background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Zbigniew Gregorczyk 
 
 
 
 
 

Uszlachetnianie tkanki skórnej skór z włosem 
744[03]Z3.05 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

dr inż. Tadeusz Sadowski 

dr inż. Jan Żarłok 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Zbigniew Gregorczyk  

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Zdzisław Feldo 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[03].Z3.05 
„Uszlachetnianie  tkanki  skórnej  skór  z  włosem”  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu garbarz skór. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

1. Wprowadzenie 

3 

2. Wymagania wstępne 

5 

3. Cele kształcenia 

6 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

7 

5. Ćwiczenia 

10 

5.1. Przygotowanie do uszlachetniania tkanki skórnej skór  z włosem 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Maszyny i urządzenia do uszlachetniania tkanki skórnej 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Uszlachetnianie tkanki skórnej na welur. Nakładanie powłok kryjących typu 

nappalan i pololuks 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7. Literatura 

27 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.

 

WPROWADZENIE 

Treści    zawarte  w  tym  poradniku  są  przeznaczone  dla  nauczyciela  prowadzącego 

nauczanie zawodowe w systemie modułowym w szkole kształcącej w zawodzie garbarz skór 
744[03].Z3. Jednostka modułowa zawiera: 
– 

wymagania wstępne, 

– 

szczegółowe cele kształcenia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

środki dydaktyczne, wskazania metodyczne do realizacji materiału nauczania, propozycje 
metod sprawdzania i oceny osiągnięć edukacyjnych ucznia, 

– 

wykaz literatury z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.  
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
– 

pokazu z objaśnieniem, 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 

Treści kształcenia jednostki modułowej zostały ujęte w tematach: 

1.  Przygotowanie do uszlachetniania tkanki skórnej skór z włosem. 
2.  Maszyny i urządzenia do uszlachetniania tkanki skórnej. 
3.  Uszlachetnianie  tkanki  skórnej  na  welur.  Nakładanie  powłok  kryjących  typu  nappalan  

i pololuks. 
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania.  

W rozdziale tym podano również: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktację zadań i uczenia się, 

– 

propozycje norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych.  

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy 

W  czasie  realizacji  programu  uczeń  musi  przestrzegać  regulaminów,  przepisów 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  instrukcji  przeciwpożarowych,  wynikających  z  rodzaju 
wykonywanych prac. Z tymi przepisami należy zapoznać uczniów podczas trwania nauki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 
 

744[03].Z3.04 

Uszlachetnianie okrywy  

włosowej skór 

744[03].Z3.05 

Uszlachetnianie tkanki 

skórnej skór z włosem 

744[03].Z3 

Technologia wykończenia  

i uszlachetniania skór z włosem 

744[03].Z3.01 

Natłuszczanie skór z okrywą  

włosową 

744[03].Z3.02 

Suszenie skór wyprawionych 

z okrywą włosową 

744[03].Z3.03 

Przygotowanie skór  

wyprawionych z okrywą włosową do 

uszlachetniania 

744[03].Z3.06 

Ocena jakościowa, 

rozsortowanie i przechowywanie  

skór wyprawionych z okrywą włosową 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.

 

WYMAGANIA

 

WSTĘPNE 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Uszlachetnianie  okrywy 

włosowej skór” uczeń powinien umieć: 

 

odczytywać  i  stosować  instrukcje  technologiczne  dotyczące  czynności  i  operacji  
natłuszczania oraz  przygotowania skór do uszlachetniania,  

– 

przygotowywać skóry do chemicznego, termicznego i mechanicznego uszlachetniania, 

– 

sporządzać  kąpiele  umartwiającą,  zaprawiającą  i  barwiącą  włos  zgodnie  z  instrukcją 
technologiczną, 

– 

rozróżniać i charakteryzować metody uszlachetniania okrywy włosowej skór, 

 

rozpoznawać rodzaje barwników, 

 

stosować  podstawowe  metody  badania    organoleptycznego  skór  przeznaczonych  do 
barwienia, 

 

rozpoznawać sposoby przygotowania skór do barwienia, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

dobierać i stosować odzież ochrony osobistej na stanowiskach mechanicznej i chemicznej 
obróbki skór,  

 

stosować  zasady  bezpiecznej  pracy  i  ochrony  środowiska  przy  obsłudze  maszyn 
i urządzeń oraz transportu skór między stanowiskami pracy, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

pracować w grupie i indywidualnie. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE

 

KSZTAŁCENIA 

Po realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  określić cel uszlachetniania tkanki skórnej, 
–  rozróżnić  i  scharakteryzować  maszyny,  urządzenia  i  narzędzia  stosowane  przy 

uszlachetnianiu tkanki skórnej, 

–  rozróżnić i scharakteryzować metody i sposoby uszlachetniania tkanki skórnej, 
–  wykonać czynności szlifowania i odpylania tkanki skórnej, 
–  sporządzić  zestawy  kąpieli,  wykonać  procesy  chemicznego  przygotowania  i  barwienia 

tkanki skórnej, 

–  zestawić roztwory farb i apretur do uszlachetniania tkanki skórnej, 
–  wykonać czynności nakładania zestawów uszlachetniających tkankę skórną, 
–  zorganizować  stanowiska  do  poszczególnych  procesów  zgodnie  z  zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.

 

PRZYKŁADOWE

 

SCENARIUSZE

 

ZAJĘĆ 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ..................................................................................................................... 
Modułowy program nauczania:     Garbarz skór 744[03]. 
Moduł:          

 

Technologia wykończania i uszlachetniania skór z włosem 744[03].Z3 

Jednostka modułowa: „Uszlachetnianie tkanki skórnej skór z włosem” 744[03].Z3.05 

Temat:     Wykończanie skór z włosem na pololuks.  
Cel ogólny: rozumienie  celu  i  kształtowanie  umiejętności  uszlachetniania skór  z okrywą 

włosową na pololuks 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

charakteryzować metody uszlachetniania skór z włosem, 

− 

przygotowywać skóry do uszlachetniania, 

− 

wyjaśnić cel i sposoby prowadzenia procesu wykończania skór na pololuks, 

− 

przeprowadzać proces nakładania powłok, 

− 

charakteryzować skóry wykończone na pololuks,

 

− 

wskazywać wady powstałe w procesie uszlachetniania.

 

 
Metody nauczania: 

− 

ćwiczenia praktyczne 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupowa 

Czas: 180 minut 
Środki dydaktyczne: 

− 

skóry przygotowane do wykończania na pololuks, 

− 

środki wykończeniowe, 

− 

maszyny i urządzenia potrzebne do przeprowadzenia procesu wykończania, 

− 

metodyki,  

− 

odzież ochronna, 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Powitanie uczniów. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  
3.  Podział na grupy ćwiczeniowe. 
4.  Przydział skór do wykończania. 
5.  Wybranie środków do naniesienia powłoki.  
6.  Sporządzenie apretur. 
7.  Przeprowadzenie procesu nakładania powłok. 
8.  Zaprezentowanie ćwiczenia dla całej grupy. 

Zakończenie zajęć 

Praca domowa 
Przedstaw  w  formie  pisemnej  metodykę  wykończania  skór  na  nappalan.  Przedstaw 
charakterystykę skór, które można wykorzystać do wykończania na nappalan. . 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 
-  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ..................................................................................................................... 

Modułowy program nauczania:     Garbarz skór 744[03]. 
Moduł:          

 

Technologia wykończania i uszlachetniania skór z włosem 744[03].Z3 

Jednostka modułowa: „Uszlachetnianie tkanki skórnej skór z włosem” 744[03].Z3.05 

Temat:     Dogarbowanie skór z włosem przeznaczonych do wykończania na welur. 
Cel  ogólny:  rozumienie  celu  i  kształtowanie  umiejętności  dogarbowania  skór 

futerkowych przed barwieniem. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

dobierać skóry przeznaczone do uszlachetniania na welur, 

− 

wyjaśniać cel i sposoby prowadzenia czynności technologicznych, 

− 

dobierać i przygotowywać urządzenia i maszyny do przeprowadzenia procesu 
dogarbowania, 

− 

zorganizować  stanowiska  do  wykonania  zadań  produkcyjnych  zgodnie  
z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

dobierać środki garbarskie,

 

− 

przeprowadzić proces dogarbowania,

 

− 

dokonać oceny poprawności przeprowadzonych czynności.

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne 

  metoda przewodniego tekstu 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupowa 

Czas: 120 minut 
Strategia:
 uczenie się przez doświadczenie 
Środki dydaktyczne: 

  instrukcja technologiczna dogarbowania,  

  cytrok, 

  garbnik chromowy Chromal,  

 

środki chemiczne i powierzchniowo czynne, 

  skóry owcze po szlifowaniu, 

  specjalistyczna odzież ochronna. 

 
PRZEBIEG ZAJĘĆ: 
 
ZADANIE DLA UCZNIÓW 
Zadaniem  jest  przeprowadzenie  procesu  dogarbowania  skór  futerkowych  owczych  
przeznaczonych 

na 

welur, 

przed 

barwieniem 

oraz 

sprawdzenie 

poprawności 

przeprowadzonego procesu. 
 
FAZA WSTĘPNA 
CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE: 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą przewodniego tekstu. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
Pytania prowadzące dla ucznia: 

1.  W jakim celu przeprowadzamy dogarbowanie skór futerkowych? 
2.  W jakich urządzeniach przeprowadzamy dogarbowanie? 
3.  W jaki sposób przeprowadzamy proces?  
4.  Jak przygotowujemy skóry do dogarbowania? 
5.  Czym powinny charakteryzować się skóry po dogarbowaniu? 

PLANOWANIE 
Polecenia prowadzące dla ucznia 

1.  Zaplanuj kolejność wykonania poszczególnych czynności i operacji. 
2.  Ustal sposób przeprowadzenia poszczególnych operacji. 
3.  Wybierz środki chemiczne potrzebne do przeprowadzenia procesu dogarbowania. 

UZGODNIENIE 

1.  Omówienie wszystkich punków z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Pytania do uwag i propozycji nauczyciela. 

WYKONANIE 

1.  Podział uczniów na grupy ćwiczeniowe. 
2.  Rozdanie instrukcji do ćwiczeń.  
3.  Rozdanie skór przeznaczonych do dogarbowania. 
4.  Przygotowanie kąpieli dogarbowującej. 
5.  Przeprowadzenie dogarbowania. 
6.  Wyjęcie skór z kąpieli i dokonanie ich oględzin.  

SPRAWDZANIE 

1.  Czy zachowano kolejność czynności? 
2.  Czy prawidłowo wykonano poszczególne czynności? 
3.  Czy  zachowano  podstawowe  zasady  bezpieczeństwa  przy  wykonywaniu  tych 

czynności? 

 
FAZA KOŃCOWA 
ANALIZA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  zadania  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  w  podsumowaniu  wskazuje  jakie  nowe,  ważne  umiejętności  zostały 
wykształcone,  jakie  wystąpiły  błędy  i  nieprawidłowości  podczas  pracy  i  jak  ich  unikać  
w przyszłości. 
 
ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ 
 

Praca domowa 

 

Na  podstawie  literatury  i  poznanych  w  trakcie  wykonywania  zadania  praktycznego 

wiadomości  teoretycznych  i  umiejętności  praktycznych,  wyjaśnij  znaczenie  procesu 
dogarboowania dla dalszych procesów uszlachetniania tkanki skórnej skór futerkowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.

 

ĆWICZENIA 

5.1.  Przygotowanie  do  uszlachetniania  tkanki  skórnej  skór  

z włosem  

5.1.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj operację ręcznego nawilżania skór. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobami nawilżania skór, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp, 
3)  przeprowadzić operację ręcznego nawilżenia skór, 
4)  zastosować odpowiednią kąpiel do nawilżania ręcznego, 
5)  poddać skóry odleżeniu, 
6)  dokonać oceny skór przed i po nawilżeniu i  zaprezentować wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

skóry do nawilżenia, 

− 

stół roboczy, 

− 

szczotka do nawilżania ręcznego, 

− 

naczynie na kąpiel, 

− 

boczek lub podest do odleżania skór, 

− 

odzież ochronna. 

 

Ćwiczenie 2 

Porównaj  skóry  owcze  odtłuszczone  i  przed  procesem  odtłuszczania.  Omów  proces 

odtłuszczania w agregatach i wyjaśnij jego cel.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem teoretycznym dotyczącym odtłuszczania skór, 
2)  charakteryzować skóry przed otłuszczaniem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

3)  charakteryzować skóry po odtłuszczeniu, 
4)  wykazać różnice, 
5)  omówić przebieg procesu odtłuszczania skór w agregatach pralniczych, 
6)  wyjaśnić cel odtłuszczania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

skóry nie odtłuszczone, 

− 

skóry pod odtłuszczaniu. 

− 

stół roboczy, 

− 

plansze ze schematami agregatów do odtłuszczania, 

− 

odzież ochronna. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  operację  strzyżenia  okrywy  włosowej  skór  jagnięcych.  Porównaj  skóry  przed  

i po strzyżeniu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym strzyżenia skór z włosem, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi strzyżarki, 
3)  zapoznać się z instrukcją bhp podczas pracy maszyny, 
4)  omówić charakter okrywy włosowej przed strzyżeniem, 
5)  wykonać operację strzyżenia skór, 
6)  dokonać oceny okrywy włosowej przed i po strzyżeniu i  zaprezentować wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

strzyżarka do skór, 

− 

skór jagnięce, 

− 

boczek lub paleta do układania skór, 

− 

stół roboczy lub blat, 

− 

odzież ochronna. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj operację szlifowania skór owczych. Scharakteryzuj tkankę skór owczych przed 

i po szlifowaniu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją obsługi szlifierki, 
2)  zapoznać się z instrukcją bhp podczas pracy maszyny, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wykonać operację szlifowania tkanki skórnej, 
5)  dokonać oceny skór przed i po szlifowaniu i  zaprezentować wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

szlifierka do skór, 

− 

skóry owcze, 

− 

boczek lub paleta do układania skór, 

− 

stół roboczy lub blat, 

− 

odzież ochronna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

 

5.2. Maszyny i urządzenia do uszlachetniania tkanki skórnej 

5.2.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Na  arkuszu  papieru  wypisz  urządzenia  do  mechanicznej  obróbki  skór  futerkowych 

przygotowywanych  do  uszlachetniania  tkanki  skórnej.  Wypisz  do  jakich  operacji  są 
stosowane.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  z  zakresu  procesów  przygotowania  skór 

futerkowych do uszlachetniania tkanki skórnej, 

2)  wypisać nazwy maszyn i urządzeń stosowanych do obróbki mechanicznej, 
3)  przyporządkować operacje do maszyn i urządzeń, 
4)  zaprezentować ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia teoretyczne, 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

arkusze papieru, 

− 

przybory szkolne. 

 

Ćwiczenie 2 

Przeprowadź  operację  napinania  skór  na  ramach  perforowanych.  Porównaj  skórę  przed  

i po napinaniu.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania z zakresu napinania skór, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi suszarni z ramami perforowanymi, 
3)  zapoznać się z instrukcją bhp, 
4)  omówić charakter tkanki skórnej przed napinaniem,  
5)  omówić zasady napinania skór,  
6)  przeprowadzić operację napinania skór, 
7)  wysuszyć skórę na ramach perforowanych, 
8)  zdjąć skórę z ram, 
9)  dokonać oceny organoleptycznej wysuszonych skór, 
10)  porównać charakter tkanki przed i po napinaniu, 
11)  spostrzeżenia i wnioski zapisać w dzienniczku ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, objaśnienia, obserwacje 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

skóry owcze nawilżone do napinania, 

− 

stół roboczy, 

− 

suszarnia z płytami perforowanymi, 

− 

spinacze – uchwyty do przypinania skór, 

− 

boczki lub podesty do wykładania skór, 

− 

odzież ochronna. 

 

Ćwiczenie 3 

Dokonaj  prasowania  tkanki  skórnej  skór  jagnięcych.  Porównaj  skóry  przed  i  po 

prasowaniu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania jednostki modułowej, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  scharakteryzować wygląd skór przed prasowaniem, 
4)  zapoznać się z instrukcją obsługi prasy, 
5)  zapoznać się z instrukcją bhp podczas pracy urządzenia, 
6)  omówić niebezpieczne części podczas pracy maszyny, 
7)  sprawdzić z mechanikiem stan techniczny, 
8)  uruchomić maszynę,  
9)  dobierać parametry prasowania, 
10)  przeprowadzić czynność prasowania, 
11)  dokonać oceny skór przed i po prasowaniu, 
12)  spostrzeżenia i wnioski zapisać w dzienniczku ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, objaśnienia, obserwacje. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

prasa hydrauliczna, 

– 

skóry jagnięce, 

– 

boczki na skóry, 

– 

instrukcja obsługi prasy, 

– 

instrukcja bhp, 

– 

odzież ochronna. 

 

Ćwiczenie 4 

Zaobserwuj i omów pracę rozbijarki pedałowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem teoretycznym jednostki modułowej, 
2)  nazwać proces technologiczny prowadzony na tych maszynach,  
3)  wskazać i nazwać zespoły mechanizmów i elementy robocze, 
4)  omówić sposób obróbki skór, 
5)  wskazać elementy zabezpieczeń przeciw wypadkowych, 
6)  omówić zasady bezpiecznej pracy, 
7)  narysować szkic maszyny. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, objaśnienia, obserwacje 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rozbijarka pedałowa, 

– 

instrukcje obsługi rozbijarek, 

– 

instrukcja BHP, 

– 

odzież ochronna. 

 
Ćwiczenie 5 

Przeprowadź odpylania oszlifowanych skór.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym czyszczenia i odpylania skór 
2)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z instrukcją obsługi odpylarki i instrukcją bhp, 
4)  dokonać operacji odpylania, 
5)  porównać skóry przed i po odpylaniu, 
6)  spostrzeżenia i wnioski zanotować w dzienniczku ćwiczeń, 
7)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

skóry owcze po oszlifowaniu, 

− 

odpylarka, 

− 

instrukcja działania odpylarki, 

− 

stół roboczy, 

− 

odzież ochronna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

  

5.3.  Uszlachetnianie  tkanki  skórnej  na  welur.  Nakładanie  powłok 

kryjących typu nappalan i pololuks  

5.3.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj proces barwienia tkanki skórnej na welur. 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się wiadomościami z zakresu barwienia skór welurowych, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z wymogami bhp, 
3)  zapoznać się z instrukcją i uruchomić na próbę urządzenie do barwienia, 
4)  zapoznać się z metodyką barwienia, 
5)  zaproponować kolor, 
6)  przygotować odpowiednią kąpiel i przeprowadzić barwienie tkanki skórnej, 
7)  sprawdzić wyczerpanie brzeczki barwiącej , 
8)  wypłukać wodą i zostawić do wysuszenia, 
9)  spostrzeżenia i wnioski zapisać w dzienniczku ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, obserwacje 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

cytrok, 

– 

skóry do barwienia,  

– 

zestaw barwników, 

– 

instrukcja obsługi cytroka, 

– 

metodyki barwienia skór welurowych, 

– 

boczki lub koziołki do wykładania skór 

– 

odzież ochronna, 

– 

rękawice gumowe, okulary. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź proces wykończania skór na nappalan. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania z zakresy wykończania skór na nappalan, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z wymogami bhp, 
3)  rozsortować otrzymane próbki skór, 
4)  dobrać środki do przeprowadzenia wykończania, 
5)  przeprowadzić nakładanie powłok, 
6)  wykonać prasowania międzyoperacyjne, 
7)  omówić i przedstawić wykonanie ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, obserwacje. 

Środki dydaktyczne: 

– 

skóry po barwieniu do wykończania na nappalan, 

– 

stół roboczy lub blat, 

– 

prasowarka, 

– 

instrukcja obsługi prasowarki, 

– 

metodyki nakładania powłok, 

– 

środki wykończalnicze, 

– 

pistolet natryskowy, 

– 

odzież ochronna.  

 
Ćwiczenie 3 

Porównaj powłoki skór wykończonych na nappalan i pololuks. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania jednostki modułowej, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z wymogami bhp, 
3)  scharakteryzować powłoki skór wykończonych na nappalan, 
4)  scharakteryzować powłoki skór wykończonych na pololuks, 
5)  dokonać oceny i porównania obu sposobów wykończeń, 
6)  spostrzeżenia zapisać w dzienniczku ćwiczeń, 
7)  zaprezentować wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, obserwacje. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki skór po wykończeniu na nappalan, 

– 

próbki skór po wykończeniu na pololuks, 

– 

stół podświetlany, 

– 

odzież ochronna, rękawice gumowe, okulary. 

 
Ćwiczenie 4 

Omów wady skór powstałe w procesach obróbki mechanicznej. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania jednostki modułowej, 
2)  dokonać oględzin otrzymanych próbek skór, 
3)  scharakteryzować wady powstałe w poszczególnych procesach obróbki mechanicznej, 
4)  porównać wady w otrzymanych próbkach z wadami skór umieszczonymi w katalogu, 
5)  określić jakie wady występują w otrzymanych próbkach, 
6)  spostrzeżenia zapisać w dzienniczku ćwiczeń, 
7)  zaprezentować wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, obserwacje. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki skór z wadami po obróbkach mechanicznych, 

– 

katalogi skór z wadami po obróbkach mechanicznych, 

– 

stół podświetlany, 

– 

odzież ochronna, rękawice gumowe, okulary. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6.

 

EWALUACJA

 

OSIĄGNIĘĆ

 

UCZNIA 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 

Do jednostki modułowej 744[03].Z3.05 „Uszlachetnianie tkanki skórnej skór z włosem” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

  zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za  każdą    prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 5 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Klucz odpowiedzi 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Znać cel nawilżania skór 
futerkowych 

2. 

Podać na jakim etapie wyprawy 
przeprowadza się szlifowanie skór 
welurowych  

3. 

Określić cel dogarbowania 

4.  

Wyjaśnić cel procesu umartwiania 

5.  

Znać maszyny do przeprowadzania 
operacji odpylania 

6.  

Znać maszyny do przeprowadzania 
operacji prasowania tkanki skórnej 

7.  

Dobrać parametry procesu 
barwienia 

8.  

Dobrać kolejność operacji 
mechanicznej obróbki skór 

9.  

Określić wpływ operacji 
mechanicznych na uszkodzenia skór 

10. 

Określić wpływ procesu nawilżania 
na dalszą obróbkę skór. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

11. 

Znać barwniki używane do 
barwienie welurów 

kwasowe, 
metalokompleksowe, 
reaktywne 

12 

Wyjaśnić budowę barwników 
reaktywnych  

oprócz  grupy  barwnej 
zawierają  ugrupowania 
reaktywne  zdolne  do 
reakcji z kolagenem 

13. 

Określić parametry decydujące o 
procesie barwienia 

- przygotowanie skór, 
- rodzaj barwników, 
- sposób prowadzenia  

procesu barwienia, 

- parametry procesu, 
- środki pomocnicze 

14. 

Podać metody barwienia skór 
welurowych  

- bez rezerwacji włosa, 
- z rezerwacją włosa, 
- barwienie „ton w ton” 

15.  

Określić działanie szlifierki 
bębnowej 

PP 

 

16. 

Określić działanie rozbijarki 
hydraulicznej 

PP 

 

 

17. 

Określić znaczenie stosowania 
środków pomocniczych w procesie 
barwienia 

PP 

18.  

Dobrać parametry prasowania skór 
po apreturowaniu 

PP 

19.  

Określić czynniki wpływające na 
proces barwienia 

PP 

- temperatura, 
- pH, 
- stężenie barwników, 
- współczynnik 

kąpielowy 

20. 

Wymienić kolejność operacji przy 
nakładaniu powłok  skór typu 
nappalan 

PP 

- podkład wstępny, 
- podkład właściwy, 
- lakier 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu  z co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
6.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszystkie wątpliwości.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz i sprawdź testy, a wyniki  wpisz do arkusza zbiorczego. 
10. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

11. Ustal przyczyny niepowodzeń uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
12. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń  

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  pytań  dotyczących  przygotowania  barwienia  okrywy  włosowej.  Pytania 

1-14 są z poziomu podstawowego a pytania 15-20 z poziomu ponadpodstawowego.  

5.  Udziel odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

-  w  pytaniach  wielokrotnego  wyboru zaznacz  prawidłową  odpowiedź X (w  przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

-  w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 
-  w zadaniach rysunkowych wykonaj rysunek. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy  będziesz miał satysfakcję z wykonania zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie   na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 minut.  
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi.  

 
 
 
 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
Część I 
1.  Nawilżanie skór ma na celu: 

a)  zwiększenie powierzchni skóry, 
b)  zmiękczenie tkanki skórnej, 
c)  przygotowanie skór do dogarbowania, 
d)  przygotowanie skór do strzyżenia. 
 

2.  Szlifowanie skór welurowych przeprowadza się: 

a)  przed barwieniem, 
b)  po barwieniu, 
c)  przed nawilżeniem, 
d)  przed garbowaniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

3.  Dogarbowanie ma na celu: 

a)  zwiększenie zwartości tkanki skórnej i uzyskanie lepszych wybarwień, 
b)  zabezpieczenie skóry przed wysuszeniem, 
c)  wprowadzenie do okrywy włosowej środków natłuszczających, 
d)  zneutralizowanie tkanki skórnej. 
 

4.  Umartwianie jest procesem przygotowującym: 

a)  tkankę skórną do garbowania,  
b)  okrywę włosową do barwienia, 
c)  tkankę skórną do szlifowania, 
d)  skóry futerkowe do nawilżania. 
 

5.  Odpylarki to urządzenia do: 

a)  odpylania skór po szlifowaniu, 
b)  oczyszczania skór przed garbowaniem, 
c)  oczyszczania skór po barwieniu, 
d)  czyszczenia skór po nawilżaniu. 
 

6.  Prasa hydrauliczna służy do: 

a)  rozbijania skór, 
b)  prasowania okrywy włosowej, 
c)  prasowania tkanki skórnej, 
d)  rozciągania skór. 
 

7.  Czas barwienia skór welurowych trwa:  

a)  5-6 godzin, 
b)  2 doby, 
c)  około 2 godzin, 
d)  12 godzin. 
 

8.  Skóry bezpośrednio przed barwieniem poddaje się: 

a)  szlifowaniu, 
b)  praniu, 
c)  suszeniu, 
d)  neutralizacji. 
 

9.  Długie zmechacone włókno tkanki skórnej powstaje w wyniku: 

a)  źle przeprowadzonej operacji szlifowania, 
b)  źle przeprowadzonej neutralizacji, 
c)  złego wytrzepania, 
d)  złego wybarwienia. 
 

10.  Kurczenie się powierzchni skóry w czasie wykończania powoduje: 

a)  niedostateczne nawilżenie, 
b)  nadmierne nawilżenie, 
c)  szlifowanie, 
d)  rozbijanie. 
 

11.  Podaj podział barwników używanych do barwienia welurów futrzarskich. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

12.  Podaj ogólną charakterystykę barwników reaktywnych.  
 
13.  Wymień czynniki decydujące o jakości wybarwień tkanki skórnej. 
 
14.  Jakie są metody barwienia skór welurowych?. 
 
Część II 
 
15.  Narysuj schemat działania szlifierki bębnowej. 
 
16.  Narysuj schemat działania rozbijarki pedałowej. 
 
17.  Stosowanie środków pomocniczych w procesie barwienia powoduje: 

a)  zmniejszenie stężenia barwników w kąpieli, 
b)  odtłuszczenie skór, 
c)  uzyskanie lepszych efektów barwienia, 
d)  natłuszczenie skór. 
 

18.  Prasowanie po apreturowaniu właściwym w wykończaniu skór na nappalan prowadzi się 

w temperaturze: 
a)  80 

o

C, 

b)  50 

o

C, 

c)  100 

o

C, 

d)  120

 o

C. 

 

19.  Wymień parametry wpływające na proces barwienia skór welurowych. 
 
20.  Wymień kolejność operacji przy wytwarzaniu skór typu nappalan. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ................................................................................................... 
 

„Uszlachetnianie tkanki skórnej  skór z włosem” 744[03].Z3.05 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, udziel krótkiej odpowiedzi lub wykonaj rysunek 
 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

 

12. 

 

 

13. 

 

 

14. 

 

 

15. 

 

 

 

 

16. 

 

 

 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

 

 

Razem   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

TEST 2 

Test  praktyczny  typu  –  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej 
„Uszlachetnianie tkanki skórnej skór z włosem ” 744[03].Z3.05 
 

Treść zadania 

Przygotuj  tkankę  skórną  skór  z  włosem  do  barwienia.  Wykonaj  nawilżanie,  napinanie, 

szlifowanie  i  odpylanie.  Wskaż  urządzenia  i  maszyny  na  jakich  wykonasz  zadanie.  Dokonaj 
oględzin  i  scharakteryzuj  skóry  przed  i  po  wykonaniu  ćwiczenia.  Dobierz  odzież  ochronną 
obowiązującą  przy  wykonaniu  tego  zadania.  Czas  na  wykonanie  zadania  określi  nauczyciel 
w zależności od rodzaju skór i wyposażenia technicznego zakładu. 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

         W badaniu osiągnięć ucznia, w  nabywaniu  umiejętności praktycznych przewidzianych, 
w celach jednostki modułowej zaleca się zastosowanie zadania testowego typu „próba pracy”. 
Zadanie  jest  tak  dobrane  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych  umiejętności  
w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  wykonywania  czynności  praktycznych. 
Uczniowi  należy  stworzyć  możliwość  inwencji  w  zaplanowaniu  poszczególnych  etapów 
wykonywania  zadania:  zorganizowania  stanowiska pracy, doboru  odpowiednich  maszyn  lub 
urządzeń  produkcyjnych,  wykonanie  podstawowych  ustawień  i  regulacji    maszyn  oraz  
wykazania    się  umiejętnością  wykonania  obróbki  skór.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 
samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
podjętych  działań  praktycznych.  Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie    warunków 
umożliwiających  uczniowi  wykonanie  zadania  zgodnie  z  zasadami  technologicznymi  
i w określonym czasie. 

Uczeń powinien mieć udostępnione:  

  stanowisko pracy z  maszynami  i  urządzeniami produkcyjnymi do operacji  nawilżania, 

napinania, szlifowania i odpylania, 

  skóry owcze wyprawione, 

  instrukcję obsługi maszyn i instrukcję technologiczną. 

Nauczyciel powinien:  

  zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  produkcyjnego  w  warsztatach 

szkolnych lub zakładzie produkcyjnym, 

  zabezpieczyć różne rodzaje skór  owczych w półfabrykacie,  

  przypomnieć  uczniom  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  i  nakazać  bezwzględne 

ich przestrzeganie, 

  skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 

  przydzielić uczniom odpowiednie skóry,  

  określić czas na wykonanie zadania w zależności od rodzaju skór i użytych maszyn, 

  na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 

  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

  dobrać i założyć odzież ochronną, 

  obejrzeć i scharakteryzować przydzielone do obróbki skóry, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

  wskazać  urządzenia,  na  których  można  dokonać  operacji  nawilżania,  napinania, 

szlifowania i odpylania, 

  przygotować  stanowisko  pracy  pod  względem:    bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  

uporządkowania  i  łatwego  dostępu  do  obrabianych  skór,  wyposażenia  w  potrzebne 
urządzenia  pomocnicze, 

  dobrać odczynniki chemiczne i sporządzić roztwory nawilżające, 

  przeprowadzić zwilżanie skór,  

  napiąć nawilżone skóry na ramy perforowane, 

  zeszlifować skóry, a następnie je odpylić, 

  obejrzeć i scharakteryzować skóry po wykonaniu zadania – dokonać oceny wykonanej 

obróbki. 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.    Dobranie odzieży ochronnej 

 

2.    Sposób oględzin i charakterystyka półfabrykatu 

10 

 

3.    Zaplanowanie kolejnych czynności 

10 

 

4.    Dobranie maszyny lub urządzenia do wykonania zadania 

10 

 

5.    Przygotowanie stanowiska pracy: 

  czystość i porządek miejsca pracy, 

  zabezpieczenie pod względem BHP, 

  przygotowanie  potrzebnych    urządzeń  i  narzędzi 

pomocniczych 

 
 

10 

 

6.    Wykonywanie zadania: 

  nawilżenie – sposób i dokładność przeprowadzenia, 

  napinanie – sposób i dokładność przeprowadzenia,  

  szlifowanie – sposób i dokładność przeprowadzenia, 

  odpylanie – sposób i dokładność przeprowadzenia, 

  włączenie urządzeń, 

  wyłączenie urządzeń 

 
 

40 

 

7.    Wykonanie oględzin i ocena wykonania pracy 

 

8.    Ułożenie skór po wykonaniu pracy 

 

9.    Zaprezentowanie wykonania zadania 

 

 

Razem 

100 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczny 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

7.

 

LITERATURA 

1.  Bieńkiewicz K.: Fizykochemia wyprawy skór. WNT, Warszawa 1977 
2.  Duda I.: Skóry surowe futrzarskie. WNT, Warszawa 1992 
3.  Instrukcje obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń. 
4.  Kopański R.: Zarys futrzarstwa, PWRiS, 1965 
5.  Lasek W., Persz T.: Technologia wyprawy skór. Cz. II. Wykończanie. WSiP, Warszawa 

1985 

6.  Lasek W.: Kolagen – chemia i wykorzystanie. WNT, Warszawa 1978 
7.  Maleńczak J., Čujan Z.:Maszyny i urządzenia garbarskie. Skrypt WSI, Radom 1981 
8.  Michalec  T.:  Technologia  garbarstwa  i  futrzarstwa  –  ćwiczenia  laboratoryjne.  WSI, 

Radom skrypt nr 7 1996 

9.  Persz T.: Garbarstwo, cz. II. WPLiS, Warszawa  1966 
10.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997 
11.  Praca zbiorowa: Kuśnierstwo. WNT, Warszawa 1971 
12.  Praca zbiorowa: Vademecum garbarza, ITeE, Radom 1996 
13.  Rodziewicz  O.,  Śmiechowski  K.:  Technologia  garbarstwa  dla  projektantów  obuwia  

i odzieży. Politechnika Radomska, Radom 2001 

14.  Sadowski T.: Materiałoznawstwo dla kuśnierzy. WSLiP, Warszawa 1989 
15.  Woźniakiewicz W.: Materiałoznawstwo futrzarskie. WSLiP, Warszawa 1975 
16.  Woźniakiewicz W.: Technologia futrzarstwa. WPLiS 1956