background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
Wiktor Karoń 

 

 

 
Wykonywanie połączeń klejonych 731[02].Z1.04 

 

 

 
 

 
 
 
Poradnik dla nauczyciela

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Ireneusz Winiarski 
mgr Emilia Walasek-Gorczyca 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Wiktor Karoń 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[02].Z1.04 
„Wykonywanie  połączeń  klejonych”,

 

zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 

zawodu monter instrumentów muzycznych. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Klasyfikacja klejów i roztworów klejowych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Klasyfikacja połączeń klejonych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Przygotowanie klejów i roztworów klejowych  

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Nakładanie klejów na łączone powierzchnie 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

5.5. Klejenie i okleinowanie 

21 

5.5.1. Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

38 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu „Poradnik dla nauczyciela”, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter instrumentów muzycznych.  

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

– 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania- 
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

– 

literaturę. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  „Poradnik  

dla ucznia”. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  „Poradniku  dla  ucznia”)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie. 
Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej  umiejętności,  jaką 
uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu  technicznego  ze 
zrozumieniem, 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne odpowiedzenie na pytania lub opracowanie odpowiedzi wspólne z całą grupą 
uczniów  np.  w  formie  dyskusji.  Druga  forma  jest  korzystniejsza,  ponieważ  nauczyciel 
sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie  dyskusji  usuwać 
wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z zaproponowanych 
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału. Zadaniem uczniów jest udzielenie 
odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Powinni oni, samodzielnie czytając zamieszczone w 
nim stwierdzenia, potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego zakresu materiału. 
Jeżeli wystąpią zaprzeczenia,  nauczyciel wraca do tych zagadnień i sprawdza czy braki w 
ich  opanowaniu  są  wynikiem  niezrozumienia,  czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie 
nauczania. Od postawy nauczyciela oraz sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi 
zainteresowanie  ucznia.  Potwierdzenie  przez  niego  opanowania  materiału  nauczania 
rozdziału  może  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do sprawdzenia  jego  wiedzy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

i umiejętności  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien 
zwracać  uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  ma  on  większe  uzdolnienia 
manualne, czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki przez nich 
osiągnięte  powinny  stanowić  podstawę do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela  realizującego 
tę jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną  liczbę  możliwych 
do uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona  jest  od  ilości 
uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego  projektu  oraz 
zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

 

731[02].Z1 

Techniki wytwarzania elementów 

instrumentów muzycznych 

731[02].Z1.02 

Obsługa maszyn i urządzeń 

stosowanych w produkcji 

instrumentów muzycznych 

 

731[02].Z1.03 

Wykonywanie połączeń kształtowych 

 

731[02].Z1.01 

Dobieranie materiałów 

konstrukcyjnych 

 

 

731[02].Z1.04 

Wykonywanie połączeń klejonych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

stosować środki ochrony indywidualnej, 

 

dobrać klej do wykonywanego połączenia, 

 

przygotować powierzchnie łączonych elementów, 

 

wykonać połączenia klejonych elementów, 

 

obsługiwać ściski montażowe, 

 

posługiwać się oklejarkami i spajarkami, 

 

wykonywać połączenia dokładnie i estetycznie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

dokonać klasyfikacji klejów i roztworów klejowych, 

 

scharakteryzować toksyczne właściwości klejów, 

 

sklasyfikować połączenia klejone, 

 

obliczyć wytrzymałość połączenia klejowego, 

 

dobrać odpowiednie kleje do łączonych elementów, 

 

przygotować roztwory klejowe, 

 

przygotować łączone powierzchnie do klejenia, 

 

skleić elementy ręcznie i mechanicznie, 

 

ocenić jakość wykonanych połączeń, 

 

obsłużyć ściski montażowe ręczne i pneumatyczne, 

 

wykonać ręczne okleinowanie elementów prostych i profilowych, 

 

wykonać operacje technologiczne z użyciem oklejarek i spajarek, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej podczas wykonywania połączeń klejonych, 

 

zastosować  odpowiednie  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  wykonywania 
połączeń klejonych.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1   
 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Monter instrumentów muzycznych 731[02] 

Moduł: 

Techniki  wytwarzania  elementy  instrumentów  muzycznych 
731[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie połączeń klejonych 731[02].Z1.04 

Temat: Przygotowanie klejów i roztworów klejowych. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przygotowywania klejów i ich roztworów. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się recepturami klejarskimi, 

 

dokonywać obliczenia ilości masowych składników roztworów klejowych, 

 

przygotować roztwór kleju glutynowego, 

 

dokonywać  porównania  właściwości  klejów  pod  kątem  możliwości  ich  zastosowań 
w praktyce. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia uczniowskie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach dwuosobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

receptury klejarskie, 

 

łaźnie wodne, wagi, naczynia nieżelazne do ogrzewania kleju, mieszadła, termometry, 

 

klej glutynowy, 

 

tabele przedstawiające zależność zastosowania kleju glutynowego od jego stężenia, 

 

materiały piśmienne. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne 
2.  Nawiązanie do tematu, przedstawienie celu lekcji 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania zajęć 
4.  Realizacja tematu: 

– 

nauczyciel  omawia  zasady  bezpieczeństwa podczas pracy z klejami i ich roztworami, 
pokazuje łaźnię wodną omawia jej zastosowanie, 

– 

uczniowie  pracując  w  grupach  dwuosobowych  wyszukują  w  tabeli  dane  dotyczące 
stężenia  kleju  glutynowego  koniecznego  do  wykonania  spoiny  czołowej  (klejenie 
właściwe),  

– 

uczniowie  obliczają  masę  suchego  kleju  i  masę  wody  potrzebną  do  otrzymania 
25 gramów roztworu klejowego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

– 

uczniowie  posługując  się  recepturą  klejarską  przygotowują  stanowiska  pracy  do 
wykonania  roztworu  klejowego,  a  następnie  działając  zgodnie  z  tą  recepturą 
otrzymują zadaną ilość roztworu klejowego, 

– 

w  trakcie  pracy  uczniów  nauczyciel  sprawdza  wykonane  uprzednio  w  grupach 
obliczenia, 

– 

po wykonaniu roztworu uczniowie porządkują stanowiska pracy i myją naczynia. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
 

W celu  założenia  klasowego  banku  receptur klejarskich wyszukaj  w  dostępnej literaturze 

i w Internecie różnego rodzaju receptury klejarskie stosowane przez fachowców i amatorów. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowa ankieta na temat atrakcyjności zajęć i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca:   

 

 

……………………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Monter instrumentów muzycznych 731[02] 

Moduł: 

Techniki  wytwarzania  elementy  instrumentów  muzycznych 
731[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie połączeń klejonych 731[02].Z1.04 

Temat: Przygotowanie powierzchni łączonych elementów do klejenia. 

Cel ogólny: Kształtowanie  umiejętności  otrzymywania  kitów  klejowych  i  szpachlowania 

ubytków drewna. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić do czego służą kity klejowe, 

 

przygotować kity klejowe wg instrukcji, 

 

zaszpachlować drobne usterki drewna. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia uczniowskie. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach dwuosobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
-

  klej kazeinowy, 

-

  klej glutynowy, 

-

  receptury wykonania klejów, 

-

  pozostałe składniki do wykonania klejów i kitów klejowych, (zgodnie z recepturą), 

-

  receptury sporządzania kitów klejowych, 

-

  naczynia do przyrządzania roztworów klejowych, 

-

  płytka szklana do sporządzania kitu klejowego, 

-

  nóż, 

-

  szpachelka. 

 

Przebieg zajęć: 
1.   Sprawy porządkowe 
2.   Nawiązanie do tematu, przedstawienie celu lekcji 
3.   Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania zajęć 
4.   Realizacja tematu: 

-

  nauczyciel  wyjaśnia  uczniom  konieczność  przygotowania  powierzchni  klejonych 

elementów,  prezentuje  prawidłowy  sposób  szpachlowania  i  przeszlifowywania 
powierzchni, 

-

  uczniowie  postępując  zgodnie  z  instrukcjami  klejarskimi  wykonują  roztwory  kleju 

kazeinowego i glutynowego, po czym zgodnie z recepturami wykonują kity klejowe, 

-

  otrzymanymi  kitami  uczniowie  szpachlują ubytki w kołkach drewnianych a następnie 

przeszlifowują powierzchnię drewna, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

-

  nauczyciel w trakcie pracy uczniowskiej nadzoruje ją i sprawdza konieczne obliczenia 

(wyliczanie mas substancji używanych do wykonania klejów i kitów klejowych), 

-

  po wykonaniu pracy uczniowie porządkują stanowiska 

 
Zakończenie zajęć 

Odszukaj  w  sklepach  branżowych  i  w  Internecie  dostępne  informacje  na  temat  kitów 

drzewnych (skład, właściwości zastosowanie). 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

przez wrzucanie do pudełka kolorowych karteczek uczniowie informują: 

 

czerwona – lekcja na niedostatecznym poziomie, 

 

żółta – lekcja dość dobra, 

 

biała – sporo skorzystałam(łem) w czasie lekcji – tak trzymać. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 

 
5.1.
  Klasyfikacja klejów i roztworów klejowych

 

 
5.1.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Podczas wycieczki do sklepu, w którym sprzedaje się różnego rodzaju kleje odczytaj skład 

kleju  i  zakwalifikuj  wypisane  substancje  do  poszczególnych  składników  kleju  (lepiszcze, 
rozpuszczalnik, wypełniacz, utwardzacz). 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat klejów, 
2)  wypisać skład klejów z ich opakowań, 
3)  zaklasyfikować składniki poszczególnych klejów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka, 

– 

dyskusja naprowadzająca. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

opakowania klejów, 

 

materiały pismienne, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Korzystając z wypisanych w ćwiczeniu pierwszym składników klejów zaklasyfikuj te kleje 

do rodzajów  klejów,  omów  ich  zagrożenie  dla  zdrowia  podczas  pracy  (toksyczność)  i podaj 
warunki ochrony indywidualnej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z toksycznymi właściwościami klejów, 
2)  zaklasyfikować kleje sprzedawane w sklepie do poszczególnych rodzajów, 
3)  określić jakie zagrożenie dla zdrowia niesie praca z konkretnym klejem, 
4)  dobrać i omówić środki ochrony indywidualnej podczas pracy z każdym z klejów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca toksyczności klejów, 

 

literatura dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy z klejami, 

 

opakowania klejów, 

 

notatnik. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

 

5.2.  Klasyfikacja połączeń klejonych

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  wszystkie  połączenia  znajdujące  się  w  obudowie  pianina  stojącego  w  sali 

lekcyjnej.  Dokonaj  pomiarów  grubości  i szerokości  elementów  obudowy  (dotyczy  pianina 
w naturze),  narysuj  w  podziałce  1:2  jedno  z  połączeń  według  zależności  wymiarowych 
znajdujących  się  w  literaturze.  Narysuj  je  zgodnie  z  zasadami  rysunku  technicznego. 
Zaproponuj alternatywne łącze. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  tematykę 

dotyczącą klasyfikacji i doboru łączy klejowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z elementami obudowy pianina, 
2)  zapoznać się z kryteriami podziału połączeń elementów z drewna i tworzyw drzewnych, 
3)  dokonać charakterystyki wybranych połączeń obudowy pianina, 
4)  dokonać pomiarów elementów pianina zawierających wybrane łącze, 
5)  narysować wybrane łącze w skali 1:2, 
6)  przedstawić propozycję alternatywnych połączeń, 
7)  przedstawić swoją pracę nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekst przewodni, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

obudowa pianina w naturze, 

 

literatura dotycząca połączeń i łączników występujących w złączach, 

 

przyrządy pomiarowe, 

 

notatnik, 

 

przybory kreślarskie, 

 

arkusz rysunkowy formatu A3. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaprojektuj  połączenie  boku  z  drzwiami  górnymi  pianina.  Projekt  połączenia  należy 

wykonać  w  podziałce  1:1  na  arkuszu  rysunkowym  formatu  A-3  według  zasad  rysunku 
technicznego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z kryteriami podziału połączeń klejonych, 
2)  zapoznać się z konstrukcją modelu pianina lub pianinem w naturze, 
3)  dokonać pomiarów przekroju elementów pianina, 
4)  zaprojektować połączenie ( dokonać wyboru), 
5)  narysować w podziałce 1:1 połączenie boku z drzwiami górnymi,  
6)  zaprezentować swoją pracę nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

-

  pokaz z objaśnieniem, 

-

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

obudowa pianina w naturze, 

 

literatura dotycząca połączeń i łączników występujących w złączach, 

 

przyrządy pomiarowe, 

 

notatnik, 

 

przybory kreślarskie, 

 

arkusz rysunkowy formatu A3. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj badanie wytrzymałości spoiny klejowej na ścianie przy obciążeniu rozciągającym 

za pomocą  próbki  trzywarstwowej  typu  IBL  oraz  przy  obciążeniu  ściskającym  za  pomocą 
próbki blokowej. Oblicz wytrzymałość złączy klejowych i oceń ich jakość. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia,  zaprezentować  uczniom  sposób  badania  wytrzymałości 
spoiny. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą na ten temat, 
2)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować  próbki  trzywarstwowe  i  blokowe  do  badania  wytrzymałości  spoin 

klejowych, 

4)  sprawdzić sprawność maszyny wytrzymałościowej, 
5)  wykonać pomiary wytrzymałości spoin klejowych, 
6)  odczytać na siłomierzu maszyny wytrzymałościowej wartości sił niszczących, 
7)  zanotować wyniki pomiaru, 
8)  obliczyć  wytrzymałości  spoin  klejowych  na  ścinanie  przy  obciążeniu  rozciągającym 

i ściskającym, 

9)  korzystając z otrzymanych wyników i zestawienia tabelarycznego ocenić jakość badanych 

połączeń, 

10)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekst przewodni, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

-

  próbki  IBL  do  oznaczania  wytrzymałości  na  ścinanie  przy  obciążeniu  rozciągającym  

i ściskającym, 

-

  instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

-

  maszyny wytrzymałościowe, 

-

  suwmiarka o dokładności do 0,1 mm, 

-

  zestaw  aparatury  i  sprzętu  laboratoryjnego  do  oznaczenia  wilgotności  drewna  metodą 

suszarkowo-wagową lub wilgotnościomierz elektryczny, 

-

  komora klimatyzacyjna, 

-

  prasa laboratoryjna lub ściski śrubowe, 

-

  klasyfikacja ocen wytrzymałości spoin klejowych, 

-

  przybory do pisania, 

-

  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

 

5.3.  Przygotowanie klejów i roztworów klejowych

 

 
5.3.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz, ile gramów kleju glutynowego w postaci łusek należy użyć do sporządzenia 200g 

30 procentowego roztworu kleju do sklejenia połączenia równoległego z drewna miękkiego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. Zaprezentować sposób korzystania z łaźni wodnej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać  literaturę  traktującą  o  przygotowywaniu  roztworów  klejowych  o  żądanym 

stężeniu, 

2)  wyliczyć ilość rozpuszczanego kleju korzystając ze wzoru, 
3)  zapisać obliczenia w notatniku i przedstawić nauczycielowi.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

-

  tabela ze stężeniami kleju glutynowego (tabela 9), 

-

  notatnik, 

-

  materiały piśmienne, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj roztwór kleju glutynowego do łącznia złączy stolarskich. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia,  przypomnieć  o  stosowaniu  tabeli  stężeń  kleju,  podać  masy 
kleju potrzebne do wykorzystania w pracowni. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z recepturami przyrządzenia roztworów kleju glutynowego, 
2)  przygotować składniki do sporządzenia roztworu kleju glutynowego, 
3)  wyliczyć ilość kleju i wody potrzebną do sporządzenia roztworu, 
4)  odważyć poszczególne składniki roztworu klejowego w odpowiednich częściach wagowych, 
5)  przygotować naczynie do rozpuszczenia kleju glutynowego, 
6)  wykonywać kolejne czynności związane z przygotowaniem roztworu kleju glutynowego, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekst przewodni, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

klej glutynowy w postaci handlowej, 

 

woda, 

 

waga laboratoryjna, 

 

naczynie do rozpuszczenia kleju glutynowego, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

 

5.4.  Nakładanie klejów na łączone powierzchnie

 

 

5.4.1. 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj sposoby nanoszenia klejów i wskaż ich wady i zalety. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel,  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobami ręcznego nanoszenia kleju, 
2)  zapoznać się ze sposobami mechanicznego nanoszenia kleju, 
3)  zapoznać się z zasadami nanoszenia kleju, 
4)  wskazać wady i zalety ręcznego i mechanicznego nanoszenia kleju, 
5)  z wynikami swojej pracy zapoznaj nauczyciela. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

-

  pokaz z objaśnieniem, 

-

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

-

  przybory do pisania, 

-

  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj,  do  zaprawiania  pęknięć  w  drewnie,  kity  klejowe  na  bazie  kleju  kazeinowego 

i glutynowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonywania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  literaturą  na  temat  przygotowania  receptur  do  sporządzania  kitów 

klejowych, 

2)  przygotować roztwory kleju kazeinowego i glutynowego do sporządzenia kitów, 
3)  przygotować pozostałe składniki niezbędne do przygotowania kitu (wg receptury), 
4)  sporządzić kit na bazie kleju kazeinowego, 
5)  sporządzić kit na bazie kleju glutynowego, 
6)  przedstawić swoją prace nauczycielowi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

-

  pokaz z objaśnieniem, 

-

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

-

  klej kazeinowy, 

-

  klej glutynowy, 

-

  pozostałe składniki do wykonania kitu klejowego (wg receptury), 

-

  receptury sporządzania kitów klejowych, 

-

  naczynia do przyrządzania roztworów klejowych, 

-

  płytka szklana do sporządzania kitu klejowego, 

-

  nóż, 

-

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  sklejenia  formatki  okleiny  przeznaczonej  do  okleinowania  dużych  powierzchni 

sposobem ręcznym. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. Zaprezentować sposób klejenia i manipulacji okleiną. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą na temat przygotowania oklein, 
2)  dobrać okleinę uwzględniając sposób układania okleiny, 
3)  dokonać manipulacji i wyrównania boków okleiny, 
4)  wykonać składanie i sklejenie oklein w formatkę o potrzebnej wielkości, 
5)  przedstawić swoją prace nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

-

  okleina przeznaczona na formatkę, 

-

  nożyce do cięcia okleiny, 

-

  papierowa taśma podgumowana, 

-

  gąbka zwilżona wodą, 

-

  klocek dociskowy, 

-

  stół do sklejenia okleiny, 

-

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Przygotuj do okleinowania wąską płaszczyznę o wymiarach 900 x 350 mm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia,  zmienić  wymiary  płaszczyzn  do  wykonania,  w  zależności  
od potrzeb pracowni. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą na temat przygotowania powierzchni pod okleinę, 
2)  przeszlifować powierzchnię pod okleinę, 
3)  zaszpachlować ubytki kitem klejowym, 
4)  odpylić powierzchnię wilgotną gąbką. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

-

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

-

  płyta drewnopodobna pod okleinę, 

-

  gąbka zwilżona wodą, 

-

  stół do przeszlifowania płyty, 

-

  materiały ścierne, 

-

  kit klejowy z poprzedniego ćwiczenia, 

-

  szpachelka, pędzel, 

-

  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

 

5.5.  Klejenie i okleinowanie

 

 
5.5.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz  ciśnienie  robocze  potrzebne  do  klejenia  montażowego  3  m

powierzchni  drewna 

miękkiego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odczytać  z  tabeli  ciśnienie  jednostkowe  potrzebne  do  klejenia  montażowego  drewna 

miękkiego, 

2)  wyliczyć ciśnienie robocze, 
3)  wynik obliczeń zakomunikować nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

-

  pokaz z objaśnieniem, 

-

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

-

  tabela z ciśnieniami różnych rodzajów drewna, 

-

  notatnik, 

-

  przybory do pisania, 

-

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Sklej  ze  sobą:  a)  2  elementy  płaszczyznowo  i  b)  dwa  elementy  narożnikowo  używając 

kleju mocznikowego oraz ścisków śrubowych i pneumatycznych. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy i niezbędne narzędzia, 
2)  wybrać dwa elementy do klejenia płaszczyznowego, 
3)  wybrać dwa elementy do klejenia narożnikowego, 
4)  przygotować wszystkie powierzchnie do klejenia, 
5)  przygotować roztwór klejowy, 
6)  nanieść klej na łączone powierzchnie, 
7)  przy użyciu ścisków (śrubowego i pneumatycznego) połączyć klejone powierzchnie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

8)  usunąć nadmiar kleju, 
9)  gotowe połączenia przedstawić nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

-

  stół do montażu, 

-

 

ścisk śrubowy, 

-

 

ścisk pneumatyczny, 

-

  papier ścierny, 

-

  gąbka, 

-

  naczynie na klej, 

-

  pędzelek, 

-

  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  okleinowanie  jednowarstwowe  powierzchni  płyty  o  wymiarach  800  x  600 x  20 

mm oraz jej czterech boków używając kleju glutenowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia.  Przypomnieć  o  konieczności  jednoczesnego  okleinowania 
przeciwległych boków. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy i niezbędne narzędzia, 
2)  dociąć fornir,  
3)  przygotować powierzchnię płyty do klejenia, 
4)  przygotować roztwór kleju, 
5)  nanieść klej na klejone powierzchnie, 
6)  połączyć klejone powierzchnie nadmiar kleju wyciskając wałkiem, 
7)  okleić boki płyty (po 2 przeciwległe pary boków jednocześnie), 
8)  wykonaną pracę przedstawić nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekst przewodni, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do okleinowania, 

 

nakładarka wałkowa,  

 

szpachla klejarska, 

 

nożyce do cięcia forniru, 

 

gąbka, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

 

papier ścierny, 

 

młotek stolarski, 

 

wałek do odciskania kleju, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj okleinowanie jednowarstwowe powierzchni profilowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy i niezbędne narzędzia, 
2)  dociąć fornir,  
3)  przygotować powierzchnię płyty do klejenia, 
4)  przygotować roztwór kleju, 
5)  nanieść klej na klejone powierzchnie, 
6)  połączyć klejone powierzchnie nadmiar kleju wyciskając wałkiem, 
7)  okleić boki powierzchni (po 2 przeciwległe pary boków jednocześnie), 
8)  wykonaną pracę przedstawić nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do okleinowania, 

 

nakładarka wałkowa, 

 

szpachla klejarska, 

 

nożyce do cięcia forniru, 

 

gąbka, 

 

papier ścierny, 

 

młotek stolarski, 

 

wałek do odciskania kleju, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wykonywanie  połączeń 

klejonych”  

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 7, 9, 16, 18 i 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź,  lub  jej 

brak, uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  c,  3.  c,  4.  a,  5.  a,  6.  b,  7.  c,  8.  b,  9  a,  10.  b,  11.  b,  
12. 
a, 13. d, 14. b, 15. d, 16. b, 17. d, 18. b, 19. d, 20. a. 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżniać ułożenie elementów 
w połączeniach równoległych 

Określić, że łącza klejowe są nierozłączne 

Rozpoznawać rodzaje połączeń 

Wiedzieć, że połączenia są najsłabszymi 
miejscami w konstrukcjach 

Znać i wyszukać definicję wytrzymałości 

Określić, jakie są właściwości klejów 
naturalnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Zaklasyfikować wytrzymałość podanej 
spoiny klejowej 

PP 

Rozpoznawać cechy wpływające na 
wytrzymałość spoin klejowych 

Scharakteryzować czynniki wpływające 
na wartości nośności granicznej 
i sztywności połączeń 

PP 

10 

Sformułować cechy połączenia 
czopowego prostego 

11 

Rozpoznawać rodzaje połączeń 
narożnikowych płyt 

12 

Określić, że łączniki to ważne elementy 
połączeń klejowych 

13 

Sklasyfikować połączenia klejowe 
w sytuacjach typowych 

14 

Określić, jakie są sposoby ustalania 
wytrzymałości połączeń 

15 

Określić, jakie cechy spoin brane są pod 
uwagę podczas ich oceniania 

16  Obliczać wytrzymałość spoin 

PP 

17  Znać cechy złączy stykowych. 

18  Sklasyfikować rodzaje wytrzymałości 

PP 

19 

Określić, w jakim celu oznacza się 
wytrzymałość spoiny klejowej 

20 

Zanalizować zjawiska zachodzące 
podczas twardnienia spoiny klejowej 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielenia  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań,  jakie  będą 

w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (na karcie odpowiedzi) 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony  na  rozwiązanie 

zadań. 

8.  Stwórz  odpowiednią  atmosferę  pracy  podczas  pomiaru  (rozładuj  stres,  zachęć 

do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  sprawdzianu  poinformuj  uczniów  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia odpowiedzi. 

10.  Zbierz zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  wyników,  wybierz  te  zadania,  które  sprawiły  uczniom  najwięcej 

trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  postępowania  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru 

(czasami,  spośród  wszystkich  odpowiedzi  do  wyboru  zdarza  się,  że więcej  niż jedna jest 
prawidłowa) 

4.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  W kratkę odpowiadającą dobrej odpowiedzi kratkę wstawiaj znak X. 
7.  Jeśli się pomylisz, błędną odpowiedź otocz kółkiem i zaznacz prawidłową wstawiając X. 
8.  Test składa się z 20 zadań; w jego skład wchodzą zadania z poziomu podstawowego (15) 

i z ponadpodstawowego (5). 

9.  Pracuj samodzielnie. 
10.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź,  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  karcie 

odpowiedzi. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  W połączeniach równoległych łączone elementy są układane 

a)  pod kątem 45

o.

 

b)  w pewniej odległości równolegle. 
c)  na sobie lub obok siebie. 
d)  w dowolny sposób. 

 

2.  Połączenia klejowe to złącza 

a)  łączne i rozłączne. 
b)  tylko rozłączne. 
c)  tylko łączne. 
d)  wyłącznie kołkowe. 

 

3.  Rysunek przedstawia złącza 

a)  wręgowe. 
b)  krzyżowe. 
c)  uciosowe. 
d)  półkrzyżowe. 

 
 
 
 
 
 

4.  Połączenia klejowe są 

a)  najsłabszym miejscem w konstrukcjach drewnianych. 
b)  najmocniejszym miejscem w konstrukcjach drewnianych. 
c)  jest to zależne od rodzaju połączenia. 
d)  nie ma różnicy między miejscem z litego drewna, a połączeniem. 

 

5.  Miernikiem wytrzymałości spoiny jest 

a)  wartość siły, która działając na powierzchnię spoiny powoduje jej zerwanie. 
b)  wartość siły, która działając na powierzchnię nie powoduje jej zerwania. 
c)  wartość siły działająca na ciało w pomieszczeniu klimatyzowanym. 
d)  wartość siły działająca na ciało w pomieszczeniu o wilgotności względnej >90%. 

 

6.  Kleje pochodzenia naturalnego są 

a)  biologicznie odporne w każdych warunkach. 
b)  nieodporne biologicznie w niekorzystnych warunkach. 
c)  odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne. 
d)  odporne na wysokie zawilgocenie. 

 

7.  Wytrzymałość spoiny klejowej 4,903 -5,295 MPa jest 

a)  Niedostateczna. 
b)  bardzo dobra. 
c)  mierna. 
d)  dobra. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

8.  Wytrzymałość spoiny 

a)  wzrasta wraz ze wzrostem jej grubości. 
b)  maleje wraz ze wzrostem grubości. 
c)  nie zależy od grubości. 
d)  wzrasta w wysokiej temperaturze. 

 

9.  Nośność graniczna i sztywność połączeń zależą od 

a)  warunków użytkowania, a więc kierunku działania siły. 

b) 

dokładności pomiarów.

 

c)  estetycznego wykonania połączeń. 
d)  ciśnienia atmosferycznego. 

 

10.  W połączeniach czopowych prostopadłych 

a)  kąt ścięcia czopów wynosi 90

o.

 

b)  kąt ścięcia końców łączonych elementów wynosi 90

o.

 

c)  kąt ścięcia łączonych elementów wynosi równo 45

o.

 

d)  elementy łączy się za pomocą lamelek. 

 

11.  Połączenia narożnikowe płyt dzielą się na 

a)  czopowe prostopadłe i uciosowe. 
b)  wczepowe, wręgowe, wpustowe. 
c)  równoległo-wzdłużne i równoległo-czołowe. 
d)  profilowane, łącznikowe, bezprofilowe. 

 

 

12.  Łącznik 

a)  to obcy element wprowadzony do złącza. 
b)  to wycięty w łączonych elementach kształt (wypustka). 
c)  to substancja dodawana do kleju. 
d)  nie  ma  zastosowania  w  połączeniach  klejowych  gdyż  jest  to  element  metalowy 

łączący (np. gwóźdź, śruba). 

 

13.  Rysunek przedstawia 

a)  połączenie półkrzyżowe dwustronne. 
b)  połączenie płyt. 
c)  połączenie graniaków. 
d)  połączenie krzyżowe zakładkowe. 

 
 
14.  Wytrzymałość połączeń klejowych 

a)  jest mierzona za pomocą wibroprasy. 
b)  badana w gotowym wyrobie, powoduje całkowite lub częściowe jego zniszczenie. 
c)  może być ustalana na podstawie wzoru. 

 Ω-

Ψ  

          R

1   

=                     [MPa]  

 

A

 

d)  może być ustalana na podstawie wzoru.

 

 

   100% cos α 

  

   

 

          R

1

 =                            [MPa]  

  

A  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

15.  Na ocenę jakości klejenia wpływają 

a)  tylko cechy techniczne spoiny. 
b)  tylko cechy estetyczne. 
c)  względy ekonomiczne. 
d)  jej cechy techniczne i estetyczne. 

 

16.  Spoinę  o  powierzchni  0,1  m

2

  poddawano  wyznaczaniu  wytrzymałości.  Zanotowano 

wartość siły niszczącej = 0,8 MN. Jej wytrzymałość wynosiła 
a)  0,4 MPa. 
b)  4 MPa. 
c)  0,25 MPa. 
d)  100 MPa. 

 

17.  Złącza uciosowe stykowe graniaków charakteryzuje 

a)  duża wytrzymałość, ale niskie walory artystyczne. 
b)  duża wytrzymałość i wysokie walory artystyczne. 
c)  niska wytrzymałość i niskie walory artystyczne. 
d)  niska wytrzymałość, ale wysokie walory artystyczne. 

 

 

18.  W  zależności  od  kierunku  działania  siły  niszczącej  w  stosunku  do  powierzchni  wyróżnia 

się wytrzymałość 
a)  chemiczną. 
b)  na ścinanie. 
c)  dynamiczną zmęczeniową. 
d)  ma sucho. 

 

19.  Oznaczanie wytrzymałości spoiny klejowej ma na celu 

a)  sprawdzenie jakości kleju. 
b)  sprawdzenie prawidłowości przyrządzania masy klejowej i sposobów klejenia. 
c)  określenie przydatności danego kleju do konkretnego zastosowania. 
d)  ocenienie walorów estetycznych spoiny. 

 

20.  W czasie utwardzania kleju 

a)  wzrasta adhezja cząsteczek kleju. 
b)  dodaje się rozpuszczalnika w celu przyspieszenia procesu. 
c)  wzrasta objętość spoiny. 
d)  maleje wytrzymałość spoiny klejowej.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wykonywanie połączeń klejonych  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  połączeń 
klejonych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 7, 10, 11, 14 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3.  b,  4.  a,  5.  a,  6. d, 7. b, 8. a, 9. a, 10. d, 11. a,  
12. 
b, 13. b, 14. a, 15. c, 16. b, 17. c, 18. b, 19. d, 20. d. 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określać, jakie znaczenie dla technologii 
klejenia ma podwyższone ciśnienie 

Rozpoznawać rodzaje połączeń 

Rozpoznawać rodzaje połączeń 

Określać nazwy poszczególnych etapów 
klejenia 

Określać właściwości klejów 
i dokonywać doboru ich zastosowania 

PP 

Określać nazwy poszczególnych etapów 
klejenia 

Stosować wiedzę dot. właściwości 
klejów i etapów klejenia do 
rozwiązywania problemów 

PP 

Rozpoznawać cechy klejów 
mocznikowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

Określać warunki pracy podczas 
okleinowania 

a, 

10 

Porównać i wybrać kolejność etapów 
okleinowania jednowarstwowego 

PP 

11 

Porównać i wybrać kolejność etapów 
sklejania połączeń stolarskich 

PP 

12 

Określić, kiedy należy zbierać wycieki 
kleju podczas okleinowania i klejenia 

13 

Określić, jaki jest powód przebić 
klejowych 

14 

Znać przyczyny powstawania bąbli 
powietrznych i dobierać metody 
usuwania tych wad okleinowania 

PP 

15 

Wiedzieć, w jaki sposób można usunąć 
plamy powstałe podczas klejenia 

16 

Rozumieć, dzięki jakim właściwościom 
kleju można usunąć pofałdowanie okleiny 
na gorąco 

17 

Określić i wyszukać jak należy 
okleinować boki płyt stolarskich 

18 

Wyszukać metodę okleinowania 
czołowych powierzchni płyt stolarskich 

19  Znać metodę usuwania wtłoczeń 

20 

Określić potrzebę długiego sezonowania 
klejonych i okleinowanych instrumentów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielenia  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  jakie  będą 

w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (na karcie odpowiedzi) 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony  na  rozwiązanie 

zadań. 

8.  Stwórz  odpowiednią  atmosferę  pracy  podczas  pomiaru  (rozładuj  niepokój,  zachęć  do 

sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  sprawdzianu  poinformuj  uczniów  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia odpowiedzi. 

10.  Zbierz zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  wyników,  wybierz  te  zadania,  które  sprawiły  uczniom  najwięcej 

trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  postępowania  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru 

(czasami,  spośród  wszystkich  odpowiedzi  do  wyboru  zdarza  się,  że  więcej  niż  jedna  
jest prawidłowa). 

4.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  W kratkę odpowiadającą dobrej odpowiedzi kratkę wstawiaj znak X. 
7.  Jeśli się pomylisz błędną odpowiedź otocz kółkiem i zaznacz prawidłową wstawiając X. 
8.  Test składa się z 20 zadań w jego skład wchodzą zadania z poziomu podstawowego (15) 

 i z ponadpodstawowego (5). 

9.  Pracuj samodzielnie. 
10.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  karcie 

odpowiedzi. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 
Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Ciśnienie wywierane na drewno w czasie sklejania powoduje 

a)  wzrost powierzchni rzeczywistej styku sklejanych elementów. 
b)  wzrost szkodliwych dla spoiny naprężeń. 
c)  szybsze działanie kleju. 
d)  nie ma żadnego spływu na dokładność klejenia. 

 
2.  Na rysunku 1 przedstawione jest klejenie 

a)  płaszczyznowe. 
b)  krawędziowe. 
c)  narożnikowe. 
d)  narożnikowe i krawędziowe. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rysunek 1 

3.  Na rysunku 2 przedstawione jest klejenie 

e)  płaszczyznowe. 
f)  krawędziowe. 
g)  narożnikowe. 
h)  płaszczyznowe i krawędziowe. 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Rysunek 2 

4.  Czas otwarty klejenia liczony jest 

a)  od  naniesienia  kleju  na  sklejane  powierzchnie,  do  chwili  zakrycia  nałożonego  kleju 

drugim sklejanym elementem. 

b)  od  rozpoczęcia  do  chwili  skończenia  wszystkich  prac  od  rozpoczęcia  schnięcia 

spoiny. 

c)  od przyłożenia ciśnienia na spoinę. 
d)  od złożenia obu sklejanych elementów do chwili utwardzenia spoiny. 

 

5.  Kleje neoprenowe najlepiej stosować do: 

a)  klejenia w bardzo wysokich temperaturach. 
b)  przyklejania laminatów. 
c)  klejenia twardych gatunków drewna. 
d)  klejenia metali. 

 

6.  Z  chwilą  zwolnienia  ciśnienia  i  wyjęcia  elementów  sklejanych  z  urządzeń  dociskowych 

rozpoczyna się czas: 
a)  czas otwarty. 
b)  zasadniczy czas klejenia. 
c)  czas zwalniania ciśnienia i wyładunku. 
d)  czas sezonowania. 

 

 

7.  Czas otwarty w procesie klejenia klejem glutynowym należy przedłużać do momentu: 

a)  wyschnięcia kleju. 
b)  gdy nałożony klej po dotknięciu wyciąga się w nitki. 
c)  całkowitego odparowania rozpuszczalnika. 
d)  zwolnienia ciśnienia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

 

8.  Kleje mocznikowe to 

a)  dobre kleje do klejenia złączy i okleinowania. 
b)  nie nadają się do klejenia wyrobów z drewna i drewnopochodnych. 
c)  odbarwiają lakiery, którymi pokrywa się wyroby drewniane. 
d)  kleje na których czas klejenia nie ma wpływu temperatura. 

 

9.  Do okleinowania płyt w niewielkich wytwórniach stosuje się 

a)  klejenie mocznikowe na gorąco w prasach hydraulicznych wielopłytowych. 
b)  klejenie klejem glutynowym używając kozły stolarskie lub prasy śrubowe. 
c)  klejenie klejem neoprenowym używając kozły stolarskie lub prasy śrubowe. 
d)  klejenie mocznikowe na gorąco używając kozły stolarskie lub prasy śrubowe. 

 

10.  Podaj prawidłową kolejność czynności podczas okleinowania jednowarstwowego: 

a)  przygotowanie podłoża – krojenie formatek – moczenie podłoża i powlekanie podłoża 

klejem – nakładanie formatek i prasowanie ich do podłoża. 

b)  przygotowanie  podłoża-  krojenie  formatek  –  moczenie  formatek  –  powlekanie 

formatek klejem – nakładanie podłoża na pokryte klejem formatki. 

c)  Przygotowanie  podłoża  –  krojenie  formatek  –  moczenie  formatek  –  powlekanie 

podłoża i formatek klejem – nakładanie formatek i prasowanie ich do podłoż. 

d)  przygotowanie  podłoża  –  krojenie  formatek  –  moczenie  formatek  –  powlekanie 

podłoża klejem – nakładanie formatek i prasowanie ich do podłoża. 

 

11.  Sklejanie połączeń stolarskich składa się z czynności 

a)  naniesienia  kleju,  złożenia  połączenia,  ustawienia  elementów  względem  siebie, 

wywarcia docisku, sezonowania. 

b)  naniesienia  kleju,  złożenia  połączenia,  wywarcia  docisku,  ustawienia  elementów 

względem siebie, sezonowania. 

c)  naniesienia kleju, złożenia połączenia, wywarcia docisku, sezonowania. 
d)  naniesienia  kleju,  złożenia  połączenia,  ustawienia  elementów  względem  siebie, 

sezonowania, wywarcia docisku. 

 

12.  Wycieki kleju najlepiej zbierać 

a)  natychmiast jak tylko wystąpią. 
b)  po częściowym utwardzeniu kleju. 
c)  po całkowitym sklejeniu. 
d)  w dowolnym czasie. 

 

13.  Przebicia klejowe są następstwem 

a)  użycia złego kleju do okleinowania. 
b)  okleinowania drewna fornirem o dużych porach i prześwitach. 
c)  zbyt dużego ciśnienia w czasie klejenia. 
d)  złego naniesienia kleju. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

14.  Pęcherze  powietrzne  są  to  miejsca,  w  których  nie  nastąpiło  przyklejenie  okleiny 

Prawdziwe jest zdanie 
a)  usuwanie  pęcherzy  polega  na  przycięciu  ich  wzdłuż  włókien  i  wprowadzeniu  kleju 

termoplastycznego pod okleinę. 

b)  przyczynami  powstawania  tej  wady  może  być  ułożenie  włókien  okleiny  prostopadle  

do włókien drewna. 

c)  usuwanie pęcherzy polega na przycięciu ich w poprzek włókien i wprowadzeniu kleju 

termoplastycznego pod okleinę. 

d)  Przyczyną może być okleinowania drewna fornirem o dużych porach i prześwitach. 

 

15.  Plamy występujące podczas okleinowania, można usunąć zmywając powierzchnię 

a)  gorącą wodą. 
b)  wodą amoniakalną. 
c)  perhydrolem. 
d)  kwasem siarkowym VI. 
 

16.  Pofałdowanie przyklejonej okleiny można usunąć jedynie gorącym żelazkiem w przypadku 

stosowania do klejenia 
a)  kleju rozpuszczalnego w wodzie. 
b)  kleju termoplastycznego. 
c)  kleju termoutwardzalnego. 
d)  kleju spienionego. 

 

17.  Podczas okleinowania wszystkich czterech boków elementu należy okleinować je 

a)  dookoła po 1 boku. 
b)  wszystkie boki jednocześnie jednym paskiem okleiny. 
c)  po dwa przeciwległe boki. 
d)  po dwa sąsiednie boki. 

 

18.  Czołowe powierzchnie płyt stolarskich listewkowych należy okleinować 

a)  po uprzednim namoczeniu ich przez 12 godzin w wodzie. 
b)  podwójną warstwą okleiny. 
c)  jednym kawałkiem okleiny razem z dwoma bokami. 
d)  po naniesieniu kleju na okleinę. 

 

19.  Niewielkie wtłoczenia po okleinowaniu można usuwać 

a)  przez lekkie odklejenie okleiny i dołożenie kleju. 
b)  prasując gorącym żelazkiem. 
c)  doklejając w tym miejscu kawałek okleiny. 
d)  nawilżając letnią wodą miejsca wtłoczone. 

 

20.  Przeciętny czas sezonowania nie powinien być krótszy od 

a)  10 minut. 
b)  1 godziny. 
c)  5 godzin. 
d)  24 godzin.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wykonywanie połączeń klejonych  
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

 

7.  LITERATURA

 

 

1.  Bajkowski  J.,  Bieniek  S.,  Duchnowski  K.:  Obrabiarki  i  urządzenia  w stolarstwie.  WSiP, 

Warszawa 1996 

2.  Bieniek S., Duchnowski K.: Obrabiarki i urządzenia w stolarstwie. WSiP, Warszawa 1992 
3.  Bilczuk  A.,  Lenik  K.,  Malec  M.:  Podstawy  konstrukcji  drewnianych.  Wydawnictwo 

Uczelniane Politechniki Lubelskiej 1994 

4.  Czaplicki J.: Klejenie tworzyw konstrukcyjnych. WKiŁ, Warszawa 1987 
5.  Nowak H.: Stolarstwo cz.2. Technologia i materiałoznawstwo. WSiP, Warszawa 2000 
6.  Paderewski K.: Obrabiarki. WSiP, Warszawa 1997 
7.  Proszyk  S.:  Technologia  tworzyw  drzewnych.  Wykończanie  powierzchni,  cz.  2,  WSiP, 

Warszawa 1999 

8.  Prządka W., Szczuka J.: Technologia meblarstwa cz. II WSiP, Warszawa 1991 
9.  Swaczyna I., Swaczyna M.: Konstrukcje mebli Cz.2. WSiP, Warszawa 1998 
10.  Zenkteler M.: Kleje i klejenie drewna. WNT, Warszawa 1984 
11.  www.meble.pl 
12.  www.maszynydodrewna.com 
13.  www.wutech.pl 
14.  www.meblarstwo.pl