Opracowane Zagadnienia z Dydaktyki Języka Polskiego, poezja gimn, Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy II gimnazjum przygotowany przez grupę III w ramach projektu


Temat lekcji- Dlaczego Jana Kochanowskiego nazywamy ojcem poezji polskiej?

Cele lekcji

Uczeń

zna życie i twórczość poety renesansu,

zna zasługi poety dla naszej literatury,

zna realia epoki renesansu, jej podłoże filozoficzne

zna cechy pieśni, trenu, fraszki,

rozumie znaczenie Kochanowskiego dla rozwoju literatury polskiej,

definiuje pojęcia prekursor, humanizm, epikureizm, stoicyzm,

umie wskazywać w tekście i nazywać środki stylistyczne, i określać ich funkcje, korzysta ze źródeł, pracuje w grupie, uczy się odpowiedzialności za wykonane zadanie

Metody pracy- problemowa, wykorzystanie prezentacji multimedialnej

Formy pracy- grupowa

Pomoce dydaktyczne- szary papier, flamastry, mapa, słowniki i encyklopedie,

Prezentacja multimedialna, magnetofon i nagrania utworów Kochanowskiego, album przedstawiający życie i twórczość, wystawka dzieł poety, portret.

Przebieg lekcji

Część wstępna

  1. Powitanie i przedstawienie celów lekcji.

  2. Zapis tematu.

  3. Przedstawienie prezentacji nr 1 o życiu i twórczości poety w celu przypomnienia sylwetki poety. Wykonuje to przedstawiciel grupy I projektu, która prezentacje przygotowała.

Część właściwa

  1. Podział klasy na grupy i przydział zadań.

Grupa 1

Uzupełnij tabelę

Nazwa gatunku

Cechy gatunku

Przykład utworu

Grupa 2

Uzupełnij tabelę

Nazwa środka stylistycznego

Przykład środka stylistycznego

Przykład utworu, z którego dany środek pochodzi

anafora

metonimia

peryfraza

uosobienie

animizacja

rym

apostrofa

kontrast

antyteza

porównanie

epitet

Grupa 3

Proszę udowodnić, że Tren X jest pisany wierszem sylabicznym, a pieśń panny XI wierszem sylabotonicznym.

Grupa 4.

Wyjaśnić pojęcia humanizm, prekursor i odpowiedzieć na pytania.

Jakie cechy humanizmu odnajdujemy w utworach poety? Należy oprzeć się na konkretnych przykładach.

Co nowego wniósł Jan Kochanowski do polskiej poezji? Dla ułatwienia przeczytajcie wiersz średniowieczny -fragment Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią. Porównać proszę tematykę, język, budowę.

Grupa 5

Proszę odpowiedzieć na pytanie ,jakie elementy filozofii stoików i epikurejczyków przyjął Kochanowski. Proszę posłużyć się konkretnymi przykładami.

  1. Prezentacja prac w grupach, wykorzystanie przy tym nagrań utworów poety, słowników encyklopedii, albumu o poecie.

  2. Zapis najważniejszych informacji do zeszytu.

Podsumowanie lekcji

7.Przedstawienie przez grupę nr II PREZENTACJI NR2 pod tytułem Jan Kochanowski - ojciec poezji polskiej

Ta prezentacja przedstawia zasługi poety dla naszej literatury.

Ewaluacja zajęć

Uczniowie wypełniają ankietę ewaluacyjną

Zadanie domowe

Zredaguj epitafium, jakie umieściłbyś na płycie groby Jana Kochanowskiego. Które podkreślałoby jego zasługi.


