Marek Biesiada 22. 11. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie

Temat: Rynek - pojęcie, cechy, rodzaje.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Co to jest popyt?

    • Jaki może być popyt?

    • Jakie są najważniejsze czynniki kształtujące popyt?

    • Co to jest podaż?

    • Jakie są najważniejsze czynniki kształtujące?

    • Co to jest cena?

    • Jakie występują zależności pomiędzy popytem, podażą i ceną?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Rynek - pojęcie, cechy, rodzaje.

    1. Rynek

    • Co to jest rynek?

    • Gdzie można dokonać transakcje kupna-sprzedaży?

    2. Etapy transakcji kupna-sprzedaży

    • Czy potrzebny jest rynek jako miejsce sprzedaży aby dokonać transakcji kupna-sprzedaży?

    • Jakie można wymienić etapy kupna-sprzedaży?

    3. Cechy rynku

    • Jakie są cechy rynku?

    • Na czym polega odpłatność?

    • Na czym polega dobrowolność?

    • Na czym polega ekwiwalntność?

    4. Konkurencja

    • Na czym polega konkurencyjność?

    • W jaki sposób przedsiębiorstwa konkurują ze sobą o klientów?

    • Co zyskujemy dzięki konkurencji?

    • Czy konkurencja jest lubiana przez producentów?

    5. Rynki, w których konkurencja jest ograniczona

    • Jak nazywamy rynki, w których konkurencja jest ograniczona?

    6. Gospodarka rynkowa

    • Co nazywamy gospodarkę rynkową?

    7. Podział rynku według przedmiotu obrotu

    • Jaki jest podział rynku według przedmiotu obrotu?

    8. Podział rynku według zasięgu geograficznego

    • Jaki jest podział rynku ze względu na zasięg geograficzny?

    9. Podział rynku w zależności od sytuacji rynkowej

    • Jaki jest podział rynku w zależności od sytuacji rynkowej?

    • Na czym polega rynek nabywcy?

    • Na czym polega rynek sprzedawcy?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 81.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Rynek to miejsce, na którym spotykają się kupujący i sprzedający w celu dokonania transakcji kupna-sprzedaży

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 82.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Etapy transakcji kupna-sprzedaży

    • oferta

    • zamówienie

    • realizacja zamówienia

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s.83.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Cechy rynku

    • odpłatność

    • dobrowolność

    • ekwiwalentność

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 84-85.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Konkurencja

    „Konkurencja jest motorem postępu w gospodarce”

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 85-86.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    5. Rynki, w których konkurencja jest ograniczona:

    • rynki zmonopolizowane

    • monopol pełny

    • oligopol

    • konkurencja monopolistyczna

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 86.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    6. Gospodarka rynkowa - gospodarka oparta na rynku, tj. taka, w której kupujący i sprzedający mogą swobodnie, odpłatnie i na zasadach ekwiwalentnych wymieniać między sobą dobra zaspokajające ich potrzeby produkcyjne i konsumpcyjne

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 86-87.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie przepisuję schemat z podręcznika s. 86.

    7. Podział rynku według przedmiotu obrotu

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 87.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    8. Podział rynku według zasięgu geograficznego

    • rynek lokalny

    • rynek regionalny

    • rynek krajowy

    • rynek międzynarodowy

    • rynek światowy

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 87-88.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    9. Podział rynku w zależności od sytuacji rynkowej

    • rynek sprzedawcy

    • rynek nabywcy

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Co to jest rynek?

    • Gdzie można dokonać transakcje kupna-sprzedaży?

    • Czy potrzebny jest rynek jako miejsce sprzedaży aby dokonać transakcji kupna-sprzedaży?

    • Jakie można wymienić etapy kupna-sprzedaży?

    • Jakie są cechy rynku?

    • Na czym polega odpłatność?

    • Na czym polega dobrowolność?

    • Na czym polega ekwiwalntność?

    • Na czym polega konkurencyjność?

    • W jaki sposób przedsiębiorstwa konkurują ze sobą o klientów?

    • Co zyskujemy dzięki konkurencji?

    • Czy konkurencja jest lubiana przez producentów?

    • Jak nazywamy rynki, w których konkurencja jest ograniczona?

    • Co nazywamy gospodarkę rynkową?

    • Jaki jest podział rynku według przedmiotu obrotu?

    • Jaki jest podział rynku ze względu na zasięg geograficzny?

    • Jaki jest podział rynku w zależności od sytuacji rynkowej?

    • Na czym polega rynek nabywcy?

    • Na czym polega rynek sprzedawcy?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    4