SCENARIUSZ ZAJĘCIA „NASZE ZDROWIE” DLA DZIECI 6-LETNICH

Dziedzina: Aktywność w zakresie bezpieczeństwa, higieny i zachowań prozdrowotnych

Temat zajęcia: Nasze zdrowie

Treści programowe:

Cele edukacyjne:

Cele operacyjne:

Dziecko potrafi:

Środki dydaktyczne: plansze tematyczne „Jak dbamy o zdrowie”, zagadki nt. zdrowia, napisy

do czytania globalnego, cegiełki do analizy wyrazów, rękawiczki, szaliki,

czapki dzieci, materiały do działań plastycznych.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie w kręgu

Powitanie dzieci które np. lubią spacery, lubią owoce, lubią ćwiczyć itp.

Dzieci, których dotyczy powitanie machają do nauczycielki ręką .

2. Zabawa integracyjna - cebulka „ Witają się części ciała”.

3. Przypomnienie sposobów dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom ( prawidłowe

odżywianie, dbanie o higienę własnego ciała, ruch na świeżym powietrzu, prawidłowe

ubieranie się w zależności od pogody, walka z zarazkami i bakteriami na podstawie plansz

tematycznych „Jak dbamy o nasze zdrowie”, wiersza Lewandowskiej „ Na zdrowie” i

doświadczeń dzieci.

B. Lewandowska „ Na zdrowie”

Doktor rybka niech nam powie

Jak należy dbać o zdrowie!

Kto chce prosty być jak trzcina,

Gimnastyką dzień zaczyna!

Całe ciało myje co dzień

Pod prysznicem, w czystej wodzie.

Wie, że zęby białe czyste

Lubią szczotkę i dentystę!

Pije mleko, wie, że zdrowo

Chrupać marchew na surowo.

Kiedy kicha czysta chustka

Dobrze mu zasłania usta.

Chcesz, to zobacz, jak jeść jabłka

Na obrazku bez zarazków.

Rób tak samo, bo chcesz chyba

Tak zdrowy być jak ryba.

4. Twórcze opowiadanie „ Co by było, gdybyśmy się nie myli?”

5. Zabawa „Klejenie”.

Dzieci w parach nabierają niewidzialnego „kleju” i kleją sobie nim części ciała, z którą

skleja się z partnerem np. ramiona. Następnie udają, że są do siebie przyklejone i razem

poruszają się, wykonują różne czynności nie rozłączając się. Czarodziejska moc rozkleja

ramiona i dzieci wybierają inne części ciała, które „smarują” klejem.

6. Czytanie globalne

Rozwiązywanie zagadek związanych ze zdrowiem, odszukiwanie napisów - rozwiązań

zagadek: SPORT, ZDROWIE, ZĘBY, GIMNASTYKA, OWOCE, MLEKO.

7. Analiza i synteza słuchowa wyrazów: MYDŁO, WODA, UMYWALKA, ZDROWIE,

SZCZOTECZKA, PASTA itp. - zaznaczania w schemacie wyrazów samogłosek i

spółgłosek

8. Zabawa zręcznościowa „Ubieramy czapki, szaliki, rękawiczki”.

Dzieci dobierają się parami. Jednemu dziecku zawiązujemy oczy. Jego zadaniem jest

ubranie w przygotowane rzeczy swojego kolegi z pary. Zamiana.

9. Zabawa „Gdyby moje ciało mogło mówić”.

Dzieci losują napisy części ciała np. oko, usta, ucho, głowa, ręka.

Nauczyciel zachęca dzieci, aby ta część ciała, którą wylosowało, powiedziała, jak utrzymać

ją w dobrym zdrowiu.

10. Wypowiadanie się dzieci na temat swoich ulubionych potraw, rysowanie ich na małych

karteczkach.

11. Układanie „Słoneczka” z karteczek z rysunkami wokół napisu „Smacznego”.

Każdy promyk tworzony jest z tego samego rodzaju potraw np. słodycze, owoce, nabiał.

Porównywanie upodobań dzieci. Analizowanie, które potrawy są najbardziej lubiane i

jednocześnie zdrowe.

12. Zabawa ruchowa „Spotkajmy się w ...”

Dzieci losują napisy BAR, RESTAURACJA, KAWIARNIA. Poruszają się przy muzyce,

na przerwę ustawiają się w miejscu, gdzie umieszczony jest napis zgodny z wylosowanym.

Zmiana miejsca napisów.

13. Praca plastyczna - plakat „To służy zdrowiu, To szkodzi zdrowiu”.

Dzieci otrzymują kolorowe czasopisma i wycinają obrazki i nalepiają na jeden z plakatów.

Dzieci chętne układają z rozsypanki wyrazowej hasła do plakatów.

14. Pożegnanie - zabawa „Rękawiczki do pary”.

Każde dziecko losuje z pudła dwie rękawiczki z zamkniętymi oczami i wkłada je na

dłonie. Następnie dzieci podają sobie ręce w ten sposób, aby utworzyć z różnych

rękawiczek pary.

Opracowanie: Beata Brząkała

Nauczycielka PM 160 w Łodzi