 

sposobów prasowania. 

 

10.

 

Formy uŜywane w prasach hydraulicznych wykonane są 
a)

 

z gipsu. 

b)

 

z gumy. 

c)

 

ze stali. 

d)

 

z tworzywa sztucznego. 

 

11.

 

Najlepsze zagęszczenie masy sypkiej uzyskuje się poprzez prasowanie 
a)

 

jedostronne górne. 

b)

 

jednostronne dolne. 

c)

 

dwustronne. 

d)

 

izostatyczne. 

 

12.

 

Dwie tarcze cierne to element konstrukcyjny prasy 
a)

 

ś

rubowej. 

b)

 

hydraulicznej. 

c)

 

mimośrodowej. 

d)

 

obrotowej. 

 

13.

 

Do pras izostatycznych przygotowuje się formy 
a)

 

stalowe. 

b)

 

gumowe. 

c)

 

gipsowe. 

d)

 

plastikowe. 

 

14.

 

Kształtki duŜe powyŜej 50 kg formuje się metodą 
a)

 

mechaniczną. 

b)

 

odlewniczą. 

c)

 

kombinowaną. 

d)

 

ręczną z uŜyciem młotków elektrycznych. 

 

15.

 

Skutkiem działania hałasu na organizm ludzki nie jest 
a)

 

uszkodzenie słuchu. 

b)

 

bóle głowy. 

c)

 

zwiększona pobudliwość. 

d)

 

zespół „białych palców”. 

 

16.

 

Próbki do badań masy sypkiej o wilgotności do 6%, przygotowuje się w postaci 
a)

 

beleczek. 

b)

 

cegiełek. 

c)

 

walców. 

d)

 

sześcianów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

17.

 

Równomierne  zagęszczenie  masy  we  wszystkich  kierunkach,  podczas  formowania  jest 
charakterystyczne dla prasy 
a)

 

ciernej. 

b)

 

hydraulicznej. 

c)

 

izostatycznej. 

d)

 

kolankowo-dźwigniowej. 

 

18.

 

Zaletą pras do formowania przez prasowanie nie jest 
a)

 

duŜa wydajność. 

b)

 

ograniczony kształt formowanych wyrobów. 

c)

 

łatwa wymiana form. 

d)

 

łatwa regulacja wielkości zasypu masy do form. 

 

19.

 

Wadą pras do formowania z mas sypkich jest 
a)

 

duŜa wydajność. 

b)

 

automatyczne spryskiwanie wnętrza form olejem. 

c)

 

szybkie zuŜywanie się form stalowych. 

d)

 

łatwa wymiana stempli prasujących. 

 

20.

 

Rozwarstwianie się kształtki podczas prasowania nie spowodowane jest 
a)

 

zuŜytymi formami. 

b)

 

masą zbyt plastyczną. 

c)

 

niewłaściwym składem granulometrycznym. 

d)

 

za duŜym ciśnieniem prasowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i Nazwisko:………………………………………………………………………………... 
 

Formowanie wyrobów z mas sypkich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

TEST 2 

 

Test dwustopniowy do jednostki  modułowej „Formowanie wyrobów z mas 
sypkich”
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  zadania  z  poziom 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1. b,  2. c,  3. d,  4. c,  5. a,  6. c,  7. b,  8. c,  9. a,  10. c,  11. b, 
12. 
b, 13. d, 14. c, 15. a, 16. c, 17. b, 18. d, 19. a, 20. d.  

 

Plan testu 

 

Nr  
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować własności masy sypkiej 

Scharakteryzować własności masy sypkiej 

Scharakteryzować przebieg prasowania 

Określić zawartość dodatków 

Określić skład wyrobów ogniotrwałych 

Określić 

charakter 

chemiczny 

wyrobów 

ogniotrwałych 

Określić podstawowy surowiec na masę sypką 

Określić podstawowy surowiec na masę sypką 

Określić zastosowanie pras 

10 

Zastosować  sprzęt  do  badań  kontrolnych 
formowania wyrobów z mas sypkich 

11  Znać budowę pras 

12  Objaśnić działanie pras 

13  Określić jakość wyrobów prasowanych 

14 

Określić  metodę  formowania  wyrobów  z  mas 
sypkich 

15  Określić skutki działania hałasu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

16  Objaśnić istotę działania pras 

PP 

17  Wyjaśnić poprawność uŜytkowania matryc 

PP 

18  Zastosować przepisy bhp 

PP 

19  Scharakteryzować metodę prasowania 

PP 

20  Scharakteryzować metodę prasowania 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jedno tygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiarów dydaktycznych. 

3.

 

Zapoznaj  uczniów  z  rodzajami  zadań  podanych  w  zestawie  zadań  testowych  oraz 
z zasadami punktowania odpowiedzi. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów  z  uczniami  sposób  udzielania  odpowiedzi  podczas  sprawdzianu  (karta 
odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

5 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom najwięcej trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  unikniecie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  odnośnie  formowania  wyrobów  z  mas  sypkich.  W  teście 
zamieszczono  zadania  wielokrotnego  wyboru,  gdzie  tylko  jedna  z  wymienionych 
odpowiedzi jest zawsze prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 
odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Test składa się z dwóch części o róŜnym stopniu trudności: I część– poziom podstawowy, 
II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą 
przysporzyć Ci zadania: 16–20, gdyŜ są one na poziomie trudniejszym niŜ pozostałe. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Masa półsucha ma wilgotność 
a)

 

2–6%. 

b)

 

6–12%. 

c)

 

15–20%. 

d)

 

30–35%. 

 

2.

 

Masa sucha i półsucha musi mieć 
a)

 

taką samą wilgotność. 

b)

 

taką samą zawartość surowca plastycznego. 

c)

 

ś

ciśle określony skład granulometryczny. 

d)

 

taką samą zawartość surowca nieplastycznego. 

 

3.

 

Masa połoŜona dalej od stempla podczas prasowania jest 
a)

 

jednakowo sprasowana w całej objętości. 

b)

 

nie ma znaczenia połoŜenie masy. 

c)

 

lepiej sprasowana. 

d)

 

gorzej sprasowana. 

 

4.

 

Aby zapobiec przyklejaniu się wyrobu do powierzchni formy, trzeba uŜyć 
a)

 

plastyfikatora. 

b)

 

utleniacza. 

c)

 

oleju formierskiego. 

d)

 

ługu posiarczynowego. 

 

5.

 

Wyroby zasadowe zawierają w składzie 
a)

 

tlenek magnezu. 

b)

 

krzemionkę. 

c)

 

korund. 

d)

 

karborund. 

 

6.

 

Materiały ogniotrwałe o charakterze kwaśnym to wyroby 
a)

 

magnezytowe. 

b)

 

dolomitowe. 

c)

 

krzemionkowe. 

d)

 

korundowe. 

 

7.

 

Spieczony tlenek magnezu nazywamy 
a)

 

karborundem. 

b)

 

klinkierem. 

c)

 

szamotem. 

d)

 

palonką. 

 

8.

 

Surowcem wyjściowym do przygotowania wyrobów karborundowych jest 
a)

 

tlenek wapnia. 

b)

 

ruda chromowa. 

c)

 

węglik krzemu. 

d)

 

dolomit. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

9.

 

Kształtki szamotowe moŜna uformować na prasie 
a)

 

ciernej. 

b)

 

filtracyjnej. 

c)

 

ś

limakowej. 

d)

 

zwykłej. 

 

10.

 

Kątownikiem metalowym sprawdza się  
a)

 

ilość spękań na powierzchni wyrobu. 

b)

 

ilość uszkodzeń krawędzi. 

c)

 

skrzywienia na powierzchni. 

d)

 

głębokość pęknięć na powierzchni. 

 

11.

 

Ź

ródłem siły wywołującej nacisk na tłocznik nie moŜe być mechanizm 

a)

 

ś

rubowy. 

b)

 

wahadłowy. 

c)

 

hydrauliczny. 

d)

 

mimośrodowy. 

 

12.

 

Zagęszczanie masy znajdującej się w gumowej formie ma miejsce w prasie 
a)

 

obrotowej. 

b)

 

izostatycznej. 

c)

 

hydraulicznej. 

d)

 

ś

rubowej. 

 

13.

 

Nieprawidłowe wymiary wyrobów formowanych na prasach mogą być spowodowane 
a)

 

nierównomierną wilgotnością masy. 

b)

 

zbyt duŜym ciśnieniem prasowania. 

c)

 

niewłaściwym uziarnieniem masy. 

d)

 

prasowaniem na zuŜytych formach. 

 

14.

 

Kształtki pojedyncze o nietypowych wymiarach z mas sypkich formuje się metodą 
a)

 

na gorąco. 

b)

 

maszynową 

c)

 

ręcznie. 

d)

 

odlewania. 

 

15.

 

Skutkiem działania hałasu na organizm ludzki jest 
a)

 

ból głowy. 

b)

 

utrata wzroku. 

c)

 

reumatyzm. 

d)

 

schorzenia skóry. 

 
16.

 

Znane prawo fizyczne o ciśnieniu cieczy wykorzystane jest w zasadzie działania pras 
a)

 

ś

rubowych. 

b)

 

ciernych. 

c)

 

hydraulicznych. 

d)

 

mimośrodowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

17.

 

W celu przedłuŜenia Ŝywotności matrycom naleŜy 
a)

 

smarować je olejem ochronnym. 

b)

 

stosować specjalne wkładki, które moŜna wymieniać. 

c)

 

rzadziej formować półfabrykaty. 

d)

 

specjalnie polerować. 

 

18.

 

Ochroną od poraŜenia prądem podczas obsługi prasy nie jest 
a)

 

izolacja robocza przewodów. 

b)

 

osłony i obudowy. 

c)

 

samoczynne wyłączanie zasilania. 

d)

 

stosowanie okularów ochronnych. 

 

19.

 

Wyroby nie wykazują skurczliwości suszenia, gdy są formowane metodą 
a)

 

prasowania izostatycznego. 

b)

 

prasowania dwustronnego. 

c)

 

odlewania dwustronnego. 

d)

 

ubijania młotkami pneumatycznymi. 

 

20.

 

Pierwsze sprasowanie powinno odbywać się  
a)

 

pomiędzy połową, a maksimum nacisku. 

b)

 

całym maksymalnym naciskiem. 

c)

 

połową maksymalnego. 

d)

 

minimalnym naciskiem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko:………………………………………………………………………………… 
 

Formowanie wyrobów z mas sypkich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

7.

 

LITERATURA 

 
1.

 

Dobrzyński Sł.: Materiałoznawstwo szklarskie i ceramiczne. WSiP, Warszawa 1978 

2.

 

Fis B., Wyszyńska B.: Zarys technologii ceramiki. WSiP, Warszawa 1986 

3.

 

Kordek M., Kleinrok D.: Technologia ceramiki część II.WSiP, Warszawa 1992 

4.

 

Kordek M., Kleinrok D.: Technologia ceramiki część II.WSiP, Warszawa 1992 

5.

 

Rospond M.: Maszyny i urządzenia przemysłu ceramicznego. WSiP, Warszawa 1984 

6.

 

Rusicki A., Raabe J.: Pracownia technologiczna ceramiki. WSiP, Warszawa 1982 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Krogulec–  Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 
KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

3.

 

Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 
Eksploatacji, Radom 1998