background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 

Adam Sabiniok 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie  montaŜu  i  demontaŜu  układów  zasilania 
silników z zapłonem samoczynnym 723[04].Z1.05 

 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr Stanisław Kołtun 
mgr inŜ. Jan Kania 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Adam Sabiniok 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 

 
 
 
 

 
 
 

 

 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  723[04].Z1.05 
Wykonywanie  montaŜu  i  demontaŜu  układu  zasilania  silnika  z  zapłonem  samoczynnym, 
zawartego  w modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  mechanik  pojazdów 
samochodowych. 
 

 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Mechaniczne układy wtryskowe 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Elektronicznie  sterowane  układy  wtryskowe  z  pompami  rozdziela-

czowymi EDC 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3.  Pompowtryskiwacze UI/UP 

19 

5.3.1.  Ćwiczenia 

19 

5.4.  Zasobnikowe układy wtryskowe Common Rail 

22 

5.4.1.  Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

37 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazuję  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  mechanik  pojazdów  samochodowych 
723[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Kolejność  realizacji  jednostek  modułowych  powinna  być  zgodna  ze  schematem  układu 

jednostek modułowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
 
 
 
 
 

723[04].Z1 

Konstrukcja, montaŜ i demontaŜ 

układów pojazdów samochodowych 

723[04].Z1.02 

Wykonywanie montaŜu 

i demontaŜu silnika 

dwusuwowego 

723[04].Z1.03 

Wykonywanie montaŜu 

i demontaŜu silnika 

czterosuwowego 

723[04].Z1.04 

Wykonywanie montaŜu 

i demontaŜu układów zasilania 

silników z zapłonem iskrowym 

723[04].Z1.06 

Wykonywanie montaŜu 

i demontaŜu kół samochodowych 

i naprawy ogumienia 

723[04].Z1.01 

Charakteryzowanie budowy 

pojazdów samochodowych 

723[04].Z1.05 

Wykonywanie montaŜu 

i demontaŜu układów 

zasilania silników z zapłonem 

samoczynnym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

− 

wyjaśniać  podstawowe  prawa  i  zasady  mechaniki  technicznej,  termodynamiki 
i elektrotechniki, 

− 

rozróŜniać części maszyn, 

− 

rozróŜniać zasadnicze zespoły samochodu, 

− 

wykonywać demontaŜ i montaŜ silnika dwusuwowego, 

− 

wykonywać demontaŜ i montaŜ silnika czterosuwowego, 

− 

przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, przewidywać zagroŜenia i zapobiegać im, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

− 

współpracować w grupie, 

− 

oceniać własne moŜliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego zawodu,

 

− 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

− 

wyjaśnić  budowę  oraz  zasadę  działania  układu  zasilania  silnika  z  zapłonem 
samoczynnym, 

− 

wyjaśnić  budowę  i  zasadę  działania  pompy  zasilającej,  pompy  wtryskowej  rzędowej 
i rozdzielaczowej oraz wtryskiwacza, 

− 

zdemontować pompę zasilającą, pompę wtryskową rzędową i rozdzielaczową na części, 

− 

rozróŜnić elementy pompy zasilającej, wtryskowej rzędowej i rozdzielaczowej, 

− 

wyjaśnić  zasadę  działania  pompy  zasilającej,  wtryskowej  rzędowej  i  rozdzielaczowej 
oraz rozróŜnić rodzaje napędu, 

− 

określić warunki montaŜu pompy zasilającej, wtryskowej rzędowej i rozdzielaczowej, 

− 

dokonać montaŜu pompy zasilającej, wtryskowej rzędowej i rozdzielaczowej, 

− 

dokonać demontaŜu wtryskiwacza, 

− 

określić warunki montaŜu wtryskiwacza, 

− 

dokonać montaŜu wtryskiwacza, 

− 

scharakteryzować  właściwości  materiałów  konstrukcyjnych,  stosowanych  na  części 
układu zasilania silnika z zapłonem samoczynnym, 

− 

zastosować przepisy bhp i ochrony ppoŜ. na stanowisku pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik pojazdów samochodowych 723[04] 

Moduł:  

Konstrukcja,  montaŜ  i  demontaŜ  układów 
pojazdów samochodowych 723[04].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  montaŜu  i  demontaŜu  układów 
zasilania  silników  z zapłonem  samoczynnym 
723[04].Z1.05 

Temat:   Elektroniczne rozdzielaczowe pompy wtryskowe. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  charakteryzowania  i  rozróŜniania  elektronicznych 

rozdzielaczowych pomp wtryskowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
  

− 

omówić budowę układu wtryskowego, 

− 

omówić budowę części składowych układu wtryskowego, 

− 

wyjaśnić istotę działania rozdzielaczowych pomp wtryskowych, 

− 

rozróŜnić wskazane części układu wtryskowego z elektroniczną pompą rozdzielaczową, 

− 

rozpoznać części składowe elektronicznej pompy rozdzielaczowej, 

− 

odnaleźć w samochodzie elementy układu wtryskowego. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

prezentacji uzyskanych wyników, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:
 

− 

wykład, 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

dyskusja w grupie. 

 
Formy organizacji pracy uczniów:
  

− 

praca w grupach 2–3 osobowych,  

− 

praca indywidualna. 

 
Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

modele układów wtryskowych i ich części, 

− 

silniki z zapłonem samoczynnym, 

− 

tablice poglądowe, 

− 

prezentacje multimedialne, 

− 

dokumentacje techniczne pojazdu, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Zadanie dla ucznia 
Omów budowę elektronicznej rozdzielaczowej pompy wtryskowej. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza I: Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Jak realizowany jest proces zasilania silnika z zapłonem samoczynnym? 
2.  Dlaczego wprowadzono elektroniczne układy wtryskowe? 
3.  Które  z  występujących  elementów  pomp  elektronicznych  są  podobne  do  elementów 

pomp mechanicznych? 

4.  Które  elementy  elektronicznych  pomp  wtryskowych  nie  występują  w  pompach 

mechanicznych? 

5.  Po czym rozpoznajemy elektroniczne rozdzielaczowe pompy wtryskowe? 

 

Faza II. Planowanie 
1.  Jakie cechy musi posiadać układ zasilania silnika z zapłonem samoczynnym? 
2.  W  jaki  sposób  realizowana  jest  regulacja  dawki  w  elektronicznych  pompach 

rozdzielaczowych? 

 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w zespołach ustalają zadania układów wtryskowych. 
2.  Uczniowie określają cechy charakterystyczne pomp wtryskowych. 
3.  Uczniowie  wskazują  podobieństwa  w  budowie  elektronicznych  i  mechanicznych  pomp 

rozdzielaczowych. 

4.  Uczniowie zastanawiają się nad róŜnicą w budowie i działaniu układów elektronicznych 

i mechanicznych. 

5.  Uczniowie  zastanawiają  się  nad  wadami  i  zaletami  elektronicznych  pomp 

rozdzielaczowych. 

6.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność rozumowania. 
 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie analizują schematy i modele pomp rozdzielaczowych. 
2.  Uczniowie charakteryzują elektroniczne pompy rozdzielaczowe. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  przygotowują  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów 

wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji zadania. 

2.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  wykonanych  ćwiczeń.  Nauczyciel 

sprawdza poprawność rozumowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im  trudności.  Nauczyciel 
powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  wiadomości  były  poznawane,  jakie 
wystąpiły błędy i jak ich unikać na przyszłość. 
 
Faza końcowa 
Zakończenie zajęć i ocena poprawności wykonania ćwiczenia oraz aktywności uczniów. 
 
Praca domowa 
Porównaj mechaniczną i elektroniczną rozdzielaczową pompę wtryskową. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−−−−    

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik pojazdów samochodowych 723[04] 

Moduł:  

Konstrukcja,  montaŜ  i  demontaŜ  układów 
pojazdów samochodowych 723[04].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  montaŜu  i  demontaŜu  układów 
zasilania  silników  z zapłonem  samoczynnym 
723[04].Z1.05 

Temat:   DemontaŜ i montaŜ wtryskiwaczy. 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności demontaŜu oraz montaŜu wtryskiwaczy. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

− 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania demontaŜu i montaŜu wtryskiwaczy zgodnie 
z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

skorzystać z dokumentacji serwisowej,  

− 

dobrać konieczne narzędzia, 

− 

zdemontować wtryskiwacz na części składowe, 

− 

zmontować wtryskiwacz. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

sumienności i odpowiedzialności, 

− 

pracy w zespole, 

− 

prezentacji wyników swojej pracy, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:
 

− 

pokaz z objaśnieniami,  

− 

ć

wiczenia praktyczne,  

− 

dyskusja w grupie. 

 
Formy organizacji pracy uczniów:
  

− 

praca w grupach,  

− 

praca indywidualna. 

 
Czas trwania zajęć:
 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

wybrane wtryskiwacze, 

− 

zestaw narzędzi mechanika, 

− 

dokumentacja warsztatowa, 

− 

instrukcje bhp i ochrony ppoŜ., 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Planowanie czynności związanych z demontaŜem i montaŜem wtryskiwacza: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

− 

omówienie warunków technicznych, 

− 

omówienie sposobu demontaŜu i montaŜu wtryskiwaczy, 

− 

sporządzenie wykazu narzędzi niezbędnych do wykonania ćwiczenia, 

− 

sporządzenie planu działania. 

4.  Organizacja stanowiska pracy. 
5.  Wykonanie zaplanowanych czynności: 

− 

organizacja stanowiska, 

− 

dobór narzędzi, 

− 

demontaŜ wtryskiwacza, 

− 

montaŜ wtryskiwacza, 

− 

bieŜąca kontrola wykonywanych czynności. 

6.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności: 

− 

uczniowie prezentują swoją prace, 

− 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni on postępy, 

− 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny swoich prac. 

 
Praca domowa 
Opisz procedurę montaŜu wybranych wtryskiwaczy. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Mechaniczne układy wtryskowe

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj  budowę  i  działanie  układu  przedstawionego  na  rysunku.  Nazwij 

przedstawiony  układ  zasilania  oraz  wskazane  elementy.  Znajdź  w  pojeździe  wskazanym 
przez nauczyciela elementy układu zasilania ZS. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [8, s. 168]. 

..................................................................... 

..................................................................... 

..................................................................... 

..................................................................... 

..................................................................... 

..................................................................... 

..................................................................... 

 

................................................. 
................................................. 
.................................................. 
.................................................. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupie  2–3  osobowej.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  wykonaną  pracę.  Czas  wykonania  ćwiczenia 
30 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować budowę i działanie układu zasilania silnika ZS, 
2)  scharakteryzować części składowe układu, 
3)  nazwać wyszczególnione części, 
4)  zapisać nazwy części,  
5)  znaleźć w pojeździe elementy układu zasilania, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

samochód z rzędową pompą wtryskową, 

− 

modele układów zasilania silnika ZS, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj wymiany tłoczkowej pompy zasilającej w rzędowej pompie wtryskowej silnika ZS. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupie  2–3  osobowej.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 60 
minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcjami stanowiska pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przeanalizować dokumentację serwisową, 
4)  dokonać analizy budowy pompy, 
5)  dokonać demontaŜu pompy zasilającej, 
6)  określić warunki montaŜu pompy zasilającej, 
7)  dokonać montaŜu pompy zasilającej, 
8)  odpowietrzyć układ zasilania, 
9)  sprawdzić jakość pracy (szczelność połączeń), 
10)  stosować obowiązujące przepisy bhp i ppoŜ., 
11)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

samochód z rzędową pompą wtryskową wraz z pompą zasilającą, 

− 

pompa zasilająca, 

− 

zestaw uszczelek, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

− 

zestaw narzędzi, 

− 

dokumentacja serwisowa układu zasilania ZS, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  wymiany  rozpylacza  wtryskiwacza  czopikowego.  Przeanalizuj  budowę 

i działanie wtryskiwacza. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupie  2–3  osobowej.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 45 
minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcjami stanowiska pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przeanalizować dokumentację serwisową, 
4)  dokonać demontaŜu wtryskiwacza, 
5)  dokonać analizy budowy i działania wtryskiwacza, 
6)  dokonać wymiany rozpylacza, 
7)  dokonać montaŜu wtryskiwacza, 
8)  stosować obowiązujące przepisy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

wtryskiwacz czopikowy, 

− 

rozpylacz, 

− 

próbnik wtryskiwaczy, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

dokumentacja serwisowa układu wtryskowego, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2.  Elektronicznie  sterowane  układy  wtryskowe  z  pompami 

rozdzielaczowymi EDC 
 

5.2.1 Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Korzystając  z  dokumentacji  serwisowej  elektronicznych  układów  wtryskowych 

przeanalizuj budowę rozdzielaczowej pompy wtryskowej. Nazwij wskazane elementy.  

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [4, s. 20]. 

........................................................................ 

........................................................................ 

....................................................................... 

....................................................................... 

....................................................................... 

....................................................................... 

....................................................................... 

....................................................................... 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupie  2–3  osobowej.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 
minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację techniczną, 
2)  wyjaśnić budowę oraz zasadę działania rozdzielaczowej pompy wtryskowej, 
3)  przeanalizować przedstawiony schemat układu, 
4)  nazwać przedstawione części, 
5)  zaprezentować rozwiązanie ćwiczenia. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

modele pomp wtryskowych, 

− 

dokumentacje serwisowe układów zasilania ZS, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.  

 

 

 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  demontaŜu  i  montaŜu  wtryskiwacza.  Korzystając  z  dokumentacji  serwisowej 

układów  wtryskowych  przeanalizuj  budowę  oraz  nazwij  wskazane  na  rysunku  części 
wtryskiwacza.  

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [4, s. 41]. 

 

........................................................................ 

........................................................................ 

....................................................................... 

....................................................................... 

....................................................................... 

....................................................................... 

....................................................................... 

....................................................................... 

....................................................................... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

10  ..................................................................... 
11  ..................................................................... 
12  ..................................................................... 
13  ..................................................................... 
14  ..................................................................... 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupie  2–3  osobowej.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 45 
minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację techniczną, 
2)  dokonać demontaŜu wtryskiwacza, 
3)  wyjaśnić budowę oraz zasadę działania wtryskiwacza, 
4)  dokonać montaŜu wtryskiwacza, 
5)  przeanalizować rysunek wtryskiwacza, 
6)  określić zadania przedstawionych elementów, 
7)  zapisać nazwy części składowych wtryskiwacza, 
8)  zaprezentować rozwiązanie swojego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

wtryskiwacze, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

katalogi wtryskiwaczy ZS, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.  

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj 

wymiany 

rozdzielaczowej 

pompy 

wtryskowej. 

Przeanalizuj 

rodzaj 

zastosowanego napędu pompy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupie  2–3  osobowej.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  wykonaną  pracę.  Czas  wykonania  ćwiczenia 
120 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną demontaŜu i montaŜu układu wtryskowego, 
3)  przygotować samochód do ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

4)  sprawdzić stan techniczny narzędzi przez ich wzrokowe oględziny, 
5)  dokonać demontaŜu osłon napędu pompy wtryskowej, 
6)  ustawić wał korbowy silnika w zwrocie zewnętrznym, 
7)  dokonać demontaŜu paska rozrządu, 
8)  dokonać montaŜu i regulacji napięcia paska rozrządu,  
9)  sprawdzić prawidłowość montaŜu paska napędowego, 
10)  sprawdzić połoŜenie znaków ustawczych, 
11)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

samochód z silnikiem z rozdzielaczową pompą wtryskową z napędem paskiem zębatym, 

− 

dokumentacja serwisowa układów wtryskowych, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

klucz dynamometryczny, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.3. Pompowtryskiwacze UI/UP 
 

5.3.1 Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Odszukaj w pojeździe elementy układu zasilania pompowtryskiwaczami UI. Przeanalizuj 

budowę układu. Nazwij wskazane na rysunku elementy. 
 

Rysunek do ćwiczenia 1 [6, s. 22]. 

 

........................................................................ 

........................................................................ 

....................................................................... 

....................................................................... 

....................................................................... 

....................................................................... 

....................................................................... 

....................................................................... 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupie  2–3  osobowej.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 
minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację serwisową układu zasilania pojazdu, 
2)  odszukać elementy układu wtryskowego w pojeździe, 
3)  wyjaśnić budowę oraz zasadę działania układów wtryskowych UI, 
4)  przeanalizować rysunek układu zasilania UI, 
5)  nazwać przedstawione części, 
6)  określić cechy przedstawionych części elementów, 
7)  zaprezentować swoje ćwiczenie. 
 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

samochód lub silnik z zespołem wtryskowym z pompowtryskiwaczami UI, 

− 

dokumentacje serwisowe układów zasilania pompowtryskiwaczami, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.  

 

 

 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj wymiany wtryskiwacza zespołu wtryskowego UP. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupie  2–3  osobowej.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 90 
minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z dokumentacją serwisową układu zasilania UP, 
3)  przygotować samochód (silnik) do ćwiczenia, 
4)  sprawdzić stan techniczny narzędzi przez ich wzrokowe oględziny, 
5)  dokonać demontaŜu pokrywy zaworów, 
6)  dokonać demontaŜu przewodu wtryskowego, 
7)  dokonać wybudowania kompletnego zespołu wtryskiwacza UP, 
8)  dokonać montaŜu części w odwrotnej kolejności do demontaŜu, 
9)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

samochód (lub silnik)z zespołem wtryskowym UP, 

− 

dokumentacja serwisowa układu zasilania UP, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

klucz dynamometryczny, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.  

 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj analizy sposobu napędu pompowtryskiwaczy w silniku. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupie  2–3  osobowej.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 45 
minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z dokumentacją serwisową układu zasilania, 
3)  przygotować samochód do ćwiczenia, 
4)  dokonać demontaŜu pokrywy zaworów, 
5)  odszukać pompowtryskiwacze oraz ich elementy napędowe, 
6)  opisać sposób napędzania pompowtryskiwaczy, 
7)  dokonać montaŜu pokrywy zaworów, 
8)  opisać i zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

dyskusja w grupie, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

samochód lub silnik z pompowtryskiwaczami, 

− 

dokumentacja serwisowa układów zasilania UI oraz UP, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

5.4. Zasobnikowe układy wtryskowe Common Rail 
 

5.4.1 Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Znajdź  w  pojeździe  wskazane  elementy  układu  zasilania  silnika  ZS.  Scharakteryzuj 

zastosowany rodzaj i właściwości uŜytych materiałów korzystając z dostępnych katalogów. 
 

Nazwa zespołu, 
podzespołu lub części 

Właściwości materiałów konstrukcyjnych 

Zbiornik paliwa 

 

Wkład filtra paliwa 

 

Przewody zasilające 

 

Przewody wtryskowe 

 

Wtryskiwacz 

 

Korpus pompy wysokiego 
ciśnienia 

 

Sekcja tłocząca pompy 
wysokiego ciśnienia 

 

Zasobnik paliwa wysokiego 
ciśnienia 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupie  2–3  osobowej.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 45 
minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją serwisową układu zasilania ZS, 
2)  odszukać wskazane części w pojeździe, 
3)  przeanalizować katalogi wyrobów aparatury wtryskowej, 
4)  zapisać charakterystykę materiałów, 
5)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

dyskusja w grupie, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

samochód z układem wtryskowym Common Rail, 

− 

dokumentacja serwisowa układów zasilania ZS, 

− 

katalogi aparatury wtryskowej Common Rail, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Ćwiczenie 2 
 

Odszukaj w pojeździe wtryskiwacze układu Common Rail. Zwróć uwagę na ich zasilanie 

paliwem i sterowanie. Na podstawie przedstawionego schematu opisz działanie wtryskiwaczy 
układu Common Rail. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [8, s. 177].

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupie  2–3  osobowej.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje wykonaną pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 
minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją serwisową układów Common Rail, 
2)  odszukać wtryskiwacze w pojeździe, 
3)  przeanalizować i opisać sposób działania wtryskiwaczy Common Rail, 
4)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

dyskusja w grupie,  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

samochód z układem wtryskowym Common Rail, 

− 

dokumentacja serwisowa układów wtryskowych Common Rail, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  montaŜu 
i demontaŜu układów zasilania silników z zapłonem iskrowym” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20  są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. d, 2. a, 3. c, 4. b, 5. d, 6. 7. a, 8. b, 9. a, 10. d, 11. d, 

12. a, 13. b, 14. b, 15. c, 16. a, 17. c, 18. b, 19. c, 20. d. 

 
Plan testu 
 

Nr 

zadania. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić budowę układu zasilania 

2. 

Określić budowę części 
wysokociśnieniowej 

3. 

Scharakteryzować sposób napędu pompy 

4. 

Rozpoznać budowę pompy rzędowej 

5. 

Wyjaśnić budowę pompy rzędowej 

6. 

Scharakteryzować sposób zmiany dawki 

7. 

Rozpoznać budowę pompy 
rozdzielaczowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

8. 

Scharakteryzować zadania 
tłokorozdzielacza 

9. 

Wyjaśnić sposób napędu pompy 
wtryskowej 

10. 

Określić cel stosowania regulatora  

11. 

Wskazać zastosowanie wtryskiwaczy 
otworowych          

12. 

Scharakteryzować wtryskiwacze ZS  

13. 

Rozpoznać rozpylacz czopikowy 

14. 

RozróŜnić rodzaje wtryskiwaczy 

15. 

Scharakteryzować 

sposób 

regulacji 

ciśnienia otwarcia wtryskiwacza  

16. 

Określić rodzaj rozpylacza 

PP 

17. 

RozróŜnić  schemat  części  elektronicznej 
pompy wtryskowej 

PP 

18. 

Określić typ rozpylacza na rysunku 

PP 

19. 

Scharakteryzować układy Common Rail 

PP 

20. 

Rozpoznać schemat wtryskiwacza układu 
Common Rail 

PP 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  montaŜu  i  demontaŜu  układów 

zasilania  silników  z  zapłonem  samoczynnym.  Zadania  są  wielokrotnego  wyboru  i  tylko 
jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

− 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Czas trwania testu – 45 minut. 
9.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  moŜna  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu 

wynosi 20 pkt. 

 

Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości 

i umiejętności,  jakie  zostały  ukształtowane  w  wyniku  zorganizowanego  procesu  kształcenia 
w jednostce  modułowej  Wykonywanie  montaŜu  i  demontaŜu  układów  zasilania  silników 
z zapłonem samoczynnym. Spróbuj swoich sił. Pytania nie są trudne i jeŜeli zastanowisz się, 
to na pewno udzielisz odpowiedzi. 

Powodzenia  

 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  W skład układu zasilania silnika z zapłonem samoczynnym nie wchodzi 

a)  wtryskiwacz. 
b)  pompa wtryskowa. 
c)  filtr paliwa. 
d)  alternator. 

 
2.  W skład części wysokociśnieniowej wchodzi 

a)  wtryskiwacz. 
b)  zbiornik paliwa. 
c)  pompa podająca. 
d)  filtr paliwa. 

 
3.  Napęd pompy wtryskowej nie moŜe być przekazywany poprzez 

a)  pasek rozrządu. 
b)  łańcuch rozrządu. 
c)  pasek wielorowkowy. 
d)  koła zębate. 

 
4.  Na rysunku przedstawiono 

a)  rozdzielaczową pompę wtryskową. 
b)  rzędową pompę wtryskową. 
c)  pompę Common Rail. 
d)  pompo-wtryskiwacze. 

 
 
 
 
 
 
5.  W pompie rzędowej ilość sekcji odpowiada ilości 

a)  suwów pracy. 
b)  zaworów silnika. 
c)  pomp zasilających. 
d)  cylindrów. 

 
6.  Wielkość dawki w pompach rzędowych jest zmieniana poprzez 

a)  ruch przepustnicy. 
b)  obrót tłoczka. 
c)  zmianę ciśnienia. 
d)  zmianę czasu wtrysku. 

 
7.  Na rysunku przedstawiono 

a)  pompę rozdzielaczową. 
b)  pompę rzędową. 
c)  pompowtryskiwacze. 
d)  pompę zasobnikową. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

8.  Tłokorozdzielacz ma za zadanie 

a)  tłoczyć i rozdzielać paliwo w pompie rzędowej. 
b)  tłoczyć i rozdzielać paliwo w pompie rozdzielaczowej. 
c)  zasysać paliwo z filtra i podawać do przewodów wtryskowych. 
d)  odprowadzić nadmiar paliwa od dawki głównej. 
 

9.  W układach wtryskowych stosuje się pompy z napędem 

a)  mechanicznym. 
b)  pneumatycznym. 
c)  elektrycznym. 
d)  hydraulicznym. 

 
10.  Regulator prędkości obrotowej w układach wtryskowych ZS stosowany jest w celu 

a)  regulacji kąta wtrysku. 
b)  regulacji kąta tłoczenia. 
c)  regulacji ciśnienia paliwa. 
d)  regulacji wielkości dawki paliwa. 

 
11.  W układach wtrysku bezpośredniego stosuje się wtryskiwacze 

a)  jednopunktowe. 
b)  czopikowe. 
c)  czopikowe dławiące. 
d)  otworowe. 

 
12.  Wielkością charakterystyczną wtryskiwacza jest 

a)  ciśnienie otwarcia. 
b)  czas otwarcia. 
c)  skok iglicy rozpylacza. 
d)  ilość podkładek regulacyjnych. 

 
13. Na rysunku przedstawiono 

a)  wtryskiwacz czopikowy. 
b)  rozpylacz czopikowy. 
c)  wtryskiwacz otworowy. 
d)  rozpylacz otworowy. 

 
14.  Na rysunku przedstawiono przekrój 

a)  wtryskiwacza otworowego. 
b)  wtryskiwacza czopikowego. 
c)  tłokorozdzielacza. 
d)  sekcji tłoczącej. 

 
15.  Regulacja ciśnienia otwarcia wtryskiwacza polega na zmianie 

a)  ciśnienia paliwa. 
b)  zaworu regulacyjnego. 
c)  grubości podkładek. 
d)  spręŜyny. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

 
16. Rysunek przedstawia rozpylacz 

a)  otworowy ze studzienką. 
b)  otworowy z gniazdem przylgni. 
c)  stopniowy. 
d)  czopikowy. 

 
17. Rysunek przedstawia schemat obwodu niskiego ciśnienia 

a)  pompowtryskiwacza UI. 
b)  pompowtryskiwacza U. 
c)  elektronicznej pompy wtryskowej. 
d)  pompy Common Rail. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
18.  Na rysunku przedstawiono rozpylacz 

a)  otworowy ze studzienką. 
b)  otworowy z gniazdem przylgni. 
c)  stopniowy. 
d)  czopikowy. 

 
 
19.  Układy Common Rail naleŜą do grupy układów 

a)  pompowtryskiwaczy. 
b)  niskiego ciśnienia. 
c)  zasobnikowych. 
d)  UPS. 
 

20.  Na rysunku przedstawiono wtryskiwacz układu 

a)  pompowtryskiwacza. 
b)  rozruchowego. 
c)  pompy rozdzielaczowej VR. 
d)  Common Rail. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie montaŜu i demontaŜu układów zasilania silników z zapłonem 
samoczynnym 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

 

                                                                                    Razem:   

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY: 

 

Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania: 

1)  sprawdzić  stopień  opanowanych  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie  powinni 

zdobyć przy realizacji materiału nauczania tej jednostki modułowej, 

2)  przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego 

potwierdzającego 

kwalifikacje 

zawodowe 

zawodzie 

mechanik 

pojazdów 

samochodowych. 
W  tym  celu  zadanie  praktyczne  musi  umoŜliwić  ocenę  w  zakresie  czterech  ocenianych 

obszarów: planowania, organizowania, wykonywania oraz prezentowania. 

Pojedyncze  zadanie  wykonuje  jeden  uczeń,  a  pozostali  uczniowie  wspólnie  z  nauczycielem 

obserwują  jego  pracę.  Po  zakończeniu  zadania  nauczyciel  szczegółowo  omawia  wykonane 
czynności oraz popełnione błędy. 

 
Ocenianie: 
niedostateczny do 14 pkt. 
dopuszczający – 15 pkt. 
dostateczny – 16 pkt. 
dobry – 17 do 18 pkt. 
bardzo dobry – 19 do 20 pkt. 
 

WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

WyposaŜenie na stanowisku 

Ilość 

Samochód z rozdzielaczową pompą wtryskową 

Zestaw narzędzi 

1 kpl 

Dokumentacja serwisowa 

Lampa warsztatowa 

Czyściwo 

 
Informacja dla ucznia 
1.  Sprawdź,  czy  arkusz  egzaminacyjny,  który  otrzymałeś  jest  kompletny.  Ewentualne 

braki stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.  Na  arkuszu  egzaminacyjnym  i  PLANIE  DZIAŁANIA  wpisz  swój  numer ewidencyjny 

PESEL, datę urodzenia i numer stanowiska egzaminacyjnego. 

3.  Zapoznaj  się  z  treścią  zadania  egzaminacyjnego,  instrukcją  do  jego  wykonania, 

stanowiskiem egzaminacyjnym i jego wyposaŜeniem. Masz na to czas – 20 minut. Czas 
ten nie jest wliczany do czasu trwania zadania. 

4.  Po upływie tego czasu przystępujesz do wykonania zadania.

 

 

5.  Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 

miejscu (czas zadania wynosi 90 minut). 

 

Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 

obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci Ŝadnych wskazówek. 
Nauczyciel  interweniuje  tylko  w  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  i  moŜe  w takim  przypadku 
przerwać wykonywanie zadania.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

Zadanie 

 
Wymień  rozdzielaczową  pompę  wtryskową  zainstalowaną  na  silniku.  Na  wykonanie 
zadania masz 180 minut. 
 

Instrukcja do wykonania zadania 

 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2.  Zapisz w formularzu Plan Działania: 

a)  wykaz kolejnych czynności związanych z wykonywanym zadaniem, 
b)  wykaz narzędzi i części zamiennych potrzebnych do wykonania zadania. 

3.  Zapoznaj się z instrukcjami uŜytkowania przyrządów i narzędzi. 
4.  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: zgromadź potrzebne narzędzia i materiały 

niezbędne do wykonania zadania. 

5.  Podczas wykonywania zadania przestrzegaj zasad BHP. 
6.  Przygotuj  samochód  do  wykonania  zadania:  załóŜ  ochraniacze  na  błotniki  i  siedzenie 

oraz pokrowiec na kierownicę. 

7.  Przyrządy i narzędzia obsługuj zgodnie z zasadami ich eksploatacji. 
8.  Dokonaj wymiany wskazanego elementu. 
9.  Dokonaj sprawdzenia własnej pracy. 
10.  Utrzymuj ład i porządek podczas wykonywania zadania. 
11.  Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko pracy, wyczyść narzędzia i rozlicz pobrane 

i zuŜyte części i materiały. 

12.  Omów sposób wykonania zadania. 
13.  Oceń jakość wykonanego zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

 

Zawód: 

Mechanik pojazdów samochodowych 

Symbol cyfrowy: 

723 [04] 

Oznaczenie 
tematu: 

 

Oznaczenie 
zadania: 

 

 
Wpisuje zdający   

 

 

 

          

    Data urodzenia    

 

 

 

Nr stanowiska 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   PESEL 

 

 

        

 

  dzień     miesiąc     rok       

   

 

PLAN  DZIAŁANIA 

 
 

 

1.  Zapisz  wykaz  czynności  wykonywanych  podczas  wymiany  rozdzielaczowej  pompy 

wtryskowej. 

............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 

2.  Zapisz wykaz części i narzędzi niezbędnych do wykonania zadania. 

............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 

................................................................................................................................................ 

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

Zadanie praktyczne 

 
Wymień rozdzielaczową pompę wtryskową. Na wykonanie zadania masz 180 minut. 

 

 

Obszar 

 

CZYNNOŚCI  I  KRYTERIA  WYKONANIA 

Liczba pkt 

0–1 

Czynność 1: Sporządzenie wykazu czynności koniecznych podczas 
wymiany rozdzielaczowej pompy wtryskowej 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  uczeń  zapisał  co  najmniej  6 
rzeczy: 

−−−−    

przygotowanie stanowiska do wykonania zadania, 

−−−−    

demontaŜ przewodów paliwowych, 

−−−−    

demontaŜ osłon paska rozrządu, 

−−−−    

ustawienie wału silnika wg znaków ustawczych, 

−−−−    

demontaŜ paska rozrządu, 

−−−−    

demontaŜ pompy wtryskowej, 

−−−−    

montaŜ pompy wtryskowej, 

−−−−    

montaŜ paska rozrządu, 

−−−−    

montaŜ osłon paska, 

−−−−    

montaŜ przewodów, 

−−−−    

odpowietrzenie układu. 

 

Czynność 2: Sporządzenie wykazu części i narzędzi potrzebnych do 
wykonania zadania. 

P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zapisał: 

− 

pompa wtryskowa, 

− 

zestaw kluczy. 

 

Suma punktów w obszarze 1 – planowanie 

 

Czynność 3: Zgromadzenie niezbędnych części i narzędzi. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zgromadził: 

−−−−    

pompa wtryskowa, 

−−−−    

zestaw kluczy. 

 

Czynność  4:  Sprawdzenie  stanu  technicznego  zgromadzonego 
sprzętu. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń:  

− 

organoleptycznie sprawdził stan pobranego sprzętu. 

 

Czynność 5: Dobranie odzieŜy roboczej 

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń:  

− 

przystąpił  do  wykonywania  zadania  w  kompletnym  ubraniu 
roboczym. 

 

Suma punktów w obszarze 2 – organizowanie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

 

Czynność 6: Zabezpieczenie pojazdu 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

zabezpieczył pojazd przed zabrudzeniem, 

−−−−    

podłoŜył kliny pod koła pojazdu, 

−−−−    

włączył hamulec postojowy oraz ustawił dźwignię zmiany 
biegów w pozycji neutralnej. 

 

Czynność 7: DemontaŜ przewodów paliwowych. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

odkręcił przewody zasilające, 

−−−−    

odkręcił przewody wtryskowe. 

 

Czynność 8: DemontaŜ osłon paska rozrządu 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

odkręcił i usunął osłony paska rozrządu. 

 

Czynność 9: Ustawienie wału korbowego w ZZ. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

pokręcając wałem korbowym ustawi silnik w ZZ, 

−−−−    

ustawi pierwszy cylinder w suwie pracy. 

 

Czynność 10: DemontaŜ paska rozrządu. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

poluźnił naciąg paska rozrządu, 

−−−−    

usunął pasek rozrządu. 

 

Czynność 11: DemontaŜ pompy wtryskowej. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

zdemontował koło pasowe pompy wtryskowej, 

−−−−    

odkręcił i zdjął pompę wtryskową. 

 

Czynność 12: MontaŜ pompy wtryskowej. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

załoŜył pompę wtryskową i równomiernie dokręcił śruby 
mocujące przepisowym momentem, 

−−−−    

uŜył klucza dynamometrycznego, 

−−−−    

załoŜył koło pasowe. 

 

 

Czynność 13: MontaŜ paska rozrządu. 

W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

załoŜył w prawidłowy sposób pasek rozrządu 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

 

Czynność 14: Regulacja naciągu paska rozrządu. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

prawidłowo wyregulował naciąg paska rozrządu, 

−−−−    

dokręcił przepisowym momentem napinacz paska rozrządu. 

 

Czynność 15: MontaŜ osłon paska rozrządu. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

załoŜył i zakręcił osłony paska rozrządu. 

 

Czynność 16: MontaŜ przewodów paliwowych.

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

zakręcił przewody zasilające pompę,

 

−−−−    

zakręcił przewody wtryskowe.

 

 

Czynność 17: Sprawdzenie poprawności wykonania zadania. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

odpowietrzył układ paliwowy, 

−−−−    

stwierdził brak wycieków paliwa. 

 

Czynność 18: Uporządkowanie stanowiska pracy. 

W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

oczyścił narzędzia i odłoŜył je na wyznaczone miejsce, 

−−−−    

odłoŜył na wyznaczone miejsce części zamienne, 

−−−−    

usunął zabezpieczenia pojazdu, 

−−−−    

na bieŜąco utrzymywał ład i porządek, 

−−−−    

uporządkował stanowisko pracy. 

 

Suma punktów w obszarze 3 – wykonywanie   

Czynność 19: Omówienie sposobu wykonywania zadania. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

omówił technologię wymiany pompy wtryskowej. 

 

Czynność 20: Ocena jakości wykonanego zadania. 

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

ocenił jakość wykonanej pracy, zwrócił uwagę na popełnione 
błędy. 

 

Suma punktów w obszarze 4 – prezentowanie   

RAZEM: 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

7. LITERATURA 

 

1.  Falkowski H.: Aparatura wtryskowa. WKiŁ, Warszawa 1990 
2.  Janiszewski  T.:  Elektroniczne  układy  wtryskowe  silników  wysokopręŜnych.  WKiŁ, 

Warszawa 2004 

3.  Kasedorf J.: Zasilanie wtryskowe olejem napędowym. WKiŁ, Warszawa 1990 
4.  Informator  techniczny  Bosch.  Promieniowe  rozdzielaczowe  pompy  wtryskowe  VR. 

WKiŁ Warszawa 2000 

5.  Informator techniczny Bosch. Układ wtryskowy Common Rail. WKiŁ Warszawa 2000 
6.  Informator techniczny Bosch. Układy wtryskowe UIS/UPS. WKiŁ Warszawa 2000 
7.  Peszak J.: Systemy zasilania silników samochodowych. Politechnika Śląska, Gliwice 1992 
8.  Rychter T.: Mechanik pojazdów samochodowych. WSiP, Warszawa 2006 
 
Literatura metodyczna

 

1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004 
3.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji, 

Radom 2000 

4.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. WyŜsza Szkoła InŜynierska, 

Radom 1995