background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

Zdzisław Feldo 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
Organizowanie i prowadzenie procesu suszenia skór    
744[03].Z2.02 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela          

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 

dr inż. Sadowski Tadeusz 

dr inż. Żarłok Jan 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Zdzisław Feldo 

 

 

Konsultacja: 

dr inż. Janusz Figurski 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[03].Z2.02 
„Organizowanie  i  prowadzenie  procesu  suszenia  skór”  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu Garbarz skór   744[03]. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

                    

 

1.   Wprowadzenie 

2.   Wymagania wstępne 

3.   Cele kształcenia 

4.   Przykładowe scenariusze zajęć 

5.   Ćwiczenia 

12 

5.1.   Podstawy teoretyczne procesu suszenia skór  

12 

   5.1.1.   Ćwiczenia 

12 

5.2.   Urządzenia suszarnicze stosowane do suszenia skór  

14 

   5.2.1.   Ćwiczenia 

14 

5.3.   Technika suszenia skór  

17 

   5.3.1.   Ćwiczenia 

17 

6.   Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.   Literatura 

29 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

          

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie  Garbarz skór. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

aktywizującymi ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych, 

 

próby pracy. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 

                                       Schemat układu jednostek modułowych 

744[03].Z2.01 

Wykończanie kąpielowe skór  

o różnym przeznaczeniu 

744[03].Z2.02 

Organizowanie i prowadzenie  

procesu suszenia skór 

744[03].Z2.06 

Cechowanie, pakowanie 

i magazynowanie skór wyprawionych 

744[03].Z2.03 

Przygotowanie skór  

do wykończania właściwego 

744[03].Z2.04 

Wykończanie właściwe skór 

744[03].Z2.05 

Rozróżnianie, charakteryzowanie 

oraz określanie jakości skór  

wyprawionych 

744[03].Z2 

Technologia wykończania  

i uszlachetniania skór bez włosa 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określać cel suszenia skór, 

 

odczytywać  i  stosować  instrukcje  technologiczne dotyczące czynności i operacji suszenia 
skór, 

 

stosować metody badania  organoleptycznego wilgotności skór przed procesem suszenia,  

 

wskazywać typy urządzeń suszarniczych do suszenia skór,  

 

posługiwać  się  przyrządami  pomiarowymi  do  określania  temperatury  i  wilgotności 
powietrza, 

 

definiować pojęcia: wilgotność względna i wilgotność bezwzględna powietrza, 

 

przygotowywać stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

dobierać i stosować odzież ochrony osobistej na stanowisku suszenia skór,  

 

stosować  zasady  bezpiecznej  pracy  i  ochrony  środowiska  wykonując  czynności  obsługi 
urządzeń suszarniczych i urządzeń transportu skór między stanowiskami pracy,  

 

układać skóry na boczki garbarskie lub podesty, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji zawodowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

          

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

 

– 

określić cele suszenia skór, 

– 

rozróżnić  oraz  dobrać  metody  i  sposoby  suszenia  skór  w  zależności  od  rodzaju 
i przeznaczenia asortymentowego, 

– 

rozpoznać rodzaje i typy suszarń oraz urządzeń do suszenia skór, 

– 

dobrać technikę suszenia w zależności od rodzaju i przeznaczenia asortymentowego skór, 

– 

przygotować  suszarnię i urządzenia suszarnicze oraz  prowadzić proces suszenia różnych 
rodzajów skór, 

– 

skontrolować  i  ustawić  parametry  temperatury,  wilgotności  i  czasu  podczas  procesu 
suszenia skór, 

– 

określić organoleptycznie stopień wysuszenia skór po zakończeniu procesu. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1                    

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   Garbarz skór   –   744[03]. 
Moduł: 

Technologia wykończania i uszlachetniania skór bez włosa – 
744[03].Z2. 

Jednostka modułowa: 

Organizowanie  i  prowadzenie  procesu  suszenia  skór   
– 744[03].Z2.02. 

 

Temat:  Dobieranie urządzeń suszarniczych do suszenia różnych rodzajów skór  
 
Cel  ogólny
:  kształtowanie  umiejętności  dobierania  typu  suszarni  do  suszenia    skór  

                             w zależności od ich rodzaju. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  dobrać i użytkować odzież ochronną do pracy przy suszeniu skór, 

  scharakteryzować i określić właściwości  skór po suszeniu oraz przewidzieć sposób ich 

wykończenia, 

  dobrać typ suszarni do właściwości skór i wymogów technologicznych wyprawy, 

  wykonać podstawowe prace i czynności technologiczne w procesie suszenia skór.  

 
Metody nauczania:  

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zespoły lub grupy w zależności od rodzaju stanowisk pracy dla danego typu suszarni. 

 

Czas: na bieżąco określa nauczyciel w zależności od rodzaju skór i wyposażenia 

technicznego warsztatów szkolnych lub zakładu garbarskiego.   

 

Środki dydaktyczne: 

  różne rodzaje skór w półfabrykacie po wyżymaniu i rozprostowaniu maszynowym,  

  różne typy suszarń, 

  boczki garbarskie  lub wózki do przewożenia i układania skór, 

  narzędzia pomocnicze: haczyki, spinacze, 

  dzienniczek do notowania spostrzeżeń, uwag i wniosków z wykonywanej pracy. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Uczniowie dobierają i zakładają odzież ochronną. 
2.  Nauczyciel przeprowadza instruktarz tematyczny z: 

  pokazem i omówieniem budowy konstrukcyjno - technicznej różnych typów suszarń do 

skór, 

  wykonaniem oględzin skór i charakteryzowaniem ich właściwości mechanicznych oraz 

przeznaczenia w towarze gotowym, 

  wskazaniem i uzasadnieniem doboru typu suszarni do rodzaju i wykończenia skór, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  Uczniowie w zespołach: 

  zapoznają się z budową i sposobem suszenia skór w różnych typach suszarń, 

  charakteryzują różne rodzaje skór, 

  na podstawie charakterystyki skór wnioskują o sposobie wykończenia, 

  dobierają typ suszarni w zależności od rodzaju skór i sposobu wykończenia.  

  spostrzeżenia i wnioski zapisują w formie planu pracy i przedstawiają nauczycielowi do 

zatwierdzenia, 

  wykonują czynności suszenia przydzielonych skór zgodnie z instrukcją technologiczną. 

4.  Po  zakończeniu  zadania  układają  skóry  do  następnych  operacji  i  sprzątają  stanowisko 

pracy. 

 
Zakończenie zajęć 
1.  Uczniowie  w  dyskusji  wyjaśniają  i  analizują  wykonanie  zadania,  formułują    swoje 

spostrzeżenia i wnioski. 

2.  Nauczyciel przysłuchuje się dyskusji i wysuwanym wnioskom uczniów, wyjaśnia powstałe 

problemy. 

3.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanych zadań. 
 
Praca domowa 

Spostrzeżenia i wnioski zanotowane w dzienniczku praktyki porównaj z opisem  

technologicznym w literaturze fachowej. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych  
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca: ……………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Garbarz skór 744[03]. 
Moduł:                                          Technologia wykończania i uszlachetniania skór bez włosa                        

744[03].Z2. 

Jednostka modułowa:                    Organizowanie i prowadzenie procesu suszenia skór 

744[03]Z2.02. 

 

Temat:   Suszenie kruponów bydlęcych z przeznaczeniem  na podeszwy 
Cel ogólny:   Dobrać typ suszarni i parametry suszenia  w zależności od rodzaju  

i właściwości asortymentowych skór. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:  

 

scharakteryzować i określić właściwości skór przeznaczonych do suszenia, 

 

przewidzieć i scharakteryzować cechy skór w towarze gotowym, 

 

dobrać urządzenia do suszenia skór aby uzyskać przewidywane właściwości skór  
wyprawionych,  

 

wyjaśnić zasady doboru metody suszenia i typu suszarni, 

 

wykonać praktycznie prace organizacyjne i czynności technologiczne procesu suszenia 
skór zgodnie z obowiązującą instrukcją technologiczną,  
 
Metoda nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa lub indywidualna. 
 
Strategia:  

 

uczenie się przez doświadczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje technologiczne wykończania skór podeszwowych i podpodeszwowych  
garbowania roślinnego, 

 

urządzenia suszarnicze. 

 
PRZEBIEG ZAJĘĆ 
 
ZADANIE DLA UCZNIÓW: 

Zadaniem  jest  wskazanie  właściwego  sposobu  i  dobór  typu  suszarni  umożliwiającej  

wysuszenie wskazanego rodzaju i asortymentu skór. 
 
FAZA WSTĘPNA 
CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE: 
– 

podanie terminu wykonania zadania, 

– 

zaznajomienie  uczniów  z  instrukcją  technologiczną  wykończania  skór  podeszwowych  
i podpodeszwowych garbowania roślinnego, 

– 

przygotowanie stanowiska pracy do wykonywania czynności przy suszeniu skór, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

– 

przypomnienie  zasad  z  zakresu  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  suszenia  skór  
i dobranie odzieży ochronnej. 

 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Cel suszenia skór. 
2.  Różnice w suszeniu skór różnych rodzajów i asortymentów. 
3.  Wpływ  parametrów  temperatury  i  wilgotności  powietrza  w  suszarni  na przebieg procesu 

suszenia. 

4.  Wady  i  uszkodzenia  skór  w  procesie  suszenia.  Prowadzenie  kontroli  międzyoperacyjnej 

procesu. 

 
PLANOWANIE 
1.  Określenie rodzaju i asortymentu skór przeznaczonych do suszenia: 
2.  Dobór typu suszarni i sposobu wykonania suszenia w zależności od rodzaju, asortymentu  

i stanu przygotowania skór: 

3.  Określenie, według instrukcji technologicznej, wartości parametrów suszenia skór: 
4.  Wykaz urządzeń pomocniczych do suszenia skór: 

  boczki garbarskie do układania skór , 

  haczyki do zawieszania skór, 

  wózek transportowy do przewożenia skór. 

 
UZGODNIENIE  
1.  Omówienie wszystkich punktów z fazy informacji i planowania z nauczycielem. 
2.  Pytania do uwag i sugestii nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Założenie  odzieży  ochronnej  i  sprawdzenie  stanowiska  pracy  pod  względem  

bezpieczeństwa i warunków ergonomii. 

2.  Odczytanie z instrukcji technologicznej techniki wykonania suszenia skór.  
3.  Przygotowanie i ułożenie skór na stanowisku suszenia. 
4.  Nastawienie  odpowiednich  wartości  parametrów  suszenia  zgodnych  z  instrukcją  

technologiczną.  

5.  Zawieszenie skór na drążkach przy pomocy haczyków. 
6.  Uruchomienie ogrzewania i cyrkulacji powietrza suszącego w suszarni. 
7.  Zdjęcie skór po wysuszeniu i ułożenie na boczku lub podeście. 
8.  Przekazanie skór do dalszej produkcji. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Wartości parametrów procesu suszenia i porównanie z instrukcją technologiczną. 
2.  Ocena organoleptyczna wysuszenia skór. 
3.  Ocena jakościowa wykonania procesu. 
 
FAZA KOŃCOWA 
ANALIZA 
     Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  zadania  sprawiły  im  najwięcej  
trudności.  Nauczyciel  w  podsumowaniu  wskazuje,  jakie  nowe,  ważne  umiejętności  zostały 
wykształcone, jakie wystąpiły błędy i nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ 
 
 
Praca domowa: 

Na  podstawie  literatury  i  wyuczonych  na  zajęciach  umiejętności  praktycznych  

i  teoretycznych,  wyjaśnij  cel  i  zadania  procesu  suszenia  skór  wyprawianych  w  zależności  od 
rodzaju. 
 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobywania umiejętności, 

  dyskusja w grupie uczniów na temat zakładanych do osiągnięcia celów kształcenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5. ĆWICZENIA

                

 

 

5.1.  Podstawy teoretyczne procesu suszenia skór 

 

 
5.1.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Ćwiczenie 1 

Korzystając  z  planszy  obrazującej  budowę  histologiczną  i  strukturalną  skór,  omów  

mechanizm procesu suszenia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Ćwiczenie należy wykonać w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej jednostki modułowej. 
2)  przygotować planszę obrazującą budowę strukturalną i histologiczną skóry, 
3)  przedstawić kolejne fazy procesu suszenia skór:  

  dyfuzji kapilarnej wody,   

  przechodzenia wody na powierzchnię suszonej skóry, 

   odparowywania wody z powierzchni suszonej skóry, 

4)  wyjaśnić zależność procesu suszenia od parametrów temperatury i wilgotności powietrza, 
5)  wyjaśnić pojęcie wilgotności względnej powietrza. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansza obrazujące budowę strukturalną  skóry, 

 

plansza obrazująca budowę histologiczną skóry. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ zawartość wilgoci w skórach: 

a)  po operacjach wyżymania i wygładzania skór a przed procesem suszenia, 
b)  po procesie suszenia. 
Badanie wykonaj metodą wagową. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Ćwiczenie należy wykonać w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki modułowej, 
2)  przypomnieć  sobie  wiadomości  z  jednostki  modułowej  744[03].O1.04  „Wykonywanie 

oznaczeń kontrolno-pomiarowych w procesach wyprawy skór”, 

3)  przygotować i zapoznać się z instrukcją badania zawartości wilgoci w skórach, 
4)  przygotować próbki skór do badania: 

 

wykroić  próbki  pierwotne  ze  skór  po  operacjach  wyżymania  i  wygładzania  przed  
suszeniem i po procesie suszenia, 

 

rozdrobnić próbki pierwotne  skór i przygotować próbki laboratoryjne, 

5)  przygotować urządzenia laboratoryjne i pomiarowe oraz naczynia laboratoryjne: 

 

waga laboratoryjna analityczna, 

 

suszarka laboratoryjna, 

 

naczyńka wagowe, 

6)  wykonać badanie i oznaczyć zawartości wilgoci w próbkach skór: 

 

naczyńka  wagowe  wymyć,  wysuszyć  i  ważyć  do  ustalenia  stałej  masy    –  wynik  
zapisać w dzienniczku praktyki 

 

przenieść  rozdrobnione  próbki  laboratoryjne  skór  do  osobnych,  oznaczonych  
naczyniek wagowych, 

 

zważyć  i  ustalić  masę  naczyniek  wagowych  z  próbkami  skór–  wynik  zapisać  
w dzienniczku praktyk, 

 

obliczyć masę skór wilgotnych – wynik zapisać, 

 

przenieść naczyńka z próbkami skór do suszarki i suszyć w warunkach określonych w 
instrukcji wykonania badania, 

 

oznaczyć masę skór po wysuszeniu próbek - wyniki zapisać, 

 

obliczyć zawartość wilgoci w skórach – wynik podać w procentach, 

7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  wziąć udział w dyskusji podsumowującej zadanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja wykonania badania na zawartość wilgoci w skórze, 

 

próbki skór po operacjach wyżymania i wygładzania przed suszeniem, 

 

próbki skór po procesie suszenia, 

 

waga laboratoryjna, 

 

suszarka laboratoryjna, 

 

naczyńka wagowe, 

 

dzienniczek praktyki. 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2.  Urządzenia suszarnicze stosowane do suszenia skór  

 
5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Narysuj  schemat  budowy  suszarni  komorowej  drążkowej  do  suszenia  skór  

i oznacz podstawowe elementy konstrukcji.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Wskazane  jest  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  w pracowni  technologicznej.  Pomocne  mogą 
być ilustracje i katalogi o tematyce suszarniczej skór. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować karton i przybory do rysowania, 
2)  narysować schemat budowy suszarni z podstawowymi elementami konstrukcji:  

– 

przestrzeń  suszącą, 

– 

urządzenia doprowadzające ciepło do ogrzania środowiska suszącego, 

– 

urządzenia do wymiany powietrza, 

– 

urządzenia do zakładania i przenoszenia skór w obrębie suszarni, 

3)  oznaczyć i opisać narysowane elementy konstrukcyjne suszarni, 
4)  wyjaśnić sposób działania suszarni komorowej i metodę suszenia zastosowaną w tego typu 

suszarniach. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

instruktaż z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stół do pracy, 

 

arkusz kartonu A-4 /lub większy/, 

 

przybory do rysowania i opisywania rysunku: ołówki, mazaki kolorowe, linijka, gumka, 

 

ilustracje i prospekty obrazujące różne rodzaje suszarń do skór. 

 
Ćwiczenie 2 

Narysuj  schemat  budowy  suszarni  tunelowej  do  skór  i  oznacz  podstawowe  elementy 

konstrukcji. Wyjaśnij w jaki sposób przeprowadza się suszenie skór.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Wskazane  jest  aby  ćwiczenie wykonywane było w pracowni technologicznej. Pomocne mogą 
być ilustracje i katalogi o tematyce suszarniczej skór. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować karton i przybory do rysowania, 
2)  narysować schemat budowy suszarni z podstawowymi elementami konstrukcji:  

– 

przestrzeń  suszącą, 

– 

urządzenia doprowadzające ciepło do ogrzania środowiska suszącego, 

– 

urządzenia do wymiany powietrza, 

– 

urządzenia do zakładania i przenoszenia skór w obrębie suszarni, 

3)  oznaczyć i opisać narysowane elementy konstrukcyjne suszarni, 
4)  wyjaśnić sposób działania suszarni tunelowej i metodę suszenia skór, 
5)  omówić typ suszarni tunelowej segmentowej.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

instruktaż z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stół do pracy, 

 

arkusz kartonu A-4 /lub większy/, 

 

przybory do rysowania i opisywania rysunku: ołówki, mazaki kolorowe, linijka, gumka, 

 

ilustracje i prospekty obrazujące różne rodzaje suszarń do skór. 

 
Ćwiczenie 3  

Korzystając  z  programu  komputerowego  i  Internetu  wyszukaj  firmy  produkujące 

urządzenia  suszarnicze do suszenia skór. Uzyskane informacje przedstaw w dyskusji na temat 
nowych  rozwiązań  technicznych  i  konstrukcyjnych  w  budowie  urządzeń  suszarniczych  do 
skór. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 
oraz  ergonomii.  Wskazane  jest  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  w  pracowni  technologicznej 
na stanowisku komputerowym.  

      
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  uruchomić komputer podłączony do Internetu, 
2)  w wyszukiwarce internetowej wpisać hasło: „suszarnie do skór”, 
3)  z wyszukanych odpowiedzi wybrać informacje o firmach wskazanych w zadaniu, 
4)  „wchodząc” na strony internetowe firm, znaleźć katalogi produkowanych wyrobów, 
5)  odszukać informacje potrzebne do realizacji ćwiczenia, 
6)  uzyskane informacje przedstawić w dyskusji. 
   

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

 

stanowisko komputerowe, 

 

komputer z odpowiednim oprogramowaniem i z podłączeniem do Internetu, 

 

drukarka komputerowa. 

 
Ćwiczenie 4 

Rozpoznaj  i  nazwij  typy  suszarń  do  skór  w  wyposażeniu  warsztatów  szkolnych  lub 

zakładu  produkcyjnego  w  którym  obywasz  praktykę  zawodową.    Uzasadnij  i  omów  zasady 
suszenia skór w tych suszarniach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Wskazane  jest  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  w  warsztatach  szkolnych  lub  zakładzie 
produkcyjnym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową i konstrukcją suszarni do skór w zakładzie, 
2)  przypomnieć  sobie  wiadomości  teoretyczne,  z  którymi  zapoznałeś  się  realizując  materiał 

nauczania tej jednostki modułowej, 

3)  rozpoznać metodę suszenia skór  na podstawie konstrukcji technicznej suszarni, 
4)  rozpoznać i nazwać typ suszarni. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Wyposażenie stanowiska pracy: 

 

różne typy suszarń  do suszenia skór wyprawianych z okrywą włosową. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.3.  Technika suszenia skór  
 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskaż    i  omów  działanie  przyrządów  do  pomiaru  temperatury  procesu  suszenia  skór  

w  suszarniach  i  agregatach    suszarniczych.  Odczytaj  wartości  parametru  temperatury  
w  suszarni.  Porównaj  odczytaną  wartość  z  wartością  parametru  temperatury  wskazaną  
w instrukcji technologicznej. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy. 
Ćwiczenie  powinno  być  wykonane  w  warsztatach  szkolnych  lub  zakładzie  produkującym  
skóry bez włosa wyposażonych w urządzenia lub agregaty do suszenia skór. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  wskazać  i  nazwać  przyrząd  do  pomiaru  temperatury  znajdujący  się  w  wyposażeniu  

suszarni oraz zamontowany w agregacie do suszenia skór, 

2)  wyjaśnić zasadę działania wskazanych przyrządów pomiarowych, 
3)  odczytać  wartość  parametru  temperatury  w  suszarni  lub  w  agregacie  suszarniczym  

podczas aktualnie prowadzonego procesu suszenia skór, 

4)  porównać  odczytaną  wartość  parametru  temperatury  z  wartością  wskazaną  

w dokumentacji technologicznej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

próba pracy. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

różne typy suszarni do suszenia skór wyposażone w przyrządy do pomiaru temperatury, 

 

agregat  suszarniczy  do  skór  wyposażony  w  przyrządy  pomiaru  temperatury  w  kolejnych 
fazach suszenia skór, 

 

instrukcja technologiczna procesu suszenia skór, 

 

instrukcja lub regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku suszenia skór. 

 
Ćwiczenie 2 

Omów  działanie  przyrządów  do  pomiaru  wilgotności  powietrza:  higrometru  

i  psychrometru.  Wskaż  i  nazwij  przyrządy  w  wyposażeniu  suszarni  do  skór  w    warsztatach 
szkolnych  lub  zakładzie  produkcyjnym.  Odczytaj  wartości  parametru  wilgotności  powietrza 
podczas  suszenia    skór.  Porównaj  odczytane  wartości  z  wartościami  parametru  wskazanymi  
w instrukcji technologicznej wyprawy skór. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Ćwiczenie  powinno  być  wykonane  w  warsztatach  szkolnych  lub  zakładzie  produkującym  
skóry bez włosa wyposażonych w urządzenia lub agregaty do suszenia skór. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  wskazać i nazwać przyrządy do pomiaru wilgotności powietrza, 
2)  omówić zasadę działania poszczególnych przyrządów pomiary wilgotności powietrza, 
3)  rozpoznać  i  nazwać  przyrządy  pomiaru  wilgotności  powietrza  znajdujące  się  

w wyposażeniu urządzeń i agregatów do suszenia skór, 

4)  odczytać  wartość  parametru  wilgotności  powietrza  w  suszarni  lub  w  agregacie  

suszarniczym podczas aktualnie prowadzonego procesu suszenia skór, 

5)  porównać  odczytaną  wartość  parametru  temperatury  z  wartością  wskazaną  

w dokumentacji technologicznej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

próba pracy. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

higrometr włosowy, 

 

psychrometr, 

 

tablica psychrometryczna 

 

różne  typy  suszarni  do  suszenia  skór  wyposażone  w  przyrządy  do  pomiaru  wilgotności 
powietrza, 

 

agregat  suszarniczy  do  skór  wyposażony  w  przyrządy  pomiaru  wilgotności  powietrza  
w kolejnych fazach suszenia skór, 

 

instrukcja technologiczna procesu suszenia skór, 

 

instrukcja lub regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku suszenia skór. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 

Test I 
 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Organizowanie  

i prowadzenie procesu suszenia skór”    

 

 

 

 

 

 

 

Test składa się z 20  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej  7  zadań z poziomu podstawowego i 2 zadań z 

poziomu ponadpodstawowego, 

  dostateczny  –  za  rozwiązanie  8  zadań  z  poziomu  podstawowego  i  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 9 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań.  

 
Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Znać cel procesu suszenia skór 

2. 

Znać urządzenia do suszenia 
skór 

3. 

Wyjaśniać cel procesu suszenia 
skór 

4. 

Znać sposób wieszania skór  
w suszarni 

5. 

Wyjaśniać wpływ różnych  
czynników na przebieg procesu  
suszenia skór 

6. 

Wyjaśnić zasady procesu 
suszenia  

7. 

Znać metody suszenia skór 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

 

8. 

Wyjaśnić terminologię 
stosowaną w suszeniu skór  

 

9. 

Wyjaśniać zasady suszenia skór 

PP 

….wilgoci…. 

….szybkości…. 

….wilgotności…. 

10.  Wyjaśniać zasady działania 

urządzeń suszarniczych 

PP 

….drążkach…. 

….powietrzem…. 

….wysuszenia…. 

11.  Znać typy i budowę suszarni do 

skór 

PP 

12.  Wyjaśniać sposób suszenia skór  

w suszarniach ramowych 

PP 

13.  Wyjaśniać i stosować technikę  

wykonania suszenia skór 

PP 

 

14. 

Wyjaśniać zasady suszenia skór 

PP 

….ciepła…. 

….parowania…. 

….wilgoci…. 

…powietrza… 

 
 

15. 

Wyjaśniać budowę i pracę 
suszarni próżniowej do skór 

PP 

1. skóra przed suszeniem, 
2. skóra podczas suszenia, 
3. płyta grzejna stołu suszarni, 
4. pokrywa próżniowa, 
5. perforowana płyta z 

membraną, 

6. kołnierz uszczelniający.

 

 

16. 

Znać techniki suszenia skór 

PP 

swobodnym

…. 

….napiętym

…. 

….

nawilżania

…..

 

17.  Dobierać parametry suszenia do  

rodzaju i asortymentu skór 

PP 

18.  Znać zasady suszenia skór 

systemem „Secotherm” 

PP 

….suszeniu…. 

…gorącą wodą…. 

…licową…. 

19.  Określać metody i warunki 

suszenia skór 

PP 

20.  Znać metody kontroli  

międzyoperacyjnej procesu 
suszenia 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Przebieg testowania              

 

 
Instrukcja dla nauczyciela 
 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  co  najmniej  z  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi.

 

 
Instrukcja dla ucznia 

Przeczytaj uważnie instrukcję. 
1.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
2.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
3.  Test  zawiera  20  pytań  dotyczących  procesu  suszenia  skór  wykończanych  z  okrywą  

włosową. Pytania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 17, 19, 20  są to pytania wielokrotnego 
wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest  prawidłowa;  pytania:  9,  10,  14,  16,18  to  pytania 
z luką,  w  pytaniu,  15  jest  rysunek  przedstawiający  schemat  budowy  suszarni  próżniowej 
i należy wpisać nazwy zaznaczonych numerami urządzeń techniczno-konstrukcyjnych. 

4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

 

w  pytaniu  ze  schematem  działania  urządzenia  wpisz  nazwy  zaznaczone  cyframi  od  
1 do 6. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą 
przysporzyć Ci pytania: 9 do 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 min.   

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 
 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

             

 

 
Część I 
1.  Proces suszenia skór polega na: 

a)  wyżęciu wody ze skór na wyżymaczkach walcowych, 
b)  obcieknięciu wody ze skór ułożonych jedna na drugiej na boczku garbarskim, 
c)  odparowaniu wody ze skór po ogrzaniu ciepłym powietrzem, 
d)  odwirowaniu ze skór wody w wirówce odśrodkowej. 

 

2.  Wskaż, w której z wymienionych suszarni najszybciej przebiega proces suszenia skór: 

a)  tunelowa ramowa, 
b)  komorowa drążkowa, 
c)  próżniowa, 
d)  systemem „Secotherm”. 
 

3.  Po procesie suszenia w skórze pozostaje pewna ilość wilgoci: 

a)  12 – 16%, 
b)  35 – 45%, 
c)  45 – 50%, 
d)  do 5%. 

 
4.  Suszenie  skór  wyprawianych  z  licem  naturalnym  w  suszarni  komorowej    wymaga 

zawieszenia ich na drążkach: 
a)  pojedynczo obok siebie mizdrą do góry, 
b)  pojedynczo obok siebie licem do góry, 
c)  po dwie złożone mizdrą do siebie, 
d)  po dwie złożone licem do siebie. 
 

5.  Efekt suszenia skór w suszarni komorowej zależy od: 

a)  objętości pomieszczenia suszarniczego, 
b)  stosunku wymiarów wysokości do szerokości komory suszarniczej, 
c)  temperatury i wilgotności powietrza w suszarni, 
d)  sposobu ogrzewania środowiska suszącego. 

 
6.  Zasada przeciwprądu stosowana często w suszarniach tunelowych polega na: 

a)  transporcie skór w suszarni bez użycia silnika elektrycznego, 
b)  przepływie powietrza suszącego w kierunku przeciwnym do transportu skór, 
c)  przepływu powietrza suszącego w kierunku zgodnym do kierunku transportu skór, 
d)  podgrzewaniu powietrza suszącego bez użycia grzejników elektrycznych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

7.  Suszenie konwekcyjne polega na: 

a)  odparowaniu  wilgoci  z  powierzchni  skór  suszonych  przy  pomocy  podgrzanego 

powietrza, 

b)  odparowaniu wilgoci ze skór przylegających do ogrzanych metalowych ram, 
c)  wysysaniu wilgoci ze skór przez pompę ssącą wentylatora, 
d)  obracanie skór w suchym bębnie garbarskim. 

 
8.  Prędkość suszenia  to: 

a)  szybkość transportu skór w suszarni, 
b)  szybkość nadmuchu świeżego powietrza do przestrzeni suszącej, 
c)  szybkość odprowadzania powietrza nasyconego wilgocią, 
d)  czas osiągnięcia stanu wysuszenia skór. 

 
Część II 
 
9.  Odparowanie 

wody 

ze 

skór 

podczas 

suszenia 

powoduje 

że  zawartość 

………………………..  w  otaczającym  powietrzu  stale  wzrasta.  Jest  to  przyczyną 
zmniejszania  się……………………  procesu.  Suszenie  przebiega  do  momentu 
wyrównania ……………………..powietrza z wilgotnością materiału suszonego.  

 
10.  W  najprostszym  typie  suszarni  konwekcyjnej,    komorowej  skóry  zawieszane  na 

……………………………  ogrzewane  są  ……………………………  podgrzanym 
grzejnikami    znajdującymi  się  pod  perforowaną  podłogą  suszarni..  Dopływ  ciepła 
i wymiana  wilgotnego  powietrza  są  warunkiem,  aby  skóry  uzyskały  właściwy  stopień 
…………………………. . 

 
11.  Określenie –„suszarnia komorowa, drążkowa, dwupoziomowa” – oznacza: 

a)  dwie  komory  suszarnicze  o  tych  samych  wartościach  parametrów  temperatury 

i wilgotności powietrza, usytuowane jedna nad drugą,  

b)  dwie  komory  suszarnicze  o  różnych  wartościach  parametrów  temperatury 

i wilgotności powietrza suszącego, usytuowane jedna obok drugiej, 

c)  dwa  ciągi  drążków  do  wieszania  skór  na  różnych  poziomach  wysokości  komory 

suszarniczej, 

d)  dwa  ciągi  drążków  obok  siebie  przesuwane  w  przeciwnych  kierunkach  po 

zawieszeniu skór do suszenia. 

 
12.  Suszarnie  komorowe  z  perforowanymi,  metalowymi  ramami  stosowane  są  do  suszenia 

skór:  

a)  rozpiętych na ramach przy pomocy specjalnych spinaczy, 
b)  układanych luźno na ramach ustawionych do poziomu, 
c)  zaczepionych luźno haczykami do górnej krawędzi ramy, 
d)  przewieszonych na drążkach pomiędzy ramami. 

 

13.  Technika suszenia skór na płytach szklanych polega na przyklejaniu skór: 

a)  licem do płyt posmarowanych klejem skrobiowym, 
b)  stroną mizdrową do płyt posmarowanych klejem skrobiowym, 
c)  mokrych do płyty bez użycia kleju, 
d)  do płyt mocnym klejem organicznym. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

14.  Pierwsza  faza  suszenia  skór  związana  jest  z  doprowadzaniem  ………………………… 

…i 

podgrzania 

powierzchni 

suszonej 

skóry. 

Druga 

faza 

to 

proces 

…………………….wody  z  powierzchni  skór.  Trzecia  faza  to  wyrównanie  stanu 
……………………………w  skórze  i  w  powietrzu  suszącym.  Dalszy  proces  suszenia 
odbywa się po wymianie ………………………..wilgotnego. 

 

15.  Na  rysunku  przedstawiono  schemat  budowy  i  działania  suszarni  próżniowej.  Podpisz 

elementy konstrukcyjne suszarni oznaczone cyframi. 

 

 

16.  Technika  dwustopniowego  suszenia  skór  polega  na  pierwszym  suszeniu  skór  w  stanie 

………………………….na przykład po rozwieszeniu ich na drążkach, i drugim suszeniu  
w  stanie  ……………………………………  na  przykład  po  naklejeniu  na  ramach 
szklanych. 

Pomiędzy 

obydwoma 

suszeniami 

skóry 

poddawane 

są 

operacjom………………………….. , klimatyzacji i rozciągania. 

 

17.  Do  suszenia  skór  garbowanych  roślinne  należy  stosować  temperaturę  suszenia 

w granicach: 

a)  15 – 20

b)  10 – 15

C, 

c)  25 – 35

C, 

d)  45 – 60

C. 

 

18.  System  „Secotherm”  polega  na………………….skór  w  urządzeniu  składającym  się  

z  podwójnych  płyt  metalowych.  Przestrzeń  wewnętrzna  między  płytami  wypełniona  jest 
……………………………...  Skóry suszy  się w stanie naklejonym stroną ……………… 
….  skór  do  emaliowanej  strony  podgrzanych  płyt.  Jest  to  więc  suszenie  metodą 
kontaktową.   

 

19.  Suszenie klimatyczne skór to suszenie: 

a)  w warunkach naturalnych – na powietrzu, 
b)  w atmosferze próżni, 
c)  w rozrzedzonym i ochłodzonym powietrzu, 
d)  w zagęszczonym gorącym powietrzem. 

 

20.  Kontrola  międzyoperacyjna  procesu  suszenia  skór  wyprawianych  z  okrywą  włosową 

polega na: 

a)  laboratoryjnym oznaczaniu wytrzymałości skór na rozerwanie, 
b)  organoleptycznym badaniu nawilżenia skór przez ich złożenie i ściskanie, 
c)  sprawdzaniu wilgotności względnej i temperatury powietrza suszącego, 
d)  oznaczaniu masy skór przed i po procesie suszenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Organizowanie i prowadzenie procesu suszenia skór

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub opisz rysunek

.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Nr 

zad. 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

10 

 
 
 
 

 

11 

 

12 

 

13 

 

 

14 

 
 

 

 

 
 
 

15 

   1 

 

   2                                                
   3                                                
   4                                              
   5                                              
   6                                              

 

 

16 

 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Test II 
 

Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej 
„Organizowanie i prowadzenie procesu suszenia skór”

  

 
Treść zadania 

Wykonaj  czynności  organizacyjne  i  przeprowadź  suszenie  skór  bukatów  bydlęcych  

połówek  z  przeznaczeniem  na  wierzchy  obuwiowe.  Skóry  są  w  półfabrykacie  po  operacjach 
wyżymania  i  wygładzania.  Postępuj  zgodnie  z  ”Instrukcją  technologiczną  wyprawy  skór  
bydlęcych  na  wierzchy  obuwia”,  obowiązującą  w  warsztatach  szkolnych  lub  w  zakładzie  
garbarskim, w którym odbywasz naukę zawodu. 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych  

w  celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba  
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych  
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  praktycznego  wykonywania  
czynności produkcyjnych. 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość  

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności  i  dokonania  analizy 
podjętych działań praktycznych.  

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie    warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  zasadami  technologicznymi  i  w  określonym  czasie.  Należy  stworzyć  
możliwość  inwencji  w  zaplanowaniu  poszczególnych  etapów  wykonywania  zadania:  
zorganizowania  stanowiska  pracy,  doboru  odpowiednich  urządzeń  suszarniczych,  wykonanie 
podstawowych  ustawień  parametrów  suszenia  skór  oraz    wykazania    się  umiejętnością  
wykonania czynności  wieszania i zdejmowania skór w suszarni. 

Uczeń powinien mieć udostępnione:  

 

stanowiska  pracy  związane  z organizacją i praktycznym przeprowadzeniem suszenia skór  
/możliwość  wykonania  czynności  napinania  lub  rozciągania    i  zdejmowania  skór  
z suszarni/, 

 

skóry bukaty bydlęce połówki przygotowane do suszenia, 

 

dokumentację  techniczno-technologiczną  wyprawy  skór  z  etapu  wykończania:  
instrukcję  obsługi urządzeń suszarniczych, regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 
receptury technologicznej suszenia skór,  

Nauczyciel powinien:  

 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  produkcyjnego  w  warsztatach 
szkolnych lub zakładzie produkcyjnym, 

 

zabezpieczyć półfabrykaty skór, 

 

przypomnieć  uczniom  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  i  nakazać  bezwzględne  ich 
przestrzeganie, 

 

skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 

 

przydzielić uczniom skóry do wykonania zadania, 

 

podzielić uczniów na zespoły zadaniowe,  

 

zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, na przykład:  

a)  przeliczyć ilości skór przydzieloną zespołowi uczniów, 
b)   ułożyć skóry na boczkach lub podestach obok stanowisk pracy,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

c)  wykonać napinanie lub rozciąganie skór na ramach lub płytach suszarni,  
d)  wykonać  zdejmowanie skór z suszarni,  
e)  dokonać oceny jakościowej wykonania zadania,  
f)  przekazać skóry na następne stanowiska pracy, 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,  

 

na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

 

zapoznać  się  z  dokumentacją  technologiczną  i  techniczną  wykonywanego  zadania  
produkcyjnego, 

 

zapisać  plan  działania  oraz  kolejność  wykonywanych  operacji  i  czynności  
produkcyjnych zgodnie z recepturą technologiczną na przykład:  
a)  przeliczyć ilości skór przydzieloną zespołowi uczniów, 
b)  ułożyć skóry na boczkach lub podestach obok stanowisk pracy,  
c)  wykonać napinanie lub rozciąganie skór na ramach lub płytach suszarni, 
d)  wykonać  zdejmowanie skór z suszarni, 
e)  dokonać oceny jakościowej wykonania zadania,  
f)  przekazać skóry na następne stanowiska pracy, 

 

przedstawić do zatwierdzenia plan nauczycielowi, 

 

przeliczyć, obejrzeć i scharakteryzować przydzielone do suszenia skóry, 

 

wskazać urządzenia suszarnicze, w których będzie wykonywany proces suszenia skór, 

 

przygotować stanowisko pracy pod względem:  
a)  bezpieczeństwa i higieny pracy,          
b)  uporządkowania i łatwego dostępu do skór i urządzeń do suszenia, 
c)  wyposażenia  w  potrzebne  urządzenia  i narzędzia pomocnicze: boczki lub podesty do 

układania skór, spinacze lub gładziki do rozprostowania skór, 

 

ustawić parametry suszenia  według  receptury technologicznej, 

 

zgłosić nauczycielowi gotowość i wykonać zadanie według zatwierdzonego planu, 

 

prowadzić bieżącą kontrolę wartości parametrów suszenia, 

 

obejrzeć  i  scharakteryzować  skóry  po wykonaniu  zadania –  dokonać oceny  wykonanego 
zadania, 

 

ułożyć  skóry  zgodnie  z  zasadami  technologicznymi,  zaprezentować  i  omówić  
wykonanie pracy, przedstawić nauczycielowi do oceny. 

 
Umiejętności podlegające ocenie  
 

 

Lp. 

 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.  Dobranie odzieży ochronnej 

 

2.  Sposób oględzin i scharakteryzowanie skór  

przydzielonych do wysuszenia. 

10 

 

3.  Zaplanowanie kolejnych czynności. 

10 

 

4.  Dobranie urządzeń suszarniczych i pomocniczych do  

napinania /rozciągnięcia/ skór w suszarni. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

5.  Przygotowanie stanowiska pracy: 

  czystość i porządek miejsca pracy, 

  sprawdzenie i zabezpieczenie pod względem BHP, 

  przygotowanie potrzebnych  urządzeń 

pomocniczych, 

 
 

10 

 

6.  Wykonywanie zadania: 

a)  przeliczenie i ułożenie skór na boczku lub 

podeście obok suszarni  i stanowiska do 
zawieszania skór, 

b) nastawienie wartości  parametrów temperatury, 

wilgotności powietrza w suszarni i czasu 
suszenia zgodnie z instrukcją technologiczną i 
obsługi  
technicznej, 

c)  napinanie na ramy lub rozciągnięcie skór na  

płytach /stole/ suszarni, 

d) włączenie ogrzewania i urządzeń do cyrkulacji 

powietrza suszącego 

e)  przeprowadzenie kontroli wartości parametrów  

suszenia: temperatury, wilgotności i  szybkości 
przepływu powietrza, 

f)  przygotowanie stanowiska zdejmowania skór  

z suszarni – boczków lub podestów do ułożenia 
skór po suszeniu, 

g) zdejmowanie wysuszonych skór i ułożenie ich na 

przygotowanych urządzeniach pomocniczych,  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

40 

 

    7.  Organoleptyczna  ocena skór i ocena wykonania pracy 

10 

 

      
8. 

Przeliczenie i przekazanie skór do dalszej produkcji  
Zaprezentowanie wykonania zadania 

10 

 

 

Razem 

100 

 

 
 
 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczny 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

7.  LITERATURA

 

 

 
1.  Lasek  W.,  Persz  T.:  Technologia  wyprawy  skór  cz.  II  Wykończanie.  WSiP,  Warszawa 

1985 

2.  Maleńczak  J.,  Ćujan  J.:  Maszyny  i  urządzenia  garbarskie.  Skrypt  uczelniany.  WSI,  

Radom 1981 

3.  Michalec  T.:  Technologia  garbarstwa  i  futrzarstwa  –  ćwiczenia  laboratoryjne.  WSI,  

skrypt nr 7, Radom 1996  

4.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997 
5.  Persz  T.:  Materiałoznawstwo  dla  techników  przemysłu  skórzanego.  WSiP,  Warszawa 

1997 

6.  Sadowski T.: Materiałoznawstwo dla kuśnierzy. WSiP, Warszawa 1989 
7.  Woźniakiewicz W.: Materiałoznawstwo futrzarskie. WPLiS, Warszawa 1965 
8.  Woźniakiewicz W.: Technologia futrzarstwa. WPLiS, Warszawa 1956 
9.  Vademecum garbarza. Praca zbiorowa. ITeE, Radom 1996