scenariusz kl. I matematyka, Pedagogika EPiW, Matematyka


KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ DLA KLASY I

 

Data: 07.03.2012r.

Prowadząca:

Klasa: 1e

Temat: Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10 - zadania różne.

Obszary z podstawy programowej:

-  w sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku intelektualnego zachowuje się

rozumnie, dąży do wykonania zadania,

- sprawnie liczy obiekty (dostrzega regularności dziesiątkowego systemu liczenia),

wymienia kolejne liczebniki od wybranej liczby, także wspak (zakres do 20);

zapisuje liczby cyframi (zakres do 10),

- wyznacza sumy (dodaje) i różnice (odejmuje), manipulując obiektami lub rachując

na zbiorach zastępczych, np. na palcach; sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie

do 10, poprawnie zapisuje te działania,

- zapisuje rozwiązanie zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej

sytuacji, stosując zapis cyfrowy i znaki działań;

Cele operacyjne:

Uczeń:

- Sprawnie dodaje i odejmuje liczby w zakresie 10;

- Umie porządkować liczby jednocyfrowe;

- Porównuje liczby w zakresie 10;

- Rozwiązuje proste zadania tekstowe;

- Układa zadanie tekstowe do ilustracji;

- Potrafi współpracować w zespole na rzecz wspólnego dobra;

- Aktywnie uczestniczy w zajęciach.

Metody pracy: problemowa, oglądowa, słowna, ćwiczeń praktycznych.

 

Formy pracy: praca zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana, praca w grupach.

 

Środki dydaktyczne: różne karty pracy do pracy indywidualnej i grupowej, „lizaki” do przyznawania punktów, znaczki dla uczniów.

  Przebieg zajęć:

1.Uczniowie pracują w grupach. Rozwiązują graf. Każdy uczeń wykonuje jedno działanie z karty pracy i przekazuje ją koledze. Dzieci przekazują sobie kartę pracy, aż do momentu wykonania wszystkich działań (KARTA PRACY 1).

2.Uczniowie pracują samodzielnie (zadanie zróżnicowane). Obliczają działania następnie wpisują rosnąco wyniki wraz z literami do tabeli. Po zakończeniu pracy odczytują hasło - temat zajęć (KARTA PRACY 2).

3.Na tablicy przedstawione są pary liczb. Z każdej grupy losowo wybrany uczeń porównuje liczby i wpisuje odpowiedni znak <, >, =.

Przerwa śródlekcyjna.

4.Uczniowie pracują w grupach, rozkład liczby na składniki. (KARTA PRACY 3).

5.Rozwiązywanie zadania tekstowego na dodawanie w zakresie 10. Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie (KARTA PRACY 4).

6.Układanie zadania do ilustracji. Uczniowie pracują w grupach (KARTA PRACY 5).

7.Praca z łamigłówką (zadanie dodatkowe).

8.Podsumowanie.

Rysując smutną lub wesołą buźkę pokażcie czy lekcja Wam się podobała?

Nauczyciel liczy punkty każdego zespołu, następnie wyróżnia wszystkich uczniów

znaczkami.

0x08 graphic
0x01 graphic

Karty Pracy:

KARTA PRACY 1

Zadanie

Wykonaj jedno działanie i wpisz wynik w odpowiednie miejsce, następnie zadanie przekaż koledze.

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic
META

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

+ 2

0x08 graphic
+1

0x08 graphic
-1

+4

0x08 graphic

+3

0x08 graphic
0x08 graphic
-2 - 6

0x08 graphic
-1+ - 5

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

- 1 + 4 + 2

0x08 graphic

KARTA PRACY 2

I poziom

0x08 graphic
0x08 graphic
1 + 1 = Z 2 + 3 = D

0x08 graphic
0x08 graphic

10 - 4 = A 6 - 3 = A

0x08 graphic
0x08 graphic

5 + 2 = N 7 + 3 = A

0x08 graphic

9 - 1 = I

LICZBY

LITERY

KARTA PRACY 2

II poziom

0x08 graphic

0x08 graphic
3 + 1 + 1 = A 4 + 3 + 1= I

0x08 graphic
0x08 graphic

10 - 6 - 1 = A 8 - 4 - 2 = Z

0x08 graphic
0x08 graphic

2 + 3 + 2 = N 7 + 2 + 1 = A

0x08 graphic

9 - 5 = D

LICZBY

LITERY

KARTA PRACY 3

Na tej karcie pracy, należy uzupełnić działania odpowiednimi liczbami tak, aby działania były prawdziwe.

8 = __ + __

10 = __ + __ + __

9 = __ + __ + __

KARTA PRACY 4

Jurek włożył do koszyka 5 gruszek. Ola dołożyła 4 gruszki.

Ile gruszek jest w koszyku?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W koszyku jest gruszek.

KARTA PRACY 5

Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

+ =

Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

+ =

Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.

0x08 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

+ =

Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

+ =

Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
+ =

Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
+ =

START

2


