background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Jerzy Kozłowicz 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie  obsługi  i  konserwacji  układów  automatyki 
przemysłowej 731[01].Z3.01 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji–Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Edward Tyburcy, 
prof. dr hab. inż. Krzysztof Pacholski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Jerzy Kozłowicz 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Ryszard Dolata 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[01].Z3.01 
„Wykonywanie  obsługi  i  konserwacji  układów  automatyki  przemysłowej”,  zawartego 
w modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  mechanik  automatyki  przemysłowej 
i urządzeń precyzyjnych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji–Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1. 

2. 

3. 

4. 
5. 

Wprowadzenie 
Wymagania wstępne 

CC Cele kształcenia 

Przykładowe scenariusze zajęć 
Ćwiczenia
 

12 

5.1.   Montaż 

eksploatacja 

konserwacja 

czujników 

pomiarowych 

i przetworników 

12 

 

5.1.1.  Ćwiczenia  

12 

5.2.   Obsługa i konserwacja rejestratorów 

15 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3.  Eksploatacja i obsługa urządzeń wytwarzających sprężone powietrze, oraz 

stacji olejowych 

 

16 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

5.4.  Przegląd, konserwacja i obsługa silników elektrycznych 

17 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

17 

5.5.  Montaż i eksploatacja siłowników i zaworów 

19 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 

19 

5.6.  Eksploatacja regulatorów 

21 

 

 

5.6.1.  Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.  Literatura 

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  mechanik  automatyki  przemysłowej 
i urządzeń precyzyjnych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania:  tekstu  przewodniego, 
projektów, przypadków oraz ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Uczniowie  powinni  opanować  wszystkie  umiejętności  Opanowanie  umiejętności  może 

się cechować różną sprawnością. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

731[01].Z3 

Eksploatacja układów automatyki 

przemysłowej  

i urządzeń precyzyjnych 

731[01].Z3.01 

Wykonywanie obsługi  

i konserwacji układów automatyki 

przemysłowej 

731[01].Z3.02  

Wykonywanie obsługi  

i konserwacji maszyn i urządzeń 

precyzyjnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

określać przeznaczenie elementów i urządzeń automatyki przemysłowej, 

 

określać budowę elementów i urządzeń automatyki przemysłowej, 

 

posługiwać się narzędziami monterskimi, 

 

czytać i interpretować schematy ideowe, 

 

użytkować komputer, 

 

współpracować w grupie, 

 

stosować przepisy BHP podczas wykonywania zadań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

uruchomić i dobrać czujniki pomiarowego pomiarów przemysłowych, 

 

ustalić 

zakresy 

pomiarowe 

oraz 

zerowania 

przetworników 

pneumatycznych 

i elektrycznych, 

 

uruchomić i obsłużyć rejestratory, 

 

połączyć przetworniki z regulatorami, 

 

ustalić parametry nastaw regulatorów, 

 

połączyć siłowniki z regulatorami, 

 

wyregulować nastawy siłownika po wykonaniu połączenia z elementem nastawczym, 

 

uruchomić wybrane typy regulacji z regulatorem ciągłym, 

 

uruchomić układy regulacji dwu i trzystanowej, 

 

uruchomić  układ  regulacji  z  regulatorem  cyfrowym  z  zastosowaniem  komputerowego 
konfigurowania nastaw, 

 

dokonać wymiany uszczelnień w układach pomiarowych i regulacji ciśnienia, 

 

dobrać elementy zabezpieczeń prądowych i napięciowych w układach automatyki, 

 

przeprowadzić regenerację elementów zaworu, 

 

uruchomić i przeprowadzić konserwację elementów pneumatycznej stacji zasilającej, 

 

dokonać przeglądu technicznego silnika prądu stałego i przemiennego, 

 

dokonać 

przeglądu 

technicznego 

wymiany 

uszczelnienia 

siłownikach 

pneumatycznych i hydraulicznych, 

 

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska na stanowisku pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca:   

 

................................................................................... 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik 

automatyki 

przemysłowej 

urządzeń 

precyzyjnych 731[01] 

Moduł:  

Eksploatacja 

układów 

automatyki 

przemysłowej 

i urządzeń precyzyjnych 731[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie 

obsługi 

konserwacji 

układów 

automatyki przemysłowej 731[01]Z3.01 

Temat: Montaż i prawidłowa eksploatacja manometru. 

Cel ogólny: Opanowanie umiejętności montażu i prawidłowej eksploatacji manometru. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

przygotować manometr do montażu, 

 

zamontować manometr, 

 

dokonać sprawdzenia stanu technicznego manometru, 

 

eksploatować manometr, 

 

rozpoznać błędne wskazanie manometru, 

 

sprawdzić poprawność wskazania manometru, 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 
– 

tekstu przewodniego połączona z prezentacjami uczniów. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca w małych zespołach 3–4 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Uczestnicy
: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

 

Środki dydaktyczne:  
– 

plansze dydaktyczne pokazujące prawidłowe i wadliwe mocowanie manometru, 

– 

manometry z oznaczoną klasą dokładności, 

– 

stanowisko do sprawdzania manometrów, 

– 

narzędzia monterskie i przyrządy pomiarowe, 

– 

foliogramy dotyczące manometrów, rzutnik pisma. 

 
Zadanie dla ucznia: 

Mając  do  dyspozycji  manometry  o  różnych  zakresach  pomiarowych  oraz  klasach 

dokładności, określić na podstawie oględzin stan techniczny manometrów, stwierdzić czy się 
nadają  do  eksploatacji,  ewentualnie  wymienić  przyczyny  wycofania  manometru 
z eksploatacji.  Sprawdzić,  do  jakiego  typu  instalacji  się  nadają  (czy  można  ich  użyć  do 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

instalacji  z  tlenem).  Sprawdzić,  czy  posiadają  aktualne  świadectwo  legalizacji  i  są 
dopuszczone do użytku. Na stanowisku do sprawdzania manometrów porównać wskazania ze 
wskazaniem manometru wzorcowego. 
 
Przebieg zajęć 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą przypadków. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie ciśnienie mierzymy przy pomocy manometru? 
2.  Co  należy  zrobić  po  rozpakowaniu  manometru  z  opakowania,  w  którym  został 

transportowany? 

3.  Jak rozpoznać manometr, który jest przeznaczony do instalacji z tlenem? 
4.  W jaki sposób chronimy manometr przed drganiami przenoszonymi przez układ? 
5.  Co należy zrobić, gdy temperatura czynnika przekracza + 50

o

C? 

6.  Na co należy zwrócić uwagę podczas eksploatacji manometrów? 
7.  Co należy zrobić po zamocowaniu manometru do układu? 
8.  Kiedy manometr należy wyłączyć z eksploatacji? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Jakie wymagania musi spełniać manometr, który będzie użyty do pomiaru ciśnienia? 
2.  Jakie warunki należy spełnić, aby eksploatacja manometru była prawidłowa? 
3.  Na  co  należy  zwrócić  uwagę  dobierając  manometr  do  pracy  w  układzie,  którego 

czynnikiem roboczym jest tlen? 

 
Faza III. Ustalenie  
1.  Uczniowie dokonują oceny technicznej manometrów. 
2.  Uczniowie  sprawdzają  oznaczenia,  które  znajdują  się  na  manometrach  (według  tych 

oznaczeń określają przeznaczenie manometru). 

3.  Uczniowie  analizują  warunki,  w  jakich  będą  pracowały  manometry,  analizują  sposób 

mocowania i eksploatowania manometrów w tych warunkach. 

 
Faza IV. Wykonanie  

Uczniowie dokonują sprawdzenia poprawności wskazań manometrów. 

 
Faza V. Sprawdzanie  

Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  wyniki  oraz  poprawność  wskazań  manometrów. 

Obliczają błędy. 
 
Faza VI. Analiza końcowa  

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  zajęcia,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich uniknąć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:   

 

................................................................................... 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik 

automatyki 

przemysłowej 

urządzeń 

precyzyjnych 731[01] 

Moduł:  

Eksploatacja 

układów 

automatyki 

przemysłowej 

i urządzeń precyzyjnych 731[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie 

obsługi 

konserwacji 

układów 

automatyki przemysłowej 731[01]Z3.01 

Temat: Obsługa i eksploatacja silników elektrycznych. 

Cel ogólny: Opanowanie umiejętności obsługi i eksploatacji silnika elektrycznego. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
 
– 

scharakteryzować warunki eksploatacyjne silników, 

– 

zinterpretować informacje zawarte na tabliczce znamionowej, 

– 

określić prawidłowe warunki zasileniowe dla poszczególnych silników, 

– 

określić przyczyny powstawania przeciążeń i sposoby ich eliminowania, 

– 

odczytać  informacje  (prawidłowo  je  zinterpretować),  zawarte  w  indywidualnych 
instrukcjach obsługi silników, 

– 

określić czynności, które należy wykonać przed uruchomieniem silnika, 

– 

określić zakłócenia jakie mogą wystąpić podczas pierwszego uruchamiania silnika, 

– 

określić zakłócenia jakie mogą wystąpić podczas eksploatacji silnika, 

– 

określić  prawidłową  obsługę  silników  elektrycznych  (wymienić  podzespoły,  które 
ulegają zużyciu i metody ich konserwacji), 

– 

określić właściwe warunki eksploatacji silników elektrycznych, 

– 

określić prawidłowe sposoby zabezpieczania silników, 

– 

dobrać odpowiednie zabezpieczenie dla danego rodzaju silnika. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

organizowanie i planowanie zajęć, 

– 

pracy w zespole, 

– 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 
– 

tekstu przewodniego połączona z ćwiczeniami laboratoryjnymi. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca w małych zespołach 3–4 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 
2 x 3 godziny dydaktyczne.  
 
Uczestnicy
: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.  

 

Środki dydaktyczne:  
– 

plansze dydaktyczne dotyczące silników, 

– 

modele dydaktyczne silników, 

– 

przekroje dydaktyczne silników, 

– 

foliogramy dotyczące silników, 

– 

silniki elektryczne, 

– 

podzespoły i elementy silników elektrycznych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

– 

narzędzia monterskie, 

– 

przyrządy pomiarowe 

 
Zadanie dla ucznia: 

Dokonać  sprawdzenie  silnika  elektrycznego.  Sprawdzić  warunki  zasileniowe  z  danymi 

z tabliczki  znamionowej.  Sprawdzić  silnik  zgodnie  z  instrukcją  obsługi.  Dokonać 
niezbędnych  pomiarów.  Określić  przyczyny  powstawania  zakłóceń  pracy  silnika  oraz 
zaproponować sposób usunięcia zakłóceń. Dobrać odpowiednie zabezpieczenie. 
 
Przebieg zajęć 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego połączona z ćwiczeniami laboratoryjnymi. 

 
Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące 

1.  Jakie wielkości określają warunki środowiskowe pracy silników elektrycznych? 
2.  Jakie napięcie nazywamy znamionowym? 
3.  Jakie napięcie nazywamy napięciem roboczym? 
4.  Co może spowodować powstanie przeciążenia? 
5.  Co powinna zawierać instrukcja eksploatacji silnika? 
6.  Jakie czynności należy wykonać przed pierwszym uruchomieniem silnika elektrycznego? 
7.  Jakie mogą być zakłócenia pracy silnika i co te zakłócenia może powodować? 
8.  Jakie elementy najczęściej ulegają zużyciu podczas eksploatacji silników? 
9.  Czy warunki środowiskowe, w jakich pracuje silnik, mają wpływ na jego eksploatację?–

odpowiedź proszę uzasadnić. 

10.  Jakie zadania mają spełniać wyłączniki? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Jakie czynności należy wykonać przed uruchomieniem silnika? 
2.  Jakie powinny być prawidłowe warunki środowiskowe i zasileniowe pracy silników? 
3.  W jaki sposób chronimy silnik przed przeciążeniem? 
 
Faza III. Ustalenie  
1.  Uczniowie  pracując  w  grupach  analizują  informacje  zawarte  na  tabliczce  znamionowej 

silnika i instrukcji obsługi. 

2.  Uczniowie  pracując  w  grupach  dokonują  przeglądu  silnika.  Sprawdzają  czy  nie  ma 

uszkodzeń mechanicznych, czy jego elementy są prawidłowo zamontowane. 

3.  Uczniowie sprawdzają warunki zasileniowe i środowiskowe pracy silników. 
 
Faza IV. Wykonanie  

Uczniowie  analizują  przyczyny  powstawania  zakłóceń  pracy  silnika  i  wykonują 

czynności, które mają przywrócić prawidłową pracę silników. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Faza V. Sprawdzenie  

Uczniowie  sprawdzają  poprawność  wykonywanych  czynności,  które  miały  na  celu 

prawidłowe przygotowanie i eksploatację silnika elektrycznego. 
 
Faza VI. Analiza końcowa  

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  zajęcia,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich uniknąć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Montaż eksploatacja i konserwacja czujników pomiarowych 

i przetworników 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sprawdź poprawność wskazań manometrów. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.1.1  Materiał  nauczania.

 

Należy  zwrócić  uwagę  na 

przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy podczas wykonywania ćwiczenia.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

– 

otworzyć pokrywę zbiorniczka i sprawdzić poziom oleju, 

– 

otworzyć pokrętłem zawór łączący zbiorniczek z układem, 

– 

przesunąć pokrętłem tłok w prawo w skrajne położenie, 

– 

zamknąć zawór zbiorniczka, 

– 

otworzyć zawory łączące cylinder z manometrem badanym i wzorcowym, 

– 

pokręcając  pokrętłem  zwiększyć  ciśnienie,  dodając  ciężarki  obciążające  manometr 
tłokowy, 

– 

wykonać pomiary dla ciśnień rosnących i malejących, a wyniki w pisać do tabeli, 

– 

obliczyć  błąd  względny  odniesiony  do  maksymalnego  zakresu  pomiarowego  i  ocenić 
klasę dokładności manometru badanego.  

 

Rys. do ćwiczenia 1. Schemat układu sprawdzającego poprawność wskazań manometru: 1) manometr 

badany,  2)  praska  obciążnikowo–tłokowa,  3)  manometr  tłokowy  wzorcowy,  
4) zbiornik z olejem 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie laboratoryjne.

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

manometr, 

– 

praska obciążnikowo–tłokowa z manometrem tłokowym wzorcowym. 

 

Tabela pomiarowa do ćwiczenia 1 

Wskazania manometru badanego Pb [kPa] 

Wzrost ciśnienia  

Spadek ciśnienia 

Wskazania 
manometru 
wzorcowego 

[kPa] 

P

WZ

 

Pb 

∆P = Pb–P

WZ

 

Pb 

∆P = Pb–P

WZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uwaga:  w  razie  potrzeby  dokonania  większej  ilości  pomiarów  tabelę  należy  zwiększyć 

o kolejne rubryki do wpisywania wyników pomiarów. 
 
Ćwiczenie 2 

Sprawdź działanie termometrów elektrycznych. 

 

 

 
Rys.  do  ćwiczenia  2  (schemat  połączenia  układu):  1)  termometr  oporowy  Ni  100,  2)  termometr 

oporowy  Pt  100,  3)  termoelement  (termopara)  Fe–Ko,  4)  termometr  wzorcowy,  5)  układ 
zasilania, 6), 7), 8) wskaźniki pomiarowe, 9) grzałka. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.1.1  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy podczas wykonywania ćwiczenia.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  załączyć napięcie zasilania wskaźników, 
2)  załączyć napięcie zasilania układu grzejnego i odczytać zmiany wskazań na wskaźnikach 

6,7,8, 

3)  wyniki pomiarów wpisać do tabeli odczytując wskazania termometrów elektrycznych co 

5°C na termometrze wzorcowym, 

4)  Obliczyć powstałe błędy korzystając z podanych zależności: 

Δ

Ni 

= T

Ni–

T

wx 

Δ

Pt

 = T

Pt

–T

wx 

Δ

Fe–Ko

= T

Fe–Ko

–T

wz

 

 

Tabela pomiarowa do ćwiczenia 2 

Lp. 

T

wz

 [°C]  T

Ni 

[°C] 

T

Pt

 [°C] 

T

Fe–Ko

[°C]  Δ

Ni

 [°C] 

Δ

Pt

 [°C] 

Δ

Fe–Ko

[°C] 

1. 

 

 

 

 

 

 

 

2. 

 

 

 

 

 

 

 

3. 

 

 

 

 

 

 

 

4. 

 

 

 

 

 

 

 

5. 

 

 

 

 

 

 

 

Uwaga:  w  razie  potrzeby  dokonania  większej  ilości  pomiarów  tabelę  należy  zwiększyć 
o kolejne rubryki do wpisywania wyników pomiarów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie laboratoryjne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

termometr oporowy Ni 100, 

 

termometr oporowy Pt 100, 

 

termoelement (termopara) Fe–Ko, 

 

termometr wzorcowy rtęciowy, 

 

puszka kompensacyjna, 

 

wskaźniki termometrów oporowych (ustroje pomiarowe logometryczne), 

 

wskaźnik termometru (miliwoltomierz), 

 

wentylator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Obsługa i konserwacja rejestratorów 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  wymiany  papieru  i  atramentu  w  rejestratorze,  oraz  sprawdź  stan  techniczny 

rejestratora. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.2.1  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy podczas wykonywania ćwiczenia.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać rolkę papieru (odpowiadającą parametrami do danego typu rejestratora), 
2)  sprawdzić  stan  papieru  –  czy  nie  jest  on  uszkodzony  mechanicznie,  zabrudzony,  bądź 

zawilgocony, 

3)  sprawdzić pojemnik z atramentem i uzupełnić atrament, 
4)  dokonać przeglądu elementów piszących rejestratora, 
5)  wymienić rolkę, 
6)  dokonać przeglądu mechanizmów rejestratora. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie laboratoryjne.

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rejestrator, 

– 

rolki papieru do rejestratora, 

– 

atrament, 

– 

środki czyszczące, 

– 

środki konserwujące, 

– 

narzędzia monterskie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Eksploatacja  i  obsługa  urządzeń  wytwarzających  sprężone 

powietrze, oraz stacji olejowych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj przeglądu sprężarki przed jej uruchomieniem. Sprawdź i wymień filtry, sprawdź 

stan ciśnienia po włączeniu. Adnotacje o dokonanym przeglądzie zapisz w dzienniku obsługi 
sprężarki. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.3.1  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy podczas wykonywania ćwiczenia.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sprawdzić dane na tabliczce znamionowej sprężarki, 
2)  sprawdzić stan instalacji elektrycznej, 
3)  sprawdzić, czy sprężarka nie posiada uszkodzeń mechanicznych, 
4)  sprawdzić stan filtrów, 
5)  wyczyścić filtry z zanieczyszczeń mechanicznych lub dokonać ich wymiany, 
6)  sprawdzić stan oleju, 
7)  sprawdzić stan połączeń gwintowanych (po dokręcać wszystkie śruby), 
8)  wykonać adnotację w dzienniku obsługi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie laboratoryjne.

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

sprężarka, 

– 

zestaw filtrów, 

– 

olejarka, 

– 

zestaw przyrządów do czyszczenia filtrów, 

– 

narzędzia monterskie, 

– 

dziennik obsługi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.  Przegląd, konserwacja i obsługa silników elektrycznych 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  przeglądu  silnika  elektrycznego.  Sprawdź  jego  napięcie  zasilające,  porównaj 

je z napięciem znamionowym. Sprawdź łożysko oraz dokonaj ogólnych oględzin silnika. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.4.1  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy podczas wykonywania ćwiczenia.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  na tabliczce znamionowej odczytać podane przez producenta napięcie znamionowe, 
2)  zmierzyć napięcie zasilające na zaciskach silnika (porównać z napięciem znamionowym), 
3)  sprawdzić stan łożyska – czy jest odpowiednio zamocowane i nie jest uszkodzone, 
4)  sprawdzić czy wał silnika obraca się lekko, 
5)  sprawdzić stan przewodów zasilających (sprawdzić czy się nie zwierają), 
6)  sprawdzić urządzenia zasilające. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie laboratoryjne.

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

silnik elektryczny, 

– 

miernik uniwersalny, 

– 

przyrządy pomiarowe, 

– 

narzędzia monterskie. 

 
Ćwiczenie 2 

Silnik  elektryczny  po  włączeniu  nie  rusza.  Określ  przyczynę  takiego  stanu  oraz  usuń

 

zakłócenie. 

 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.4.1  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy podczas wykonywania ćwiczenia.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować przyczyny, które powodują wyżej wymienione zakłócenie. 
2)  dokonać  sprawdzenia  kolejnych  objawów,  które  mogą  powodować  zakłócenie  pracy 

silnika elektrycznego, 

3)  kolejno eliminować i usuwać przyczyny złej pracy silnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie laboratoryjne.

 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

silnik elektryczny, 

– 

miernik uniwersalny, 

– 

przyrządy pomiarowe, 

– 

narzędzia monterskie, 

– 

ściągacz do łożysk. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5.  Montaż i eksploatacja siłowników i zaworów 

 

5.5.1. Ćwiczenia

  

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  sprawdzenia  siłownika  elektrycznego.  Sprawdź  napięcie  zasilające,  oraz  stan 

instalacji  zasilającej,  dokonaj  sprawdzenia  urządzenia  zasilającego.  Sprawdź  elementy 
ruchome siłownika i dokonaj ich konserwacji. 
 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.5.1  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy podczas wykonywania ćwiczenia.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  na  tabliczce  znamionowej  odczytać  zamieszczone  przez  producenta  napięcie 

znamionowe, 

2)  zmierzyć  napięcie  zasilające  na  zaciskach  siłownika  (porównać  z  napięciem 

znamionowym), 

3)  sprawdzić  stan  elementów  ruchomych  –  czy  są  odpowiednio  zamocowane,  czy  nie 

posiadają uszkodzeń mechanicznych itp., 

4)  sprawdzić stan przewodów zasilających (sprawdzić czy się nie zwierają), 
5)  sprawdzić urządzenia zasilające. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie laboratoryjne.

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

siłownik elektryczny, 

– 

miernik uniwersalny, 

– 

przyrządy pomiarowe, 

– 

narzędzia monterskie, 

– 

środki konserwujące. 

 
Ćwiczenie 2
 

Dokonaj sprawdzenia siłownika pneumatycznego. Sprawdź ciśnienie zasilające, oraz stan 

instalacji  pneumatycznej,  dokonaj  sprawdzenia  zaworów.  Sprawdź  elementy  ruchome 
siłownika i dokonaj ich konserwacji. Sprawdź szczelność całej instalacji. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.5.1  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy podczas wykonywania ćwiczenia.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  na tabliczce znamionowej odczytać zamieszczone przez producenta ciśnienie zasilające, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

2)  odczytać na manometrze wielkość ciśnienia panującego w instalacji pneumatycznej, 
3)  sprawdzić stan zaworów, 
4)  sprawdzić  stan  elementów  ruchomych  –  czy  są  odpowiednio  zamocowane,  czy  nie 

posiadają uszkodzeń mechanicznych, skontrolować stan uszczelek siłownika, 

5)  sprawdzić stan przewodów pneumatycznych (sprawdzić ich szczelność), 
6)  sprawdzić stan elementów łączeniowych. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie laboratoryjne.

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

siłownik pneumatyczny, 

– 

zawory i przewody pneumatyczne, 

– 

przyrządy pomiarowe, 

– 

narzędzia monterskie, 

– 

środki konserwujące. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.6.  Eksploatacja regulatorów 

 

5.6.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  sprawdzenia  przez  konfigurację regulatora  cyfrowego (opisany  sposób dotyczy 

regulatora cyfrowego MRC–03). 
 

 

 

Rys. do ćwiczenia 1. Płyta czołowa regulatora cyfrowego MRC–03 

 

Do ręcznego wprowadzania nastaw służy panel operatorski stanowiący dolną część płyty 

czołowej  regulatora.  Panel  operatorski  tworzą  wyświetlacze  cyfrowe  "A"  i  "C",  przyciski 
koloru  zielonego  i  diody  sygnalizacyjne:  "P"–  praca,  "N"–  nastawa,  "NN"–  numer  nastawy, 
i "WN"–  wartość  nastawy  oraz  gniazdo  na  płycie  czołowej.  Udostępnienie  obsłudze  funkcji 
panelu  operatorskiego  następuje  po  włożeniu  klucza zabezpieczającego  (dostarczanego wraz 
z regulatorem)  w  gniazdo  na  płycie  czołowej.  Po  zapoznaniu  się  z  układem  przycisków  na 
płycie  czołowej,  dokonujemy  wprowadzenia  nastaw.  Nastawy  wprowadzamy  w  sposób 
opisany poniżej wykonując kolejno wszystkie czynności. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.6.1  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy podczas wykonywania ćwiczenia.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zadecydować, jakie nastawy będą wprowadzone, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

2)  włożyć klucz zabezpieczający w gniazdo 9–stykowe, 
3)  wybrać  tryb  pracy  regulatora,  w  jakim  mają  być  wprowadzane  nastawy  (tryb 

KONFIGURACJA  ON_LINE  dla  nastaw  oznaczonych  tylko  typem  parametru 
ON_LINE, tryb KONFIGURACJA OFF_LINE dla wszystkich nastaw), 

4)  przyciskiem  "NUMER_NASTAWY/WARTOŚĆ_NASTAWY"  doprowadzamy  do 

zapalenia  się  diody  "NN"–  numer  nastawy.  Wówczas  na  wyświetlaczu  cyfrowym  "C"–
ON_LINE  lub  "A"–OFF_LINE  ukaże  się  liczba,  wskazująca  numer  nastawy,  która 
aktualnie jest wybrana, 

5)  przyciskami  zielonymi  "+"  lub  "–"  panelu  operatorskiego  wybieramy  numer  nastawy, 

który  aktualnie  chcemy  wprowadzi_  lub  sprawdzić  (numer  nastawy  wskazuje 
wyświetlacz cyfrowy "C"–ON_LINE lub "A"– OFF_LINE)–np. 3, 

6)  nacisnąć  przycisk  NUMER_NASTAWY/WARTOŚĆ_NASTAWY.  Powoduje  to 

zgaszenie  diody  "NN"–  numer  nastawy, a zapalenie  się diody  "WN"–  wartość nastawy. 
Na wyświetlaczu  cyfrowym "C" pojawi  się liczba wskazująca aktualną wartość nastawy 
wybranej  w  poprzednim  kroku  (Dla trybu OFF_LINE  liczba  ta ukazuje  się  już  podczas 
wyboru numeru nastawy). Dla nastawy nr 3 będzie to np. 30.0, 

7)  nacisnąć przycisk zielony "+" lub "–" i obserwując wyświetlacz cyfrowy "C" ustawiamy 

właściwą wartość nastawy z zakresu, określonego w tablicy, 

8)  nacisnąć  ponownie  przycisk  NUMER_NASTAWY/WARTOŚĆ_  NASTAWY.  Zgaśnie 

dioda  "WN"–  wartość  nastawy,  a  zaświeci  dioda  "NN"–  numer  nastawy,  której  wartość 
ustawiana  była  w  kroku  7  (wyświetlacz  cyfrowy  "C"–ON_LINE  lub  "A"–OFF_LINE 
wskażę liczbę np. 3 jak w kroku 5). Dla trybu OFF_LINE numer zmienianej nastawy jest 
obecny cały czas również podczas zmiany wartości nastawy, 

9)  obserwując  wyświetlacz  cyfrowy  "C"–ON_LINE  lub  "A"–OFF_LINE,  przyciskiem 

zielonym "+" lub "–" ustawiamy numer kolejnej zmienianej nastawy i powtarzamy kroki 
6 oraz 7, 

10)  powtórzyć kroki 6 do 9 do momentu ustawienia wszystkich nastaw, 
11)  nacisnąć  przycisk  PRACA/NASTAWA.  Zgasną  diody  "N"–  nastawa  "NN"–  numer 

nastawy  lub  "WN"– wartość nastawy, a zapali się (pozostanie zapalona tryb ON_LINE) 
dioda "PRACA", 

12)  wyjąć klucz zabezpieczający z gniazda płyty czołowej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie laboratoryjne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

regulator cyfrowy MRC–03, 

– 

tabela nastaw regulatora cyfrowego, 

– 

komputer z oprogramowaniem pod regulator MRC–03, 

– 

przewód interface do podłączenia regulatora z komputerem, 

– 

DTR regulatora MRC–03. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  obsługi 
i konserwacji układów automatyki przemysłowej” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 14, 15, 16, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 10, 11, 13, 17, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań–uczeń  otrzymuje  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. d, 5. a, 6. d, 7. a, 8. c, 9. a, 10. c, 11. b, 
12. a, 13. d, 14. c, 15. a, 16. d, 17. b, 18. a, 19. c, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać oznaczenia manometru 

Określić sposób zabezpieczenia manometru 

Wyjaśnić zasadę działania rotametru 

Określić 

sposób 

usunięcia 

uszkodzenia 

rotametru 

Określić sposób sprawdzania termometrów  

a 

Zdefiniować rejestrator 

d 

Wyjaśnić przyczyny złej pracy rejestratora 

a 

Wyjaśnić zasady konserwacji sprężarki 

c 

Wyjaśnić zasady obsługi stacji olejowej 

a 

10 

Scharakteryzować 

rodzaje 

napięcia 

zasilającego 

PP 

c 

11 

Scharakteryzować 

warunki 

zasileniowe 

silników elektrycznych 

PP 

b 

12 

Określić przeznaczenie wyłączników  

a 

13 

Scharakteryzować próbny rozruch siłownika 

PP 

d 

14 

Określić, 

jakich 

warunkach 

należy 

c 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

eksploatować siłownik 

15 

Odczytać oznaczenia zaworów 

16 

Odczytać 

oznaczenia 

stosowane  

w dokumentacji maszyn 

17 

Scharakteryzować 

zasady 

eksploatacji 

zaworów 

PP 

18 

Wyjaśnić 

zasady 

kontroli 

urządzenia 

współpracującego z regulatorem 

19 

Skonfigurować regulator 

PP 

20 

Określić tryby pracy regulatora cyfrowego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
A następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielanie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 25 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Manometry stosowane w instalacjach z tlenem są oznaczane napisem 

a)  OXYGEN. 
b)  OXYCORT. 
c)  OXYTLEN. 
d)  OXYŻEL. 

 

2.  Rurka syfonowa  montowana  jest przed  manometrem, gdy  mierzymy ciśnienie czynnika, 

którego temperatura przekracza 
a)  +10

o

C. 

b)  +50

o

C. 

c)  +25

 o

C. 

d)  –50

 o

C. 

 

3.  Przepływ czynnika przez rotametr odbywa się 

a)  z góry do dołu. 
b)  z lewej do prawej strony. 
c)  z prawej do lewej strony. 
d)  z dołu do góry. 

 

4.  W przypadku stwierdzenia nieszczelności lub uszkodzenia rury rotametrycznej należy 

a)  uszczelnić nieszczelność silikonem. 
b)  zakleić nieszczelność taśmą izolacyjną. 
c)  uszczelnić nieszczelność pakułami. 
d)  wymienić rurę na nową. 

 

5.  Podczas sprawdzania termometrów metodą laboratoryjną najistotniejszą rolę odgrywa 

a)  czystość substancji użytej do odtworzenia punktu oraz ciśnienie otoczenia. 
b)  czystość substancji użytej do odtworzenia punktu oraz wilgotność otoczenia. 
c)  czystość substancji użytej do odtworzenia punktu oraz temperatura otoczenia. 
d)  wilgotność i ciśnienie otoczenia. 

 

6.  Rejestratory zalicza się do urządzeń 

a)  optycznych. 
b)  elektro–hydraulicznych. 
c)  elektro–pneumatycznych. 
d)  precyzyjnych. 

 

7.  Jedną z przyczyn złej pracy rejestratora jest 

a)  zły naciąg papieru. 
b)  złe oświetlenie miejsca pracy rejestratora. 
c)  hałas w miejscu pracy rejestratora. 
d)  warunki atmosferyczne. 

 

8.  Sprawdzanie  spustu  skroplin  odwadniaczy  i  odoliwiaczy  w  sprężarkach  wykonujemy 

minimum 
a)  raz na miesiąc. 
b)  nie wykonuje się tej czynności podczas eksploatacji sprężarki. 
c)  raz dziennie. 
d)  raz na tydzień. 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

9.  Napełnianie olejem stacji olejowej dokonujemy tylko poprzez 

a)  filtr wlewowy. 
b)  filtr ssawny. 
c)  zawór przelewowy. 
d)  dystrybutor oleju. 

 

10.  Napięcie znamionowe silnika elektrycznego jest to napięcie 

a)  które doprowadzamy do silnika. 
b)  bezpieczne. 
c)  na które dany silnik został zbudowany. 
d)  przy którym pracuje dany silnik. 

 

11.  Silniki elektryczne mogą pracować przy napięciu mniejszym od napięcia znamionowego 

a)  0.1%. 
b)  10%. 
c)  1%. 
d)  5%. 

 

12.  Jednym z zadań wyłączników jest 

a)  uniemożliwienie samo rozruchu chronionego silnika. 
b)  samoczynne włączanie silnika. 
c)  powolny rozruch silnika. 
d)  utrzymywanie stałego napięcia zasilającego. 

 

13.  Przed zamontowaniem siłownika należy dokonać próbnego rozruchu, aby sprawdzić 

a)  moc siłownika. 
b)  stan uszczelnień siłownika. 
c)  stan instalacji elektrycznej. 
d)  położenie siłownika. 

 

14.  Eksploatacja siłownika poza dopuszczalnym zakresem temperatur może doprowadzić do 

a)  zaniku nagrzania się obudowy siłownika. 
b)  zwiększenia ciśnienia w komorach siłownika. 
c)  przeciążenia i uszkodzenia uszczelnień oraz łożysk. 
d)  nie ma wpływu na pracę siłownika. 

 

15.  Oznaczenie DN na tabliczce znamionowej zaworu oznacza 

a)  średnicę nominalną. 
b)  ciśnienie nominalne. 
c)  materiał z którego wykonany jest zawór. 
d)  kierunek przepływu medium. 

 

16.  Warunki eksploatacyjne zaworu zawarte są w tzw. 

a)  Książce Inwentarzowej. 
b)  Dzienniku Obsługi. 
c)  Karcie Inwentarzowej. 
d)  Karcie Katalogowej Wyrobu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

 

17.  Miejsce pracy regulatora cyfrowego powinno się charakteryzować między innymi 

a)  dobrym nasłonecznieniem i ochroną przed deszczem. 
b)  małym zapyleniu i możliwie niewielkimi wahaniami temperatury. 
c)  małym zapyleniem i dużą wibracją. 
d)  wysoką temperaturą i dużą wilgotnością. 

 

18.  Dobór  nastaw  statycznych  i  dynamicznych  regulatora  przeprowadza  się  między  innymi, 

w oparciu o wymagania 
a)  dynamiki obiektu regulacji. 
b)  czasu pracy regulatora. 
c)  warunków zewnętrznych pracy regulatora. 
d)  warunków zasileniowych regulatora. 

 
19.  Konfiguracja regulatora cyfrowego polega na 

a)  włączeniu regulatora do układu regulacji. 
b)  podłączeniu do regulatora urządzenia zewnętrznego. 
c)  wprowadzeniu nastaw do pamięci regulatora. 
d)  sprawdzeniu sygnału zasilającego. 

 

20.  Regulator cyfrowy nie realizuje swoich funkcji w trybie pracy 

a)  regulacja. 
b)  konfiguracja geometryczna. 
c)  konfiguracja OFF_LINE. 
d)  konfiguracja ON_LINE. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonywanie obsługi i konserwacji układów automatyki przemysłowej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  obsługi 
i konserwacji układów automatyki przemysłowej” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 13, 14, 15, 17, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 8, 9, 12, 16, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań–uczeń  otrzymuje  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. c, 5. b, 6. b, 7. c, 8. d, 9. a, 10. c, 11. d, 
12. d, 13. c, 14. c, 15. b, 16. b, 17. c, 18. a, 19. d, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr  
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić zasady montażu manometrów 

Sprawdzić montaż manometru 

Określić sposób montowania rotametru 

Określić sposób pomiaru temperatury 

Wyjaśnić  i  zinterpretować  zakodowane 
informacje 

b 

Wyjaśnić zasady eksploatacji rejestratora 

b 

Opracować  adnotację  dotyczącą  konserwacji 
sprężarki 

c 

Scharakteryzować 

zasady 

konserwacji 

sprężarki 

PP 

d 

Scharakteryzować  zasady  obsługi  stacji 
olejowej 

PP 

a 

10  Określić rodzaje napięcia zasilającego 

c 

11  Określić przyczyny złej pracy silnika 

d 

12  Scharakteryzować 

dokonać 

próbnego 

rozruchu siłownika 

PP 

d 

13  Określić zasady doboru siłownika 

c 

14  Wyjaśnić  sposoby  prawidłowej  eksploatacji 

siłownika 

c 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

15 

Określić  skróty  stosowane  w  oznaczeniach 
zaworów 

16 

Scharakteryzować 

warunki 

eksploatacji 

regulatorów 

PP 

17 

Wyjaśnić 

sposoby 

kontroli 

urządzeń 

współpracujących z regulatorem 

18  Dobrać nastawy regulatora 

PP 

19  Określić uszkodzenie regulatora 

20  Skonfigurować regulator 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielanie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 25 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Manometry  montuje  się  na  odpowiednich  amortyzatorach,  jeżeli  drgania  powodują 

odchylenie wskazówki większe od 
a)  1 długości działki elementarnej. 
b)  0.1 długości działki elementarnej. 
c)  0.01 długości działki elementarnej. 
d)  10 długości działki elementarnej. 

 

2.  Po zakończeniu montażu manometru należy sprawdzić szczelność połączeń 

a)  minimalnym ciśnieniem roboczym. 
b)  połową wartości maksymalnego ciśnienia roboczego. 
c)  maksymalnym ciśnieniem roboczym. 
d)  nie sprawdzamy. 

 

3.  Odchyłka  w  pionie  zamontowanego  rotametru o 5°  może  spowodować  błąd  pomiarowy 

wynoszący nawet 
a)  0.1%. 
b)  1%. 
c)  10%. 
d)  5%. 

 

4.  Podczas  badania  prawidłowości  wskazań  termometru  w  naczyniu  wypełnionym  cieczą 

w celu uzyskania jednakowej temperatury cieczy należy 
a)  ciecz cały czas podgrzewać. 
b)  ciecz cały czas schładzać. 
c)  ciecz cały czas mieszać. 
d)  ciecz na zmianę podgrzewać i schładzać. 

 
5.  Symbol  kodowy  umieszczony  na  tabliczce  znamionowej  przetwornika  zawiera 

informacje 
a)  cenie przetwornika. 
b)  przeznaczeniu i funkcji przetwornika. 
c)  symbolu graficznym przetwornika. 
d)  serwisie gwarancyjnym. 

 
6.  Wraz z wymianą atramentu w rejestratorze należy 

a)  wymienić układ naciągu papieru. 
b)  przepłukać układ piszący. 
c)  wymienić papier. 
d)  wymienić rejestrator. 

 
7.  Wszelkie adnotacje dotyczące konserwacji i naprawy sprężarki należy wpisywać do 

a)  księgi inwentarzowej. 
b)  dziennika usług. 
c)  dziennika obsługi. 
d)  ewidencji osobowej serwisanta. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

 

8.  Jeżeli stwierdzimy nieszczelność w łącznikach łączących sprężarkę z układem należy 

a)  zmniejszyć ciśnienie robocze. 
b)  zmniejszyć ciśnienie w układzie. 
c)  wymienić manometry. 
d)  wymienić uszczelnienia. 

 
9.  Stację olejową zasilającą układy hydrauliczne należy umieścić 

a)  na specjalnym fundamencie. 
b)  na poduszkach powietrznych. 
c)  na sprężynach stabilizujących. 
d)  na amortyzatorach hydraulicznych. 

 
10.  Napięcie robocze silnika elektrycznego jest to napięcie 

a)  bezpieczne. 
b)  zasilające transformator. 
c)  przy którym pracuje dany silnik. 
d)  na które dany silnik został zbudowany. 

 
11.  Zatarte łożysko w silniku elektrycznym może być przyczyną tego, że 

a)  silnik nadmiernie się nagrzewa. 
b)  silnik ma nierównomierny przebieg rozruchu. 
c)  silnik głośno buczy. 
d)  silnik nie rusza. 

 
12.  Przed zamontowaniem siłownika należy dokonać próbnego rozruchu, aby sprawdzić 

a)  moc siłownika. 
b)  stan uszczelnień siłownika. 
c)  stan instalacji elektrycznej. 
d)  położenie siłownika. 

 
13.  Eksploatacja siłowników pneumatycznych powinna odbywać  się w układach, w których 

ciśnienie 
a)  nie ma znaczenia na pracę siłownika. 
b)  jest mniejsze od ciśnienia roboczego siłownika. 
c)  odpowiada ciśnieniu roboczemu siłownika 
d)  jest większe od ciśnienia roboczego siłownika. 

 
14.  Przeciążenia,  uszkodzenia  uszczelnień  oraz  łożysk  powstałe  podczas  pracy  siłownika 

mogły powstać na skutek 
a)  zmniejszenia ciśnienia zasilającego. 
b)  zwiększenia ciśnienia w komorach siłownika. 
c)  eksploatacji siłownika poza dopuszczalnym zakresem temperatur. 
d)  podwyższenia temperatury otoczenia. 

 
15.  Ciśnienie nominalne na tabliczce znamionowej zaworu jest oznaczone 

a)  PD. 
b)  PN. 
c)  PM. 
d)  PZ. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

16.  Regulator cyfrowy powinien pracować w miejscu, które charakteryzuje się 

a)  dobrym nasłonecznieniem i ochroną przed deszczem. 
b)  małym zapyleniu i możliwie niewielkimi wahaniami temperatury. 
c)  małym zapyleniem i dużą wibracją. 
d)  wysoką temperaturą i dużą wilgotnością. 

 
17.  Kontrolę  prawidłowości  działania  urządzeń  współpracujących  z  regulatorem 

przeprowadza się w oparciu 
a)  sprawozdanie personelu technicznego. 
b)  dokumentację pomiarową. 
c)  dokumentację techniczno–ruchową. 
d)  warunki atmosferyczne. 

 
18.  Nastawy dynamiczne i statyczne regulatora dobiera się w oparciu o wymagania 

a)  dynamiki obiektu regulacji. 
b)  czasu pracy regulatora. 
c)  warunków zewnętrznych pracy regulatora. 
d)  warunków zasileniowych regulatora. 

 
19.  Aby stwierdzić uszkodzenie wewnętrzne regulatora należy 

a)  odłączyć zasilanie. 
b)  sprawdzić temperaturę otoczenia regulatora. 
c)  zmierzyć napięcie zasilające. 
d)  wymontować go z obudowy i poddać szczegółowej kontroli. 

 
20.  Regulator cyfrowy nie będzie realizował swoich funkcji w trybie pracy 

a)  regulacja. 
b)  konfiguracja geometryczna. 
c)  konfiguracja ON_LINE. 
d)  konfiguracja OFF_LINE. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonywanie obsługi i konserwacji układów automatyki przemysłowej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7.  LITERATURA 

 
1.  Dąbrowski A.: Pracownia techniczna mechaniki precyzyjnej. WSiP, Warszawa 1995 
2.  Komor Z.: Pracownia automatyki. WSiP, Warszawa 1996 
3.  Kostro J.: Elementy, urządzenia i układy automatyki. WSiP, Warszawa 1998 
4.  Olszewski M.: Podstawy Mechatroniki. REA, Warszawa 2006 
5.  Olszewski M.: Mechatronika. REA, Warszawa 2002 
6.  Piotrowski J.: Podstawy miernictwa. WNT, Warszawa 2002 
7.  Siemieniako F.: Automatyka i robotyka. WSiP, Warszawa 1996 
 
Czasopisma specjalistyczne: 

 

Mechanik 

 

Przegląd mechaniczny 

 

Bezpieczeństwo Pracy 

 

Maszyny technologie materiały 

 

Elektronika Praktyczna 

 

Elektronika 

 

Pomiary Automatyka Kontrola 

 

Pomiary Automatyka Robotyka 

 

Rozporządzenia i normy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy 
 
Literatura metodyczna: 
1.  Niemirko B.: Między oceną szkolną a dydaktyką. WSiP, Warszawa 1997 
2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE–PIB, Radom 2000 
3.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE–PIB, Radom 1995