Marek Biesiada 2. 03. 2007

Konspekt lekcji historii

w klasie III B

Temat: Francja Napoleona Bonapartego

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Francja Napoleona Bonapartego.

    1. Zawiązanie koalicji przeciwko rewolucyjnej Francji

    • Które państwa zawiązały koalicję przeciwko rewolucyjnej Francji?

    • Dlaczego państwa europejskie zawiązały koalicję przeciwko Francji?

    • Jaki był przebieg wojny Francji z koalicją antyfrancuską?

    2. Wojskowa kariera Napoleona

    • Jak przebiegała kariera wojskowa Napoleona?

    • Dlaczego Napoleon był wybitnym dowódcą, który potrafił zjednać sobie uznanie żołnierzy?

    • Dlaczego Napoleon poprowadził wyprawę wojskową do Egiptu?

    3. Przejęcie władzy we Francji przez Napoleona

    • Jaka była sytuacja wewnętrzna we Francji w okresie rządów Dyrektoriatu?

    • Dlaczego społeczeństwo chciało zniesienia władzy Dyrektoriatu?

    • Dlaczego Napoleon zdecydował się na przejęcie władzy?

    • Kiedy Napoleon przejął władzę?

    • W jaki sposób przejął władzę Napoleon?

    • Jaką politykę wewnętrzną prowadził Napoleon?

    • Co to był kodeks cywilny Napoleona?

    • Jakie prawa zawierał kodeks cywilny?

    • Gdzie obowiązywał kodeks cywilny?

    4. Koronacja Napoleona na cesarza Francuzów - 1804 r.

    • Kiedy Napoleon został koronowany na cesarza Francuzów?

    • Jaki przebieg miała koronacja Napoleona na cesarza?

    • Jakie skutki miała koronacja Napoleona na cesarza?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 152. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Zawiązanie koalicji przeciwko rewolucyjnej Francji

    • koalicję tworzyły Austria, Prusy, Anglia

    • władcy monarchii europejskich obawiali się, że rewolucyjne hasła wolności i równości znajdą zwolenników wśród ich poddanych

    • zwycięstwa Francji w Belgii i porażki we Francji

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 152-153. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Wojskowa kariera Napoleona

    • odbicia portu w Tulonie z rąk Anglików

    • stłumienie buntu rojalistów w Paryżu

    • w latach 1796-1797 rozgromił armię austriacką we Włoszech

    • wyprawa do Egiptu

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 153. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Przejęcie władzy we Francji przez Napoleona

    a) sytuacja wewnętrzna Francji w okresie rządów Dyrektoriatu

    • kryzys gospodarczy

    • niezadowolenie społeczne spowodowana biedą i wyzyskiem podatkowym państwa

    b) zamach stanu dokonany przez Napoleona - 9 listopada 1799 r.

    • Napoleon obejmuje stanowisko I konsula

    c) polityka wewnętrzna Napoleona

    • uporządkowanie spraw gospodarczych - zwiększenie eksportu i ograniczenie importu

    • uchwalenie Kodeksu cywilnego w 1804 r. - postanowienia

      • potwierdzał zdobycze rewolucji francuskiej

      • gwarantował wszystkim obywatelom równość wobec prawa, wolność osobistą

      • znosił podziały na stany i przywileje stanowe

      • wprowadzał równouprawnienie wyznań

      • zapewniał swobodę działalności gospodarczej i własność prywatną

      • kodeks obowiązywał w krajach podbitych przez Francję

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 154. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Koronacja Napoleona na cesarza Francuzów - 1804 r.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Które państwa zawiązały koalicję przeciwko rewolucyjnej Francji?

    • Dlaczego państwa europejskie zawiązały koalicję przeciwko Francji?

    • Jaki był przebieg wojny Francji z koalicją antyfrancuską?

    • Jak przebiegała kariera wojskowa Napoleona?

    • Dlaczego Napoleon był wybitnym dowódcą, który potrafił zjednać sobie uznanie żołnierzy?

    • Dlaczego Napoleon poprowadził wyprawę wojskową do Egiptu?

    • Jaka była sytuacja wewnętrzna we Francji w okresie rządów Dyrektoriatu?

    • Dlaczego społeczeństwo chciało zniesienia władzy Dyrektoriatu?

    • Dlaczego Napoleon zdecydował się na przejęcie władzy?

    • Kiedy Napoleon przejął władzę?

    • W jaki sposób przejął władzę Napoleon?

    • Jaką politykę wewnętrzną prowadził Napoleon?

    • Co to był kodeks cywilny Napoleona?

    • Jakie prawa zawierał kodeks cywilny?

    • Gdzie obowiązywał kodeks cywilny?

    • Kiedy Napoleon został koronowany na cesarza Francuzów?

    • Jaki przebieg miała koronacja Napoleona na cesarza?

    • Jakie skutki miała koronacja Napoleona na cesarza?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadania 3/s.87

    P Zadania 1,3a,b/158

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.