background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Ewa Gałązka 

 

 

 
Wykończanie mechaniczne i termiczne wyrobów 
włókienniczych 826[01].Z4.05 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 

mgr inż. Artur Pacholski 

mgr inż. Małgorzata Piechota 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Maria Michalak 

 

 

Konsultacja: 

mgr Małgorzata Sienna 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  826[01].Z4.05 
Wykończanie  mechaniczne  i  termiczne  wyrobów  włókienniczych,  zawartego  w modułowym 
programie nauczania dla zawodu operator maszyn w przemyśle włókienniczym. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ć

wiczenia 

12 

5.1.

 

Wykończanie mechaniczne i termiczne wyrobów włókienniczych 

12 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

12 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.

 

Literatura 

30 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  maszyn  w  przemyśle 
włókienniczym. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego, metody ćwiczeń. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

Jako  pomoc  do  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Podczas  realizacji  materiału  nauczania  wskazanym  jest zwrócenie  uwagi  na  następujące 

elementy: 

 

materiał nauczania w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie. 
Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej  umiejętności,  jaką 
uczniowie powinni posiadać – czytanie tekstu technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  maja  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W  zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  
w trakcie dyskusji usuwać wszystkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono propozycję ćwiczeń wraz 
ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  realizacji  w  szkole.  Prowadzący  może  również 
zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

Sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania.  
W  tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową,  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test  według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności. 
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokazu, 

 

ć

wiczeń (laboratoryjne lub inne), 

 

przewodniego tekstu, 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

wykładu konwersatoryjnego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

826[01].Z4.01 

Bielenie włókien  

i wyrobów 

włókienniczych 

826[01].Z4.02 

Barwienie włókien  

i wyrobów 

włókienniczych 

826[01].Z4.03 

Drukowanie 

wyrobów 

włókienniczych 

 

826[01].Z4 

Technologia wykończania 

włókien i wyrobów włókienniczych 

826[01].Z4.05 

Wykończanie mechaniczne 

i termiczne wyrobów 

włókienniczych 

826[01].Z4.04 

Nakładanie apretur 

i innych wykończeń 

uszlachetniających  

na wyroby włókiennicze 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

 

klasyfikować  podstawowe  surowce  włókiennicze  ze  względu  na  ich  pochodzenie  
i  długość  włókien,  rozpoznawać  podstawowe  grupy  surowców  na  podstawie  koloru, 
chwytu  i  próby  palenia  oraz  rozróżniać  surowce  i  wyroby  na  podstawie  nazw 
handlowych i oznaczeń, 

 

podawać nazwy handlowe najczęściej produkowanych włókien, 

 

charakteryzować  właściwości  mechaniczne,  fizyczne,  chemiczne  i  użytkowe  różnych 
surowców włókienniczych, 

 

określać  wpływ  pochodzenia  włókien  i  ich  składu  chemicznego  na  zastosowanie  
i właściwości wyrobów, 

 

charakteryzować  podstawowe  rodzaje  wyrobów  włókienniczych  i  określać  ich 
podstawowe wskaźniki technologiczne, 

 

charakteryzować podstawowe parametry budowy wyrobów włókienniczych,

 

 

charakteryzować  procesy  bielenia,  barwienia,  drukowania  i  apreturowania,  rodzaje 
używanych środków chemicznych ich wpływ na proces,

 

 

definiować podstawowe wskaźniki jakościowe wyrobów włókienniczych,

 

 

objaśniać  podstawowe  metody  wyznaczania  wskaźników  jakościowych  wyrobów 
włókienniczych,

 

 

określać zasady pobierania próbek wyrobów włókienniczych, 

 

określać warunki wykonywania badań,  

 

określać warunki procesu bielenia, barwienia, drukowania i apreturowania, skład kąpieli 
bielących, barwiących, apreterskich i past drukujących, 

 

badać wskaźniki użytkowe i strukturalne liniowych i płaskich wyrobów włókienniczych, 

 

obliczać wartość podstawowych parametrów wyrobów włókienniczych,  

 

rozpoznawać elementy maszyn i mechanizmów, 

 

odczytywać rysunki z uwzględnieniem wymiarowania, 

 

odczytywać rysunki techniczne i uproszczenia rysunkowe, 

 

odczytywać  rysunki  zestawieniowe  zespołów  i  podzespołów  maszyn,  ustalać  działanie  
i określać elementy składowe,  

 

wykonywać proste rysunki techniczne, 

 

korzystać z dokumentacji technicznej, PN, katalogów,  

 

odczytywać 

dokumentację 

techniczno-ruchową, 

dokumentację 

technologiczną  

i warsztatową, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

 

posługiwać się sprzętem laboratoryjnym z zachowaniem zasad bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować procesy mechaniczne i termiczne wykończania wyrobów włókienniczych,  

 

zaplanować procesy wykończenia wyrobów włókienniczych, 

 

rozróżnić budowę i zasady działania maszyn i urządzeń stosowanych do mechanicznego  
i termicznego wykończania tekstyliów, 

 

dobrać środki do mechanicznego i termicznego wykończania wyrobów włókienniczych, 

 

obsłużyć maszyny i urządzenia do uszlachetniania wyrobów włókienniczych,  

 

wykończyć wyroby włókiennicze wykonane z różnych rodzajów włókien, 

 

skontrolować przebieg wykończania wyrobów włókienniczych, 

 

usunąć wady powstałe w czasie wykończania, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 826[01] 

Moduł: 

Technologia 

wykończania 

włókien 

wyrobów 

włókienniczych 826[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

Wykończenie  mechaniczne  i  termiczne  wyrobów 
włókienniczych 826[01].Z4.05 

Temat:  Gładzenie tkanin bawełnianych na gładziarce uniwersalnej.  

Cel ogólny:  Przygotowanie uczniów do obsługi gładziarki uniwersalnej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować proces gładzenia, 

 

scharakteryzować budowę i zasadę działania gładziarki uniwersalnej, 

 

określić czynniki mające wpływ na efekt technologiczny procesu gładzenia, 

 

przedstawić  algorytm  postępowania  w  procesie  gładzenia  tkanin  z  różnych  surowców 
włókienniczych, 

 

wskazać elementy robocze gładziarki i określić ich zadania, 

 

scharakteryzować 4 podstawowe rodzaje efektów gładzenia. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach czteroosobowych.  

 
Czastrwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

treść zadania przygotowana przez nauczyciela,  

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

gładziarka uniwersalna w przypadku braku możliwości wejścia do zakładu schematy lub 
modele maszyny, 

 

pytania prowadzące, 

 

papier formatu A4, 

 

instrukcja obsługi głsdziarki. 

 
Zadanie dla ucznia 
Dobierz  czynniki  gładzenia  dla  tkaniny  bawełnianej  przeznaczonej  na  bieliznę  pościelową. 
Narysuj  schemat  ustawienia  wałków  gładziarki,  przebieg  tkaniny  między  wałkami. 
Przeprowadź proces gładzenia wg ustalonych czynników. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Omówienie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 

4.

 

Podział na zespoły wykonujące zadania. 

 
Faza właściwa – wykonywanie ćwiczenia 

Praca  metodą  tekstu  przewodniego  –  na  podstawie  tekstu  źródłowego  (odpowiedni 

fragment tekstu materiału nauczania). 
 
Tekst przewodni do ćwiczenia 
I.  Informacje 
Pytania prowadzące 
1.

 

Jak inaczej nazywamy proces gładzenia? 

2.

 

Do jakiego procesu uszlachetniania termiczno-mechanicznego jest podobny? 

3.

 

Na jakich maszynach przeprowadza się gładzenie? 

4.

 

Co jest elementem roboczym gładziarki? 

5.

 

Z jakiego rodzaju materiału wykonane są wałki gładziarki? 

6.

 

Od jakich czynników zależy efekt technologiczny gładzenia? 

7.

 

Jakie są podstawowe rodzaje efektów gładzenia? 

 
II.  Planowanie (polecenia prowadzące) 
Uczniowie określają: 
1.

 

Określ właściwości tkaniny pościelowej. 

2.

 

Określ czynniki procesu gładzenia w celu osiągnięcia żądanych efektów gładzenia.  

3.

 

Zaproponuj schemat ustawienia wałków gładziarki. 

4.

 

Określ przebieg tkaniny między wałkami gładziarki. 

5.

 

Zaproponuj kolejność czynności podczas wykonywania ćwiczenia. 

6.

 

Zaproponuj podział pracy w grupie. 

 
III.  Ustalanie – uzgodnienia z nauczycielem 
1.

 

Uczniowie omawiają z nauczycielem wszystkie punkty etapu planowania. 

2.

 

Uczniowie odnoszą się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 
IV.  Wykonanie 
1.

 

Uczniowie rysują schemat ustawienia wałków gładziarki i przebiegu tkaniny. 

2.

 

Uczniowie  ustawiają  z  pomocą  nauczyciela  lub  pracownika  obsługującego  gładziarkę 
ustalone czynniki. 

3.

 

Uczniowie wykonują proces gładzenia. 

 
V.  Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie oglądają wygładzoną tkaninę. 

2.

 

Uczniowie oceniają efekt technologiczny. 

3.

 

Uczniowie sprawdzają opracowany schemat z przebiegiem tkaniny w gładziarce. 

 
VI.  Analiza końcowa 
1.

 

Uczniowie wraz z nauczycielem omawiają przebieg ćwiczenia, oceniają efekt gładzenia.  

2.

 

Uczniowie wskazują inne sposoby uzyskania takiego efektu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Zakończenie zajęć 
Nauczyciel podsumowuje zajęcia, ocenia pracę uczniów. 
 
Praca domowa 
Napisz notatkę z lekcji, narysuj schemat ustawienia wałków w gładziarce. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Poprawnie wykonana praca domowa. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 826[01] 

Moduł: 

Technologia 

wykończania 

włókien 

wyrobów 

włókienniczych 826[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

Wykończenie  mechaniczne  i  termiczne  wyrobów 
włókienniczych 826[01].Z4.05 

Temat:  Błędy procesu strzyżenia tkanin wełnianych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności bieżącej kontroli jakości procesu strzyżenia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić najważniejsze błędy występujące w procesie strzyżenia, 

 

wskazać przyczyny powstawania błędów, 

 

określić sposób wyeliminowania przyczyn powstawania błędów strzyżenia, 

 

dobrać w taki sposób parametry procesu, aby przeprowadzić proces strzyżenia wysokiej 
jakości. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

pracy w zespole, 

 

wypowiadania się na forum klasy, 

 

rozwiązywania problemów, 

 

wyciągania wniosków na podstawie otrzymanych informacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w kilkuosobowych grupach. 

 
Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schemat układu strzygącego ewentualnie model układu, 

 

tkaniny, na których widoczne są najważniejsze błędy strzyżenia, 

 

Polskie Normy, fotografie błędów, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć 
1.

 

Nauczyciel dzieli klasę na grupy. 

2.

 

Nauczyciel przypomina działanie zespołu strzyżącego w postrzygarce. 

3.

 

Uczniowie na schemacie wskazują i nazywają elementy robocze, określając ich zadania. 

4.

 

Nauczyciel rozdaje grupom uczniów zestawy próbek z błędami, PN, fotografie. 

5.

 

Uczniowie oglądają próbki, rozpoznają na podstawie PN, poradnika i fotografii błędy. 

6.

 

Uczniowie podczas dyskusji w grupach określają przyczyny powstania błędów. 

7.

 

Uczniowie  ustalenia  w  grupach  przedstawiają  nauczycielowi,  nauczyciel  poprawia 
i koryguje błędy we wnioskowaniu. 

8.

 

Uczniowie  opracowują  proces  naprawczy,  proponują  inne  ustawienie  elementów 
roboczych maszyny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

9.

 

Uczniowie segregują otrzymane próbki w zależności od przyczyny ich powstania. 

 
Zakończenie zajęć 
Na  zakończenie  zajęć  uczniowie  przedstawiają  efekty  swojej  pracy  na  forum  klasy. 
Nauczyciel ocenia pracę uczniów i efekty tej pracy. Wystawia oceny. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

poprawne odpowiedzi na pytania kontrolne na lekcji następnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1. Wykończanie mechaniczne i termiczne wyrobów włókienniczych 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ć

wiczenie 1 

Oblicz skurcz tkaniny uzyskany na sanforyzarce. Przy obliczaniu zastosuj wzory podane  

w poradniku dla ucznia. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do ćwiczenia należy omówić cel i zakres ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać  w  tekście  informacje  w  jaki  sposób  oblicza  się  skurcz  tkaniny  uzyskany  na 
sanforyzarce (wypisać wzór), 

2)

 

określić jakie dane potrzebne będą do obliczeń, 

3)

 

zmierzyć  na  maszynie  potrzebne  do  obliczeń  wielkości  (ewentualnie  odczytaj  wielkości 
z katalogu lub schematu maszyny podanego w skali), 

4)

 

podstawić do wzoru uzyskane wielkości i obliczyć skurcz tkaniny, 

5)

 

sformułować i zapisać wnioski. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

sanforyzarka lub schemat maszyny, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

linijka, zeszyt, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ć

wiczenie 2 

 

Zaplanuj  proces  gładzenia,  tak  aby  uzyskać  duży  połysk  bardzo  dobre  wygładzenie  

i  twardy  chwyt  tkaniny.  Określ  nacisk,  powierzchnię  i  średnicę  wałów  gładziarki.  Do 
wykonania  ćwiczenia  wykorzystaj  informacje  zawarte  w  tabeli  znajdującej  się  w  poradniku 
ucznia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel i zakres ćwiczenia. 

Nauczyciel przedstawia i wyjaśnia dane zawarte w tabeli. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odnaleźć  tabelę  zależności  między  podstawowymi  czynnikami  gładzenia  a  efektem 
technologicznym, 

2)

 

skorzystać z informacji zawartych w tabeli, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

3)

 

dobrać czynniki gładzenia dla zadanego efektu technologicznego, 

4)

 

sformułować i zapisać wnioski. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik ucznia, 

 

zeszyt, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 3 

 

Ustal  zależności  występujące  między  szybkością  wałków  tkaniny  i  bębna  dla  uzyskania 

efektu drapania przebiegającego równomiernie (wydobyty włos powinien być jednakowy pod 
względem długości). 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  prowadzi  wykład  na  temat 

procesu drapania uwzględnia występujące zależności w prędkościach w/w elementów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z treścią nauczania w poradniku, 

2)

 

przyjrzeć się schematowi wałków w draparce, 

3)

 

wypisać zależności prędkości: wałka gładząco-drapiącego, tkaniny i bębna, 

4)

 

wypisać zależności prędkości: wałka szarpiąco-drapiącego, tkaniny i bębna, 

5)

 

wypisać, jak powinny przedstawiać się różnice w prędkościach, aby drapanie przebiegało 
równomiernie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład konwersatoryjny, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik ucznia, 

 

zeszyt, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ć

wiczenie 4 

 

Korzystając  z  informacji  zawartych  w  poprzednim  ćwiczeniu,  ustaw  w  draparce 

prędkości: tkaniny bębna i wałków dla uzyskania efektu równomiernego drapania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przedstawić  cel  

i zakres ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

ustalić sposób regulacji prędkości przy maszynie, 

2)

 

ustawić prędkości według wcześniej ustalonych kryteriów, 

3)

 

wykonać proces drapania tkaniny, 

4)

 

sprawdzić, czy ustawione prędkości były właściwe, a proces przebiegał równomiernie, 

5)

 

ocenić wzrokowo długość wydobytych włosów, 

6)

 

przeprowadzić analizę poprawności procesu, 

7)

 

skorygować błędy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

draparka wałkowa, 

 

poradnik ucznia, 

 

zeszyt, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 5 

 

Omów,  w  oparciu  o  schemat  działania  układu  strzygącego,  przebieg  procesu  strzyżenia 

tkanin. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przedstawić  cel 

i zakres ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przyjrzeć się uważnie schematowi układu strzyżącego,  

2)

 

nazwać występujące w nim elementy, 

3)

 

określić zadania poszczególnych elementów, 

4)

 

omówić przebieg procesu strzyżenia tkanin, 

5)

 

opisać sposoby regulacji długości włosa. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwicaeń. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schemat działania układu strzyżącego, 

 

poradnik ucznia, 

 

zeszyt, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Ć

wiczenie 6 

Oblicz  zakres  intensywności  strzyżenia  dla  jednocylindrowej  postrzygarki  o  cylindrze 

zawierającym  18  piór  strzyżących  i  1200  obrotach  na  minutę,  wiedząc  że  szybkość  tkaniny 
może być regulowana w granicach 4–16 m/min. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przedstawić  cel 

i zakres ćwiczenia. Szczegółowo omówić zasady bezpiecznej obsługi postrzygarki. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z treścią materiału zawartego w poradniku dla ucznia, 

2)

 

wypisać wzór na obliczanie intensywności strzyżenia, 

3)

 

wykonać obliczenia dla zadanych wartości, 

4)

 

przedstawić zakres intensywności strzyżenia dla zadanych wartości. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik ucznia, 

 

zeszyt, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ć

wiczenie 7 

Omów przebieg procesu wykurczania na podstawie dołączonych schematów. 

 

   

 

Rysunek do ćwiczenia 7 [2] 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  nauczyciel  powinien  przedstawić  cel  i  zakres 

ć

wiczenia. Omówić zasady bezpiecznej obsługi urządzeń przedstawionych na schematach. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przyjrzeć się uważnie przedstawionym schematom, 

2)

 

nazwać elementy robocze przedstawionych maszyn, 

3)

 

określić zadania przedstawionych elementów, 

4)

 

omówić przebieg procesu, 

5)

 

wskazać na podobieństwa i różnice metod przedstawionych na rysunkach, 

6)

 

dobrać rodzaj transportera w zależności od faktury tkaniny i jej przeznaczenia, 

7)

 

sformułować i zapisać wnioski. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schematy wykurczarek 

 

poradnik ucznia, 

 

zeszyt, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ć

wiczenie 8 

Porównaj zasadę działania magli hydraulicznych: zwykłego i rewolwerowego. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przedstawić  cel  

i zakres ćwiczenia, z uwzględnieniem zasad bezpiecznej obsługi magli hydraulicznych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przyjrzeć się schematom działania w/w magli, 

2)

 

nazwać elementy robocze,  

3)

 

wskazać elementy na schematach (ewentualnie w czasie wycieczki na maszynie), 

4)

 

omówić kierunek przesuwu wałków z tkaniną, 

5)

 

wskazać na różnice w pracy obu magli, 

6)

 

wnioskować o ich przydatności w procesie produkcyjnym. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda pokazu z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schematy magli, magle w zakładzie produkcyjnym, 

 

poradnik ucznia, 

 

zeszyt, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ć

wiczenie 9 

Omów zasadę działania nawilżarki aerosolowej i określ zakres jej zastosowania. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przedstawić  cel 

i zakres ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

obserwować nawilżarkę podczas pracy, 

2)

 

zwrócić uwagę na bezpieczeństwo w obsłudze, 

3)

 

wskazać i nazwać poszczególne elementy nawilżarki, 

4)

 

omówić przebieg tkaniny w maszynie, 

5)

 

określić zakres zastosowania maszyny, 

6)

 

sformułować i zapisać wnioski. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

nawilżarka i schemat jej działania 

 

poradnik ucznia,  

 

zeszyt, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ć

wiczenie 10 

Omów  kolejne  etapy  prasowania  tkanin  w  prasie  nieckowej,  korzystając  z  załączonego 

schematu. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 10 [2, s. 254] 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przedstawić  cel  

i zakres ćwiczenia z uwzględnieniem bezpieczeństwa przy obsłudze.. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

obserwować pracę prasy w czasie wycieczki technologicznej, 

2)

 

wskazać na schemacie technologicznym poszczególne elementy prasy nieckowej, 

3)

 

opisać elementy robocze zaznaczając kolorem elementy gorące, 

4)

 

w zeszycie przedmiotowym wypisać w punktach przebieg procesu prasowania, 

5)

 

odczytać z tablicy sterowniczej zakres temperatur powierzchni cylindra i niecki, 

6)

 

odczytać z tablicy sterowniczej siłę nacisku cylindra na tkaninę i nieckę, 

7)

 

wnioskować o zakresie zastosowania pras nieckowych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ć

wiczeń. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

prasa nieckowa i schemat jej działania, 

 

poradnik ucznia, 

 

zeszyt, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Ć

wiczenie 11 

Wykonaj  proces  wykurczania  przez  parownie  dla  elementów  wyrobu  dzianego  (półgolf 

dziecięcy) na stole parowym, porównaj wymiary (długość i szerokość) przed i po parowaniu. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przedstawić  cel  

i zakres ćwiczenia. Omówić zasady bezpiecznej obsługi stołu parowego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi stołu parowego, 

2)

 

wskazać warunki bezpiecznej obsługi, 

3)

 

pobrać i zmierzyć elementy wyrobu dzianego (długość, szerokość), 

4)

 

nałożyć element na stół parowy, 

5)

 

prasować, parować i suszyć element zgodnie z instrukcją, 

6)

 

zdjąć element ze stołu, 

7)

 

zmierzyć długość i szerokość elementu, 

8)

 

porównać otrzymane wyniki, 

9)

 

sformułować i zapisać wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokazu z omówieniem, 

 

ć

wiczeń. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wyroby dziane, 

 

stół parowy do obróbki wyrobów dzianych, 

 

instrukcja obsługi stołu, 

 

poradnik ucznia, 

 

zeszyt, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  Wykańczanie  mechaniczne  
i termiczne wyrobów włókienniczych 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 9, 10, 11, 15, 16, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuję  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. c, 4. d, 5. c, 6. d, 7. a, 8. a, 9. d, 10. a, 11. b, 

12. b, 13. d, 14. d, 15. c, 16. b, 17. a, 18. a, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie sanforyzowania 

Wykluczyć proces nie będący mechanicznym 
i termicznym wykończeniem 

Dokonać analizy czynników wpływających na 
proces gładzenia 

PP 

Wykluczyć czynnik nie mający wpływu na efekt 
gładzenia 

Scharakteryzować proces drapania tkaniny 

Rozróżnić elementy budowy gładziarki 

Określić czynniki powodujące wykurczenie 
tkaniny 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Określić kolejność wykonywania procesu 
wykurczania, maglowania, gładzenia 

Dokonać analizy procesu gładzenia 

PP 

10 

Dobrać parametry do procesu gładzenia 

PP 

11 

Dokonać analizy procesu gładzenia pod 
względem uzyskanego efektu na tkaninie 

PP 

12 

Określić rodzaj procesu upodabniania bawełny do 
jedwabiu 

13 

Zdefiniować proces kędzierzawienia 

14 

Dokonać analizy procesu kędzierzawienia pod 
względem faktury powierzchni 

PP 

15 

Dokonać analizy celowości stosowania procesu 
nawilżania 

PP 

16 

Dobrać parametry procesu wykurczania do 
rodzaju surowca 

17 

Scharakteryzować proces dekatyzowania 
kotłowego 

18 

Wskazać rodzaj procesu dającego efekt pilingu 
równomiernego 

19 

Określić rodzaj surowca przydatnego do trwałego 
plisowania 

20 

Dokonać analizy cyklu wykańczania dzianin 
workowych 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.  

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

10  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 

5.

 

W każdym pytaniu tylko jedna odpowiedź jest prawdziwa  

6.

 

Pracuj samodzielnie bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadani.  

7.

 

Dokładnie  przeczytaj  pytania,  odpowiedzi,  których  jesteś  pewien  zaznacz  od  razu  do 
tych, które sprawią ci trudności wrócisz później. 

8.

 

Nie śpiesz się masz czas na zastanowienie.  

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.

 

Sanforyzarka to urządzenie do obróbki wyrobów włókienniczych metodą 
a)

 

cieplno-mechaniczną. 

b)

 

fizyko-chemiczną. 

c)

 

cieplno-chemiczną. 

d)

 

fizyko-cieplną. 

 

2.

 

Do  procesów  mechanicznej  i  termicznej  obróbki  wyrobów  włókienniczych  nie  należy 
proces 
a)

 

strzyżenia. 

b)

 

plisowania. 

c)

 

wykurczania. 

d)

 

powlekania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

3.

 

Podstawowym czynnikiem gładzenia nie jest 
a)

 

nacisk wałka. 

b)

 

ś

rednica wałka. 

c)

 

długość wałka. 

d)

 

powierzchnia wałka. 

 
4.

 

Na rodzaj chwytu uzyskanego na gładziarce nie wpływa 
a)

 

nacisk wałka. 

b)

 

powierzchnia wałka. 

c)

 

ś

rednica wałka. 

d)

 

szerokość materiału. 

 

5.

 

Tkaniny i dzianiny po procesie drapania nie posiadają 
a)

 

włochatej powierzchni. 

b)

 

bardziej miękkiej powierzchni. 

c)

 

łysej powierzchni. 

d)

 

puszystej powierzchni. 

 
6.

 

But dociskowy to element składowy budowy 
a)

 

draparki. 

b)

 

magla. 

c)

 

wykurczarki. 

d)

 

gładziarki. 

 

7.

 

Wykurczenie tkaniny na sanforyzarce następuje w wyniku 
a)

 

zmiany powierzchni transportera po przejściu z stanu wypukłego w wklęsły. 

b)

 

dociskania metalowego buta do transportera. 

c)

 

wyprostowania na ogrzanym cylindrze. 

d)

 

zbicia ze sobą wzdłuż długości elementów materiału. 

 

8.

 

Proces wykurczania wyrobów włókienniczych prowadzi się: 
a)

 

przed procesem maglowania. 

b)

 

po procesie maglowania. 

c)

 

po procesie gładzenia. 

d)

 

po nabłyszczaniu frykcyjnym. 

 

9.

 

Bardzo duży połysk w procesie gładzenia otrzymujemy tylko przy 
a)

 

dużym nacisku wałów. 

b)

 

małym nacisku wałów. 

c)

 

dużej średnicy wałów. 

d)

 

stalowej powierzchni wałów. 

 

10.

 

W  gładziarce  o  małym  nacisku,  bawełnianej  powierzchni  i  dużej  średnicy  wałków 
otrzymujemy na wyrobie 
a)

 

mały połysk. 

b)

 

duży połysk. 

c)

 

ś

redni połysk. 

d)

 

bardzo duży połysk. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

11.

 

Aby otrzymać efekt twardego chwytu, należy proces gładzenia prowadzić na 
a)

 

dużych wałkach o papierowej powierzchni. 

b)

 

małych wałkach o stalowej powierzchni. 

c)

 

małych wałkach o bawełnianej powierzchni. 

d)

 

papierowych wałkach i małym docisku. 

 

12.

 

Upodobnienie  tkaniny  bawełnianej  do  tkaniny  z  jedwabiu  naturalnego  lub  ciągłych 
włókien sztucznych nazywa się 
a)

 

gładzeniem merceryzacyjnym. 

b)

 

morowaniem. 

c)

 

wykończenie gofrowym. 

d)

 

nabłyszczaniem. 

 

13.

 

Ratynierowanie to proces 
a)

 

prasowania. 

b)

 

wykurczania. 

c)

 

drapania. 

d)

 

kędzierzawienia. 

 

14.

 

Efekt skędzierzawienia gruzełkowatego otrzymuje się w wyniku ustawienia ruchu stołu 
a)

 

posuwisto-zwrotnego w kierunku osnowy (kolumienki). 

b)

 

posuwisto-zwrotnego w kierunku wątku (rządka). 

c)

 

posuwisto-zwrotnego pod kątem. 

d)

 

obrotowego. 

 

15.

 

Tkaniny wełniane poddaje się nawilżaniu w celu 
a)

 

zwiększenia masy tkaniny. 

b)

 

łatwiejszego prasowania. 

c)

 

uzyskania lepszego chwytu. 

d)

 

wygładzenia włosa. 

 

16.

 

Energiczne  parowanie  zimnej  tkaniny  lub  dzianiny,  lekkie  jej  ogrzanie  w  stanie 
beznaprężeniowym  i  chłodzenie  za  pomocą  przepuszczania  przez  wyrób  powietrza 
stosowane jest w procesie wykurczania 
a)

 

tkanin bawełnianych. 

b)

 

tkanin wełnianych. 

c)

 

tkanin lnianych. 

d)

 

tkanin jedwabnych. 

 

17.

 

Dekatyzowanie kotłowe polega na 
a)

 

przepuszczeniu  pary  wodnej  przez  nawój  tkaniny  w  aparatach  ciśnieniowych 
stosując podkładkę flanelową. 

b)

 

przepuszczeniu pary wodnej w zwykłych dekatyzarkach z podkładką miękką. 

c)

 

przepuszczeniu pary wodnej w zwykłych dekatyzarkach z twardą podkładką. 

d)

 

parowaniu wyrobów włókienniczych w systemie ciągłym. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

18.

 

Efekt wykończenia powierzchni wyrobów włókienniczych przypominający równomierny 
pilling uzyskuje się w procesie 
a)

 

kędzierzawienia. 

b)

 

drapania. 

c)

 

strzyżenia. 

d)

 

gładzenia. 

 

19.

 

Plisowanie  trwałe  bez  stosowania  substancji  napawających  uzyskuje  się  na  tkaninach 
i dzianinach otrzymanych z włókien 
a)

 

syntetycznych. 

b)

 

sztucznych. 

c)

 

naturalnych. 

d)

 

mineralnych. 

 
20.

 

Procesem,  który  odróżnia  wykończenie  dzianin  workowych  od  wykończenia  tkanin 
metrażowych jest 
a)

 

dekatyzacja. 

b)

 

rozcinanie worka. 

c)

 

parowanie. 

d)

 

strzyżenie. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko............................................................................................................................. 

 
Wykończanie mechaniczne i termiczne wyrobów włókienniczych

 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

TEST 2

 

PRÓBA PRACY 

 

TREŚĆ ZADANIA

 

 
 

Przeprowadź  dla  10  szt.  wyrobu  odpasowanego  proces  wykurczania  na  stole  parowym. 

Oblicz procent wykurczenia się poszczególnych sztuk na długości i szerokości wyrobu. 

Obliczenia stopnia wykurczenia dokonaj wg wzoru: 

K=

%

100

l

lp

l

 

 

gdzie : K – procent wykurczenia (kurczliwość), 

 

 

l – wymiar przed procesem, 

 

 

lp – wymiar po procesie. 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Przygotuj  zestaw  dla  ucznia  zawierający:  zadanie,  przykładowy  przepis,  instrukcję  dla 
ucznia, kartę plan działania. 

4.

 

Przygotuj dla nauczyciela arkusz obserwacji, instrukcję dla nauczyciela. 

5.

 

Przygotuj sprzęt, potrzebne odczynniki, próbki tkanin. 

6.

 

Sprawdź poprawność działania przyrządów. 

7.

 

Przed rozpoczęciem zadania przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

8.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 

9.

 

Przed  upływem  czasu  wykonania  zadania  uprzedź,  że  czas  się  kończy,  nie  przedłużaj 
czasu na wykonanie zadania. 

10.

 

Wypełnij arkusz obserwacji i wystaw ocenę. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uważnie treść zadania, zastanów się jak je wykonać. 

2.

 

Na wykonanie zadania masz 180 minut. 

3.

 

Zapoznaj się ze stanowiskiem pracy i jego wyposażeniem, oraz instrukcją obsługi. 

4.

 

Napisz plan działania, kolejność czynności, jakie będziesz wykonywał. 

5.

 

Wypisz potrzebne przybory i przyrządy. 

6.

 

Zgromadź potrzebne przybory i przyrządy na stanowisku pracy. 

7.

 

Pobierz potrzebne wyroby, zmierz długość i szerokość każdego z nich. 

8.

 

Sprawdź  stół  parowy  (stan  techniczny,  przyłącze  elektryczne,  kontrolki,  pulpit 
sterowniczy). 

9.

 

Przygotuj do pracy stół parowy (podłącz do sieci, nastaw temperaturę 120–130

o

C, nastaw 

czas parowania 20 sekund). 

10.

 

Nałóż wyrób na stół, zamknij pokrywę górną, włącz parę, wysusz wyrób. 

11.

 

Zmierz długość i szerokość wyrobu po procesie wykurczania, zapisz wyniki. 

12.

 

Uporządkuj stanowisko pracy, wyłącz stół parowy. 

13.

 

Wpisz otrzymane wyniki w tabelę, oblicz dla każdego wyrobu kurczliwość. 

14.

 

Oblicz średnią kurczliwość. 

15.

 

Oceń jakość procesu i zaprezentuj wyniki ćwiczenia. 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Załącznik 1 
 
.................................................................. 

Imię i nazwisko ucznia wykonującego zadanie 

 
PLAN DZIAŁANIA 
 
Kolejność wykonywanych czynności: 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
Wykaz potrzebnych przyborów i przyrządów: 
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
.......................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................... 
Tabela wyników 
 

N

p

b

y

 

S

ze

ro

k

o

ść

 p

rz

ed

 

w

y

k

u

rc

z

an

ie

m

 

S

ze

ro

k

o

ść

 p

o

 

w

y

k

u

rc

z

en

iu

 

D

łu

g

o

ść

 p

rz

ed

 

w

y

k

u

rc

z

an

ie

m

 

 

 

D

łu

g

o

ść

 p

o

 

w

y

k

u

rc

z

an

iu

 

K

u

rc

zl

iw

o

ść

 

U

w

ag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Ocena jakości: 
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

ARKUSZ OBSERWACJI ZADANIA PRÓBA PRACY 
 
Zadanie 

 

Przeprowadź  dla  10  szt.  wyrobu  odpasowanego  proces  wykurczania  na  stole  parowym. 

Oblicz procent wykurczenia się poszczególnych sztuk na długości i szerokości wyrobu. 

Obliczenia stopnia wykurczenia dokonaj wg wzoru: 

K=

%

100

l

lp

l

 

 
 

gdzie : K – procent wykurczenia (kurczliwość), 

 

 

l – wymiar przed procesem 

 

 

lp – wymiar po procesie 

 

O

b

sz

ar

 

 
Czynność ocenianie i kryteria wykonania 

 

Liczba 

punktów 

 

Uwagi 

P

la

n

o

w

an

ie

 

Czynność 1: Zapisywanie w formularzu czynności zgodnie  
z kolejnością wykonania. 

 

 

Kryterium wykonania: 
Uczeń otrzymuje 1 pkt. – jeżeli w formularz zapisał 
przynajmniej pięć z niżej wymienionych czynności: pobrać 
wyroby odpasowane, przygotować stanowisko pracy, sprawdzić 
stół parowy, ustawić parametry procesu, wykonać proces 
wykurczania, zmierzyć i obliczyć kurczliwość, ocenić jakość 
procesu 

Czynność 2: Wypisywania potrzebnych przyrządów i sprzętów.   

 

Kryterium wykonania: 
1 pkt. – jeżeli uczeń wymienił przynajmniej 3 z niżej 
wymienionych: stół parowy, miara krawiecka, stół do 
pomiarów, wyroby, przybory do pisania, zeszyt. 
Czynność 3: Zakładanie odzieży ochronej. 

 

 

Kryterium wykonania: 
1 pkt. – jeżeli uczeń założył przynajmniej fartuch ochronny. 

O

rg

an

iz

o

w

an

ie

 

 

Czynność 4: Pobieranie potrzebnych materiałów i przyborów 
oraz organizowanie stanowiska pracy. 

 

 

Kryterium wykonania: 
1 pkt. – jeżeli uczeń pobrał potrzebne przybory i przyrządy, 
pobrał wyroby, zorganizował stanowisko pracy 
Czynność 5: Przygotowanie maszyny 

 

 

Kryterium wykonania: 
1 pkt. – jeżeli uczeń sprawdził stan maszyny, przyłącze, stan 
pulpitu, działanie kontrolek, sprawdził wyłączniki 
i zabezpieczenia 
Czynność 6: Mierzenie wyrobów. 

 

 

Kryterium wykonania: 
1 pkt. – jeżeli uczeń zmierzył długość i szerokość 
poszczególnych wyrobów i zapisał w formularzu, oznakował 
poszczególne sztuki. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

W

y

k

o

n

an

ie

 

Czynność 7: Układanie wyrobów na stole. 

 

 

Kryterium wykonania: 
1 pkt. –jeżeli uczeń ułożył element zgodnie z zasadami (bez 
załamań). 
Czynność 8:Parowanie. 

 

 

Kryterium wykonania: 
1 pkt. – jeżeli uczeń zamknął pokrywę włączył parę parował 
w wyznaczonym czasie. 
Czynność 9: Suszenie. 

 

 

1 pkt. – jeżeli uczeń wysuszył wyrób po parowaniu wyłączył 
i odessał nadmiar pary. 
Czynność 10:  
Zakończenie pracy na stole parowym. 

 

 

Kryterium wykonania: 
1 pkt. – jeżeli uczeń wyłączył dopływ pary, odłączył energię 
elektryczną. 
Czynność 11:Wykonywanie pomiarów po wykurczaniu. 

 

 

Kryterium wykonania: 
1 pkt. – jeżeli uczeń zmierzył długość i szerokość każdego 
wyrobu i zapisał w odpowiednim miejscu formularza. 
Czynność 12:Obliczanie % wykurczenia dla każdego pomiaru. 

 

 

Kryterium wykonania: 
1 pkt. – jeżeli uczeń obliczył kurczliwość w szerokości 
i długości 
Czynność 13: Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy 

 

 

1 pkt. -. Jeżeli uczeń wykonywał zadanie przestrzegając 
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 

P

re

ze

n

to

w

an

ie

 

Czynność 14:Ocenianie jakości wykurczania. 

 

 

Kryterium wykonania: 
1 pkt. – jeżeli uczeń obejrzał wyroby i ocenił jakość. 
Czynność 15: Formułowanie wniosków. 

 

 

Kryterium wykonania: 
1 pkt. – jeżeli uczeń obliczył średnią kurczliwość w kierunku 
rzadka i kolumienki i określił wagę tej informacji dla 
planowania procesu produkcji. 
Czynność 16: Prezentowanie wykonanego ćwiczenia. 

 

 

Kryterium wykonania: 
1 pkt. – jeżeli uczeń omówił etapy wykonania, zaprezentował 
wyniki i wnioski. 

 
Uczeń otrzymuje oceny szkole za następującą ilość punktów: 

 

dopuszczający – za uzyskanie 7–9 punktów, 

 

dostateczny – za uzyskanie 10–12 punktów, 

 

dobry – za uzyskanie 13–14 punktów, 

 

bardzo dobry – za uzyskanie 15–16 punktów.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

7.

 

LITERATURA

 

 
1.

 

Balasiński T. Dziamara H. Malinowski L.: Pracownia włókiennicza. WSiP, Warszawa 1997  

2.

 

Bielecki J. Jędraszczyk H. Technologia chemicznej obróbki włókien. WSiP, Warszawa 1984  

3.

 

Dziamara H. Dziewiarstwo maszynowo-ręczne. WSiP, Warszawa 1977 

4.

 

Gajda  J.  Jędraszczyk  H.  Okoniewski  M.:  Technologia  chemicznej  obróbki  włókien. 
WSiP Warszawa 1978 

5.

 

Kołaciński  T.,  Kołodziński  M.  (red.):  Poradnik  inżyniera  –  Włókiennictwo.  WNT, 
Warszawa 1988 

6.

 

Samek P.: Krawiectwo-Materiałoznawstwo. WSiP S.A., Warszawa 1999 

7.

 

Pielichowski J., Pruszyński A.: Technologia tworzyw sztucznych. WNT, 2003 

8.

 

Tyszka M. (red.): Materiałoznawstwo włókiennicze dla ZSZ WSiP, Warszawa 

 
Materiały z seminarium 
9.

 

Polski Komitet Kolorystyki: XVI Seminarium Szkoleniowe 

10.

 

Polski Komitet Kolorystyki: XVII Seminarium Szkoleniowe 

11.

 

Polski Komitet Kolorystyki: XVIII Seminarium Szkoleniowe 

12.

 

Polski Komitet Kolorystyki: XIX Seminarium Szkoleniowe 

13.

 

Polski Komitet Kolorystyki: XX Seminarium Szkoleniowe 

14.

 

Polski Komitet Kolorystyki: XXI Seminarium Szkoleniowe 

15.

 

Polski Komitet Kolorystyki: XXII Seminarium Szkoleniowe 

16.

 

Polski Komitet Kolorystyki: XXIII Seminarium Szkoleniowe