Konspekt lekcji - schemat za ,,Metodyka edukacji polonistycznej dzieci w wieku wczesnoszkolnym”

Danuta Czelakowska, Kraków 2009. Oficyna Wydawnicza IMPULS.

  1. Data…. Klasa… Przedmiot…

  1. Temat lekcji, ośrodka pracy, ewentualnie temat jednostki metodycznej realizowanej według programu.

  2. Cele:

a) poznawcze (nowe wiadomości, sądy, pojęcia, poznawanie liter, itp.);

b) kształcące ( umiejętności i sprawności, zdolności poznawcze - pamięci, myślenia, wyobraźni, wrażliwości);

c) wychowawcze ( szczegółowe normy, oceny, pojęcia moralne);

d) operacyjne: w postaci zadań, których opanowanie jest możliwe do sprawdzenia i oceny.

4. Metody nauczania.

5. Formy organizacyjne nauczania.

6. Środki dydaktyczne ( inaczej: pomoce naukowe).

7. Przebieg lekcji (opis zamierzonych działań nauczyciela i uczniów opracowany szczegółowo lub w punktach, z uwzględnieniem czasu wykonania). Tok lekcji można również zaplanować przy uwzględnieniu trzech następujących rubryk:

- czynności nauczyciela - czynności ucznia - uwagi o realizacji

8. Praca twórcza lub zadanie domowe.

Wybrane kompetencje polonistyczne ucznia: czyta ze zrozumieniem, wyodrębnia postaci i wydarzenia, wyszukuje informacje, poprawnie wypowiada się na temat, konstruuje wypowiedź pisemną (w tym swobodny tekst, plan wydarzeń, itp.), potrafi poprawnie pisać pod względem ort., gramatycznym, zna zasady ort, dokonuje korekty ortograficznej i poprawnościowej, zna części mowy, opowiada, opisuje, tworzy formy użytkowe ( list, zaproszenie, itp.), ma odpowiedni zasób słownictwa, stosuje związki frazeologiczne, komunikuje się z innymi w mowie i piśmie, wnioskuje, korzysta z książek pomocniczych, opanowuje pamięciowo teksty, itp.